Weerbericht VRIJDAG 14 JUNI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 4 EINDUITVOERING LEIDSE MUZIEKSCHOOL De traditionele jaarlijkse leerlin genuitvoering van de Leidse Muziek school zal dit jaar worden gegeven op maandag 17 juni a.s. om 19.30 uur in de aula van de Louise de Colig- ny-HBS, Kagerstraat 7. Aan deze uitvoering zullen medewerking ver lenen o.a. de Jeugdaccordeonorkes- ten o.l.v. de heer L. Boellaard, strijk en blaasensembles, alsmede het Toon kunstorkest. Gisteravond om tien voor acht reed een auto op de Apothekersdijk het WATER VAN DE RIJN in. Er bevon den zich geen personen in de wagen. Vermoedelijk heeft de auto niet op de handrem gestaan. Een kraanwa gen heeft het vervoermiddel weer op het droge gebracht. Door de politie te Leiden is aange houden een 14-jarige knaap, die zich had schuldig gemaakt aan INSLUI PING in de Stadsgehoorzaal, waar hij een portemonnaie met 99 gulden had ontvreemd. Ook in Velsen bleek de jongen zich aan deze praktijken te hebben schuldig gemaakt: hier stal hij een portemonnaie met 18 gulden. Hij is vanmorgen voor de officier van juistitie te Den Haag ge leid. De jongeman had deel uitge maakt van een bende, die in febru ari van dit jaar al enkele insluipin gen op haar naam had gebracht. Na hiervoor zijn straf te hebben uitge zeten, was de knaap weer gewoon „aan de slag" gegaan. Op de Willem de Zwijgerlaan vond vanmorgen om vyf voor zeven een botsing plaats tussen drie voertuigen. Een personenauto, bestuurd door 'n 22-jarige slager uit Leiden, reed in de richting van het Zwarte Pad. In een parkeerhaven, rechts van de weg, stond een stationcar, die op het mo- Herwonnen Levenskracht jubileert; H.H. Missen in alle parochiekerken Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van Herwonnen Levens kracht zal morgen (15 juni) in alle parochiekerken van Leiden 'n H. Mis uit dankbaarheid worden opgedra gen. Alle KAB-leden, donateurs, be stuursleden en propagandisten wordt verzocht hierbij tegenwoordig te zijn. De Mistijden zijn: St. Antonius van Padua 9.00 uur H. Leonardus (Haagweg) 8.00 uur H. Lodewijk (Steenschuur) 9.00 uur O. L. Vr. Hemelvaar en St. Joseph 8.30 uur O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen (Hartebrug) 9.00 uur H. Petrus 9.00 uur Toelatingsexamen Gem. HBS voor meisjes Voor het toelatingsexamen van de Gemeentelijke HBS voor meisjes te Leiden zijn geslaagd: S. Beek, Oegstgeest; E. v. Beelen, Noordwijk a. Zee; R. Boer. Bodegra ven; E. Bosch, Leiden; M. Bontkan, Leiderdorp; L. Breton v. Groll, Lei den; E. Bruinsma, Leiden; J. Burger- jon, Oegstgeest; M. den Duik, Kat wijk a. Zee; C. Duyvenbode, Oegst geest; M. Dekker, Leiden; W. Dug- teren, Warmond; L. Eewijk, Leiden; C. v. Egmond, Leiden; J. Geinaert. Oegstgeest; N. Gillebaard, Hazers- woude; M. Gottmer, Oegstgeest; A. Harting, Leiden; M. Hasselbach, Lei den; H. Hemmes, Oegstgeest; L. den Hollander. Katwijk a. d. Rijn; M. Hoogt, Leiden; L. in 't Hout, Leiden; V. Huysman, Katwijk a. Zee; B. den Jong, Leiderdorp; W. Keyzer, Alphen