WIE PUZZELT ER MEE WIJ WETEN HET.. Zij was niet dood Vaticaan dankt voor medeleven AUTOKAARTEN De gemeenteraad niet geheel akkoord „DEGRESSIEVE" METHODE BIJ TEELTRECHT HAD DE OVERHAND Haagse politierechter REACTIES OP ARKA-MANIFEST WEEKELYKSE CRONYCKE ZATERDAG 15 JUNI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 10 Hor.: 1. verbindingsspijl in een wiel, 5. dun, opgerold wafeltje, 9. rij, 11. water in Limb., 12. afkorting van idem, 14. aandoenlijk, 16. voor zetsel, 17. morsdoekje, 19. glijvoer- tuig, 20. sociëteit (afk), 21. meisjes naam, 22. rivier in Italië, 23. inhouds maat (afk), 24. gem. in Limb., 27. lengtemaat (afk), 29. lidwoord, 30. uitroep, 31. jongensnaam, 32. persoon lijk voornaamw., 33. munt in Turkije (afk), 35. graan, 38. overblijfsel bij verbranding, 40. bijwoord, 41. oude lengtemaat, 43. praktische wenk, 45. plaats in België ten Z.O. van Gent, 48. aarden- of metalen vaatwerk, 50. voorvoegsel, 51. wonder, 53. voor naamw., 54. schoorsteenzwart, 55. onbep. voornaamw., 57. rolrond, hol voorwerp, 58. zuidvrucht. Vert.: 1. lange rij elkaar vasthou dende personen, 2. bijwoord, 3. schijn, voorkomen, 4. houtrolletje, 5. dorp in Gelderl., 6. slaapt men op, 7. ledger (afk), 8. gem. in Drente, 10. gem. in Drente, 11. in de richting naar omlaag, 13. met Gods wil (afk. Lat), 15. muzieknoot, 16. jongens naam, 18. vis, 20. korte kous, 23. lid woord, 24. vragend voornaamw., 25. achting, 26. gesloten, 28. verkeerd, 34. brij, 36. waakzaam, levendig, 37. vragend voornaamw., 38. berg, 39. ooievaar (gewestelijk), 42. stengel, 44. voorzetsel, 45. insekt, 46. muziek noot, 47. zwemvogel, 49. voorzetsel, 51. bijwoord, 52. meisjesnaam, 54. godsdienst (afk), 56. scheik. element (afk). Voor de wekelijkse puzzel stellen wij weer een geldprijs van f 10, beschikbaar. De oplossingen dienen vóór donderdagmiddag a.s. in ons be zit te zijn. Op enveloppe of brief kaart gelieve men duidelijk aan te geven „puzzel-redaktie". OPLOSSING VORIGE WEEK Mej. D. Kop, Spanjaardslaan 8, Leiderdorp zond een juiste oplossing in en werd door het lot als prijs - winnares aangewezen. Oplossing. Hor.: 1. slok, 5. Abel, 8. hoe, 9. naald, 12. gal, 14. ram, 15. lamprei, 17. pol, 19. op, 20. lak, 21. net, 23. la, 24. bes, 25. bed, 27. pos, 29. toet, 31. baron, 33. mees, 35. p.s., 36. me, 37. An, 39. N.M., 40. Petten, 41. paleis, 42. ra, 43. ed, 44. pt, 45. ge, 46. kans, 48. erica, 52. bark, 54. dos, 56. ent, 57. aal, 58. R.D., 60. pat, 62. ark, 63. hé, 64. nog, 66. periode, 69. met, 70. pit, 72. stère, 73. tot, 74. loet, 75. moet. Vert.: 1. som, 2. Ie, 3. knak, 4. kap per, 5. Aden, 6. eg, 7. lap, 8. hap, 10. A.M., 11. Lr, 13. lol, 14. roet, 15. las, 16. iep, 18. lans, 20. Let, 22. Tom, 24. bestand, 25. ba, 26. do, 28. Senegal, 30. opera, 31. bende, 32. nappa, 34. emier, 36. mee, 38. nat, 46. karn, 47. sop, 49. re, 50. indien, 51. ct, 52. bak, 53. koet, 55. sap, 57. are, 59. dop, 61. test, 62. adem, 63. het, 65. gil, 67. RT, 68. o.r., 69. mot, 71. To, 73. te. Een wenende echtgenoot en een politieman stohden erbij toen men dinsdag in Birming ham het lichaam van de 58-ja rige Lilly Smith opnam en in de doodkist wilde leggen. Plotse ling schreeuwde die politieman „stop". Hij had gezien dat mevr. Smith nog ademde. Ze moest dus nog leven. Haar gelukkige man, die dit vrijdag tegen ver slaggevers vertelde, onthulde nog meer. Hij