VERLENGING LEERPLICHT MET EEN JAAR BETAALDE HEER KOEKOEK HEFFING AAN HET LANDBOUWSCHAP? Godsdienst en staatsexamens Vijf-partijenkabinet ondervindt bij fracties veel tegenstand Ruzie om overhemd oorzaak van brand Afbetaling bromfiets wordt gemakkelijker PH-FET HANS KAART OVERLEDEN \v„ „SDAG 18 JVM wet Mota Tweede Kamen Staatssecretaris van Onder ijs, Kunsten- en Wetenschappen prof. dr. H. H. Janssen heeft bij de Twee de Kamer een nota over het vraag stuk van de leerplichtverlenging in gediend. In deze nota komt de be windsman tot de slotsom dat de in voering van een algem. leerplicht verlenging met een jaar en eventueel een partiële leerplicht, op lange ter men moeten worden voorbereid. Uit de nota van de staatssecretaris blijkt, dat ongeveer 80 pet van de leerlingen bij de huidige 8-jarige leerplicht reeds 9 of meer jaren on derwijs volgt. Bij een leerplichtver lenging zou dus alleen de resterende 20 pet daadwerkelijk tot het volgen van een negende leerjaar worden verplicht. Deze 20 pet bestaat echter voor de meerderheid uit leerlingen, die voor het huidige onderwijs niet geschikt zijn. Een leerplichtverlenging voor deze kinderen - die op hun weg naar de volwassenheid bijzondere zorg be hoeven - acht de bewindsman beslist zinvol, mits voldoende mogelijkhe den voor aangepast onderwijs aan wezig zijn Vragen in Tweede Kamer Woensdagmiddag om vijf uur begint in Rome het Conclaaf ter verkiezing van een nieuwe Paus. Foto: in een van de kamers van het Vaticaan, binnen de afgesloten ruimte van het Conclaaf wachten honderden koppen en schotels, schalen, borden en glazen e.d. om dienst te gaan doen bij de maaltijden van kardinalen en andere kerkelijke functionarissen. Dinsdag rond het middaguur is de 74-jarige heer H. Zieck gestart voor een fietstocht van Den Haag naar Helsinki hetgeen betekent, dat hij ongeveer 1700 km weg moet trappen. De krasse fietser kreeg bij het ver- ♦eek een bemoedigende zoen van Christel Adelaar, die sedert kort ook weet wat een fietstocht betekent. hebben gegeven." De heer Koekoek heeft in Assen gezegd dat hij nooit aan het Landbouwschap had betaald en dat het girobiljet, waarmee de heer Hielkema schermde, vals was. Het bewuste girostrookje werd gis teravond aan een onderzoek onder worpen door een commissie bestaan de uit notaris A. Visser uit Balk en de heer J. Berger van de Friese Maatschappij van Landbouw, die door de heer Hielkema waren gevraagd en door de heren S. Wierda en P. W. Leffertstra, die de partij van de heer Koekoek vertegenwoordigen. Na een langdurig onderzoek werd meege deeld dat de commissie tot een twee ledige conclusie was gekomen. De heren Visser en Berger bevestigden de authenticiteit van het girostrook je, maar de heren Wierda en Lef fertstra achtten geen enkele aanwij zing aanwezig dat het girostrookje een bewijs vormde dat de heer Koe koek zijn heffing aan het Landbouw schap had betaald. Zij verklaarden zelfs overtuigd te zijn dat de heer Koekoek nooit heeft betaald. Zij achtten een diepgaander onderzoek nodig om de echtheid van het giro strookje aan te tonen. Het zal nu van de heer Koekoek afhangen of zo'n onderzoek er komt. KSj nam uitdaging tot nader onderzoek niet aan In Balk is gisteravond op initiatief van de heer H. W. Hielkema, voor- xttter van de Friese CBTB, een bij eenkomst gehouden met het doel een onpartijdig onderzoek in te stellen naar de authenticiteit van een giro strookje, waaruit zou moeten blijken e&t de heer H. Koekoek uit