De verhoogde uitkeringen AOW en AWW SATERDAG 8 JUKI 1063 DC LMDSCHE COURANT PAGINA 8 fc de St. Pieterskerk in München vond na het bekendworden van het overlijden van Paus Johannes oen korte, sobere plechtigheid plaats: de driekroon welke een beeld van Petrus siert werd afgenomen. Het beeld mal ongekroond blijven, totdat een nieuwe kerkvorst is verkozen. In ons bericht van gisteren, „ver hoging uitkeringen sociale verzeke ringswetten" zijn gekiende uitkerings bedragen vermeld voor de algemene ouderdomswet en de algemene wedu wen- en wezenwet. Die bedragen zijn ontleend aan de brief die de minis ter van Sociale Zaken en Volksge- aondheid aan de SER had gezonden toen hij advies over deze materie verzocht. (De vermelde uitkeringsbedragen waren relevant, 20 vernemen wij, voor de berekening van het procen tuele va-schil tussen het geschatte index-cijfer der lonen per 31 mei 1'963 en de basis-indexcijfers zoals cfie voor de pensioenen krachtens de AOW en de AWW gelden. Deae onderling verschillende basis- indexcijfers voor deze pensioenen en de uitkeringsbedragen hebben echter inmiddels wijziging ondergaan als ge volg van de huurverhoging; per 1 september 19,62. De thans geldende uitkeringsbedra gen zijn derhalve: ouderdomspen sioenen gehuwden 2358; ouderdoms pensioenen ongehuwden 1618, we- duwenpensioen voor weduwes met kinderen 2406; weduwenpensioen voor weduwen zonder kinderen, als mede voor de tijdelijke weduwenuit- kering 1740; wezenpensioen van weaen van 10 tot 16 jaar 828; wezen pensioen van wezen van 16 tot 27 jaar 108a Het zal, zo vernemen wij verder, nog wel even duren voordat de al gemene maatregel van bestuur waar bij verhoging der uitkeringsbedragen wordt vastgesteld zal verschijnen. De kabinetsformatie De kabinetsformateur dr. W. L. P. M. de Kort heeft gisteren elk der ministers van het demissionaire ka binet schriftelijke inlichtingen ge vraagd. Van een aantal bewindslie den heeft hij al antwoord ontvan gen; van de overigen verwacht hij dit begin volgende week, zo heeft de rijksvoorlichtingsdienst meegedeeld. Het is zoals bekend is, normaal dat er een periode van circa drie weken nodig is voor het vaststellen van een index-cijfer van lonen. Dit betekent dat het index-cijfer per 31 mei 1963 omstreeks 21 juni a.s. op zijn vroegst bekend kan zijn. Met het vaststellen van de daarop gebaseerde algemene maatregel van bestuur gaat ook nog enige tijd heen. Om te komen tot de bepaling van de nieuwe uitkeringsbedragen is niet gewacht tot het indexcijfer per 31 mei 1963 bekend is, omdat er een tijdrovende procedure mee heen moet gaain en het in de bedoeling ligt degenen die voor deze uitkeringen in aanmerking komen z osnel moge lijk te kunnen uitbetalen. MOORD GEVOLGD DOOR ZELFMOORD (De politie van het bureau Lin- naeusstraat te Amsterdam heeft gis termiddag ontdekt dat zich drie of vier dagen geleden een drama heelt afgespeeld in een huis in de Veeteelt- straat- in de buurt Betondorp. Vol gens de politie heeft de 69-jarige J. B. de weduwe met wie hij al jaren samenwoonde, de 67-jarige J. M. C. van de S. met een elektriciteitssnoer gewurgd en daarna zichzelf van het leven beroofd. De vrouw heeft kin deren uit haar huwelijk. De buren, die al enkele dagen geen teken van leven in het huis hadden gezien, waarschuwden vandaag de politie. Toen de politie zich toegang tot het huis verschafte, ontdekte men in de keuken de twee stoffelijke overschotten. VoUgens commissaris Binnendijk van het bureau Linnaeusstraat staat het vast dat de man de weduwe om het leven heeft gebracht. Buren heb ben verklaard niets opvallends te hebben gehoord op het tijdstip dat het drama zich moet hebben afge speeld. Vuilnisauto door locomotief gegrepen Vrijdagavond rond half zeven is op de onbewaakte overweg aan de Vaaltweg te 's-Hertogenbosch een vrachtauto van de gemeente reiniging door een daar passerende diesel-elek trische locomotief gegrepen. De auto werd bestuurd daar de gemeente- reinigingscbauffeur Evers-Zuidweg, dde bij het passeren van de overweg verzuimd had uit te kijken of de baan vrij was. De auto werd döor de lokomotief omvergedrukt en en kele meters over de rails geschoven. De chauffeur is met een lichte her senschudding en enkele verwondin gen aan zijn handen naar het Groot Ziekeng asthuis overgebracht. Het ^xxxrwegverkeer van en naar Utrecht en Nijmegen is tot kwart voor negen gestremd geweest. Felle brand te Venlo Gisteravond is een zware brand uitgebroken in een groot zelfbedie- ningsbedrijf „Kijkgrijp" in de oude binnenstad van Venlo. De brandweer van