Mindszenty uitgenodigd voor conclaaf Aartshertog Otto Paus stuurde communiejurkje STICHTING IJSBAAN HEEFT EEN GOED TERREIN EN VELE TOEZEGGINGEN De Russische ruimtevaarder Bykovsky f^TB&DAG 16 JWfl 1906 im LETPQCffK COURANT PA N A 7 Deze 82 houten balletjes, elk voorzien van de naam van een van de kardinalen, zullen worden gebruikt tijdens het conclaaf ter verkiezing van een nieuwe paus, dat volgende week woensdag in Rome zal be ginnen. Naarmate kardinalen door de verschillende stemmingen worden geëlimineerd worden de bal letjes, die him namen dragen van het bord verwijdert. Tenslotte blijven slechts enkele balletjes over waarvan de namen meedingen voor de laatste keuze. Het college van kardinalen heeft duren. Het is namelijk de bedoeling *an kardinaal Mindszenty, de aarts- dat, voorzover nodig, tweemaal des bisschop van Esztergom, die sinds ochtends en tweemaal des middags november 1956 in de Amerikaanse wordt gestemd. Tweemaal per dag, legatie te Boedapest verblijft, een te elf uur des ochtends en te 17.30 persoonlijke mededeling gezonden uur is er een „fumate", een rook- waarin hem dag en uur van de ope- wolk boven het dak van de Sixtijnse ning van het conclaaf wordt meege- kapel bij het verbranden van de deeld. stembriefjes. Wat de gebruikelijke speculaties De regering Kadar heeft herhaal- over de persoon van de nieuwe paus delijk verklaard, dat zij kardinaal betreft: Mindszenty een uitreisvisum wil ver- Kardinaal Montini, de 65-jarige strekken. Op 4 juni achtte men het aartsbiSschop van Milaan, geeft men in Vaticaanse kringen uitgesloten, - dat kardinaal Mindszenty aan het conclaaf zou deelnemen, omdat de kardinaal niet wilde vertrekken, wijl de onderhandelingen over relatie.' tussen Kerk en Staat niet waren af gesloten. Algemeen wordt, aangeno men, dat, wanneer kardinaal Mind szenty zich naar Rome begeeft, hij geen vrijheid meer zal krijgen naar Hongarije terug te keren. Paus Jo hannes van zijn kant had de kardi naal te" kennen gegeven, dat hij er geen bezwaar in zag wanneer de kardinaal vrijwillig Hongarije zou verlaten. Hij heeft de beslissing daar- hem worden o.a. genoemd de kardi nalen Lercaro, Marella, Confalonieri en Urbani. Overigens verzuchtte een kardinaal bij het doorbladeren van de kranten dezer dagen: „Goddank wordt de paus niet door de journa listen gekozen - ''De advocaat van aartshertog Otto over echter steeds aan de kardinaal von Habsburg, de vroegere Oosten- Drie jaar geleden heeft een klein meisje uit Segovia paus Johannes een briefje geschre ven, omdat zij hem zo sympa thiek vond. Zij behoorde tot een groot, maar tamelijk arm gezin. In haar brief vertelde zij de paus o.m., dat zij binnen afzienbare tijd haar eerste communie zou doen, maar dat zij geen oommain iej urk zou krijgen, omdat die te duur was. Zij zou ook graag zelf de paus bezoeken en zijn ring willen kussen. Maar, zo schreef zij èr bij, dat zal wel nooit lukken, omdat mijn ouders arm zijtn en omdat zo'n reis veel geld kost. Het meisje heeft zo is eerst thcps bekend geworden op zekere dag een brief van de pauselijke staatssecretaris gekregen, waarin de paus de brief beantwoordde. Hij stuur de daarbij een foto van hem zelf, terwijl hij zegent. Boven dien ontving het meisje een pakje met een communie-jurk en een geldbedrag, voldoende om met haar vader naar Rome te komen. NOORDWIJK Kon. Mij. van Tuinbouw. De maandelijkse bijeenkomst van de Kon. Mij. van Tuinbouw, gisteravond gehouden in de prachtige Gildezaal van