llrujli Nederlandse Pantserbrigade gaat in Duitse Seedorf oefeningen houden EXTRA HULP AAN EIGEN MISSIONARISSEN ZATERDAG 1 JUNI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 9 en niet verbrand PIGMADERM Tube 2.95-flacon 7.50 en 2.95 (Advertentie) Opnieuw onenigheid bij de KLM Wie wordt het eerst Een beeld van mers de traditie ontslagen? Het bestuur van de vereniging van KLM-ipLLoten heeft gisteravond op 'n persoonferentie in het HHitonhotel te Amsterdam een communiqué ver strekt, waarin de financiële direc teur van de KL. M, de heer L. de Block, wordt aangevallen over een publiekelijke stelling name tegen de piloten. Volgens dit communiqué heeft de heer De Block „zichzelf in het openbaar tot tolk gemaakt van wat er bij bepaalde groepen van het personeel leeft en hieraan zelfs zijn morele goedkeuring gehecht", toen hij zeide, dat volgens het grondper soneel in de eerste plaats vliegers zouden moeten worden ontslagen, als oplossing van de huidige finan ciële moeilijkheden waaronder de KLM gebukt gaart. „Het is duidelijk dat deze uitlating onmogelijk bevorderlijk kan zijn voor het streven naar betere per so- neelsverhoudingen, zoals die door de president-directeur Den Hollander en de bedrijfsleider Larive zijn ge propageerd", aldus het communiqué. Na afloop van de persconferentie bevestigde de secretaris van het be- Protestants en een believen allerlei schijven en poppen stuur der vereniging van KLM-vlie- Rooms Katholiek. De Welzijnszorg uit die „kuil" naar boven kan laten gers, de heer F. H. H. van Vianen, heeft verstrekkende plannen voor de komen. Ook de aanwijzingen van de dat niog dit jaar tenminste 160 van de actieve en passieve vrijetij'dsbeste- treffers gebeurd langs eleotrondsche circa 800 KLM-piloten zullen wor ding. Omdat voor de Welzijnszorg in weg. De schietbaan behoort bij de den ontslagen als gevolg van de be- Seedorf (en ook in Hohne) een apar- legerplaats en zal dan ook binnen- slissing der nieuwe directie het hui- het landelijk gelegen Duitse begroting wordt gemaakt, zal men kort aan de Nederlanders overge- dige personeel van circa 16000 man Jdragen worden. opnieuw met ruim 2000 in te krim- Oefengelegenheid vinden de Ne- pen* derlanders nabij det legerplaats of de jaarlijkse luilak-bloemenmarkt op de Raamsingel in Haarlem, waar duizenden Haarlem- ook dit jaar weer hooghielden om voor thuis een bloemetje te kopen. Seedorf wordt Nederlandse kolonie gebouwd; actieve en passieve vrijetij'dsbeste- ding. Omdat voor de Welzijnszorg ir Tegen het einde van dit jaar zal Seedorf (en ook in Hohne) een apar- men j- er meer kunnen doen dan in de re- plaatsje Zeven heel wat Nederlands gel Nederland mogelijk is. Men kunnen horen spreken. In ongeveer stelt zich voor excursies te houden, 125 woningen zullen daar dan name In gezelschap van haar sekretaresse, mej. Wijnen, is Prinses Beatrix vrijdag van Schiphol per vliegtuig naar Genève vertrokken. Op de foto zien we de prinses bij het betreden van de vliegtuigtrap. hobbyclubs en sportverenigingen op wa^ verder weg, voldoende. Direct te richten enen toneelgezel- aansluitend op kazerne liggen tot 400 hectaren oefenterrein waarop lijk gezinnen wonen van Nederlands schappen uit Nederland te „importe- militair beroepspersoneel, dat dient ren De leiding van het in Zeven onbeperkt, ook met gemechaniseerd »ij de pantserbrigade, die dan gele- ^^"^rdS S£ad) zS materiaal. ma« gerd is in de op een zes -kilometer <üt oord in de toekomst een ontmoe- Zeven zelf afstand gelegen legerplaats Seedorf. tingscenrtrum van de Duitse jeugd en de nederlanxise dienstplichtigen wor- De voorbereidingen van de „verhui zing" Van de Nederlandse pantserbri gade van Hohne naar Seedorf zijn in volle gang. Ze zal in drie fasen ge schieden. Cavalerie- en Genie-een- heden zullen in augustus de leger plaats betrekken. Voor het einde van het jaar komen er de gemechani seerde infanterie- eenheden aan. De „lichte brigade" zal dan tevens om- De bevolking van Zeven vindt haar werk iin enkele kleine industrieën in Zeven (een melkverwerkende, een eierverwerkende industrie en een slachterij met een capaciteit van 1500 dieren per week) en pendelt verder naar bedrijven tin Hannover. Vroeger had de Streek een overwegend agora- veer als volgt: eens m de zes weken rjsch karakter. Dat dit veranderd is, krijgen ze vijf dagen verlof plus weerspiegelt zich in de samenstelling twee reisdagen. Daarbij wordt „iet StsT „geknabbeld" aan het normale verlof, boerenbedrijf uitoefent. In Zeven wonen veel