a. d. Rijn; M. v. d. Klep, Leiden; P. v. d. Kloot, Warmond; A. Langeler, Oegstgeest; A. v. d. Nat, Leiden; K. Naylor, Oegstgeest; M. Noest, Leiden; W. Oud, Wassenaar; L. Ouwerkerk, Leiden; I. Plikkringa, Leiden; D. Pop- keA Leiden; J. Ravelli, Oegstgeest; L. Reidsma, Katwijk a. Zee; E. Rem- mé, Oegstgeest; C. Roodheuvel, Val kenburg Z.H.; H. Sieders, Leider dorp; W. Tijssen, Leiderdorp; N. Va der, Oegstgeest; L. Verboog, Leiden; J. Werk, Leiden; J, de Wilde, Bos koop; M. Willemse, Leiden; J. Zaal, Leiden; F. Koolemans Beynen, Lei den; F. Bavelaar, Leiderdorp; W. Rui ter, Oegstgeest; M. Kouwenhoven, Leiderdorp. Met 10 kandidaten wordt het exa men voortgezet. Beiaardconcert op stadhuistoren In het kader van het Holland Fes tival zal morgenavond een concert worden gegeven op de beiaard van het Leidse stadhuis door de heer Rien Ritter. Naar ons is medegedeeld zal hij dan de volgende werken uit voeren: Preludium en Menuet (M v. d. Gheijen), Sonate in C (Galuppi) Allegro (Schepers) Vier Volksliede ren: Vogelnestje, Spelevaren (J. Worp), De gilde viert. Tineken van Heule (E. Hullebroeck), Thema met variaties (St. Nees). twee bewerkin gen: Moment musical (Schubert) Pizzicato (Delibes), Dansje (J. de Klerk) en Toccata jubilante (J. Bon set). Het concert zal om 20.00 uur begin nen en ongeveer een uur duren. ment, dat de personenauto hem pas seerde, weg reed. Bij de volgende aanrijding veranderde de personen auto van richting en ramde een op de groenstrook geparkeerde tankau to. De slager kreeg 'n lichte hersen schudding en een wond boven het rechteroog. Hij werd door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd. De personenauto werd geheel vernield, de stationcar werd aan de linkerzijde ingedeukt en de tank auto liep schade op aan de voorzijde. GESLAAGD. Aan de R.K. Kweek school „Cor Mariae" te Den Haag zijn geslaagd voor onderwijzeres de da mes M. Adriaansche en C. Bouter, beiden te Leiden. Burgerlijke Stand Geboren: Jan z.v. G. v. 't Wout en C. v. Veen; Joan Remko Ediuard z.v. J. F. L. Schouten en H. A. Zwem mer; Wilihelmina Emgelina d.v. H. C. Mesker en M. E. Vink; Pieter z.v. P. Lepelaar en J. W. de Tombe; Wil- ma d.v. N. Siniteur en M. A. den Hor- der; Stephanus Antonius z.v. W. Springer en G. E. v. Hees; Andrea Maria Elisabeth d.v. P. L. Hooge- veen en C. M. Meijer; Johannes Ma- rinus z.v. G. J. M. Diepenbaoh en H. M. Lardée; Mensje d.v. J. v. Wijk en T de Mooij. Gehuwd: G. J. de Jong en E. Rar- tevelt; J. Fielemon en J. Struik; A. G. J. Kanbier en C. v. d. Hoeven; P. B. v. d. Zeeuw en D. v. d. Blom; H. G. Honnef en M. C. Verhoogt; J. J. v. Atten en H. B. W. v. Goor; W. M. G. v. d. Broek en J. T. M. Verplanc- ke; C. A. v. Soest en A. P. Diersman. Ondertrouwd: D. Glasbergen en L. G v. Zijp; J. C. v. d. Pluijm en E. H. A. Neuteboom; A. C. de Haas en E. M. Burgmeijer; F. Gerritsen en J A. M. de Koning; A. C. A. Jansen en A. A. M. v. d. Kamp; A. P. Post en L. J. Bon; O. de Jonge en J. C. de Wit; J. M. Sassen en F. M. M. Zandbergen; T. D. Kraan en M. H. J Koek; W. de Vreese en M. A. De- vilee. Overleden: N. J. Wasserman 73 j., m.; Jonkheer J. E. Heemskerck van Beest 73 j., m.; L. Schouten 76 j. w.v. C. v. Meijeren; A. J. v. d. Knoop 