S)e Coidae (9ouAa/nt Verbetering in toestand van de Paus houdt aan Britse oppositie tegen de NAVO-kernmacht Indonesisch minister komt een dag naar Nederland NIEUWE BETOGINGEN EN „VERBROEDERING'' DONDERDAG 30 MEI 1963 53e JAARGANG No. 15.940 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Directeur J. F J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. RüOZEN Telef. 2 0 9 3 5 Red. 20015, 25594 - Advert. 20826 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75, Adv. 18 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Paus Johannes heeft „een tamelijk rustige nacht" gehad. In zijn toe stand is overigens geen verandering gekomen. Dit is vanmorgen van gezaghebbende Vatikaanse zijde meegedeeld. De Romeinse bladen lieten zich voorzichtig uit over de toestand van de paus. Uit de berichten sprak een „gematigd optimisme". „II Messagero" sprak over een „lichte verbetering", maar liet hier direkt op volgen, dat de ziekte van de paus ongeneeslijk is. Een woordvoerder van het Vatikaan zei woensdagavond, dat de paus zijn kleur begint terug te krijgen. Professor Pietro Valdoni, een van de artsen van Paus Johannes, zou verklaard hebben, dat de paus, zo de verbetering van zijn toestand mocht aanhouden, binnen een week uit bed zou kunnen komen. SOEKARNO NAAR' OOSTENRIJK FILM OVER HET LEVEN VAN KARL MARX Binnenkort wordt in de Sowj et- Unie begonnen met de vervaardiging van een kleurenfilm over het leven van Karl Marx. Het wordt een superproduktie in cinemascope met muziek van de Rus sische componist Dmitri Sjostakó- vitsj. De eerste opnamen zullen deze zomer worden gemaakt. Het scenario wordt geschreven door de Russische schrijfster Galina Serebriakova, schrijfster van de tri logie „Prometheus", die aan Karl Marx gewijd is. Talrijke Russische artisten hebben de wens te kennen gegeven in deze film te spelen, maar het is nog niet bekend wie een rol zullen krijgen. Riante villa zet zijn deuren open, ook voor u! Ja, nu kunt u genieten van een prach tige, opwindende expositie. Nu kunt u dwalen langs alle won deren van technisch vernuft, die het leven van u, moderne huisvrouw, zo comfortabel kunnen maken: Ideaalikeukenswasmachines, alum.- keukengerei, koelkasten, stofzuigers, fornuizen, wastafels en wat u zo nog meer kunt bedenken. Elke werkdag (beh. zaterdags), staat de deur voor u open Waar u dat wenst krijgt u tekst en uitleg Komt u gauw „Wereldburger nr 1" kan nog niet trouwen „Wereldburger nr 1", Garry Davis, De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, heeft President Soekarno van Indonesië ^nsdag Ecuadoriaanse ambt- wordt op 2 juni in Wenen verwacht f™?.0' telefonisch de onmid- voor een onofficieel bezoek van ver- dellijke violating gevraagd van twee heeft zijn burgerlijk huwelijk met scheidene dagen aan Oostenrijk, zo ™nenkaanse vissersboten, die door zjjn voormalige secretaresse Esther is woensdag van de zijde van de £e van Ecuador zijn aange- peter moeten uitstellen tot volgende Indonesische ambassade in Wenen uUCtf*n' Deze schepen werden opge- week dinsdag, omdat hij te laat in meegedeeld. Nadere bijzonderheden bracht, toen zy binnen 200 mijl van het bezit kwam van de speciale ver- N.V. Imenexco, H. Rijndijk 25, Leiden (Advertentie). zijn niet bekend gemaakt. Indonesische militaire delegatie naar Moskou de kust van Ecuador visten. Dit land gunning, die een staatloos burger in OllflAl'AnrlA cqIaIIiaI maakt aanspraak op territoriale wa- Frankrijk nodig heeft om te kunnen vFIUJClkCllCK^ oCllvlilvI teren ter breedte van 200 mijl. trouwen. Garry Davis kreeg de ver gunning woensdagavond pas in han den, te laat voor de huwelijksvol trekking, die op het stadhuis te Een wervelstorm heeft woensdag Straatsburg zou geschieden. 