binder OHA gezeefd Individueel reukwater voor elke vrouw apartge brouwen ^Jipó Hobby in 650fiolen Negentienjarige ontwerpt kleding voor Hollywood Hij praat geld uit de portemonnee... Zet Uw beste beentje voor Cliënten krijgen vooraf psychologische test Door het van glas blinkende laboratorium waaien aromatische geurtjes. Op rekken langs de wand staan fiolen, reageerbuisjes en flessen diebt naast elkaar. Aan de muur hangen foto's van mooie vrouwen, voorzien van een handtekening en hartelijke dankbetuigingen. Daartussen tabellen, chemische formules, destilleerapparaten, bunsenbranders en een toestel voor ultra- geluidstrllllngen. Kortom: een moderne toverkeuken, waarin in plaats van giftige mengseltjes en geheimzinnige liefdesdrankjes welriekende vloeistoffen worden samengesteld, die het hart van iedere echte Eva sneller doen klop pen. Hier ontstaan parfums en wel zeer bijzondere, individuele creaties. .geheimen" van haar cliënte. Als mevrouw Gasser haar op drachtgeefster zo door en door heeft leren kennen, stelt zQ de indi viduele compositie samen. Het duurt ongeveer een week en dan moet het ontstane parfum nog drie weken in het toestel voor ultrage luidstrillingen „rijpen", voordat het zijn volledige geur ontplooit en kan worden verzonden. Het recept wordt ondergebracht in een kaartsysteem - het is uitslui tend voor een enkele klant vervaar digd. Het is wel duidelijk dat bij deze wijze van fabricage - per maand ere- eert mevrouw Gasser hoogstens tien parfums - dit „individuele reukwa ter" niet goedkoop is. Maar daarvoor heeft de draag ster dan ook de garantie, een hele maal op haar afgestemd, niet te ver wisselen parfum te bezitten - en ke vrouw beschikt niet graag over oen dergelijk „fluïdum". De West- dultse vrouwen zy» in ieder geval en thousiast over mevrouw Gasser's idee. CT. voor de huióvrouw Cake Om de losse kant van een cake vorm te verwijderen kan men de bo dem op een jampot zetten en dan de rand naar beneden duwen. Wijnvlek Een wijnvlek op een no-iron over hemd kan op de volgende wijze ver wijderd worden: Eerst het overhemd weken in schoon, koud water. Dan wat ammoniak toevoegen en nog even laten staan. Daarna wassen in warm zeepsop. De vlek is nu nog grijsach tig. De plek over een schaal strek ken en wat poederborax op de vlek ken sprenkelen. Daarna kokend water over d° vlek gieten. De stof nog enige tijd in 'te schaal met opgeloste borax laten staan, ongeveer twee uur. De vlekken moeten nü geheel verwijderd zijn. Vocht in huis Tengevolge van ons vochtige kli maat en de onvoldoende ventilatie jn onze woningen, hebben velen Last van voohtafzatting ln huls. Mooht Uw keu ken toe zijn aan een nieuw verfje, overleg dan eens met de schilder een speciale sóórt verf te gebruiken. Verf die byv. ook gebruikt wordt voor het schilderen van sohepen en het schil deren van metaal. De vochtafzetting in uw keuken wordt er aanzienlijk minder door. De vochtige atmosfeer kan ook een .witte uitslag op het meubilair tenge- 'volge hebben. Deze witte afzetting 'verdwijnt na een behandeling met een azijnoplossing - vijf delen water op één deel azyn. Deze behandeling mag niet vaker dan nodig plaats hebben en de stoelen dienen afgedroogd te wn-4en met een droge doek, zodat •de azijn niet in het hout kan door dringen. Genezing van exceem vraagt vaak veel detectivewerk Huidontsteking - of ex ceem zoals we het al tijd genoe ld hebben - kan iedereen krijgen en is niet afhankelijk van 'f soort werk, dat men verricht. Zowel een ne gen maanden jude baby als een negentigjarige man kunnen exceem krijgen. Maar er is een grote groep exceempa- tiënten, die hun kwaal in hun werk hebben. .Induraiële een kwaal, die in de meest "Heenlopende be roepen voorkomt. Er is echter ook een grote groep mensen, die ex tern hebben, dat niets met een beroep te ma ken heeft. Bij deze groep wordt exceem veroorzaakt door blootstelling aan iets waar de patiënt al lergisch voor is. Indu striële