Chefarine „4" doet wonderen! Zoeterwoudse sterrit weer een groot succes ZES JAAR GEëlST TEGEN WEDUWE DIE KNECHT VERWAARLOOSDE Chefarine „4 LDS „Revanche" aan de leiding Toelatingsexamen St. Agnes-lyceum L.A.F. genoot op uitgaansdag D. no JAG 18 JUNI 196S DE LEIPSCHE COURANT PAGINA 7 Lijm snél en muurvast met Ceta-Bever SNELFIX (Advertentie) ZOETERWOUDE Op een receptie in Den Haaf is maandagmiddag: afscheid genomen van de scheidende hoofdvlootaalmoezenier J. F. M. de Sain en kon kennis worden gemaakt met zijn opvolger in deze functie, dr. L. A. M. Goossens. Foto: de staatssecretaris van marine, z.e. P. J. S. de Jong, speldt de heer De Sain de versierselen op, beho rende bij de hem verleende onderscheiding van Ridder Ned. Leeuw. In het midden: dr. L. A. M. Goossens. Gemeente-overheid scherp bekritiseerd De advocaat-generaal bij het ge rechtshof te 's-Hertogenbosch, mr. A. van Overveldt, heeft aan het einde van een langdurige zitting 6 jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest geëist tegen de weduwe A. M.- C., die hij beschuldigde van doodslag op de 67-jarige landarbeider Theike Otten. Hij noemde ieder beroep op mede dogen misplaatst en stelde feller dan de officier van Justitie te Maastricht dat gedaan had, dat de daad van deze vrouw binnen de grenzen van dood slag geplaatst moest worden. Aan dit requisitoir was naast een na'der ver hoor van de deskundigen, de landar beider Mertens en de beide jongens, nog het getuigenverhoor voorafge gaan van de landbouwer Pijls, tevens gemeenteraadslid van Schinnen, die het gemeentebestuur en het armbe stuur had getelefoneerd om hulp voor Otten, welke hulp echter te laat is gekomen. Angst Zowel bij deze getuigen, als bij de daarna gehoorde burgemeester en ambtenaar van sociale zaken, viel telkens op dat bijna niemand in Schinnen iets van dit schromelijke geval van verwaarlozing geweten zou hebben, terwijl thans blijkt, dat ie dereen het wel geweten heeft. Ieder een in de buurt was bang voor die yrouw en de president, mr. W. van Roosendaal, vroeg zich af welke machten zij dan wel bezat. Zelfs ter- Domme ambtenarij De burgemeester en de secretaris van het armbestuur werden door het gehele hof duchtig aan de tand ge voeld over het. overheidsbeleid in deze trieste affaire. Men heeft wel deftige ambtelijke brieven aan Thei ke geschreven, die hij waarschijnlijk nooit gezien of zeker nooit gelezen heeft. „Maar u had er heen moeten gaan, of durfde u niet", aldus de president. „Wij wilden ons eerst rea liseren", was het vage antwoord van de ambtenaar, waarop de president fel uitviel: „Maar intussen stierf die man!" Een politieman kwam nog verkla ren, dat ook de echtgenoot van deze vrouw er tijdens zijn ziekte vervuild en verwaarloosd had uitgezien. Na het requisitoir heeft mr. H. Prickartz in zijn pleidooi met kracht vastge houden aan het psychiatrisch rap port, dat de vrouw verminderd toe rekenbaar is. Ook hij richtte felle verwijten tot de plaatselijke overheid en de gehele dorpsgemeenschap, die deze tragische afloop hadden kunnen verhinderen. Hij achtte doodslag niet bewezen en hij refereerde zich voor het overige aan de mening van het hof. Arrest op 26 juni. Drie jonge Fransen, die zondag met een