Het wereldepiscopaat staat achter Paus Paulus VI ZATERDAG 22 JUNI 1963 DE LE1DSCHE COUKAN'I I PAGINA 4 CENTRAAL BESTUUR VORMEN EN HERVORMEN TV-DITZENDING VANUIT ROMI r\E KEUZE VAN KARDINAAL MONTINiI tot Paus is niet onver wacht gekomen. Tot gistermorgen hielden de Italiaanse bladen zijn kan didatuur voor het Pausschap als de meest ondersteunde. „Tempo" bere kende gisterochtend nog, dat hij bij de eerste stemming zeker reeds 40 tot 4)5 stemmen zou krijgen. De tegen stand tegen kardinaal Montini - zo betoogde men - zou vooral komen van de kant van hen, die Hem in zijn vroegere functie van pro-secretaris der staatssecretarie hadden meege maakt. Kardinaal Montini zelf is zich bewust geweest van de voorkeur die naar hem uitging. Toen hij bij de H. Mis ter opening van het Conclaaf assisteerde en later op de dag, toen hij zich naar het Conclaaf begaf, droeg zijn gelaat de uitdrukking van bezorgdheid, ja van verbetenheid. Hij Was kennelijk nerveus. STRENG BELEID? In Rome zei men gisteren reeds dat wanneer hij tot Paus zou worden ge kozen zijn pontificaat 2ich zou ken merken door een voorzichtig, wat zwaartillend en zelfs streng beleid. De opvatting van enikele kardinalen, dat de keuze van een nieuwe Paus wel eens moeilijk zou kunnen worden is niet bewaarheid. Dat de beslissing reeds de tweede dag viel wijst erop, hoe vrijwel alle kardinalen in hem de Paus zien, die de grote en moei lijke taken der Kerk in dit ogenblik op Zijn schouders kaïn nemen en tot een succesvol einde kan brengen. De keuze heeft nl. intens te maken gehad met enkele essentiële deside rata, welke in het H. College van Kardinalen ten aanzien van de Kerk en Zijn zichtbaar Hoofd leven. Het zijn desiderata van gemeenschappe lijke aard en van uiteenlopend, soms tegengesteld karakter. HET CONCILIE Vooreerst is er 't Tweede Vaticaanse Concilie, dat is opgeschort. Vrij alge meen was het H. College van mening, dat het moet worden voortgezet. Eerst thans is bekend geworden, dat Paus Johannes inderdaad op Zijn sterfbed een aantal kardinalen bij Zich geroe pen heeft Cten onrechte heeft de bui tenwereld dit als een buitengewoon consistorie betiteld, hoewel het niet als zodanig bedoeld was), en daarbij nog eens nadrukkelijk betoogd, dat wat het feit en de strekking van het Tweede Vaticaanse Concilie betreft, het Wereldepiscopaat achter de Paus staat. En dit feit heeft Hij als een er fenis in handen gelegd van de Senaat der Kerk. Maar de Paus heeft, toen ook doen doorschemeren, dat niet van alle kan ten volle medewerking met Zijn be doelingen verkregen is, waarbij Hij doelde op de stand van zaken in de interimperiode van. het Concilie. In derdaad is men bij het naderen van de vakanties niet klaar gekomen, men is 't over een groot aantal punten ook niet eens geworden. De richtlijnen van de coördinatie-commissie hebben niet het bedoelde resultaat be reikt, zodat de vergadering van juni niet de laatste kon zijn. PAUS JOHANNES heeft ook nog als erfenis aan de Kerk en de nieuwe Paus nagelaten een nieuwe kijk op de wereld, de houding der Kerk tegenover de vrede, onder de mensen: de gescheiden broeders-in- het-geloof en de communisten. In de houding der Katholieke Kerk tegen over de Orthodoxie niet weersproken, zij blijft nog neutraal en te weinig gedragen door een breed enthousias me. De houding tegenover de commu nistische wereld, de bereidheid tot de dialoog ondervindt weerstand. Het is bekend, dat het grote enthousiasme, dat de encycliek Pacem in Terris heeft