Leidse Raad ging accoord met wijziging vermakelijkheidsbelasting Behang de 3 WOENSDAG 5 JUNI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 4 Eenrichtingverkeer op de Breestraat Bezwaren van bioscoop-exploitanten koel ontvangen Slechts twee van de 22 punten tellende agenda voor de gemeenteraadszit ting van gisteren lokten de leden van de Leidse raad tot bespreking uit. Zoals te verwachten viel was dat het voorstel van b. en w. „tot het vast stellen van een verordening tot wijziging van die op de heffing en invor dering van een belasting op de vermakelijkheden" en de daaraan gekop pelde behandeling van een schrijven van de Nederlandse Bioscoopbond met betrekking tot deze materie. Na vrij langdurige discussie werd dit voorstel aangenomen, zij het dan met de stem van de heer R. Frans (PSP) tegen. Het andere punt dat de leden tot (hoewel minder uitvoerige) bespreking noodde was het voorstel inzake het instellen van eenrichtingverkeer op de Breestraat en de z.g. marktroute. Hierin bleek de raad unaniem vóór. van de heer Van Weilzen van die hand, dat er ndet voldoende aandacht aan het request was besteed. Het heeft tot driemaal toe op de agenda van b. en w. gestaan, met als resultaat het thans te behandelen raadsstuk. Dart de heer Ham zich met anderen achter b. en w. hebben geschaard zag de wethouder als een bewijs, dat de bio scoopexploitanten er niet in zijn ge slaagd de raadsleden te overtuigen. De wethouder wees ook het verwijt van de heer Van Weizen van de hand, dat er onvoldoende gelegenheid aan de exploitanten was geboden him standpunt ana de raad kenbaar te maken. Tot de heer Ham zei de wethouder, dat voor nader bekijken" de termijn vóór de begroting wel erg kort is. Spr. durft dan ook geen toezegging te doen, hetgeen niet betekent, dat b. en w. 't niet willen. Het is echter wel Direct na de opening van de zit- belang van de differentiatie even- erg moeilijk weer aan de verordening ting hield burgemeester F. H. Van eens in en vroeg het college deze ma- te dokteren. We zijn nu terug op het Kinschot een korte, gevoelvolle rede, terie nog eens onder de loep te ne- vooroorlogse tarief, aldus de heer waarin hij wijlen paus Johannes men. Harmsen. XXIII herdacht (zie elders). Deze De heer dr J. P. Duyvemian (WD) herdenking werd door de leden staan- ging eveneens akkoord, maar toonde RIJKSTAAK de aangehoord. zich geïnteresseerd in de vraag hoe De heren Elstgeest, Porbheine en het gemeentebestuur denkt de ver- Met betrekking tot differentiatie in drs- Wiertz waren mét kennisgeving minderde ontvangsten te kunnen de films zei de wethouder in zijn ant- afwezig. compenseren. woord aan de heer Den Dubbelden en De heren H. van Weizen (CPN) en de heer Van Weizen, dat verschillen- BEZWAREN VAN R. Frans (PSP) verklaarden zich te- de gemeenten voor dit argument van BIOSCOOPEXPLOITANTEN gen het voorstel. De laatste wilde lui- de exploitanten zijn gezwicht. B. en dens zijn betoog bovendien wel iets w. staan echter op het standpunt, dat Het voorstel van b. en w. tot wij- meer weten over de uitkomsten van hier op de eerste plaats een taak ligt zigiging van de vtermakelijkheidsbe- de bioscoopexploitatie. Hij zag voorts van het Rijk, een taak, die onmoge- lasting en de bezwaren daartegen van met in, dat de tv de bioscopen con- lijk kan afgewenteld worden op la de zijde der bioscoopexploitanten ourrentie aandoet. gere overheden, omdat deze geen en- hebben wij reeds uitvoerig besproken kele invloed kunnen uitoefenen. ZrSSS*»?