van de bromfiets ^Vermindert de populariteit OMGEVING VAKANTIEADRES Enschede begon met parkeerschijf De actie tegen de Iraakse Koerden Helikopter haalt meisje uit zee MEDISCHE DIENSTEN Wilt U iets weten? DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 14 JUNI 1963 DE LEID SC HE COURANT PAGINA IJ Als eerste stad in Nederland heeft gisteren op proef een par keerschijf ingevoerd. In de stad is daarvoor een blauwe zone ingesteld waar de automobilisten een parkeer tijd van anderhalf uur is toegewe zen. Een parkeerwachter zal er op toe zien dat de automobilisten zich aan de voorschriften voor het gebruik van de parkeermeter houden. Er zijn nu al tachtig gegadigden voor dat baantje. De automobilisten kunnen op ver toon van een kentekenbewijs gratis een parkeerschijf halen op het stad huis, het gemeentelijk voorlichtings bureau, het hoofdbureau van poli tie, bij de ANWB en bij de parkeer wachter. De ANWB heeft er twin tigduizend beschikbaar gesteld. Op de parkeerschijf kan de auto mobilist aangeven, wanneer hij op de parkeerplaats is gearriveerd. Na hoogstens anderhalf uur moet hij vertrekken. Hij mag de klok op de schijf dan niet verzetten maar hij moet eerst weer aan het verkeer deelnemen. Het is strafbaar die aankomsttijd op de klok fout in te stellen. „VAROSSIEAU" HAD GOED JAAR Zoals bekend, stelt de verffabriek „Varossieau en Cie" over het boek jaar 1962 een onveranderd dividend voor van tien procent op de oude aan delen en vijf procent voor de vorig jaar uitgegeven nieuwe aandelen. De netto winst steeg tot f 518.300 v.j. f 490.900). Het geconsolideerde ex ploitatiesaldo verbeterde tot f 1,06 min (f 1,04 min.) Afschrijvingen vergden f 234.400 (f 191.100), belas tingen f 341.400 (f 335.600). Óver de gang van zaken in het nieuwe boek jaar zegt het verslag, dat ondanks de strenge winter, de omzet in binnen- en buitenland in de eerste maanden van 1963 is gestegen, ten opzichte van het vorig jaar. Ook de kosten onder gingen een stijging. De directie voor spelt, dat het eindresultaat over 1963 niet lager zal zijn dan dat over 1962. OMVANG DER VAKBEWEGING IN NEDERLAND Op 1 januari 1962 waren 1.419.513 werknemers of 40% van de onzelf standige beroepsbevolking, bij een vakorganisatie (excl. de eenheids vakcentrale en het onafhankelijk verbond van bedrijfsorganisaties) aangesloten. Dit blijkt uit „omvang der vakbe weging in Nederland op 1 januari 1962", een publikatie van de CBS. In 1961 nam het aantal Reorgani seerden met 20.738 toe. Per 1 januari 1962 was van het totaal aantal ge- organiseerden 82% aangesloten bij een vakcentrale. Scholieren voeren „West Side Story" op Vijftig jongens en meisjes, leerlin gen van de Amersfoorts Middelbare Handelsschool, hebben het aange durfd voor het eerst in Nederland een opvoering te geven van „West Side Story". Een groep leerlingen heeft de Engelse tekst vertaald en Frans Euhl voert de regie. Hij acht zich daartoe uitstekend in staat want hU heeft de film niet minder dan 28 keer gezien. Alle medespelenden heb ben de film minstens twee keer ge zien en bovendien zijn zij vrijwel allemaal in het bezit van de grammo foonplaat. Donderdag 20 juni vindt in het „Grandtheater" de gala-premier plaats. Amerikaans vonnis tegen hondebeul Een 20-jarige pompbediende uit Muncie in Indiana is ver oordeeld tot 20 slagen met een zware koppelriem, omdat hij een jong hondje met benzine heeft overgoten en in brand gestoken. Verder heeft hij tien dagen gevangenisstraf gekre gen en moest hij iedere dag tien kilometer lopen naar de kliniek, waar het hondje wordt verpleegd. Als het mocht ster ven, moet hy het