GEMEENTERAAD V AN ZWAMMERDAM Boze voorjaar was jonge vogels te bar Minder jongen dan normaal in grotere kolonies Groot Jazz Concours te Warmond BLOEDBAD IN PAKISTAANS DORP WOENSDAG 5 JUNI 1968 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 6 In de doorgang tussen het oude gebouw van de Tweede Kamer in Den Haag en de uitbreiding daarvan, heeft mevrouw Kortenhorst onder een door Sierk Schroeder geschilderd portret van wijlen dr. L. G. Kortenhorst, in leven voorzitter van de Tweede Kamer, zaterdag een gedenkplaat ont huld. De foto toont mevrouw Kortenhorst en Kamer-voorzitter mr. F. J. M. van Tiel, bij schilderij en gedenkplaat. Miss Dousadj bij prinses Beatrix H.K.H. Prinses Beatrix heeft gis termorgen op kasteel Drakensteyn „Miss Dousadj" en enkele leden van het actiecomité Dousadj ontvangen, t.w. mverouw J. Rigby, penningmees- teresse van de Europese werkgroep en pater Werenfried Stokman, lid van het actie-comité. Als inwoonster van het land dat door de grote aardbevmgsramp in septem ber van het vorig jaar zo ernstig werd getroffen, overhandigde „miss Dousadj" aan de prinses een mapje met negen gekleurde kaarten, waar op zingende Nederlandse artiesten en bijzonderheden over hen staan af gebeeld. In het kader van de actie van Dou sadj zullen deze mapjes aan de Ne derlandse jeugd worden verkocht om van dit door de jeugd bijeengebrach te geld in het dorp een moskee en een school te kunnen bouwen. Onder voorzitterschap van burge meester Van Dobben de Bruyn kwam de raad van Zwammerdam bijeen. De politieverordening is gewijzigd zodat geen garages of herstelplaatsen voor motorrijtuigen in gebruik mo gen zijn, die niet van steen of beton zijn gemaakt. Alleen voor de parti culiere garage voor één auto of mo torrijwiel wordt een uitzondering ge maakt als overgangsmaatregel. Er komt een bouwverbod in de vorm van een voorbereidingsplan tot een uitbreidingsplan voor „De Broekvel- den"; De Wijk en Korte Wijk (Wijk- dijk) en Goudsestraatweg en Oud Bodegraafseweg. Bouw in de grens- bieden, die alleen maar aanleiding kan geven tot doorzetten van de han gende grenswijziging wordt daardoor voorkomen. Het voorstel van b. en w. kwam er zonder hoofdelijke stem ming door. De gemeentewerklieden krijgen 'n beloning naar werkprestatie ingaande 1 januari 1963. Aan de Commies ter secretarie de heer W. Veldhuizen is wegens vertrek naar elders eervol ontslag verleend als administrateur van het Gemeentelijk Woningbedrijf, Secretaris/Penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur en Ambte naar van de Burgerlijke Stand. In gelijke functies is benoemd de heer A. Dekkers te Nederhemert, die 15 juli 1963 in dienst treedt. Voor het Plein komt een parkeer verbod voor de dagen dat er huwe lijken worden voltrokken en ont vangsten zijn. Voor de overige dagen geldt er een parkeerduur van ten hoogste 2 uur. De speeltuin aan de Vosholstraat komt weder in exploi tatie bij en voor rekening van het comité dat deze ook vorig jaar heeft geëxploiteerd. De RK-Bejaardenbond afd. Bodegraven krijgt een subsidie van f 1,50 per lid boven de 65 jaar. De gemeente treedt toe als lid van het Instituut voor Natuurbescher ming. De rekening van het Gem. Woning bedrijf 1961 wordt voorlopig vastge steld met de volgende cijfers: Gewo ne dienst f 102.416,34; kapitaaldienst f 285.164,81; balans f 840.211,73. De rekening 1961 van het Burgerlijk Armbestuur wordt vastgesteld met f 25.966,31. De Gemeenterekening 1961 wordt voorlopig vastgesteld met de volgen de cijfers: Inkomsten gewone dienst 870.194,88 