gevonden ook met afwijzing gepaard is gegaan, aanvankelijk stil zwijgend, later wat meer openlijk. Indien in verschillende landen nog gezwegen wordt, komt dat voort uit een soort van onbeslistheid, soms een onmogelijkheid zich volledig achter de nieuwe kijk te stellen. Nu staat vast, dat de lijn van Pacem in Terris op enkele practische punten afwijkt van de lijn, die Pius XII gevolgd heeft tegenover de communistische wereld. Onder Pius XII was de nieuwe Paus diens rechterhand als pro-secretaris. In hoeverre de toenmalige mgr. Mon tini het met de Paus eens was, is niet bekend. Ook is nooit gebleken, dat hij het niet eens was met de strakke afwijzing van elke dialoog en elke toenadering. Men kan er in ieder geval zeker van zyn, dat de nieuwe Paus zeer zorgvuldig de prolemen zal bekijken. Door Zijn jarenlange ervaring aan de staatssecretarie heeft hij een bijzon dere kennis van de wereld, de wereld der leken, de wereld der internatio nale organisaties, de wereld der we tenschap en ook, en niet het laatste der politiek. Zelfs de Italiaanse Paus Paulus VI wordt tenslotte direct met een ander probleem geconfronteerd, een punt dat voor de Pauskeuze ook aanleding gegeven heeft tot het ver wachten van grote moeilijkheden. Het betreft de geest in het Centraal Be stuur der Kerk. Velen wisten, dat reeds Paus Pius XII gepoogd heeft daarin verandering te brengen, het geen geleid heeft tot Zijn eigen iso lement. Paus Johannes heeft het pro bleem anders aangepakt, maar is on danks Zijn minzaamheid en Zijn doorzetten er niet in geslaagd het probleem geheel op te lossen. De kardinalen hebben in het Con claaf gezocht naar een herder, die niet per se alleen in de geest van Ve terum Sapientiae zou worden gead viseerd, alsof slechts die geest het welzijn van de Kerk zal verzekeren. Dit maakt de keuze moeilijk en doet de rook zwart zijn. HET IS DUIDELIJK: met de keuze van kardinaal Montini wisten de kardinalen er zich van verzekerd een Paus te hebben gezocht, die door zijn kennis van personen en verhou dingen, van gewoontes en opvattin gen, in staat is de lijn van het cen trale bestuur zo te vormen en te her vormen, dat Hij zelf op aller mede werking kan rekenen, maar dat ook de eventuele besluiten van het Con cilie en zelfs de voorbereidingen zul len geschieden in de geest, waarvan Paus Johannes gezegd heeft, dat zij de geest is van het Wereldepiscopaat. AMERIKAANS MINISTER BEZOEKT COMMUNISTISCHE LANDEN. De Amerikaanse minister van land bouw, Freeman, zal volgende maand een bezoek brengen aan de Sow jet- Unie, Polen, Roemenië, Bulgarije en Zuid-Slavië. Zijn reis zal hem een indruk moe ten geven hoe de communistische lan den hun landbouwproblemen aan pakken. Ook zal Freeman de moge lijkheid bestuderen van Russisch- Amerikaanse samenwerking voor de benadering van landbouwproblemen. Gerechtelijk onderzoek naar werkwijze Britse veiligheidsdienst Zondagavond zal de KRO in een rechtstreekse tv-verbinding met Ro me een indruk geven van de reacties in Vatikaamstad. Versteiggevers daar zijn H. Mulder en drs. M. v. Buuren. HET ITALIAANSE KABINET Uitsluitend christen-democraten De 54-jarige rechtsgeleerde en voorzitter van het parlement Gio vanni Leone heeft een nieuwe rege ring gevormd, die geheel uit christen democraten bestaat. Attilio Piccioni is hierin, evenals in de vorige, vice-premier en minis ter van buitenlandse zaken. Giulio Andreotti is weer minister van defen sie. Er zijn slechts twee nieuwe minis ters in deze regering