begraven. - Het Iraakse persbureau meldt, dat cavalerie van het Iraakse leger en koerdistische ruiter - eenheden, die met de regeringstroepen samenwer ken, thans in het bijna ontoeganke lijke berggebied in Noord-Irak naar volgelingen van de „rode moella" Moestafa al Barzani speuren. President veldmaarschalk Abdoel Salam Arif is dinsdag, in gezelschap van de minister van landsverdediging, de stafchef van het leger en de be velhebber der luchtmacht, naar Noord-Irak gevlogen, waar hij toe zicht houdt op de operaties van het leger tegen de Koerden. Deze heb ben, als gemeld, geweigerd gehoor te geven aan een ultimatum van de re gering, om de wapens neer te leg gen. Ijlagdadse dagbladen hebben woens dag op hun voorpagina-s de tekst ge publiceerd van een aanval, die Ra dio-Cairo, in verband met het mili taire optreden tegen de Noordiraakse Koerden, op de Iraakse regering heeft gedaan. Volgens deze bladen heeft Radio- Cairo dinsdagavond in een uitzen ding in de Koerdische taal verklaard, dat de Iraakse regering de strijd te gen de Koerden „geheel alleen voert". Volgens Radio-Cairo staan vele Koerdische militairen gereed om te gen hun regering in opstand te ko men. De minister van voorlichting van de Verenigde Arabische Republiek ontkende later, dat Radio-Cairo de actie van de Iraakse regering tegen de Koerden had veroordeeld. Het gebied rondom de olie-instal laties van Naftkaneh aan de Iraaks- Perzische grens is tot verboden ge bied verklaard. De Iraakse zaakgelastigde in Da mascus heeft op een persconferentie gezegd, dat ongeveer 10.000 Koerden zich vrijwillig hadden aangemeld om tegen de opstandige Koerdenleider Barzani te vechten. Brandkast met f 3000 ontvreemd De Hengelose politie speurt mo menteel naar de brandkast die van nacht ontvreemd is uit een verwar - mingsteohnisch bedrijf aan de Waar- bekenweg. De dieven hebben het zich daarbij ruiet al te moeilijk gemaakt. Met behulp van een steekwagen van het bedrijf hebben ze de brandkast naar buiten gereden en daar inge laden in een der auto's die achter de fabriek geparkeerd stonden. Vervol gens zijn ze met deze auto wegge reden. In de loop van de morgen heeft de politie de wagen terugge vonden, doch van de brandkast, waarin zich naar schatting 3000 be vond, is noig geen spoor gevonden. Een helikopter van de Marine luchtvaartdienst heeft gistermiddag ter hoogte van het Uitwateringska naal in Katwijk een Duits meisje uit zee gehaald. De reddingsaktie is zo snel verlopen, dat niemand de naam van het meisje weet. In een deel van onze oplage van gisteren konden wij dit nog berich ten. Omstreeks tien voor half twee, kwam by de Katwijkse politie een aantal meldingen binnen, over een drijvend lichaam, dat met de stroom naar zee geetrokken werd. De mo- torviet ging naar buiten, maar kon die positie van het lichaam niet snel genoeg localiseren. Onmiddellijk werd ook het vliegkamp Valkenburg ge alarmeerd. Een helikopter op oefenvlucht, ge vlogen door luitenant ter zee van vakdiensten 2e klas G. C. P. Christ, werd teruggeroepen om extra perso neel op. te, halen. Onmiddellijk daar op werd de speurtocht naar de baad ster ingezet. De helikopterbemanning ontdekte het meisje, dat zich drijvend hield, al heel spoedig en wist haar met be hulp van de zg. strop, op te hijsen. Nabij hotel Savoy werd zij om kwart voor twee op het strand van Kat- wyk afgezet, waar zij in het drukke gewoel verloren raakte. Leiden en Omgeving Leiden Voor nabloeding of on geval te allien tijde directe hulpver lening; voor alle overige hulp zater dag half zes en zondag een uur en half zes; tandarts Ch. A. M. Ken- gen, Plantsoen 59; apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136. Alkemade en Leimuiden De art sen v. d. Wenf, tel. 01712-202, Rijp- wetering, en Van Haselen, tel. 01713- 217, Oude Wetering. Alphen a. d. Rijn W.