1 -1-" 41-jarige voormalige Amen de voornaamste stad en haven van Oost-Pakistan, Chittagong, van de kaanse piloot woont, naar bekend, al rest van het land afgesneden. Tot ruim een jaar als vertegenwoordiger Een Indonesische militaire delega- nog toe is melding gemaakt van 32 van een groot Amerikaans bedrijf in tie onder leiding van generaal Hida- doden. Straatsburg. Mejuffrouw Peter, die jat, onderminister van defensie en Drie schepen zijn gestrand, de uit Straatsburg afkomstig is, heeft veiligheid, vertrekt vrijdag naar Mos- elektrische stroom- en watervoorzie- uit een vorig huwelijk een zoontje, kou met een missie, die onderdeel xiing is uitgevallen en hutten zijn dat nu acht jaar is. Zij is reeds twee uitmaakt van de modernisering der verwoest of weggevaagd. jaar geleden op 'n protestantse gods strijdkrachten. De Pakistaanse radio heeft gemeld, dienstige plechtigheid te Genève met Zoals bekend heeft de So wj et-mi- dat de wind een snelheid had van Davis in de echt verbonden. Zij heb- nister van defensie, maarschalk Ma- 250 km per uur. ben een zoontje van een half jaar. linofski, in maart j.l. een bezoek aan Indonesië gebracht. De militairen, die samen met een economische delegatie naar Moskou gaan, zullen trachten de van 1961 daterende overeenkomst te verbete ren. Op grond van dat akkoord le verde de So wj et-Unie onder meer een kruiser, onderzeeboten, straal- bommenWerpers en -jagers. Een Russisch jachtvliegtuig woensdag een vliegtuig van de Ame rikaanse luchtmacht in de Berlijnse iuchtcorridor tot op zestig meter ge- Bezoek aan Fokker Vice-luchtmaarschalk Raden Is- ken, op Schiphol aan om daags daar na per KLM door te vliegen naar Canada. Tijdens zijn kort, informeel ver blijf in ons land, zal minister Iskan- der een kort liuahtvatartprogramma naderd, zo heeft een Amerikaanse kander, de Indonesische minister woordvoerder woensdagavond mee- voor dé burgerluchtvaart, zal 17 juni dSlrt "SHThS gedeeld. De Amerikanen hebben een een eendaags bezoek aan Nederland VllieEveld' van Diafcarti iKImaioran protest ingediend bij de Russische brengen, aldus meldt de „TeI."-cor- „6 het KLM hoofdkantoor vertegenwoordiger op het luchtvel- respondent uit Djakarta. De minis- ligheidscentrum van Berlijn, zo deel- ter komt dan uit Parijs, waar hij de SS labnelten 05 de hij mee. luchtvaarttentoonstelling zal bezoe- - DE RASSENSTRIJD IN V.S. beschikbare vliegtuigen in de Friend ship-klasse te vliegen en technisch te beoordelen. Naast de Garoeda is de Merpati Vooral dit bezoek aan de Neder landse vliegtuigindustrie is niet van belang ontbloot, gezien de Indonesi sche belangstelling voor het Neder landse vliegtuig, de Fokker F-27 T „Friendship". i\ Minister Iskander zal echter op zijn korte bezoek aan Nederland niet zelf over de aankoop van Fokker Friendships of andere Vliegtuigtypen beslissen. Op zijn reis naar de lucht vaartsalon in Parijs wordt hij ver gezeld door de onderminister van Te High Point in de Amerikaanse en restaurants gezamenlijk de lunch Burgerluchtvaart, door die directeur staat Noord-Carolina zijn dinsdag- gebruikt. yan Vliegschool in Tjoeroeg, cap- avond 500 negers, die een stille be- De voorzitter van het uit beide tam Boediiarto, en door de directeur toging hielden voor rassengelijkheid, bevolkingsgroepen gevormde comi- de Indonesische luchtvaartmaat- aangevallen door een duizendtal té, dat na de negerdemonstraties is ge- schappij Merpati (Duif), captain Soe- blanken. De blanken bekogelden de vormd, dr. John R. Cunningham, ant- naaT. Europa komt om alle negers met stenên en hadden het spe- woordde op een vraag hoe het per- ciaal gemunt op een blanke, die met soneel van de restaurants in Charlot- de negers betoogde. De politie greep te, de plaats waar de gezamenlijke soedig in. Drie blanken zjjn gear- maaltijd werd gehouden, tegenover resteerd. de negers stond: „Geen mens schonk de tweede luchtvaartmaatschappij in In Jakcson, Mississippi, is een brand- er ook maar enige aandacht aan". Indonesië, die zich speciaal bezig- bom gegooid in de garage van de De universiteit van Kentucky heeft houdt met het bevliegen van kleine- afdelingssecretaris Edgar Evers van woensdagavond bekend gemaakt, dat re