EVEN STIL CARON Weerbericht Zelfbehandeling van ziekte kan de geneeskunst aanvullen ÜcWiAPw&Sy Geen eerste prijs in voetbaltoto Het weer in Europa WOENSDAG 12 JÜNI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 ongerept en zuiver ....zo spreekt de natuur ook in KING GEM. AANKONDIGING Leidse Universiteit KOLEN (Advertentie) voorkomen, waarvan de thereapeuti- sche eigenschappen niet nauwkeurig omschreven of algemeen erkend zijn, waarvan de kans op verslaving of gewenning meer dan gering is, of die een abnormale toestand doen ont staan. Over de kleinhandel in Nederland merkt dr. Dukes op, dat naast de apotheker en de apotiheefchoudende arts in Nederland de „drogist" ge specialiseerd wat zijn sortering be treft, echter nauwelijks wat zijn op leiding aangaat en de algemene handelaar kruidenier, supermarkt, postorderbedrijf, verkoopautomaat voorkomen. Wat betreft de genees- middelenwetgevinig kunnen alle ge neesmiddelen, die niet op de lijsten „uitsluitend recept" en „uitsluitend apothekers" staan, door de lek en win kels worden verkocht. De economi sche wetgeving geeft de drogisten ook alle reden om te vrezen, dat een groot deel van hun geneesmiddelen- omzet binnen enkele jaren door de kruideniersbranohe en supermarkten is overgenomen. Promotie aan Leidse universiteit Met de industrialisatie en verste delijking van west-Europa verloor een groot deel van de bevolking zijn band met de traditionele volks- en kruidengeneeskunde van het plat teland. Het commerciële preparaat werd een vervangingsmiddel voor het eigen bereidsel. De verkoop van „po pulaire" geneesmiddelen is omvang rijk en tenminste even groot als die van de geneesmiddelen, die door artsen worden voorgeschreven. - De reclame voor patentgeneesmiddelen in de media voor de leek is te ver gelijken met die voor belangrijke toonbankgoederen. Dit staat in het proefschrdift „Pa tentgeneesmiddelen en zelfbehande ling in de samenleving", waarop van middag aan de Rijksuniversiteit in Leiden de heer Maurice N. G. Dukes uit het Engelse Barnsley promoveer de tot doctor in de geneeskunde. Prof. dr. P. Muntendam, de direc teur-generaal voor de volksgezond heid, was de promotor. De promoven dus heeft met zijn studie beoogd vooral op basis van Britse en Neder landse gegeven een reeks bestaan de of gewenste sociale normen te de finiëren voor de zelfbehandeling van ziekte en voor de samenstelling, ver koop en aanprijzing van patentge neesmiddelen en verwante prepara ten. De zelfbehandeling van ziekte "heeft positieve en negatieve aspecten. Dr. Dukes concludeert, dat de genees kundige niet zonder meer al die prak tijken mag verwerpen, die van de orthodoxie in de geneeskunst afwij ken. Deze praktijken kunnen in som mige opzichten de geneeskunst zelfs aanvullen. Principieel bezwaar tegen zelfbehandeling behoeft niet te be staan, mits de autotherapie wordt toegepast bij „kleine, alledaagse kwa len". Dr, Dukes somt op welke ziekten en klachten ongeschikt zijn om ze zelif te behandelen. Daarbij zijn: toe standen van verslaving, psyohiatri- sohe afwijkingen', ziekten van de zin tuigen, epidemische ziekten, chroni sche, aanhoudende, hardnekkige en vaak terugkerende toestanden, ziek ten en symptomen, die niet gemak kelijk door de leek kunnen worden geconstateerd, en symptomen, die te wijten zijn aan ernstige pathologische toestanden of gebreken. Ontoelaat baar is het gebruik door leken van geneesmiddelen voor: prikkeling van 't bewustzijn, bevordering van sexu- ele drift, verwekking van abortus, vermagering (uitgezonderd, wanneer het eerder om diëeetgerechten gaat dan om geneesmiddelen), en voor slaapverwekking of kalmering (be halve de zeer onschadelijke prapara- ten tegen zenuwachtigheid). Voor