gulden; kapitaaldienst f 2.977.676,42; uitgaven gewone dienst f 892.059,28; kapitaaldienst 3.220.963,61 gulden. De R.K. Kleuterschool krijgt nieuw meubilair voor wat betreft stoelen en tafeltjes voor de leerlingen en de Herv. Kleuterschool krijgt twee pa rasols voor de zandbak. De vergoeding per kleuter wordt vastgesteld over 1963: Herv. Kleuter school f 2.127.80; R.K. Kleuterschool f 6.322,20; Chr. Nat. Kleuterschool f 3.154,60. Voor de Herv. Kleuterschool is er nog een huurvergoeding groot f 95,- per maand. De jaarlijkse vergoeding voor de kleuterscholen wordt vastgesteld voor 1961 op: R.K. Kleuterschool f 6.184,32; Herv. Kleuterschool f 2.103,04; Chr. Nat. Kleuterschool f 3.037,44. Voor 1962 wordt deze vergoeding vastgesteld op R.K. Kleuterschool f 6.322,20; Hetv. Kleuterschool 2.127,80 gld; Chr. Nat. Kleuterschool 3.154,60 gld. Subsidie wordt verleend aan de Chr. Lagere Landbouwschool en de Landbouwschool van de LTB te Voorhout. Bij de rondvraag klaagt de heer Zwetsloot er over dat de uitbetalingen van de voorschotten zo traag verlo pen. De voorzitter zegt, dat deze thans zijn vastgesteld. De heer Piket wijst op de verkeersmoeilijkheden die op de Overtocht zullen ontstaan als gevolg van de werkzaamheden aan Rijksweg 11 ter hoogte van de afsplitsing der omlegging. Ook zou hij gaarne beter toezicht willen op het naleven van de maximum snel heid van 50 km op de Overtocht. Op een spoorwegovergang te Nijkerk is gisteraivond de 17-jarige H. uit Nijkerkerveen met zijn brom fiets door een passerende trein ge grepen, waarbij hij zo ernstig werd gewond, dat hij ter plaatse is over leden. De overgang is met knipper- lichten beveiiLiigd. De oorzaak van 't omgeval is nog niet bekend. De lepelaars in het Zwanemvater Behalve de zorgen over het slechte weer, maakt de heer Van Honschoten zich ook zorgen over het feit, dat de lepelaars merk baar in hun rust worden gestoord door de schietoefeningen, welke op terreinen in de buurt van het Zwanenwater regelmatig door Nederlandse militairen worden gehouden. Dierenvrienden hopen dat de vogels niette min ook volgend jaar naar Callantsoog zul len terugkeren. In Baarn heeft H.K.H. Prinses Beatrix zaterdag het huwelijk bijgewoond van haar vriendin, de 24-jarige Marie Adelaise Hasseley Kirchner met de 34-jarige mr. C. L. Baron van Harinxma Thoe Sloten. De foto laat zien hoe de prinses, begeleid door een van de andere gasten, de kerk betrad. Eind juni-begin juli: Ook Warmond krijgt zijn muziek concours! Naast het inmiddels be roemde Loosdreöhtse Jazz Concours zal de Kaag trachten zich een naam te verwerven als de „Concours plaats-bij-uitstek". Op de middagen van zondag 16-23-30 juni en 7-14 juk zal er in restaurant/Boerderij „Meer- rust" te Warmond muzikaal gestre den worden om de eerste prijs: een platencontract van de N.V. Bovema. Jaap van Praag (bekend van de TV) zaïl iin samenwerking met N.V. Bove- ma/Gramop(hone-house en 't maand blad Muziek-Expres dit concours or ganiseren. Naar ons is medegedeeld, zal de finale plaats vinden tijdens de Kaagweek. Ook zijn onderhandelin gen gaande met radio en TV voor eventuele opnamen. De lijsrt van juryleden meldt vele bekende namen: Paul Acket, hoofd redacteur van Muziek-Expres, John Mörirag, ex-leider van het Leedy-Trio en Luc Wijdeveld, ex-dtirecteur en oprichter van de Studenten Gram. Ind. Er zal in twee afdelingen om de prijzen gestreden warden: oude stijl jazz en tienermuziek. Deelname is mogelijk voor amateurs en semi- profs, die zich desgewenst kunnen aanmelden bij Jaap van Praags Kaag