tropenvliegveldrjes. De Merpati zal de vereniging tot bevordering van de negers in haar atletiekploegen kun- in de toekomst ook het vroegere belangen van de negers. nen meespelen. Het is de eerste zui- luchtnet van de Nederlandse luctht- Volgens de politie waren op dat delijke universiteit, die de rassen- vaartmaatschappij „Kroondiuif" op moment Evers, zijn vrouw en drie scheiding opheft. Nieuw-Guinea gaan exploiteren. kinderen thuis doch geen van hen werd gewond. Ook zijn in Jackson vijf negers en een blanke gearresteerd, die woensdag protesteerden tegen de ras senscheiding in de winkels. James Baldwin, een van de actiefste jonge leiders van de neger-beweging voor rassengelijkheid in de Ver. Staten, heeft woensdag in Boston de wens te kennen gegeven, dat de negers hun aotie in de strijd tegen de voor standers van rassenscheiding ver scherpen. Hij kritiseerde de door de neger-predikant Martin Luther King voorgestane geweldloze acties, waar mee King, naar Baldwin meende, niet veel bereikt had. Kennedy beraadslaagt. President Kennedy heeft ongeveer 75 vooraanstaande zakenlieden ge vraagd dinsdag a.s. met hem te be raadslagen over opheffing van de rassenscheiding in het meest zuide lijke deel van het land. De betrokken zakenlieden staan aan het hoofd van hotels,, theaters, bioscopen, warenhuizen en andere zaken. Het Witte Huis heeft toegegeven, dat president Kennedy overweegt, een wetsontwerp in te dienen tot het opheffen van de rassenscheiding in het merendeel van de winkels en res taurants in de Verenigde Staten. Samen geluncht. Voor het eerst in de geschiedenis hebben in de zuidelijke staat Noord- Carolina blanken en negers in hotels in Australië gezien Drie astronomen in Canberra heb ben donderdag verklaard, dat zij een geheimzinnig, fel verlicht voorwerp aan de hemel hebben waargenomen. Het voorwerp, dat zich recht boven het Stromlo observatorium bewoog, is volgens de geleerden zonder twij fel door mensen gemaakt. Het voor werp kon een minuut lang worden waargenomen. Volgens de in Neder land geboren professor B. Bok, een van de drie waarnemers, gaf het veel meer licht dan een normale satelliet, de kleur was oranje-rood en de be weging van west naar oost. Protestants verzet tegen Oost-Duits regime De protestafitse kerkleiders in Oost- Duitsland hebben in een sensationeel document de Oost-duitse protestanten opdracht gegeven zich te verzetten tegen alle inmenging van de staat in kerkelijke aangelegenheden. In het document, dat in maart j.l. doo reen kerkvergadering in Oost- Duitsland unaniem werd aanvaard, staat dat de kerk het regime erkent „daar degenen, die de macht van de staat in handen hebben, in de han den van God blijven". „De kerk moet echter geen misbruik van deze macht dulden, zelfs indien wij hieronder moeten lijden". Het is de meest opzienbarende stap van de Oostduitse protestantse kerk in de laatste tijd, welke resoluut af rekent met gissingen, dat bepaalde kerkelijke leiders bereid zouden zijn om hand in hand met de regering te gaan werken. Sommige westelijke deskundigen vergelijken het reeds met de beroem de „Verklaring van Barmen", die in 1934 door de kerk werd uitgevaar digd in strijd tegen de nazi's. (Trouw). Een radiostation in Belstow (Ca- lifomië) heeft radiocontact gemaakt mea de planeet Mercurius. Het duim de elf minuten voordat de radiosei- nen de 195 miljoen kilometer hadden afgelegd. Uit de echo hebben geleer den opgemaak.t dat het oppervlak van Mercurius ruwer is dan dat van Venus of Mars. Het lijkt op dat van de maan. Een 31 meter lange interconti nentale raket van het type Titan-2 is woensdag boven Cape Canaveral enkele seconden na de lancering ontploft. Dit is de eerste mislukking bij zestien proeflanceringen van Ti tan-raketten, de krachtigste Ameri kaanse militaire raket. In het Britse Lagerhuis hebben de conservatieve rechtervleugel en de socialistische oppositie een eerste of fensief geopend tegen het Ameri kaanse voorstel voor een