ZATERDAG 8 JUNI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 11 Op dinsdag 18 Juni a.s. zal het de laatste maal zijn, dat men de stem van mevrouw Ida de Leeuw-van Rees door de ether zal kunnen horen in haar rubriek „Met naald en schaar". Mevrouw De Leeuw begon haar rubriek in september 1925 voor de microfoon van de Hilversumse draadloze omroep Verscheidenheid van voorlichting der dagbladen in gevaar bladondernemers sterk genoeg oan deze on/twikkeling het hoofd te bie den, al zullen ook zij er de invloed van ondervinden, maar dit neemt niet weg dat de genoemde factoren alle op langere termijn werken in de richting van een concentratie in het Nederlandse dagbladwezen. Dat is een tendens die zich in andere lan den, vooral in de Verenigde Ctaten en in Engeland, reeds duidelijk heeft Waarschijnlijk verdere kostenstijging bi het jaaverslag, dat aan de leden van de Nederlandse Dagbladpers op de jaarvergadering is uitgebracht, wordt geconstateerd, dat een aantal omstandigheden van economische aard op langere termijn gevaren in zich bergt voor de Nederlandse dag bladpers, vooral wat betreft de ver scheidenheid in de door de dagblad pers te geven voorlichting. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat de kosten stijgingen, waarvoor de dagbladpers sich de laatste jaren gesteld hebben gezien, in de toekomst in verstrekte mate zich zullen voortzetten. Het dagbladbedrijf heeft, naast de kostenstijgingen die zich voor het be drijfsleven in het algemeen zullen voordoen, rekening te houden met extra verhoging van kosten. Deze extra verhoging van kosten is ean geivoLg van de noodzaak van steeds verdergaande specialisatie in de voorlichting, van de noodzaak om ondanks de invoering Van de vrije zaterdag op die dag een krant te doen verschijnen en tenslotte van de groeiende concurrentie van de te levisie. Voor het opvangen van deze stij gingen van kosten is het dagbladbe drijf aangewezen op zijn twee bron nen van inkomsten, n.l. die uit ad vertenties en die uit abonnementen. De steeds naderbij komende in voering van televisiereclame in ons land zal echter, aldus het jaarver slag van de NDP, een structurele aantasting van de stijging van de inkomsten uit advertenties tot ge volg hebben. Het is voornamelijk (Me stijging geweest die het dagbladbe drijf tot nu toe in staat heeft ge steld de kostenstijgingen óp te van gen. Abonnementsgelden. Het te lage niveau van de abon nementsprijzen in ons land, dat me de is ontstaan door de voortduren de te grote druk der overheid op de ze prijzen, heeft tot gevolg dat het dagbladbedrijf in hoge mate afhan kelijk is van de conjunctuur en daardoor extra gevoelig is voor de concurrentie van een nieuw, belang rijk reclame-medium. Opgemerkt wordt, dat de dagbladen in 1962, on danks de verhoging van de abonne mentsprijzen in dat jaar, voor 65.6 procent hun inkomsten hebben ver kregen uit advertenties. Een tiental jaren geleden verkreeg de dagblad pers ongeveer de helft van haar in komsten uit advertenties. Ongetwijfeld, aldus het jaarver slag van de NDP, zijn tal van dag- Grote belangstelling herdenkingsplaats „Hollandse Schouwburg" De herdenkingsplaats voormalige „Hollandse Schouwburg" in Amster dam, in de oorlog voor ongeveer 50.000 Joodse landgenoten de laatste verblijfplaats in Amsterdam voor hun transport via Westerbork naar de gaskamers, blijkt tienduizenden be zoekers uit bonnen- en buitenland te trekken. In mei 1962 opende burge meester mr. G. van HailH de öhapelle andante. Het afgelopen jaar werd de voormalige „Hollandse Schouwburg" reeds door 51.000 mensen, onder wie veel Duitse Joden en groepen uit Israël bezocht. Over het algemeen is men zeer on der de indruk van de sfeervolle ge denkplaats, voor vele landgenoten de laatste herinnering aan familie