Vriend Journalistenmeester- spionnen van deze eeuw onrust m Ne» Yort Raad van Leiderdorp akkoord met aanleg van sportvelden Wat Leiden verloor en vond Uit het leven van spionnen Rusland kreeg de Japanse aanvalsplannen Papoea's zien het verschil niet DINSDAG IS JUNI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 6 BASKETBAL INTRODUCEREN Gisteravond kwam de raad van Leiderdorp onder leiding van burge meester R. M. Gallas in een tussen tijdse zitting bijeen ter afdoening van een korte agenda. Besloten werd aan de Stichting Nieuw Leids Die- reitasyl wederom een jaarsubsidie te verlenen van ƒ75.-. In de vaca ture, ontstaan door het ontslag van de heer Blankenstein wegens 't be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd, werd met algemene stem men tot hoofd van de openbare school gekozen, de heer J. Sleglen- ihofst te Leiden. De heer en mevr. Slegtenhorst, die op de tribune de zitting bijwoonden, werden door de voorzitter gefeliciteerd met de be noeming. Sportvelden Het enige punt, dat stof tot discus sie opleverde, was de aanleg van 'n basketball- en voLleybalveld op het terrein, dat bestemd is voor de bouw van een centraal gymnastieklokaal. Daar er nog geen vooruitzichten zijn. dat deze bouw binnen afzienbare tijd •gerealiseerd zal worden, hebben b. en w. gemeend het veld, zolang dit ongebruikt ligt, als sportveld voor de jeugd in te riohten. Hoewel de raad het voorstel unaniem toejuich te, waren er toch ook wei bezwaren, vooral wat betreft het materiaal en toezicht. Ook was men van mening, dat een voetbalveld meer aan het doel zou beantwoorden, te meer om dat basketbal nog niet zo bekend is en dit meer in olubverband wordt beoefend. De voorzitter antwoordde, dat dit weliswaar een experiment is, maar hij heeft toch vertrouwen, dat het zal voldoen, mede gezien de ervaring in een andere gemeente, waar een dergelijk veld in gebruik is. Voor wat betreft de spelregels, ook bij hem waren daarover vragen gerezen, maar hij had daarbij ge dacht aan het plaatselijk Leiderdorps Nieuwsblad om de jeugd voor te lichten. Een andere mogelijkheid was nog, zoals de heer Boot voor stelde, door de gymonderwijzer op de scholen de sport te doen propage ren. Een voetbalveld zal voorlopig gevonden kunnen worden bij 't ter rein, waar de bungalows zullen wor den gebouwd. Na deze toelichting wordt het voorstel z.h.st. aanvaard. Te klein zwembad Bij de rondvraag nodigde de heer Tieken het college uit eens een be zoek te brengen aan het zwembad op een warme zomerdag. Het bad is dan meer dan overvol, aldus de heer Tieken. Hij vraagt er bij de uitbrei ding rekening mede te houden, dat er meer kleedigelegenheid komt en een vergroting van het ondiepe bad. Mej. Van der Voort zegt hierop, dat het in de bedoeling ligt bij de aan leg van het 50 m-bad, het bestaande diepe gedeelte ondieper te maken en aan te sluiten aan het bestaande on diepe gedeelte. De nieuwe plannen voorzien ook in een uitbreiding van de kleedgelegeniheid, zodat hiermede reeds aan de wensen van de heer Tieken wordit tegemoet gekomen. Al leen het speelveld, dat eigenlijk ook reeds te klein is, zal kleiner worden. Daar is echter niet aan te ontkomen. De voorzitter voegt hier nog aan toe, dat het Leiderdorpse bad dermate atraotief is dat het steeds meer be zoekers van buitenaf trekt. Wan neer echter het bad te Leiden klaar is en in omliggende gemeenten zwembaden worden aangelegd, zui den deze het Leiderdorpse bad wel ontlasten. Hierna