exceem opge daan tijdens werk of spel wordt veroorzaakt door het blootstellen van de huid aan een bepaalde chemische sub stan tie. Als -^en patiënt exceem heeft, ooral indien 't niet-industriële exceem betreft, zal de dokter zeer afhankelijk zijn van de medewerking van de patiënt en zijn familieleden. De gene zing zal vee) detective werk vereisen. DE HANDEN Als de uitslag begint op het gelaat, moeten al lereerst de toiletbeno digdheden van de pa tiënt onderzocht wor den: creme, poeder, lip penstift, scheercreme of zeep. Ais de patiënt 'n enthousiast tuinier is, ls het van belang de planten en struiken aan een nauwgezet onder zoek te onderwerpen. Primula's dragen vaak schuld aan huiduitslag. Als de huiduitslag zich de handen bevindt, dient onderzocht te wor Wat de dokter er van zegt den met welke stoffen de handen regelmatig in aanraking komen. In sommige gevallen is 't noodzakelijk, dat de heer de* huizes de huis vrouw ontlast van af was en gezinswaa. En in elk geval dient hij er voor te zorgen, dat zijn vrouw deugdelijke huishoudhandschoenen heeft. Deze handschoe nen mogen evenwel niet langer dan nodig wor den gedragen, aange zien de transpiratie van de aldus beschermde handen beslist onge zond is! Als de uitslag zich het eerst voordoet op het lichaam of op de lede maten, is het zeer be langrijk het beginsta dium van de uitslag aan de weet te komen. Spelden, ritssluitingen, likkel of verchroomd metaal, zoals men die op kleding aantreft en zelfs schoenveters, ket tingen of armbanden kunnen bij sommige mensen uitslag veroor zaken, Zelfs een doosje lucifers, dat steeds in dezelfde broekzak be waard wordt, kan de oorzaak zijn Ik ken een arts, die ex ceem krijgt van alles, dat van rubber vervaar digd is. Hij moet hand schoenen dragen als hij een autowie! verwisse len moet en zijn stetoa- coop moet van speciaal Isolatiemateriaal voor zien worden. De behandeling van een begin van exceem is meestal vrij eenvoudig maar de hulp van een dokter is nodig. Het is nooit van enig nut na enige tijd te pro beren of u nog aller gisch bent voor een be paalde stof. Het ant woord is altijd bevesti gend! Gebak Gebruik by de bereiding van gebak melk in plaats van wa ter. Het gebak blyft dan langer verg en knapperig. Eigenares van deze eduizend geur tjes is een charmante wereldreizig- ster van Duitse afkomst. Mevrouw Elizabeth Gasser heeft na een ver blijf van vele tientallen jaren in het buitenland onlangs haar tenten in Fiankfurt opgeslagen, om voortaan voor de Duitse dames uit haar ver zamelde schatten parfums te compo neren. Het idee tot dit zeer ongewo ne „beroep" kreeg mevrouw Gasser, die sinds lang uit liefhebbery par-' fumexpert en -verzamelaarster is, heel spontaan; nadat zij namelijk in haar Columbiaanse woonplaats Bar- ranquilla voor steeds meer vriendin nen, kennissen en andere relaties slechts voor de grap vreemdsoortige reukcomposities samenstelde en daar mede enorm succes had, gaf een vak man haar de raad, haar begaafdheid commercieel te benutten. Reeds als klein kind oefenden reuk- st'ffeu en parfumessences een bijzon dere aantrekkingskracht op me vrouw Gasser uit. Zij was nog maar een klein schoolmeisje, toen zij van haar spaarcentjes in plaats van cho- cola al kruiderijen en lavendelwater kocht. Als bakvis drenkte zy haar schoolschriften in zelf gebrouwen re kmengaeltjes en gebruikte tot mis noegen van de leraren inkt met viool- tjesgeur. En toen de jonge dame voor het eerst naar dansles ging, had zy wel een zeer exclusief parfum maar geen baljapon. Tijdens haar hyweiyk begon me vrouw Gasser de parfumkunde sys tematisch te bestuderen, zy leerde chemische formules, blokte op vak literatuur, assisteerde in laboratoria, - en 'verzamelde tydens reizen rond de wereld zeldzame reukstoffen, plan ten- en wortele-sences, oude familie recepten voor „reukwater" en de ge heime ingrediënten van exotische parfums. Thans beschikt zij in haar unieke verzameling