Concours no. 1, Overboslaan 6, Heem sbede. Een pikante bijzonderheid is nog, diat het Loosdrechtse concours georganiseerd wordt door Max van Praag. Van een trapje gevallen en overleden is maandag jl. de 70-jari- ge mevr. M. E. A. Stubemer-v. Pet ten te Amsterdam. Zij stond op een keukentrapje op de waranda van haar woning, op de eerste verdie ping. Zij stortte naar beneden, waar zij op een tegelpad terecht kwam. Vermoedelijk kreeg zij op het trapje een hartaanval. Een botsing tussen leden van ver schillende mohammedaanse sekten in een Westpakistaans dorp heeft aan 120 mensen het leven gekost, zo heeft het Pakistaanse persbureau uit offi ciële bron vernomen. Tientallen mensen werden gewond. Het bloed bad deed zich voor in een dorp in de buurt van Khairpoer. In de stad Lahore werd een uit gaansverbod dat oorspronkelijk voor 24 uur was ingesteld, na negen uur opgeheven toen de rust was weer gekeerd. Ook daar gingen sektele den elkaar te lijf, waarbij een poli tieman om het leven kwam en vijf tig mensen werden gewond. In Lahore gebruikte de politie de vuurwapens om een eind aan de ge vechten te maken. Ook werd de hulp van het leger ingeroepen. Maandag eindigde een periode van tien dagen rouw van de Shia's een Moham medaanse minderheidsgroepering. De gevechten deden zich voor tussen le den van deze sekte en die van de Soenni's. Ook in het verleden zijn herhaaldelijk bloedige botsingen tus sen deze sekten voorgekomen. Wie dit jaar hoort vertellen over de Lepe laarskolonie, welke al van jaren her de trots is van de eigenaars van het reservaat „Het Zwanenwater" in Callantsoog, ontkomt niet aan het beeld van een door de natuur ge bruikte balans. Immers, groter dan ooit was het aantal vogels dat in april, na een lange vlucht uit de Nijl-Delta in de drie kolonies van het Zwanenwater neerstreek om er te nestelen en te broeden. Veel groter dan ooit ook echter is het aantal jonge vogels, dat ten prooi gevallen is aan het barre voor jaar, dat gemaakt heeft dat in vele nesten slechts een of twee jongen zijn te vinden inplaats van de gebruikelijke vier of vijf. Een balans dus, welke straks nog eens bit ter hard doorslaat, als de ouderparen in de kolonies de jongen gaan keuren op hun ver mogen de verre terugreis naar de Nijldelta mee te maken. Dan worden n.l. devogels, die lichamelijk te licht worden bevonden, meedogenloos door de ouders gedood. Ieder najaar, als de lepelaars zijn vertrokken naar het land der Pharao's, worden in de kolo- niet enige tientallen gedode jonge vogels gevonden. Foto 1: Raad der ouden, in het kreupel hout zitten de oude vogels bijeen als gold het een conferentie. In werkelijkheid rusten zij uit van hun lange proviandstochten. De ze voeren nJ. tweemaal daags bij eb bij intuitie aangevoeld door de dieren naar de Waddenzee waar jacht wordt gemaakt op de grote lekkernij voor lepelaars, garna len, die met grote hoeveelheden in de krop van de ouders naar de hongerige jongen worden gebracht. Dat het Zwanenwater ove rigens dit jaar meer oudere vogels ontving dan vroeger vindt zijn oorzaak in het feit dat een deel van de vlucht lepelaars uit Egypte, het Naardermeer, waar vroeger ook werd genesteld heeft gemeden, vermoedelijk omdat de drukte daar te groot is geworden. Foto 3: Eenling door de barre voorjaars dagen. Foto 4: Ruzie in het nest, de vermanende vinger is van jachtopziener Jan van Hon schoten, die dagelijks waakt over zijn bij zondere zorgenkinderen. Foto 2: De lange tocht naar de Wadden begint.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 6