Nog geen goud gevonden in „De Zaanstroom" Kardinaal Alfrink verricht absoute bij rouwdienst DINSDAG 11 JUNI 1«B DE LBIDSCm COUHANT PAGINA T Foto: Recherche, douane en politie op de kade en op het schip in de Am sterdamse haven. KATHOLIEKE BISSCHOP NAAR BEGRAFENIS ANGLIKAANSE BISSCHOP Mgr. A. D. Souza, bisschop van Poona heeft de begrafenis van de Anglikaanse bisschop H. Reed bijge woond als hoofd van een katholieke afvaardiging. De overledene, die 75 Mijndetectors voor verder onderzoek .gezet. Mejoor H. Waalcop Beyers, jaar 0U(j was heeft een auto-ongeval commandant van de rijkspolitie te TT.. waiter van het district Amsterdam, nie^ overleefd. Hij werd op zijn sterf- vertelde dat de „Zaanstroom" door bed door een katholieke priester drie rechercheurs van de Rijkspoli- voorzien van de H. Olie. Voorbereidingen voor het conclaaf wel men de hoop nog niet heeft op- gegeven, houdt men in Amsterdam tie te water, benevens enkele doua- nauwgezet wordt „Het is een bijzonder precies werk- zei de districtscommandant, „want de lading, die uit 150 h 160 ton sctukgoed bestaat, moet centi- toch reeds rekening met de moge lijkheid van een loos alarm van Scot land Yard. In politiekringen houdt men het niet voor onmogelijk. Dat Scotland Yard door het ano- De 150 ton stukgoederen uit Enge- nieme telefoontjes, waarin de Zaan land waarmee de kustvaarder „Zaan- stroom als „goudschip" werd ge- 0. stroom" zondag in Amsterdam is te- noemd, bewust op een dwaalspoor is meter voor centimeter onderzocht ruggekeerd, zijn gisteren allemaal gebracht. Scotland Yard acht zelf de- worden. Het is n.l. heel goed moge- gelost, maar in de ruimen van het ze mogelijkheid ook niet uitgesloten lijk, dat de staven in kleine stukken schip werd geen spoor gevonden van want volgens uit Londen ontvangen zijn gehakt". de veertig in Londen gestolen baren berichten zijn sinds zaterdag alle uit De commandant bevestgide van goud die zich volgens een tip uit Engeland vertrokken schepen in de daag dat hij in deze zaak door In- Londen aan boord van de coaster gaten gehouden. terpol is benaderd, op verzoek van Scotland Yard. Het zoeken naai- de veertig baren Hoe lang het onderzoek zou du- vanoohtend intensief voort- ren, kon hij niet zeggen. Londen aan boord zouden bevinden. De douane-recher- sche en rechercheurs van de rijkspo- lietie te water zijn de hele dag in goud touw geweest om de Zaanstroom van onder tot boven uit te kammen. „In het schip is niets te vinden", luidde de conclusie na dit minitieus onder zoek toen gisteravond de hele la ding was gelost. De enige mogelijk heid is nog dat de baren goud in de lading zijn verstopt,' al of niet in klei- Ongeveer dertig boeren uit Uddel lijk te verstaan, dat het zo ver nog ne parten versneden. Dat onderzoek hebben gisteravond in Nieuw-Millin- niet was: „We moeten eerst ordelijk wordt morgen voortgezet in de lood- gen in een vergadering met verte- gaan praten in Den Haag." DOOR „DEFENSIE" BEDREIGDE BOEREN UITTEN VERONTRUSTING sen van de Hollandse Stoomboot genwoordigers van de Gelderse Maat- Maatschappij waar de lading voorlo- schappij .van Landbouw en de Rijks; pig is opgeslagen. Het schip kan dan dienst voor het Nationale Plan hun weer normaal naar Engeland ver- verontrusting erover uitgesproken, Ook boer Koekoek was op de ver gadering aanwezig, maar veel be- laagftjks had hij niet te zeggen. Bijna v/as ,dit nieuwe Lid van de Tweede van deze boeren 250 Kamer nog uit de vergadering ver trekken. Het onderzoek van de lading dat „defensie' o I levert zoveel moeilijkheden op, dat ha grond vordert om er een oefen- wijderd, omdat de secretaris ^Tan de men om praktische redenen en ook terrein voor rupsvoertuigen van te Geld. Mij van Landbouw, ir. Knep- uit het oogpunt van tijdsbesparing maken. "Zo kan het ons dus gebeu- pelhout, boer Koekoek niet in de zaal (het stukgoed kan niet te lang wor- ren, diat we op een kwade dag een wilde hebben. Maar boer Koekoek den opgehouden, want een derde brief ontvangen, waarin staat, dat we bleef. Hij vond, dat hij best in een De bromfietser H Bust uit Nieuw- f„eiu1Sv,te£0?ze 222? en ^edrijf .maar ,™ïeten gebouw mocht komen dat aan de duinen is zaterdag met zijn brom- SPOOK STOORT ZICH NIET AAN GOEDE RAAD Arbeiders die bij Weybridge in Zuid-Engeland in een vliegtuig- loods werken vlakbij een baan waar vroeger racewedstrijden werden gehouden hebben ver klaard, dat hier de geest van een een helm en een leren jas draagt