PAUS PAULUS ZAL HET CONCILIE VOORTZETTEN DE NIEUWE SOEVEREIN VAN VATICAANSTAD Eenzelfde hunkering naar christelijke eenheid als Johannes over de nieuwe Paus haar rechten/' Reacties op de Pausverkiezing Kardinaal Alfrink Paus Paulus lunchte met de kardinalen PAUSKRONING OP 30 JUNI Hoogwaterstanden ZATERDAG 22 JUNI 1863 53e JAARGANG No. 15.959 Z.E. Giovanni Battista kardinaal Montini in pauselijk gewaad na zijn ver verkiezing tot paus Paulus VI. Paus Paulus VI heeft vanmorgen In een toespraak gezegd, dat de taak bij uitstek van zijn pontificaat zal worden gevormd door het voortzetten van het Vaticaanse algemene Concilie. De nieuwe paus zei in een Latijnse boodschap voor de gehele wereld, dat hij „met aUe kracht het grote werk voor de christelijke eenheid, dat door paus Johannes is begonnen", wenst voort te zetten. De toespraak werd over de radio uitgezonden. Na bevestigd te hebben, dat hij het Concilie, „waarop de ogen van alle mensen van goede wil zijn gerichf" zal voortzetten, vervolgde de paus: „Deze voornaamste taak, waaraan wij alle krachten die God ons heeft ge geven zullen wijden, zal de Katholieke Kerk in de wereld doen schittert?! als een standaard, geheven over alle verre landen, opdat zij door de majes teit van haar organisatie, de schoonheid van haar geest, de veelvuldigheid van haar krachten alle mensen tot zich kan trekken, 'die uit alle volken, alle talen, alle naties voortkomen." UITGESTREKTHEID TOT TAAK De paus drukte ook zijn bezorgd heid uit voor „de broeders en zonen in die gebieden waarin de Kerk wordt Paus Paulus begon zijn boodschap „Ik voel mij bijzonder gelukkig met te W1Jzen °P uitgestrektheid met de keuze van kardinaal Montini tot paus. Maar ik geloof, dat ik daar- Kerkklokken in de gehele wereld hebben de verkiezing van de nieuwe paus aangekon digd. Voordat een uur was ver streken na de bekendmaking van de verkiezing van Paulus VI, stroomde de gelukwensen van staatslieden en religieuze leiders uit de gehele wereld reeds binnen. President Kennedy wenste de paus „lange jaren van lei derschap voor de ziaaik van de vrede". De Franse president sprak mede namens 't Franse volk de eerbiedigste en vurig ste wensen uit voor de „gran deur" van de paus. In Polen zijn zowel de com munisten als de katholieken ingenomen met de pauskeuze omdat de nieuwe paus Polen uit eigen ervaring kent en ge acht wordt het ambt in de geest van zijn voorganger voort te zetten. De anglicaanse aartsbisschop van Canterbury, dr. Michael Ramsey", zei in zijn telegram: „Ik zend Uwe Heiligheid geluk wensen voor uw verkiezing tot opvolger van paus Johannes. De anglicanen in de hele we reld zullen God bidden, dat hij U kracht en zegen mag schen ken in de dienst van 't chris tendom." Kerkelijke en regeringskrin gen in Boedapest gaven gunstig commentaar op de keuze van de nieuwe paus. Volgens hen zal de nieuwe paus de politiek van zijn voorganger ten op zichte van de Oosteuropese lan den voortzetten. Zij hopen, dat paus Paulus de onderhandelin gen tussen het Vatikaan en de Hongaarse regering spoedig zal heropenen. Een van de broers van de paus, dr. Francesco Montini, die tijdens de bekendmaking van de pausverkiezing in zijn' huis in Brescia naar de televi sie keek, viel van emotie flauw toen paus Paulus op het bal kon verscheen. Vier uitdrukkingen van de nieuwe paus, Paulus VI, toen die vrijdag voor het eerst als zodanig in de loggia van de Sint Pieter in Rome verscheen om de bijzonder grote menigte op het Pietersplein te zegenen. van de taak" die voor hem ligt. Hij herinnerde aan zijn voorgangers de pausen Pius XI en Xn en zei: „Maar op meer bijzondere wijze wensen wij met godvruchtige en bewogen herin nering de persoon van de overleden Johannes XXIII te gedenken, die in zijn korte maar zeer werkzame ambtsperiode de harten van de men sen, zelfs van hen die ver weg zijn, tot zich heeft getrokken." Eerbewijzen van kardinalen. De kardinalen hebben voor de der de maal hun eerbewijzen gebracht aan de nieuwe paus. Zij naderden een voor een de pauselijke troon, kniel den voor hem neer, wisselden een paar woorden en kusten zijn ring. Deze plechtigheid geschiedde in de Sixtijnse Kapel, waar de nieuwe pau6 vrijdag werd gekozen. Na deze eer bewijzen sprak paus Paulus zijn eer ste boodschap aan de wereld uit. De paus heeft de nacht in zijn par- tiouliere vertrekken op de diende ver dieping van het Vaticaanse paileds doorgebracht. Tot