multilate rale NAVO-kernmacht, waarover in het begin van de volgende maand in Londen tussen Engeland en Ame rika besprekingen gevoerd zullen worden. De Britse onder-minister van bui tenlandse zaken Edward Heath ver zekerde het Lagerhuis, dat Engeland nog geen enkele verplichting is aan gegaan en dat Britse deelneming aan een eventuele multilaterale NAVO- kernmacht slechts een aanvulling zou zijn van een onafhankelijk kern wapen, dat de Britse regering wil behouden. Verscheidene weinig overtuigde con servatieve lagerhuisleden tekenden ondubbelzinnig verzet aan tegen het Amerikaanse plan voor vaartuigen met Polarisraketten, die een inter nationale bemanning hebben. De so cialistische woordvoerder gaf uiting aan bezorgdheid van de socialisten over een initiatief, dat het gevaar in hield, dat West-Duitsland op de lan ge duur een soort autonomie op het gebied van de kernbewapening zou krijgen. VETO De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken. Dean Rusk, heeft woensdag op een persconferentie in Compromis-voorstel De transatlantische luchtvaarttarieven De Amerikaanse raad voor de bur gerluchtvaart heeft woensdag een compromisregeling in het geschil over de tarieven voor het passagiers vervoer met Europese luchtvaart maatschappijen goedgekeurd. De re geling, die dinsdag van kracht werd, behelst dat de verhoging van de re tourtarieven met vijf procent, waar toe de Europese maatschappijen al hadden besloten-en die de twee be trokken Amerikaanse maatschappijen noodgedwongen in sommige gevallen toepassen - tot 15 juli van kracht zal blijven. Met ingang van die datum zullen de transatlantische enkele-reistarie- ven met zeven dollar worden ver laagd en deze korting zal tot maart volgend jaar worden toegepast. Dan zal de internationale vereniging van luchtvervoer (IATA) de gehele kwes tie opnieuw bezien. Commandant van functie ontheven De 41ste afdeling veldartillerie uit de legerplaats 't Harde is bepaald niet uit voorbeeldige dienstplichti gen opgebouwd. Dit was voor de le- gervoorlichtingsdienst geen geheim. De commandant van het eerste leger corps, generaal F. v. d. Veen, was hiervan wel bijzonder goed op de hoogte. Toen hij de troep in Duits land, in de buurt van Münsterlager, waar een uitgebreide oefening werd gehouden, ging inspecteren, ont moette de generaal tijdens de inspec tie een aanital soldaten die languit op een auto lagen en luid tegen hem en over hem joelden. Tevens ont dekte de generaal tal van slordighe den te velde en evenmin was hij tevreden over de wijze waarop de afdelingscommandant, luitenant-ko lonel W. van Westerhoven, de klach ten van hogerhand behandelde. De inspecteur van de artillerie, die even eens tot inspectie overging, kwam tot de zelfde conclusie. Besloten is toen tot overplaatsing van de hoofdofficieren. De comman dant van de 41ste afdeling veldartil lerie, luitenant-kolonel W. v. Wes terhoven, is van zijn functie onthe ven, omdat de discipline bij zijn af deling te wensen overliet. Zijn plaats is ingenomen door luitenant-kolonel P. de Ruyter. Twee majoors zijn eveneens overgeplaatst. In het ene geval is er sprake van een gewone mutatie, in het andere geldt dezelfde reden als voor overste Westerhoven. Tegen de joelende soldaten is rap port opgemaakt. In Amsterdam is woensdagmiddag een persconferentie gehouden door de Europese Werkgroep over de aktie „Dousadj", waarin de nieuwe plannen en de huidige gang van zaken betreffende de aktie werden besproken. Op de foto zien we v.l.n.r.: perschef P. van Bueren, die een „zingend glas" toont aan „Miss Dousadj" en pater Werenfried Stokman. WONINGNOOD BIJ DE VOGELS Een Aaltense koolmees heeft, kennelijk met huisvestings moeilijkheden kampende, een zwabber uitgekozen om zyn nest in te bouwen. De zwab ber stond tegen de muur van de woning van de familie Schouten te Aalten. De vogel was net begonnen met de bouw, toen de vrouw des hui zes de zwabber gebruikte. Na dat zij hem weer tegen de muur