SKODA'63 HET RIJMENDE PAARD HET OFFER MAANDAG 17 JUNI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAU1 2 „HERWONNEN LEVENSKRACHT" VIERDE GOUDEN JUBILEUM Zuster PasqualineVoorschoten, geridderd De Katholieke Vereniging tot Be- Vordering van de Volksgezondheid ..Herwonnen Levenskracht", een on derdeel van de Katholieke Arbeiders beweging heeft zaterdag in Utrecht haar gouden jubileum gevierd. Tijdens deze viering heeft de staats secretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, ie heer B. Roolvink de versierselen behorende bij de on derscheiding van ridder in de Orde van Oranje-Nassau uitgereikt aan de algemeen overste van de congregatie der dominicanessen uit Voorschoten,1 zuster Pasqualine. Een ander hoogtepunt van de vie ring was de bekendmaking van het resultaat van een donateursactie ge voerd door plaatselijke en parochiële comité's. Deze leverde een bedrag van bijna 170.000 gulden op, een be drag dat dus voortaan jaarlijks zal terugkeren. De penningmeester van „Herwonnen Levenskracht" mocht voorts een gift van bijna 50.000 gul den van de KAB noteren. De heer W. G. P. Essers, voorzitter van de gouden vereniging, deelde mee, dat deze bedragen zullen wor den besteed voor de bouw van een astmacentrum voor kinderen. „Her wonnen Levenskracht" stelt hiervoor een half miljoen gulden beschikbaar Het astmacentrum zal verrijzen op hét tèrrein Van het sanatorium-zie kenhuis „Berg en Bosch" in Ëiltho- ven, dat door „Herwonnen Levens kracht" wordt geëxploiteerd. Ter gelegenheid van het jubileum stelde de vereniging honderd televi sietoestellen beschikbaar voor lang- OMDA1 SKODA IJ VOOR SI ANnAABD-PRUS COMPLtTE LUXl BIEDT een veilige hruzr IS okuda Ocldvid yetieel compleet - f 5250,- W M^ENÜLCBERT N V UOBBEWEG - VOORSCHOTEN - TEL (01717) 2010' DEALERS: Autobedrijf V. A. REYS. Hoee Rijndijk 55, Zoeterwoude. tel. 22381 Automobielbedrijf L. C. OTTÖ, Herenweg 21. Noordwijk-B.. tel. 2820 MARGARINE EEN CENT DUURDER Met ingang van maandag 17 juni wordt de consumentenprijs van mar garine met één cent per pakje van 250 gram verhoogd. De bond van Nederlandse Marga rinefabrikanten, die deze mededeling doet, voegt hieraan toe. dat deze prijsverhoging een gevolg is van gestegen grondstoffenprijzen. De laat ste verhoging - eveneens met één cent per pakje - dateert van 13 febru ari j.l. Mr. H. Albarda pres.-directeur KLM De raad van commissarissen van die KLM zal in een op 27 juni a.s. te houden buitengewone vergadering van aandeelhouders van de maat schappij voorstellen de heer mr. H. Albarda, die thans de functie van vice-voorzitter van de raad van com missarissen vervult, op te nemen in de directie. In verband hiermede zal de heer Albarda uit de raad van commissarissen treden. De raad van commissarissen zal de heer Albarda tot president-directeur van de maatschappij benoemen. De directie zal bes-taan uit: de he ren mr. H. Albarda, president-direc teur; ir. F. Besancon, directeur; rnr. L. de Block, directeur; E. H. Larive, directeur. Nederlandse verongelukt in Frankrijk Het gezin Smooker uit Den Haag, dat in Frankrijk met vakantie was, is gisterochtend vroeg bij Lyon met de auto over de kop geslagen. De 53- jarige mevrouw Smooker was op slag dood; haar man werd zwaar gewond. Twee dochters van het echtpaar lie pen verwondingen op. Duiker in sluiskolk verdronken Zondagmiddag is in de sluis van het