die volgens waarnemers als een zakenkabinet wordt beschouwd in afwachting van het congres van de Nenni-socialisten in oktober a.s. De nieuwe ministers zijn die van financiën Mario Marti- nelli en industrie Giuseppe Togni. De socialisten moeten op hun con gres uitmaken of zij nieuwe pogin gen om tot een links-centrum-rege ring te komen zullen steunen. Strook „verboden gebied" langs Berlijnse muur De Oostduitse regering heeft vrij dag een strook van 1Ö0 meter langs de Berlijnse muur tot verboden ge bied verklaard. Alleen Oost-Duitsers, die in het betrokken gebied wonen of werken krijgen een speciale pas. De nieuwe beperkingen gelden niet voor de grensovergangen (er zijn er zeven tussen West- en Oost-Berlijn en een tussen West-Berlijn en Oost- Duitsland). Volgens het regeringsbesluit wor den deze en andere beperkende maat regelen genomen om „de voortduren de ondermijnende activiteit van re vanchistische en militairistische krin gen in West-Berljjn" te bestrijden. Alle bars, restaurants, bioscopen en hotels in het verboden gebied zul len worden gesloten. De speciale pas sen, die telkens voor een half jaar worden uitgegeven, zullen van maan dag a.s. af nodig zijn. De strook van honderd meter werd voor het eerst in augustus 19dl als een „beschermende zone" ingesteld, maar er waren tot dusver geen spe ciale bepalingen vastgesteld. AMERIKAANSE MENING: Pomonarew en Andropow. DE ILO-CONFERENTIE. De iratemtaionale airbeidseonferentie in Genève, die door 41 landen wordt gemeden als protest tegen de deel neming van Zuid-Afrika, heeft giste ren besloten de vertegenwoordiger van de Zuidafrikaanse werknemers, J. H. Liebenberg, van de conferen tie uit te sluiten. Eerder op de dag hadden honderden afgevaardigden de vergaderzaal verlaten toen de ver tegenwoordiger van de Zuidafrikaan- se regering het woord nam. Er ble ven slechts 150 afgevaardigden zit ten van de 1.087 die aanwezig waren toen de conferentie begon. Tienduizendvoudige vreugde op het Sint Pietersplein in Rome; een enthousiaste menigte wuift opgetogen naar de nieuwe paus, Paulus VI,.in de loggia. WILSON SCEPTISCH Premier Macmillan heeft vrijdag in het Britse Lagerhuis meegedeeld, dat een onder leiding van een voor aanstaand rechter, Lord Denning, staande commissie, „in het licht van de omstandigheden die hebben geleid tot het ontslag van Profumo", een onderzoek zal instellen naar de werk wijze van de veiligheidsdienst. Ook zal de commissie bestuderen of er voldoende samenwerking tussen deze dienst en de politie is voorzover het kwesties betreffende de veiligheid aangaat. De leider van de Labour Partij, Wilson, zei onmiddellijk dat een der gelijk onderzoek tekort zou schieten. De Labour Partij bleef bij haar oude eis volgens welke het onderzoek door een parlementaire commissie zou moeten worden verricht. Wilson verklaarde dat hij een gerechtelijk onderzoek „totaal ontoereikend" acht te om de publieke ongerustheid en de indruk dat de regering bezig was „alles in de doofpot te stoppen" te kunmen wegnemen. Hij zei dat de opdracht voor het onderzoek niet voorzag in het oproepen van getuigen en het overleggen van documenten en dait een deel van het bewijsmate riaal verkregen zou worden van „de meest doortrapte leugenaars in het land". De Daily Telegraph schrijft dat in Moskou wordt verteld, dat kapitein Iwanow nit de communistische paTtij gezet is, en eveneens ontslagen uit de militaire inlichtingendienst. Ook wordt gezegd dat hij „een psychia trische behandeling