*" bé>KOd WOTden RAAD NIET OVERTUIGD De exploitatieresultaten, ww de De heer M Ham (KVP1 cmende de teer Frans op attendeerde, zijn geen alaemene bésohouwiiicen over het ,Wetih<>uder P. Harmsen stelde in argument geweest. De particulier SSSESSS - - - knotting" van circa tien percent. Over de noodzaak van de voorge stelde verlaging was zijn fractie het wel eens, althans de meerderheid daarvan. Spr. was het met de verla ging voor de films in het algemeen ook wel eens, de kwestie „cultuur films" vond hij echter moeilijk ver teerbaar; hiervoor diende de verla ging z.i. groter te zijn. De heer Ham vroeg voorts meer aandacht voor de actieve vrijetijdsbesteding. De meer derheid van de katholieke fractie wil het voorstel van b. en w. volgen, maar wil b. en w. wel in overweging ge ven vóór de volgende begroting met voorstellen te komen tot verlaging van belasting voor concerten en kunstvoorstellingen. Tot delging van de verminderde inkomsten zou via de Vereniging van Nederlandse Ge meenten een beroep gedaan kunnen worden op de Rijksoverheid tot een verhoogde uitkering uit het Gemeen tefonds. cenen va 78 cent per rol HAARLEMMERSTRAAT 111 TELEF. 23867 (Advertentie) BELASTINGDERVING NOG NIET OPGEVANGEN Naar aanleiding van de dupliek van de heer Duyverman zei de wet houder later nog, dat de voorgestel de derving van vermakelijkheidsbe lasting nog niet is opgevangen. Spr. betwijfelt ook of thans op ander gebied tastbare resultaten ter com pensering te verwachten zijn. Het voorstel van b. w. werd ten slotte z.h.st. aanvaard, waarbij de heer Frans geacht wordt te hebben tegengestemd. BREESTRAAT De werkzaamheden aan de Bree straat zijn thans zover gevorderd, dat deze weg binnenkort weer voor het doorgaande verkeer - kan worden opengesteld. In overeenstemming met de opziet van de marktverplaatsing, is het van belang, dat dan "op de Bree straat, zulks met gelijktijdige hand having van het reeds geldende één- richtingverkeer op de z.g. marktroute, bij wijze van proef voor de verdere duur van de marktverplaatsing één- riohtingyerkear wordt ingevoerd in de richting van de Hogewoerdsbrug- Deze maatregel moet tevens als ge wenst worden beschouwd met het oog op de mogelijkheid, dat na het ver wijderen van de rails, in de eerste tijd diverse malen reparaties aan 't weg dek van de Breestraat moeten wor den verricht. Bij éénrichtingverkeer zullen deze werkzaamheden zodanig kunnen worden uitgevoerd, dat hert doorgaande verkeer hiervan zo wei nig mogelijk hinder ondervindt. B. en w. stellen derhalve voor: ge sloten te verklaren voor het verikeer met alle voertuigen, rij- en trekdie ren en vee: a. de Breestraat in die richting van het Rapenburg; b. de Botermarkt in de richting van het Gangetje; c. de Vismarkt in de richting van de Botermarkt; d. de Aalmarkt in de richting van de Vismarkt; e. de Boommarkt in de richting van de Aalmarkt. Nadat de heren Duyverman en dr. S. Roordia (PvdA) het parkeerpro bleem en de bushalten in de Bree straat nog hadden aangeroerd, waar op wethouder Hoek toezegde deze za ken nog te zullen bespreken met de „neringdoenden" in de Breestraat en met de verkeerscommissie, kwam ook dit voorstel ler zonder stemming door. Alvorens de zitting te sluiten sprak de burgemeester nog enkele woorden van gelukwens tot een bruidegom onder de leden, nl. de heer S. van Eg- mond, welke wensen met handgeklap door de overige leden werden onder steund'. GEMEENTE NIET AANSPRAKELIJK De heer D. den Dubbelden (PvdA) stelde zich achter hiet betoog van de heer Ham wat betreft het voorstel van b. en w. in z'n algemeenheid. Hij achtte het standpunt van het college juist, dat de gemeente niet aanspra kelijk is voor tekorten bij bioscoop exploitatie. Niet eens was hij het ech ter met de heer Ham over de z.g. dif ferentiatie. Dat zou alleen meer baten in de zakken van de exploitanten hrengen. Zijn fractie ging dus wel akkoord met het voorstel, maar was niet bij voorbaat bereid nog verder te gaan, ook omdat verlaging toch wel een pijnlijke