4x100 meter estafetteploeg verbetert het Ned. record uit 1936 f Belgen winnen geslaagde aileiiekinierland in Leiden DUITSERS VIELEN TEGEN STRIJDVERLOOP OVERZICHT TUSSENSTANDEN MAANDAG 17 JUNI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 7 H. SMIT, F. LUITJES, M. BOS EN J. NOORDENBOS EEN NIET MEER zo'n jonge KNAU-official maakte een sprong van vreugde. Triomfantelijk zwaaide [lij met zijn stopwatch, waarop hij 41 rond voor de Nederlandse 4 x 100 meter estafetteploeg had af gedrukt. Zijn tijd was natuurlijk nog niet officieel maar iedere ingewijde voelde, dat er een record in moest zitten. In een fantastisch gelopen race had de Nederlandse ploeg op de sintelbaan van de Leidse Hout het uit 1936 daterende record van 41,3 omvergesprint. Op iedere feilloos genomen wis sel waren tienden van seconden afgeknabbeld. Eindelijk waren de Nederlandse sprinters erin ge slaagd een betere tijd te maken dan de ploeg, die op de Olympische Spelen in Berlijn, bestaande uit Tsjeerd Boerma, Wil van Beveren, Chris Berger en Marinus Osendorp, het Nederlands record ves tigde. De kleine onzekerheid rond dit nationale record bleef niet lang. Via de luidsprekers konden de vele toeschouwers op de tribunes tijdens de landenwedstrijd Nederland-België-Mittelrhein, gis teren in Leiden gehouden, de officiële tijd vernemen: 40,9. Nog ééntiende seconde sneller dan de officieuze tijd, die wij van de enthousiaste official hadden gehoord. stokhoog en aan het verspringen werd begonnen, maakten de atleten voor de 110 m. hordenloop het eer ste spectaculaire nummer van deze middag zich klaar voor de start. Meteen al sneuvelde op dit nummer het Belgische record van Martien met tweetiende seconde. In zijn sterke eindrush sleepte hij Eef Kamerbeek mee, die zijn eigen Nederlandse re cord van 14,3 evenaarde. WIM VAN GERVEN SPARTAAN VIERDE OP DE 10 KILOMETER Het was moeilijk te zeggen wie verheugder waren, de atleten Smit, Luitjes, Bos en Noordenbos zelf of bondscoach Lothard Padelt. „Zien jullie nu wel, dat dit record erin zat", zei de breedlachende Duitse trainer in gebroken Nederlands. Hij omhelsde zijn gelukkige pupillen, die er zelf van overtuigd waren nog betere tijden te kunnen maken. De presta ties van de Nederlandse atleten zijn stijgende. Dat is op verscheidene onderdelen van deze interland duidelijk gedemonstreerd. Er waren mooie overwinningen voor onze atleten op verschillende num mers. De meeste vreugde was er echter om deze recordverbetering, die het hoogtepunt vormde van een volledig geslaagde atletiekinterland. /WWWVWS^/VW^VN/S/WA^ FOTO'S LEIDSE COURANT (Van onze sportredaktie) UITSTEKENDE ORGANISATIE DE AFDELING LEIDEN van de KNAU hee^t met de organi satie van deze interland haar naam in gouden letters in het wedstrijdboek van de KNAU ge schreven. De voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Atle tiek Unie, ir. Ad Panken stak zijn mening niet onder stoelen of banken: hij had zelden in Nederland zo'n mooie interland gezien. De organisatoren hebben gis teren echter ook wel alles mee gehad: goed atletiek weer, strijd op vrijwel ieder nummer, veel publiek en geen enkel incident, dat de goede sfeer van deze wed strijd had kunnen verstoren. De als favorieten gestarte Duitsers zijn wat hun prestaties betreft wat tegengevallen. Zij hebben echter ook van de enthousiaste Belgen en Ne derlanders een tegenstand gehad, die verrassend was. Het is jammer, dat de Nederlandse ploeg er weer niet in geslaagd is de Belgische achter zich te houden. Want mogen de pre staties van de Nederlandse atleten goed vooruitgaan, ook de Belgen wer ken zich n.l. steeds verder omhoog De laatste hindernis op de 110 m. hor den. Geheel rechts Eef Kamerbeek, die zijn eigen record evenaarde. op de Europese atletiekladder. Het verschil tussen de Belgen en de Ne derlanders was met de einduitslag 147Vi voor België en 136 voor Ne derland nog vrij groot. De Neder