TENTEN VOOR MENSEN DIE NIET OP EEN PLAATS KUNNEN BUJVEN TULPENZIEKTE KAN OOK DE NARCISSEN AANTASTEN Utrecht krijgt nieuw station Hechte vriendschap tussen verenigingen uitte zich in spontane ontvangst WOENSDAG 29 MEI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA S Eeuwenoud en modern nomadisme in Leids museum IN HET MUSEUM voor Volkenkunde aan de Steenstraat te Leiden kunnen de bezoekers vanaf 1 juni aanstaande een wandeling maken van de tent van prairie-indianen in Noord-Amerika tot een tent van V. en D. van de Nederlanders in West-Europa. De samensteller van deze tentoonstelling „Op Trek" heeft er mee willen zeggen, dat het nomaden-idee bij alle men sen leeft, 's Zomers is het al bijna uit noodzaak, dat de autochtone bevol king van dichtbevolkte gebieden als Groot-Mokum of Rotterdam onder een verplaatsbaar dak kruipt Het is dezelfde noodzaak, die de bewoners van steppen in Zuid-Amerika dwingt om van een verplaatsbare behuizing ge bruik te maken als zij van zomer op winter met het wild meetrekken. Zo bezitten de Turkmenen in Anatolië en tent van zeer grof geweven schapenwol, die uitstekend geschikt is er een gerieflijk bestaan in te lei den, terwijl men achter het vee van de ene grazige weide tot de andere trekt. In een van de zalen van het museum treft men zulk een tent aan; prachtig uitgevoerd origineel exemplaar van een welgestelde familie, dat is afgestaan door het Museum für Völkerkunde te Hamburg. DE SAMENSTELLER van deze tentoonstelling, dr. D. G. Jongmans, die zeer persoonlijke ervaringen over gewoonten van de nomaden heeft opgedaan, in het half jaar dat hij actief heeft deelgenomen aan het no madenleven in Noord-Afrika, heeft ook een prachtige tent van Bedouinen in Noord-Afrika in het bezit gekregen, welke is opgesteld. Mooiste exem plaar is wel de Yourthe van de Mongolen in Centraal Azië, die in 1929 ver kregen is door de bekende ontdekkingsreiziger Sven Hedin. Deze soort van behuizing is door middel van harmonica-verbindingen zó vervaardigd, dat zij zeer gemakkelijk is op te vouwen; in opgebouwde toestand geeft zij de indruk van comfort en voornaamheid. In deze tent is ook een huisaltaar opgesteld. De Yourthes zijn zo populair en bevolking is zo gehecht aan het tentenbestaan, dat in Centraal Azië op de binnenplaatsen, zo geeft een der geslaagde foto's te zien, in grote steden van deze tenten staan opgesteld. Van de exposiie maakt ook deel uit een zomertentje van rendierhuiden van Eskimo's in Oost-Groenland. SOORTEN Bij de nomaden herkent men verschillende vormen van een zwervers bestaan. De jager-verzamelaar houdt zich onledig met de jacht, terwijl zijn vrouw aan het zoeken gaat met een graafstok naar eetbare grassen, wor telen en knollen. Het spreekt vanzelf, dat hij met het wild meetrekt. Een voorbeeld hiervan zijn de Walbiri in de Australische woestijn, die met groe pen van 200-300 trekken langs plaatsen waar water te vinden is. Het is een uiterst eenvoudig leven. Zwartvoet-Indianen maakten in de zeventiende eeuw kennis met het Europese paard, hetgeen een groot voordeel bood bij het jagen en trekken. Een andere groep is die der nomadiserende veetelers voor welke groep het bestaan van de Megarha in Zuid-Tripolitanië als voorbeeld is gesteld. Zij verplaatsen zich gedurende de gehele zomer niet, maar vestigen zich in de onmiddellijke omgeving van een waterput. Pas aan het einde van een kurkdroge zomer, wanneer de eerste herfstregens zijn gevallen, is het tijd om met de kudde op stap te gaan. Verschillende vormen van nomaden-bestaan zijn niet in de tentoon stelling ondergebracht. Zo biedt het leven en de afkomst van de Zigeuners een boeiend studie-onderwerp. Dat van beurtschipper moest men er ook in onderbrengen, maar dan zou ook aandacht besteed moeten worden aan de Amerikaanse families, die zich in een uiterst luxueuze caravan, gedurig van de ene staat naar de andere verplaatsen om de belasting te ontduiken. De tentoonstelling duurt tot zes oktober. Zo wordt de Yourthe opgebouwd. De ruitvormige