-G. Kruis: ar. Moons, Roerdompstraat 4. Boskoop d'kt. De Wilde, tel. 2740; zr. De Haan, tel. 2805. Hazerswoude zie Leiderdorp en Koudekerk. Hillegom d'kt. J. J. Versluys, tel. 5121; W.-G. Kruis: zr. E. Snellen berg, M. Trompstraat 29, tel. 6316; tandarts, zie Lisse. Katwijk a. d. Rijn dikt. E. E. y. d. Laan, tel. 2810; apotheek, Princestr. 3. tel. 2755. Katwijk a. Zee dkt. J. C. J. Lodder, tel. 4600; apotheek, zie Kat wijk a. d. Rym. Koudekerk a. d. Rijn dkt. H A. Blaauwendraad, tel. 01714-208; wijk verpleegster, zie Leiderdorp. Langeraar dkt. J. A. Sandkuyl, tel. 01722-139. Leiderdorp zie Koudekerk; zr. Vermeulen, tel. 01710-25613. Leidschendara dikt. v. d. Mee, tel. 4535; Groene Kruis, tel. 3449; zieken auto, tel. 3923. Lisse tandarts H. Hoek, GracJvt- weg 2, tel. 3126. Nieuwkoop en Noorden dkt. M. Sanders, Nieuwkoop, tel. 01725-555; dkt. K. Gill, Zwammerdaim, telefoon 01726-2527. Nieuwveen zie Langeraar. Noordwijk dkt. De Beer, tel. 2751; Wlt-Gele Kruis, zr. Hooymans, tel. 3388, b.g.g. 2524; apotheek alleen Hoofdstraat 59. Noordwijkerhout en De Zilk voor tandarts, zie Lisse. Oegstgeest dkt. D. Held, tel. 52255; Wit-Gele Kruis, zr. Warrnen- hoven, tel. 51188, b,g.g. 52426. Rijnsburg zie Katwyk a. d. Rijn. Sassenheim voor tandarts, zie Lisse. Valkenburg zie Katwyk a. d. R. Voorhout dkt. W. J. Binnema, tel. 02532-7202. Voorschoten d'kt. S. v. d. Kooy, tel. 2527. Warmond dkt. H. A. G. "M. Wa lenkamp, tel. 01711-220. Woubrugge zie Langeraar. Zwammerdam dkt. G. GiM, Mk 01726-2827. SASSENHEIM VOETBAL T.B.V. OUDEN VAN DAGEN Gisteravond vond op het Gem. Sportpark een voetbalwedstryd plaats, waarvan de opbrengst was bestemd voor de autotocht voor de ouden van dagen. Teylingen kwam uit met een jong elftal w.o. vijf junioren. Het begin was gelijkopgaand. Na 15 min. maak te W. v. Biezen het eerst doelpunt voor Ter Leede, doch de scheidsrech ter keurde dit af voor buitenspel. Na ruim een half uur spelen loste Jos Eikes een lage schuiver en verraste hiermede de Ter Leede-doelman 1-0. Tien minuten later wist K. Molema met een hard schot de stand voor Ter Leede gelijk te maken. Na de rust kwam Ter Leede vele malen gevaarlijk voor het Teylin- gen-doel, maar invaller keeper Boe kei wist steeds het gevaar te keren. Hierna was het Teylingen die een zware druk op het Ter Leede-doel uitoefende, maar het resultaat was alleen een aantal corners, die niet tot doelpunt konden worden ver werkt. De spanning bleef er tot het einde van deze sportieve strijd. Jam mer, dat de belangstelling niet groter was. VOORSCHOTEN Slotoefening van de B.B. Gister avond hield de B.B. haar slotoefening van het seizoen 1962-1963. Deze was groots opgezet en Voorschoten heeft gisteravond heel wat vuurwerk ge zien. Men ging uit van deze veronder stelling. Op de terreinen van het voormalig MOC hadden padvinders een reünie. Bij het verzamelen voor een gezamenlijk spel werd motorge ronk gehoord en twee vliegtuigen uit een formatie van vijf zijn met elkaar in botsing gekomen. Een hier van ontplofte in de lucht. Brokstuk ken vielen op en tussen de naar alle richtingen vluchtende jeugd en in een oogwenk wemelde het van de gewonden. De Kon. Marine van de vliegbasis Valkenburg verleende by deze oefening haar medewerking. Om precies acht uur kwamen twee vlieg tuigen van deze basis laag overge vlogen. De knal werd gehoord en door het personeel van de Kon. Ma