S)e CcicbeSöii/tcmt Alle Amerikanen hebben dezelfde rechten Liberalen wensen aftreden van Maemillan één assistent Er zouden gestolen goud staven aan boord zijn MAANDAG 10 JUNI I960 53e JAARGANG No. 15.948 Kabinetsformatie BUREAUS: PAPBNGBACHT Jt KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN op het terras LICHTGEWICH REGENJASSEN Gemakkelijk mee te nemen Polyester 59.75 Nylon 24.75 Plastic 3.90 sekretaris, zei later, dat de rede van de president „een belangrijke ver klaring op het gebied van de buiten landse politiek" zal bevatten. Meer wilde hij echter niet zeggen. Een deel van de rede zal via de 'Telstar' in diverse Europese landen op het televisiescherm te volgen zijn. DE RASSENSTRUD Te Savannah in de Amerikaanse staat Georgia zijn zondag ruim 100 negers gearresteerd, die in het cen trum van de stad betoogden tegen de rassenscheiding in de hotels en res taurants. Om te voorkomen dat de gevangenis van de stad te vol raakt, aaaMMMHoMflaiiwi (Advertentie) zijn zij per autobus naar een vlieg veld bij Savannah gebracht. Te Charleston in Züid-Carolina hebben rond 200 negers in het cen trum tegen de rassenscheiding ge protesteerd. Zij trokken zingend door de straten. Te Bradenton in Florida heeft men zondag een stuk van het strand, dat kortgeleden voor blanken en negers was opengesteld, moeten sluiten, om dat blanken en negers die er baad den, het met elkaar aan de stok kregen. Te Tuscaloosa in Alabama zijn za terdag 15 gewapende blanken vlak voor het begin van een bijeenkomst van de Ku Klux KI an gearresteerd. In zijn woonplaats Ulvenhout heeft de kabinetsformateur dr. W. L. P. M. de Kort, zaterdag een onderhoud gehad met de informateur, zijn partijgenoot prof. dr. C. P. M. Romme. Gelokt door het heerlijke weer hielden de heren De Kort (links) en Romme (rechts) hun besprekingen op het terras van de bungalow aan de Wolvenhoek. Bombardementen HET KOMENDE CONCLAAF m Midden-Oosten Elke kardinaal slechts Directeur J. F. J. M. KOENS Hoof diedak teur L. C. J. ROOZEN Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 2589 4 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kv., Franco p.p. 8,78, Adv. 18 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 KENNEDY TOT BURGEMEESTERS: President Kennedy heeft zondag op een congres van Amerikaanse burgemeesters op Hawaii verklaard, dat de negers in Amerika hun strijd voor gelijke rechten als de blanken, zullen winnen en dat het land eraan moet meewerken, dat deze overwinning op vreedzame wijze tot stand komt. „Wij hebben te maken met een ogenblik van een morele en constitutionele crisis en mensen met invloed en inzicht moeten hun stem in elk deel van het land laten horen," zo zei hij. De president waarschuwde, dat in de komende maanden nog meer negerbetogingen moeten worden verwacht. Hij vroeg de steun van de aanwezigen om de strijd van de negers in een vreedzame revolutie te veranderen. „Ik vraag u, hier en nu, met mij de rechten van alle Amerikanen te erkennen en de weg naar een vreedzame revolutie langs constructieve kanalen te leiden, een vreedzame revolutie die niet alleen een ramp zal voorkomen, maar onze hoogste ver plichtingen zal vervullen." Wallace stuurt troepen naar Tuscaloosa De Amerikaanse president zei voorts, dat iedere Amerikaan een bil lijke kans moet krijgen om zijn ta lenten te ontplooien. Hij drong er bij de burgemeesters op aan, terugge keerd in hun gemeenten, een voor beeld te stellen, dat degenen, die zich nog aan het verleden vastklam pen, niet kunnen negeren. De rege ring kan maatregelen nemen om de grieven van de negers op vreedzame wijze te verhelpen, zo zei hij. Gouverneur Wallace van Alabama heeft president Kennedy meegedeeld, dat hij 500 soldaten van de nationale garde naar Tuscaloosa heeft gestuurd voor het handhaven van de orde in deze universiteitsstad. De maatregel is genomen met het oog op de ver wachte toelating van twee