was dinsdag vroeg thuisgekomen. Toen hij de deur van de slaapkamer opendeed, zag hij zijn vrouw bewegingloos op bed liggen. Ze was kennelijk dood. Hij belde de huisarts, die constateerde dat zijn vrouw werkelijk over leden was. De arts belde meteen maar een begrafenis ondernemer. Na de ontdekking van de po litieman had men direct om 'n ziekenwagen gebeld. De broe ders, die met de wagen mee gekomen waren, hadden mevr. Smith zuurstof toegediend, waarna zij naar het ziekenhuis werd gebracht. Artsen aldaar zeiden vrijdagavond dat mevr. Smith al aan de beterende hand is. Ze had een te grote dosis slaapmiddelen ingenomen. De pauselijke interounitiatuur deelt mede: „Omdat de pauselijke internuntius mgr. Joseph Belitrami, niet in de ge legenheid is ieder, die zijn medeleven betoond heeft met het overlijden van paus Johannes, persoonlijk dank te zeggen, wil hij langs deze weg zijn gevoelens van diepe erkentelijkheid te kennen geven". Met vreugde deelt hij ook mede, dat hij van de kardinaal-camerlengo een telegram heeft ontvangen waar in het college van kardinalen zijn hartelijke dank betuign voor de deelneming van de Nederlandse auto riteiten. OVERLEDEN NA DOODSBERICHT De veertigjarige schipper W. Sei ne uit Hoogeveen is gisteren ver dronken in het Albertkanaal te Geel in België. Hij was aan dek van zijn motorschip „Syntje" bezig met het lossen van grind en is daarbij in het water gevallen en verdronken. Het slachtoffer was gehuwd en had vier kinderen. De moeder van de schipper, die in Den Haag bij familie logeerde, is bij het horen van het doodsbericht aan een hartverlamming overleden. VLOT DOOR EUROPA MET Nijmegen wordt niet vervolgd In een gisteren gehouden bijzon dere raadsvergadering in Nijmegen is het doek gevallen over de zoge heten fraude van het gemeentebe stuur van Nijmegen bij het declare ren van oorlogsschade. De officier van Justitie in Den Haag heeft het college van b. en w. van Nijmegen meegedeeld dat er geen strafvervol ging wordt ingesteld en dat de zaak is geseponeerd. Volgens een klacht, die de oud gemeente-ambtenaar H' van MiQ i/n begin september van het vorig jaar bij de Haagse officier van Jus titie, mr. J. C. Maris, indiende, zou het bestuur van deze gemeente in de na-oorlogse jaren voor miljoenen gulden in werkelijkheid niet gele- Bloemkwekers van L.T.B. De Bloemkwekers van de LTB zijn gistermiddag te Haarlem in verga dering bijeen geweest, vooral om het bestuursvoorstel met betrekking tot het teeltrecht te bespreken. De ver gadering moest namelijk een uit spraak doen over de mate van de uitbreiding van het bloemisterij-teelt- recht voor het jaar 1964. In zijn openingswoord had de voor zitter, de heer J. Elders, reeds daar over gesproken en er op gewezen, dat het bestuur in het verleden bij de uitbreiding van het teeltrecht steeds aangedrongen had op de degressieve methode. Om meer dan een reden moest men daar nu van afstappen. Het bestuur voelde meer voor de procentuele methode. De heer Elders wilde daarmede betogen, dat het be stuur de ontwikkeling op de voet volgt. De vergadering bleek er anders over te denken. Het voorstel van het bestuur was, het teeltrecht uit te breiden met 10%, inclusief het teelt- recht, dat wordt verstrekt aan be ginnende kwekers, die anders dan door middel van de schakelcursus vergunning (erkenning) hebben ge kregen. Voorts wilde het