Brief uit Veel suède voor de kleding in de komende herfst 0nder onó gezeefd Janet Jagan (Brits Guyana) een engel of duivelin? Vele misvattingen over longontsteking ppmjppppi In het woelige continent Zuid-Amerika heeft geen enkele staat zo'n indruk wekkende staat van onrust dan een van de kleinste landen: Brits Guyana. Vooral dit jaar is er veel strijd geweest, in het bijzonder tussen de machtige vakbonden en de regering, die de macht van de vakbonden wil beperken. Er zijn demonstraties geweest in de straten van de hoofdstad. Georgetown en een grote staking. Groot-Brittannië, dat het toezicht heeft over dit zelfregerend land, moest een slagschip sturen. Help de natuur een handje Men zegt dat niemand volmaakt is maar veel mensen schijnen uitgerust te zijn met de juiste gelaatstrekken en een slank figuur, dat zo blijft ook. Men kan de natuur op vele manie ren een handje helpen wanneer men denkt niet al te best bedeeld te zijn. Benen Die lichaamsdelen die de mannen het eerst zien. Oefeningen zullen Uw benen in de goede vorm brengen en de kousen, die U kiest zullen de illusie nog vergroten. Dik ke benen? Dan altijd nylons met naad dragen. Als het kan met een tapse hiel. Draag geen donkere kou sen brj lichte kleding of omgekeerd. Brede schouders Deze moeten ver doezeld worden. Draag liever een ingezet mouwtje dan helemaal geen mouwi n. Grote handen Draag geen grote rin gen en donkere nagellak. Grote voeten Draag geen witte of zeer puntige schoenen. Draag crè mekleurige schoenen bg lichte ja ponnen en bijpassende kleuren bij bruin, grijs en zwart. Men kan aan grote voeten niet veel meer doen dan enkeloefeningen om deze slank te doen zijn en moet zich houden aan gewone schoenen met een dun ne hak in plaats van ronde, stoere, hoge schoenen. Kleine ogen Epileer de wenkbrau wen teneinde veel ruimte boven de neus te krijgen. Laat de ogen gro ter lijken door alleen boven het oog make-up aan te brengen. Huidmoeilijkheden Goede voeding en regelmatige reinigingsbeurten zijn het antwoord. Maar men kan baat hebben bij de nieuwe medici nale make-up, watten en reinigings masker. Enige tijd geleden werd de wetge vende vergadering van Brits Guyana medegedeeld, dat „plannen werden gemaakt om de regering omver te werpen." De benoemde minister en president van het land is Cheddi Jagan maar waarnemers zijn van mening, dat het land feitelijk geregeerd wordt door zijn vrouw, Janet Jagan, bekend staande als de „engel" bij degene die haar bewonderen en als de „dui velin" bij hen, die haar haten. De bevolking van Argentinië had eenzelfde houding tegenover de over leden Eva Peron, met wie Janet Ja gan soms vergeleken wordt. Zij is nu 42 jaar, keurig gekleed, draagt een bril en heeft grijs haar. Al vroeg grijs zou men denken maar haar le- TIP ONGEDIERTE Zwarte torren kunnen bestreden worden door wat kristalsuiker te men gen met borax. Vooral goed men gen. Dit 's avonds bij de haard en in de kastjes strooien. Als men last heeft van mieren kan men wat cayennepeper mengen met fijn suike: en dit in de keukenkast jes en hoeken strooien. ven heeft dan ook al veel voorvallen opgeleverd waar men grijs van kan worden. WERE^DREIZIGSTER Als tiener in Chicago, waar zij ge boren is, was zij een dynamisch lid vax de jonge communistische League In Chicago leerde zij Cheddi kennen, die naar de Verenigde Staten geko men was om tandarts te worden. Zij trouwden en Janet keerde naar Brits Guyana terug met haar man. Daar hielp zij hem bij de organisatie van de nu regerende ultra linkse Progres sieve Partij. De bevolking was bijzonder onder de indruk van haar veroordeling van de „bloeddrinkende imperialisten". Thans is zij algemeen secretaresse van de partij en geeft het partijblad, genaamd „Thunder" uit. Zij is een wereldreizigster. Verle den jaar bracht zij een bezoek aan Oost-Duitsland, Rusland en Commu nistisch China. Deze maand is zij naar Canada geweest waar zij bespre kingen had met de Winnipeg Pers Club. Janet Jagan