zelfbehandeling mogen iin de part entgeneesmiddelen geen stoffen LEIDERDORP Ds. J. BANGA NAAR EDE De geref. predikant ds. J. Banga heeft het beroep van de kerkeraad te Ede aangenomen en gaat derhalve de gemeente verlaten. Ds. Banga is 36 jaar oud en werd bevestigd in 1953 als predikant van Vleuten-De Meern. In 1957 kwam hij naar Leiderdorp: hij heeft in onze gemeente belangrijk werk verricht. Hij is een oecumenisch denkend mens, die zeer geijverd en medegewerkt heeft aan de interker kelijke bijeenkomsten en gesprekken. Zijn vertrek wordt door de leden van de Geref. kerk zeer betreurd. Geboren: Huibert Antonie z.v. D. v. Ingen Schenau en M. M. L. Cornet: Hendrikus Johannes z.v. H. J. Kool moes en J. W. Verhoeven. Ondertrouwd: Dirk Matze, 26 jaar en Sophia Verhoeks, 23 jaar; Dirk Henri Fuchs, 25 jaar en Sonja Ge- raldine Charlotte Smit, 23 jaar. Overleden: Gerrit Adriaan de Bruijne, 56 jaar, arts echtgenoot van Johanna Aldewereld. Even denken wat ik vader zal geven met VADERDAG. Ja, ik weet het. Een leuk gestreept of effen OVERHEMD SPORTSHIRT DAS of PYAMA. Ik ga direct naar HERENMODEMAGAZIJNEN KOREVAARSTRAAT 5 HOGEWOERD 109 daar is volop keus, leuke verpakking enMIDZA-zegels op de koop toe. (Advertentie). OEGSTGEEST Rondrit ouden van dagen De eerste rondrit georganiseerd door 't dit jaar opnieuw opgerichte comité „Rondrit Ouden van Dagen", onder voorzitterschap van wethouder M. v. d. Voet, is een succes geweest. Het was prachtig weer en er heer ste een opgewekte stemming onder de ca. 170 ouden van dagen, die met 4 autobussen naar Scheveningen zijn geweest, waar de koffie met gebak werd geserveerd. Hierna ging het door het Westland naar de Hoek van Holland en vervolgens via Rotterdam naar café-rest. „Drievliet", waar het gezelschap aan een diner heeft aan gezeten, dat men zich goed liet sma ken. Burggem. en mevr. Du Boeuff alsmede mevr. Van der Voet maak ten de gehele tocht mede. Tijdens 't diner zijn de voorzitter van het comi té, de burgemeester en anderen nog aan het woord gekomen. VERKEER B. en W. van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Gemeente raad in zijn vergadering van 4 juni 1963 heeft besloten, gesloten te ver klaren voor het verkeer met ale voertuigen, rij- en trekdieren en vee: a. de Breestraait in de richting van het Rapenburg; b. de Botermarkt in de richting van het Gangetje; c. de Vismarkt in de richting van de Botermarkt; d. de Aalmarkt in de richting van de Vismarkt; e. de Boommarkt in de richting van de Aalmarkt. Genoemd besluit treedt in werking op donderdag 13 juni 1963 en zal gelden tot 8 november 1963. Gedurende deze periode zullen tevens de volgende door hun Colege vastgestelde verkeersmaatregelen van kracht zijn: 1. aanwijzing als voornangskruisimg van: a. het kruispunt Botermarkt - Koornbrugsteeg - Vismarkt - Koornbrug, met dien verstan de, dat voorrang moet worden verleend aan het verkeer op de Botermarkt en de Vismarkt; b. het kruispunt Aalmarkt Vrouwensteeg - Boommarkt - Kippenbrug, met diien verstan de, dat voorrang moet worden verleend aan het verkeer op de Aalmarkt en de Boom markt; c. het kruispunt Prinsessekade - Turfmarkt - Haarlemmerstraat - Blauwpoortsbrug, met dien verstande, dat voorrang moet worden gegeven aan het ver keer op de Prinsessekade en Turfmarkt; 2. aanwijzing als voorrangssplitsinfg van: a. de splitsing Apothekersdyk/ Bostelbrug - Prinsessekade, met dien verstande, dat voor rang moet worden verleend aan het verkeer op de Bostel- brug en Prinsessekade; b. de splitsing Turfmarkt - Cae- ciliastraat, met dien verstande, dat voorrang moet worden ge geven aan het verkeer op de Turfmarkt. 