bestuur de uitbreiding van het teeltrecht vol gens de evenredige procentuele me thode, en dus niet degressief doen geschieden. Tenslotte zou de gratis teeltrechtverstrekking volgens de be staande verordening van het PVS moeten geschieden. Andere gedachten Er werd lang over het voorstel ge discussieerd. De afdeling Velsen wil de een speciale verdeling van die 10% uitbreiding, waarbij vooral ge dacht werd aan de nieuwe kwekers. De heer Elders maakte duidelijk, dat men dan de uitbreiding op minstens 14% zou moeten brengen, wilde men iedere belanghebbende tevreden stel len. Roelofarendsveen kwam met het voorstel om de uitbreiding op 25% te stellen. Uit het commentaar van de voorzitter bleek, dat men dan net zo goed voor algehele vrijheid zou kunnen pleiten. En daar was de tijd nog niet rijp voor. Zowel Velsen als Roelofarendsveen kregen weinig steun uit de vergadering. Maar ook het bestuur moest een veer laten. De vergadering was het over het alge meen wel eens over het bestuurs voorstel, maar een kleine meerder heid nam geen genoegen met de pro centuele methode. Er werden daai 32 stemmen tegen in gebracht, er waren 29 voorstemmers. Dat bete kent dus, dat de degressieve methode gehandhaafd zal blijven. In zijn openingswoord bracht de voorzitter verschillende factoren naar voren, die het aanzien van het hui dig teeltrecht medebepalen. Hij wees daarbij op de prijsvorming, het toe nemende aantal kwekers, de buiten landse concurrentie en de nieuwe verkoopmethoden. Hij liet op al deze punten geen pessimistisch geluid ho ren, maar wees er toch op, dat ook de bloemkwekers op hun qui-vive moeten blijven. Hij bracht uiteraard ook de scha kelcursussen ter sprake, die gezien de belangstelling in een grote behoef te voorzien. Er zijn er op het ogen blik 22. Het Landbouwschap is er nu attent op, dat de toegang tot de schakelcursussen voor iedereen vrij wordt. De heer Elders besprak vrij uit voerig de export van de bloemisterij- producten, waarever men niet onte vreden mag zijn. In de ene richting moest er teruggang geboekt worden, in de andere vooruitgang. De EEG speelt natuurlijk een rol en in dat verband stelde hij, dat de partner- landen geen teeltregeling kennen volgens Nederlands model. Ooit zal ze dus afgeschaft moeten worden. Maar er zal eerst een overgang moe ten komen. Tenslotte toonde de heer Elders zich verheugd over het feit, dat er enig licht gekomen is bij de bouw van kassen en warenhuizen. De mo gelijkheden om tot bouw te geraken zijn gelukkig ruimer geworden. LANDBOUWSCHAP IN HET GEDING De Haagse economische politierech ter weigerde in te gaan op de be zwaren tegen het Landbouwschap zeer breedvoerig aangevoerd door de verdediger van een landbouwer uit Zevenhoven, die had nagelaten om bepaalde inlichtingen te verstrek ken. „Het Landbouwschap steunt nu eenmaa lop de wet en daar heb ik mij aan te houden", aldus de rechter. „De enige mogelijkheid is om via de Kamer gewenste wijzingingen te ver krijgen of middels het bestuur der Landbouwschap, doch dat alles ligt buiten mijn bevoegdheid". De verdediger had felle kritiek uit geoefend op het Landbouwschap, dat de bevoegdheden te buiten zou gaan en bepaalde informaties, die vertrou welijk moeten worden verschaft, voor andere doeleinden, o.a. voor bepalen van de aanslagen gebruikt. Pleiter meende dat er staatsrechtelijke be zwaren tegen het schap