en vrienden. Het gehele jaar door zijn grote hoeveelheden bloemen aan de voet van het monument neergelegd. Men heeft nu een bronzen bloem en- standaard in de vorm van een Da vidsster bij het monument geplaatst. Om te voldoen aan de vraag van vooral de duizenden buitenlanders naar documentatie, heeft de gemeen te Amsterdam een mapje samenge steld dat via een automaat is te ver krijgen. Men heeft willen voorko men dat de herdenkingsplaats het karakter van een museum krijgt, 't Mapje bevat een uiteenzetting (in 't Nederlands, de moderne talen en het Hebreeuws), van wat zo velen gedu rende de bezettingsjaren in de Hol landse Schouwburg 'hebben moeten doormaken. De consistorie-zaal in luei Vatikaan, waar de kardinalen zich zullen verzamelen alvorens zij het conclaaf ingaan. Deze ontwikkeling zal zeer nade lige gevolgen hebben voor de diffe rentiatie in de Nederlandse pers die juist in ons land van grote beteke nis is. Die gevolgen zullen vooral zeer nadelig zijn voor de differentia tie omdat vele bladen diie bepaalde levensbeschouwelijke of staatkundige beginselen uitdragen tot de minder sterke behoren. De genoemde gevaren dreigen mede als gevolg van de houding van de Nederlandse overheid jegens de pers De dagbladen ondervonden van over- heidszijde bijzonder veel moeilijkhe den. Naar de mening van de NDP kan een oplossing hiervoor slechts wor den gevonden in een wijziging in het beleid waarbij niet uitsluitend eco nomische overwegingen doch vooral ook inzichten omitrenf de maatschap pelijke betekenis van de pers en de door haar te geven voorlichting een rol behoren te spelen. ONLUSTEN IN KOLWEZI KRIJGEN KLEINE AANDEELHOUDERS BELASTINGFACILITEITEN? De mogelijkheid van het sparen in aandelen is ter sprake gebracht door mr. J. J. C. R. v. d. Bilit, voorzitter van de Nederlandse Spaarbankbond, op de jaarlijkse spaarbankdag in Utrecht. Mr. v. d. Bilt zeide, dat een wetsontwerp bij de Staten-Generaal aanhangig is, waarbij voor kleine spaarders, die aandelen of participa- tiebewijzen in beleggingsmaatschap pijen zouden kopen, belastingfacili teiten voorzien waren. Dit ontwerp heeft nog steeds geen kracht van wet, maar wel is de Nederlandse Spaarbankbond gereed om zijn leden straks bemiddeling te verlenen, wan neer zij voor hun spaarders derge lijke stukken willen kopen. Er zijn hiervoor veel besprekingen nodig geweest, maar de voorzitter meende wel nu zo ver te zijn, dat geen en kele spaarbank zal behoeven achter te blijven ten opzichte van andere spaar instellingen, wanneer dit wets ontwerp zal zijn aangenomen. Een wens, diie bij verschillende spaarbanken l'eeft is, aldus mr. v. d. Bilt, dat zij meer dan tot nu toe, in staat zullen zijn voorschoten te ge ven. Wij hopen zeer, aildus de voor zitter, dat de Nederlandsohe Bank bereid zal zijn in dit opzicht haar richtlijnen te wijzigen. De voorzitter releveerde de mooie cijfers van inbreng en terugbetaling die de spaarbanken in 1962 hebben laten zien. Deze gunstige resultaten hebben een gevoel van trots teweeg gebracht, maar de voorzitter waar schuwde dat men niet in zelfgenoeg zaamheid moet vervallen. Als voorbeelden van plotselinge ontwikkelingen buiten de spaarbank bond noemde spreker de opkomende concurrentie van de handelsbanken, die spaarrekeningen gingen openen, en de richtlijnen voorgeschreven op grond van de wet toezicht krediet wezen. „Een goed spaaxbankman is niet alleen iemand, die zijn spaar bank goed leidt en het vertrouwen van de spaarders weet te winnen en te behouden, maar ook iemand die vooruit kijkt en zich afvraagt, hoe hij de spaarbank tot verdere bloei kan brengen", aldus mr. v. d. Bilt. Oost-Duits arrestatiebevel tegen Globke De Oostduitse procureur-generaal heeft een arrestatiebevel uitgevaar digd tegen dr. Hans Globke, de