3. instelling van een verbod links afslaan voor: a. de Apothekersdijk op de hoek van de Bostelibrug/Prinsesse- kade; b. de Korevaarstraat op de hoeik van de Hogewoerdsbrug; 4 instelling van wacht-, c.q. stop- verboden voor de volgende we gen en weggedeelten: Botermarkt. wachtverbod aan de zijde der be bouwing; Boommarkt. a. tussen de Vrouwesteeg en per ceel Boommaxlkt nr. 17 (uitrit P.T.T.) wachtverbod aan de zijde der bebouwing en stop verbod aan de zijde van het water; b. tussen de percelen Boom markt nr. 17 en nr. 8: wacht verbod aan de zijde der be bouwing; c. tussen perceel Boommarkt nr. 8 en het Kort Rapenburg: stop verbod aan beide zijden van de weg. Afschriften van bedoelde besluiten zijn gezonden aan de Hoofdingenieur- Directeur van de Rijkswaterstaat in Zuid-Holland, aan de door de Minis ter van Verkeer en Waterstaat aan gewezen verenigingen, behartiging van venkeersbelangen ten doel heb bende en aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. (Adv.) m KAMPIOENSCHAP LEIDSE BILJARTBOND le KLAS In café 't Noorden te Roelofarendsveen werd de laatste ronde gespeeld om het persoonlijk kampioenschap LBB le klas. Ne een zeer zware strijd, waarbij het aan spanning niet heeft ontbroken, kon E. Bakker uit Leiden als kampioen gehul digd worden. De uitlagen van de laatste ronde wer den. L. Cavé 239 39 33 6.12 L. Turk 250 39 39 6.41 P. Vinkesteyn 250 59 32 4.23 D. Wallaart 247 59 33 4.18 M. Turk 250 29 45 8.62 T. Hoek 87 29 12 3 Joh. Bakker 220 14 113 15.71 E. Bakker 250 14 58 17.85 De eindstand werd: E. Bakker 14 1750 167 65 10.48 Joh. Balkker 12 1720 153 113 11.24 L. Turk 10 1596 213 60 7.46 M. Turk 8 1591 218 52 7.29 P. Vinkesteijn 6 1150 249 32 4.61 L. Cavé 4 1357 276 46 4.91 D. Wallaart 2 1306 276 39 4.73 T. Hoek 0 1087 242 47 4.40 Onoordeelkundig gebruik van een benzine-brander veroorzaakte gister avond in een perceel aan de Da Cos- tastraat bijna een fikse brand. Tij dens afwezigheid van de heer des huizes heeft iemand getracht met een benzinebrander de oude verf van een raamkozijn aan de voorzijde te ver wijderen. Toen de verf verwijderd was, heeft ihet vuur zich door het hout van het kozijn heen gevreten, waardoor de vitrage aan de binnen zijde vlam vatte. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, heeft het vuurtje met een nevelspuit geblust. Kozijn en vitrage werden vernield. Op het Noordeinde kwam gister avond omstreeks 21.10 uur de 76-jari- ge mevrouw M. de Ru te vallen. Bij deze val liep zij een grote vleeswond boven 't rechteroog op en 'n schou derfractuur. Door de EHD werd zij naar 't Academisch Ziekenhuis over gebracht. De Breestraat leek gistermiddag omstreeks vier uur een rivier te wor den. Bij het verwijderen van een paal, behorende bij de bovenleiding van de tram werd namelijk een wa terleidingbuis geraakt, in de omge ving van de Stadsgehoorzaal. Aange zien het wegdek daar afloopt in de richting van het Kort Rapenburg, stroomde het water in de richting van de bouwput van de sociëteit Mi nerva. Gelukkig wist men het euvel tijdig te verhelpen. De collecte ten bate' van het Ne derlandse Roode Kruis, die j.l. zater dag is gehouden, heeft in de gemeen te Leiden een bedrag van 3.165,73 opgebracht. DR. J. D. DE JONG TOT LECTOR BENOEMD Bij K.B. is d<r. J. D. de Jong be noemd tot gewoon lector in de facul teit der wis- en natuurkunde om on derwijs te geven in de sediment geo logie. Dr. de Jong, diie in 1913 te Rotter dam is geboren, studeerde geologie aan de Universiteit van Amsterdam, alwaar hij in 1941 promoveerde op een proefschrift over de geologie van het eiland Wet air. Alvorens in 1947 als geoloog naar Venezuela te gaan, was hij gedurende enkele jaren werkzaam bij de geologie aan de Ge meente Universiteit te Amsterdam en vervolgens van 1944 tot 1947 als wetenschappelijk ambtenaar bij het Bodemkumdig Instituut te Gronin gen. Na gedurende 2Vz jaar in Vene zuela gewenkt te hebben, aanvaard de de nieuwbenoemde lector 'n func tie bij de Geologische Dienst te Haar lem. Sinds februari 1955 heeft dr. De Jong een onderwijsopdracht wel ke thans dus plaats heeft gemaakt voor een lectoraat. Behalve zijn proefschrift heeft dr. De Jong veel gepubliceerd in de vaktijdschriften. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld: „Rejuvenation of ore depo sits as exemplified by the belledone metalliferous province", de heer P. J. M. Ypma, geboren te Heemskerk in 1930 en thans wonende te Oegst- geest. Promotor was prof. dr. E. den Tex. De promotie geschiedde cum lande. Eveneens gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, de heer W. F. Knippenberg, geboren te Heyt- huysen in 1930 en thans wonende te Aalst (N.B.). Het proefschrift was getiteld: „Growth phenomena in sili con carbide". Promotor was prof. dr. A. E. van Arkel. De promotie ge schiedde cum laude. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden zijn geslaagd voor de examens: doet. Arabische t. en 1.de heer E. v. Mou- rik Broekman (Boekelo O.); doet. Geologie: de heren P. W. Go (Am sterdam-W.) en J. v. Veen, A. J. Bol en H. H. Pröpper, allen te Leiden; doet. Scheikunde: de heren D. A. de Bie (Viaardingen), cum laude, H. J. A. Saris (Bennebroek) en E. L. M. Delboy en A. J. Dijkstra, beiden te Lelden; doet. Wiskunde: de heer E. E, Dijkema ('s-Gravenhage)doet. Natuurkunde: de heer P. Kuyper, kand. J Wis- en Nat.k.: de heer R. O. Felius, kand. KI Wis- en Nat.k.: mej. C. W. Reitsma, kand. L Wis- en Nat.k.: de heer A. C. W. Swart, kand. A Wis- en Nat.k.: mej. M. M. R. Vos, en de heren J. T. Ubbiruk, allen te Leaden, en D. M. C. de Champeaux de Laboulaye (Baarn); kand. Al Wis- en Nat.k.: de heer J. E. v. Dam, Lei den; kand. BI Wis- en Nat.k.: mej. A. de Mestraf Combremont (Leiden) en de heer H. J. Krijnen ('s-Graven- bage); kand. B Wis- en Nat.k.: mej. A. Haantjes en mej. M. Haantjes, beiden te Leiden; kand. F Wis- en Nat.k.: mej. J. A. Raad (Leiden) en de heren A. v. Es (Delft), A. B. A. Schippers en A. v. Vliet, beiden te Leiden. Leidse Agenda WOENSDAG 13 JUNI Rozenkranskruistocht 7 uur St. Petruskerk. Ring van Christelijke Zangvereni gingen Bijeenkomst in de Stads gehoorzaal. Aanvang 9.00 uur v.m. Ned. Mij. voor Nijverheid en Han del, dept. Leiden Jaarvergadering. Aanvang 11.30 uur, rest. v. d. Heij den. Hierop aansluitend lunchbijeen- komst, aanvang 12.00 uur, rest. v. d. Heijden, Breestraat. „St. Franciscus van Assisië" Al gemene ledenvergadering in café- rest. „Old Dutch", 2e Binnenvest gracht 15. Aanvang 20.00 uur. Leidse Clubhuizen Voetbaltoer nooi. Pomonaterrein, Nachtegaallaan. Aanvang 13.30 uur. APOTHEKERSDIENST Geopend voor spoedeisende geval len: apotheek Tot Hulp der Mensch- heid, Hooigracht 48, tel. 21060. De dienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt eveneens waargenomen door apotheek Tot Hulp der Menschheid. DONDERDAG 14 JUNI Leidse Clubhulzen Voetbaltoer nooi. Pomonaterrein, Nachtegaallaan. Aanvangstijden: 17.00 en 20.15 uur. V.E.R.O.N. Vergadering, 8 uur in Rehoboth. Jong V.K.A.J. Bijeenkomst 19.30 uur in Gasstraat 82. R.K. E.HJ5.0. Buitenoefening in Hoogmade, aanvang 20 uur. BEVOLKINGSONDERZOEK TUBERCULOSE 1963 Volgende week onderzoek in het Waagebouw, Aalmarkt op: donderdag, 13 juni 9.00-12.00 en 14.00-16.30 uur vrijdag, 14 juni 14.00-16.30 en 19.00-21.30 uur. BIOSCOPEN De films in de week van 7 juni tot 14 juni zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: De Woestijnhavik, 14 jaar. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Lido: Ontsnapt uit San Pablo, 14 jr. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: Summer Holiday, prol., (a.l.