ver na midder nacht bleef het licht in het studeer vertrek naar zijn slaapkamer bran den. De nieuwe paus is iemand die aan slechits een paar uur slaap vol doende heeft. HERZIENING KERKELIJK WETBOEK Het concilie zal de eerste taak van 's Pausen pontificaat zijn, opdat steeds sterker aan de wereld zal wor den verkondigd, dat alleen 't evan gelie van Jezus het verwachte en gewenste heil is". „In dit licht komt ook te staan het werk aan de herziening van 't ker kelijk wetboek, de voortzetting van het werk in de lijn van de grote so ciale encyclieken van onze voorgan gers, tot bevestiging van de recht vaardigheid in het burgerlijke, socia le en internationale leven, in waar heid en iri vrijheid en onder eerbie diging van wederzijdse rechten en plichten". Onze taak zal het met de hulp van God bovendien zijn, alles in het werk te stellen voor het behoud van het grote goed van de vrede tussen de volken. Een vrede die niet alleen afwezigheid van oorlogshan delingen betekent, maar een weer spiegeling is van de door God, Schep per en Verlosser, gewilde orde, een wil tot opbouw, gedragen door be grip en broederschap, een manifes tatie van goede wil, het vervangen van de mensheid, met een ongeveins de liefde". De paus vroeg om maatregelen ter ondersteuning van de onderontwik kelde landen, „waarin de levensstan daard dikwijls mensonwaardig is". Er is een bestudering over de ge hele wereld nodig ter verbetering van de levensomstandigheden. „Het nieuwe tijdperk dat veroveringen in de ruimte is begonnen, zal speciaal door God gezegend worden wanneer de mensen leren elkaar in waarheid eerder als broeders dan als mede dingers te herkennen. OPROEP TOT BEGRIP. Op dit ogenblik waarop de gehele menlsheid naar Romie ziet, „kun nen wij niet anders doen dan opnieuw oproepen tot loyaal, eerlijk en wel willend begrip, opdat de mensen verenigd zullen worden in weder zijds en ernstig respect". De Paus drong er op aain allies te doen „om de mensheid te redden, de vreedzame ontwikkeling van de door God gegeven rechten te bevor deren en het geestelijke en gods dienstige leven te vergemakkelij ken". „Bemoedigende tekenen ont breken niet, deze komen tot ons van de mensen van goede wil. Wij dan ken hier God ten zeerste voor, ter wijl wij geheel onze rustige maar vastbesloten samenwerking aanbie den ter handhaving van de grote gave van de vrede in de wereld". Paus Paulus zei vervolgens, dat hij het streven naar christelijke eenheid wil aanmoedigen. „Met alle kracht zal het grote werk, dat onze voor ganger begonnen is worden voort gezet: het verwezenlijken van het gebed „dat allen één zijn", dat door ieder zo vurig wordt verwacht en waarvoor hij zijn leven opofferde". De paus vroeg de medewerking en het gebed van alle gelovigen. Hij sprak een groet uit aan de leden van het Heilig College, aan de pastoors en gelovigen van zijn diocees Rome en sprak zijn zegen uit over de missio narissen. Aan het slot van zijn toespraak riep de Paus de bescherming af van de H. Maagd Maria en de apostelen Petrus en Paulus. Voordat hij zijn ze gen gaf herhaalde hij zijn devies „In nomine Domini" (in de naam des Heren). Na zijn verkiezing heeft de nieu we paus met de kardinalen de lunch gebruikt. Volgens kardinaal Gracias, de aartsbisschop vam Bombay, nam de paus plaats op dezelfde stoel, die hij ook voor zijn verkiezing had ge bruikt en ging hij niet aan het hoofd van de tafel zitten. „Paus Paulus heeft een geweldige indruk op ons gemaakt", aldus kardinaal Gracias. De nieuwe paus heeft vervolgens de pauselijke appartementen op de derde verdieping van het Vatikaans paleis betrokken, waar hij de staf van het Vatikaanse staatssecretariaat ontving. Verder ontving hij de hel pers van de kardinalen tijdens het conclaaf, de redactieleden van de Osservatore Romano, en de leden van het Vatikaanse persbureau. Paus Paulus VI zal op 30 juni (dus niet op 29 juni, zoals eerder gemeld) plechtig worden gekroond in de St. Pieter, zo is door een woordvoerder van het Vatikaan meegedeeld. 