zoals die in de ja ren-twintig door renners werden gedragen, wandelt door de loods en verdwijnt dan in een muur. Een arbeider probeerde een keer de andacht van de geest te trekken. „Je moet daar niet doorheen gaan", schreeuwde hij toen de geest weer eens naar de muur kuierde. Maar deze liet het afweten en verdween in de muur. „Wij raken nu wel aan hem ge wend", zei een andere arbeider. De loods werd drie maanden ge leden gebouwd bij de- baan waar destijds verscheidene coureurs en monteurs om het leven kwamen. Ruim 200 arbeiders zijn druk be zig met de voorbereidingen voor het conclaaf, dat volgende week woens dag begint. Het grote aantal kardina len - ongeveer 80 -, begeleiders en het verzorgend personeel vragen bij zondere maatregelen. De smeedijzeren hekken in de Six tijnse kapel worden weggenomen, opdat ook het achterste gedeelte er van benut kan worden voor zit plaatsen. Ofschoon paus Johannes heeft bepaald, dat de stembriefjes voortaan bewaard moeten blijven, staat de kachel, waarin vroeger de stembriefjes werden verbrand, reeds op zijn plaats-. In de rand staan de jaartallen van het gebruik van de ka chel: 1939, 1958 en 1963. De pijp, waardoor de rook kan ontsnappen, die de uitslag van de verkiezing aan geeft, moet 30 meter lang worden - 16 meter in de Sixtijnse kapel en 14 meter daarbuiten. Dan pas kan men vanaf de Sint Pietersplein de rook zien opstijgen. ROUWDIENSTEN Gisteren zijn de namen bekendge maakt van de kardinalen die zijn uit genodigd, op de laatste drie dagen van de „Novemdialia" de officiële rouwplechtigheden te celebreren. Het domkapittel van de Sint Pieter verzorgt de plechtigheden op de eer ste zes rouwdagen. Daarna - op 15, 16 en 17 juni -, zorgt het kardinaals college hiervoor. nisch hulpmiddel heeft gezocht. Dat afstaan," zo werd verontwaardigd op- meent men nu te hebben gevonden in gemerkt, de oude modellen mijndetectors. Gis- openbare weg ligt en bovendien was fiets in Ter Apel in aanraking ge- hij volksvertegenwoordiger. De heer komen met de trottoirband en sloeg teravond is daarmee"reeds een proef Namens de Rijksdienst voor het ^^ders°op en^boer Koekoek6werd sS5wst=au^ worden gedaan op de mijnendienst breidiing van het militaire oefenter- van de marine in Den Helder, om een rein van node heeft. Maar aan bos en aantal manschappen met mijn-detec- heide mag men niet komen, omdat tors ter beschikking te stellen. Als de de „recreatiedruk" steeds sterker officiële toestemming werd gege- wordt. Er zal, zo werd verzekerd van ven gingen de marine-mannen reeds de zijde van de Gelderse maatschap morgenochtend aan het werk. De la- pij van Landbouw, niet „pinnig" wor ding van de Zaanstroom is de afge- den getaxeerd als de eigendommen lopen nacht streng bewaakt door re- aan de staat moeten worden overge- ohercheurs van de waterpolitie. Hoe- dragen. Maar de boeren gaven duide- Prof. Vondeling: grootste deel van landmacht zal korter kunnen dienen PvdA is geen soort harlekijn zullen gaan zingen", zei prof. Vonde ling o.m. dat men de dingen bij de naam moet kunnen noemen en dat in de Kamer met duidelijke woorden de eigen mening jegens de regering Volgens de socialistische fractielei- S^egd moet kunnen worden. Of- der in de Tweede Kamer, prof .Von- ^hoon v- A- e^n verkiezings deling, is het tijdens de informatie- ^ag, §?J^erV-J£ zyT1£?g poging van prof. Romme duidelijk altijd sterker dan CHU, ARP en VVD geworden, dat een diensttijdverkor- same^- ting van enige maanden voor het Wij kunnen niet met ons laten sol- overgrote deel van de landmacht len> zoals met een soort harlekijn, mogelijk is. Prof. Vondeling zei dit in Wat ons betreft, is dat er niet bij, al- een radio-interview met de heer K. dus prof. Vondeling. Voskuil over de informatie-Romme - en de formatie-De Kort. Er zou een „vrij brede tot brede overeenstemming" over deze dienst tijdverkorting verkregen zijn.. Bij het „aanharken en omspitten" van vraag stukken is volgens ir. Vondeling nog geen oplossing voor het televisie- vraagstuk gevonden; wel zijn door het verduidelijken van standpunten op lossingen in zicht gekomen, die rui me steun in de Kamer kunnen krij gen. Over de volkshuisvesting is geen volledige overeenstemming bereikt, maar ook hier is wel veel duidelijker geworden, meent hij. Dr. De Kort weet nu beter, wat kan en niet kan. Prof. Vondeling zei te vinden, dat dr. Romme zich stellig op objectieve wijze en strikt van zijn opdracht ge kweten heeft. Hij hield