Goese Sas de 30-jarige ongehuwde C. Verhagen uit Soest verdronken. Hij was daar met zijn 16-jarige achter neef H. Dekker en diens 17-jarige vriend J. Boek uit Goes aan het dui ken, waarbij zij gebruik maakten van kikvorspakken en zuurstofflessen. Toen zij in de buurt van de sluis kwamen, hebben zij hun zuurstoffles sen verwisseld voor snorkel-appara ten, waarna zij naar de sluis zwom men. De waarschuwing van de sluis wachter, dat hij de schuif zou gaan sluiten, is door hen waarschijnlijk niet gehoord. Toen aan de andere zij de een schuif werd geopend, stortten zij van bijna 3 meter hoogte in het kolkende water. Verhagen en zijn achterneef werden meegezogen, maar Boekei slaagde erin zich vast te grij pen. De beide jongens werden gered, maar voor Verhagen was het reeds te laat. Dekker moest met zware ver wondingen in het ziekenhuis worden opgenomen. middag verloot. De heer J. A. Mid delhuis, voorzitter van de KAB trok de eerste loten. Naast deze honderd toestellen schonk men er nog eens tien aan „Berg en Bosch". Zaterdag is ter herdenking van het vijftigjarig bestaan van „Herwonnen Levenskracht" in alle kerken in Ne derland een mis opgedragen. Congres katholieke metaalbewerkers De Rooms-Katholieke Bond van Smedenpatroons en werkgevers in staalver werkende bedrijven heeft za-* terdag en zondag in Hilversum zijn tweedaagse bondscongres gehouden. Op dit congres werd het voorstel van het hoofdbestuur aangenomen de naam van de organisatie te verande ren in „Katholieke Bond Metaalbe- werkingsbedrijven". De heer F. van Beurden uit Til burg, bondsvoorzitter, stelde in zijn openingsrede dat de gemidelde be- drijfsgrootte van de leden een stij gende lijn vertoont. Dit is een bekend verschijnsel in de gehele sector van de middenstand, zo meende hij. Over het nieuwe vestigingsbesluit metaalbewerkingsbedrijf merkte de bondsvoorzitter op, dat staatssecreta ris drs. F. Gijzeis is gezwicht voor de druk van het Landbouwschap, en de Coöperatieve raad om de handel in landbouwgereedschappen, -werktui gen, en -machines uit het ontwerp vestigingsbesluit van de vorige staats secretaris, dr. G. M. J. Veldkamp, weg te laten. En dan nog wel tegen het advies van de SER. Dit verloop, al dus de heer Van Beurden wordt door ons böndsbestuur uitermate betreurd. KRITIEK OP KENNEDY'S EUROPESE REIS De invloedrijke republikeinse sena toren Barry Goldwater en Hugh Scott hebben zondag in een televi sie-interview als hun mening te ken nen gegeven, dat president Kennedy van zijn reis naar Europa moet Af zien. „Ik zie hem momenteel liever naar Birmingham (Alabama) gaan dan naar Berlijn", zo zei senator Scott Goldwater noemde de voorgenomen reis „een zeer ernstige fout". „Ter wijl Cuba voor Amerika nog steeds een brandende kwesties is, terwijl zioh hier te lande allerlei moeilijkhe den op economisch en rassenge- bied voordoen, heeft Kennedy niets buiten het Witte Huis te ma ken", aldus de senator. Scott zei ook nog, dat het hem niet duidelijk was, waarom Kennedy naar Groot-Brittannië wil gaan; nu daar zo'n crisis gaande is en er mo gelijk verkiezingen op komst zijn. Vliegtuig viel in Romeinse straat Een licht, eenmotorig vliegtuig is gisteren in het centrum van Rome neergestort. Beide inzittenden kwa men om het leven. Het toestel vloog laag boven de binnenstad. Plotseling verloor het hoogte. Een van de vleugels raakte het dak van een