neger studenten tot de universiteit. Zoals bekend heeft de gouverneur verklaard dinsdag bij de universiteit aanwezig te zijn om persoonlijk de studenten de toegang te beletten. VANDAAG BELANGRIJKE REDE VAN KENNEDY President Kennedy zal vandaag in het gebouw van de Amerikaanse universiteit te Washington „een van de belangrijkste redevoeringen" hou den sinds hij staatshoofd werd. Dit hebben kringen, die in nauw contact staan met het Witte Huis meegedeeld in Honoloeloe op Hawaii, waar de president in verband met een congres van Amerikaanse burge meesters zondag heeft vertoefd. Het is niet bekend, waarover de presi dent maandag zal spreken. Hij zal zich kort na zijn terugkeer van een reis van vijf dagen door het westen van de Verenigde Staten naar de universiteit begeven. Pierre Salinger, Kennedy's pers- Verhouding Kerk en Staat in Polen In Poolse kerkelijke kringen werd zaterdag vernomen, dat 27 mei j.l. in Warschau een bijeenkomst is ge houden van de Poolse commissie voor de verhouding tussen Kerk en Staat, waarin afgevaardigden van de gees telijkheid en de communistisch#partij zitting hebben. Dit was de eerste bij eenkomst v«n de commissie sinds begin 1961, toen de besprekingen tus sen Kerk en Staat vastliepen. Naar aanleiding van de dood van Paus Jo hannes willen beide partijen nu eerst afwachten hoe de ontwikkeling in het Vaticaan verloopt, alvorens over te gaan tot overleg in details. Eind april werden de hernieuwde contac ten in feite voorbereid tijdens een geheime ontmoeting tussen kardinaal Wyszynski, de primaat van Polen, en de leider van de Poolse commu nistische partij, Gomulka Nasleep van zaak-Profurno Een Syrische regeringswoordvoerder heeft zondagavond meegedeeld dat twee Israëlische straaljagers en een kanonneerboot een aanval hebben gedaan op een Syrische voorpost en een dorp op de oostelijke oever van het meer van Galilea. Hij zei, dat de kanonneerboot zon De leider van de Britse liberale partij, Grimond, heeft zaterdag een verklaring gepubliceerd, waarin hij op de Britse eerste minister Mae millan een beroep doet af te treden In verband met de zaak-Profumo. In zijn verklaring zegt Grimond, dat het tijd wordt, dat er wat licht wordt gebracht in de conservatieve politiek. De man, die de zaak-Profumo in han den moet nemen is de eerste-minis- ter. Hij kan zich niet aan deze ver antwoordelijkheid onttrekken. „Of hij kende de gevaren, verbon den aan het gezelschap van zijn mi nister van oorlog, waartegen hij niets deed, öf hij kende ze niet en liet geen gedegen onderzoek instel len, want er waren genoeg geruchten die hem waarschuwden," aldus de liberale partijleider. DR. WARD GEARRESTEERD Dr. Stephen Ward, wiens naam in de geruchtmakende zaak-Profumo herhaaldelijk genoemd werd, is za terdag in Londen gearresteerd. Ward heeft de Britse ex-minister van oorlog John Profumo destijcls in con tact gebracht met zijn vriendin Christine Keeler, het Londense foto model. Hij had zelf de Britse contra spionage op de hoogte gesteld van de verhouding, die Christine Keeler, met Profumo en tezelfdertijd met de Russische marine-attaché Ivanov had. Dr. Ward had tevens verteld, dat mej. Keeler en Profumo elkaar soms ontmoetten in zijn woning te Londen. Hij wordt ervan beschuldigd, ge leefd te hebben van de opbrengsten van prostitutie. Hij zal maandag voor een Londense rechtbank ver schijnen. De opvolging. „Het graf van Johannes XXIII kan Naar aanleiding van het schandaal- Profumo wordt gemeld dat Scotland Yard een aktie aan het voeren is om de „call-girl"-organisatie in de Britse hoofdstad op te rollen. Daartoe heeft de politie de afgelopen week met honderden vrouwen „gesproken" en daarover is een rapport van zeshon derd kantjes aan het openbaar mi nisterie toegezonden, dat moet be slissen over eventuele aanleiding tot gerechtelijke akties. De openbare prostitutie in de Lon dense straten is in de zomer van 1959 