3)e CöidóeSoti/fca/nt RUSLAND STUURT WEER ASTRONAUT DE RUIMTE IN in Wostok 5 met Bykovsky baan om de aarde Tweede lancering (met vrouw aan boord)? ES Gevechten in Noord-Carolina De godsdienststrijd in Zuid-Vietnam Chroesjtsjov voor regelmatig topoverleg KWAJONGENSRELLETJES IN DEN HAAG Hoogwaterstanden ZATERDAG 15 JUNI 1963 53e JAARGANG Geef de Russen No. 15.953 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdi edakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN de ruimte Telef. 80935 Red. 20615, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw„ Franco p.p. j 8,75, Adv. 18 ct p. mm., Telefoontjes f 1.50 éénmaal een vel papier in zijn ca bine zweven. Te middernacht Moskou-tijd ging de ruimtevaarder enige uren slapen. DUBBEL DOEL De nieuwe Sowjetrussische ruim tevaart heeft vermoedelijk een twee ledig doel. Ten eerste wil men we ten hoe de ruimtevaarder een vlucht van langere duur, van een week, dus drie dagen langer dan die van Niko- lajev, doorstaat. In principe moeten ruimtevaarders het in de „Wostok"- cabines tien dagen kunnen uithou den. Ten tweede wil men opnieuw pro- Zoals wij gisteren reeds in een deel van onze vorige edities hebben beren of het mogelijk is de ruimte- kunnen berichten, heeft de Sowjet-Unie vrijdag een ruimteschip, de vaartuigen zeer dicht bij elkaar te „Wostok vijf', met luit-kolonel Bykovski aan boord in een baan om de brengen. Wanneer dat gelukt, zullen aarde gebracht. Waarschijnlijk zal het bij deze lancering niet blijven. de Russen de eersten zijn, die een In Moskou deden namelijk vrijdag hardnekkige geruchten over een lan- »rendez-vous in de ruimte", zoals de cerüig van een tweede ruimteschip de ronde. Dit zou dan zaterdagmorgen ^"eên weïkeSke worden gelanceerd met een vrouw aan boord. fcSdS^ïïtlï1e£taS Hoewel op de jongste internationale bijeenkomst van ruimtevaart- misbaar. In augustus naderden de specialisten in Warschau de Sowjetrussische ruimtevaartdeskundige Bla- ruimtevaartuigen Wostok 3 en 4 gonravov zoals gewoonlijk zeer zwijgzaam was over de komende Russi- elkaar tot op 6,3 kilometer, sche ruimtevaartprojekten, had hij laten doorschemeren, dat de Sowjet- Men kan verwachten, dat de ruim- Unie de medisch-biologische proeven in de ruimte zou voortzetten en dat tevaarder(s) niet zullen landen voor- er nieuwe verbeteringen aan het besturingssysteem van een ruimtevaartuig d^l c®ntrale comité van de Sow- zouden worden beproefd. jetrussische communistische party Waarschijnlijk is Bykovski dus in staat zijn cabine tot op zekere hoogte ee" Sp|ctacuWrë landtag,"die^amen- te besturen, wat zijn voorgangers niet konden. valt met de opening van deze bijeen komst, zou deze in het teken komen ven en maakte lichaamsoefeningen, te staan van een „triomf van de Bij het overvliegen van de continen- mensheid en de Sowjetrussische tech- ten groette hij de bewoners van nici." Europa, China en Latijns Amerika over zijn boordradio. Om half acht VROUW IN DE RUIMTE? De ruimtevaarder blijkt het uit- had hij een gesprek met premier stekend te maken in zijn cabine en Chroesjtsjov, die hem behouden Op een luisterpost bij Milaan is f~e apparaten werken Soad. De vaart en een goede landing toe- vrijdagavond een gesprek opgevangen Wostok-vijf kwam vrijdagmiddag om wenste. Dit gebeurde tijdens de vier- tussen de ruimtevaarder Bykovski en drie uur in zijn baan. De kleinste af- de omwenteling. Te twaalf minuten een vrouw, die tamelijk opgewonden stand tot de aarde is 175 kilometer, over tien was de vijfde omwenteling Was. Zo nu en dan kwam daar een wnr*dt ta 88 27 iS™t™ V°lt0°id' derde Stem tuSSen' waarschijnlijk f" TTnf»iancr Hp viiinbt »ai diirpï^cDrie keren zagen de Russische te- komstig van de vertrekplaats. Enige oe ang de vlucht zal duren is met levisiekijkers de ruimtevaarder in minuten waren de stemmen zeer dui- vtacht begonnen t cabine op hun scherm verschjj- delijk, daarna werd de. ontvangst BIJNA lVs UUR PER OMWENTELING de basis te to - rr„ _i _x TT nen, lachend, pratend en aanteke- steeds slechter. Het gesprek werd om ningen makend. Ter demonstratie kwart voor tien (Ned. tijd) opgevan- ruimtevluchten waren ook hiervan daan begonnen. Het gewicht.van de Wostok-vijf is minstens driemaal zo groot als dat van de Amerikaanse ruimtecabines, zo zegt Tass. Tijdens de tweede omwenteling ge bruikte Bykovski een lichte maaltijd bestaande uit rosbief en kip. Hij in de avonduren fysiologische proe van de gewichtloosheid liet Bykovski gen. DE RASSENSTRIJD Volgens persberichten uit Cam bodja heeft prins Sihanoek, 't staats hoofd van dat land, in telegrammen aan Oe Thant, Kennedy, Macmillan, De Gaulle en Radjakrisjnan gevraagd om tussenkomst in de godsdienst strijd in Zuid-Vietnam. Prins Siha noek zegt volgens deze berichten, dat de Boeddhisten in Zuid-Vietnam al jarenlang aan vervolging van de kant van de burgerlijke en militaire overheid blootstaan. Volgens BoedihistisGhe kringen in Saigon heeft de Zuidvietnamese re gering vrijdag belangrijke concessies gedaan tijdens die besprekingen over de godsdienst crisis, d'ie reeds vijf weken duurt. De regering zou bereid zijn twee van de vijf eisen van de Boedhdsten in te willigen. De beper kende bepalingen op het gebruik van religieuze vlaggen zouden worden verzacht en de bepalingen van 1950, waarbij de Rooms-Katlhoilieke Kerk voorkeursbehandeling geniet, worden verbeterd. Waarnemers menen, dat de be sprekingen van vrijdag goede hoop geven om bijlegging van het geschil. De drie overblijvende punten, achten zij echter het moeilijkst voor de re gening om in te willigen. Te Fayetteville in de Amerikaanse staat Noord-Carolina heeft de politie vrijdagavond traangas gebruikt om negers en blanken te verspreiden, die betoogden tegen de rassenscheiding. Ruim tweehonderd negers werden gearresteerd. De betogers zouden met stenen gegooid hebben. Iemand van de brandweer zei, dat er overal in de stad gevechten waren uitgebroken. De militaire politie heeft versperrin gen aangebracht op de wegen naar Fayetteville om te voorkomen dat soldaten, die er in de buurt gelegerd zijn, de stad binnenkomen. SPANNING IN CAMBRIDGE Burgemeester en gemeenteraad van de stad Cambridge hebben vrijdag aan de gouverneur van de staat Ma ryland verzocht troepen van de na tionale garde te zenden om vrede en orde te handhaven met het oog op de spanning tussen blank en zwart aldaar. Vijfhonderd blanken trokken donderdagavond naar de stadsgevan genis om vrijlating van een blanke te eisen. Daarvóór hadden driehon derd negers een protestmars gehou den. In Washington werd bekend ge maakt dat het merendeel van de on geveer 13.000 man van Alabama, die deze week onder federaal bevel zijn geplaatst, zondag hiervan zullen wor den ontheven. Er zullen nog 3.500 man in dienst blijven. In Maryland zullen 500 man van de nationale garde onder de wapenen worden geroepen. Zij zullen worden ingezet om de orde te handhaven in de stad Cambridge, waar demonstra ties tegen de rassenscheiding zijn ge houden. Verscheidene honderden negers be gonnen vrijdagmiddag met de pro testmars in Washington, die was ge organiseerd tegen de rassenscheiding. Er namen ook blanken aan de beto ging deel. Reeds lang voor de aan vang van de betoging was een groot aantal politieagenten samengetrok ken rond het Witte Huis en langs de weg, die de demonstranten zouden volgen. Na een gebed van de methodisti sche voorganger Williams begaven de demonstranten zich naar het Witte Huis. Er werden spandoeken meege dragen waarop werd gevraagd om gelijke arbeidsvoorwaarden, toela ting tot de scholen en vrijheid bin nen de democratie. De minister van justitie, Robert Kennedy, zei later tot de menigte demonstranten, die inmiddels was uitgegroeid tot omstreeks 4.000, dat op zijn ministerie geen rassendiscri minatie wordt toegepast bij de aan stelling van ambtenaren. Duidelijk ontstemd over vlugschriften, die door de betogers waren uitgedeeld en waarin hij hiervan werd beschuldigd, was hij uit zijn bureau gekomen om de betogers te woord te staan. Boos vroeg hij de menigte: „Waarom doet u deze beschuldiging?" Zijn gesprek met de betogers verliep echter ver der vriendelijk. Robert Kennedy ver klaarde, dat er veel vooruitgang is geboekt