niti ScsUhsj 65 ct CADEAU! *1 Conservatieven willen geen dwang uitoefenen op premier Verrassende landing van ballingencommando's op Cuba Weerbericht HEREN SPORT- HIRTS Franse vloot wordt uit Navo-verband gehaald peek cloppenburg VRIJDAG 21 JUNI 1383 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 4 Besprekingen over Profumo-zaak ARABISCHE PRINS IN INRICHTING Ben rechtbank in Wenen heeft don derdag bepaalt, dait de verpleging van prins AbdoeLLa ben-Yalawi, een bloedverwant van koning Ibn Saoed van Saoedi-Arabië, in een We ens krankzinnigengesticht gerechtvaar- digd is. Voligens Oostenrijkse dagbla- f Premier Macmillan en de leider en Labour bij de verkiezingen aan den zou de prins tegen zijn wil in van de socialistische oppositie in het de macht kunnen komen. het gesticht worden vastgehouden. Britse Lagerhuis Harold Wilson zijn Op de vergadering van de conser- Koning Saoed, die in Oostenrijk het donderdag niet eens geworden vatieve fractie zou worden gespro- met vakantie is, zou volgens persbe- over de wijze waarop een officieel ken over de datum waarop de pre- richten persoonlijk de opname van onderzoek zal worden gedaan naar mierf zou moeten worden vervan- de prins hebben verzocht. Afgezien eventuele punten van staatsveilig- gen. Zonder te beslissen ging de van de gerechtelijke uitspraak stelt heid in de affaire van de afgetreden conservatieve vergadering uiteen. de politie een onderzoek in. minister van oorlog Profumo met het Waarnemers geloven, dat Macmil- fotomodel miss Keeler. De labourlei- lan het zijn plicht acht als premier der houdt vast aan zijn eis, dat het aan te blijven om de conservatieve Verscheidene Amerikanen op de onderzoek moet worden gedaan partij uit de huidige moeilijkheden Amerikaanse luchtbasis Port Lyautey door een parlmentaire enqêtecom- te brengen. Hij zou voorts hopen, op 40 kilometer ten noorden van Ka- missie. Hiervan zouden ook niet- dat hij de partij nog zal kunnen lei- bat zijn gearresteerd op verdenking conservatieve afgevaardigden deel den bij de volgende algemene ver- van samenzwering om wapens aan maken. Een dergelijke commissie kiezingen. Marokkanen te verstrekken, is bevoegd om iedereen, ook de pre- mier, voor ondervraging op te roe pen. Premier Macmillen wilde deze voorwaarde niet accepteren. Hij geeft de voorkeur aan een commissie van kroonadviseurs, die niet nodozake- lijk leden van het parlement behoe ven te zijn. Een conservatieve fractievergade ring werd donderdagavond abrupt afgebroken toen de conservatieve oud-minister van gezondheid Walker- Smith waarschuwde, dat het aftre den van de premier wel eens alge mene varkiezingen tot gevolg zou kunnen hebben. Walker-Smith zei, dat door over haaste actie de gehele conservatieve regering wel eens zou kunnen vallen PROCO crème shampoo PRÖDÊNT A N A N land. Volgens Cubaanse kringen in Miami zouden ongeveer 500 man bij de landingen zijn betrokken. Een woordvoerder van de Cubaanse bal lingen wilde geen verdere bijzonder heden geven. Mogelijk zijn op twee plaatsen landingen uitgevoerd. - „9uba?nse evolutionaire raad De Cubaanse revolutionaire raad in ballingschap heeft donderdag be- overkoepeit een aantal revolutionaire kendgemaakt, dat zyn commando- organisaties. Hoofd van de revolutio- troepen „ergens op Cuba" zijn ge- Steun voor guerillastrijders Geldig tot morgen 10 uur. EEN ENKELE BUI Half tot zwaar bewolkt met hier en daar een enkele bui. Weinig verandering in tempe ratuur. Aanvankelijk krachtige tot matige, liater matige tot zwakke