families dde den. Verlofregeling. De verlofregeling voor de dienst plichtigen wordt waarschijnlijk onge- gevormd zijn tot een volledige pant- H°e de Verlotregfline VOOr het be" en zalven wonen vee, ramuies are roepspersoneel zal zijn is nog niet be- van achter het IJzeren Gordijn naar serbrigade, waarvan echter het tank- kenjJ De plaatsing van de heroeps. hert Westen gevlucht zijn. Zij maken bataljon in Hohne gelegerd zal bllj- Moderne legerplaats. t.. L 15 tot 20 procent van de bevolking militair bij een eenheid m Seedorf jn Zeven geeft de 's ochtends of Hohne geschiedt in principe voor verschijnende „Zevener Zeitung" in- drie jaar als de man z'n gezin mee- formaties over alles wat op het 2000 Seedorf geeft de Nederlandse troe- pen een uitstekende accommodatie. Jaar m Duitsland geplaatst. Men vindt er legeringsgebouwen, die nog bijna nieuw zijn (Seedorf is pas enkele jaren terug gebouwd), lesge- bouwen, keukens en eetzalen; een Oefenterreinen. De zeer ruim gebouwde legerplaats herland achter, dan wordt hij twee tief zijn er een „volkshogeschool" saf nwwi «wfe»» -hwo. (met concerten en toneelvoorstellin gen) en enige zangverenigingen. Het „grote" volksfeest van Zeven wordt op de laatste zondag in juli en de eerste in augustus gevierd door de Even buiten de legerplaats bevindt schuttersvereniging. De trein brengt zeer ruime parkeergelegenheid voor zich een hypermoderne schietbaan <j.e Zevenaren in anderhalf uur naar de vele voertuigen van de brigade, Die baan waarvan de aanleg onge- Bremen, maar ook uitstekend geoutilleerde veer 2.5 miljoen DM gekost heeft werkplaatsen* waar vrij ingrijpende is zo ingenieus ingericht, dat men reparaties verricht kunnen worden, van alle kanten, zonder dat extra Ondanks dat hebben de Nederlanders beveiligingsmaatregelen getroffen toch nog enkele wensen, die overi- moeten worden, met handvuurwape- gens snel vervuld zullen worden. Zo nen en mitrailleurs kan schieten. De het college van curatoren van de gaat het Duitse Verteidigungsminis- baan is volkomen „eleotrondsch", dat technische hogeschool te Delft ir L. terium er nog een grote manschap- wil zeggen, dat de leider van schiet- Schepers, directeur van de N.V. Ko- penkantine bouwen, een officiershotel oefeningen via eleotrondsche weg naar ninklijke Petroleum Maatschappij, met mess voor de ongehuwde offi- eieren, een hindemisbaan aanleggen en een van de grote sportzalen ver bouwen tot filmzaal met zitplaatsen voor 1200 man. Verder moet er in de gebouwen zelf hier en daar nog wart verbouwd worden. Sociale verzorging. De militaire instanties zorgen ver der voor een vrij uitgebreide „socia le begeleiding" van de gezinnen, die in Zeven gaan wonen. Zo zal in dat plaatsje een school voor Lager onder wijs gebouwd worden, waarvoor O. K. en W. onderwijzers zal aantrek ken. Per 1 september begint het on derwijs al in enkele scholen die het gemeentebestuur van Zeven in de stadsschool ter beschikking gesteld heeft. Voor het voortgezet onderwijs liggen de kaarten niet zo gunstig. In Zeven heeft men een „gymna sium" (tet vergelijken met onze mid delbare scholen) een „Mittelschule" (vergelijkbaar met Ulo) en een „iandwirtschaftliche schule". Er wordt op hert ogenblik geprobeerd om in Zeven enkele Nederlandse leerkrachten te plaatsen die de Ne derlandse leerlingen, die daar voort gezet onderwijs gaan volgen, de overgang naar het Duitse onderwijs wat gemakkelijker te maken en hen wat bij te werken in de specifieke Nederlandse vakken, zoals geschiede nis etc. Overigens kan de beroeps militair die een zoon of dochter in Nederland op een middelbare school heeft, dat kind ook achterlaten. Hij ontvangt dan voor dat kind een te gemoetkoming in de kosten die va rieert van 100 tot 140 gulden per Vier leerlingen en één docent van de Hogere Technische maand. De kindertoelage wordt voor School voor de Confectie „Mr. Koetsier" in Amsterdam, ieder kind, dat in Duitsland verblijft hebben na langdurig en taai speurwerk - waaronder ook per maand. nog geblokt moest worden voor een naderend examen - een techniek uitgevonden voor het hoogfrekwent las sen van tricot nylon-overhemden in het bijzonder en Voor de dienstplichtigen wordén synthetische textielstoffen in het algemeen. De door bij het kamp twee militaire tehuizen hen gevolgde werkmethode spaart met alleen garen verhoogt met Recreatie. ten voor de inrichting van een nieu we highschool voor opleiding van on derwijzers en verpleegsters op het eiland Negros op de Phüippijnen. Tenslotte zullen ook de