sluiting. sportkleding. legertas. sjaal, band- spanningmeter, nylonkousen, com binatietang, roeispaan, inpekdoek. kinderjasje, kindertuigje, rabiespen- ningen nra 58219, 57874, 57317, 58644, 57672, 57593, 57152, 58034, 130602, 86482, 58855, 57765, 57097, 57662 met halsband. Inlichtingen te verkrijgen aan het bureau van gevonden voorwerpen Nieuwsteeg 8 te Leiden, ingang poort op woensdagmiddag tussen 14.00 en 17.00 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. Damesonderkleding, damesbril, re servewiel-vrachtauto, autostep. he- renportemonnaie, voetbal, zakmes, dolkmes, aktetas, herenpolshorloge, dameshandtasje, tas inh.: gereed schap, herenbril, vulpen, damespor- temonnaie, zegelring, bankbiljetten, badhanddoek, badbroekje, bloed drukmeter, boeken, toilettasje, mand je, sleutels, kinderportemonnaie, droogrek, broodmand, tennisracket, blokfluit, damesschoenen, kinder schoentjes, handschoenen, dekzeil, bedelarmbandje, overhemd, regen jack, geldbedrag, rozenkrans, jon genscolbertje, oorbel, munt met ket ting, tas inh.: kapersbenodigdheden, broche, jack, rijwieltas, sportschoen, pocketboekjes, etui inh.: vulpenset, RASSENINTEGRATIE IN AMERIKA. President Kennedy heeft zich maan dag op een besloten samenkomst met 250 Amerikaanse godsdienstleiders uitgesproken voor de vorming van een comité, dat vertegenwoordigers van alle godsdiensten omvat en helpt bij de vermindering van de spanning tussen negers en blanken. Volgens een protestantse leider werd het voorstel van de president zeer geestdriftig ontvangen. Intussen heeft gouverneur Wallace van Alabama geweigerd in te gaan op een verzoek van de president om maatregelen te nemen waardoor de nationale garde kan worden terug getrokken van de universiteit van de staat waar vorige week drie negers tegen de zin van de gouverneur wer den ingeschreven. Hij beloofde, dat er geen „langdurige geweldpleging" in Alabama zal zijn, maar hij kon „niet absoluut de persoonlijke vei ligheid van individuele studenten verzekeren." De president moest de drie negers maar uit de universiteit laten halen. MORGEN EINDSTRIJD „ZILVEREN MOLEN" Morgenavond wordt op het terrein van LFC, om acht uur, de finale van het „Zilveren Molen"-toernooi ver speeld. Deze wedstrijd zal worden beslist door de elftallen van -Quick Boys en Zwart Wit '28. De Katwijkers komen in de vol gende opstelling uit: doel: K. den Hollander: achter: H. de Mooy en Dykdrenth; midden: B. van Dijk, C. v. d. Plas en J. Korndorfer; voor: J. Paap, C. van Duivenbode, A. van Leeuwen, F. van Duyn en J. den Hollander. De Hogé Raad heeft vandaag ver worpen het cassatie-beroep van de 46-jarige Berkelse arts J. F. A. M. O. die door het gerechtshof te Leeu warden tot levenslange gevangenis straf is veroordeeld wegens moord op zijn mede-gevangene, A. Lodder uit Gouda, gepleegd op 4 februari 1. 58. Zoals bekend was de arts reeds eerder tot levenslang veroordeeld wegens moord op zijn echtgenote. van hooggeplaatste Duitsers en Japanners Luitenant-L oionel JOHN. BAKER WHITE Hpt is geen gebruik, dat regeringen standbeelden oprichten voor spionnen, die goed werk hebben geleverd en die tijdens de uitoefening vanhun plicht het leven hebben verloren. Indien dat wel het geval was dan zou er beslist een standbeeld staan op het Rode Plein in Moskou van dr. Richard Sorge, opgehangen in de Sugame-gevangenis te Tokio in de vroege ochtend van 6 september 1944. En aan de voet van het standbeeld zou dan ongetwijfeld de naam staan van zijn helper, Ozaki Hozumi, die