wind uit zuidwestelij ke richtingen. Het weer in Europa BESLUITELOOS MAAR CORRECT Ondanks dJe bijzondere ontwikke lingen van de laatste dagen in de ka binetsformatie, die procedure-ver snellend leken te zullen werken, ver keren de activiteiten van dr. De Kort nog steeds in een heel eigenaardige en vervelende impasse, al beleven we vandaag ook reeds de zes en dertig ste dag na de Twee Kamerverkiezin gen. Uit bedoelde ontwikkelingen kan men enkele conclusies trekken, maar ze zijn nog altijd voor de formateur blijkbaar niet voldoende om de nood zakelijke keuze van zijn partners te kunnen maken. Zoveel is nu in alle geval zeker geworden, dat a) de li beralen en de christelij k-historischen in geen geval een vijf-partij en-kabi net wensen, zodat b) de formateur wel gedwongen zal zijn wil hij slagen en zijn opdracht niet terug geven, wanneer hij morgen zijn ver slag aan de Koningin uitbrengt op de basis van vier verder te wer-r ken. Dat is echter maar een betrekke lijk klein winstpunt, want de weten schap, dat in feite niemand de breedst mogelijke basis wil aanvaarden, was er al zeer lang. Alleen dr. De Kort wilde dat blijkbaar niet inzien, of werkte op basis van verkeerde infor maties naar de verkeerde kant, voor welke verklaing bepaaild wel aanwij zingen zijn! Maar hoe het zijde formateur staat dus vandaag méér nog dan voorheen voor de keus. Hij heeft echter in eerste aanleg zijn beslissing nog niet genomen, maar andermaal in zijn brief aan minister Toxopeus een (laatste?) kans gegeven alsnog een oordeel op het ontwerp-jwogram te geven. Eerst daanna zou dr. De Kort zijn keuze (kunnen) bepalen, zo heeft hij gisteren laten weten. Het merkwaardige is nu, dat ook mr. Toxopeus zoiets '/an een pressie tot keuzebepaling heeft uitgeoefend en wel op de formateur door hem niet te antwoorden op het program, maar te vragen eerst zijn keuze te bepailen. In werkelijkheid is het dus een wederzijdse dwang en een vorm van het al te vaak overbeleefde spel van „na UOp die manier valt er moeilijk uit de ontstane impasse te komen en blijft de noodzaak van het doorhakken van knopen toch wel dwingend aanwezig! Later dan vandaag zal dr. De Kort zijn beslissing hoe mogelijk en vol van consequenties ook niet kunnen nemen. Interessant is intussen natuurlijk de diepere grond voor die stap, welke die liberale leider woensdag zette. Hij heeft daarmee hoog politiek spel ge speeld, wetend, dat een grote meer derheid in de andere fracties een voorkeur naar zijn partnerschap bo ven dat van de PvdA deed uitgaan. M. Toxopeus riskeerde daarmee een verlies van deze „populariteit", om dat men van zijn opzienbarende ver klaring en weigering nogal moeilijk de gedachte kan losmaken, dat hij toch wel een beetje aan het pro gram heeft gedacht, toen hij verkon digde, dat zijn bezwaren slechts te gen de brede basis gingen Het zou teveel plaats vergen daar op nu dieper in te gan; bij de de batten over de formatie, diie straks zullen worden gehouden, wanneer het nieuwe kabinet eenmaal zal zijn aangetreden (aan zijn uiteindelijke komst mag men nu eenmaal ondanks wat-dan-ook niet twijfelenzul len deze merkwaardige manoeuvres zeker wel nader geanalyseerd wor den. Tenslotte nog dlit: dr. De Kort heeft wat men ook voor bezwaren te gen zijn werkmethode en zijn be sluiteloosheid moge hebben in de voorbije weken zeker zijn spel zeer De ohrisben-democratische voor- correot gespeeld. Bijna té oorreot zou zitter van de Kamer van Afgevaar- men bijna zeggen. Mr. Toxopeus digden, Giovanni