ontkent haar macht achter de regering. Of het nu zo is of niet, zij is in elk geval een vrouw waarmee rekening dient te worden gehouden. Blouses van wasbare suède door Herfstvc or uitzicht in suède. Links de lotte slipover met ceintuur om de heupen. Hierbij hoort een rechte rok, een polo jumper en natuurlijk hoge laarsjes. Eet week-end ensem ble, rechts, heeft een suèdejasje met schuine zakken. Verder hoort er een stretchpantalon bij, polo jumper en kapje. Nauwelijks hebben we een kans ge had een badpak aan te trekken of Een prettig pakje voor de zomer (rechts) naar een ontwerp van Larry Aldrich in de Ver. Staten. (Exclusieve mode-foto Hearst Corp.) Er zijn vele misvattin gen en bakerpraatjes betreffende longontste king. De meeste ver warring bestaat in het verschil tussen longont steking en bronchitus- longontsteking. Als we aan de longen denken als zijnde gemaakt van sponzen, twee aan de linkerzijde van de borst en drie aan de rechterkant, allemaal stevig verpakt in een plasticachtige zak, dan hebben we een ruw idee van deze organen. De dunne plastic-zak is de pleura, die bij pleuritus ontstoken raakt. Bij longontste king raken een of meer van de sponzen geïn fecteerd en vol met vocht. Hoemeer van de vijf sponzen ontsto ken raken, hoe ernsti ger is de aanval. Over „dubbele longontste king" sprak men eens slechts fluisterend. In feite betekent dit al leen, dat een of meer sponzen aan beide zij den van het lichaam ontstoken zijn. By bronchi tus-longont- steking raken bijna al le verbindingen en gro te stukken van het longweefsel ontstoken en geblokkeerd met siym. In plaats van dat de hele spons ontstoken raakt, worden alleen de miljoenen kleine ope ningen en verbindings wegen aangetast. DOOD Deze ziekte komt voor al veel voor bij kinde ren en in het bijzonder by hen, die jonger zijn dan twee jaar. De ziek te wordt veroorzaakt door verschillende kwaadaardige organis men en niet, zoals bg gewone longontsteking door één enkel soort. Longontsteking wordt meestal veroorzaakt door een vreemde in dringer terwijl de vele bacteriën die bronchi- tus veroorzaken nor maal mond en keel in fecteren maar meestal onder controle gehou den worden door het lichaam, behalve wan neer dit verzwakt is. Het is daarom niet vreemd, dat deze ziek te vaak volgt na infec- :ies als mazelen, kink- WAT DE DOKTER ER VAN ZEGT WWVMMVWVMVVW hoest of ernstige griep en de gevolgen vaak lodelijker dan de ziek te, die er aan vooraf ging. Longontsteking komt meer voor bij volwasse nen en is gevaarlijker na het vijfenzestigste levensjaar dan tussen vijfenveertig en vijf tien. De doeltreffende behandeling van tegen woordig is waarschijn lijk één van de grootste triomfen van de moder ne geneeskunde. Bron- chitus-longontsteking is niet zo gemakkelijk on der de knie te krygen. Ook is het niet waar schijnlijk, dat iemand een antibiotica ontdekt dat alle bacteriën kan doden. Zelfs de oor spronkelijke oorzaak van de aanval zou dik- wgls blgven. Men heeft deze ziekte allerlei na men gegeven. De vreemdste is wel „vriend van oude man nen" omdat zij veel oude mannen het leven heeft gekost en dik- wglj zeer vlug. Veel gevallen van deze ziek te zijn evenwel met succes bestreden met moderne antibiotica. MEDICIJNEN Voor enige tgd na 1937 werden medicij nen bekend staande als sulphonamides be schouwd als de remedie voor longontsteking. Zg voorkwam slechts de reproductie van de bacteriën; pas toen de peniciline ontdekt was, hadden we iets, dat de bacteriën kon doden ter wgl zij actief en in le ven waren. Er is nog heel wat onderzoekings werk te doen betreffen de longontsteking en de geleerden maken zich thans minder zor gen over de verdeling in twee groepen. Zij zoeken vooral middelen de vele soorten bacte riën, die ziektes als ma zelen, neusverkoudheid en griep veroorzaken, su9cesvol te bestrijden Deze leiden nameiyk vaak tot de gevaarlijke longontsteking. Indien we wat meer weten over de verschil lende soorten longont steking zou men