29 jaar, m. Kampioensteams Leidse klaverjascompetitie gehuldigd In aanwezigheid van een groot aan tal afgevaardigden van de aangeslo ten verenigingen, heeft de Federatie van Klaverjasverenigingen te Leiden e.o. gisteravond in de kantine van de meelfabriek „De Sleutels" haar veer tiende algemene jaarvergadering ge houden. Het hoogtepunt van de avond vormde ongetwijfeld weer het mo ment waarop de federatievoorzitter, de heer H. J. Bijleveld, zich in een hartelijke huldigingstoespraak richt te tot zowel de kampioensteams als de overige prijswinnende teams in de competitie 1962-'63 en het afval- toernooi, dat dit jaar voor het eerst na het beëindigen van de competitie werd georganiseerd. Alvorens met een toepasselijk woord tot de prijs uitreiking over te gaan, bracht spre- Sleutels), dat beslag legde op het team van MDS I (Meelfabriek De Sleutels), dat beslaag legde op het kampioenschap van de eerste klas en dus promoveerde naar de ere-afde- UNI VERS IT AIRE GEBOUWEN AAN DE STATIONSWEG Op 28 juni a.s. te 4 uur zad de officiële opening van het gebouw aan de Stationsweg 46 plaatsvinden. In dit gebouw zijn behalve het Bureau van de Universiteit gëhuivest, het Mathematisch Instituut, het Centraal Rekeninstituut van de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen, het Instituut voor Theoretische Bio logie, het bureau van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting en de universitaire gezondheidszorg. De opening wordt verricht door de President-Curator, dr. E. H. Reerink. Deze zal dan tevens het hiervoor reeds genoemde Centraal Rekeninsti tuut officieel openen en het elektro nisch brein in gebruik nemen. grote verrassing van „de jubilaris" liet spreker zijn dankwoord van twee opvouwbare autofauteuiltjes verge zeld gaan. Na een kort dankwoord van de heer Van Heusden, volgde nog enke le huishoudelijke agendapunten en een korte rondvraag. 1=1 D 1=1 de moderne Zig-Zag naaimachine fantastisch...! Kom kiiken en 2 MEERPOEL MAAKT DIT MOGELIJK Breestraal 171 (Advertentie) ling. Na fa de gebruikelijke jaarverslagen van de secretaris, de heer A. van Heusden en de penningmeester, de heer L. Goddijn, gaf de bestuursver kiezing evenmin aanleiding tot enige discussie. Nadat de periodiek aftre dende heren Van Heusden en Goddijn bij acclamatie waren herkozen, ging de vergadering er unaniem mee ak koord, dat de heren H. Sierat (Oost hoek) en C. Penseel (Sportief) even eens zitting in het bestuur namen, teneinde tot een betere taakverdeling in het federatiewerk te komen. On der grote bijval richtte de voorzitter zich na de bestuursverkiezing in het bijzonder tot secretaris Van Heusden die hij namens de federatie hulde en dank bracht voor de voortreffelijke wijze waarop deze nu reeds tien jaar achtereen zijn functie vervulde. Tot Eindstand competitie: Ereklasse: 1. Oosthoek I, kampioen met 13372 pnt (wisselbeker); 2. T D I, 132 punt (beker); 3. Zaalberg I, 125 pnt (standaard); 4. SLF I (11972 pnt); 5. Groenoord I (111 pnt.) 6. P.VH (96 pnt.). Eerste klasse: 1. MDS, kampioen met 10972 pnt (beker en promotie naar ere-klasse); 2. 