vijf minuten vóór zijn chef geëxecuteerd werd. Samen vormden zij de ziel van wat vermoedelijk de meest efficiënte en de meest succesvolle spionage-groep van deze eeuw is geweest. Sorge kan men beschouwen als een van de grootste spionnen van alle tijden. Hij werkte als spion voor de Sovjet Unie in China en Japan van 1929 tot 1941. Als fanatiek ideologisch communist •peelde hy zijn rol als Nazi zo goed, dat hij zelfs de vertrouwde "adviseur werd van de Duitae ambassadeur in Tokio, Eugen OttMen meent zelfs dat hij namens Ott de clausules van de ign. Oost-West As heeft getekend. Ook kreeg hg veel inlichtingen van ko lonel Joseph Meisinger, het hoofd van de Gestapo in het Verre Oosten! De goede helper van Sorge, Hozumi werkte zichzelf in de functie van onof ficieel adviseur van het Japanse ka- net en behoorde later tot de kleine groep van vrienden van de Japanse premier waarmee hij toegang kreeg tot de geheimste documenten en tele grammen. Hoe werkten Sorge en Hozumi zich in deze vertrouwensposities en hoe bouwden ze een spionagecomplot op, dat bestond uit 40 mannen en vrouwen waarvan sommigen geheel onkundig waren van het feit, dat zij voor de Sovjet Unie spioneerden? Door oneindig veel geduld, nauwkeu rig letten op allerlei kleinigheden en 'n grote dosis geluk was Sorge in staat de Inlichtingendienst van het rode le ger volledig in te lichten omtrent de Japanse oorlogsplannen en de voorbe reidingen daartoe gedurende bijna ne gen jaar Marx s secretaris Richard Sorge werd in oktober 1895 geboren in Bakoe (Zuid-Rus land). Zijn vader was een Duitser, zijn moeder een Russische. Zijn ou ders zonden hem naar Berlijn, waar hy opgroeide tot een schijnbaar loyaal burger van het keizerlijke Duitsland. Maar hy vergat niet, dat zijn grootvader Aaolf, secretaris van Karl Marx was geweest. Sorge vocht in de oorlog van 1914- 1918 in het Duitse leger en werd twee maal gewond. Later behaalde hij een doctorstitel in de politieke weten schappen aan de universiteit van Hamburg. Nadat hg werkzaam was geweest als mijnwerker en onderwijzer werd hij journalist. Hij was van de oprich ting af lid van de communistische partij in Hamburg en hij studeerde voortdurend Russisch. In 1924 werd hy naar Moskou ontboden om spe ciaal agent van de communistische internationale te worden. Na een op leiding van drie jaar begon hg zijn werk in Duitsland en Scandinavië. Hij werkte hier zogenaamd als cor respondent van een obscuur Duits tjjd schrift. Grote haast In 1929 keerde hy naar Moskou te rug en verzocht om overplaatsing van de Komintern naar de Inlichtingen- dienst van het rode leger. Hg werd overgeplaatst en ging in januari 1930 naar Sjanghai, zgn. -als journalist. Hg werkte hard en binnen een jaar werk ten minstens 20 agenten voor hem, die verspreid zaten over geheel China. In de jaren, dat Sorge zich omhoog- werkte op de ladder van samenzwe ring en spionage werd Ozakl Hozumi, geboren in 1901 als de 2e zoon van een journalist, na een prachtig exa men aan de keizerlijke universiteit, 'n overtuigd aanhanger van het commu nisme. In 1929 was hy naar Sjanghai gegaan, waar hy in contact trad met de Chin. comm. partg. Op zekere dag werd hy In de woonkamer van 'n boekhandelaar voorgesteld aan een „Amerikaan", die zich „Johnson" noemde. In werkeiykheld was het Ri chard Sorge In 1932 ging Sorge naar Moskou om orders in ontvangst te nemen. Hier werd hij voorbereid voor zijn nieuwe taak: spion in Japan. Voor hy eohter naar Tokio reisde ging hy