S)e &2icbe6ou/fca/nL RUSSEN LANCEERDEN 'S WERELDS EERSTE RUIMTE-VROUW Ontmoeting met Bykovsky op zeer hoog niveau Israëls premier Ben Goerion treedt af wegens vermoeidheid Te verzoenend tegenover Bonn? RUIMTE-BAD Regering-Macmillan verwacht de steun van het Lagerhuis Zaak-Profumo laat Russen niet koud ilttentie hctie Laatste Requiemmis bijgewoond door 83 29. •maESiJiHiHüm Drie doden bij botsing in Ardennen voor Paus Johannes regeringsdelegaties Hoogwaterstanden MAANDAG 17 JUNI 19d8 53e JAARGANG Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdi edakteur L. C. J. RÖOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 31 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 11.30 en 19.00 u.) Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w„ 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,15, Adv. 18 ct p. mm., Teleloontjes 1,50 De Russen hebben zondag een ruimtevaartuig met een vrouwe lijke astronaut gelanceerd. Het nieuws werd officieel bekendge maakt via het perbureau Tass. De naam van de ruimtevaarster is Valentina Teresjkova. Haar ruimteschip heet Wostok 6. Zij had de lancering goed doorstaan en voelt zich prima. Zoals bekend is bevindt zich thans ook de Russische luitenant-kolonel Valeri By kovsky in de ruimte. De televisie nam beelden uit de Wostok 6 over en de Russische kijkers konden de eerste astronaute ter we reld zien lachen en spreken met het grondstation terwijl zij, ge tooid met een grote ruimtevaardershelm, lag vastgegespt in haar cabine. Zij werd in ^le ruimte geschoten terwijl de Rus Bykovsky aan zijn derde dag op grote hoogte begon. Hij had inmiddels acht entwintig banen om de aarde gevlogen. „Het blijkt duidelijk, dat er iets is gedaan, een of andere handeling waardoor de koers van de Wostok-5 is veranderd. Hij kwam een volle minuut later over dan onze bere kening voor de laatste twee omlo pen aangaf". De Wostok-6 met de eerste vrouw handhaaft zijn baan. De banen van de ruimteschepen krui sen elkaar op twee punten. Ruimte-dag begint met ochtendgymnastiek In de hoofdartikelen van Ameri kaanse bladen wordt het Sowjet- Russische ruimtemeisje eenstemmig geprezen. ,De Sow jet-Unie heeft ons de eerste heldin van het ruimtetijd perk gegeven, hiermee aantonend, dat de reeds lang durende leiding in de wetenschap van ruimtevaart is gekoppeld aan scherpzinnigheid bij het brengen van ruimte-reclame", aldus de New York Times. Het blad merkt wat bedroefd op, dat „zowel Rusland als de Ver. Staten doorgaan met een eindeloze verspilling en afstand van elkaar bevonden. Alles tweemaal hetzelfde doen door een werkt uitstekend en wij voelen ons wedloop te maken van datgene wat goed, aldus de ruimtevaarders. ?en ffezamelijke optrekken zou moe- ■.T m ten zyn bij het vreedzaam toepassen Valentina Teresjkova en Valery van de wetenschap in het semeen- Bykocsky zijn vanmorgen resp. om sca?PeHjk belang van allen». Valentina Teresjkova is 26 jaar 04.10 uur (Ned. tijd) en 05.30 uur oud, drie jaar jonger dan Bykovsky. hun nieuwe ruimtedag begonnen na- Zij werd op 6 maart 1937 geboren dat zij een goede nachtrust hadden Bykosvky zou vrijdag landen in het dorp Maslennikovo, als doch- genoten. Zij meldden beiden dat zij Tr, „TQi- v- ter van een tractorbestuurder en een rich uitstekend gevoelden. J" tangen n M°s- textielarbeidster. Op 17-jaria leeftijd Bykovsky had om zes uur in zijn fn oY ln? ging Valentina in een bandenfabriek Wostok 5 meer dan 45 rondjes om 1 werken en later kwam z« in dezelfde de aarde gemaakt en Valentina Te- ,?ac kk keeI! fohrielr hoor mrvJer w.rlrt. resikova m de Wnstolr-fi meer don aaf.d? gecirkeld te hebben. Over De Russische astronaut Valeri By kof sky, die vrijdagmiddag in de Russiche ruimtecabine Wostok Vijf in een baan om de aarde is gebracht, wordt door verpleegsters onderzocht tijdens de voorbereidingen voor zijn vlucht. fabriek waar haar moeder werkte. Haar vader sneuvelde in de twee de wei'eldoorlog. De astronaute is lid van de Russische communistische Alles aan boord van beide ruimte partij. Zij bezocht gedurende zeven vaartuigen werkt soepel, zei Tass. jaar avondscholen en behaalde in Valentina heeft kalm geslapen. Haar 1960 een diploma voor weeftechniek. polsslag