't Centrum, 105 pnt. (beker); 3. Oosthoek 2, 101 pnt. (standaard); 4. Sportief I (100 pnt.); 5. SLF 2 (9472 pnt.); 6. T D 2 (9272 pnt.); 7. Groenoord 2 (92 pnt.); 8. AWS I (90 pnt.); 9. PVH 2 (787t pnt.). Tweede klasse: 1. Sportief 2, kam pioen met 10572 pnt. (beker); 2. MDS 2, 2de prijs met 977» pnt. (be ker) 3. T D 3, 3de prijs met 87 pnt. (standaard); 4. Oosthoek 3 (ö4 pnt.); 5. Sportief 3 (817a pnt); 6. 't Centrum 2 (7572 pnt.); 7. Groen oord 3 (747j pnt.); 8. 't Centrum 3 (677ï pnt.). Afvaltoernooi: Ereklasse: 1. T D 1;; 1ste klasse: 1. T D H; 2de klas se: 1. Sportief II. Voetbaltoernooi Leidse clubhuizen Tot nu toe zijn alle kampioenschap pen in het voetbaltoernooi van de Leidse clubhuizen gewonnen door De Spreewpot. Gisteravond werd het elftal van Spreewpot Honk kampioen door De Mirt met 1-0 te verslaan. Een mooie prestatie, want het club huis in Leiden-noord van pater De Ponti doet pas voor de eerste keer mee. Het jeugdhuis Oudevest moest ook gisteravond het onderspit delven tegen het junioren I-elftal van Spreewpot. Het toernooi, dat hedenavond be ëindigd wordt met de wedstrijden van de senioren, is tot nu toe een groot succes. Het enthousiasme van de jongelui is enorm. Het toernooi dankt het welslagen mede aan de spontane en belangeloze metdewer- king van de Leidse scheidsrechters- vereniging. Ongeveer twaalf scheids rechters zijn gedurende vier dagen iedere avond bij de wedstrijden be trokken geweest. De uitslagen van de gisteravond gespeelde wedstrijden luiden als volgt: PUPILLEN A Poule A: De Mirt-In de Vr. Arke 1-0; De Mirt-De Boei 0-0. Poule B: Mierennest-Leidse Volks huis 3-0; Spreewpot-De Sperwers 1-0; Leidse Volkshuis 1-Kraaiennest 0-2; Mierennest-Spreewpot Honk 0-3; De Sperwers-Kraaiennest 1-0. Finale veld 1: Spreewpot-De Mirt 1-0. JUNIOREN I Poule AIn de VroJijcke Arke-Het Mierennest 0-3. Finale: Spreewpot-Oudevest 1-0. Na de senioren wedstrijden van he denavond, zal de heer P. Biegstra- ten, bestuurslid van de Leidse Sport stichting, de prijzen uitreiken op het terrein. Kinderuitzending naar herstellingsoorden blijft noodzakelijk Men schryft ons: Nu van 17 t/m 22 juni a.s. de ge zamenlijke verenigingen voor kinder uitzending, verenigd in de Leidse Raad voor Kinderuitzending, weder om een beroep doen op de mildda digheid van het publiek zij het mij vergund even stil te staan bij het prachtige werk van deze uitzendver- enigingen en de betekenis hiervan voor de gezondheid van onze kinde ren. Zeker, de sociaal-hygiënische om- Leidse hoogleraren benoemd tot lid Kon. Akademie van Wetenschappen Bij koninklijk besluit zijn bekrach tigd de benoemingen van prof. dr. A. Querido en prof. dr. L. J. Ooster- hof van de Leidse universiteit, tot gewoon lid van de Koninklijke Ne derlandse Akademie van Weten schappen, afdeling Natuurkunde. Dr. A. Querido is sinds 1948 hoog leraar in de interne geneeskunde aan de Rjjks-universiteit met als speciale opdracht stofwisselingsziek ten in de ruimste zin. In deze funktie bouwde hij een superspecialistische kliniek op met daaraar verbonden een laboratorium, dat ten dienste van de kliniek werkten, ten