Venlo is met groot materiaal uitgerukt en voorts is de assistentie ingeroepen van ladderwagens uit Roermond en Helmond. De brand melding werd kort voor zeven uur ontvangen. Omstreeks acht uur werd het sein „brand meester" gegeven. De brand heeft een schade veroor zaakt, die niet bij benadering te schatten is, maar zeker meerdere tonnen beloopt. Een grote partij winkelgoederen en levensmiddelen, opgeslagen op de tweede verdieping, is verbrand, terwijl de voorraad en de benedenverdieping door water- en rookschade bedorven is. De brand is door onbekende oorzaak uitgebroken en liet zich al direct zo ernstig aan zien, dat de Venlose brandweer de assistentie inriep van drie bedrijfs- brandweren alsmede van de brand weerkorpsen uit Helmond, Roermond en Hout-Blerick. Het vuur was in de nauwe binnen stad en bij dit sterk ingesloten pand moeilijk te bestrijden. Er deed zich een enorme rookontwikkeling voor, die tot ver buiten de stad te zien was. De politie moest de binnenstad voor het verkeer afsluiten en duizenden belangstellenden op een afstand hou den. Omstreeks acht uur was het ge vaar voor het overslaan van de brand naar belendende grote winkelpanden geweken, maar de nablussing zal nog uren in beslag nemen. De verzekering Mekt grotendeels de schade. Voor een bezoek aan Oostenrijk is president Soekarno van Indonesië op het vliegveld Wien-Schwechat bij de Oostenrijkse hoofdstad aangekomen, waar hij werd verwelkomd door bondspresident dr. A. Scharf (foto). Voor mensen die kwaliteit verlangen f UNDER APPOINTMENT BY TIMS ROTTERDAM (Advertentie) Na aanrijding overleden Gistermorgen omstreeks kwart voor acht is de 20-jarige kleuter leidster mej. I. Massee uit Naarden op het kruispunt Franse Kampweg- Nieuwe s-Gravelandseweg met haar bromfiets gegrepen door een wagen- van de gemeente Bussum* Zij werd zeer ernstig gewond overgebracht naar die St. Gerardius Majellastich- tirog te Bussum, waar zij in die loop van die middag is overleden. Vrijgelaten wegens gebrek aan bewijs De justitie heeft de 28-jarige mevr. L. uit Nieuwenhagen op vrije voeten gesteld. Zij werd begin mei gearres teerd verdacht van moord of dood slag op haar pasgeboren kind. Dr. Zeldenrust van het gerechtelijk laboratorium te Den Haag, die het lijkje heeft onderzocht, kon echter niet vaststellen of de baby na de geboorte al dan niet geleefd heeft. De vrouw had het lijkje in een ongebruikt kolenfornuis in de kelder van haar woning gestopt. Later be groef zij het kind, een meisje, in een bos toen haar man de dode baby had ontdekt en van haar eiste, dat zij het lijkje uit huis zou verwijderen. Naderhand stelde de man de politie op de hoogte. De officier van justitie deelde me de, dat geen verdere vervolging wordt ingesteld wegens gebrek aan bewijs. Ofschoon de vrouw in ieder geval de wet op de lijkbezorging heeft overtreden wordt zij hiervoor niet vervolgd. „Romeo", een van de zeeleeuwen in de Neurenbergse dierentuin was het een dezer dagen niet eens met de verdeling van de vis. Hij wachtte een gunstige gelegenheid af en stootte toen zijn oppasser met een fikse stoot In het bassin. De oppasser bleek echter een goed zwemmer, die al zwemmend doorging met de verdeling van bet voer, ervoor zorgend, dat ieder zijn portie kreeg. Voor de oplettende fotograaf was het de dag van de maand: bü knipte precies op bet juiste moment. Landarbeidersionen omhoog De Stichting van den Arbeid heeft de verhoging van de landarbeiders- lonen met dertien cent per uur, waarover onlangs in het landbouw schap overeenstemming is bereikt, goedgekeurd voor enige provincies. Voor de overige - hogere - loonge- bieden (o.a. Zuid-Holland) wil de stichting niet verder gaan dan een verhoging met 12 cent per uur. De hoofdafdeling sociale zaken van het Landbouwschap heeft „met ge matigde tevredenheid" kennis ge nomen van het standpunt der stich ting en besloten, zich hierbij neer te leggen. De verhoging van 13 cent, waarover werkgevers en werkne mers in de hoofdafdeling het eens waren geworden, hield drie elemen ten in: een direkte verbetering van vijf cent, een tegemoetkoming voor de verkorting van de arbeidstijd van vijf cent en drie cent voor het in halen van de volgens het landbouw schap grote achterstand in de be loning der landarbeiders. In de hoofdafdeling was ook over eengekomen, te streven naar een ver korting van de arbeidstijd in de ak kerbouw met vijftig uur per jaar en in de veehouderij met 60 tot 75 uur per jaar. Hiermee heeft de Stichting van de Arbeid zich kunnen vereni gen. Philips-wolkenkrabber bijna voltooid