zijn aan te voeren en gispte verschillende maat regelen. De officier van justitie bleef ook buiten deze kwestie en eiste 5 boete of 1 dag hechtenis, omdat het meer een principiële aangelegen heid gold. De rechter veroordeelde tot 255 boete of 51 dagen hechtenis, waarvan echter 250 voorwaardelijk, zulks teneinde volgens wens van ver dachte en verdediger, behandeling der zaak in hoger beroep mogelijk te maken. EXAMENVREES Examenvrees en zenuwen spelen een slager uit Woubrugge wel lelijk parten. De man heeft n.l. nog steeds geen kans gezien om zijn Vestigings vergunning te verkrijgen, omdat hij niet het noodzakelijke diploma bezit. Telkens zakte hij bij een examen en reeds vijfmaal heeft de rechter zich met deze affaire bezig gehouden. En thans stond de slager weer terecht, omdat hij nog steeds zijn bedrijf uit oefent zonder vergunning. Als uit weg heeft hij nu echter een beheer der voor de zaak gevonden, die wel in het bezit is van de vereiste pa pieren en met medewerking der Ka mer van Koophandel moet een en an der volgens de voorschriften in orde worden gemaakt. Zowel de officier als de rechter wilden verdachte daar toe alle kans geven en daarom werd besloten de zaak tot september aan te houden in de hoop en verwachting dat dan aan de wettelijke bepalingen zal zijn voldaan. den oorlogsschade hebben gedecla reerd bij het rijk. Mr. Maris heeft thans medegedeeld, dat hij heeft be sloten geen strafvervolging in te stel len en de zaak derhalve te sepone ren. In de raadsvergadering werd deze afdoening van zaken door de Haag se officier zeer betreurd, temeer daar burgemeester mr. Oh. Hustinx op grond van eigen gemeentelijke dos siers zich veel positiever uitliet en met stelligheid verklaarde, dat er niets is gebleken van enige verval sing of van het hanteren van on- oirbare methoden bij declaraties van oorlogsschade. Namens de meerderheid van de raad bood de heer N. Windt (KVP) b. en w. zijn hartelijke gelukwensen aan met deze afloop van de voor Nijmegen zo pijnlijke justitiële zaak. Unieke wegengids van Europa: 72 pagina's vol wetenswaardigheden over 70.000 km van Europa's belangrijkste routes. Ideale gids om plannen mee te makenMet wegenkaart van Europa en routestift f 2,50 Europa-kaart apart f 1,25 Perfecte autokaarten van 15 landen! Voor hen die vlot willen reizen, veel willen weten en veel willen zien. Een schat van informaties op de achterkant. Handig formaat f 1,25 Nieuwste kaart van Parijs en omgeving! Uw feilloze gids door deze wereldstad. Wegwijzer naar Chartres, Fontainebleau, enz., enz. f 1,25 Speciale autokaart van Nederland: Aangevuld met plaatsnamenregister, afstandstabel, routes door steden, interessante uitstapjes, enz. f 0,90 Vele honderden Esso dealers hebben dl deze kaarten in voorraad. Overal in West-Europa vindt U Esso stations met dit embleem. Wenst U adressen van hotels? U bent er welkom. Andere wensen? Ga er heen. De Esso dealer is speciaal op toeristen ingesteld. MET ESSO BENT U BETER UITI (Advertentie) TWEE KLANDESTINE ZENDERS IN HAARLEM In samenwerking met de gemeen tepolitie te Haarlem hebben opspo ringsambtenaren van de PTT woens dag 12 jüna de klandestiene zenders opgespoord en in beslag genomen. Daarbij is proces-verbaal opge maakt tegen respectievelijk de scho lieren P. M. D. (15 jaar) en L. E. H. B. (17 jaar), beiden te Haarlem. „De voornaamste punten van