naar Berlgn waar hg zich uitgaf als Japans cor respondent van de Frankfurter Zei- lung en 't Amsterdamse Handelsblad. Hg meldde zich hier ook als lid van de Nationaal Socialistische Party en hy verkreeg zyn lidmaatschapskaart zonder moeilijkheden. Op 6 september 1933 landde hy met een vliegtuig in Yokohama en het duur de niet lang of hij had oen flink spio- nage-nët opgebouwd. Hy nam ook weer contact op met Hozumi, die nu de „vertrouwensman" van de Japan se regering werd. Geluk en gezond verstand bewezen Sorge grote dien sten. Op de Duitse Club bijvoorbeeld ontmoette Sorge de assistent van de Duitse militaire attaché, kolonel Eu gen Ott. Zgn lidmaatschapskaart van de Nazi-partij en zijn perskaart waren voldoende om hem toegang te ver schaffen tot de Duitse ambassadeur, Von Dirksen. Zijn vriendschap met Ott werd hechter en de attaché toonde hem geheime documenten. Tezelfder tijd leverde Hozumi hem copieën van zeer geheime stukken van de Japanse regering. Toen de oorlog in 1939 uitbrak werd Ott ambassadeur en hy benoemde Sor ge tot pers-attaché. Daar Sorge goed geinformeerd was door zijn collega spionnen kon hij zgn chef vele inlich tingen verschaffen en Ott had hem op zijn beurt weer veel te vertellen. De ambassadeur liet Sorge geheime tele grammen uit Berlgn lezen en vroeg hem om raad omtrent zijn antwoorden. En gedurende al die tyd zond Sorge 4ijn code-berichten naar het vierde bu reau van de Inlichtingendienst in Mos kou Iemand, die Sorge goed heeft ge kend beschreef hem als volgt: lang, stevig gebouwd, bruin haar. Zo op het oog was hy een echte Nazi, arro gant, vlug op zgn tenen getrapt, een stevige drinker en een man waarom wel dertig „liefjes" vochten om zyn gunst te winnen. Maar het is geen vrouw geweest, die' hem verraden heeft. Hl) werd namelijk toevallig verraden en wel door een Japanse communist, die verteerd werd door jaloezie. De Ja panner noemde de naam van een vrouw op wie hg jaloers was als zijnde een geheime communiste. Maar hij had er geen vermoeden van, dat zg een lid was van de or ganisatie van Sorge. De vrouw en haar echtgenoot werden op 28 sep tember 1941 gearresteerd en „onder vraagd". Zg noemde de naam van Miyagi, een ander lid van het com plot en door allerlei mishandeling werd deze man er toe gebracht, dat hy op zgn beurt Ozaki Hozumi ver- ries. Hozumi werd 14 oktober ge arresteerd. Het net rondom Sorge werd steeds nauwer. Vier dagen na de arrestatie van Hozumi, terwgl hy nog in bed lag, werd hy door de Japanse geheime po litie gevangen genomen. De rechtbank legde voor beiden dezelfde maatsta ven aan want ze werden beiden ter dood veroordeeld. Richard Sorge stierf zoals hy had geleefd, dwz. zonder angst. Toen hy de strop reeds om zyn nek voelde wa ren zyn laatste woorden tegen de ge vangenbewakers: „Ik dank a voor uw vriendelijkheid'. (Oopyr Opera Mondl) Prins leidt voor t.v. film in Prins Berhard zal op 29 juni voor de televisie persoonlijk de film „De nieuwe ark" inleiden. De film geeft een beeld van het werk van het World Wildlife Fund, en kreeg dit jaar op het internationale televisie film-festival in Monte Carlo de prijs voor de film met de grootste opvoed kundige waarde. Burggraaf Alanbrooke, de voor malige Britse chef van de generale staf en een van de belangrijkste or ganisatoren van de Engelse oorlog voering tijdens de tweede wereld oorlog, is overleden. Prinses Beatrix zal zaterdag 6 juli de tentoonstelling „150 jaar Neder landse kunst" openen, die tot 29 sep tember