kantoorgebouw en werd afgerukt. Langs de gevel Van het gebouw stortte het toestel omlaag. Het kwam terecht op een gepar keerde auto waarop de benzine van het vliegtuig in brand vloog. De twee inzittenden waren onherkenbaar ver koold. Op het vliegveld bij Rome, waar het toestel was opgestegen, werd meegedeeld dat de piloot een 26-ja- rige student is én de tWeëde persoon waarschijnlijk een vrouw. Volgens de politie is het een won der dat er niet meer slachtoffers 2ijn. Op zondag is het in de straat waar het vliegtuigje neerkwam zeer druk. Nü liepen er maar Weinig mensen. EX ANIENS TE HAARLEM Voor het eindexamen HBS-B zijn de volgende leerlingen van het Trini- teit&lyceum geslaagd: R. Houthuijsen, H. Borghouts, J. v. Blokland, P. van A. Haverkamp, J. Jonkergouw, F. Me- Bruggen. J. Bus, J. v. Dam, C. v. Dijk, ken'kamp. G. Rooijmans, J. Willemse, allen Haarlem; W. Conijn, Noordwij- kerhout; J. Faas, Zwanenburg; H. Groot, ZwanenbuTg; C.' Heemskerk, P. Heemskerk, J. Jacobs, N. v. Noort, Noordwijkerhout; P. Kop, Halfweg; A Roozen. E. Vermeulen, J. Voets, Heemstede; H. v. Schie, Haarlemmer - liede. Er werden 2 kandidaten af ge- Toelatingsexamens Bonaventura Toelating gymnasium Leiden Tot te eerste klasse zijn toegelaten: Eduard Bachrach te Oegstgeest, Ma rion van Bekkum te Leiden, Lot Beukema toe Water te Oegstgeest, Wouter Blitz te Leiden, Tineke Boon te Leiden, Bartho Braat te Oegst geest, Jan Maarten de Bruyn te Lei den, Lidwien Chorus te Oegstgeest, Laura Chorus te Oegstgeest, Tietse van Dorp te Leiden, Harm Dragt te Leiderdorp, Jolieke van Dijk te Voor schoten, Hans Gaasbeek te Leiden, Rob Gallas te Leiderdorp, Ineke van Gemert te Leiderdorp, Ernst Kloek te Leiden, Tineke Kostense te Voor schoten, Marieke Kraan te Oegst geest, Ruud Krop te Voorschoten, Marianne van Leeuwen te Oegst geest, Marja Leurdijk te Leiden, Wil- ma Louwrier te Leiden, Edward Mackehzie te Oegstgeest, Carola Mans te Oegstgeest, Wim van der Merk te Leiderdorp, Sandra Metz te Voorschoten, Robert Mulder te Lei derdorp, Jeroen Nauta te Leiden, Ed win Otte te Leiden, Annelies Pleiter te Leiden, Hanneke van de Pol te Leiden, Peter van Putten te Leiden, Peter Quint te Leiden, Marlies Re- naud te Leiden. Bert Jan Roosen- schoon te Leiden, Roddy Scheffer te Voorschoten, Gerrit Schimmelpen- ninck te Leiden, Edwin van Schijn- del te Leiden, Jacques Serdijn te Leiden, Frits Sobels te Leiden, Mag- da v. d. Ster te Leiderdorp, Jan Pie- ter van der Sterre te Leiderdorp, Chris Takken te Zoeterwoude (post Leiderdorp), Monnique Tan te Lei den, Jan Willem Terwen te Leiden, Jan Willem Tieleman te Leiden, Ro nald van der Valk te Leiden, George v. d. Vliet te Leiden, Henk Voorbij te Leiden, Anke Wargerink te Voor schoten, Adriana Waterland te Lei den, Max van Wezel te Voorschoten, Maarten Witkam te Leiden en Marie- Josee Zalmann te Oegstgeest. Benoemingen in het bisdom Rotterdam De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, heeft oip dienst ver zoek eervol ontslag uiit de bediening verleend aan: de zeereerw. heer J. J. Middelburg, pastoor te Den Haag, St. WiiliLebrordiparochie. Tot pastoor te Den Haag (St. Willebrordiparochie is benoemd J. Voortwist. Tot pastoor te Moordrecht (H. Joharmes Ont hoofding) A. M. v. Nobelen. Tot pas toor te Den Haag (H. Theresia V. h. Kindje Jesus) W. M. C. Verscbuere. Tot pastoor te Rotterdam (H. Pe