Waarschijnlijk halverwege juli zul len, volgens de „Philips koerier", de eerste bewoners hun intrek nemen in het nieuwe hoofdkantoor van de N.V. Philips, dat in ongeveer drie jaar tijds op het complex Boschdijk te Eindhoven is verrezen. Enige we ken later verwacht men de definitie ve oplevering van deze 69 meter hoge wolkenkrabber. Het bouwwerk, dat bestaat uit een laagbouw en een hieropgeplaatste hoogbouw van twaalf verdiepingen, omvat in totaal achttien lagen. Voor allerlei voorzieningen zijn de mo dernste systemen toegepast, o.a. ook het liftensysteem is zeer modern. Een ander snufje is, dat de afrit en de expeditiestraat zijn voorzien van een sneeuwsmeltinstallatie, zodat deze wegen vorst vrij blijven. Onderwijzers en militaire dienst De Staatssecretaris van Defensie heeft meegedeeld dat hij het verlenen van uitstel van eerste oefening aan onderwijzers, die dit jaar afstuderen en een functie willen aanvaarden bij het lager onderwijs wil beperken tot de groep die les gaat geven aan de zeer afgelegen, grotere drie- en twee- mansscholen. De staatssecretaris is wel bereid op ruime schaal uitstel te verlenen gedurende de winter maanden, omdat de voorjaarsploegen altijd moeilijk zijn te voorzien van personeel geschikt voor een kaderop leiding. De onderwijzers aan afgelegen klei ne scholen, die het vorige schooljaar al uitstel kregen, kunnen vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige krijgen als zij een plaats bij het on derwijs hebben ingenomen, die be slist niet onvervuld kon blijven. Zij moeten ook thans onmisbaar zijn. Deze vrijstelling die door tussenkomst van de burgemeesters moet worden aangevraagd zal tot en met het schooljaar 1965/1966 een tijdelijk ka rakter dragen. Daarna zal de vrijstel ling voorgoed worden verleend. De onderwijzers behoeven dan ook niet aan de school te blijven, waarvoor in 1962 uitstel werd verleend. Evenals vorige jaren zal in 'zo ruim mogelijke mate vervroegd klein ver lof in afwachting van groot verlof worden verleend aan onder de wape nen zijnde onderwijzers. Hierbij zal rekening moeten worden gehouden met de wettelijke minimumduur der eerste oefening - voor soldaat, onder officier en officier resp. 12, 15 en 18 maanden -, terwijl in ieder geval afzonderlijk zal worden nagegaan of de militaire dienstbelangen zich niet in al te ernstige mate verzetten tegen vervroegd klein verlof. MR. STIKKER GEOPEREERD Mr. D. U. Stikker, secretaris-gene raal van de Navo, heeft vrijdag in het Walter Reed-ziekenhuas in Wash ington een breukoperatie ondergaan. In een Navo-mededeling wordt ver der gezegd, diat er geen complicaties zijn geconstateerd. Geen goedkeuring voor .vervroegde uitverkoop In Eindhoven wèl Zoals bekend heeft in een groot aantal Nederlandse gemeenten het plan beptaan de zomeruitverkopen een week vroeger te doen beginnen dan normaal. Naar alle waarschijn lijkheid zulen deze plannen geen doorgang kunnen vinden, aangezien er van hogerhand nogal wat bezwa ren zijn gerezen. Staatssecretaris drs. F. J. W. Gij zeis van Economische Za ken heeft namelijk besloten aan de Kroon voor te dragen, de bewuste besluiten van de Kamers van Koop handel te schorsen. Alleen in Eindho ven zal de vervroegde zomerurtver- koop gewoon doorgang kunnen vin den, aangezien een onderzoek aldaar heeft uitgewezen, dat de vervroe ging in deze plaats alleszins gerecht vaardigd is. Het Koninklijk Besluit inzake de andere gemeenten zal waarschijnlijk volgende week uitko men. Het betreft hier 32 gemeenten in het rayon Roermond, 44 in dat van Den Bosch en 15 in dat van Til burg. Huisartsen verhogen hun tarieven Zonder veel discussie heeft de le denvergadering van de Landelijke huisartsenvereniging zich gisteravond geschaard achter het voorstel van het bestuur tot verhoging van de particuliere tarieven. Met ingang van 1 juli zullen de huisartsen hun particuliere patiënten voor een visite of consult in de mees te gevallen een gulden meer mogen rekenen. Voor verloskundige hulp mag het honorarium 25 gulden meer bedragen dan de laatste twee jaren. De nu aanvaardde richtlijnen zijn bedoeld als advies aan de plaatselij ke organisaties die de vrijheid heb ben ervan af te wijken. In Helmond heeft Z.K.H. Prins Bernhard donderdag een felicitatiebezoek gebracht aan de heer J. Fentener van Vlissingen, direkteur van de Vlisco- textieldrukkerijen in Helmond, die zijn zeventigste verjaardag vierde. De prins, die per helikopter arriveerde, maakt hier met de jarige een rondgang door de rotatie-drukkerij.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 8