ondergaat". In het spraakgebruik betekent dit in Rusland dat hij in de gevangenis zit. Het blad zegt dat de Sowjet-amto- riteiten er blijkbaar veel aan gele gen is de indruk te corrigeren dat Iwanow een Westers-decadent leven leidde. Iwanow bad, zoals bekend, tegelijk met Profuma een verhouding met mej. Keeler. Een archieffoto van Giovanni Battista kardinaal Montini, vrijdagochtend als bmw gekozen, samen met zijn grote voorganger, wijlen paus Johannes XXIII in het Vattaaan. LANDINGEN OP CUBA LANG GEEN INVASIE Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft vrijdag te Washington verklaard, dat de donderdag j.I. door de te Miami zetelende Cubaanse re volutionaire raad verspreide berich ten over landingen in Cuba „in hoge mate gekleurd en onjuist" zijn. Ge meld was, dat vijfhonderd en zelfs drieduizend tegenrevolutionairen op Cuba aan land waren gezet. Doch de woordvoerder verklaarde, dat slechts kleine groepjes tegenrevolutionairen aan land waren gegaan en dat de ge zamenlijke sterkte hiervan niet meer dan vijftig man bedroeg. Deze groep jes hebben vermoedelijk in de af gelopen twee tot drie weken de Cu baanse bodem betreden, z Geen der laindingsoperaties is van af Amerikaans grondgebied uitge voerd. Uit Miami wordt gemeld, dat de Cubaanse revolutionarie raad vrij dag heeft verklaard dat hij, indien Sowjetrussische militairen op Cuba aldaar aan wal gezette tegenrevolu tionairen zouden aanvallen, een be roep op de Amerikaanse regering eou doen om hulpverlening. „De Ver. Staten hebben in het openbaar verklaard, dat zij de Cu baanse opstandelingen te hulp zou den komen, indien de Russische mi litairen een opstand van het Cu baanse volk zouden neerslaan", al dus de voormalige Cubaanse eerste minister Antonio de Varona, die als coördinator van de raad optreedt. NIEUWE RUSSISCHE PARTIJSECRETARISSEN Het Centrale Comité van de Rus sische communistische partij heeft gisteren de president van de Sowjet- Unie, Breznjew, en de partijleider in de Oekraine, Podgorny op sleutelpo sities in zijn secretariaat benoemd. De bijeenkomst van de communis tische leiders in het Kremlin schrap te ook twee figuren van zijn leden lijst. Dat waren Daulenow, ex-pre mier van de republiek Kazakstan, en Verantsow, een vroegere maar schalk in het Russische leger, die werd gedegradeerd wegens compro mitterende contacten met de spion Penkowsky, die onlangs wegens spionage is terechtgesteld. Het Centrale Comité, dat gisteren voor de vierde dag bijeen was over ideologische problemen, hoorde ook een rapport aan over de verbitterde strijd tussen de Sowjet-Unie en com munistisch China. Premier Chroesjt- sjov heeft gisteren ook gesproken, zo meldt de „Iswestia". Het blad liet echter de tekst van zijn toespraak achterwege. Het Russische persbureau Tas6 meldde dat het rapport over China werd uitgebracht door het presidium Franse vloot uit Navo teruggetrokken Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft vrijdag op een persconferentie te Parijs meegedeeld, dat Frankrijk de Navo er officieel in kennis van heeft gesteld, dat het zijn vlooteen- heden in de Atlantische Oceaan aan het Navo-opperbevel in'dit zeegebied heeft onttrokken. „Het is volkomen- normaal dat, nu de Franse Middellandse Zeevloot aan het Navo-opperbevel is onttrokken, hetzelfde zou geschieden met de Franse marine-eenheden in de At lantische Oceaan. Er heeft thans een hergroepering van deze eenheden plaats," aldus de woordvoerder. Eerder in dit jaar is medegedeeld, dat