Westd. staatssecretaris en rechter hand van bondskanselier Adenauer. Hij wordt verdacht van oorlogsmis daden. De nu 64-jarige dr. Globke was tot 1945 verbonden aan Hitiers mini sterie van binnenlandse zaken. Hij schreef een officieel commentaar op de rassenwetten. De Westduitse regering verklaart, dat dr. Globke op verzoek van de r.k. kerkelijke overheid op zijn post is gebleven en toekomstige slachtof fers van het regiem heeft kunnen waarschuwen. Globke is voornemens in oktober in ruste te gaan, onge veer gelijktijdig met de bondskanse lier. Volgens in Noord-Rhodesië ontvan gen berichten brengen militairen van de Verenigde Naties wegversperrin gen aan op de toegangswegen naar de Katangaanse stad Kolwezi na on lusten, die zich daar kortgeleden heb ben voorgedaan en die aan verschei dene mensen het leven hebben ge kost. Maandagavond j!„ zou de ge spannen toestand zijn ontstaan toen Kongolese militairen in de stad in gevecht raakten met Katangaanse politiemannen. De Kongolezen zou den daarna enkele burgers, onder wie een blanke, hebb<m vermoord. V.N.-militairen hebben een aantal Kongolese officieren aangehouden. De verbindingen met de stad zijn al enkele dagen verbroken en men weet niet hoe de situatie er momenteel is. Kolwezi, een van de belangrijkste koperproducerende centra ter wereld, was president Tsjombes laatste bol werk in Katanga. Ten tijde van de crisis in dit gebied dreigde Tsjombe de mijninstallaties in -ie lucht te la ten vliegen om ze niet in handen te laten vallen van de re:gering te Leo- poldstad. Amerikaanse lanceerbasis voor schot naar de maan Volgens de gouverneur van de staat Nieuw-Mexico, Joseph Cambell, is in White Sand, in Nieuw-Mexico, een begin gemaakt met de aanleg van 'n basis, vanwaar de eerste Amerikaan naar de maan zal worden gelanceerd. Gouverneur Cambell verklaarde dit tegenover verslaggevers, die in Mexico naar aanleiding van het be zoek, dat president Kennedy woens dag aan White Sand bracht. DE UITWIJZING VAN WALLACE NIET ONRECHTMATIG De president van de rechtbank in Den Haag, jhr. mr. G. Witsen Elias, heeft vanmorgen beslist, dat het uit wijzingsbevel van de Staat der Ne derlanden tegen de 34-jarige Ameri kaan C. W. Wallace niet onrechtma tig kan worden genoemd. Als gevolg daarvan kan dus de man op trans port naar Amerika worden gesteld. Tegen de beslissing heeft Wallace di rect hoger beroep laten aantekenen. „TAPTOE AMSTERDAM"? Als de taptoe van de Amsterdam se Dilettanten Muziekvereniging za terdag 8 juni (21 uur) op de Dam in Amsterdam een succes wordt, zal men van deze taptoe een jaarlijkse traditie maken. De taptoe, die verleden jaar voor het eerst werd gehouden, krijgt dit keer als motief „Amsterdam, stad vain de koopvaardij". Er zuilen 6 korpsen en 6 drumbands aan mee werken. Op de Dam, die wordt versierd met de vlaggen der Amsterdamse rederijen, komt een grote tribune te staan. Men is voornemens de taptoe in 1964 op drie achtereenvolgende avonden te houden. Dan zal 'n ronde tribune op het Damterrein worden geplaatst. Duitsers in Budel niet in bevolkings register opgenomen In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Van Heivoort (KVP) in verband met de vestiging in Budel van gezinnen der aldaar gestationeerde Duitse militairen, zegt de minister van binnenlandse zaken mr. E. H. Toxopeus, dat deze gezinnen wel in Budel gehuisvest zullen worden, doch niet in het be volkingsregister der gemeente zul len worden ingeschreven. Gelet op het veelal relatief korte verblijf in Nederland acht de minis ter het weinig opportuun hen in het bevolkingsregister te doen registre ren. Bij een voorlopig onderzoek is ge bleken, aldus de minister, dat de vestiging van de Duitse gezinnen in Budel inderdaad uitgaven voor deze gemeente met zich meebrengt. Hier