ter gelegenheid van de natio nale herdenking 1813-1963 in het Stedelijk Museum in Amsterdam wordt gehouden. -*■ In de neuerwiik Harlem in New In de negerwijk Harlem in New York is de politie maandagavond tussenbeide gekomen bij ongeregeld heden, die zich voordeden bij een openluchtbijeenkomst van een natio nalistische negerorganisètie. Er werd met stenen, tegels en flessen gegooid. Niemand van de ongeveer 1000 ne gers werd gearresteerd. De menigte werd door de politie verspreid. Een in de buurt gehouden bijeenkomst van een andere organisatie verliep rustig. Later werden 25 negers gearres teerd nadat ongeveer 200 negers vuil nisbakken hadden omgeschopt en flessen op straat hadden stukgegooid. TWINTIG DODEN BIJ RAMP IN Z.-AFRIKAANSE GOUDMIJN In de goudmijn Grootvliet nabij Springs in Transvaal, ongeveer 50 km ten oosten van Johannesburg, heeft ziah zondag op een diepte van 1300 meter een instorting voorge daan na een der krachtigste aard- sohokken in dit gebied sinds jaren. Volgens het blad „Die Transvaler" zijn ten minste twintig mijnwerkers 18 Bantoes en twee blanken omgekomen. Een Bantoe kon worden gered en drie liggen in een zieken huis. Reddingsploegen hebben jam merklachten van ingesloten arbei ders gehoord. De instorting gebeur de kort voor de aflossing vam de ploeg. Oost-Berlijn „ontkwam" aan bomaanslagen Maandagmorgen vroeg is op het gebouw van het ministerie van handel in Oost-Berlijn een aanslag gepleegd. Volgens een mededeling van het Oostduitse persbureau ADN zijn de daders van de aanslag uit West-Berlijn afkomstige „revanchis tische bandieten". De explosie richt te schade aan. Tezelfdertijd werden andere bomaanslagen door de waak zaamheid van de Berlijnse bevolking verijdeld, zo gaat ADN verder. Op de Westduitse politiepost by de Brandenburger poort, die slechts en kele honderden meters van het mini sterie verwijderd is, werd niets van de aanslag gemerkt. Kardinaal Mindszenty niet naar Conclaaf Kardinaal Mindszenty heeft beslo ten niet naar het Conclaaf te gaan, daar de Hongaarse regering hem ge weigerd heeft toestemming te geven het land weer binnen te komen en sijn vrijwillig gekozen ballingschap in de Amerikaanse legatie voort te zetten. Naar wij uit welingelichte kringen vernemen was kardinaal Mindszenty besloten naar Rome te gaan en onderhandelingen daarover zouden vorige week in Rome hebben plaatsgevonden. De Hongaarse regering blijft ech ter bij haar besluit, dat zij kardinaal Mindszenty wel een vrijgeleide wi'l verschaffen het land te verlaten, maar niet om er were terug te ke ren. Onder deze omstandigheden wil de kardinaal niet aan het Conclaaf deelnemen. Profumo toont diep berouw De Britse ex-minister van oorlog John Profumo, de centrale figuur in de Engelse politieke crisis, heeft dins dag in een persverklaring tijn „diepe berouw" over lijn daden geuit. De verklaring werd uitgegeven door de rechtskundige adviseurs van Profu mo, die zeiden dat Profumo dit uit naam van zichzelf en zijn vrouw had verzocht. De verklaring luidt: „De heer Profumo begrijpt, dat de pers, radio en televisie om een per soonlijk commentaar van zyn vrouw en hemzelf vragen. In de verklaring die hij in zijn ontslagbrief aan de premier en de voorzitter van de kies vereniging heeft afgelegd, heeft hij diepe spijt over zijn daden betuigd. Hij wenst van deze gelegenheid ge bruik te maken om door middel van de pers voor een groter publiek zijn diepe berouw opnieuw uit te druk ken. Verder hebben noch hy noch zijn