Benne- kom, voorzitter van de Boerenpartij, •n lid van de Tweede Kamer, op 17 september 1957 de hem opgelegde heffing van het Landbouwschap heeft voldaan. De heer Hielkema had de heer Koekoek verweten, dat hij de leden van zijn partij wel aanzette om de heffing van het Landbouw schap niet te betalen, maar zelf wel aan die verplichting voldeed. Dit werd door de heer Koekoek ontkend ondanks het feit dat de heer Hielke- pia meedeelde over de bewijzen te beschikken in de vorm van een fo tokopie van een giro-overschrijving ten bedrage van 25.50 van de re kening van de heer Koekoek op die van het Landbouwschap. De heer Hielkema daagde daarop de heer Koekoek uit om vanavond naar Balk te komen om te bewijzen dat het girostrookje niet van hem afkomstig De heer Koekoek kwam echter niet opdagen. De heer Hielkema deelde vanavond vóór het onderzoek naar de echtheid van het originele giro strookje mee, dat hij zich tot taak had gesfeld om „de heer Koekoek in zijn ware gedaante te tonen aan het Nederlandse volk en met name aan t 133.000 leden van de Boerenpartij, hem blindelings hun vertrouwen Autoriteiten van de sociale dienst in Midden-Java hebben meegedeeld, dat ongeveer 1700 mensen wegens ondervoeding in de ziekenhuizen wor den verpleegd. Door de hongersnood, die ontstond door een rattenplaag die schade toe bracht aan de rijstoogst, zijn meer dan 5000 mensen getroffen. Het lid van de Tweede Kamer me vrouw Van Someren-Downer (WD) is van mening dat de vraag naar de godsdienst van examinatoren irrele vant is. Deze vraag kwam voor op een formulier van de vierde hoofd inspectie van het rijksschooltoezicht l.o., dat aan examinatoren voor de hoofdactie is gezonden. Zij heeft hier over aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen schrifte lijke vragen gesteld. „Is de minster van oordeel dat bij het afnemen van een staatsexamen de godsdienst geen enkele rol mag spelen en zo ja dat bij de indeling van de examinatoren over de commissies dit evenmin het geval mag zijn?" Film en langspeelplaat over Paus Johannes „Johannes XXIII, een leven voor de vrede" is de titel van een kleu renfilm, waaraan op het ogenblik in Rome de laatste hand wordt gelegd. In de film, die uitkomt onder pro- duktie van Angelo Rizzoli is o.a. een reportage opgenomen van de uitrei king van de Balzanprijs voor de vre de aan de overleden Paus in het Va ticaan en hét Quirinaal 10 en 11 mei. Een langspeelplaat over Paus Johan nes is uitgebracht in Milaan in op dracht van het Pauselijk Instituut voor buitenlandse missies. De titel is „Johannes XXIII, Zijn stem en Zijn geestelijk testament". Aan de ene kant staan de woorden van Paus Jo hannes, die Hij op de avond van de opening van het Concilie, 11 oktober 1962, tot de menigte op het St. Pie tersplein richtte. Hij besloot toen Zijn korte toespraak met de woorden: „Gaat terug naar huis en omhels Uw kinderen en zeg, dat het de liefko zing van de Paus is". Bovendien is op de ene kant de nieuwjaarswens van de overleden Paus, van 1 januari van dit jaar opgenomen. Op de an dere zijde wordt het geestelijk tes tament van Paus Johannes uitgespro ken. Een 35-jarige bakker, die steeds blauwtjes had gelopen bij een 63- jarige inwoonster van de Spaanse plaats Valladolid is om het leven ge komen toen een zelfgemaakte bom, die hij in zijn zak had, ontplofte. De vrouw, die naast hem op straat liep werd ernstig getroffen. De vrouw had verscheidene malen bij de poli tie geklaagd dat de bakker haar las tig