dele als research-laboratorium tot grote ont plooiing kwam. De waardering in het buitenland blijkt uit de vele gastcol leges, die hij in Amerika en Europa heeft gegeven en uit de onderschei dingen, die hem door buitenlandse genootschappen werden toegekend. Prof. Querido is een veelzijdig ge leerde, die in binnen- en buitenland grote bekendheid geniet als klinikus en als wetenschappelijk onderzoeker. Dr. L. J. Oosterhoff is sinds 1950 buitengewoon hoogleraar aan de Leidse universiteit. Hij is leider van de theoretische-chemischt afdeling van het Kon. Shell Laboratorium te Amsterdam. Prof. Oosterhoff is een veelzijdig geleerde, die een diepgaan de kennis der chemische verschijnse len en methodieken comineert met grondig theoretisch, fysisch en ma thematisch inzicht. Andere benoemden tot gewoon lid zijn prof. dr. A. Blaauw, Groningen; prof. ir. J. J. Broeze en prof. dr. J. A Prins, beiden Delft; prof. dr. J. v. d. Vecht en prof. dr. J. J. Went. Tot buitenlands lid werden be noemd prof. E. Amaldi en prof. A. N. Kolmogorev. standigheden waaronder het kind te genwoordig wordt grootgebracht zijn beter dan vroeger. De tuberculose is gelukkig langzamerhand aan het ver dwijnen, de voeding is beter en des kundiger samengesteld dan 25 jaar geleden en echte ondervoeding komt bijna niet meer voor. Men zou zich daarom kunnen af vragen of kinderuitzending nog wel noodzakelijk is. Toch kan deze vraag zonder meer bevestigend worden be antwoord. Het mag dan waar zijn dat de tuberculose bij kinderen sterk is teruggelopen, maar de kans op be smetting door volwassenen van het in. slechte conditie verkerende kind blijft. Wij zullen dus moeten zorgen dat de besmetting geen kans krijgt door het kind in zo goed mogelijke conditie te houden. Steeds is er nog een vrij grote groep kinderen die na een langdu rige of ernstige ziekte weer moeten aansterken en op verhaal komen. Ook voor hen is uitzending naar een koloniehuis aangewezen. Maar even eens onze astma- en bronchitis-kin- deren en vooral ook de tegenwoor dig zo talrijke nerveuze kinderen. Nerveuze kinderen die juist door hun zwakke constitutie zo nerveus zijn geworden. Hierbij moet vooral ook gedacht worden aan gevolgtoestan den van de nog steeds voor velen ongewenste en soms nog ontoelaat bare woonsituatie in deze gemeente. Het staat vast dat opneming van deze kinderen in de koloniehuizen, waar met alle beschikbare middelen wordt gepoogd de kinderen weer tot rustige evenwichtigheid te brengen, van onschatbare waarde is ter voor koming van ernstiger psychische stoornissen. Kinderuitzending is en blijft nood zakelijk en het is nog steeds zo dat er meer candidaatjes zijn dan moge lijkheid tot plaatsing in verband met de financiële draagkracht van de verenigingen. Het is daarom dat ik hierbij een dringend beroep doe op het publiek om de a.s. collecte ruim te gedenken, want kinderuitzending is en blijft noodzakelijk en de bijna 160 kinde ren die- zo jaarlijks- -worden uitge zonden zullen U daarvoor dankbaar ?ijn. J. G. Bazuin, Directeur van de G.G. en G.D. Leidse Agenda VRIJDAG 15 JUNI Leidse Clubhuizen Voetbaltoer