was 52 tot 54 slagen per De eerste ruimtevaarster is een minuut, die van kolonel Bykovsky liefhebster van valschermspringer Zij kreeg aan het einde van haar van 46 tot 50. Na de ochtendgym nastiek zijn beide ruimtevaarders gelijktijdige landing van Valentina Teresjkova is niets gezegd. Nog geen Amerikaanse ruimtevaarster Een functionaris van het Ameri- studie aan de school voor ruimtevaar- aan hun vluchtprogramma begonnen, kaanse bureau voor lucht- en ruimte- ders de rang van luitenant. Valen- TlJtJ®ns h,et overvliegen van Azië vaart (Nasa), O. B. Lloyd, heeft ge- tina Teresjkova is ongehuwd. De zond Teresjkova „de hartelijke groe- zegd, dat de Ver. Staten op het ogen- Wostok 6 werd volgens Tass om ten aan de miljoenen Chinezen uit, blik geen plannen hebben om een halfeen Russische tijd, dit is zondag- aldus Tass. Zij zond met kolonel By- vrouw jn ^e ruimte te brengen ochtend half elf Nederlandse tijd, kpvski een gezamenlijke boodschap Deze kwestie zou pas een hele gelanceerd. uit waann aan alle mensen op aar- p00s ]ater.. aan de orde kunnen ko- De omwentelingstijd van de Wos- de durende vrede en geluk wordt ge- men De Nasa zou over de ianc4ring tok 6 bedraagt 88,3 minuten, terwijl wenst, de afstand tot de aarde wisselt van honderddrie-en-tachtig tot tweehon- derddrie-endertig kilometer. Koers van Wostok-5 verlegd De direkteur van de speurwerk van Valentina Teresjkova officieeel nog geen commentaar geven voordat zij het doel van de vlucht zou kennen en zou weten of de vlucht was ge- Tussen de beide Russische ruimte- plaats in Ohio, dr. A. L. Jones, die slaagd. schepen die zich thans in de lucht de vlucht van de Russische ruimte- Verscheidene vrouwelijke vliegers bevinden is radioverbinding tot stand vaartuigen nagaat, heeft vandaag ge- hebben vorig jaar voor een senaat- gebracht waarover de astronauten zegd, dat de Wostok-5 met luitenant- commissie gepleit voor het betrekken kolonel Bykovsky een 300 km naar van vrouwen bij het Amerikaanse het westen is opgeschoven. premier heeft scherpe kritiek van de oppositie moeten verduren naar aanleiding van zijn politiek van ver zoening met West-Duitsland. Deze zelfde kwestie heeft ook menings verschillen in zijn coalitie-regering veroorzaakt en zelfs enige kritiek in De 76-jarige eerste minister van zijn eigen partij. Israel David Ben Goerion, is afge- Waarnemers zijn van mening, dat treden, aldus is gisteren officieel be- het aftreden van Ben Goerion niet kendgemaakt. noodzakelijk algemene verkiezin- Ben Goerion, die ook leider is van de socialistische partij Mapai, heeft reeds drie keer zijn functie van pre mier neergelegd en wel in 1953, 1959 en in 1961. Hij is sinds de oprichting van de staat Israel in 1948 bijna on afgebroken hoofd geweest van de opeenvolgende regeringen. gen tot gevolg heeft, daar de pre sident van Israel een politieke lei der met de vorming van een rege ring kan belasten. Volgens een officieel communiqué betuigde de minister-president er zijn spijt over, dat zijn aftreden wet telijk het aftreden van de gehele re gering met zich brengt, hetgeen niet zijn bedoeling was. Ben Goerion vroeg zijn medeminis ters de huidige coalitie te handha ven, teneinde het mogelijk te maken dat zich niet later dan volgende week een nieuwe regering aan de Knesset voorstelt. De Israëlische premier heeft ook zijn zetel in het parlement opgegeven, waardoor hij geen pre mier meer kan worden. met elkaar kunnen spreken. Gelukwensen van Nikita Premier Chroesjtsjov zond beide Russische ruimtevaarders een bood schap, waarin hij zijn gelukwensen uitsprak. Zij antwoordden de pre mier, dat zij radiocontact met elkan der hielden en dat zij zich op korte Het orgaan van de Russische communistische jeugdbeweging schrijft, dat de Russische ruim teschepen in de nabije toekomst voorzien zullen zijn van een „badkamer". Het zou ook niet meer lang duren, dat ruimte vaarders tijdens hun vluchten hun maaltijden zouden kunnen bereiden. In een der grootste schoon heidssalons in Moskou, waar talrijke vrouwen op haar beurt wachtten, .werden zondag allen die de voornaam Valentina dra gen het eerst behandeld, zo meldt het Sowj et-persbureau Tass. ruimteprogramma. Grote belangstelling