Prof. dr. R. C. Kwant: verschil man-vrouw moet tot zijn recht komen; egalisatie is uit den boze RIJKSWEG 6 GAAT DRIE MILJOEN PER KILOMETER KOSTEN WOENSDAG 29 MEI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 9 Jubileum Unie Katholieke Vrouwenbeweging „Wij moeten ermee ophouden, door mannen te laten uitmaken wat mannelijk en wat vrouwelijk is." Dit zei prof. dr. R. C. Kwant O.E.S.A., hoogleraar in de wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, gistermiddag in de Domstad. Hij hield op een bijeenkomst ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Katholieke Vrouwenbeweging in Nederland een rede over „de plaats en de taak van de katholieke vrouw in het veranderend tijdsbeeld". Hij stelde, dait de plaats en de taak van de vrouw in ons land geen ex clusief katholiek vraagstuk is, ter wijl het veranderende tijdsbeeld ook geen factor is die exclusief betrek king heeft op het katholieke volks deel. De veranderingen raken alle groeperingen en zijn zelfs in over grote mate niet binnen de boezem van het katholicisme ontstaan, aldus prof. Kwant. Hij voegde hieraan toe, dat de bronnen van de moderne ver nieuwing, zowel op het gebied van de wijsbegeerte als op dat van de na tuur en mens: wetenschappen en de techniek, niet typisch christelijk zijn. Het christendom, dat uit zichzelf geneigd was tot een meer statische houding werd min of meer van bui ten af tot dynamiek gedwongen, zo zei prof. Kwant, en dit is Lang niet altijd met vreugde aanvaard. Ik zou zelfs durven betogen, aldus de hoog leraar, dat men zich vaak meer dan wenselijk was tegen deze dynamiek heeft verzet. Hij meent dan ook, dat het verwijt van conservatisme aan het christendom in sommige geval len wel degelijk verdiend was en misschien nog is. BEWUSTWORDING. Prof. Kwant belichtte vervolgens enkele wijsgerige aspekten van het vraagstuk waarbij hij de bewustwor ding van de lichamelijkheid en de bewustwording van sociale dimensie besprak. Hij meent dat het verschil man-vrouw op elk gebied van het leven tot zijn recht moet komen en d at volkomen egalisatie daarom uit den boze is. Nu de vrouw veel func ties overneemt, acht hij het gevaar niet uitgesloten, dat zij tot een* man nelijke stijl wordt gedwongen. Hij zei voorts, dat de grondlijnen voor het leven door mannen zijn ge trokken. Volgens hem ligt het daar om voor de hand, dat de man in het grote leven bevoorrecht is en dat de vrouw bij haar strijd om emanci patie niet alleen moet strijden te gen de man, die de sterke troeven in handen heeft, maar ook tegen een mythe van natuurlijkheid. Het arbeidsbestel is nog een man nenwereld en de vrouw voelt zich er moeilijk thuis. In het politieke leven is de sfeer helemaal door de mannen bepaald, zo zei hij voorts, en de vrouw zal daar slechts passen als zij er geen uitzondering meer is en als zij de kans gekregen heeft, er haar eigen sfeer te doen doordringen. KERKELIJKE POSITIE. De grondlijnen voor het kerkelijk leven stammen uit een ver verleden. Basis ervan is het Heilige Schrift, die spreekt binnen een bepaalde tijds beeld, waarin de vrouw van het openbare leven was uitgesloten. Prof. Kwant betoogde, dat de theo logen de bestaande situatie hebben gesanctioneerd: een wijding van de vrouw zou ongeldig zijn. Als de vrouw in het kerkelijk leven een plaats wil veroveren, zal dit niet slechts in een strijd tegen de geves tigde gewoonten moeten gebeuren, aldus de hoogleraar, maar ook in een strijd met sommige hoofdstukken van de tradditianiele theologie. Vol gens hem valt op diiit terrein voor lopig dan ook niet veel te verwach ten. De jubileumvergadering van de Unie Katholieke Vrouwenbeweging werd onder meer bijgewoond door jkvr. C. E. B. Roëll, die H.M. de Ko ningin vertegenwoordigde, de echt genote van Utrechts burgemeester, mevrouw De Ranitz, en de echtge note van de Commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht, me vrouw Van Lynden van Sanden- burg. Mevrouw M. van Nispen tot Se- venaerRuys de Beerenbrouck gaf een beknopt overzicht van de ge schiedenis van de katholieke Boer in - nenbond, het Katholiek