het er voor lopig op, dat dr. De Kort het daar door gemakkelijker zal hebben. Op het punt van rijksuitgaven en be lastingen bijvorbeeld is men door deze informatie verder gekomen. KARDINAAL ALFRINK Donderdag vertrekt kardinaal Al frink naar Rome voor het conclaaf. Hij zal worden vergezeld door zijn secretaris de z.e. heer T. Geurts. KOSTEN VAN LEVENSONDERHOUD OPNIEUW GESTEGEN Hiet landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud voor gezinnen van hand- en hoofdarbeiders, zoals het Centraal Bureau voor de Statis tiek dat maandelijks samenstelt op basis 1959-'60 160, steeg van me dio maart tot medio april 1963 van 109 naar 110. Binnen de sector voeding, waarvan het indexcijfer opliep van 110 tot 112, stegen de indexcijfers voor aardap pelen, groenten en fruit. Voor eie ren werd een prijsdaling waargeno men. Het indexcijfer, inclusief verplich te sociale verzekeringen en loonbe lasting, liep op van 107 naar 108. De pontificale H. Mis van requiem wordt 15 juni opgedragen door kar dinaal Ferretto (Curie), terwijl de kardinalen Alfrink (Utrecht), Suenens (Mechelen-Brussel), Anto- niutti (curie) en Ritter (St. Louis/ VS) de absoute verrichten. Op 16 juni is kardinaal Urbani van Venetië de celebrant. De deken van het kardinaalscolle ge, Eugène Titterant, celebreert op de laatste van de „Novemdialia" een plechtige H. Mis van requiem, waar bij de bijzondere regeringsdelegaties en het corps diplomatique tegenwoor dig zijn. Mgr. Del Ton, secretaris van de Latijnse brieven, houdt na afloop de officiële lijkrede. Deze laatste plechtigheden vinden plaats in de absis van de Sint Pieter en beginnen 's morgens om 10.00 uur. De broers van wijlen paus Johan nes hebben rond 2000 brieven van rouwbeklag ontvangen na de dood van de paus. Zoals bekend wonen zij in Sotti il Monte bij Bergamo in Lom- bardije. Op een van de pleinen in Florence, het Piazza del Giglio, zal een monu ment komen voor paus Johannes. Men heeft een wedstrijd voor een ontwerp uitgeschreven, waaraan Italiaanse en buitenlandse beeldhou wers kunnen deelnemen. De deelne mers moeten hun ontwerp voor 30 september indienen. De winnaar krijgt een prijs van een miljoen lire. Uit het dagboek van Paus Johannes „MIJN LEVEN MOET ALS WIEROOK ZIJN'' „Voor de toekomst maak ik mij geen zorgen en heb ik geen wensen. Adveniat regnum tuum. Fiat voluntas tua. (Uw rijk kome. Uw wil geschiede).... dat is mij genoeg". Deze woorden uit het dag boek van wijlen paus Johannes zijn gepubliceerd door de „Os- servatore Romano". Paus Jo hannes schreef ze tussen 1928 en 1933, toen hij apostolisch de- legaat in Bulgarije was. „Mijn leven", zo vervolgt hij dan, „moet als wierook zijn. Wierook is een amorfe stof als men er niets mee doet, maar als men deze stof op het vuur gooit, brandt ze en verspreidt ze in de kerk een geur van verruk kelijke zoetheid". Een beeld uit Vatikaanstad: de constructie van de dertig meter hoge schoorsteenpijp, waaruit de rook zal komen, die de verkiezing van de nieuwe Paus aan de wereld bekend zal maken. Dr. De Kort premier? Over de vraag, of de formateur ook premier zal worden, zei porf. Von deling, dat „iedere grote fractie in haar voorzitter een toekomstige pre mier moet zien". In dr. De Kort is volgens de spreker een duidelijk ver trouwen uitgesproken en het ligt voor de hand in hem een toekomstige premier te zien. Dr. De Kort heeft jarenlange ervaring. Hij was nauw betrokken bij het vooroverleg. Het zou prof. Vondeling niet verbazen, als dr. De Kort premier wordt, prol. De Quay heeft duidelijk laten weten, geen tweede termijn te ambiëren. Maar niets is onmogelijk, zei prof. Vondeling. Toen hem gevraagd werd, of bij een samengaan van KVP en P. v. d. A. de sosialisten zich „netjes zullen ge dragen" en dus „een toontje Hfipr De staatssekretaris van O., K. en W„ mr. Y. Scholten, heeft maandagochtend In het Plantsoen Surinamestraat in de Haagse Archipelbuurt, namens de regering aan het gemeentebestuur van Den Haag een beeld van de Haagse schrijver Louis Couperus overgedragen, dat in opdracht van de regering is vervaarigd door L. Sondaar. De overdracht van dit beeld, dat op een provisorische sokkel staat, geschiedde op de dag dat precies honderd jaar geleden de schrijver werd geboren. Op de foto v.l.n.r. bij het beeld: mr. Scholten, burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten, die het beeld aanvaardde en de beeldhouwer.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7