nooi. Pomonaterreim, Nachtegaallaan. Aanvang 19.30 uur. ZATERDAG 16 JUNI Holland Festival „Nathan de Wijze', door Toneelgroep „Centrum", Schouwburg, Oude Vest. Aanvang 20.15 uur. Holland Festival Beiaardconcert pp de beiaard van het Stadhuis, door Rien Ritter. Van 20.00-21 00 uur. De Stalen Band Nachtwandel tocht „De nacht van Leiden" Start vanaf de recreatiezaal van de HCW en NEM, Zoeterwoudsesingel 1, te 22.00 uur. Gem. Schoolsport Commissie Softbaltoernooi voor de Leidse scho len, aanvang 13.45 uur precies, op de terreinen van V.V. „Docos", Kikker polder. LTV. V. LDWS Receptie ter gelegenheid van het behaalde kam pioenschap, 15.00-17.00 uur, in de grote zaal van „De Buroht", Nieuw- straat. „De Stem des Volks" Uitvoering met koor uit Wiesbaden, 8 uur, Stads gehoorzaal. APOTHEKERSDIENST Geopend voor spoedeisende geval len: apotheek Tot Hulp der Mensch- heid, Hooigracht 48, tel 21060. De dienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt eveneens waargenomen door apotheek Tot Hulp der Menschheid. BEVOLKINGSONDERZOEK TUBERCULOSE 1963 Volgende week onderzoek in het Waagebouw, Aalmarkt op: vrijdag, 14 juni 14.00-16.30 en 19.00-21.30 uur. VOORSCHOTEN Ondertrouwd: Hermann A. M. Ho- biera 24 j., ambtenaar PTT, en Eri- ka M. H. Ruiter 19 j., verpleegster, Groesbeek; Cornelis v. d. Burg 33 j., timmerman en Susanna C. Groenen dijk 30 j., rijksambtenaar, Leiden. Getrouwd: P. H. Blom 25 j., te Rijnsburg, en H. M. Schrama 21 j.; H. D. Verkerke 57 j., te Tholen, en A. v. Beelen 47 j.; F. C. A. Berg 21 j., te Leiden, en P. H. Jansen 21 j. Overleden: Casper J. J. IJsebrand 81 jaar. Geslaagd Aan de R.K. Kweek school „Cor Mariae" te Den Haag is geslaagd voor het examen onderwij zeres, mej. G. Hoogenboom te Voor schoten. OEGSTGEEST Geslaagd Aan de R.K. Kweek school „Cor Mariae" te Den Haag is geslaagd voor het examen onderwij zeres, mej. M. Meijers te Oegstgeest. LEIDERDORP Geslaagd Aan de R.K. Kweek school „Cor Mariae" te Den Haag is geslaagd voor het examen onderwij zeres, mej. T. Blom. LAATSTE NIEUWS WIELRENNEN BAANKAMPIOENSCHAPPEN UITGESTELD De Nederlandse baankampioen- schappen, die vanavond in het Olym pisch Stadion zouden worden gehou den, zijn in verband met de slechte weersomstandigheden uitgesteld tot maandag 17 juni. Op het programma staan dan de finales sprint en achtervolging voor amateurs en het stayerkampioen schap voor profs. ruslandTanceert bemand ruimteschip De Sowjet-Unie heeft een bemand ruimteschip, de „Wostok-vijf", in een baan om de aarde gebracht. Aan boord bevindt zich de ruimtevaarder luitenant-kolonel Bykovsky. BIOSCOPEN De films in de week van 14-21 juni zijn door de KFC als volgt gekeurd: Casino: SOS - Pacific, 14 j. Dgl.: 2.30, 7.00, 9.15 u.; znd.: 2.30, 4.45, 7.00, 9.15 u. Lido: Nachtclub „De Groene Spin", 14 j. Dgl.: 2.30, 7.00, 9.15 u.; znd.: 2.30, 4.45, 7.00, 9.15 u. Luxor: Ich bin nur eiine Frau, str. volw. Dgl.: 2.30, 7.00, 9.15 u.; znd.: 2.30, 4.45, 7.00, 9.15 u. Studio: Afgekeurd. Trianon: West Side Story (prol.), 14 j. Dgl.: 2.00 en 8.00 uur; znd.: 2.00, 5.00 en 8.00 uur. Rex: Het Zwaard van de Ver overaar, 