vrouw verder iets op te merken". Na zijn aftreden op 5 juni is Pro fumo met zijn echtgenote per auto uit Londen met onbekende bestem ming vertrokken en sindsdien niet meer in het openbaar verschenen. HERDENKING VAN OOSTDUITSE OPSTAND Bondskanselier Adenauer heeft maandag bij de herdenking van de Oostduitse opstand, die tien jaar ge leden werd neergeslagen, in 't West duitse parlement gezegd, dat de Sowjet-politiek inzake Duitsland „nog de merktekens van het Stali nisme" draagt en niet heeft uitge werkt. „De Sowjet-Unie heeft van de in woners van het gebied, dat van Duitsland is afgescheurd geen com munisten kunnen maken. De Sowjet- Russische politiek inzake Duitsland is onvruchtbaar gebleken." Adenauer stond by het uitspreken van zijn rede voor een achtergrond van vlaggen van van Oost- en West- D ui tal and. Hij las een telegram van de Amerikaanse minister van bui tenlandse ziaken, Rusk, voor, waarin deze de Amerikaanse bewondering uitdrukt voor de moed van de op standelingen. Van Oostduitse zijde is gezegd, dat er 25 mensen zijn gedood en onge veer 400 gewond door de Sowjetrus- sische soldaten en tanks die de op stand in Oost-Duitsland neersloegen, in het westen worden deze cijfers te laag geacht. De opstand kwam tij dens een arbeidersstaking uit pro- teet togen het eisen van hogere pro- dukfciefriormen en liep uit op een al gemene eis van vrije verkiezingen. Ongeveer 200 speciale bijeenkom sten werden maandag in W.-Duits- land gehouden. Er weid die dag niet gewerkt. Advocaat trekt beweringen in De Londense advocaat Eddowes, die afgelopen donderdag in een brief aan minister Macmillan de voormali ge plaatsvervangende Russische ma rine-attaché in Londen Iwanow er van had beschuldigd, dat hij via Christine Keeler geprobeerd zou heb ben inlichtingen over de Engelse de fensie van de afgetreden minister van oorlog, Profumo, te krijgen, heeft zijn beweringen ingetrokken. Eddo wes zou maandagavond deze bewe ringen nogmaals voor de televisie hebben uitgesproken. Hij heeft ech ter aan de betreffende maatschappij verzocht het programma, dat reeds op de band was opgenomen, te annule ren. Het hoofd van de tydelyke VN- strydmacht in Nederlands Nieuw- Guinea voordat Indonesië het be stuur overnam, brigade-generaal Said Oedin Khan, heeft maandag op een persconferentie in New York verklaard, dat maar vijf prcent van de bevolking van West-Irian het ver schil kent tussen het Nederlandse en Indonesische bestuur. Binnen vijf of zelfs tien jaar moet men geen opzienbarende resultaten van het Indonesische bewind ver wachten, aldus Khan. „Pas als men er vijftig jaar werk en veel geld aan besteedt, zou er een kans bestaan op enige verandering". Het bestuur moest een keus doen tus sen voeding en opvoeding van de be volking. GRIEKSE KABINETSFORMATEUR BENOEMD. Koning Paul van Griekenland heeft Panayotis Pipinelis, de 64-jarige mi nister van handel in het aftredende kabinet, belast met de vorming van een interim-regering. Pipinelis is lid van de nationale radicale unie van Karamanlis. De afgetreden Griekse eerste mi nister. Karamanlis, heeft besloten naar het buitenland te gaan en niet eerder terug te keren dan wanneer tot nieuwe verkiezingen zal zijn be sloten. DAVID BEN GOERION. De sociaal-democratische mapai- partij heeft de Israëlische premier David Ben Goerion verzocht zyn be sluit om af te treden te herzien. Vol gens partykringen had de premier dit verzoek geweigerd.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 5