aderlating van dé gemeentelijke inkomsten betekent. Spr. betwijfelde overigens of het door de exploitanten aangevoerde percen tage verminderd bioscoopbezoek (door de tv) wel juist is. NIET KIJKEN NAAR ANDERE GEMEENTEN De heer C. J. Woudstra (Frot. Chr.) stelde zich eveneens achter het betoog van de heer Ham, maar een der ar gumenten van b. en w. vond hij toch niet geheel juist. Hij wil nl. ni)&t op de eerste plaats kijken naar wat an dere gemeenten doen. Spr. zag het PAUS JOHANNES XXIII IN DE LEIDSE GEMEENTERAAD HERDACHT Alvorens te beginnen met de behandeling van de agenda, heeft bur gemeester F. H. van Kinschot in de gisteren gehouden zitting van de gemeenteraad van Leiden met een korte rede het overlijden van paus Johannes XXIII gememoreerd. De burgemeester zeide: „Aan het begin van de vergadering van hedenmiddag zou ik u willen uitnodigen om, alvorens over te gaan tot de behandelirlg van de agenda, met mij een enkel ogenblik de nagedachtenis te eren van Paus Johannes XXIH, die gisteravond, na een smartelijk ziekbed, waarmede wij allen meegeleefd hebben, is overleden. Het verscheiden van deze Paus wordt niet slechts door de christenen van de rooms-katholieke Kerk. maar door de gehele christenheid, ja zelfs door zeer velen, die de christelijke levensovertuiging niet kun nen delen, als een zwaar verlies gevoeld. Voor de rooms-katholieke christenen betekent de dood van Paus Jo hannes het verlies van een beminnelijke vader, aan wie het gegeven was een aantrekkelijke en eigentijdse gestalte te geven aan wat het Pausschap in hun ogen betekent. Zij voelen zijn heengaan dan ook als gold het een persoonlijk verlies. Echter ook de niet-rooms-katholieke christenheid ervaart het over lijden van Paus Johannes als het verlies van een goede vriend, die door zijn persoon, zijn optreden ën zijn handelwijze vertrouwen wist te wekken en te geven en die er voortdurend op uit was veelal oude en moeilijk te overwinnen scheidsmuren te slechten en diepe kloven te overbruggen. Aldus wilde hij ook van zijn kant een bijdrage leveren opdat de christenheid in al haar schakeringen zou geraken tot die eenheid, die de Heer in Zijn laatste levensuren over haar heeft afge smeekt. Als doelstelling van het door hem bijeengeroepen Tweede Vatikaanse Concilie werd door Paus Johannes dan ook bovenal ge zien: het bevorderen van de grootst mogelijke eenheid onder alle Christenen. Dames en heren, het is, meen ik, zelfs niet overdreven te zeggen, dat rond de baar van Paus Johannes zich verenigd weten al degenen, van welke levensbeschouwing ook, die het zich als ideaal hebben gesteld hun goede wil en hun eerlijk streven in dienst te stellen van dat hoge goed, waarnaar de mensheid reeds zo lang onderweg is: de vrede op aarde. „Pacem in Terris" zo luidde de laatste zendbrief van Paus Johannes, als het ware zijn geestelijk testament. Hij was het ook, die nog zeer onlangs, van alle voormannen op de wereld, de vredesprijs het meest waardig werd bevonden. En toen de Heer over leven en dood hem duidelijk maakte, dat het uur van zijn verscheiden naderde heeft Paus Johannes ook dit, zijn laatste en wellicht grootste offer bij herhaling aan de Heer aange boden juist ook voor de wereldvrede. Moge de Heer Zijn getrouwe dienaar, die de gehele mensheid als een ware vredesvorst zal blijven gedenken, hebben geleid naar de plaats van ware verkwikking, licht en vrede." De heer C. Hoogervorst herdacht in stilte zijn 40-jarig jubileum Dinsdag is president Habib Bourguiba van Tunesië voor een officieel bezoek aan Denemarken met een straal vliegtuig op het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen aangekomen. Koningin Ingrid vond dat het vliegtuig van de president bijzonder veel lawaai maakte. Zij draaide