Paters Je- suïeten gesteund worden voor de aan koop van boeken en andere belang rijk materiaal voor de wetenschap pelijke opleiding van Filipino's in Manilla en als een tegemoetkoming in de buitengewoon hoge kosten van uitzet, reis, verblijf en studie van zes a zeven jaren van Nederlandse Je- suïeten in het Nabije Oosten. Moge katholiek Nederland op Eer ste Pinksterdag weer op royale wijze een bijdrage schenken: het is voor onze missionarissen, voor onze eigen vertegenwoordigers aan de verre fronten in de ontwikkelingslanden. Onze eigen mensen rekenen op on ze bijzondere hulp: stellen wij hen niet teleur. Mocht U de bus (in de kerk) mis sen, gelieve dan te denken aan giro 8725 Pauselijke Missieactie, Den Haag (voor Ned. Missieweek). Mgr. Van Dodewaard 25 jaar priester Cadeau's: fonds, auto en feestgeschrift Mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, bisschop van Haarlem, die 11 juni zijn 25-jaaig priesterfeest viert, zal Is in de afgelopen week ons extra van onze missionarissen, tot besluit ter gelegenheid daarvan van zijn gevraagd om zegen over het werk van deze NEDERLANDSE MISSIE- diocesanen een aan deze tijd aange- WEEK wordt op de Eerste Pinkster- past geschenk ontvangen. Hij zal dag een collecte gehouden, een col- namelijk de beschikking krijgen over lecte voor extra hulp aan onze eigen een fonds voor pastorale vernieu- Nederlandse missionarissen. wing. Hiervoor is onder de dioeesa- elk- der nen gecollecteerd, ruim 8800 Nederlandse missionarissen een behoorlijke hulp te geven en Daarnaaat 2£Ü TOk een feestgeschrift daarom wordt met goedkeuring van versohijnen in de vorm van 4n extra onze Bisschoppen elk jaar uit de tal- dlkke uitgave van de Analecta van rijke aanvragen enkele zeer belang- het bisdom het officiëlc mededelin- rijke objecten voor steun aangewe- genblad van de bisschop Het feest- ze"- geschrift bevat een bijdrage van de e nnn 5 Jaar a deken van Amsterdam, mgr. J. v. d. f 213.000 onder een achttal gebieden H over de jubile£nde bis- verdeeld: de dankbaarheid der mis- scho® daarnaast ook een uit- sionanssen is zeer groot. voerigei doch v^hiyvende studie EN DE ONBRENGST DIT JAAR? ^nieuwS^lKs £Td£ Daarvan zal steun gegeven wor- tu&,er de besteding van het fonds den aan de pater Passiomsten in Bra- v00r pa3toraIe vernieuwing zal de Zllie voor een catechetisch en sociaal blsschop Mll beschikken, centrum in een gebied zo groot als Het feestcomité noemt het een fonds, Nederland met 150.000 zielen, waar dat de bisschop in staat zal stellen de katholieken in een soort geeste- de eige„ pastorale inzichten nader uit lijk analphabetisme verkeren. te werken en het „huiswerk te ma- Ef.n aan de pat«s, Capucynen in kerr> dat het niuilk hem Chili die duar reeds twee grote ram- twyleid zal meegeven. Daarnaast pen hebben meegemaakt; zy moeten „„g door enkele particulieren het noodzakelijk een oude bouwvallige ini.tiatief genomen om de jubilerende kerk vernieuwen maar ook een land- bisschop auto cadeau te geven. bouw- en huishoudschool bouwen en een lagere school. De missionarissen van Mill Hill krijgen hulp voor hun ziekenhuis in Cameroun, waar de regering steun beloofde voor het betalen van het sa laris van dokter en verpleegsters doch die belofte niet nakomt. Ook ligt het in het voornemen steun te geven aan de Witte Paters in Duitsland, die de Pinksterdagen in Tanganyika voor de oprichting wilden doorbrengen aan de Engelse uit doch ook de besparing aan stof is aanzienlijk. De van een nieuwe parochie met hospi- kust, zijn niet verder gekomen dan duurzaamheid van de lassen wordt nog onderzocht, taal, kraamkliniek en zusterhuis, in Arnhem, waar 25e zich gistermiddag maar de resultaten tot nu toe bereikt zijn zeer positief. een gebied van 2500 katholieken op genoodzaakt zagen een noodlanding een bevolking van 27.000 zielen. te maken. De ballon kwam op een Foto- vonrerond vlnr- de leerlineen J Erenstein J En aan de pater Norbertijnen in dak van een fabrieksgebouw op het Foto. voorgrond vlnr. de leerlingen j. Erenstein. j. Indj waar ean college door gebrek industrieterrein terecht en werd Colijn en M. de Nes. Achtergrond: links leerling H. van aan de nodige middel|n en ^'„nee, zwaar beschadigd. Hoof en rechts de leraar D. A. van Wolde, die het af- jn grote nood verkeert. De drie ballonvaajrders liepen gewerkte produkt bekijken. Maar ook aan de paters Carmelie- schaafwonden op. Ballon maakte noodlanding Drie ballonvaarders ui/t Munster

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9