officieel afgeschaft. Tienduizenden vrouwen en meisjes gingen toen „on dergronds" en sedertien is de prosti tutie overwegend in de wijk Soho geconcentreerd. Het college van kardinalen, dage- nog twee bisschoppen heeft benoemd, lijks bijeenkomt voor het interimbe- een Italiaan en een Cubaan. -stuur van de Kerk en de voorberei- Het zijn de 50-jarige mgr. Gilberto dagmorgen de voorpost, in de buurt van het conciaaff heeft zaterdag Baroni (Bologna), Italië, en de 39- besloten, dat elke kardinaal, die aan jarige mgr. Adolfo Rodriguez Her- w b,?: het conclaaf deelneemt, maar één rera (Camaguey/Cuba). schoten. De Syriers hadden het vuur ^tent bü zich mag hebben. Op de beantwoord „en de boot verdreven". di" ,aterdae waren 41 Later waren twee Israëlische straal- a. ,S n jagers verschenen, die het dorp met 82 kardinalen aanwez.g. De raketten en machinegeweervuur be- J*®8!18®111!! inzake het aantal assisten- stookten. Syrië heeft een dringende «®n werd genomen omdat er nog zyn erfenis met bevatten De dood klacht bii de veiligheidsraad In de n,0o't ?0™®> kardinalen aan een con- kan de geest niet verstikken, die hu besitandscommissïe ingediend naar c,aaf hebben deelgenomen. Het con- onze tijd heeft laten varen. Zouden aanleiding van herhaalde Israëlische claa' van 1958' waar0P Paus Johannes wij ooit de weg kunnen verlaten die agressie". werd gekozen, werd bijgewoond door hij zo magistraal voor onze toekomst Egyptische vliegtuigen hebben za- 52 van de 54 kardinalen, die er toen heeft gebaand? Zo iets zou ondenk- terdag van Jemen uit de Saoedi-Ara- waren. Bijna alle huidige kardinalen baar zijn". Aldus heeft kardinaal bische havenstad Djizann aan de worden op het conclaaf, dat 19 juni Montini, de aartsbisschop van Milaan, Rode Zee gebombardeerd, zo meldt begint, verwacht. Radio-Mekka. Hierbij werden 30 mensen gedood en 19 gewond. Vol gens een communiqué van het mi nisterie van defensie in Amman wer den woonhuizen en ook het zieken huis bestookt. Zaterdag hebben Egyptische vlieg tuigen ook een tweede aanval uitge voerd op Chamis Moesjait. De eerste aanval was donderdag. Deze stad ligt dicht bij de grens met Jemen. verklaard. Paus Johannes benoemde nog tivee bisschoppen De tempels van Aboe Simbel Uit een woning aan eerv grote boulevard in het centrum van Nice is zaterdagavond een hoeveelheid juwelen gestolen ter waarde van on geveer 145.000 gulden. De gouverneur van Oost-Pakis- tan heeft bekendgemaakt, dat 't aan tal doden en vermisten als gevolg van de wervelstorm, die op 29 mei het kustgebied van het land getrof fen heeft, 11.942 bedraagt. Een Frans toeristenvliegtuig is zondagochtend bij Nonancourt neer gestort. Het ongeluk heeft vier do den geëist. Zaterdag werd bekend, dat paus Vijf deskundigen van de Unesco Johannes enkele dagen voor zijn dood hebben zaterdag in Cairo besloten het Zweedse plan tot behoud van de tempels van Aboe Simbel te aan- in Ulvenhout een bespreking met de vaarden. De tempels zullen worden Ongeveer 100.000 mensen in het informateur dr. C. Romme. afgebroken en op hoger gebied weer oosten van Balii, die met de honger- Per koerier stroomden de ant- worden opgebouwd. Op de plaats dood worden bedreigd doordat hun woorden binnen op aanvullende vra- waar zij nu staan komt mettertijd 'n rijstvelden bedolven zijn onder as gen, gesteld aan alle ministers van stuwmeer. van de vulkaan Agoeng, weigeren uit het demissionaire kabinet. De kosten worden op 36 miljoen hun dorpen te vertrekken. Een Vanmorgen om half twaalf kwam dollar geschat. Amerika is bereid een woordvoerder van het bestuur op de chef van de luchtmachtstaf, luite- derde van de kosten te dragen, de Balii verklaarde dat er niet genoeg nant-generaal H. P. Zielstra, zijn op- VAR li1/® miljoen dollar en andere voertuigen zijn om de dorpelingen wachting maken bij dr. De Kort in Unesco-leden de rest. van voefdsel te voorzien. het kabinet van de