het overgrote deel der Franse Middellandse Zeevloot, dat Toulon tot thuisbasis had, in het vervolg op de Atlantische marinebasis Brest zou zijn gebaseerd. De woordvoerder legde er de na druk op, dat het Franse besluit op geen enkele wijze van invloed zal zijn op de samenwerking van Frankrijk met zijn Navo-bondgenoten. „Frank rijk heeft verplichtingen buiten de Navo, die het mogelijk maken dat het, ter nakoming daarvan, zijn ma rine-eenheden ter beschikking moet hebben. Deze verplichtingen vloeien voort uit de verdedigingsovereen- komsten, die Frankrijk met de Frans sprekende Afrikaanse landen heeft gestoten," aldlus de woordvoerder. Hervorming NAVO. Het Parijse blad „Le Monde", dat gisteren de terugtrekking van de Atlantische vloot voorspelde, schrijft nu, dat er nog andere steppen zul len volgen om tot een hervorming van de NAVO te komen. Frankrijk, aldus het blad, wil lid van de NAVO blijven, maar acht de huidige structuur en werking van het bondgenootschap verouderd. Het wil, dat de leden en dan speciaal Frank rijk meer verantwoordelijkheid krij gen te dragen. Noch in NAVO-kringen, noch in die van het geallieerde hoofdkwartier voor Europa (Shape) wilde men of ficieel commentaar op het Franse be sluit geven. Er werd echter in kringen der westerse verbondenen te Parijs van vele zijden vernomen, dat Frank- rijks beslissing met teleurstelling en ongerustheid is ontvangen. Abdoelgani: Nederlandse tijdbommen in West-Irian De Indonesische minister van voor lichting, Roeslan Abdoelgani, heeft op de functionarissen in West Irian een beroep gedaan waakzaam te blij ven voor „tijdbommen die de Ne derlanders hebben achtergelaten". De minister, die zojuist was terug gekeerd van een vijfdaags bezoek aan het gebied, zei: „Ofschoon alle moeilijkheden die .van de Nederlan ders werden geërfd, overwonnen zijn, is het nog nodig voortdurend waak zaam te zijn om aan elke eventuali teit het hoofd te kunnen bieden. Er zijn nog tijdbommen die de Neder landers in geheel West-Irian hebben geplaatst voordat zij vertrokken. De politieke activiteit in het gebied wordit nu gerich op de wijze hoe de bevolking moet worden bevrijd van de blijvende invloed van het Neder landse koloniale bewind." O.-Duitsland beschuldigt Chinese ambassadeur Oost-Duiteland heeft de Chinese ^kassade in Oost-Berlijn beschul digd van het onwettig verspreiden van drukwerk. Volgens het Oostduitse persbureau ADN heeft de plaatsvervangende mi nister van buitenlandse zaken, Win- zer, de Chinese ambassadeur doen weten, dat dergelijke handelingen ontoelaatbaar zijn. Het Oostduitse persbureau zei, dat het betreurenswaardig is, dat de am bassade op deze manier heeft ge handeld tegen de wens van de marxistisch-leninistisohe partijen om het openbare twistgesprek door mid del van onderhandelingen op te los- OE THANT NAAR HONGARIJE De secretaris-generaal van de V.N. Oe Thaitt, zal van 1 tot 3 juli a.s. een bezoek aan Boedapest brengen, aldus is donderdag meegedeeld. Dit maakt een einde aan geruchten, dat het voorgenomen bezoek aan Honga rije mogelijk uitgesteld zou worden omdat de betrekkingen tussen de V.S. en Hongarije nog niet genorma liseerd zijn en kardinaal Mindszenty nog steeds m de Amerikaanse legatie in Boedapest in asiel is. Volgens een schatting van het Zwitserse bureau voor de statistiek heeft de typhus-epidemie in Zermatt van de afgelopen winter een daling met elf procent in buitenlands toe ristenbezoek in het voorjaar tot ge volg gehad. De Westduitse regering gaat na of het nodig.is nog langer overleg ging van een „groene kaart" betref fende W.A.