trus) J. H. Warmerdam. Tot prefect van het bedrijfsapostolaat te Delft A. L. M. Hermus, voordien kapeikan te Rotterdam, O.L.V. van Lourdes en Martelaren van Gorcttm. Tot hoofd aalmoezenier van de binnenschippers C. Nieuwen huizen, voordien kape laan te Rotterdam, H. Petrus. Door ontploffing van een ketel in een gasfabriek in Barcelona zijn zondag vijf arbeiders om het leven gekomen en acht gewond, van wie twee zwaar. Van de 138 aanmeldingen zijn de volgende kandidaten geslaagd voor het toelatingsexamen: Steef Abelman, Leiden; Giel Al- bers, Leiden; Peter Altenburg, Voor schoten; Simon l'Ami, R'veen; Jan Bakker, Voorhout; Theo Bakker, Lei den; Wim van Beek, Lisse; Peter Beckers, Leiden; Sjaak de Bekker, Voorhout; Jan Bergen, Oegstgeest: Gert van Bers, Noordwijk; Paul Bet- cke, Leiden; Leo v. Bohemen, Noord- wijk; Piet Boonekamp, Zoetermeer; Jan Bots, Leiden; Paul Bouter, Lei den; Hans Brand, Leiden; Toine Buck, Voorhout; Loe Buijze, Noordwijk; Frans da Costa, Leiden; Rob van De venter, Leiden; Kees van Diest, Lei den; Joep Dingjan, Leiden; Henk v. d. Doel, Alphen a. d. Rijn; André Douw, Voorschoten; Chris Droogh, Leiden; Arnold van Dijk, Leiden; Jan van Duyn, Oegstgeest; Cock Duyn- dam, Noordwijk: Rolf Fabrie, Leiden; Titus Flapper, R'veen; Hans Franken. Leiden; Jef Gardeniers, Leiden; Si mon v. d. Geest, Oud-Ade; Anton Geijer, Leiden; Kees Gouverneur, Sassenheim; Ger van Haarlem, Lei den; Henk van Haasteren, Leiden; Leon Hageman, Oegstgeest; Leo Hak keling, Wassenaar; Raymund v. d. Ham, Zoetermeer; Joop v. d. Holst, Leiden; Henri van Horn, Den Haag; Wim Hoogduin, Leiden; Coen van Iersel, Leiden; Bert Janssen, Leiden; Marius de Jong, Oegstgeest; Rudolf de Jong, Leiden; Sjaak de Jong, R'veen; Dick Juffermans, Sassen heim; René Klinkhamer, Leiden; Eu- gène Koek, R'veen; Ruud de Koning, R'veen; Rinus Krol, Leiden; Kees Langezaal, Leiden; Hans Lapidaire, Alphen-R.; René v. Leeuwen, Voor schoten; Arnold Lindenhoff, Leiden; Robert Luttik, Leiderdorp; Stef Men ken, Leiden; Ron Meijer, Sassenheim; Loek Meys, Leiden; Joep Noordman, Leiden; Michaël Parramore, Noord ten. Sassenheim; Herman v. d. Steen, Leiden; Peter Steur, Oegstgeest; Jos Stikvoort, Voorschoten; Guido Spitz, Voorhout; André van Swieten, Lei den; René Smeele, Noordwijk; Jos Tio, Noordwijk; Egbert Uni, Leider dorp; Frans v. d. Velde, Den Haag; Ad Verkleij, Sassenheim; Ruud Ver- plancke, Leiden; Freek Versteegen, Voorschoten; Ton Vink, Noordwijk; Paul Vogelezang, Voorschoten; Mi- chiel v. d. Voort, Noordwijk; Thom Vrolijk, Noordwij kerh.; Piet Warmer dam, Voorhout; Henk van de Wete ring, Voorschoten; Jaap Wetting, Lei den; Tjepke v. d. Willingen, Leiden; Jan de Wolf, Oegstgeest; Wim Zoet, Oude Wetering; Ton van Zijp, Lei den; Dan Zwartelé, Rijpwetering. Elf kandidaten werden afgewezen. Er is een proefklas gevormd van 25 leërlingen. wajkerh.; Joop Pennings, Koudekerk; Ben Pleij, Noordwijk; Hans v. d. Poel, Leiden; Iso-Paul Ponsioen, Alphen- R.; Herman Reijnders, Voorschoten; Rob de Ridder, Leiden; Guus de Roo- de, Noord wij kerh.; Wim Röst, Oude Wetering; Paul Ruijsenaars, Sassen heim; Sjaak Scheffer, Leiden; Geert- Jan Schrama, Voorschoten; Nico Schrama, Voorschoten; Fons v. Scho. Rustige zondag. De NTS heeft zondag voor enkele prettige uitzen dingen gezorgd. Daar was eerst hst galaconcert in de Koningin- Elisabeth- wedstrijd voor Viool 1963, een op name van de Vlaamse t.v. van" en kele dagen tevoren. Hier speelde de voortreffelijke viool-solist Alexci Michlin samen met het nationaal Belgisch orkest. In de avond wérd een half uur gewijd aan het begrip „zomer", door middel van een mu zikale fantasie met orkest en koor, ballet en solisten. Ook de VARA heeft muziek gebracht en wel enkele pianonummers van Chopin via t.v.