14 j. Dgl.: 2.30, 7.15, 9.15 u.; znd.: 2.30, 4.45, 7.15, 9.15 u. beursoverzicht De lichte koersafbrokkeling in Wall- streat heeft op de laatste beursdag van deze week voor de internationale fondsen enig terreinver lies te zien gegeven. Mede door gebrek aan be langstelling in verband met het na derende weekeinde zijn de noterin gen vanmiddag, onder leiding van Koninklijke Olie, gedaald. In Ame rika verloor het olie-aandeel donder dag een halve dollar en dit verlies kwam het fonds bij de opening van de middaghandel, in vergelijking met de slofckoers van gisteren, op een verlies te staan van drie gulden. De eerste affaire kwam tot stand op 164.50. Ook de andere soorten kwa men ei' niet zonder kleerscheuren af. Unilever kon in Amerika gisteren nog 3/8 dollar aan de koers toevoe gen, maar gedurende het onofficiële verkeer is gisteravond en vanoch tend de koers geleidelijk gedaald en begin beurs bedroeg het verlies der tig cent op 175.70. Deze notering ligt ruim een gulden beneden het Amerikaans niveau. Philips kwam vanmiddag 1.70 onder de slotkoers van donderdag op de markt op 167. AKU en Hoogovens waren 272 punt lager. Na de opening zijn de koersen vrij wel niet veranderd. Koninklijke Olie maakte een uitzondering door een klein deel van het verlies dat aan vankelijk bestond in te lopen. Op de staatsfondsenmarkt bleven de ver schillen binnen nauwe grenzen. De affaire was wederom klein. De cul- tuurmarkt was vrijwel onveranderd. In de scheepvaarthoekwaarden wa ren de noteringen overwegend iets lager. Kon. Boot verloor circa drie punten. Op de lokale markt werden voor het laatst verhandeld claims Hero Conserven. De advieskoers bedroeg f 460 a f 479 tegen gisteren f 455. De koers van een nieuw aandeel be draagt bij deze claimprijs circa 290 pet. Claims Drentsch-Overijselsche Houthandel werden genoemd op f 60 a f 65, tegen f 62 op donderdag. Op de incourante markt werden de claims Synres genoemd op f 410 tegen f 400 op donderdag. De dividendver laging, van twaalf procent tot tien procent, die Key en Kramer in het vooruitzicht stelt heeft vanmiddag tot gevolg gehad dat de koers van de aandelen verder is gedaald. De ad viesnotering bedroeg 310 tegen don derdag 325. Gisteren trad reeds een daling op van acht punten. „Centrale Suiker" werd vandaag 28 punten lager op 290 geadviseerd dit als gevolg van de drastische divi dendverlaging. Marktberichten LEIDEN, 14 juni, Vee Stieren aanvoer 15, prijzen 2.903.30, han del kalm; melkkoeien: 50, 6501050, rustig; vette koeien: 235, 2.703.35, matig; vare koeien: 30, 500975, wil lig; pinken: 10, 275525, kalm; gras- kalveren: 14, 200325, kalm; vette kalveren: 84, 2.002.70, matig; nuch tere kalveren: 61, 0.901.20, stil; id. prijs p. stuk 2544; vette schapen: 310, 90135, redelijk; geiten: 11; lammeren: 873; zuig/weide lamme ren: 80100, redelijk; weidelamme- ren: 7085, rustig; Texelse lammeren 1050, 7090, rustig. Totale aanvoer: 2743. LEIDEN, 14 juni, Kaas Aange voerd 16 partijen Goudse kaas en 4 partijen Leidse kaas. Noteringen: Goudse kaas extra kwal. tot 2.47; le kwal. 2.372.42; Leidse kaas le kw. tot 2.41. Handel