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: Binnen zonder kloppen; pro longatie, strikt volwassenen. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9. 15 uur. Trianon: West Side Story; prolonga tie; 14 jaar. Dagelijks: 2 en 8 uur. Zondag: 2, 5 en 8 uur Rex: Winchester '73, 14 jaar. Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.19 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Haagweg 15 Tel. 20105— 20521 Goed en verzorgd. Voorjaarsprijzen Voor de sport-toto van het voorbije weekeinde hebben zich geen deelne mers gemeld, die dertien uitslagen juist voorspeld hadden. De eerste prijs van 102.406,70 wordt nu bij de tweede prijs van 55.858,20 getrok ken, zodat de 53 totoÏ9ten, die 12 re sultaten goed voorspeld hadden in to- taaal 158.264,90 verdelen, hetgeen neerkomt op een brutobedrag van 2986 per persoon. De prijs vor de vijf gelijke spelen groot 27.929,10 wordt opgenomen in de tot nummer 39, aangezien er geen vijf gelijke spelen waren. In totaal zorgden 477.511 deelne mers voor een prijzen bedrag van 186.194.-. Ir E. Ruempel voorzitter Mij v. Nijverheid en Handel depart. Leiden De heer P. A. Wernink is op de hedenochtend gehouden jaarvergade ring afgetreden als voorzitter van het departement Leiden van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Zijn functie werd overgeno men door ir E. Ruempol. De heer Wernink memoreerde de beroepen- voorlichting zoals die in nauw over leg met het Gew. Arbeidsbureau ge geven is; er zullen stappen worden ondernomen of met deze voorlichting die een succes is geworden, in de toekomst eventueel kan worden doorgegaan. In de kascommissie werd in de plaats van de heer E. A. C. van Dis- hoeck benoemd de heer H. J. Maas, die thans samen met de heer A. v. d! Koppel deze commissie vormt. In het bestuur was de heer J. A. Harteloh aftredend en niet herkies baar. In de loop van het jaar heeft de heer Lindenbergh bedankt als be stuurslid. Hierdoor is het aantal be stuursleden teruggebracht tot zeven. Voorgesteld werd, hieraan geen uit breiding te geven. De heer Wernink heeft van de heer Koningsveld het vice-voorzitterschap overgenomen. Na de lunch, die met een aantal le den werd gebruikt, sprak de heer J. E. Verwaijen, directeur van het Financieel Economisch Bureau van de Twentsche Bank n.v. te Amster dam over het onderwerp „Het beleg gingsadvies". Burgerlijke Stand Geboren: Robert Dirk zn van J. D. Schreuder en A. J. Vrolijk. Jacque line Theodora Maria dr van C. J. v. d. Meer en A. Kraan; Josephus Lam- bertus zn van J. L. Philippo en E. Meijers. Wilma dr van A. Colyn en E. I. Verhoog. Chanelle dr van A. Pet en C. C. Leurink. Petronella Elisa beth dr van S. J. Kooij en M. E. Was senaar. Sandra Gerarda Maria dr v. R. L. U. Schifferling en A. J. G. Breed. Gysberta Hendrika dr van P. J. Hoogervorst en J. v. d. Niet. Ro bert Marcel zn van C. G. van Berge Henegouwen en A. van Leeuwen. Jan zn van H. Kort en J. Heerens. Overleden: L. Verhaar 64 jr, man. P. den Hoed 71 jr, man. P. Vermond 90 jr, man. K. Visser, 89 jaar, man. C. J. Matthijssen 54 jr, echtgen. v. C. van Nassau. E. I. de Clercq, 62 jr, echtgen. v. R. E. P. le Clercq. W. Fok 36 jr, man. J. Eveleens 68 jr, man. M. J. van Haastrecht 67 jr, echtgen. van J. P. de Haas. BEURSOVERZICHT VAN WOENSDAG Hoofdfondsen overwegend hoger Met uiltzondering van Kon. Olie zijn de koersen van de internationale aandelen vanmiddag bij het begin van de officiële handel verder om hoog gestuwd. Gisteravond paste de markt zich enigszins aan bij de no teringen die Wallstreet te zien gaf, maar vanochtend veranderde het marktbeeld en onder leiding van Unilever kwamen veelal hogere koersen uit de bus. Voor het mar garine-aandeed