Het Hof van Holland, mocht zich niet alleen verheugen in een goede opkomst, maar ook over een prach tige inzending Lathyrussen in alle denkbare kleuren en een vaas Hol landse Irissen Imperator, waardoor de zaal in een waar lusthof was ge huld. De waarnemend voorzitter, de heer H. Schipper, sprak bij de opening zijn lof uit over de mooie zaal van het „HOF" en de rijke inzending van bloemen, de goede opkomst en heette bijzonder welkom de spreker van deze avond, de heer A. de Visser, chef bloemisterij van de Dr. Willem van de Berghstichting. Van het H.B. was ingekomen de sprekerslijst, met totaal 35 sprekers, de afd. Noordwijk is tot en met december reeds voor zien van sprekers, doch het bestuur zal dankbaar gebruik maken voor een keuze uit deze sprekers voor de voorjaarsvergaderingen in 1964. Uit de statistische gegevens van het H.B. bleek, dat de afdeling thans 64 leden telt, terwijl bij de Maatschappij bijna 16.000 leden zijn ingeschreven. Inge komen was een folder over de Lelie tentoonstelling te Akersloot van 4 t/m 8 juli a.s. Door de voorzitter werd medede ling gedaan, dat de heer P. de Groot (voorz.) wegens gezondheidsredenen nog steeds niet op de vergaderingen kan tegenwoordig zijn. Hij zal het zeer op prijs stellen als leden bij hem een bezoek komen brengen. De uitslag van de bloemenkeuring voor het puntenstelsel was J. Berg Smit 8 en F. J. van Zuijlen 9 punten. Toe gelicht met prachtige dia's gaf hier na de heer A. de Visser een verras send overzicht van de mooie aanleg van de Dr. Willem van de Berghstich ting. De bloemisterij geheel bestemd voor de Stichting zelf, waar jaarlijks o.a. 55.000 stekplanten worden ver werkt, terwijl met Kerstmis een 500- tal kerststukjes worden gemaakt voor de inrichting en voor het per soneel. BOERDERIJBRAND Aan de dijk te Neerloon, gemeente Ravenstein, is gisteravond een boer derij, bewoond door de weduwe Roe- lofsLoeffen en haar drie kinderen, afgebrand. De schade wordt geschat op 30.000. Mevr. R. was verzekerd tegen brandschade. De man op deze foto is de 66-jarige boer James Kennedy, die het op zijn hooiberg kennelijk rustiger heeft dan zijn beroemde neef, de Amerikaanse president John F. Kennedy in het Witte Huis. James Kennedy heeft een boerderij in Dunganstown, New Ross, graafschap Wexford in Ierland, waar hij de Amerikaanse president hoopt te ontvangen, als die van 26 tot 29 juni een bezoek brengt aan Ierland. Dunganstown is de plaats waar de familie van de president haar oorsprong vond. Tijdens het bezoek van president Kennedy zullen vermoedelijk alle Ierse Kennedy's bijeen komen op de boerderij van een nicht, de 64-jarige Mary Ann Ryan. Op deze boerderij is de overgrootvader van de president, Patrick Kennedy, geboren, die in 1850 naar Amerika emigreerde. Winter-gedachten in Voorhout zelf overgelaten. Het conclaaf voor de pauskeuze, dat woensdag a.s. wordt geopend, heeft voorlopig de beschikking over een partij van zes duizend stembil jetten en wat dat betreft zou het conclaaf, met vier stemmingen per dag, achttien dagen kunnen voort- KORTE GOLF Een drievoudige moord is in de Zuidengelse stad Portsmouth ontdekt. In een woning werden de lijken rijkse minister van justitie Draxler, hee^t vrijdag in Wenen gezegd, dat aartshertog had gehad, verklaarde de aartshertog niet van plan is in dat deze zijn literaire en journalis- de naaste toekomst naar Oostenrijk tieke werkzaamheden wil voortzetten te gaan om zich er te vestigen. en de regering niet in