het de rug toe en stopte haar vingers in haar oren DIRECTEUR TER AARSE GROENTEVEILING Op 1 jund vier dé in alle stilte de tegenwoordige directeur van de groentenveiling, de heer C. Hooger vorst een toch wel vermeldenswaar dig jubileum. Op die dag was hij namelijk 40 jaar in dienst van het veilingwezen in Ter Aar. Op 1 juni 1023 trad de toen nog jeugdige heer Hoogervorst in dienst van de RK Veilingvereniging „St. Phocas", waar op kantoor toen de heer S. A. van Swieten de admini stratie leidde. Omdat deze veiling een en-bloc veiling was en een aantal leden liever hun produkten persoon lijk lieten veilen, ontstond er weer een nieuwe veiling, onder leiding van de heer P. A. Post, nL de Persoonlij ke Veiling. Het uittreden van onge veer 1/3 van de leden van „Srt. Pho cas" maakte ook een deel van het personeel overbodig. De heer Hoo gervorst ging daarom zijn werk voortzetten aan deze nieuwe veiling. Daar bediende hij ook de veiling- klok. In 1931 kwam, onder leiding der omstandigheden, een fusie tot stand tussen de drie bestaande veilingen „St. Phocas", „De hoop geleid ons" en de „Persoonlijke Veiling". Vrijwel het gehele personeel van deze drie veilingen ging mee naar de nieuwe, thans nog bestaande, coöpe ratieve veiling. Ook de heer Hooger vorst kwam daar in dienst, al vrij spoedig als veilingmeester. In 1945, toen wijlen de heer A Kammeraat met pensioen ging als direoteur- hoekhouder, werd de heer Hooger vorst tot directeur benoemd, welke funktie hij thans nog vervuld. In de afgelopen 40 jaar, heeft de „stille" jubilaris al zijn krachten ge geven in dienst van het veilingwe zen in Ter Aar, waar toch al zoveel jaren het hart klopt van het tuin- dersbedrijf. In zijn privéleven is de heer Hoo gervorst lid en penningmeester van het RK Armbestuur, voorzitter van het Wit Gele kruis, lid van de Ka mer van Koophandel te Leiden, lid van de Huuradviescommissie, voor zitter van de vereniging „Stille Om gang". Jarenlang was hij ook dag bladcorrespondent van „De Leidse Courant" en medewerker aan „De Volle Aar" voor de jongens in Ned. Indië. Zelfs de opgeheven band van Veilingpersoneel hielip hij mee be sturen, de Luchtbeschermingsdienst en „Eerbied in Gods huis" telden hem onder haar medewerkers. Op de foto: de heer C. Hoogervorst, die zijn 40-jarig jubileum bij de Ter Aarse veiling herdacht, bij het lezen van het jaarverslag in een leden vergadering van de veiling. TYFUS IN ENGELAND? Te Harlow bij Londen zijn in de afgelopen drie dagen acht gevallen van vermoedelijk tyfus geconstateerd. De zieken zijn naar ziekenhuizen in omliggende plaatsen gebracht. In maart en april van dit jaar zijn er in Engeland en Wales rond 70 ge vallen van tyfus gemeld, die alle verband hielden met de epidemie m het Zwitserse wintersportcentrum Zenjiatt. Een woordvoerder van het Britse ministerie van gezondheid verklaar de dinsdag, dat de nieuwe gevallen hoogstwaarschijnlijk los staan van deze epidemie. AMERIKAANSE VAKBONDLEIDERS BESCHULDIGD James Hoffa, president van de vak vereniging van vrachtautochauffeurs, en zeven van zijn medewerkers zijn dinsdag door een federale jury be schuldigd van het frauduleus lenen van ruim 20 miljoen dollar uit een pensioenfonds, dat door de werkge vers en de vakvereniging samen wordt beheerd. De acht zouden meer dan een mil joen dollar ten eigen bate hebben gebruikt. Minstens 100.000 dollar zou zijn aangewend om persoonlijke schulden van Hoffa te voldoen. Het pensioenfonds van de chauf feurs telt 16 beheerders: acht voor de werkgevers en acht voor de vak vereniging. Hoffa is de enige beheer der, die in srtaat van beschuldiging is gesteld. KATWIJK AAN DEN RIJN Woningbouw. In het uitbrei dingsplan „Hoornsepolder" zullen na mens de Katwijkse woningbouwver eniging