landse ploeg is de vertegenwoordi ging van Mittelrhein met IV2 punt verschil ook maar nèt voorgebleven. Sfeervolle wedstrijd Precies op tijd waren de wedstrij den begonnen na de officiële ope ning met de opmars van de ploegen, het hijsen van de drie nationale vlag gen en het spelen van de volksliede ren. De sfeer, die bij topsport hoort, zat er direkt in. Grote figuren uit de atletiekwereld liepen langs de sin telbaan en over het middenveld, him „positie" kiezend, van waaruit zij niets zouden missen. Op de tribunes zat een topster als de Europses kam pioene Jutta Heine, over wie waar schijnlijk meer geschreven én ge zegd is in de laatste paar jaar dan over een staatsman wordt gedaan in een heel leven. Het publiek was en thousiast en reageerde spontaan, wanneer een landgenoot in moeilijke strijd gewikkeld was met een tegen stander. Financieel moet de afdeling er ook Seryee Wijssen bij zijn geslaagde polsstoksprong over de 4.10 m. uit gesprongen zijn met dit bezoe kersaantal (2500), dat alle verwach tingen heeft overtroffen. Deze op komst betekent een stimulans voor de organisatie. Wij durven nu gerust te stellen, dat Leiden in de toekomst meer topatletiek te zien zal krijgen. De wedstrijd Nederland-België-Mit telrhein is een prachtig stuk reclame voor de atletieksport geworden en wat wij nog voornamer vinden, ook voor de stad Leiden. Terwijl gelijktijdig aan de techni- schenummers discuswerpen en pols- Henk Snepvangers gaat als overwin naar op de 1.500 m door de finish. f "A VIER RECORDS In onze voorbeschouwing vrijdag spraken wij als onze verwachting uit, dat er re cords zouden sneuvelen op de interland in de Leidse Hout. Vier records zijn er gisteren verbeterd en één record werd geëvenaard. De Belg Marine verbeterde het Belgische record op de 110 m. horden met een tijd van 14,1 en Eef Kamerbeek evenaarde zijn persoonlijke record van 14,3 op deze af stand. Bij het verspringen verbeterde de Belg het na tionale record met 'n sprong van 7.57 m. en Leo de Win ter zorgde voor een nieuw Nederlands jeugdrecord op dit onderdeel (7.44). Het mooiste record van deze middag kwam-op naam van de Nederlandse estafette ploeg 4 x 100 m., die een tijd maakte van 40.9. Japanse filmploeg in de Leidse Hout Een leger fotopers- en film mensen gisteren rond de atleten in De Leidse Hout. De vele toeschouwers zullen ook ongetwijfeld de drie Ja panners opgemerkt hebben, die zonder veel drukte, maar uiterst accuraat met filmcame ra's van de meest uiteenlopen de types hun werk liepen te verrichten. De Japanse film ploeg, die opereert onder lei ding van de heer Tomo Ya Ka- so, is er door het Japanse Olympisch Comité op uitge stuurd in Europa opnamen te maken van atleten. Teams zijn ook uitgezonden naar andere werelddelen. Wat de filmmen sen op de grote wedstrijden bij eikaar „schieten" wordt ge regeld vertoond voor de Ja panse televisie. Het Japanse Olympisch Comité wil op deze wijze de belangstelling wek ken van het grote publiek voor de topatleten teneinde op de Spelen in 1964 verzekerd te zijn van voile stadions. DEFILé VAN KAMPIOENEN De belangstelling voor de dirielandenwedstrijd in Leiden was gerekend naar de maat staven, die men in atletiek- kringen aanlegt geweldig. Met de 2500 bezoekers kunnen de organisatoren tevreden zijn en naar men ons mededeelde, zal de onlangs in Leiden opge richte „Stichting Sportbevor- dering", die zich garant ge steld had voor een bedrag van ƒ3.000,- niet behoeven bij te- springen. Onder de vele aanwezigen waren vele prominenten uit binnen- en büitenland: de veel bewonderde miljonairsdochter, Europees kampioene Jutta Hei ne, veelvuldig Europees kam pioen 800 m Roger Moens, die tegenwoordig aan sportjourna listiek doet, mevr. Fanny Blan- kers-Koen, onze drievoudige Olympische kampioene van 1948, en Gerda Kraan, Euro pees kampioene 800 m. Kortom, het sportgebeuren in De Leid se Hout was een défilé van