verlegenheid Draxler, die een onderhoud met de wil brengen. wordt verleend. Luitenant-kolonel Bykovsky doet Luitenant-kolonel Valeri F. By kovsky, die momenteel in de „Wos een bejaard echtpaar en zijn 25-ja- tok-vijf" om de aarde draait, is van veel aan sport. Daarnaast gaat zijn rige dochter, overdekt met steekwon- ongeveer dezelfde leeftijd als Yoeri hart uit naar het valschermspringer dien, gevonden. Gagarin, de eerste Russische ruimte- Hij maakte 72 sprongen voor hij in- Het was wei een weinig vreemd voor de leden van het bestuur van „Voor- houts IJsclub', een uitnodiging te ont vangen voor een belangrijke bestuurs vergadering met de restriktie er bij, dat allen aanwezig moesten zijn. Nu, het was een belangrijk momoent voor „Voorhouts IJscluib", want onder auspiciën van notaris R. L. A. Muller van Noordwijk werd in café „De Bonte Koe" een Stichting in het leven geroe pen, welke de naam zal dragen van „Stichting Ijsbaan Voorhout". Het doel zal zijn, het instandhouden van één of meer ijsbanen ten algemenen nutte, in het bijzonder voor de plaatse lijke bevolking, tot bevorderen van de ijssport onder controle voor alle ge zindten. De stichting zal zich aansluiten bij de algemeen erkende landelijke or ganisatie op het terrein van de ijssport Dit was een waardige sluiting van Seesener brandstichter vaarder. Over enkele maanden wordt struoteur werd. Twee krokodillen jagers meen- hij 29 jaar. De kleine stad Pavlovo- Momenteel is Bykovsky student den op de Australische rivier de Da- pasad, in het Moskouse district, krijgt aan de technische militaire acade- ly een goede slag te slaan en hadden thans bekendheid, omdat de vijfde mie, waar ook zijn collega's Gaga hun geweren al aan de schouder toen Russische kosmonaut daar in 1934 rin, Titov, Nikolajev en Popovitsj de „krokodil" opeens zijn armen op- werd geboren. Hij volgde een op- studeren. Valeri is getrouwd met de stak. "De jagers hadden de 19-jarige leiding tot piloot in de Sowjet-Rus- 25-jarige laboratoriumassistente Ma- veeknecht Sid Dale gevonden, die al sische luchtmacht. In 1959 werd hij lentina Mikailovna. Ruim drie maan- vier weken werd vermist. Twintig straaljagerpiloot. Volgens zijn com- den geleden kreeg het echtpaar een dagen had hij daar al aan de oever mandant is Valeri Bykovsky moedig, zoon. gelegen, slechts zo nu en dan wat bekwaam, kalm en vindingrijk in Voordat Bykovsky gelanceerd werd wilde vruchten etend, en de redding moeilijke situaties. Hij is drager van hield hij een korte toespraak, die hij had niet lang meer op zich moeten de Orde van de Rode Ster, een on- besloot met de woorden: „Tonweer- laten wachten. derscheiding, die in vredestijd zelden ziens op onze dierbare aarde". gevangen Vrijdag is de 18-jarige Jürgen Möhle uit Seesen gearresteerd, die bekend heeft de branden gesticht te hebben, die sinds 26 mei Seesen in onrust gehouden hebben. De schade door de reeks branden veroorzaakt bedraagt enkele miljoenen marken. Twee gro te fabrieken zijn o.a. een prooi der vlammen geworden. Möhle heeft bij zijn verhoor gezegd, dat hij alleen de branden heeft gesticht. De Amerikaanse keraonderzee- boot „Lafayette" heeft donderdag haar eerste twee proef lanceringen ge daan met Poiarisraketten onder wa ter. De „Lafayette" is de eerste van een serie van 31 kernonderzeeboten, die worden uitgerust met Pölaris-ra- ketten voor de lange afstand. Op de kunstveiling Satheby in Londen heeft een verzameling juwe len donderdag bijna vier en een half miljoen