en de Woningbouwvereniging „De Brittenburg" in tortaai 32 portie ken bevattende, 288 woningwetwo ningen en 32 garages worden ge bouwd, volgens het industriële bouwsysteem, Baksteen-Montage- Bouw. Deze woningen welke meren deels vier kamers bevatten en vier woonlagen op onderhuis hoog zijn, zullen naar ontwerp van het ar chitectenbureau ir. van Vreeswijk en ir. van Noortwijk te Zeist worden opgetrokken door de N.V. Neder landse Bouwsyndicaat te 's-Graven- hoge - Amsterdam. De huur zal ongeveer 19 per week bedragen. Men hoopt zeer bin nenkort de eerste paal te kunnen slaan. Geboren: Ij da d.v. K. Kuyt en A Haasnoot; Klaas z.v. K. Kuyt en A. Haasnoot; Maarten z.v. J. van den Oever en J. Jonker; Jenny d.v. J. van der Boon en S. Duindam; Jacobus H. A. z.v. P. A. M. Teehorst en L. Kuyt; Gerda d.v. F. Filippo en B. van Rijn; Helena F. d.v. F. Meijer en T. van 'der Plas; Teunis z.v. T. Ou wehand en I. van Duyvenvoorde. Ondertrouwd: A. J. J. M. Leblans en P. Bergheij. Getrouwd: A. Houwaard en J. Du- rieux; J. A. van der Voort en H. J. van den Eijkel; G. Kloos en A. G. Blonik; A. Monster en A. van den Oever; J. van Duyn en L. van Duyn. Overleden: Gëertje Bol, 77 jr, e.v. A Zandbergen'; Teunis Noort, 85 jr, Cornells den Duik, 78 jr. Burgemeester A. Smit van Hazerswoude t Gisteravond om streeks 11 uur is nog vrij onverwacht overleden, de heer A. Smit, burgemees ter van Hazerswou de. De heer Smit, die vorige week in het Academisch Zie kenhuis te Leiden een longoperatie had ondergaan, leek aan vankelijk goed te herstellen. Gisteren trad evenwel een crisis in, een crisis, die de heer A. Smit niet meer heeft mo gen overleven. Burgemeester Smit, die 63 jaar werd is slechts korte tijd burgemeester ge weest van Hazers woude. In 1959 werd hij benoemd, nadat hij daarvoor meer dan 25 jaar burge meester was ge weest van de ge meente Sprang-Ca- pelle. In de vrij korte tijd, dat de heer A. Smit burgemeester was van Hazerswoude, veroverde hij zich de achting van de gehele dorpsgemeen schap. Een beminnelijke persoonlijk heid als hij was, trad hij alle ingeze tenen ongeacht rang of stand harte lijk tegemoet. Wanneer er problemen waren in de snel groeiende gemeente dan was het burgemeester Smit, die er zijn volle aandacht aan wijdde. Tot de grootste werken, die in de gemeente tot stand kwamen onder zijn bezielende leiding behoren hert prachtige zwembad en de bouw van een nieuw gemeentehuis in de nieu we wijk van de gemeente Rihynen- burigh. .In verband met de ziekte van de burgemeester wend de officiële opening van het gemeentebuis, die aanvankelijk op zaterdag was gesteld, uitgesteld. Zijn volle aandacht genoot ook de Sportstichting, waarvan hij enige jaren voorzitter was. De begrafenis van het stoffelijk hulsel is vastgesteld op zaterdag. Om 2 uur wordt in de Nederlands Her vormde Kerk in Hazerswoude/Dorp een rouwdienst gehouden. Omstreeks 3.30 uur volgt de teraardebestelling op de Algemene Begraafplaats. KATWIJK Bridgen. De Bridgeclub „De Brug" hield een onderlinge bridge drive in De Roskam, waarvan de uitslagen waren als volgt: J. de Jong- M. van der Plas 48 punten; A de Ruyter-E. van Leeuwen, 41 pnt; W. Duindam-S .Visser 35 pnt; H van Duyvenvoorde-H. Hermans 35 pnt; W. Klos-M. D. Hage 32 pnt; P. Par- levliet-P. van Paridon 31 pnt; echt paar A. de Lange 30 pnt. SCHEEPSBERICHTEN Acmea (t) 4 te Le Havre; Calamares 4 vn. Pto Armuelles nr. Los Angeles; Camitia (t) p4 Kaap Finisterre nr. Lis sabon; Gaasterkerk 4 te Antwerpen; Ka. telysia (t) 4 vn. Lulea nr. Rotterdam; don; Korovina (t) 4 vn. Curasao nr. Kore nia (t) 4 vn. Curacao 4 te Pta Car- Gibraltar; Schiekerk 4 vn. Marseille nr. Antwerpen; Willem Ruys 4 vn. Vigo 5 te Lissabon.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4