rine werd een rookgordyn gelegd en werden brandjes veroorzaakt. De padvinders speelden voor de gewon den. B.B., EHBO, brandweer, rijks politie, gemeentebedrijven, de dienst sociale verzorging en de verbindings dienst begonnen hun activiteiten. De gewonden werden afgevoerd naar een noodziekenhuis in een van de barakken en de zwaarst gewonden werden door een helicopter van de Kon. Marine opgehaald om vervoerd te worden naar het ziekenhuis, dat gedacht was op het gemeentelijk sportterrein. Tot tweemaal toe land de de helicopter en nam gewonden mee. Vanzelfsprekend trok zo'n groots opgezette oefening veel pu bliek en niet alleen de jeugd van Voorschoten. De oefening verliep goed en de leiding was tevreden over het verloop. Op het terrein zagen wij wethouder Dekker, gemeente-secre taris J. de Bres, leden van de raad, de commandant van de rijkspolitie en een groot aantal belangstellenden. LEIDSCHENDAM Herw. Levenskracht Het plaat- selyk comité van Herwonnen Le venskracht is voornemens het 50-ja- rig bestaan, dat op 15 juni a.s. wer- kelykheid zal zijn ook plaatselyk te herdenken. In verband hiermede wordt zaterdagmorgen torn 8 uur in de parochiekerk een H. Mis opgedra gen voor het blijven welslagen van het werk, dat door Herwonnen Le venskracht wordt verricht. De actie donateurswerving om de finantiële zorgen het hoofd te kunnen blyven bieden, is een groot succes geworden. Het aantal donateurs is hierdoor met 76 uitgebreid en telt thans 156 in totaal. Door een van de comitéleden wordt dat aantal op de herdenkingsdag, 'welke in Utrecht gehouden zal worden, aan het hoofd bestuur medegedeeld. Postduivenvlucht Aan de wed vlucht vanuit het 280 km. verwyder- de Tergnier hebben 141 duiven van „De Vriendschap" deelgenomen. De eerst aangekomen duif vloog een snelheid van ruim 68 km. per uur. De classificatie was als volgt: J. N. de Groot 1; J. Scheffera 2, 3, 10, 17, 18. 20; S. Noordermeer 3. 9, 23; A. Fasal 5, 10, 19; J. Caboter 6, 8, 24; C. van Veen 7. Een Atlas-raket, die woensdag van de basis Point Arguel'loo in Ca- lifornië werd gelanceerd met een ge heime kunstmaan, is enkele ogen blikken na de lancering ontploft. De Atlas-Agena wordt gerwoonflijk ge bruikt voor het lanceren van de „spionkunstmanen" Midas en Samo6. Tien Cubanen, van wie een was gewond, zyn woensdag per boot in Florida aangekomen, waar zy vertel den by het eiland Cayo Blanco een zeegevecht met een Cubaanse kan- nonneerboot te hebben gevoerd, die twee andere schepen met machinege weren tot zinken zou hebben ge bracht. H. J. da H. te Leiden Route (per auto) van Leiden naar Heerlen: Led den, Alphen a. d. Rijn, Bodegraven, rij 1«weg naar Utrecht, Utrecht, Via- nen, Zaltbammel, Den Bosch, Eind hoven, Weert, Roermond, E>cht, Sus- teren, Sittard, Hoensbroek, Heerlen, totaal on/g. 207 km. Een kortere route voert over België van Weert naar Stramproy, Kinrooi, Maaseik, Suste- ren enz.; d'it bespaart u 14 km. naar Uw Gaarne zenden wij uw lijfblad zonder extra kos ten naar uw vakantieadres. Zendt uw naam en volledig huis- en vakantie adres met datum van vertrek en thuiskomst aan de abonnementenafdeling van De Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden, telef 20935. Wij zorgen er voor dat U dagelijks uw krant in uw vakantieverblijf ontvangt. Voor het buitenland worden alleen de portokosten in rekening gebracht. STERK TERUGLOPEN» groo. cW «fc je^d PROOUKTIECIJFER BIJ DE NEDERLANDSE D«r sta*» M, op de hm* vee imtni ictdic een winkelstraat, de UNUUblKifc jongens die met hun vrije tijd geen raad weten. Ze scholen samen gemotoriseerd met helgekleurde en hoogglanzende