Vrouwen gilde en de Katolieke Arbeiders- vrouwenvereniging. Na de pauze kwam ook Bernard kardinaal Alfrink op de jubileum bijeenkomst om de Unie zijn geluk wensen aan te bieden. Hij toonde zich zeer verheugd over de samen werking van de drie katholieke vrou- denorganisaties in Nederland. Aan het slot van de vergadering werd aan de geneesheer-directeur van de St. Maartenr skliniek in Nij megen een cheque van 60.000 gulden aangeboden. Dit bedrag is het voor lopig resultaat van een actie van de Katholieke Vrouwenbeweging. Deze actie wordt in de loop van dit jaar nog voortgezet. De zwemster Erica Terpstra en de burgemeester van Apeldoorn, mr. L. A. des Tombe hebben dinsdag een copie van het Apeldoornse „Kristalbad" aan Madurodam overgedragen. Het zwembadje is een geschenk van de gemeente Apeldoorn. Op de foto zien we hoe Erica Terpstra de overdracht verricht door het plaatsen van de springtoren in het miniatuur „Kristalbad". Prins Bernhard op bezoek bij Eerste Legerkorps Prins Bernhard heeft gisteren een bezoek gebracht aan het Eerste Le gerkorps in Apeldoorn, ter gele genheid van de Legerkorpstroepen- dag die daar wordt gehouden. De hoge gast landde gisteren met een helikopter op een geïmproviseerd landingsterrein nabij het sportpark „Orderbos". Hij was vergezeld van zijn adjudant, kolonel Geertsma, en enkele stafofficieren. Drie KAB-vakbonden krijgen nieuwe kantoren te Utrecht De katholieke bond van werkne mers in het bank- en verzekerings bedrijf en administratieve kantoren, de BVA, zal met ingang van 1 juli a.s. gevestigd zijn in de 60 meter ho ge Neudeflat in het hartje van Utrecht. De kantoren van de BVA zullen zich bevinden op de tiende verdieping. De bond van werknemers in de industriële bedrijven „Sint Wil- librord" en de bouwvakarbeidersbond „Sint Josef", beide evenals de BVA bij de KAB aangesloten, zullen zich gezamenlijk vestigen in de nieuwe buitenwijk van Utrecht, het Kana leneiland. Voor de bouw van dit ge zamenlijke gebouw hebben beide bonden een stichting in het leven ge roepen. Het gemeentebestuur van Utrecht heeft aan de stichting, dë Stichting Kantoorgebouw Benelux- laan, hoek Amerikalaan afgestaan, voor de bouw- van het kantoor. De gemeenteraad zal hierover op 6 juni a.s. beslissen. Het gebouw is ontworpen door de architect ir. Kraayvanger. Naar ver wacht wordt, zal men nog dit jaar met de bouw beginnen. Uitverkoop begint week eerder in Roermond De Kamer van Koophandel voor Roermond heeft gisteren met 8 tegen 7 stemmen een voorstel van een aan tal leden aanvaard, als gevolg waar van de uitverkoop in het gehele ray on van de Kamer reeds op 11 in plaats van op 18 juli zal beginnen. Dit is geschied in navolging van een soortgelijke beslissing van de Kamers van Koophandel voor oostelijk Noord brabant en Tilburg. Het bestuur van de Kamer van Koophandel voor Roer mond had geadviseerd alleen voor het land van Weert af te wijken van de datum van 18 juli. De voorzitter, de heer J. Breukers, zei voor de stemming, bevreesd te zijn dat aan vaarding van het voorstel van de le den ertoe zou leiden, dat de verschui ving van de aanvangsdatum van de uitverkoop „zich als een olievlek over de rest van Limburg zou uitbreiden". Meineed bestraft met 7 maanden De officier van Justitie bij de rechtbank te Utrecht heeft gisteren tegen de 22-jarige J. G. uit Zeist, die tijdens de zitting van 19 april op verdenking van meineed was gear resteerd, zeven maanden gevangenis straf, waarvan drie maanden voor waardelijk met drie jaar proeftijd geëist. G. werd op 19 april als getui ge gehoord in de zaak tegen Van S., een oom van hem, en Van R., die te rechtstonden op beschuldiging van mishandeling van een boswachter. Volgens de officier van Justitie heeft G. toen duidelijk ten voordele van zijn oom getuigd en kwam hij op verscheidene belangrijke punten te rug op zijn eerder afgelegde verkla ring. De rechtbank wees een verzoek van de verdediger, G. onmiddellijk in vrijheid te stellen, van de hand. Succesvolle razzia op bromfietsdieven De razzia die enige tientallen Am sterdamse rechercheurs en geünifor