gullden opgebracht, wat als een wereldrecord mag worden be schouwd. Een diamanten ring ging voor ruim 220.000 gld van de hand. Ben schitterende smaragden garni tuur werd voor ruim 175.000 gld ge kocht. In de Westduitse plaats Reck linghausen zijn vrijdag vier perso nen in hun aute verpletterd door 'n zware vrachtwagen, diie na een bot sing met een derde wagen omsloeg. De vijfde inzittende, een vrouw, werd levensgevaarlijk gewond. In Lissabon zijn ongeveer 40 arbeiders in een hemdenfabriek vrij dag door een ontploffing licht of ernstig gewond. Koningin Elizabeth van Enge land heeft donderdagavond tijdens een receptie op het Engelse persbu reau Reuter twee telexmaohines ca deau gekregen. De machines zijn vrijdag in Butckinghampalace ge plaatst, waardoor de koninklijke fa milie en de hofhouding rechtstreeks kennis kunnen nemen van 't nieuws, dat door het persbureau wordt uit gewonden. een tijdperk, waarin jarenlang is ge probeerd om tot exploitatie te komen van een eigen landajsbaam. Door de noes te vasthoudendheid van het bestuur, met als eerste de heer J. Lakeman aan het hoofd als technicus, en de grote mede werking van het gemeentebestuur, is het thans zo ver. Br is echter nog méér, want dieze stichting heeft reeds een mooi begin. Momenteel is men al zo ver, dat er aan de aanleg van de komende land- ijsbaan met man en macht wordt ge werkt. Vlak voor het invallen van de laatste strenge winter had men reeds een klein begin, hetgeen echter jammerlijk „in de hal" kwam te zitten. Dit was een grote teleurstelling, want het bestuur meende deze baan zeker op tijd klaar te hebben. Nu echter gaan d'e werk zaamheden door, dus zal de speelweide van de gemeentelijke sportvelden spoe dig het aanzien krijgen van een ijsbaan (nu nog zonder water). Op uitstekend waterhoudend weiland wordt thans een kleidamwand aangebracht, met klei uit eigen gemeente. De afmetingen van de nieuwe ijsbaan zijn dermate, dat alle eventuele wed strijden zullen kunnen worden gehou den. Ook is de oppervlakte rondom be schut met houtgewas, vooral uit het oosten en is omgeven door verharde paden welke o.m. toegang verschaffen tot de voetbalterreinen. Ook kan men wel zeggen dat de baan in de kom der gemeente ligt. Ingangen vanaf Heren straat en Leidse vaart. Wat de financiën betreft van deze nieuwe stichting, de uitgaven welke er momenteel plaats moeten vinden, komen uit renteloze aandelen, reeds geschon ken door de leden, burgerij etc. Bin nenkort zullen nu de rechtsgeldige aan delen worden uitgegeven. De toezeg gingen belopen een bedrag van meer dan 6000.waarvan pl.m. 4000.in handen van de penningmeester is. Een geheel nieuwe regeling van con tributie voor oude en nieuwe leden zal uitgewerkt worden, welke vóór het a.s, winterseizoen klaar moet zijn Als nieuw dagelijks bestuur treden op de heren J. Lakeman, voorzitter, J. Warmerdam, secretaris en A. J. Pen- nings, penningmeester „St. Cecilia" op concours Morgen, zondag, gaat de R.K. Muziekvereniging „St. Cecilia" naar Wateringen om op het daar te houden bondsconcours te trach ten tot een goede muzikale prestatie te komen. „St. Cecilia" speelt in de ere- afdielinig en heeft als verplicht nummer „Grand Canon du Disque" van Meindert Boekei. Als vrij nummer wordt gespeeld Peter Schmoll" of „Le Roi s'amuse" dit naar keuze van de jury. Daar er in de bussen, die om half twee vanaf de kerk vertrekken, nog enkele plaatsen vrij zijn, bestaat er voor hen, die dit mee willen maken, nog gelegenheid