Leone, die na het heeft stellig met een vrij grof middel mislukken van de kabinetsformatie gepoogd ófwel die PvdA buiten te door zijn partijgenoot Moro van de sluiten óf de Liberale houding ten Italiaanse president Segni opdracht aanzien van het program te wijzi- heeft gekregen de mogelijkheid te gen. Hij heeft verklaard pas „zaken onderzoeken om een zakenkabinet te willen doen" nadat de keuze zou te vormen, is gisteravond met zijn zijn bepaald, omdat het niet anders taak gereed gekomen. Vandaag aai zou kunnen. Dat is natuurlijk een hij zijn kabine-tslyst aan de president beetje onoprecht: men kan ook wel voorleggen. L objectief vasttsteftan, waartoe man Hoe Leone zijn regering heeft sa- bereid is zonder de handelspartner mengesteld, is nog niet bekend.. Zijn te kennen! Het is te hopen, dat er kabinet kan steunen op de chnsten- niet méér onwaarachtige elementen democraten, de sociaal-democraten in het formatie-spel binnensluipen, en de republikeinen. nalre raad is Antonio Maceo, de kleinzoon van een held uit de Cu baanse onafhankelijkheidsstrijd van dezelfde naam. Een lid van het Amerikaanse con gres heeft donderdag gezegd, dat contra-revolutionairen van Midden- Amerika uit op drie plaatsen van de Cubaanse kust zijn geland". De man schappen waren goed geoefend in oerwoudgevechten en zouden de te genstanders van premier Castro, die al geruime tijd een guerilla voeren, gaan versterken. Bij 3 tuben PRODENT (samen 111 ct) tijdelijk gratis tube PROCO shampoo (waarde 65 ct), voldoende voor 6 8 wassingen. P1035.A (Advertentie) Russische astronauten landden per parachute BYKOVSKY MAAKTE GOEDE BEURT meter van de landingsplaats van Va- lemtina, verklaarden dat zij hem in de buurt van zijn ruimteschip hadden gevonden. Zij moesten hem uit zijn zware ruimtepak helipen, dat in de Sowjet-Unie nog steeds met dezelfde naam wordt aangeduid als een dui kerpak. In deze berichten werd ech ter geen melding gemaakt van pa rachutes. HELSINKI zw. bew. 21 0 STOCKHOLM geheel bew. 20 0 OSLO geh. bew. 21 0 KOPENHAGEN Mcht bew. 16 0 ABERDEEN zw. bew. 13 3 LONDEN zw. bew. 21 0 BRUSSEL regen 17 5 AMSTERDAM regen 16 5 LUXEMBURG geh. bew. 17 6 PARIJS geh. bew. 22 4 BORDEAUX mist 25 0 GRENOBLE onbew. 24 0 NICE half bew. 22 0 BERLIJN motregen 16 4 FRANKFORT geh. bew. 18 4 ZURICH onbew. 19 0 GENèVE onbew. 21 0 LOCARNO onbew. 26 0 WENEN regen 18 1 ROME half bew. 24 0 AJACCIO zw. bew. 25 0 MADRID half bew. 34 0 MALLORCA onbew. 27 0 LISSABON geh. bew. 32 0 Kennedy feliciteert Chroesjtsjov. Kennedy heeft Chroesjtsjov géluk- De Russische kosmonaute Valenti- mna Teresjkowa is met haar eigen pa- Een woordvoerder van het mini- rachute geland buiten het ruimte- sterie van buitenlandse zaken in Was- vaartuig dat haar 49 maal rond de hington heeft verklaard, dat op het wereld heeft vervoerd. Toen zij op ministerie over de landing niets be- de aarde terug was, vroeg zij om gewenst m verband met de geslaagde kend is. een Siberische aardappel met groene vluchten van de Russische kosmonau- Volgens sommige waarnemers kun- uien. t®n Bykovsky en Teresjkova. nen de landingen niet als 'n invasie Dit werd gisteren gemeld door een worden beschouwd, doch werden zy van de Russische verslaggevers, die j uitgevoerd om mensen en wapens naar het centraal-Siberische gebied „InreSher Vergaan dOOI aan de ondergrondse strijdkrachten werden gezonden waar ValentJLna en O op Cuba te leveren. overste Bykovsky woensdag zyn ge- i r 1 land na hun historische vlucht. (101 CCt dein 101 (11 Hg Welkom