groep bergbeklimmers uit Toulouse op stap waren gegaan in het berggedeelte te Balaitous van de Pyreneeën, zijn niet meer terugge komen. Een hefsohroefvliegituig heeft hun lijken maandag geborgen. Chefarine "4" bevat vier beroem de geneesmiddelen die eikaars werking versterken. Hierdoor is het mogelijk met een kleinere dosis te volstaan. Bovendien zorgt één der bestanddelen dat een ge voelige maag niet van streek raakt. Chefarine "4" is dus een bijzonder veilig middel voor de bestrijding van pijn en griep. Een enkel labiet zorgt bij pijn, griep ol een "landerig gevoel" dat u met plezier uw werk kunt doen! 20 tabletten t 0.80, 40 tabletten (in strips) f 1.60, 100 tabletten f 3.50. (Advertentie). Arbeiders en boeren binnenkort overbodig? Een Amerikaanse expert op het gebied van de automatise ring, John Diebold, heeft maan dag in een artikel in het Ame rikaanse tijdschrift Mccall voorspeld, dat arbeiders en boeren binnen de komende ge neratie overbodig zullen wor den. Ongelooflijk gecompliceerde nieuwe machines zullen niet al leen het werk van de onge schoolde arbeider, maar ook dat van halfgeschoolden en vakbe kwame arbeiders overnemen. Een evengroot aantal nieuwe functies zou echter ontstaan, hele industrieën en vakgebie den, waarvan 20 jaar geleden nog niet werd gedroomd, zou den worden gevormd. Diebold ziet vooral voor de technische en wiskundige vak ken een grote toekomst, evenals voor het verzekeringswezen, de medicijnen, het onderwijs, marktonderzoek en de redactio nele arbeid. Zaterdag j.l. werd de laatste wed strijd van de eerste helft van de schaakcompetitie van Kon. Ned. Doven Sportbond tussen Revanche en Maasstad (R'dam) te Leiden ge speeld. Revanche won op 't nippertje met 5 XA4'/» en veroverde de leiding van de ranglijst. De tweede helft van de competitie wordt pas in september voortgezet. De stahd van de ranglijst is nu: Revanche 3 5 18 TOG 3 3 16 Maasstad 3 2 14 Vodopi 3 2 12 De cijfers bet. resp. gesp., punten, bordpunten. De gedetailleerde uitslag van de laatste wedstrijd: B. KlaassenC. v. d. Linde 01; J. A. VosW. Kaspers Yz,/s; J. Son- neveldE. v. d. Kuijk 01; C. de RaadA. de Bruin 10; T. Fakkel C. Spannenburg 01; Chr. FeitenS. Kamerling 10; J. VerstelleK. Stolk 10; N. v. d. LindeP. Bouw man 10; Joh. VosH. de Vries 01; J. G. VreeswijkG.Koppies 10. To taal 5M4Ve. Een schade van een miljoen gulden was het gevolg van een brand, die gisteren is ontstaan in een Maandagochtend is de Indonesische minister van burgerluchtvaart. Raden opslagloods van de N.V. Agrarische Iskander, in ons land aangekomen voor een kort, informeel bezoek. Tijdens Unie, waarin chemische produkten zijn verblijf in ons land zal Raden Iskander besprekingen voeren met de waren opgeslagen. De oorzaak was K.L.M.-directie en een bezoek brengen aan de Fokkerfabrieken. Op de bij- vermoedelijk zelfontbranding van Mande foto zien we de minister tijdens zijn korte persconferentie in de een der chemische best rij dingsmid- vH.^.