hiervan gebruik te maken. Men geve zich dan spoedig op op het adres: Boek horstlaan 14. Kosten ƒ3. RIJNSBURG Geboren: Rudolf Alfred z.v. H. Vis en S. H. A. v. d. Berg; Joris Pe trus Johannes z.v. C. C. A. Zandber gen en C. T. M. Overdevest; Astrid d.v. L. Hogewoning en J. A. Kuik; Pieter Adrianus Hendrik z.v. P. Berk- heij en A. H. Baak; Ronald Johan nes Teunis z.v. J. P. v. d. Berg en J. Vink; Jacobus z.v. J. v. d. Bosch en A. G. v d Meij; Frans zv. C. Kromhout en K. G. Ravensbergen; Samcel z.v. J. de Koning en A. M. de Mooij; Cornelia Johanna Jacoba d.v. J. v. d. Valk en J. Ravensbergen. Ondertrouwd: A. v. d. Vijver, 45 jaar en P. J. Kromhout, 47 jaar; J. A. A. G. Timmermans, 25 jaar en F. A C. Teljeur, 24 jaar. Getrouwd: M. Buitenhuis, 53 jaar en W. de Best, 37 jaar; T. Ravens bergen, 27 jaar en H. van Delft, 25 jaar; R. van Delft, 26 jaar en E. E. van Egmond, 24 jaar; M. v. d. Pol, 33 jaar en C. van Egmond, 28 jaar. Overleden: A. van Egmond, 77 jr. A. Swagerman, 71 jaar en A. A. Acheer w.v. P. Peters, 75 jaar. Vrijdagochtend zijn in Reusel, in Noord-Brabant, twee autobussen frontaal tegen elkaar gebotst, waarbij een van de inzittenden om het leven kwam en 30 personen min. of meer ernstig werden gewond. De botsing ge schiedde in het centrum van Reusel en zou het gevolg zijn van een inhaalmanoeuvre van een van de beide bussen. In beide buseen zaten Belgische arbeiders, die op weg waren naar hun werk. NOORDWIJKERHOUT DE ZIEKENDAG 1963 De jaarlijkse ziekendag zal voor de 10e maal gehouden worden op woensdag, 19 juni a.s. De St. Bavo- stichting heeft aan het ziekencomité wederom de mooie toneelzaal be schikbaar gesteld en ook dit jaar zul len de broeders het comité en de zie ken op allerlei gebied terwille zijn. De ziekendag begint om 10 uur met een plechtige H. Mis, die opgedragen zal worden door pastoor C. C. Stan- denmeyer met assistentie van pater Philisberto van der Slot OFM, pries terzoon van de St. Victorparochie en kapelaan L. Halkes van de St. Jozef parochie. De gezangen onder de Mis worden uitgevoerd door een patiën tenkoor van de St. Bavostichting on der leiding van de heer J. Postma. Om 11 uur wordt het ontbijt ge bruikt. Om 12 uur zullen vele priesters alle zieken persoonlijk zegenen. Om kwart voor drie is er een plech tig lof door pater Bavo Ruiter O. Carm. met assistentie van kapelaan J. J. Kerklaan en dr. Jac. de Jong, leraar aan het seminarie Leeuwen horst. Evenals all® jaren wordt de ziekendag gesloten met een grootse Mariahulde. In de middagpauze zullen enkele dames en heren onder leiding van de heer W. H. van Munsteren een ge noeglijk muziekprogramma'tje ten gehore brengen. SASSENHETM BIJNA 600 DEELNEMERS AAN BE JA ARDENT OCHT Aan de autotocht voor bejaarden, welke dinsdag 18 juni a.s. gehouden zal worden, nemen ruim 580 perso nen deel. Nog nooit is de liefhebberij voor deze autotocht zo groot geweest. In verband met de organisatie en controle aan deze tocht verbonden, verzoekt het comité de autobestuur ders dringend de deelnemende perso nen tijdig af te halen. De autobe stuurders zullen de bejaarden van huis afhalen zodat zij niet op eigen gelegenheid naar de Parklaan mogen gaan. De tocht gaat naar Hillegersberg, aankomst restaurant Lommerrijk ca. 12 uur. tele. 010-181309 te 14.30 uur. Naar Avifauna te Alphen a. d. Rijn, aankomst om 16.30 u., telef. 01720- 3300. Aankomst in Sassenheim bij Sassem Noord te ca. 20.30 uur.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7