De verslaggever interviewde de ar- De Cubaanse revolutionaire raad beiders die zich haastten om Valen- Een commissie van onderzoek, in- zei later, dat de commando's door tina te begroeten op die plaats waar gesteld door de Amerikaanse marine, boeren werden verwelkomd nadat zij landde, ongeveer 650 kilometer ?eef( geconcludeerd, dat een defect zij op verscheidene plaatsen op Cuba ten noordoosten van Karaganda. m de hogedrukhichtleidmgen aan waren geland. Wat Bykovsky betreft, deze maak- boord van de „Tresher", de meest Het „oorlogscommuniqué nummer te een goede beurt bij premier waarschynlijke oorzaak is van het een" zegt verder: „de eerste berich- Chroesjtsjov door juist terecht te ko- Y®'^aan van d® atoomonderzeeer met ten van onze strijdkrachten maken men op de „maagdelijke landbouw- 129 man aan boord. duidelijk, dat de landingen zonder gronden" van Kazakstan, welke de onderminister van Defensie moeilijkheden zijn uitgevoerd en de Russische Leider zo na aan het hart voor de marine, Pred Korth, heeft volledige steun genieten van de boe- liggen. «Md m Washington en te ren in het omliggende gebied". Volgens Tass vertelde Bykovsky gelijkertijd enkele gedeelten van het De Cubaanse revolutionaire raad later: „Be ben mateloos gelukkig dat rapport van de commissie vrygegeven is dezelfde, die verantwoordelijk was ik in het beroemde ontwikkelingsge- voor pubukatie. voor de mislukte landing in april bied van de maagdelijke gronden ben „In verband m^ de concliisies van 1961. geland. Ik ben er trots op dat ook ik de commissie, aldus Korth, „zal het In Havanna is alles rustig en er mijzelf kan beschouwen als een pio- nocxlzake^yk^zyi% jte ^h^eOT^le^iain- PAUZE Toen wij eens op de pauselijke troon hadden plaatsgenomenJa, vrienden, wij hebben eens écht op de échte pauselijke troon gezeten één minuut niet alleen met toe stemming, maar zelfs op uitnodiging van een Vaticaanse hoge hoogwaar digheidsbekleder. Het was nog onder Pius XI. Het is dus al lang geleden. Hoe 't ook zij: we hebben erop ge zeten. Evenals de pausen, die geko men en gegaan zijn. En nu gaat er een nieuwe paus op die rode met goud gebiesde troon zitten, vast niet zo opgewekt als wij in onze jeugdige vreugde! Want pausen worden vol gens een oud en misschien verouderd ceremonieel gekroond met een tiaar. Doch zodra zij het sierstuk op hun hoofd hebben, verandert het in een doornenkroon. Want ook voor hen geldt, dat „de leerling niet beter is dan de Meester". Over het algemeen ondersteunen we de paus, de bisschop, onze paro chie-priesters veel te weinig door ge bed, terwijl zij om onzentwille een verantwoording dragen, die wij niet zouden willen overnemen. den. Er bleef enige onzekerheid bestaan opnieuw ernstige ongelukken kun- In Washington staan functionaris- over die manier waarop Bykovsky is ontstaan. Dit kan ertoe Leiden, sen sceptisch tegenover de berichten geland, maar landarbeiders die zich aldus Korth, „dat de afbouw van on- waarin van een grote omvang der naar de plaats hadden begeven waar deraeeèrs vertroogd wordt en de actie wordt gesproken. hij was geland, ongeveer 1.000 kilo- gebruikelijke onderhoudswekzaamhe- dien aan marineschepen worden ver lengd." OVERSTROMINGEN IN OOST-PAKISTAN Oost-Pakistam, dat kortgeleden he- vig van een wervelstorm te lijden Frankrijk zal de terugtrekkir^ van te dat het zelfs ingeval van een ^^mineen^eek^fen niDe2^rhebben zijn Atlantische vloot uit de NAVO do zoeèornchan ovor ziir» Mid- strornmgen ®e1'rotte*}-neDD^n eisen, zo werd donderdagavond door X°dse- ZmvImI iSet handm zich voorgedaan nadat rivieren, die goedingelichte kringen, die in nauwe tiWe eeven Betón van der werf M "V'SE6®?