- registratie Sport en film behoorden tot de verdere bestanddelen van het rustige programma op deze jongste zondag. „Naspel op Nederhorst". Voor de veertiende keer heeft Jan de Cock, perschef van de chemische fabriek in Naarden, een Fedder-mysterie ge schreven en als steeds niet zonder inzicht. Het Btuk heette „Naspel op Nederhorst", gesitueerd in ên rond het kasteel van Nederhorst den Berg en door leden van 't Nieuw Rotter dams Toneel onder regie van Peter Holland gespeeld. Regisseur en schrij ver hebben elkaar goëd verstaan, 29- dat er een gave voorstelling kon Wördéfl gégeVeh, hier eh daar Wat overtrokken en misschien niet geheel geloofwaardig vlak tegen de ont knoping. John Soer, die nog al eens louche rollen speelt, zou men als moordenaar hebben kunnen zien, maar tenslotte leek het Steye van Brandenberg als Gerard Goesen te zijn. (Steye is de echtgenoot van NC RV's beste omroepster Ansje). Het accent kwam ook nu te liggen op het intelligente spel van Robert So bels in de titelrol. Hij heeft inspec teur Fedder telkens gespeeld en met succes. Het kasteel vormde een le vendig décor, temidden waarvan het mysterie kon worden onthuld. De camera's lieten telkens verrassende dingen zien, zoals in de torenkamer, waar het scheen om het halve re- quisietenmagazijn van de NTS was bijeen gebracht. Pi Scheffer exit. Na een periode van twee jaar heeft Pi Scheffer voor de NCRV zijn laatste uitzending van „Muziek voor U" verzorgd. De con frontatie met de jazz was ook nu niet zonder genoegen, vooral toen de Engelse jazz-zangeres Cleo Laine optrad. Maar hetgeen ook nu weer in PI hinderde, was zijn wat hoog hartig gepraat in het persoonlijke vlak. ditmaal in verband met geuite kritieken. We hebben dat niet be grepen, want de kijker-luisteraar is het toch alleen maar om muziek te doen. Hem was toch beloofd „muziek voor U"? Wel begrepen we, waarom Pi onder gelach van het orkest zin speelde op kleuren-t.v. Dat was ken nelijk, omdat een der orkestleden roodharig is. Een flauwe grap, dunkt ons. Jeugd tv.-avond. De AVRO, in zorgen wegens het niet vlotte ver loop van haar jubileumviering in Hilversum, heeft voor de t.v. een jeugdavond gebraoht, die met ge mengde gevoelens zal zijn gevolgd. Er waren enkele aardige „liedjes van verlangen" en er was een wat expe rimentele ballade rondom teenager- toestanden, gespeeld door de nieuwe lingen van de Arnhemse toneel school. Daar werd duidelijk reclame voor een bekend biermerk gemaakt. Het opgenomen hartewensconcert door het Noordhollands filharmonisch orkest Viel nog het best in de Smaak, mede dahk zij het optreden van erkende ar- tisten. De reacties van de muzikale jeugd waren spontaan, maar minder spontaan reageerden de camera's op spannende ogenblikken. Er werden ook wijze woorden gesproken; we denken aan Aafje Heynis, die men samen met Rita Reys op hetzelfdé podium kon treffen Vooraf ging een korte reportage over het katholieke noodkekje in Woubrugge en na af loop volgde een boeiende