latten, scharnierend op de raakpunten, kan men tot een smal pakketje samenvoegen. De Yourthe van Mongolen Dit jaar nog geen vergoeding voor vernietigde narcissen Het Produktschap voor Siergewas- gewassen heeft dinsdagmiddag vrij snel een lange agenda afgewerkt. Een belangrijk punt vormde de be spreking van de vergoedingsregeling voor bloembollen, die wegens aantas ting door het tulpestengelaaltje ver nietigd moeten worden. Weliswaar was men het over het heffingsper centage gauw eens - evenals vorige jaren zal dat 3 zijn - maar een minder vrolijk geluid was, dat ook narcissen door het tulpestengelaaltje aangetast worden. Het moeilijke bij dit alles is, dat men geen verschil kan zien tussen het gewone narcis- senaaltje, dat na een warmwater- behandeling de geest geeft en het tulpestengelaaltje dat deze behan deling overleeft. Het is dan ook niet uitgesloten, dat ook de narcissen nog eens aan de beurt komen. De heer Braam wees op de moei lijkheid, die men kan ondervinden, omdat beide aaltjes zeer sterk op elkaar gelijken. Men wil toch niet zo ver gaan ook vergoedingen te gaan geven voor narcissen die door het gewone narcissenaaltje zijn aan getast. Dit is goed te bestrijden. Dr. Verhage, voorzitter van het PVS, was dat volkomen met de heer Braam eens. Het kon wel eens een moeilijk punt worden en dan blijft het ook een vraag: wie moet nu betalen? Dit jaar laat men de narcissen nog buiten beschouwing. De Commissie voor Bijstand heeft geadviseerd tonnengoed van trom petten, grootkronige en dubbele nar cissen (uitgezonderd Cheerfulness en alle dubbelvormen van Poetaz) over te nemen voor 0,70 per kg en alle overige narcissen voor 0,45 per kg. Het bestuur van het PVS stond vol ledig achter dit advies. Ook in het komende seizoen zal weer Radiohandelaren contra voetbalbonden De Ned. Ver. van Radio Detailhan delaren (NVRD) heeft tot de minister van economische zaken het verzoek gericht, onder toepassing van de wet economische mededinging over te gaan tot onverbindend verklaring van de overeenkomst tussen de verschil lende Europese nationale voetbalbon den, krachtens welke elk dezer bon den zijn veto kan uitspreken over de Twee oude Bedouinenvrouwen zitten voor hun tent te spinnen. die licht is en gemakkelijk te verplaatsen. Een zeer gerieflijke behuizing televisieuitzending van een interna tionale voetbalwedstrijd in een ander land. De NVRD meent, dat de toe passing van deze overeenkomst in strijd is met het algemeen belang in Nederland, en wel in de eerste plaats met het consumentenbelang (bezit ters van TV-toestellen) en in de .weede plaats met het belang van de handelaren in en fabrikanten van te- evisie-apparaten, wier afzet door de toepassing van het hierbedoelde ve rrecht wordt belemmerd. gelegenheid worden gegeven tot vrijwillige inlevering van plantgoed en abnormaal op dezelfde voorwaar den als in 1962. Een verzoek van de Kon. Alg. Ver. van Bloembollencultuur om de uit reiking van gratis teeltrecht aan een bepaalde categorie kwekers te be vorderen werd door het PVS afge wezen. Verder werden de voorlopige kortingspercentages voor de drie hoofdgewassen de tulpen, de narics- sen en de hyacinten vastgesteld. Voor hyacinten op 35 voor enkele en dubbele vroege tulpen op 25 voor alle overige tulpen ook op 25 en voor naricssen verkocht per stuk op 35 De heffingsverordening snijbloemen West-Duitsland zal ongewijzigd van kracht blijven tot 1 juni 1964. De Nederlandse Spoorwegen en de n.v. Empeo hebben overeenstemming bereikt over de bouw van een nieuw station te Utrecht, dat zal moeten passen in het plan Hoog- Catharijne, hetgeen voorziet in een grote recon structie van de Utrechtse stations wijk. Het nieuwe station zal dan meer naar voren en meer oostelijk komen te liggen. Over het gehele station zal een promenade aangelegd worden, die het station zal verbinden met de op zes meter hoogte gelegen winkel centra aan de oostzijde, en die aan de zuidzijde verbinding geeft met het zuidelijke stadsdeel. Deze verbinding zal tot stand komen door middel