brom mers, waarvan zelfs stilstaand de motoren nog draaien. Er wordt gelachen en geroepen naar passerende meisjes en er wordt ge smikkeld uit zakjes met patat-frites. Zo nu en dan worden en kelen het stilstaan moe en met een oorverdovend lawaai en geknet ter spuiten hun glanzende racemonsters weg. Zo rijden xe bravoer makend de straten op en neer, menige weggebruiker de stuipen op het lijf jagend door hun onverwachte en onverantwoordelijke manoeuvres. EEN TEKEN DES TIcIDS We treffen ze overal aan, zowel in de grote als in de kleine steden en zelfs in dorpen. Het is teken des tijds, een teken van verveling ge paard aan te grote welvaart, waarin pubers zich de weelde von dure motorvoertuigen kunnen veroor loven. Toch krijgen we de indruk dat dit beeld langzaam gaat vervagen en wel naar aanleiding van publicaties en een gesprek dat wij voerden met een directeur van één der Neder landse fabrieken waar rijwielen en bromfietsen worden vervaardigd. De directies van dese Nederlandse fabrieken zoeken naar mogelijkhe den om hun omzetten het komende jaar te verhogen na de ernstige ach teruitgang van de laatste tijd in de ze branche. Wanneer er geen maat regelen worden genomen, verwacht men voor het komende jaar een nog verder achteruitgaan van de ver koop. Hiervoor zijn veie oorzaken aan te wijzen. En hierover spraken wij met een directeur ven sen brom fietsen fabriek. k cfe U af „Een groot deel van de jeuffd voelt er tegenwoordig niets meer voor om een dergelijk hoog bedrag voor dit vervoermiddel neer te tellen, tenzij ze het werkelijk nodig heeft", zegt deze industrieëel. „Ik kan mij niet aan de indruk onttrekken, dat de bromfiets een rage is geweest, net zoals indertijd de hoete-hoep is geweest. Nu de grote beéengsteUkig voor dm brommer bij de Jeugd is geluwd, blijft nog tenslotte de mogelijkheid over, om hem als vervoermiddel te gebruiken, waarvoor hij uiteindelijk ook is ontworpen. Door de jeugd werd het ding echter over het al gemeen beschouwd als een duur stuk speelgoed, waarmee velen hun macht en kunnen aan kameraden en vrienden konden tonen. Het ma chientje werd dikwijls als een kerst boom opgesierd met vlaggetjes, wimpeltjes en plaatjes. Deskundige of ondeskundige handen prutsten aan de toch al ao vér opgevoerde motortjes om er nog meer vermo gen, snelheid en lawaai uit te ha len. Daarna moest d« eigenaar veel al reeds vrij spoedig snel belangrijke reparatiekosten betalen en In veel gevallen belandde het motortje op I de schroothoop. Qmk da pokte tefc-i deze rage en nam brommers in be slag die te snel liepen, of die waren voorzien van een zogenaamde race carburateur, uitgeboorde cilinders of ondeugdelijke uitlaten." „Heelt het toenemend gebruik van kleine goedkope auto's veel afbreuk gedaan aan de enkele jaren gele den »o succesvolle opmars van de bromfiets informeren wij. „Ja, maar toch kan het rijwiel met hulp- motor een goed en goedkoop ver voersmiddel zijn. Het is echter mis schien wel wenselijk om ook voor de berijders van bromfietsen in de toekomst een eenvoudig rijexamen verplicht te stellen, waardoor het verantwoordelijkheidsgevoel van de bezitter wordt vergroot. Duitsland heeft een zelfde soort ontwikkeling meegemaakt als Nederland. Ook daar werd kort nadat de bromfiet sen op de wegen verschenen, een snelheidsbeperking van 40 km per uur van kracht, in Frankrijk hield men het op een maximum snelheid van 50 knVh. Daarom maakte de Duitse industrie veel reclame voor de lichte 50cc motorfiets, waar uiteraard wel een rijbewijs wordt geëist, maar men kon dan ook veel sneller rijden. De liefhebbers kon den naar hartelust