meerde politiemannen vrijdagavond in cafetaria's e.d. in de omgeving van de Jan Evertsenstraat - in verband met de vele diefstallen van bromfiet sen en onderdelen - zijn begonnen en die op minder grote schaal wordt voortgezet, heeft tot nu toe als resul taat gehad dat negen jeugdige ver dachten zijn ingesloten. Deze knapen zullen een der komende dagen voor de officier van Justitie worden ge leid. Een hunner heeft niet minder dan dertig diefstallen bekend van zestien bromfietsen en voorts van velerlei, o.m. kostbare onderdelen. In verscheidene gevallen is de po litie gebleken, dat van de vermissing (nog) geen aangifte is gedaan. Zij dringt er nogmaals bij het publiek op aan nimmer na te laten haar terstond van diefstallen enz. in kennis te stel len. Louis Couperus werd honderd jaar geleden geboren. Ter herden king van dit feit wordt van 7 juni tot. en met 28 juli in het Gemeente museum in Den Haag een tentoon stelling gehouden, getiteld „De vijf werelden van Louis Couperus". De driemaster „Eagle" een v. d. weinige, nog varende zeilschepen, dat nu nog dienst doet als opleidings schip voor de Amerikaanse kust wacht, zal, vergezeld van twee kot ters, de „Castle Rock" en de „Rocka- way" van 8 tot 12 juli een bezoek brengen aan Amsterdam. verdiepen Noordzeekanaal gebrui ken. Totaal verkrijgt men op deze manier 11,5 miljoen m3 zand, zodat ook aan de luchthaven Schiphol, de provincie Noord-Holland en de ge meente Haarlem zand kan worden geleverd. Ontlasting Schipholweg urgent Inmiddels is het grondwerk tot de spoorlijn Amsterdam-Haarlem ge reedgekomen. Het kruispunt tussen de Rijkswegen 5 en 6 is afgewerkt en men is bezig met het spuiten van het zand tussen de Hoofdvaart en de Ringvaart bij Halfweg. De grond werken voor de overige wegvakken en de gedeeltelijke omlegging van Rijksweg 4 beginnen binnenkort. De eerste zes tunnels en viaducten zijn inmiddels aanbesteed. De aanbeste ding van enkele andere kunstwerken is binnen een jaar te verwachten. Ir. Quack zei de ontlasting van de huidige Schipholweg met 12000 voer tuigen per etmaal het meest urgent te beschouwen. Daarom wordt er. naar gestreefd het gedeelte ven de nieuwe Rijksweg 6 tot Schiphol in de loop van 1966 open te stellen. Aantal leerlingen Kweekschoolonderwijs 4 procent hoger Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek telde het Kweekschool- onderwijs 24.563 leerilngen op 16 ok tober 1962 tegen 23.560 in 1961, een toeneming met 4 procent. Het aantal toegelatenen in 1962 bedroeg 6.294 leerlingen: dit is 380 meer dan in het voorgaande jaar. In 1962 behaalden 4.730 leerlingen de akte van bekwaamheid als onder wijzer en 1.842 die als volledig be voegd onderwijzer. Van de eerstge- noemden vervolgden 2.917 hun studie in de derde leerkring, terwijl 1.813 (waarvan 1.711 vrouwen) voor een functie bij het Lager Onderwijs be schikbaar kwamen. Actie voor dorp Dousadj verlengd Gezien de grote belangstelling voor de landelijke actie der Europese Werkgroep om gelden bijeen te bren gen voor de herbouw van het tijdens de aardbeving van 1 september 1962 verwoeste Iraanse dorp Dousadj, is besloten deze actie gedurende de ge hele maand juni voort te zetten. De actie, die door prinses Beatrix als presidente der E.W.G. op 29 april via de televisie werd geopend, zou oorspronkelijk vandaag eindigen. STAATSRAAD REINALDA. Het lid van de Raad van State de heer M. A. Reinalda zial dit hoge ooilege einde volgende maand met pensioen verlaten. Hij zal dan de daarvoor gestelde wettelijke termijn hebben bereikt. RETRAITE VOOR BEJAARDEN Van 2427 juni wordt in Noord- wijkerhout een retraite gegeven voor bejaarden (dames en heren). De kosten bedragen f 20,- p.p. Voor deelname opgeven aan: Retraitehuis Kerkstraat 80, Noord wij kerhout Tijdens een dinsdag gehouden pers-excursie langs de Rijksweg nr. 6 welke een vlotte verbinding zal geven tussen de Velsertunnel en de Haarlemmermeer/het Gooi maakte onze fotograaf deze opname bij het circuit-in- wording tussen Haarlem en Halfweg. De weg, rechts op de foto, is de zuidelijke ronding van dit circuit; het wa ter, rechts, is de Ringvaart om de Haarlemmermeer en het dijklichaam links is een deel van de oprit voor de brug over de Ringvaart. Het verkeer passeert op het ogenblik nog de noordelijke zijde van het eijrcuit; de Haarlemmerweg maakt op die plaats een slinger naar de spoorbaan. 