in de strijd tegen de rassen scheiding sedert zijn broer president is geworden. De protestmars, die twee uur duur de, verliep rustig en ordelijk. MAAR WEINIG HOOP OP KERNSTOPVERDRAG Premier Chroesjtsjov heeft 'n voor stel van Harold Wilson, de leider van de Britse Labour-partij, voor 'n jaar lijkse topconferentie van de „grote vier" tijdens de algemene vergadering van de Verenigde Naties gunstig ont vangen. Dit werd vrijdag na 't twee de onderhoud van Wilson met Chroesjtsjov op een persconferentie meegedeeld. In een verklaring voor de pers zei Wilson, dat hij had voor gesteld, dat de regeringsleiders van de V. S. de Sowjet-Unie, Groot-Brit- tanie en Frankrijk elkaar regelmatig en veelvuldig zouden ontmoeten. De meest geeigende gelegenheid daar voor achtte hij de openingsbijeen komsten van de V. N.-assemblee. Wat de kernproeven betreft werd in de verklaring gezegd, dat er geen hoopvolle tekenen zijn, dat overeen stemming kan worden bereikt over een volledig kemstopverdrag met zelfs maar de minimale inspectievoor- waarden. Naar de mening van Wilson ligt wel een akkoord inzake het ver bieden van alle kernproeven boven de grond, in de ruimite en onder wa ter binnen bereik en moet men het diaar voorlopig ook op aan sturen. Over de ondergrondse proeven kan dan later nog worden gesproken. „De heer Chroesjtsjov en ik waren van mening, dat er geen vooruitgang ten AmpriLaartcp anih^cusarlpiir NIEUW ZIEKENHUIS IN GHANA aanzien van een volledig vlrbSi oP Amerikaanse amoassaaeui INGEWIJD kernproeven kan worden verwacht tt zonder een topconferentie", aldus OD Heil tl tCrU226r06üCIl bisschop van Keta, mgr. A. Ko- Wilson. r nunigs, heeft een ziekenhuis in Dodi- Papase, in Ghana, ingezegend. Het HET AMERIKAANS De Verenigde Staten hebben vrij- sbaa/t onder leiding van de Neder- APOLLO-PROJECT diagavond bekendgemaakt, dat de l'^ndse dokter, mevr. Bouwens-Da- Amerikaanse ambassadeur op Haiti vinck, die wordt bijgestaan door twee Het Amerikaanse bureau voor zal worden teruggeroepen op verzoek Nederiandse Medische Missiezusters, lucht- en ruimtevaart (NASA) heeft van de regering van Haiti. Haiti zal In Ghana, waar meer dan 100 Ne- vrijdiag bij 'n particuliere maatschap- tevens zijn zaakgelastigde uit Was- denlandse priesters werken, zijn ook pij een bestelling ter grootte van hinigton terug roepen. talrijke Nederlandse leken actief. 35.804.550 dollar geplaatst voor gelei- Memisa ondersteunt met materiaal d'ingsapperatuur voor het Apollo- 111 Washington is meegedeeld, dat en personeel het werk der voliksge- ruimteschip, dat drie man naar de Amerikaanse ambassadeur m de zondheid. maan en terug moet brengen. van de regering van Haiti wel niet wordt omschreven als persona Een fokkervliegtuig dat 35 jaar non grata, maar dat het verzoek om oud is en zich momenteel in het Christine Keeler, het gerucht- terugroeping hier toch wel op neer- Zweedse luchtvaartmuseum te Stock- makende Londense fotomodel, heeft komt. De betrekkingen tussen Was- holm bevindt, zal deeJmemen aan de vam de Lond)>ense nachtclubeigenaar hington en Haiti zijn al enige tijd ge- luohtvaartdag, die 1 juli op de basis een aanbod ontvangen twaalf weken spannen. De Amerikaanse regering Soesterberg wordt gehouden. Het toe- in zijn nachtclub op te treden, waar- heeft onomwonden blijk gegeven van stel is ook verleden jaar in Zweden voor zij 5.000 pond sterling per week haar afkeer van het bewind van pre- op een luchtvaartshow verschenen, Volgende week woensdag begint in Rome het conclaaf voor de verkiezing van een nieuwe paus. Foto: rechts de zilveren schaal voor het verzamelen van de stembiljetten tijdens de laatste stemming. Links de zilveren bo kaal waarin de stemmen voor de laatste maal worden geteld. zal omitvanigen. sident Duvalier. hoewel het al sinds vele jaren niet meer in gebruik is. Het zal van Zwe den naar Nederland worden gevlo gen door een veteraan van de Zweed se luchtmacht, Sven Erik Sjoestedit. Omdat zich geen radio aan boord be vindt zall het vliegtuig uit veiligheids overwegingen worden vergezeld door een toestel van een recenter type. HANDGEMEEN