tegenover zal echter een stijging staan van de gemeentelijke inkom sten. Zo zal de vestiging van de mi litairen bijv. leiden tot een hogere opbrengst van de grondbelasting, personele belasting, straat- en riool- belasting, reinigingrechten en leges bouwvergunningen. In het huidige stadium kan nog niet worden nagegaan, of de ge meente door deze uitgaven per in woner in dezelfde mate zal worden belast als in geval van toeneming van de Nederlandse bevolking. Zodira hierin meer inzicht is ver kregen, zaïl worden onderzocht, of wellicht aanleiding bestaat, de Duit se inwoners bij de bepaling van de algemene uitkering uit het gemeen tefonds op enigerlei wijze in aan merking te nemen, aldus de minis ter. Acht maanden geëist: landbouwer had verdovende middelen De procureur-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam heeft tegen landbouwer A. M. V. uit Nw.-Vennep wegens het in zijn bezit hebben van een grote hoeveelheid verdovende middelen twaalf maanden gevange nisstraf met aftrek en van het reste rende deel vijf maanden voorwaar delijk met een proeftijd van 3 jaar gevraagd. De procureur-generaal bleef aan merkelijk onder de eis van de offi cier van Justitie, die destijds twee jaar met aftrek had gevraagd. De officier had dan ook appèl aange tekend, toen de rechtbank de ver dachte tot aaht maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaarde lijk, veroordeelde. De landbouwer was op 16 novem ber bij een routinecontrole door de politie aangehouden en bleek in het bezit te zijn van 760 gram marihuana en 2.2 gram hashisih. Hij was op weg van de Zeedijk in Amsterdam, waar hy van een zekere „Henk de Vlek" een adres had gekregen, naar de Westermarkt om de hele partij voor 3000 van de hand te doen. De land bouwer had de partij verdovende middelen voor een kennis uit Tan- ger meegenomen. Het hof zal op 17 juni arrest wij zen. Bij de Flekkefjord, in het zui den van Noorwegen, is een autobus in het Loja-meer gestort. Negen Noorse studenten verloren het leven en vijfentwintig studenten liepen ver wondingen op. De studenten zijn bij na allen afkomstig uit Stavanger. Voor de eerste in Engeland te bouwen kunstmaan voor waarne mingen met door Britse geleerden ontworpen instrumenten, die als S 53 of U K 3 wordt aangeduid en over een jaar of vier door de Amerikaan se Nasa zal worden gelanceerd, is door de Britse regering een order geplaatst. Op de verkeersweg Hannover Hamburg zijn in de buurt van Fal- lingbostel bij een kettingbotsing vijf personen om het leven gekomen en acht zwaar gewond. Zeven voertuigen waren bij de botsing betrokken. Israëlische hoogleraren, artsen en ingenieurs hebben gisteren een halve dag gestaakt om hun eisen kraohit bij te zetten. Zij willen meer duurtetoeslag. Volgens het blad „Sowjet-Rus- land" zijn vier Russische zeelieden veroordeeld tot drie jaar gevangenis straf wegens het smokkelen van ta pijten naar de Sowjet-Unie. Zes Tsjechen, onder wie drie vrouwen, hebben politiek asiel in Griekenland gevraagd. Zij waren woensdag j.l. aan boord van het Rus- De Iweedse chauffeur Oscar Dalsbecker, die in 1952 voor 35 Zweedse kronen een olieverfschilderij kocht s^sc.^ie schip „Pobeda" in Piraeus ge- weet eerst nu dat hij een fortuin bezit: het schilderij, een portret van de Franse kardinaal Richelieu, is een ^nveerT deelden mede^dat vijf werk van de Franse meester Philippe de Champaigne en ia duiaenden guldens waard. Dalsbecker heeft reeds dat Mj bet gaarne aan de meestbiedende aal verkopen: „Misschien krijg ik er 50.00» kronen vooe, jocht toon het sohip Alexandrië aan mlMohien wol een haM miljoen". A— Doooorgieten Dat koelt tenminste beter af dan dat kleine kroesje. Ik WMt me geen raad van de hitte, maar tja, we lijn ook nog niets gewend!

Leidse Courant | 1963 | | pagina 11