-fcamer op Schiphol. Naast hem zit de Indonesische vertegenwoordiger delen. De gehele loods ginig ver lo in one tend, da*. M. Sjarü. ren. RECORD AANTAL DEELNEMERS bi het leven van de Zoeterwoudse be volking vormt de jaarlijks terugkerende sterrit nog steeds één der hoogtepunten. En ook die rit van afgelopen zondag heeft hier weer geen afbreuk aan gediaan. In tegendeel! Danik zij een tot in de finesses geregelde organisatie hebben weer vele honderden hun speurzin kunnen tonen in een plezierige tocht, die dlitmaal vanaf Zoeferwoude via Leiden, Oegstgeest, Voorhout en De Zilk naar Heemstede leidlde alwaar in Groenendaal een wel verdiende rust kon worden genoten en energie voor de tweede helft kon wor den opgedaan. Na de rustpauze voerde het routeschema de deelnemers via Hille- gom, Lisse, Sassenhem en Warmond weer naar huis. Behalve de voor de 12e maal georganiseerde fietstocht was er dtrmaal ook gelegenheid) voor bromfiet sers om deel te nemen aan een brom- fietsoriëntatierit, die er uiteraard ook inging als koek en meteen een groot aan tal deelnemers en zelfs één deelneem ster, t.w. mevr. v. d. Salm-Versteegen tot deelname lokiüe. Tenslotte kon men nog in een andere plaats van Nederland starten en via allerlei stempelplaatsen naar Zoeterwoude fietsen Het totaal aan tal deelnemers en deelneemsters voor alle tochten was pl.m. 480, een verbete ring van het record, dat enkele jaren geleden met 457 was gevestigd'. Weinig straf punten De rijwieltocht was weer volgens het beproefde recept voorbereid, hoewel iets minder gekruid dan andere jaren wat de moeilijkheden in de route betrof. Dit bleek wel duidelijk uit het geringe aantal strafpunten dat door de meeste deelnemers werd opgelopen. De brom fietsers kregen bepaalde punten op, al waar ze zich moesten melden en van waar ze weer naar de volgende post ge stuurd werden. Hun enige beperking was dat zij niet binnen twee uur op het rust punt in Heemstede mochten arriveren. Vanaf 10 uur 's morgens werden de deelnemers vanuit het parochiehuis in Zoeterwoude „gelost" met tussenpozen een halve minuut. Het was een fleurig schouwspel, mede dank zü de fietsvlaggetjes, die ook dit jaar weer beschikbaar waren gesteld en waaraan bij de prijsuitreiking bovendien nog een geheim verbonden bleek te zijn, wat aan Leny van Leeuwen een waardebon van 20.— opleverde. Trouwens, er waren weer heel wat extra prijzen beschik baar gesteld, o.a. een kinderfiets, die in een goed geslaagde verloting terecht kwam bij Joop v. d. Ploeg De „vatfer- dagprijs", bestaande uit een prachtige aansteker, ging naar B. v. d. Geest, een andere aansteker werd verloot onder de bromfietsers en kwam terecht bij Wim Bohemen uit Stompwijk. De pechprijs wordt nog nader toegwezen. De door het bestuur van de LTJ en LTM beschkibaar gestelde extra-prijs gng naar Annie Ver- steegen en Corrie v. d. Werf. De route was ditmaal iets langer dan normaal, ral. 82 km. Degenen die het routeschema hebben uitgestippeld en nagereden, kunnen weer met genoegen op hun werk terugzien. Er zaten geen onregelmatigheden in, die niet te volgen waren. Het blijft overigens altijd een sterrit en ieder jaar zijn er wel weer een paar deelnemers, die menen „Mens er ger je niet" aan het spelen zijn Prijswinnaas: 1. Jan Zandlbegen en Cees Hagen 3 strafpunten; 2. Ria v d. Geest en Ineke v. Velzen 11 p.; 3. Jarany Versteegen en Leny v. Leeuwen 14 p.; 4. T. van Noort en Joh. van Velzen 14 p.; 5. J. Lagerberg en echtgenote 16 p.; 