van een wandelbrug. Vrouw van „Bolle Piet" De 30-jarige Amsterdamse W. M. R. die maandag werd gearresteerd en voor de officier van Justitie geleid onder verdenking haar man de 52- jarige havenarbeider P. de W., bij genaamd „Bolle Piet" in de nacht na 8 mei een steek in de buik te heb ben toegebracht waaraan hij op 14 mei in het Binnengasthuis is overle den, is na een verhoor door de recht- ter-commissaris voorlopig op vrije voeten gesteld. Mogelijk zal de vrouw nog worden vervolgd wegens (zware) mishande ling. In Stockholm is een 19-jarige jon geman aan pokken overleden, 't der de slachtoffer van deze ziekte. De 54- jarige tante van de jongen is twee weken geleden aan pokken overleden, waarna het alarm werd uitgegeven. Dinsdag is het zestiende geval van pokken in Zweden geconstateerd bij een eenjarig kind. Een transportvliegtuig van de Oos tenrijkse luchtmacht is dinsdag in de omgeving van de luchtbasis Langele- barn, op 25 km van Wenen, neerge stort. De zes inzittende militairen kwamen om het leven. Eenzelfde tent, thans in de collectie van „Volkenkunde" te Leiden. Modern nomadisme in Nederland. NOORDWIJKERHOUT Voetballers uit Schwerte-Ruhr op bezoek Het begon in 1958 met het bezoek van een klein groepje voetballers aan Schwerte, een industriestad aan de Roer, om daar tegen de katholieke voetbalvereniging „Viktoria '20" een wedstrijd te spelen. Natuurlijk kwam een jaar later de Duitse voetbalclub in Noordwijkerhout op tegenbezoek. Uit dat eerste bezoek en tegenbezoek zijn direct zulke hechte vrienschaps- banden gegroeid, dat het een jaarlijk se sportuitwisseling is geworden en tevens een hechte vriendschap niet alleen tussen de beide sportverenigin gen maar ook tussen de stad Schwer te en het dorp Noordwijkerhout. Zaterdagmiddag arriveerde voor de derde maal dan een gezelschap uit Schwerte in Noordwijkerhout en evenals vorige maal was het een ge zelschap van ruim honderd dames en heren. Bij het Witte kerkje vond een eerste begroeting plaats en vandaar ging het in feestelijke optocht met muziek van de R.K. Harmonie St. Jeanne D'Arc, vlaggen en vaandels en grote groepen jeugdleden van W SB en GIOS in uniform door de Zee straat naar het clubgebouw van VV SB. Daar stond een stevige koffie maaltijd gereed voor de gasten en na de lange reis per bus, eigen wagen of trein, werd deze maaltijd natuur lijk alle eer aangedaan. Aan tafel werden de gasten welkom geheten door de voorzitter van VVSB, de heer W. Oostdam, die meende, dat de ontvangst in Noordwijkerhout slechts een zwakke afschaduwing was van de grandiose ontvangsten, die VVSB ki Schwerte ten deel vielen. De heer Willy Hoffmann, voorzitter van Vik toria, was het daar in zijn weder woord geenszins mee eens en om dit te bewijzen tooide hij de heer W. Oostdam als eerste met het spiksplin ternieuwe verenigingsinsigne van Viktoria. SPORTIEVE STRIJD Nadat alle gasten bekend waren gemaakt met hun logeeradressen en de ergste reisvermoeidheid uit de be nen was verdreven, trad op het hoofdterrein het tweede elftal van de gasten aan tegen een combinatie uit verschillende lagere WSB-elftallen. De routine van verscheidene oudere VVSB-spelers bleek succesvoller dan het enthousiasme van de jeugdige Viktoria-jongens, zodat het na een uiterst sportieve en vriendschappelij ke strijd uitdraaide op een volledig verdiende 41 overwinning voor de gastheren. Intussen bestreden in de gymnas tiekzaal twee tafeltennisteams elkaar en hier bleken de gasten het sterkst. Zondagmorgen waren gasten en gastheren aanwezig in de H. Mis van 10 uur in de St. Jozefkerk en de gees telijk adviseur van WSB, kapelaan L. Halkes belichtte in zijn preek de betekenis van de sportbeoefening in katholiek verband en de betekenis van de sportuitwisseling tussen W SB en haar Duitse zustervereniging. De H. Mis werd opgedragen door de praeses van Viktoria, kapelaan Hel ler. De zondagmiddag, door een talrijk publiek gadegeslagen, wedstrijd tus sen de eerste elftallen van VVSB en Viktoria bracht helaas niet de span ning van een