-verzekering voor motor rijtuigen voor toelating in Duits land te verlangèn. Opheffing van die verplichting zou echter alleen over wogen kunnen worden voor landen wier verzekeringsinstenties met het Duitse verbond van W.O.-verzeke- iringemaatsehappijen samenwerken. Vermiste accountant uit Leiden gevonden Het stoffelijk overschot van de 44-jiarige Rijksacoountant A. Have, gewoond hebbende te Leiden, die sinds 14 december jl. vermist werd, is aangespoeld aan bet strand van Zandvoort. AUTO TEGEN BOOM: DODE EN ZWAAR GEWONDE Door onbekende oorzaak is van morgen een bestelauto op de Nieuwe Parklaan in Den Haag tegen een boom opgereden. De bestuurder, de 25-jarige M. W. A. van Dijk uit de Van Mierevelt- straat in Den Haag, vader van vier kinderen, werd op slag gedood. De naast hem zittende 21-jarige mevr. P. H. T.-Van W. uit de Ruysdael- straat werd ernstig gewond overge bracht naar het ziekenhuis ZuidwaL Fotowedstrijd „Het ligt (licht) in de grachten" In verband met het derde eeuw feest van de Amsterdamse grachten uitleg, organiseert de studentenver eniging R.I.A. mede in verband met haar 9de lustrum, in samenwerking met de stichting ter bevordering van de amateur-fotografie, een fotowed strijd over de grachten in ons land, onder het motto,, Het ligt (licht) in de grachten". De wedstrijd duurt van 25 juni t.e.m. 25 september en staat voor elke amateur open. Er is een to taal bedrag van f 1.200 aan prijzen ter beschikking. In de Leidse Courant zullen hier over nadere mededelingen volgen. Communistische steun aan Koerden in Irak De Iraakse vertegenwoordiger bij de VN, dr. Pachachi, heeft vrijdag tijdens een perconferentie in New York gezegd, dat de Koerdische op standelingen in zijn land worden aan gespoord door Oostduitse radio-uit- zendingen in de Koerdische taal. Radio Bagdad heeft vrijdag voor het eerst meMdng gemaakt van zeer heftige tegenstand, die het Iraakse leger ontmoette in de strijd tegen de Koerdische opsandelingen. Een groot aantal opstandelingen is thans sa mengetrokken in verscheidene stre ken in het gebied van Taktak en ten westen van Koisandjak. Het communiqué voegt hier echter aan toe, dat de Iraakse strijdkrach ten hun opmars voortzetten. De 29-jarige Britse korporaal James Michael Wood is vrijdag te München-Gladbach tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat hij gepoogd zou hebben een Sowjet russische missie geheime documen ten van de afdeling waar hij op het bureau werkte in handen te spelen. Scheepsberichten Maasdam 21 v. Rotterdam n. New York, 22 te Bremerhaven; Nieuw- Amsterdam 22 te Rotterdam; Celebes 22 v. Napels n. Port Said; Charis 22 te Ciudad Bolivar; Gooiland 22 te Manta verw.; Guineekust 21 v. Te- ma n. Takoradi; Hollandsdiep 22 v. Vancouver n. Japan; Kamperdijk 21 v New York n. Antwerpen; Kasim- bar 21 v. Singapore n. Phnompenh; Kermia-t 21 t.a. t.t.h.v. Liverpool; Kinderdijk 21 v. New Orleans n. Le Havre; Prinses Irene 21 te Antwer pen; Prins Willem-4 21 v. Porto Cor- tez n. La Ceiba; Prins Willem Geor ge Frederik 21 v. Chicago n. Toledo; Pygmalion 21 v. Hamburg n. Bremen; Sigli 21 v. New Castle n. Sydney; Stad Delft 21 te Lulea; Statendam 21 v. New York n. Southampton; Streef kerk 21 v. Bremen n. Antwerpen; Montferland p 21 Canarische eil. n. Hamburg; Moordrecht 21 te Thames- haven; Willem Ruys 22 te Rotter dam.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4