6. Anneke v d. Geest en Agnes Overdevest 16 p.; 7. Nel v. Leeuwen en Antoinette Beereboom 16 p.; 8. Nel van Velzen en Greet Berg 16 p.; 9. Joke en Els van Tey- liragen 17 p. (0 strafp. in 2e deel); 10. Riet v. d. Salon en Gok van Leeuwen 17 p.; 11. Gerrt v. d. Hoeven en Piet Koek 18 p.; 12. Corry van Teyliragen en Ton v. d. Helm 18 p.; 13. Ria van Klink en Ineke Kraan 18 p.; 14. Joke en Thea Le lieveld 20 p.; 15. Leny de Jong en Ank van Veen 21 p.; 16. Nel Roessen en L. v. d. Krogt 23 p.; 17. Ton Bolleboom en Cees v. d. Bosch 23 p; 18. Gok en John v. d. Goes (Zoetermeer) 23 p.; 19. Annie Versteegen en Corry v. d. Werf 23 p.; 20. G. en N. Ammerlaan 23 p. Voor de bromfietsrit kregen door lo ting de volgende deelnemers een prijs: 1. Dick van Veen; 2. A. Oostdam. Herinneringslint De prijzen bestonden udit prachtige be kers, lauwertakken en prijzen in natura. Aan alle deelnemers werd bovendien een keurig verzorgd heriraneringslint uitgereikt. Volgend jaar zal de rit voor de 13e maal verreden worden. Voor sommige bijgelovigen 'n ongeluksgetal. Met de grandioze organisatie, de de 12e rit weer heeft gekarakteriseerd, kan deze bijge lovigheid echter reeds bij voorbaat wor den geëlimineerd. Hulde aan Koos v. cL Geest en alle andere medewerkers en controleurs, want het was weer af. Een opname van een der stempelposten tijdens de Zoeterwoudse sterrit, die weer 'n enorm gelaagd evenement is geworden (Opname „Van Berramelen") Bidden op Amerikaanse scholen „ongrondwettig" Het Amerikaanse rechtshof heeft maandag bij bellezing en het bidden van 't Onze-Vader op openbare scho len ongrondwettig verklaard. Vorig jaar verklaarde het hof in een dergelijk geval het bid den van een „algemeen" gebed op de Newyorkse openbare scholen ongrondwettig. Over deze uitspraak is toen een hef tig openbaar debat ontstaan. Aan de ene kant zei men, dat God van de school werd uitge stoten, aatn de andere kant, dat de uitspraak het grondwette lijk beginsel van de scheiding van kerk en staat volgde. De nieuwe uitspraak is uit gelokt door ouders van school kinderen in Maryland en Penn sylvania, een godloochenaar en de anderen unifcaristen, diie bij bellezing en bidden van het Onze-Vader aan het begin van de schooldag een schending van genoemd beginsel en van de godsdienstvrijheid noem den. Lent, Kaag; Paula Limburg, Oegst geest; Ria Lovink, Leiden; Inge sen. Leiden; Ankie van der Meer, Alphen a.d. Rijn; Henny Meskers, Leiden; Marian Messemaker, Oegst geest; Annemieke Montanus, Leiden; Caroline Montanus, Leiden; Renée Mulder, Rijnsburg; Hanneke Nijs- sen, Leiden; Loes van Noort, Leiden; Annemiep Oltheten, Leiden; Ada Paardekooper, Zoeterwoude; Mari anne Peterse, Leiden; Letha Pieter- se, Korteraar; Hanneke Pompe, Lei den; Elientje- Raaphorst, Leiden; Jeannette Rovers, Voorschoten; José Soholtz, Leiderdorp; Toos van der Spek, Katwijk; Beatrijs Staats, Lei den; Rina van Tol, Ter Aar; Berna- dette Tolenaar, Leiden; Leny Ubink Korteraar; Marie-Louise Ursem, Alphen a.d. Rijn; Nelleke van der Valk, Zoeterwoude; Wilma Verhart, Katwijk; Marie José Vielvoye, Voor schoten; Corry Vogelaar, Leiden; Emmy Warnau, Leiden; Mieke Wachters, Oegstgeest; Els van Wely, Voorschoten; Son ja Wij zenbroek, Ter Aar; Tineke de Winter, Leiden; Joke Zandbergen, Zoeterwoude; Myriam Ziegelaar, Leiden; Ger- truud van der Zon, Leiden; Monica Zonneveld, Oegstgeest; Alma Zui derduin, Voorschoten; Francis Zwet sloot, Zwammerdam. Aantal herexamens: 15. 