redelijk. LEIDEN, 14-6. Groente Aard appelen 48-53, andijvie 7-17, peulen 90-245, snijbonen 160-225, stambonen 290-315, rabarber 10-17, spinazie 20- 37, komkommers 18-24, tomaten 75- 210, waspeen 78-84 aliles p. 100 kg. bloemkool 30-78, komkommers 10-39 sla 372-12 alles p. 100 stuks, bospeen 26-67, selderij 26-37 p. 100 boe. Medegedeeld door het KNMI, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, opgemaakt te 11.15 uur. KOEL WEER Veranderlijke bewolking en aanvankelijk nog hier en daar enige regen. Overwegend ma tige wind tussen noordoost en noordwest. Dezelfde tempera turen als vandaag of iets ho gere. Het weer in Europa Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur HELSINKI onbew. 15 0 STOCKHOLM zw. bew. 18 0 OSLO zw. bew. 20 0 KOPENHAGEN half bew. 0 ABERDEEN zw. bew. 12 0 LONDEN motregen 17 10 AMSTERDAM regen 24 15 BRUSSEL regen 22 31 LUXEMBURG geh. bew. 21 11 PARIJS geh. bew. 20 8 BORDEAUX regenbui 20 0.4 GRENOBLE half bew. 23 16 NICE regen 22 4 BERLIJN onbewolkt 25 0 FRANKFORT regen 26 25 MüNCHEN regen 24 3 LOCARNO regen 21 32 WENEN onbew. 26 0 INNSBRUCK zw. bew. 28 0 BELGRADO onbew. 26 0 ROME licht bew. 27 0 AJACCIO zw. bew. 25 0 MADRID half bew. 31 0 MALLORCA half bew. 26 0 LISSABON licht bew. 27 0 PAUZE PETRUS EN DE PAUSEN (II) De funktie van hemelportier moe ten wij de apostel Petrus derhalve ontnemen, hij is niettemin en daar gaat het ons om de eerste paus. De eerste paus zou hogelijk verbaasd zijn indien hij nu in Rome kwam en de ontwikkeling van het pausschap aanschouwde. Die ont wikkeling. is een lange geschiedenis waarover de meningen in de chris tenheid uiteenlopen. Er zijn grote groepen christenen, die Petrus wel erkennen als het hoofd van de apos- telschaar, maar die met de beste wil niet kunnen inzien, dat de bisschop pen van Rome de rechtmatige erfge namen zijn van Petrus' ambt en vol macht. Christus sprak echter met grote nadruk zijn profetisch woord: „En Ik, Ik zeg u: gij zijt de Rots (Petrus) en op deze rots zal Ik mijn Kerk bouwen Wanneer men na 20 eeuwen vraagt, welke Kerk of Ge meente op Petrus is gebouwd, dan is voor ons de keuze niet moeilijk. Er is geen andere Kerk dan de Roomse, die er zich ooit op beroepen heeft of beroepen kan, gebouwd te zijn op Petrus. PUZZEL No. 538. Hor.: 1. de gezamenlijke hoeveelheid, 5. kaasworm, 6. wandel dreef, 8. bijl, 10. wolvlokje, 13. ri vier in Zwitserland, 15. van eerbied getuigend, 16. rivier (Spaans), 17. eer, 18. zijtak Wolga, 20. god van de oorlog, 22. bloem, 24. stad in Duits land. Vert.: 1. in het jaar onze Heren (afk. Lat.), 2. meisjesnaam, 3. priem, 4. welaan, 5. godin der wijsheid, 7. op geen plaats, 11. uitroep, 12. voor, 13. vaarwel, 14. schijn, voorkomen, 18. gem. in N. Brab., 19. vlaktemaat, 21. water in Friesland, 23. voorvoeg sel. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 537. Hor.: 1. sander, 5. ein, 6. kerker, 8. do, 9. spa, 10. elk, 13. dir. 14. tralie, 17. Don, 18. gemaal. Vert.: 2. nee, 3. Dirk, 4. enk, 6. koper, 7. Eelde, 8. D.S., 11. kr, 12. al om, 15. adé, 16. Ina. PUNT

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4