het ARKA-manifest worden door de KVP-fractie der Tweede Kamer on derschreven", zo luidt de reactie van de KVP-fractievoorzitter dr. W. de Kort De KVP-fractievoorzitter De Kort schrijft in zijn reactie, dat met name de verbetering van het georganiseerd overleg, de achterstand van lagere en middelbare ambtenaren, de eigen ziektekostenregeling voor het rijks- WILT V IETS WETEN De varkensmarkten in het gehele land blijven geschorst. De minister heeft bij beschikking de schorsing verlengd tot 8 juli. Ook blijft het verboden varkens, kalveren en schapen te vervoeren uit het oostelijk gebied naar het overige deel van ons land. Het vervoersver bod van varkens uit, naar of binnen een gedeelte van de provincie Over ijssel is met ingang van 18 juni inge trokken. HOGE FUNCTIONARIS WEG BIJ K.L.M. Naar het ANP op Schiphol heeft vernomen zal de plaats-vervangend algemeen secretaris van de KLM, de heer C. C. Steensma, binnenkort om zakelijke reden zijn ontslag indienen. De KLM heeft bevestigd, dat de heer Steensma van plan is de KLM bin nen afzienbare tijd te verlaten. Over het tijdstip waarop het ont slag van de heer Steensma zal ingaan wordt nog overleg gepleegd. Doorgaande stier op Centraal Station Een wat opgewonden stier heeft gisterochtend kans ge zien ongemerkt van het abat toir aan de Veelaan in Am sterdam te verdwijnen. Het dier volgde de spoorbaan en had bijna 2]/2 km. afgelegd voor hij bij de oostelijke door gang van het Centraal Station werd opgemerkt. Doodgemoe dereerd wandelde de stier het station door in de richting Haarlem. P.as ruim anderhalve kilometer verder kon het beest door spoorwegpersoneel ver sterkt met politie worden ge grepen en vastgebonden in af wachting van de komst van personeel van het abattoir, waar men op dat tijdstip het dier nog niet had gemist. Mieren Wij bewonen een oud huis, waar het 's zomers wemelt van de zwarte mieren, zowel buiten als binnen. Wat te doen?, vraagt B. S. Antwoord: Mieren vormen een hardnekkige plaag en zijn slechts te verdrijven door een langdurige en intensieve bestrijding. Veel succes heeft men vaak door het stuiven met Nouricyd, een insectendodend mid del, dat bij de drogist verkrijgbaar is. Ook het strooien van het volgen de mengsel is werkzaam: 1 ons poe dersuiker, 1 ons borax en l/i ons bloem van zwavel. Tracht uit te vin den waar de mieren vandaan komen en als U het gevonden heeft, in de nesten en de gangen DDT-sbuif 5 pet. strooien, liefst in de avond, als alle mieren thuis zijn. Zorg er ook voor, dat alle zoetigheid als suiker e.d. goed in blikken bussen opgeborgen zit en dat er niets gemorst wordt, want daar komen ze op af. Vakantie Ik ben als kinder meisje werkzaam. Op hoeveel vakan tie en vakantiegeld heb ik recht?, vraagt L. K. Antwoord: Bij huishoudelijk per soneel is het de gewoonte om der gelijke kwesties te regelen bij 't aan gaan van de dienstbetrekking, om dat voor deze werkneemsters helaas nog niet veel wettelijk is geregeld. Als U met uw werkgeefster niet tot overeenstemming kimt komen, gaat U dan eens praten op het Geweste lijk Arbeidsbureau, daar er momen teel een regeling voor vakantie wordt getroffen voor huishoudelijk perso neel. Vakantiegeld Ik heb 3 dagen per week een werkster. Ben ik ver plicht haar vakantiegeld te betalen?, vraagt abonnee. Antwoord: U bent dit niet ver plicht, tenzij U dit tevoren bent