VAN POLITIE MET VERANDERLIJK RUSTVERSTOORDERS De nieuwe Russische ruimtevaarder luitenant-kolonel Valery Bykowsky (links) is hier gefotqgrafeerd tijdens het vergelijken van notities met zijn collega, de derde Russische ruimtevaarder Andreyan Nikolayef. Deze foto is pes door de Russische autoriteiten vrijgegeven. In het Haagse Laakkwartier is het gisteravond, na afloop van een z.g. wielerronde ten bate van het Prinses Beatrix polipfonds, tot ernstige moei lijkheden gekomen tussen driehon derd jongelui en de politie. Toen de wielerronde omstreeks ne gen uur ten einde was, begon een deel van de jeugdige toeschouwers in de omgeving van het parcours belle tje te trekken, portieken te bestor men en voorbijgangers uit te jouwen. Omwonenden waarschuwden de po litie, die aanvankelijk met zachte drang trachtte de orde te handhaven. Dit ging goed tot dat op een gege ven ogenblik in een van de straten een klein brandje in een winkel was ontstaan. De gehele groep van drie honderd jongelui trok naar die straat, waar de moeilijkheden pas goed los barstten. Stalen afzethekken van de politie die met kettingen aan elkaar waren verankerd, werden losgetrok ken en over de straat gesmeten. En kele straten werden daardoor geblok keerd. Verschillende raddraaiers klommen bovendien in lantaarnpalen en schakelden een groot deel van de openbare verlichting uit, terwijl an deren met stenen begonnen te gooien. De politie verscheen daarop met zes jeeps en totaal vijftien agenten en slaagde erin met gebruikmaking van hun voertuigen en gummiknuppels tegen elf uur de rust te doen weer keren. Inmiddels had de politie een groot aantal rake klappen uitgedeeld maar ook zelf ontvangen. Vier agen ten liepen lichte verwondingen op. Ook werden enkele politiejeeps be schadigd. Acht knapen van vijftien tot achttien jaar en een jongeman van 21 jaar werden aangehouden en na vannacht verhoord te zijn vanoch tend vroeg weer aan hun ouders ter beschikking gesteld. Vier kinderen op schoolreisje verongelukt Een ernstig auto-ongeluk bij Rolde heeft gistermiddag het le ven gekost aan vier mensen: de 10-jarige Annie Schwering uit Steggerda, Ferina van Veen, uit Steggerda, Ria Groen uit Bles- dijke en Tineke Kok, uit Peperga, alle drie ook tien jaar. De kinderen zaten in een busje van een reisbureau uit Steenwijk. Het busje reed achter een grote bus van hetzelfde reisbureau, waarin de andere kinderen za ten, die als leerlingen van de r.k. lagere school te Steggerda hun jaarlijkse uitstapje maakten. De chauffeur van het busje week in een flauwe bocht naar het midden van de weg uit. Op hetzelfde moment werd het busje door een uit de richting Rolde komende E.D.S.-bus gegrepen. De chauffeur van het Volks wagenbusje kreeg een shock. Zijn voertuig werd aan de linkerzijde geheel vernield. In het Volkswagenbusje zaten tien kinderen. Het lagedrukgebied dat gisteren het weer in ons land beheerste, trekt maar heel langzaam naar Midder\- Europa weg. In het uiterste zuidoos ten van het land was vanochtend de regen nog niet tot een einde geko- ftien. Uit het westen nadert nu een zwakke rug van hoge luchtdruk, maar deze wordt op korte afstand gevolgd door een oceaan-depressie, die ten noorden van Schotland zal passeren. In verband hiermede be houdt het weer een veranderlijk karakter. Verwacht wordt, dat morgen de frontale bewolking van de nieuwe depressie al boven Nederland aan wezig zal zijn en dat deze later op de dag door enige regen zal worden gevolgd. De wind krimpt naar zuid west tot zuid. De aanvoer van polaire lucht komt dientengevolge tot staan. De temperatuur kan dan ook iets ho ger worden dan vandaag, maar het blijft te koud voor de tijd van het jaar. Dit nummer bestaat uil 12 pagina's ZON- EN MAANSTANDEN 1'6 Jiuni: zon op 04.19, onder 21.02; maan op 01.55, onder 14.24. 17 Juni: zon op 04.19, onder 21.02; maan op 02,17, onder 15.46. 16 Juni: v.m. 9.52; n.m. 22.26. (doodtij) 17 Juni: v.m. 11.06; n.m. 23.45. KORRELTJE In deze wereld moet men 'n beetje té goed zij in, om goed genoeg te zijn. (Marivaux)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1