110 candidaten hebben aan het toelatingsexamen deelgenomen. Geslaagd: Renée van Aken, Oegst geest; Julia Beelen, Voorhout; Mar- ja Beuk, Leimuiden; Tineke de Boer Hazerswoude; Marijke Buiting, Voorschoten; Astrid van Duijn, Lei den; Els Effert, Leiden; Ineke Fles, Oegstgeest; Angelique Fortanier, Voorschoten; Margriet Freeman, Voorschoten; Lia van der Geest, Leiden; Marianne van Giezen, Lei den; Annemieke de Groot, Noord- wijk; Josephine Heetewinkel, Lei den; Patricia Heijligers, Katwijk; Liesbeth Henneman, Leiden; Kitry Hermans, Hazerswoude; Jeanette Hoogeboom, AarlanderveenGonme Hoogervorst, Leiden; Ellen v. Hum mel, Leiden; Marijke Janssens, Lei derdorp; Mia Kapel, Noordwijk: Wil ma van Kessel, Leiden; Thérèse v. Kesteren, Lisse; Elly Kienjet, Lei den; Anneke van der Klaauw, Lei den; Joke Koek, Oude Wetering; Lous Krechtig, Delft; Corrie Kuipers Leiden; Hanneke Lagerberg, Leiden; Margriet Lakeman, Voorhout; Liae van Leeuwen, Leiden; Tony van Leeuwen, Voorschoten; Jolanda van- Zaterdag maakte het personeel van de Leidsche Apparatenfabriek zijn jaarlijks uitstapje. Het einddoel van de reis, die ditmaal per extra-trein gemaakt werd, was Zuid-Limburg. In Valkenburg maakte een gedeelte van het ongeveer 125 man tellende gezelschap een bustocht, terwijl an deren zich, in Valkenburg vermaak ten. Aan het diner in Maastricht wer den verschillende toespraken gehou den o.a. door de heer Flippo namens de personeelsvereniging. De jubila rissen van het afgelopen jaar werden gehuldigd door de directie, bij monde van ir. Ruempol. De heer W. Plugge was dit jaar 25 jaar in dienst bij de LAF en de heren G. de Koning, B. Piket, J. Maanen en F. Hellingman 12'/* jaar. Tot grote verrassing werd daarna de spreker zelf, ir. Ruempol, door zijn collega-directeur, ir. Oorthuys, toegesproken, vanwege het feit, dat ir. Ruempol ook 12V2 jaar aan de Leidsche Apparatenfabriek was ver bonden. Namens de ondernemingsraad en het personeel overhandigde de heer A. van Schaik een vaas. Het was ongeveer half twaalf, toen het gezelschap, voldaan na de prach tige dag weer per extra-trein in de Sleutelstad arriveerde. Ontploffingsschade te Weesp: f 60.000 De rijkspolitie van Weesp heeft een rapport opgesteld over de schade die in Weesp is veroorzaakt door de ont ploffing op het terrein van de kruit fabriek De Krijgsman. Volgens het rapport is de schade ongeveer 60.000 gulden. Er zijn zevenhonderd ruiten vernield, waarvan driehonderd bq de industrie. In het vrij kleine stadje is uit niet minder dan zestig straten schade gemeld. De raadsfractie van de P.v.d.A. in Weesp heeft vragen gesteld aan het college van b. en w. o.a. of deze be reid zijn stappen te ondernemen die ertoe kunnen leiden dat de munitie opslagplaatsen naar dunner bevolkte streken worden overgeplaatst, of, in dien dit niet mogelijk is, dat deze objecten dusdanig wordt uitgevoerd, dat absolute veiligheid voor de be- volging gewaarborgd is.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7