had gezet, bouwde de mees enthousiast verder. Het nest is nu voltooid en er liggen al eitjes in. Washington meegedeeld, dat in de komende drie weken de leden van de NAVO, die belangstelling hebben voor het plan van een multilaterale kernmacht, met elkaar van gedach ten zullen wisselen over kwesties als organisatie, financiering, bemanning en uitrusting van deze strijdmacht. Rusk herhaalde, dat de Ver. Staten een veto over het gebruik van de kernvloot van de NAVO zullen be houden. Als de Europese landen tot een vorm van eenheid zouden kun nen komen, zouden zij gezamenlijk hun stem kunnen laten horen. Washington blijft echter gekant te gen een uitbreiding van het aantal nationale kernstrijdmachten en zal dan ook niet tot het ontstaan daar van bijdragen, aldus Rusk. SKANDINAVIë De Deense minister van buiten landse zaken, Per Haekkerup, heeft woensdagavond zijn instemming be tuigd met een voorstel van de Finse president Kekkonen voor een kern- wapenvrije zone in Skandinavië. Hij verklaarde, dat de Deense regering altijd de wens had geuit, dat verdere verspreiding van kernwapens zou worden voorkomen. Hij merkte ove rigens op, dat geen enkel Skandina- visch land momenteel over deze wa pens beschikt en dat voorlopig geen wijziging in deze situatie valt te ver wachten. De premier van Zweden, Tage Er- lander, liet zich woensdag in een radio-interview in dezelfde geest over het voorstel van Kekkonen uit. Alleen was hij van oordeel, dat ont wapeningsvoorstellen als dat van de Finse president, in de eerste plaats een zaak zijn voor de ontwapenings commissie van de Ver. Naties. De Noorse minister van buiten landse zaken, Halvard Lange, ver klaarde dat Noorwegen het voorstel van president Kekkonen zorgvuldig zal bestuderen. Hij herhaalde dat zijn land zelf geen kernwapens in zijn defensie zal opnemen. Inbreker groef zich bijna uit cel De recherche van Oss heeft met behulp van speurhonden een tal van inbraken opgelost, gepleegd door de bakkersknecht J. van R. uit Nijme gen, een oud-pupil van het Rijksop voedingsgesticht. De man heeft vijftig inbraken be kend o.a. in Nijmegen, Grave, Eind hoven en Arnhem. Steeds vond de recherche het zelfde spoor: stippen van glacéhandschoenen. Bij een van de inbraken heeft een getuige het nummer van zijn auto kunnen opge ven, waarna de man in Nijmegen werd opgespoord. Na zijn arrestatie heeft Van R. nog een poging gedaan om uit zijn cel te ontsnappen. Hij ver wijderde een tegel bij de closetpot in zijn cel en groef met een lepel een gat door het cement. Hij werd be trapt toen hij al zover in het gat was, dat de politie alleen maar zijn benen zag. EERSTE AARDAPPELEN VAN KOUDE GROND Aan de groenteveiling te Broek op Langendijk is vanmorgen de eerste partij vroege aardappelen van de kou de grond aangevoerd. De partij, zes tig kg, was van tuinder C. Smit in Broek op Langendijk. De aardappe len, die voor binnenlands gebruik verkocht zijn, brachten f 1.52 tot f 1.57 per kg op. Oe Thant, de secretaris-generaal van de N.V., zal in juli een bezoek aan Hongarije brengen, zo is woens dag officieel in New York bekend gemaakt. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Weinig verandering In de algemene luchtdruk verdeling komt weinig verandering. Boven Schotland en Noorwegen blijft de luchtdruk hoog, terwijl zich boven Zuid - Europa een lagedrukgebied handhaaft. Met de noordoostelijke tot oostelijke luchtstroming, als ge volg van deze luchtdrukverdeling, begon gisteren drogere en warme lucht uit Duitsland ons land binnen te stromen. Mede door het zonnige weer lopen de temperaturen nu op tot zomerse waarden. Voor morgen wordt ongeveer het zelfde weer ver wacht als vandaag. ZON- EN MAANSTANDEN 31 Mei: zon op 04.28, onder 20.48; maan op 13.20, onder 02.17. Hoogwaterstanden 31 Mei: v.m. 9.43; n.m. 22.18 (doodtfj) KORRELTJE De grote kunst van het leven: 't beste te maken van wat je is toebe- dtacht.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1