minister-president Verwacht wordt dat in oktober met het plein 1813 in Den Haag. Om de werkzaamheden zal worden be- een zou de chef van de marine- gonnen en dat men in 1968 klaar staf, vice-admiraal A. H. J. van der zal ziin vertrokken om een krans te tejgen Schktten Olivier, een bezoek brengen. J by 't graf van paus Johannes XXIII. kabinetsformateur IETS KOELER De Bilt, maandag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Terwyl gedurende het weekeinde Met de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. Luns, was een afspraak 4 1 tegen twintig over twee en met de Agenda van minister van Economische Zaken, drs. O J. W. de Pous, tegen vier uur. Om vijf uur tenslotte zal chef generale staf, luitenant-generaal A. V. van den Wall Bake, een bezoek aan dr. De in ons land zonnig en warm weer De kabinetsformateur, dr. W. de Kort brengen. heerste, is de luchtdruk in geheel Kort, heeft voor vandaag de minis- Aan deze bezoeken behoeft geen Westeuropa gedaald. De kern van het ters van Buitenlandse Zaken en Eco- bijzondere politieke betekenis te wor- hogedrukgebied, dat de algemene cir- nomische Zaken alsmede de chef van den gehecht, zo werd in de naaste culatie beheerste, heeft zich naar het de generale staf en de chefs van de kring van de formateur duidelijk. Dr. zeegebied bij IJsland teruggetrok- luchtmachtstaf en de marinestaf voor De Kort 'oriënteert zich op het ogen- ken. Kleine storingen, waarvan er bezoeken uitgenodigd. blik nog over een aantal klemmende een bij de Botnische Golf ligt en een ander boven Frankrijk, zullen de luchtdruk op het Europese vasteland nog wat verder doen dalen. Het komende etmaal zal de invloed hiervan op het weer nog gering zijn. De wind wordt meer noordelijk en zal tijdelijk mist of lage \yolken de kustgebieden kunnen binnenvoeren. In het binnenland zal het weer nog overwegend zonnig zijn, met slechts een kleine kans op een bui. De tem peraturen zullen de neiging hebben iets te dalen. Zaterdagmorgen voerde dr. De Kort vraagstukken. Nederlands schip onder bewaking? Het Nederlandse schip „Zaanstrooan" van de Hollandse Stoombootmaat schappij, dat zondagmiddag in de Amsterdamse haven is teruggekeerd, is volgens onbevestigde geruchten on der bewaking gesteld van die rijks politie te water. Uit Londen heeft de politie n.l. het bericht ontvangendat zich aan boord van de „Zaanstroom" waarschijnlijk de 40 goudstaven bevinden, die op 24 mei in de Britse hoofdstad werden gestolen. Het was de grootste goud diefstal uit de Engelse geschiedenis. Scotland Yard had een anoniem te lefoontje ontvangen met de medede- juni a s een bezoek zal brengen aan West-Berlijn, zal ook in de gelegenheid jg&Jfc De' President Kennedy, die op jva.vii JJ1 tjuiu. worden gesteld een blik over de Berlijnse Muur te werpen. Hiertoe wordt op het ogenblik een soliede podium Engeland aan "b^d^^van een 'schip gebracht. Scotland Yard heeft gebouwd nabij de Brandenburger Poort Interpol verzocht een Nederlands schip dat dan de „Zaanstroom" zou zijn in Amsterdam te door zoeken. Een beloning van ruim 200.000 is uitgeloofd voor het vinden van de goudschat. Britse rechercheurs hebben altijd gemeend, dat de bende, die voor de diefstal verantwoorde lijk is, zou pogen het goud uit Enge land te smokkelen. Majoor H. Waakop Reyers, com mandant van de rijkspolitie te water van het district Amsterdam, wilde niet zeggen of hij in dit verband door Interpol was benaderd. Hij zei slechts dat z'n rechercheurs vandaag (maan dag) een onderzoek zullen instellen. „De mogelijkheid is niet uitgeslo ten, dat het gerucht waar is", zo liet hij echter voorzichtig weten. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's ZON- EN MAANSTANDEN Hoogwaterstanden 11 Juni: v.m. 5.27; n.m. 17.51. KORRELTJE Het is ieder mens eigen te dwa len, maar alleen de dwaas in zijn dwaling te volharden. (Cicero)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1