* "tetk betrekking met de Franse regering to onWde .lerst deze vloot zouden worden overge- vernomen wordt dat verscheide- goosoaensi laia.j, za oaan voor &^inVeT Atlan" ZZSJ'&JZ. zal worden ingelicht. Volgens genoemde kringen wil Frankrijk bij eventuele vijandelijk heden wel met de geallieerde vloot samenwerken, doch het wenst onder bepaalde omstandigheden de volledi ge beschikking over de vloot. Deze omstandigheden zouden zich voor- PUZZEL Nationale garde weer naar huis No. 504. Horizontaal: 1 metalen pot om in te koken (Z.N.), 7 afkor ting van dona, 8 schedik. element (afk.), 10 voorzetsel, 12 mens, 14 munt in China, 15 levensvocht in or ganische lichamen, 17 voorzetsel, 18 beneden, 19 telwoord, 21 insekt, 23 godsdienst (afk.), 24 baan voor bal- spel, 26 saheiik. element (afk.), 27 veten geen ~dak'meer "boven""hun [muzieknoot, 28 voorzetsel, 30 solo- hoofd hebben. Aan de kust zijn grote uitvoering. gebieden, die ook alls gevolg van de Vertikaal: 2 in het jaar onzes He- wervelstorm waren overstroomd, op-ren (afk. Lat.), 3 teken in de dae- nieuw ondergelopen, Het leger heeft de levensmididelen- voorzieniing en de bevoorrading in het algemeen van de getroffen gebieden en van thans van de buitenwereld d0e£- tbijf T Het Amerikaanse leger heeft donder- JKVMriktfhZÏÏ? conflict of als Frankryks bondgeno- ^ag bekendgemaakt, dat de ongeveer nomen ten by vyandelykheden met hun vol- 3100 leden van de nationale garde ledige arsenaal aan wapens in de van Alabama, die vorige week i.v.m. strijd zouden werpen. - rasmoeilijkheden onder bevel van de In 1959 had Frankryk al laten we- fecjeraie regering waren geplaatst, zondag en maandag zullen worden Wervelstorm eist ruim 7000 doden. Leone formeerde Italiaans kabinet ooDie Pakistaanse minister van fi- Graaf Coudenhove Kalergi, de gedemobiliseerd. Ongeveer 300 leden nanciën Mohammed Sjoaib heeft voorzitter van de pan-Europese unie, van de garde blijven in federaal ver- donderdag in die volksvertegenwoor- die in Bazel gevestigd is, heeft pre- band in actieve dien6t. De troepen daging meegedeeld, dat de wervel- sident Kennedy voorgesteld het vol- werden op bevel van president Ken- storm, die kortgeleden boven Oost- gend jaar in Wenen een vredescon- nedy onder federaal gezag geplaatst Pakistan heeft gewoed, aan 7.330 ferentie te houden tussen de landen toen gouverneur Wallace de toela- mensen het leven heeft gekost, terwyl Advertentie) van de Navo en die van het pact van ting van twee negers tot de univer- nog eens vierduizend personen wor- Warschau. siteit probeerde te beletten. den vermist. renriem, 4 zijtak Donau, 5 water in Friesland, 6 specerij, 9 rijksdaalder (Ind.), 11 familielid, 13 niet dezelf de, 14 muzieknoot, 16 nachtgewaad, 17 lichaamsdeel, 20 maanstand, 22 telwoord (Fr.), 24 mal aanwensel, 25 voorvoegsel, 27 voornaamw., 29 van elk evenveel (afk. op recepten,). Oplossing morgenavond. Oplossing no. 507 Horizontaal: I kamp, 3 slak, 5 rat, 7 Polen, 9 Leo, II slier, 13 rot, 15 tel, 16 marie, 18 rit, 20 Trees, 22 adé, 28 kilos, 24 maag. Vertikaal: 1 kool, 2 pro, 3 stelt, 4 kier, 6 als, 7 poort, 8 Niers, 10 era, 12 Eli, 14 tiras, 16 mank, 17 eed, 19 tong, 21 Eem. PUNT Een overzicht van de vergadering van kardinalen, in Conclaaf bijeen in het Vaticaan. I Ik schilder de dingen, zoals ik ze lie.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4