viel. deling, althans officieel, nog niet ge sproken. Wel is volgens welingelich te politici duidelijk, dat ARP en CHU huiverig tegenover een vijf partijen-kabinet staan, omdat zij daarin elk slechts een ministerszetel zouden kunnen krijgen volgens het schema: 5 KVP, 4 PvdA, 2 VVD, 1 qHU, 1 ARP. Het is nog niet bekend wanneer de heer Toxopeus het liberale ant woord op het basisprogram van dr. De Kort zal indienen. Verwacht wordt, dat hij dit in de vorm van 'n brief zal doen. Tussen twee broers in Arnhem is gisteren zo'n hevige ruzie opgelaaid om een overhemd, dat een van de twee het overhemd met benzine over- gaot en in brand stak. Het branden de kledingstuk deed een blik petro leum vlam vatten, alsmede een ko zijn, waarin de ruiten sprongen. De brandweer moest eraan te pas komen. Een van de verhitte jongens liep brandwonden op. Het incident speel de zich af tijdens afwezigheid van de ouders. Blijkens een publikatie in de Ne derlandse Staatscourant heeft de Staatssecretaris van Economische Zaken een wijziging doorgevoerd van de Afbetalingsbeschikking 1961. Als gevolg van deze wijziging wordt de verplichte miminumkassa- storting voor motorrijwielen, scoo ters, bromfietsen, rijwielen en losse hulpmotoren verlaagd van 25 tot 20 terwijl de maximumduur van de afbetalingsovereenkomst voor deze artikelen mag worden verlengd van 18 tot 24 maanden. Tot deze verzachting van de tot dusverre geldende voorschriften is besloten, omdat in deze sectoren van het bedrijfsleven sinds enige tijd van een niet onbelangrijke teruggang in de afzet sprake is. De Indonesische minister toot burgerluchtvaart, vice-luchtmaarschalk, Raden Iskander, die inmiddels naar Montreal is vertrokken, heeft maandag een bezoek gebracht aan Fokker en tijdens een korte vlucht boven Nederland zelf de stuurknuppel gehanteerd van een Fokker Friendship. Hij verklaarde dat zijn gunstige in drukken van dit vliegtuig geheel zijn bevestigd door de proefvlucht. De foto toont de minister (met bril) op regenachtig Schiphol voor de machine. Naast hem rechts de Indonesische vertegenwoordiger in Nederland dr. Mohammed Sj&rtf. VVD vindt sterke oppositie belangrijk Naar welingelichte politici in Den Haag zeggen, zal het formeren van een vijf-partijen-kabinet niet moge lijk blijken te zijn. De kabinetsfor mateur, dr De Kort, heeft aan de fractieleider van de vijf grootsté partijen o.m. de vraag gesteld, of zij het formeren van een vijf-partijen kabinet, in zekere zin een „nationaal kabinet" mogelijk achten. Van de WD was reeds bekend, dat men in deze kring het ontbre ken van een ferme oppositie in nor male tijden niet in overeenstemming acht met de eisen ener parlementai re democratie. Mr. Toxopeus en de zijnen wezen het argument van so cialistische zijde, dat de partijen ook in een „nationale formatie" kritisch tegenover het kabinet behoren te staan, als onvoldoende van de hand, vooral indien van tevoren bindingen zijn aangegaan. Ofschoon de vijf fractieleiders zelve de grootste stilzwijgendheid over hun Antwoord aan dr. De Kort wensen te bewaren, heeft thans in leidende politieke kringen vrij alge meen de overtuiging post gevat, dat het CHU-antwoord inzake een vijf partijen-kabinet gisteren negatief is geweest. Eenzelfde oordeel zou vol gens dezelfde bronnen in het ant woord, dat de AR-fraotieleider Van Eijsden hedenmorgen om tien uur aan dr De Kort gegeven heeft, ver vat zijn. Zoals men weet zal dr De Kort bij gering of afwezig enthousiasme voor een