40 KUNSTWERKEN BINNEN 32 KM De Rijksweg no. 6 van de Vel sertunnel langs Haarlem, Badhoeve dorp, Schiphol, door Amstelveen en ten zuiden van Ouderkerk naar Ijtijksweg 2 gaat ongeveer drie miljoen gulden per km kosten. De eerste fase (32 km) van het project telt van de Velsertunnel tot Rijks weg 2 (Amsterdam-Utrecht) ruim veertig kunstwerken. Rijkswaterstaat hoopt dat het gedeelte tot de Ring vaart bij Schiphol (20 km), waar mee in het voorjaar van 1960 werd begonnen, in de loop van 1966 wordt voltooid. Het is de bedoeling deze weg later door te trekken naar Mui- derberg en aan te sluiten aan de ont worpen Rijksweg naar Lelystad Zwolse Haven Emmeloord Steenwijk Groningen. De weg wordt uitgevoerd als een kruisings- vrije autosnelweg met gescheiden rij banen en doorgaande vluchtbermen. Het gedeelte waar men mede in ver band met de luchthaven Schiphol het meeste verkeer verwacht, tus sen de Rijkswegen 4 (Haagseweg) en 2 (Utrechtseweg) wordt direct aan gelegd als een tweemaal driestrook- weg. Belangrijkste kunstwerken De belangrijkste van de ruim veer tig kunstwerken zijn: een beweeg bare brug over het zijkanaal c (van het Noordzeekanaal) met aansluiten de viaducten, zes kunstwerken in het complex van de kruising en de aan slib ting met de Rijksweg no. 5, het viaduct in het middelpunt van het klaverblad dat de kruising met Rijks weg no. 4 vormt bij Badhoevedorp, een hooggelegen basculebrug met aansluitende viaducten over de Ring vaart bij de bestaande draaibrug in de Schipholweg en een beweegbare brug over de Amstel. Rijksweg 6 begint direct ten zui den van de Velsertunnel, zodat het verkeer naar het zuiden in de toe komst kan kiezen tussen de Rijks weg naar Haarlem en de nieuwe weg richting Schiphol-Utrecht. Na de kruising met de zijkanalen b en c van het Noordzeekanaal, kruist Rijks weg 6 2V2 km ten westen van Half weg de spoorlijn Amsterdam-Haar lem, de Haarlemmer Trekvaart, Rijks weg 5 en de Ringvaart van de Haar lemmermeerpolder. Op een afstand van ongeveer 300 meter loopt de weg evenwijdig aan de Schipholweg naar Amstelveen. Amstelveen wordt doorsneden op de plaats van de be staande Provinciale Weg. Na de krui sing met de toekomstige Rijksweg no. 3 (Amsterdam-Waddinxveen-Rotter- dam) loopt de Rijksweg 6 vervolgens over de Amstel en de Bullewijk naar Rijksweg 2, waaraan zij zal aanslui ten evenals aan de andere Rijkswe gen die hij kruist. Kostbare onteigeningen Ten behoeve van de aanleg van deze weg is een groot aantal kost bare onteigeningen noodzakelijk ge weest, zo deelde hoofdingenieur A. G. Quack van de directie wegen van Rijkswaterstaat gisteren op een pers conferentie mede. In Amstelveen zal de weg onder de Amsterdamseweg door worden gevoerd, zodat een aan tal huizen moet worden gesloopt. Naast het bestaande viaduct over de Keizer Karelweg wordt een nieuw viaduct gebouwd, dat vele problemen met zich zal brengen. Voor het gedeelte van de Velser tunnel tot Schiphol is totaal bijna zeven miljoen kubieke meter zand nodig, waarvan reeds vier miljoen is verwerkt. Aanvankelijk was men van plan het grootste gedeelte van het zand te winnen door de verbre ding van de buitenhaven van de Hoogovens. Op de bodem van deze haven bleek echter veel Duitse mu nitie te liggen. Nadat twee maal een granaat in een zandpomp was ont ploft, gaf men deze wijze van zand winning op en ging men over op zandputten bij Spaarnwoude, de Schipholweg, Badhoevedorp en Schip hol. Overeenkomstig een bepaling van het provinciaal bestuur zullen jonge Engelse aktnce Susan Hampshire toont een ensemble voor de deze putten weer worden gevuld, derby, welke is vervaardigd van zalmkleurige Soedanese katoen. De mou- Men zal hiervoor bagger uit het 1» wen zijn weggelaten. Een strohoed completeert het geheel.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9