over kostbare bloemenoliën, trancemiddelen van de Indianen, wortelextracten en honder den geul-componenten, die in de mo derne parfumindustrie nooit gebruikt zullen worden, omdat zg voor de massafabricage veel te zeldzaam en te kostbaar zijn. Hoe wordt zo'n „individueel" par fum nu eigenlijk samengesteld? Tot nu toe heeft mevrouw Gasser de draagster van haar creatie altijd per- sooniyk gekend en zich door uiterlgk, temperament en persooniykheid la ten inspireren. Haar Westduitse cliën te echter „test" zy met behulp van een psychologische vragenlgst. Hand- sohriftanalyse, karakterbeschryving en foto's onthullen dan de laatste „Mevrouw, U kunt absoluut niet buiten dit keukensnufje. Het hakt, maalt én raspt, het spaart uren. Enkele bewegingen met de hand en 't werk is klaar". Een rondborstige, hartelgke man in zyn witte schort leunt naar voren en duwt mg het apparaatje in de hand om nader te bekyken. „Speciale aanbie ding, profiteert nu Een free-lance standwerker is aan het werk in een warenhuis. Zijn diensten worden herhaaldelgk gevraagd als nieuwe artikelen enige speciale aandacht nodig hebben. Hg reist mee met tentoonstellingen en helpt vrienden, die een marktstal hebben. „Ik heb geleerd, dat het verkopen aan vrouwen van verschillende leeftyden en met diverse opvattingen over het huishouden met zeer gevarieerde methoden moet geschieden," vertelt hy. „De jonge vrouwen zgn het gemakkelijkst te overtuigen", zegt hg. „Als zy iets zien, dat het huishoudeiyk werk vergemakkelgkt, dan kopen zy het. Vrouwen van boven de veertig zgn moeilgker te overtuigen. Dat komt waar schijnlijk omdat zg een bepaalde routine hebben ontwikkeld in het huishouden en zij houden aan hun gewoontes vast. Grootmoeders zgn ook goede koopsters. Zij kopen niet voor zichzelf, maar geven het aan dochters en schoondochters, om te tonen, dat zij nog steeds by de tyd zyn." Welke snufjes hebben vrouwen het liefst? „Alles dat het mes in de keuken kan vervangen. Vrouwen zyn dol op snufjes, zy houden van felle kleuren en goede glans," zo antwoordt onze standwerker. door Gina Martelli Ik ben dol op het strand. Daarom ontwerp ik zo graag vroiyke vakantie- kleding" vertelt ons Giovanna Ferragamo uit Florence. Zy is pas negentien jaar maar zg ontwerp reeds kleding voor verschillende topactrices in Holly wood, zoals Lana Tqrqer 1 Ze was op weg naar Capri toen we haar ontmoetten. Ze droeg een eenvoudige zijden hemdjapon in lichtrose met bgpassende sandalen. „De sandalen zgn een ontwerp van mgn zuster" ?ei ze. Haar vader inspireerde haar daartoe want het was zgn wens om met zyn kinderen een compleet modehuis te vormen. Schoenmaker Salvatore Ferragapip stierf twee jaar geleden en thans zijn al drie van zgn kinderen bezig met het vervullen van zgn wens. Mr*p»rtar l^irlt I modeakows, die in de enorme, witte, irxuctici 1C1U. L door kaarsen verlichte balzaal van 1 li- beroemde Pitti Palace worden het modehuis 1 Moeder Ferragamo voert de zake- lgke leiding in het enorme modehuis Palazzo Ferroni Spini" in het cen trum van Florence. De oudste doch- Flamma, ontwerpt schoenen, Giovanna ontwerpt japonnen en de zestienjarige Ferruohio leert het sohoenmakersv&k. Giovanna begon haar carrière als mode-ontwerpster na een driejarige studie aan de kunstschool en zy be gon met het ontwerpen van felbe- drukte badcapes en badlakens. Zy had er direct een enorm succes mee. Thans heeft zy zelfs een boqtique in Californië terwyi zy haar zomeront- werpen tevens etaleert in een van de grootste en bekendste modezaken van Londen. „Ik ben weg van de gedrapeerde halslgn", vertelde zy ons. „Ook heb Ik veel geplooide capes gemaakt, be vestigd op zyden japonnen voor offi ciële gelegenheden. Ik houd van gro ve materialen zoals hennep en grof linnen en ik heb ontdekt, dat deze materialen zeer goed gecombineerd kunnen worden met zyde. Omdat ik ook van praktische kleding houd, ge bruik ik veel badstof voor veel strandcreaties". Felle