voor debat In het Britse Lagerhuis wordt van daag het debat over de zaak-Profumo Een portretfoto van de Russische astronaute Valentina Teresjkova. houding van Profumo, de afgetreden minister van oorlog, met het foto model Christine Keeler niet in ge vaar is gebracht ondanks haar gelijk tijdige vriendschap met de voorma lige Sowjetrussische marine-attaché Iwanov. Bij de conservatieve aanhangers gehouden, dat naar verwachting zal van de premier gelooft men, dat de eindigen met een vertrouwensvotum si&uxl die hem in het Lagerhuis zal voor premier Macmillan. Deze zal 't worden gegeven, wordt verleend in Huis ervan moeten overtuigen, dat de verwachting, dat hij in de niet te zijn regering in deze kwestie, die de verre toeikomst zal aftreden ten be- gemoederen der Britten in heftige hoeve van een jeugdiger leider om beweging heeft gebracht, juist en met aanzien van de regering te her- verantwoordelijkheidsgevoel heeft steiüen. De Labouroppositie zal naar gehandeld. Hij zal stellen, dat de verwachting voornamelijk de nadruk veiligheid van het land door de ver- leggen op het veiligheidsaspect van de affaire. De Daily Telegraph (conservatief) noemde het debat vandaag „het be langrijkste sinds de oorlog". Sinds zaterdag in de rij De belangstelling van het publiek is zo groot, dat men zaterdag reeds een rij bij het parlementsgebouw begon te vormen om het debat te kunnen volgen. Het Sovjetrussische persbureau „Tass" heeft zondag ontkend, dat de voormalige plaatsvervangende mari ne-attaché in Londen, kapitein Iwa- now, tijdens de Cubaanse crisis op een of andere wijze gepoogd heeft onderhandelingen te voeren met ver tegenwoordigers van Engeland, ten einde dit land in de crisis te laten bemiddelen. De verklaring van „Tass" maakt voor het eerst in de Russische be richtgeving melding van Iwanow in verband met de kwestie-Profumo. De Engelse persberichten, als zou Iwanow tegelijk met de afgetreden minister van defensie een verhou ding met Christine Keeler hebben gehad, worden echter door „Tass" ontkend. Bracht Iwanow bedreiging over? Kapitein-ter-zee Iwanow zou vorig jaar oktober, ten tijde van de Cu baanse crisis, in een gesprek met de Britse advocaat Eddowes hebben ge zegd, dat de Sowj et-Unie op enige afstand van New York kernbommen in zee zou werpen en dat zij Groot- Brittannië binnen .zeven minuten zou verwoesten indien de Verenigde Statten hun bedreiging, voor Cuba bestemde Russische schepen te en teren, zouden uitvoeren. Dit werd zondag bekendgemaakt 83 Regeringen hebben officieel de- Volgens de bekendmaking is Ben Legaties gezonden naar de laatste H. Goerion om „persoonlijke redenen" Requiemmis, die vanochtend in de afgetreden. Dezen houden geen ver- St. Pieter voor Paus Johannes XXIII band met „enigerlei staatskwestie of werd gecelebreerd. Het Italiaanse enige bijzondere gebeurtenissen. leger bracht de overledene de mili- Eerder was in onbevestigde be- taire eer. Hiervoor trad een regiment richten gezegd, dat Ben Goerion zou van het Italiaanse leger tijdens de aftreden wegens „vermoeidheid". De H. Mis aan op het St. Pietersplein. Hierbij bevond zich ook een compag nie van het 73ste Lombardische in fanterie regiment, waarbij de Paus in de eerste wereldoorlog zelf als sergeant heeft gediend. Zaterdagochtend assisteerde kardi naal Alfrink bij de eerste der laatste drie H.H. Missen van Requiem. Voor de zieleru,st van een Paus worden steeds 9 Requiemmissen opgedragen, de eerste zes door die leden van het kapittel van de St. Pieter, de laatste drie door de leden van heit Kardi naalscollege. Na afloop van de laat ste H. Mis van Requiem vanmorgen, ontving het kardinaalscollege de re geringsdelegaties in de zaal van het consistorie in het Vatikaans paleis. Van Nederlandse zijde waren van morgen in de Sint Pieter aanwezig de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, de ambassadeur bij het Vaticaan, graaf F. R. W. H. M. J. de Marchant et d'Ansembourg, en de kamerheer in buitengewone dienst van H.M. de Koningin, mr. R. P. M. baron van Voorst tot Voorst. De Mis werd opgedragen door de deken van het college van kardina len, kardinaal Tisserant. De gezangen werden uitgevoerd door het koor van de Sixtijnse