overeengekomen. Wel dient U na tuurlijk een vergoeding te geven voor de gemiste warme maaltijd. Luchtschip Wat zijn de juiste afmetingen van het redameliuoht- schip Roxi?, vraagt A. H. H. Antwoord* De maten van het Roxi luchtschip zijn als volgt: lengte 45 m, hoogte 18.5 m, inhoud 4500 m3. De zeppelin wordt voortbewogen door 2 7-cilinder stermotoren van elk 145 pk, waarmee een snelheid van 100 km per uur bereikt wordt. Het totaal- gewicht is 5 ton. Bestaat kantoor? Is er in Utrecht een kantoor van de Ned. Vegetariërs Bond?, aldus G. v. K. Antwoord: Het bestaan van een kantoor van de Nederlandse Vege tariërs Bond in Utrecht is ons onbe kend. Het enige kantoor van ge noemde bond zetelt in Oosterbeek, Graaf van Rechterenweg 44, tel. 08307-2051. Hier wordt ook 't maand blad „de Vegetariërs Bode" uitge geven. Dan is in Soesterberg de Ver eniging De Jonge Vegetariërs geves tigd, nl. Amersfoortseweg 67. achter. Orgaan is „Nieuwewegen"'. Op deze adressen kunt u met alle vragen te recht. personeel, meer vrijheid voor de la gere organen en vernieuwing van de pensioenwetgeving punten zijn, die door de fractie reeds herhaaldelijk aan de orde zijn gesteld en welke als na te streven verlangens door de fractie ook in de naaste toekomst blijven gelden. Namens de Tweede Kamerfractie van de WD heeft mr. W. J. Geert- sema gereageerd op het ARKA-ma nifest. Uit zijn reactie blijkt hij het ten zeerste te betreuren, dat vrijwel alle sprekers op het ARKA-congres hebben verzuimd ook maar een woord te wijden aan het zeer vele goede, dat z.i. in de afgelopen vier jaren ten behoeve van de ambtena ren is verricht. Alvorens een stand punt te bepalen over de ARKA-wen- sen zou, zo blijkt uit het antwoord van mr. Geertsema, de VVD-Kamer fractie eei*st het oordeel van de an dere ambtenarenorganisaties willen vernemen. Ook de heer Suurhoff, voorzitter van de PvdA, acht, zo blijkt uit zijn reactie, hei-vorming van het huidige georganiseerd overleg in ambtena renzaken dringend gewenst. Het zou naar de mening van de PvdA ern stige overweging verdienen een staatssecretaris met de salaris- en personeelspolitiek van het rijk te be lasten en deze bewindsman ook een redelijke ruimte voor het voeren van werkelijke onderhandelingen te la ten. Aan het loonbeleid der lagere publiekrechtelijke lichamen zou. on der bepaalde voorwaarden, zeker meer armslag gegeven kunnen wor den, zo stelt de heer Suurhoff in zijn reactie. .KORTENAER' WORDT VERKOCHT De inspecteur van de domeinen te Alkmaar zal vrijdag 21 juni a.s. om tien uur 's morgens in het „Wapen O 24 en de ex-torpedobootjager „Kortenaar" bij inschrijving in het openbaar verkopen. 't Is soomertyd, vaecantietyd, al giet het pypenstraelen. De luyden swarmen her en der om laeter te verhaelen hoe ver se waeren wel gegaen, hoe heel veel mylen hier vandaen. De brommers worden opgepoetst, de auto's schoon gewasschen. We trecken er per fiets op uyt naer bosschen en naer plassen. Het liefste ver in 't buytenland, 't Geen we verplicht syn aen ons' stand. De horden schuyven alsmaer aen, d'Een komt de ander teeghen. De stilste pleckjens raecken vol, versperd syn veele weeghen. En oock Uw weec'lyckse cronyqueur gaet er fijn een maend van deur. (Hetgeen beteeckent, lieve leesers, dat U 't weeckelyckse lied vier langhe weecken niet meer en siet.)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 10