Eurovisie uitzending van ballroomdancing in Hamburg met het Nederlandse paar Bert VoetenJane Asmann als tweeden in de strijd. door: E. Kraatz Maar Ruth schudde haar hoofd. „Nee, tante, daar voel ik me echt niet geschikt voor. Het gevoel in zo'n afhankelijke positie te verkeren, zou ik niet kunnen verdragen. Ik zou 't liefst een secretaressecursus willen volgen en dan proberen aan een bank of zo te komen. Of ergens in over- neidsdienst." „Bedenk wel dat je dan hele da gen zult moeten werken en voor een schijntje salaris vermoedelijk." „Werken vind ik niet erg, en ik heb toch nog wat geld van mezelf al is dat niet veel. De hoofdzaak is dat ik zoveel er bij verdien dat ik ver der van niemand afhankelijk hoef te hoofd op haar hand en dacht een poosje zwijgend na. Toen zei ze op vrjje koele toon: „Wel kind, zoals je wilt. Maar je weet dat je mij beloofd hebt zeker een jaar hier te blijven, dus zo'n haast is er bij een definitie ve beslissing nu ook weer niet. Tus sen beker en lip weet je wel. Wat kan er in een jaar niet allemaal ge beuren ze lachte betekenisvol. ..Doe dus maar precies zoals je wilt. Stenografie en boekhouden zijn trou wens altijd nuttige zaken. En waar wil je dat gaan leren?" „Er ls een handelsschool hier in de stad, tante Beate. Als u het dus goed vindt, ga ik er morgen heen om me te laten inschrijven. Maar, weet u, ik denk niet dat ik dan nog veel tijd zal overhouden om me hier voor u nuttig te maken, en daarom „Maak je daarover maar geen zor gen", viel haar tante haar in de rede. „Met het eten en 's avonds ben je er toch, en de zondag kun je dan ook voor mij reserveren. Ik vind het prettig je hier nog een tijdje tes heb ben en overijlde besluiten zijn nooit goed. Richt alles dus maar in zoals het jou het beste iy kit. De kosten van die opleiding neem ik in ieder geval voor mijn rekening. En daar bij komt 't minder op geld aan dan op je gezondheid, vind ik. Ik wil niet dat je zo hard gaat werken dat er geen tijd voor jezelf of voor mij zou overschieten." Tot haar grote teleurstelling hoor de Ruth de volgende dag toen ze zich wilde laten inschrijven, dat ze pas bij het begin van de nieuwe leergang met haar studie zou kunnen begin nen. En dat was pas op 1'april. Wel kon ze voor die ti^d privé-lessen ne men zodat ze wat ingewerkt zou zijn; en daartoe besloot ze dus maar. Mevrouw Varnher was hiér be paald verheugd over. „Dan kun je 's morgens werken Zoveel als je wilt", verklaarde ze, „en 's middags en 's avonds bekommer je je een beetje om mij. Maar nu nog iets anders, Ruth. Je moet je voortaan ook niet meer zoveel op je kamer terugtrek ken en de mensen uit de weg gaan zoals je de laatste tijd aldoor gedaan hebt. Ik heb dat tot nu toe door de vingers gezien, maar je weet heel goed dat je moeder het 2eker niet prettig zou vinden als haar dochter mensenschuw werd." Toen ze zag hoe de tranen Ruth in de ogen sprongen, legde ze haar hand troostend op die van haar nichtje en zei rustig maar beslist: „Heus, kind, geloof me. Ik bedoel 't goed met je. Ieder mens heeft in zijn leven wel eens tegenslagen waarbij hij zich moet neerleggen. Vechten tegen het noodlot helpt niet. Op een zeker ogenblik moet je z;o flink kunnen zijn het verleden van je af te schud den. Iedere blik achterom is een na deel. Jij hebt karakter, Ruth. Kijk dus alleen vooruit. Je hebt de mode opgebracht je verloving te