tinten Giovanna heeft een bijizondere ga ve voor het combineren van kleuren. Voor een Shlftjapon van badstof com bineert zy bgv. zonnestrepen in een combinatie van felle kleuren. Zg kan het groen van de duinen en de olijven maken, die typisch zgn voor het Noorditaliaan se landschap en zy kan er een japon van maken, die geheel tot loven komt als de zon er op schijnt. „Ik denk nergens aan als ik aan mgn tekenbord zit", zegt ze. Giovanna is de jongste van de Ita liaanse ontwerpers, die haute coutu re combineren met boutique-strand kleding. Zy hoopt spoedig deel te kunnen nemen aan de halfjaariyicse gehouden. „Nu wachten we nog op de dag, dat enige van de kinderen van onze familie groot genoeg zgn om hoeden en sieraden te ontwerpen", laohte ze. Belangryke onderdelen van Gio- vanna's zomerontwerpen. Het rechte strandjak (links) is van witte bad stof met contrasterend blauw afge werkt. Rechts een leuk strandpakje met beige lange broek en een blouse met Pierrot-stroken langs boothals en polsen. Van top tot teen (Van onze schoonheidsspecialiste) Iedere voet heeft 26 beentjes, die als een feilloos stukje preolsiewerk aan elkaar bevestigd zyn met weef sels en spieren, De belangrgkste steunpunten van de voet bevinden zich aan de hiel, onder de kleine teen i onder de grote ';een. De voeten dienen een regelmatige iewegóng te hebben maar de verschil lende soorten schoenen laten dit niet altgd toe. Meer dan eens verkrampen de tenen in moderne schoenen terwil- le van de mode en onze loop onder vindt daarvan vaak een nadelige in vloed. Probeer dit te corrigeren door minsten» vyftien minuten per dag de sohoenen uit te trekken en probeer dan potloden en steentjes op te pakken met de tenen. Denk er voorts aan, dat het ook verre van goed voor Uw voeten is om de gehele dag slippers te dragen. Dagelgkse wasbeurt. Voeten dienen minstens eenmaal pet- dag te worden gewassen maar gebruik geen heet water indien men van plan is een behoorlijke wandeling te ma ken. De voeten worden er nameiyk zacht van. Gebruik handwarm water, wryf de huid flink om de bloedsom loop te stimuleren en besluit de voet behandeling met 'n plons koud water. Dan zorgvuldig afdrogen en wat talk poeder tussen de tenen strooien. Voor een flinke wandeling zgn ge schikte schoenen en sokken nodig. De schoenen moeten de tenen voldoende be- wegingsvryheid geve en de hiel moet niet schuren. Gebruik lichtgewicht sokken van een absorberende stof en trek minstens elke dag schone sokken aan. Indien men een blaar heeft is het dik wyia verleidelgk deze door te prik ken. Beter is het echter de blaar te behandelen met een zwakke jodiumop- lossing, die men kant en klaar by de drogist kan kopen en bedek de blaar met een rekbare pleister. Besteed tenslotte alle aandacht aan de voering van de schoenen. Bescha digde of verkreukelde voering kan niet alleen blaren veroorzaken maar ook likdoorns. Afgelopen winter: soepwinter Hoewel de cijfers nog niet bekend zijn, raag worden aangenomen, dat er nog nooit zoveel soep gegeten ls als in de koude winter 1962-1963. De En gelse cijfers geven over 1962 een stij ging van 6 procent aan. In dat Jaar werd in Engeland voor een waarde van 250 miljoen gulden aan soep in blik of pakjes geconsumeerd. Ver- waoht wordt, dat dit bedrag in 1963 vijftig miljoen gulden hoger zal liggen. De Engelse huisvrouw geeft de voor keur aan soep in blik. Deze wordt vier keer zoveel verkocht als de pak jes in gedroogde vorm. De laatste vra gen meestal een bereldtngstyd van on geveer twintig ralnuten. Het voordeel van het lichte gewicht van de pakjes en de weinige ruimte, die deze in de kast raemen, achynt hier niet tegen op te wegen. De fabrikanten van soep- in-blik trachten hun soepen zoveel mo gelijk in te koken, om de blikken klein en licht te houden. Daarnaast wordt er in Engeland nog veel soep gegeten, bereid van bouillon getrokken van vers vlees.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7