veel van de angst kunnen wegnemen, die ontstaat als de familieleden te horen krggen, dat de patiënt „longverstop ping" het minder alar merend woord voor de ziekte, heeft. v Om tot minder roken te komen Onder de koninklijke huwe- p lijksgeschenken voor prinses Alexandra en de heer Angus Cgilvy was een speciale siga- p rettendoos. Het geschenk werd aan de bruidegom gegeven aan- A gezien de prinses zelden rookt. P De doos heeft een tijdinstrument p je, waardoor de dóos niet ge- A opend kan worden tot een be- P paalde tijd verstreken is. Op p die manier zou men het roken kunnen verminderen... P P Maar is dat zo? Deze dozen P komen thans in de handel en A deze week had ik de kans er p een te proberen. Ik besloot, dat p ik een uur lang niet zou roken. Het klokje in de doos begon te p tikken maar de minuten duur- p den uren. Iedere vyftien munt je ten keek ik op myn horloge. Ik 'A was er van overtuigd dat het p mechanisme in de war was. A Toen het uur eindelijk P moest de verleiding het hoofd A bieden nog een tweede op te ste- ken. Daarna bracht ik nogmaals H rookte ik met plezier en ik De moeilijkheid is, 'dat er ver A scheidene methodes zijn om p vals te spelen. Natuurlijk, de P doos kan niet gemakkelijk open A gebrcl worden maar men P heeft de neiging om onmiddel- P lijk naar halve pakjes in de A zakken van manlief te gaan P zoeken. En als men werkelijk P vertwijfeld raakt, dan is het P gemakkelijk genoeg naar de A automaat te gaan en een pakje p te halen. p Gloria Gordon. men komt alweer met mantels met bontkragen bij de steeds voortwerken- de produktie (nu al anderhalf seizoen vooruit). Het enige voordeel van de vrouw, voor wie de kleding bestemd is, is dat ?\j tenminste enig idee heeft van wat gaat komen en zg kan overeenkomstig de gegevens haar plannen maken. In de komende herfst is het grote nieuws vooral,dat zowel kleding als schoeisel van leder zul len zin, van huiden zoals gekrulde schapenvacht, zacht glanzend leder en matte suède en voor de accessoi res wordt vooral slangenleer, kroko dil en python gebruikt. Vooral suède heeft een grote kans van slagen en zal veel meer op de mode gericht zijn dan tot dusverre het geval was. Naast de klassieke jakken, jasjes en poncho-capes in lich te tinten zijn er pakjes in goudgeel en amberbruin en mantels in twee kleuren, zwart en bruin. De modegroep van Londen, 28 vooraanstaande ontwerpers, ge bruikte suèdesoorten en leder op allerlei modieuze manderen. Ont werpen, die door inkopers uit de gehele wereld gekocht zullen wor den. Vlotte lederen ceintuurs zullen ge ruite mohairmantels garneren, even als lederen knopen, glad en dof. Er is wasbare suède voor een blouse met ceituur naar verkiezing. Een cape zal aan de hals me grote suède kno pen gesloten worden. Suède wordt ge bruikt voor een vest, dat past bij de creme kleur van een zijden en wollen mantelpak; zwart leder voor de af werking van mantelpakken in een smal streepjesdessin. Suède met bont is nu een nieuwe combinatie. Het deed het bgzonder goed bij een mantel, die ik op een show zag: driekwart van lengte met opgestikte zakken op de verlaagde taille. Bij de zwarte lamsbonte kraag hoort een zwart hoedje van de materiaal. Een zwartlederen auto mantel heeft een voering van bont en dito kr. tig. Voor een mantel met een brede, over de schouder reikende kraag, werd zilvervos gebruikt voor de kraag en de voering, zodat de bontvoering overal langs het leder een klein rand je uitstak. In dee topp^ijsklasse wordt de suède mantel voorzien van een minkvoering, kraag en pompoens aan de ceintuur. GARBO-HOED. Interessant is ook de Garbo-hoed met doorgestikte rand. De buitenzijde is van gekleurd leder, de onderkant van de rand van grijs flanel. Het leder aan de voeten is vooral kleurig, vooral waar het slangenleer betreft, dat zelfs in multicolor te krg- gen is voor de komende maanden, groen met geel ca blauw, of rood met amber en bruin.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 14