vrijwel gelijk opgaande strijd, zoals andere jaren. Tegenover het WSB-elftal met kampioenskan sen stond een door verschillende om standigheden belangrijk zwakkere Viktoriamannschaft en zonder zich tot het uiterste in te spannen konden de VVSB-ers een 61 overwinning be halen. Jammer, want juist bij zo'n internationale wedstrijd tussen twee zeer bevriende clubs schenkt een wedstrijd van vrijwel gelijkwaardige ploegen de meeste bevrediging. FEEST Zondagavond was het feest in ho tel Van der Geest. Alle gasten met hun gastvrouwen en gastheren waren aanwezig alsmede nog een aantal le den van de ontvangende verenigin gen. Eregasten waren deze avond burgemeester P. M. M. v. d. Weijden met zijn echtgenote en de heer Bie- straten, als vertegenwoordiger van de KNVB afd. Leiden. Bij het begin van de avond zijn door de beide voorzitters vele vrien delijke en enthousiaste woorden plus cadeaus gewisseld. De nadruk werd door beiden gelegd op de grote en hechte vriendschap, welke tussen de leden en supporters van beide vereni gingen is gegroeid. Daardoor is de betekenis van de jaarlijkse bezoeken en tegenbezoeken ver uitgegroeid bo ven die van louter sportuitwisseling. Beiden gaven zij de verzekering, dat niets deze hechte vriendschap ooit nog zou kunnen verstoren. De dames en heren van de R.K. Gymnastiekvereniging, die ook tij dens de pauze van de voetbalwed strijd een korte maar goede demon stratie hadden gegeven, traden ook zondagavond weer op in de zaal, ter wijl bovendien de ritmische groep nog een tweetal fraaie nummers uit voerde. Vooral het werk op de lange mat, waarbij enkele meisjes en jon gens zich als ware acrobaten ontpop ten oogstte een lang en enthousiast applaus. ONTVANGST OP RAADHUIS Maandagochtend ontving de bur gemeester een delegatie van de Duit se gasten vergezeld van WSB- en GlOS-vertegenwoordigers in de bur gerzaal van het raadhuis. Burgemeester Van der Weijden wees in zijn begroetingswoord er op, iat de ontmoeting VVSB-Viktoria '20 in de loop der jaren is uitgegroeid tot een ontmoeting van de gemeente Noordwijkerhout, hecht de stad Schwerte. Het gemeentebestuur, al dus de burgemeester, hecht veel waarde a!an het kontakt, omdat hier sprake is van een echt sportieve ont moeting, waarbij niet, zoals bijv. bij een internationale ontmoeting als de finale om de Europacup de uitslag het belangrijkst is maar de sfeer en j de vriendschap. Daarom vooral ver- heugde het de burgemeester een de legatie van de Duitse gasten ir het raadhuis te kunnen begroeten. GESCHENKEN Tenslotte overhandigde de burge meester aan de voorzitter van Vik toria een Delfts blauw wandbordje als herinnering aan het bezoek en verzocht hij hem een oud-hollandse tafelbel voor het gemeentebestuur van Schwerte te willen meenemen als bewijs van waardering voor de mede werking, welke dat gemeentebestuur steeds verleend bij de ontvangst van de Noordwijkerhouters in Schwerte. Voorzitter Willy Hoffmann van Viktoria sprak hartelijke dankwoor den en voorzitter Wim Oostdam van WSB dankte de burgemeester voor de officiële ruggesteun, welke het gemeentebestuur geeft bij de pogin gen van VVSB om middels de sport uitwisseling begrip en vriendschap tussen twee buurlanden te bevorde ren. In de namiddag zijn de bezoekers langdurig uitgeleide gedaan. Deze sportuitwisseling is weer een volle dig suces geworden vooral ook door de grote gastvrijheid, waarmede Duit se gasten in vele Noordwijkerhcutse gezinnen zijn opgenomen. Voorzitter Oostdam vertelde nog, dat er ondanks het uitgebreide gezelschap nog aange boden bedden ongebruikt zijn geble ven. Natuurlijk hebben de Noordwij kerhouters plechtig moetenbeloven, dat zij volgend jaar weer met een heel grote groep naar Schwerte zul len komen. De Nederlandse demissionaire minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, is gisteren door president Kennedy op het Witte Huis in Washington ontvangen. De bijgaande foto werd tijdens de ontmoeting van de beide staatslieden gemaakt.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3