vijf-partij en-constructie zich be raden over een straffer althans min der vaag basisprogram voor een vier-partijenkabinet. In AR en CHU kringen leeft de verwachting dat hij bij die constructie de VVD zal be trekken, ofschoon daarover nog geen volledige zekerheid kan bestaan. Zo als men weet is over een zetelver- Grenswijzigingen in Noord-Holland Zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming heeft de Fier ste Kamer zich gistermiddag ge plaatst achter het wetsvoorstel tot wijziging van de gemeentegrens tus sen Haarlemmerliede en Spaarnwou- de enerzijds en de gemeente Am sterdam en Haarlem anderzijds. Het onderhavige wetsontwerp re gelt in de eerste plaats de toevoe ging van het gedeelte van de ge meente Haarlemmerliede en Spaarn- woude, bestaande uit Zuid-Schalk wijk en het tot deze gemeente be horende deel van de Zuiderpolder aan de gemeente Haarlem. De op pervlakte van het naar Haarlem overgaande gebied bedraagt onge veer 612 hectare; het aantal inwo ners is ruim 630. Nieuwe zaak voor t.v.-rechtbank In het Vara-tv-progaiamma van vrijdag 28 juni behandelt de tv- rechtbank een ernstig verkeersonge luk, dat onder bijzondere omstan digheden heeft plaatsgevonden. Im mers: terecht staat de 18-jarige Hans van der Heuvel, dde ervan wordit ver dacht op 5 mei 1963 in gezelschap van zijn meisje en een vriend een onbeheerd staande auto voor joy-ri- diing te hebben gebruikt en daarbij een verkeersongeluk met dodelijke afloop te hebben veroorzaakt. De fan tasie van de samenstellers van de tv-rechtbank heeft deze gebeurtenis in Hilversum gesitueerd. Ditmaal word/t de gehele zaak op één avond gehandeld. Aan dit programma wordt weer meegewerkt door: prof. mr. A. D. Bel/infante als president van de recht bank, mr. J. Roelse als rechter, mr. Erica van Dijk, eveneens als rechter, mr. G. P. J. Cammelbeeck als offi- cier van justitie, mr. Susanne Hoo- genddjk als griffier, en mr. W. Duk als commentator. Nieuw in deze kring In Rome al,es 1,1 gereedheid gebracht voor het Conclaaf ter verkiezing is mevrouw mr. L. Kruyff, die zich van een n'euwe Paus, dat woensdagmiddag om vijf uur gaat beginnen, met die verdediging van Hons ven Foto: nu heerst nog stilte in de keukens, waar tijdens het Conclaaf hon dier Heuvel zal belasten. derden maaltijden per dag zullen worden bereid. In een ziekenhuis in Lugano is gisteren op 43-jarige leeftijd overle den de operazanger-acteur Hans Kaart, die de laatste tijd samen met zijn Schotse vrouw Caroline Raitt verbonden was aan de Deutsche Oper am Rhein in Dusseldorp. De heer Kaart was in de kliniek opgenomen voor een ooroperatie. Tijdens deze behandeling onder narcose is hij plot seling overleden. Hij woonde sinds korte tijd in het Zwitserse plaatsje Giornico. Hans Kaart, die op 19 mei in 1920 in Amsterdam werd geboren ontwik kelde zich tot een all round-artiest. Op zijn 25ste jaar kam hij bij 't re sidentietoneel. Als bloemenverkoper reisde globe trotter Kaart daarna naar Amerika. Het was een kort uit stapje, want de Haagse Comedie en gageerde de bewegelijke artiest, die ook nog enige tijd bij de Nederlandse Comedie in Amsterdam werkte. Daar tussendoor maakte hij met enkele collega-artiesten en een kraai nog een veelbesproken jeeptocht door Afrika. De zangersloopbaan van Hans Kaart begon in 1953, toen hij een geslaagde auditie maakte bij dirigent Josef Krips, die de oud-acteur advi seerde zanglessen in Milaan te gaan nemen.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 5