Kapel. Namens de Wereldraad van Ker ken was ds. L. Vischer bij de rouw- plechtigheid aanwezig. De delegatie van de Russisch-Orthodoxe Kerk be stond uit drie man: bisschop Vladi mir Kotliarov, gedelegeerde van de Moskouse patriarch bij de Wereld raad van Kerken, aartspriester Vitali Borovoi van Leningrad en de heer Afinoghenov van het patriarchaat van Moskou. De lijkrede werd uitgesproken door de secretaris van de Latijnse brie ven, mgr. Del Ton. De absoute werd verricht door de kardinalen Spell- man (New York), Giobbe (curie), Wyszynski (Warschau) en Liénart 75 ZOMERPANTALONS lichtgewicht T&tu\ka Katoenen gabardine, krimpvrij 10. 95 (Advertentie) door het Ameri kanse dagblad Jour nal-American, ®*t zei deze gegevens te hebben verkregen in een telefo nisch vraaggesprek met Eddiowes. Rumoer rond Keeler Een gezaghebbend man van de En gelse Methodistische kerk, dr. Do nald Sopter, heeft zaterdag sterk ge protesteerd tegen voorgenomen han dels „exploitatie" van het Londense fotomodel Christine Keeler. Vorige week werd gemeld, dat een groot zondagsblad haar 30.000 pond sterling had betaaJld voor het alleen recht op haar verhaal en vrijdag bood een maehtoiubeigenaar haar 60.000 pond sterling wanneer zij in rijn club twaalf weken wilde optreden. De rechtskundig adviseur van de juffrouw zei zaterdagavond, dat rij niet van plan is in een nachtclub of cabaret op te treden „of zichzelf als bezienswaardigheid te laten gebrui ken". ZOEKT U EEN goed Anker Horloge voor ƒ30.- en ƒ40.- of het aller beste van ƒ200.- en ƒ300.-? v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. Gistermiddag is de 65-jarige heer J. J. Gardenier uit Nuenen om het leven gekomen bij een ongeluk op de weg van Marche naar Luik in de Ar dennen. Zijn 19-jarige passagiere mej. C. Siegers kwam ook om het leven. De heer Gardenier wilde een voor hem rijdende Duitse auto passeren toen een Belgische tegenligger na derde. Hij raakte beide wagens. De bestuurder van de Belgische wagen werd licht gewond. De bestuurder van de Duitse auto kwam, evenals de heer Gardenier» om het leven. (Rijssel), in de absis van de Sint Pieter. Lijkrede Mgr. Del Ton zei in zijn rede, dat Paus Johannes tweemaal de vrede heeft verdedigd, toen deze in buiten gewoon gevaar kwam. Paus Johannes was een verdediger van vrijheid en recht, werkte onophoudelijk aan ver betering van de menselijke betrek kingen. De werkzaamheid die hij in deze ernstige ogenblikken verrichtte is onderstreept door de toekenning van een onderscheiding. De publika- tie van de encyclieken „Mater et Ma- gistra" en „Pacem in terris" deden hem voor de gehele wereld kennen als de leraar, de held en de vredes engel, aldus mgr. Del Ton. Paus Johannes heeft een concilie bijeengeroepen, een -kolossaal werk, dat de meest strijdbare figuren zou afschrikken, vertrouwend op de hulp van de Heilige Geest en in de vaste hoop, dat er grote voordelen voor de Kerk uit zullen voortspruiten. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's VERANDERLIJK WEER Een groot gebied van hoge lucht druk, dat van Florida tot Spanje reikt breidt zich hu ook uit over het Middellandse zeegebied. Aan de noordelijke rand van dit hogedrukge- bied komt boven de oceaan een vrij krachtige westelijke stroming voor. Hierin bewegen verschillende storin gen mee, die ook het weer in ons land beïnvloeden. Zo passeerde vandaag in langzaam tempo het front van een bij IJsland liggende depressie. Het veroorzaak te bijna overal lichte neerslag. Een volgende, nu nog ten westen van de Britse eilanden gelegen de pressie, koerst in de richting van Schotland en zal vermoedelijk mor genmiddag de Noordzee bereiken. Deze brengt Nederland in zachte vochtige lucht met veel bewolking, waaruit opnieuw af en toe wat lich te regen zal vallen. Een .derde depressie bevindt zich thans bij New Foundland. Ook deze komt naar IJuropa. jn verband hier mee zal het veranderlijke weer nog tenminste enkele dagen aanhouden. ZON- EN MAANSTANDEN 18 Juni: zon op 04.19, onder 21.02; maan op 02.41, onder 17.09. 18 Juni: v.pi. 12.20. KORRELTJE In deze wereld moet men 'n beetje té goed zyn, om goed genoeg te zijn. (Marivaux)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1