kampioenen en oud-kampioe nen van Europees en wereld niveau. SPRINTERS OP DREEF De sprinters waren deze middag bijzondér op dreef, gezien de dub bele zege op de 200 meter van J. Noordenbos en H. Smit en de tweede en derde plaats op de 100 meter (H. Smit en F. Luit jes). Henk Snepvangers heeft een voor treffelijke 1.500 m gelopen. Driehon derd meter voor het einde lanceerde hij zijn aanval en geen der tegen standers was tegen deze machtige eindsprint opgewassen. De 400 meter was een dubbele Belgische zege met Pennewaert en Dijzers. Op de 800 meter was er succes voor Jan van Uden, die keurig de Belgen achter zich wist te houden, maar toch het hoofd moest buigen voor de Duitser Czock, die net even vóór hem over de finish ging. LANGE AFSTANDEN Op de lange afstanden zijn onze lopers bijzonder goed voor de dag gekomen. Op Joep Delnoye na die tweede werd op de 5 km na de Belg Allonsius allemaal nieuwè namen: Cees Clement, Jos Scheyen en Wim van Gerven van de Spartaan uit Lisse. De tien kilometer is de race van de Belg Leenaert geworden. Ronden lang kon Clement hem bijhouden, maar toen de atleten er nog tien moesten afleggen, moest de Neder landse atleet zijn tegenstander laten gaan. Lange tijd heeft Wim van Ger ven gevochten om de derde plaats, die voor zijn ploeg kostbare punten op zou leveren. Hij heeft echter zijn meerdere moeten erkennen in de 38- jarige Belg v. d. Wattyne. Het heeft er zelfs nog naar uitgezien, dat de Spartaanse atleet op de vijfde plaats zou eindigen, maar in de laatste Het is wel aardig een vergelijking te maken van tussenstanden na dat steeds énkele nummers waren afgewerkt. Hieruit blijkt, dat Ne derland zelfs een keer (op de helft van de wedstrijd) de leiding heeft gehad. Natuurlijk geeft zo'n tussenstand wel een scheef beeld, omdat ieder land zijn nummers heeft om uit te blinken. Ned. Belg. Mitt. Na 7 nummers: 45 54 55 9 63 68 67 10 75 71 74 12 89 92 83 13 94 99'/Ï 92Va 15 110 112V« 107 Vt 16 118 123'/* 110V. 19 134 139>/t 122V» Eindstand 136 147V» 134V2 Jutta Heine, de Europese kampioene op de 200 m., was gisteren in de Leid se Hout tijdens de landenwedstrijd Nederland-België-Mittelrhein. meter loopster een acht pond zware dochter genaamd Astrid ge boren, op het middenterrein rond. Zijn worpen ploften zesmaal ruim over de 50 meter-grens met als beste resultaat 53.47 meter. De Belg George Salmon won het verspringen met 7.57 meter. Servee Wijsen, die reeds enige weken niet kon trainen, omdat zijn fiberglas polsstok was gebroken, kwam nu met de fiberstok van Eef Kamerbeek tot een verheugende 4.10 meter. Uitslagen zie pag. 8 Voorop Joel Delnoye op de 5.000 m. ronde wist hij de Duitser Heuser van Deze afstand werd gewonnen door de zich af te schudden. Belg Allonsius, die op deze foto nog achter hem loopt. SPANNEND Joep Delnoye en Allonsius hebben een spannende strijd geleverd op de 5 km, die door Allonsius in 14.22.8 tegen Delnoye 14.23.6 gewonnen werd. Jos Scheyen, een debutant die slechts één jaar atletiek beoefent en in totaal drie wedstrijden op deze afstand heeft gelopen is nu via 15.20.8, 14.52.8 op 14.34.1 beland en dit biedt perspectief voor de toekomst. ZORGENKIND Henk Evers en Joop Kant zorgden met respectievelijk 14.98 en 14.25 me ter hinkstapspringen voor een sterke bezetting op dit nummer, dat de laatste jaren een zorgenkind is ge weest, terwijl Leo de Winter nu zijn vertesprong van 7.44 meter wel ge honoreerd zag met een record, in tegenstelling tot een week tevoren in Billingham, waar de wind de toe gestane kracht te boven ging. Cees Koch tenslotte was als zo vele malen de grote steunpilaar in de Nederlandse ploeg. Blij en geluk kig liep de jonge vader, vrijdag j.l. De Belg Gaston Roelants bij een van werd er in het atletiekgezin Koch zijn sprongen over de sloot of> de 3.000 zijn vrouw Laura is een goede 400- m. séeepie-ohnee.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7