30 Juni is de feestdag van de H. Paulus. mee eigenlijk evenzeer de mening uitdruk van allen die hier zijn en van allen in Nederland". Dit verklaarde kardinaal Alfrink vrijdag toen 'hij met secretaris P. Geurts om 5 uur uit het Conclaaf terugkeerde. De kardinalen waren nog de gehele namiddag bijeen ge bleven en waren vanmorgen weer tijdig op het Vatikaan aanwezig voor de huldiging en de eerste pausrede. Kardinaal Alfrink, die er ver moeid uitzag, verzekerde dat het ver blijf in het Conclaaf goed was ge weest. Ook zijn accommodatie in een der „Departement! de servizio" zo als 'hij laconiek de vertrekken van het huispersoneel noemde, was hem zeer meegevallen. Vooral de korte duur van het conclaaf had kardinaal Alfrink verrast. Hij had gerekend op een moeilijke keuze. De kardinaal wiilde niet spreken over zijn persoonlijke vriendschap pelijke betrekkingen tot de nieuwe paus. Het is echter bekend, diat kar dinaal Montini in november kardi naal Alfrink naar Milaan heeft uit genodigd om een voordracht te hou den over de katholieke pers. De nieu we paus waardeert kardinaal Alfrink zeer en heeft tijdens diens verblijf in Milaan diepgaand met hem van gedachten gewisseld over de hangen de vraagstukken, vooral over het Concilie, dat toen reeds aan de gang De volledige titels van de paus zijn: bisschop van Rome, plaatsbe kleder van Jezus Christus, opvolger van de Prins der Apostelen, op perherder van de universele Kerk, patriarch van het Westen, primaat van Italië, aartsbisschop en metropoliet van de Romeinse provincie, soeverein van de Vaticaanse stad-staat. De paus is hoofd van die kleinste souvereine staat ter wereld, Vati caanstad. Dit miniatuur koninkrijk beslaat een oppervlakte van ruim 43 ha. even groot als het kleinste der Nederlandse wadeneilan- den, Rottumeroog en omvat binnen zijn grenzen het Vaticaanse pa leis, de St. Pietersbasiliek, vele musea en kunstgalerijen, tuinen, een bibliotheek, een sterrekundig observatorium en een drukkerij waar ook het Vaticaanse dagblad „Osservatore Romano" wordt gedrukt. De territoriale rechten strekken zich ook uit over dertien andere gebouwen elders in Rome, basilieken, kantoren en de villa te Castel- gandolfo, op ruim 30 km van Rome. Ook radio-Vaticaan, 20 km ten noorden van Rome, behoort tot de Vaticaanse staat. De stad, met de Paus als souverein, wordt bestuurd door een pau selijke commissie die werkt met een op canonieke wetten en ge deeltelijk op Italiaanse wetgeving steunend wettelijk systeem. De Staat telt ongeveer 1200 ingezetenen, meest priesters en nonnen, die bij het kerkelijk bestuursapparaat werkzaam zijn. Er is ook een ge wapende macht van 250 man. Deze bestaat uit de Zwitserse lijfwacht van de paus, de Edelgarde uit de Italiaanse aristocratie, de vrij willige paleiswacht en de pauselijke gendarmerie. Vaticaanstad is ook een station waarvan paus Johannes in 1962 voor het eerst gebruik maakte en een barak rijk. De inkomsten van de Staat zijn geheim. De burgerij betaalt geen belastingen. Gouden Verlovingsringen v. d. WATER, Haarlet raat 207 heeft ze Zeer grote keuze Op 't graveren kunt U wachten. Dit nummer bestaat nit 12 pagina's Aanhoudende tvestcirculatie De Bilt, zaterdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: In het overgangsgebied tussen zeer warme lucht in Frankrijk en koelere lucht in onze omgeving kwam de afgelopen nacht een regengebied tot ontwikkeling, dat vandaag ook het weer in Nederland beïnvloedde. In de warme lucht kwamen in Frank rijk en Duitsland onweershaarden voor, die plaatselijk veel regen brachten. Hoewel een lagedrukgebied tussen IJsland en Schotland geleidelijk op vult, komt er in de algemene circu latie toch maar weinig verandering. Bij de Azoren handhaaft zich een krachtig hogedrukgebied, terwijl een nieuwe depressie langs de zuidpunt van Groenland naar het oosten be weegt. De westcirculaite houdt daar om aan. De temperaturen blijven wat beneden normaal en het on standvastige weer duurt voort. ZON- EN MAANSTANDEN 23 Juni: zon op 04.20, onder 31.04; maan op 06.21, onder 22.53. 24 Juni: zon op 04.20, onder 21.04; maan oip 07.31, onder 23.30. 28 Juni: v.m. 4.07; n.m. 16.40. 34 Juni: v.m. 4.55; n.m. 17.25. KORRELTJE Z.E. Bemardus kardinaal Alfrink knielt in iU>m. voor do aieuwgekoaen Wees barmhartig on ge ault bovm- paus, Z.H. Paulus VL hartigheid verwerven. BUREAUS: PAPENGRACHT 8S KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Paulus en Johannes met dezelfde geest bezield Directeur J. P. J. M. KOENS Moofdj edakteur L. C. J. ROOZEN Telef. 20935 - Red. 20015, 255 8 - Advert. 2 8 8 2 6 - Klachten beaorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. f 0,65 p. v., f 2,80 p. mnd., f 8.2S p. kw„ Franco p.p. f 8,75, Adv. 18 c< p. mm-, Telefoontje» f 1,50

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1