verbre ken, nu moet je ook de moed opbren gen het leven en de mensen weer onder ogen te zien". „U hebt gelijk, tante; ik zal er aan denken", antwoordde Ruth zacht. Ze voelde het evenwel toch als een grote tegenslag dat ze niet di rect met haar studie een begin kon maken. Daardoor had ze veel te veel tijd tot nadenken, en hoewel ze haar uierste best deed de raad van haar tante op te volgen en alleen aan de toekomst te denken, was het geen wonder dat dit haar niet lukte. Verder ging haar leven op dezelfde wijze voort. Ze hielp haar tante bij het schrijven van brieven en het doen van boodschappen; ze schonk thee voor de gasten, en deed haar best zo opgewekt mogelijk te zijn. Alleen waren er nu in de ochtenduren de lessen bijgekomen en het werk dat ze daarbij opkreeg. Werkelijk verheugd was ze toen Wesner terugkwam en weer met zijn regelmatige bezoeken begon. Hij begroette haar met weldoende warm te en hartelijkheid, en hij kwam on middellijk met het verzoek voor de dag of ze in augustus met mevrouw Varniher meekwam naar Altburg. Ditmaal nam Ruth de uitnodiging dankbaar aan. Toen augustus dus in het land was, «loot mevrouw Varnher haar huis achter zich en vertrok met Ruth naar het prachtige buitenver blijf van Ulrich Wasner. Ruth ge noot daar met volle teugen. Alles was nieuw voor haar zodat ze de pij ft in haar hart ook niet zo voortdu rend meer voelde. Bovendien deed het buitenleven haar goed en zo begon ze er ook weer wat beter uit te zien. „Ze bloeit op", zei Wasner op een ochtend verheugd tegen Beate toen Ruth met Gisela, de veertienjarige dochter van Wasner naar de vijver was gegaan om de karpers te voeren. „Toen ik Van mijn reis terugkwam, schrok ik bepaald van haar, zo slecht zag ze er uit". HU bleef een tUd peinzend voor zich uitkUken, stond toen op, en be gon onrustig heen en weer te lopen. Tersluiks volgde Beate hem met haar ogen, en om haar mond speelde een lachje. „Is 't je indertijd eigenlijk nog gelukt het vertrouwen van Ruth te winnen, Beate", vroeg hU tenslotte op de man af. „O ja, dat was niet zo moeilijk", luidde het rustige antwoord. „Haar ogen stonden trieet toen ik terug kwam", merkte Wasner op. „Het aad een moeiilijk rug, Ulrich. Ik had intens medelij- arme ding. Ze heeft inder daad een moeilliike tijd achter de deh met haar vooral omdat ze zo dapper en verstandig is", zei Beate. .,Ik ben er tegen jou niet meer oVër begonnen, want omdat je er niet meer naar vroeg, dacht ik dat het je niet bUzöhder interesseerde". „Maar het interesseert me buiten gewoon", antwoordde Ulrich, bleef voor haar staan en keek haar vol verwachting aan. „Ik vond het niét tactvol er naar te vragen". Beate leunde behaaglUk achter over en keek glimlachend naar hem op. „Nu dan, ik had Wel goed ge raden. Ze was verloofd met een arme student in de medicijnen". „Was?", viel Wasner haar in de rede. „Ja, was. Ze is 't niet meer. Ze had zelf al bezwaren want het zou minstens vUf jaar duren voordat hij klaar was en ze was bang dat zo'n eindeloze verloving hem niet geluk kig kon maken." „Hem". „Ja; je kunt het geloven of niet, Ulrich, maar aan zichzelf heeft ze werkelUk geen ogenblik gedacht. Wasner draaide zioh om en mom pelde wat. „Wat zei je? Kun je je dat niet in denken?" vroeg Beate. „Integendeel", antwoordde hy. „Ik had van haar niet anders verwacht". (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2