werd opnieuw fors vooruitgelopen op een verder her stel in Amerika. Bij de opening werd dit aandeel namelijk ruim twee gul den boven het Amerikaans niveau afgedaan op 175.80. Voor Kon. Olie werd enige terughoudendheid in acht genomen. De eerste koers op 166.90 lag zeventig cent onder de slotprijs van dinsdag en even beneden pari teit. Philips was bij de opening 1.60 hoger op 167.60 en Hoogovens klom twee punten tot 608. AKU startte een punt boven de oude notering op Zonder grote belangstelling en zon der grote koersverschilden is de beurstijd verstreken. Voor AKU was minderbeurs enige animo waardoor de koers steeg tot 476Vz. Unilever gaf een kleine teruggang te zien tot 175.40 en ook Philips moest naar mate de beurstijd vorderde enig ter rein afstaan tot f 167.10. De scheepvaartfondsen waren over wegend een fractie beter. De Cul tuursector was licht verdeeld. De staatsfondsenmarkt was vrijwel on veranderd bij kleine omzetten. (Meegedeeld door het KNMI, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt te 11.15 uur): IETS WARMER Droog en zonnig weer, maar in de nacht en ochtend plaat selijk mist of laaghangende be wolking. Dezelfde temperatu ren als vandaag of iets hogere. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit westelijke rich tingen. ZIE OOK PAG. 5 STOCKHOLM KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE BERLIJN FRANKFORT MÜNCHEN ZüRICH GENEVE LOCARNO INNSBRUCK BELGRADO ATHENE ROME MALLORCA LISSABON zwaar bew. onbewolkt motregen licht bew. zwaar bew. geheel bew. onbewolkt mist onbewolkt zwaar bew. geheel bewolkt onbewolkt zwaar bewolkt mist licht bewolkt regen regen zwaar bewolkt licht bewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt 23 11 23 10 21 11 21 9 23 16 23 11 25 10 18 12 24 15 26 16 24 17 PAUZE Morgen: H. SACRAMENTSDAG. Mis: „Cibavit eos Hij heeft hen gevoed met het beste van de tarwe, alleluja!! (uit psalm 80). GEEN „VERPLICHTE" DANKBAARHEID Het was niet dapper, al kunnen we ter vergoelijking aanvoeren toen niet ouder geweest te zijn dan 14 of 15 jaar. We zaïten op een neutrale h.b.s., als enige katholieke jongen in de klas. Naar aanleiding van een of an der gedicht vroeg de leraar Neder lands ons aam de klas uit te leggen, wat de H. Hostie was. We kregen een hoofd als een kroot en bleven sprakeloos. Of we het er nu beter af zouden brengen? Op dat moment zóveel jaren geleden ervoeren we diep wat in de eerste christentijden „de heilige geheimen" werden ge noemd. Het is een geheim voor bui tenstaanders, het blijft ook een ge heim voor ons, die ons gelukkig prij zen „insiders" te zijn. Het Avond- maalsoffer méégegeten, is de groot ste intimiteit die Christus aan men sen schenkt. Het is morgen een ge schikte dag zich daarvoor dankbaar te tonen, al is dat niet „verplicht" meer, in Nederland tenminste PUZZEL No. 536. Horizontaal: 1. gem. in- Nrd. Brab., 5. uitroep, 6. gebod, 7. voegwoord, 9. traag van begrip, 10. kever, 11. zuil, 13. badplaats in Duitsland, 15. bloeiwijze, 17. ijskegel, 19. soheik. elem. (afk.), 21. water in N. Brab., 22. handvat aan ma chines. Verticaal: 1. danspartij, 2. voegwoord, 3. ik (Lat.), 4. voorwerp ter verlichting, 5. scharnier van een hengsel, 8. flink en sterk, 9. baljuw, 12. vader der Duitse toonkunst, 14. plaats in België, 16. vogel, 18. vis, 20. bekende afkorting. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 535. Horizontaal: 1. lev, 4. vet, 7. aver, 8. ra, 9. por, 10. gek, 11. Eder, 14. ree, 15. Anna, 17. big, 19. dra. 21. on, 22. teil, 23. tak, 24. las. Verticaal: 1. lap, 2 .evoë, 3. verdrag, 5. ere. 6. takel. 10. grendel, 12. een, 13. robot, 16. aria, 18. Ina, 20. als. PUNT Programmawijziging

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3