aan hun ma chientje prutsen, zonder dat er ge vaar bestond de maximum sneheid te overschrijden. Maar deze mensen hadden tenmins te getoond, dat ze vertrouwd aan het snelle verkeer van tegenwoordig konden deelnemen. Een groot ver schil uiteraard met de vele brom fietsen in ons land, die de meest elementaire regels van het verkeer nog niet kennen." Wij vragen ons af of ook in Neder land het kleine motorfietsje straks de bromfiets voor een deel zal gaan vervangen. Op het ogenblik worden ook in ons land verschillende aan trekkelijke modellen in de handel bebracht, waarop snelheden van soms wel 80 km per uur kunnen worden gehaald. Cowtbitei vwn rijbewijs „Velen zien er tegenop om het vrtj zware rijexamen hiervoor af te leg gen. Maar zij kunnen dan ook beter niet op zo'n motorfiets gaan zitten, want het feit alleen al dat ze tegen het examen opzien is al een bewijs op zich, dat ze onvoldoende rij- vaardig zijn," aldus onze zegsman. „De eisen voor dit rijexamen kun nen echter beslist niet lager worden gesteld, omdat het verkeer jaar lijks nog teveel slachtoffers vergt. Wel zou het aanbeveling verdienen om het rijbewijs B voor personen auto's, ook voor tweewielige voer tuigen geldig te verklaren. We mo gen toch aannemen, dat de bezit ters van een dergelijk rijbewijs blijk hebbes» gegeven van een gron dige kennis van het verkeer, en de besturing van een motorvoertuig in dit verkeer, zodat ze normaal ge sproken ook na slechts enige oefe ning fatsoenlijk op een motor of scooter aan het reek—i zouden kunnen deelnemen." Zijn idee is niet nieuw, het werd gepropageerd door de R.A.I., de Ne derlandse Vereniging voor de rij wiel- en automobielindustrie die Pl.m. 35,— of pi*, 10,— per week Voorts ijvert deze vereniging voor de afschaffing van het weeldetarief van de omzetbelasting op motor fietsen en scooters. Dan zou bijvoor beeld de prijs van een scooter in de middenklasse kunnen zakken van 1.775,— tot 1.525,—. Hierdoor zouden de prijzen gunsti ger komen te liggen tot die van de kleine automobiel. Veel mensen ko pen tegenwoordig liever voor hun geld, dat aanvankelijk voor een mo tor of scooteè was bestemd èen tweedehands autootje, waarin ae beter beschermd zijn tegen de he laas in Nederland vaak zo slechte weersomstandigheden. Hierbij kunnen we nog opmerken, dat de berijder van een motor of scooter in geval van een aanrijding heel wat kwetsbaarder n den iemand die in een auto zit Anderzijds heeft het tweewielige motorvoertuig ook weer voordelen, die hoofdzakelijk in hef economische vlak liggen. Volgens opgave van de K.N.A.C. kost een kleine auto, zoals bijvoor beeld een Fiat 600, wanneer men gemiddeld per jaar 20.000 km rijdt, Inclusief afschrijving, belasting, ben zine en reparatiekosten, nog ruim 20 cent per kilometer. Dat komt neer op een gemiddelde van 35,— per week. een niet weg te cijferen bedrag. Natuurlijk wordt dit bedrag lager voor iemand die verstand heeft van auto's en die zelf wat repareren kan. „Men pleegt te zeggen dut een tweewieler toch wel 60 tot 70*/. voordeliger in de exploitatie is dan een kleine auto en dit is naast de vele nadelen van een tweewieler toch wel een heel groot voordeel. Daarom zal men ook in de toekomst nog veel tweewielers op onze wegen aantreffen", besloot de brommerfa brikant vol vertrouwen op de toe komst. „En misschien zal het aan tal lichte motorfietsen en scooters nog wel belangrijk toenemen, hoe wel ik dit niet zie met zulke grote sprongen als dit in de auto-industrie het geval is J" (Nadruk verboeten») 9mmr tktom ze op de hoei een drukke u/mkeUtromt i

Leidse Courant | 1963 | | pagina 15