Herdenking eerste Internationale Postconferentie DE AVONTUREN VAN MICKEV MOUSE WOENSDAG 29 MEI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 12 DE NEDERLANDSE SCHAAKTITEL Donner achterop geraakt Grootmeester Jan Hein Donner raak te dinsdag weer ten achter op de jonge Frans Kuypers, die zich in de strijd om het persoonlijk schaakkampioenschap tot zijn gevaarlijkste concurrent heeft ontwikkeld. Kuypers won met zwart van Sarink, terwijl Donner tegen Van den Berg afbrak in een stelling, die ver moedelijk remise zal worden. Donner werd zelfs tijdelijk van de tweede plaats verdrongen door het drie tal De Rooi, Bergsma en Langeweg, van wie De Rooi remise maakte tegen Zui- dema en de overige twee wonnen van resp. Van Oosterom en Henneberke. Doimer heeft echter nog twee hang- partijcn tegen Kuypers en Van den Berg en zal zich vermoedelijk weer in het voorste gelid nestelen, hoewel Kuypers voorlopig voor hem onbereikbaar blijft. Van OosteromBergsma 01; Sa- rinkKuypers 01; Donner—Van den Berg afgebr.: LangewegHenneberke 10; HoogendoornTe Velde afgebr.; De RooiZuidema De stand na de zesde ronde: 1. Kuypers 5 pnt. en 1 afgebr. partij; 2/4 De Rooi, Bergsma en Langeweg al len 3>/ï pnt.; 5. Donner 3 pnt. en 2 atfgebr. partijen; 6. Van Oosterom 2"/t pnt. en 1 Nationale studenten tenniswedstrijden Dinsdagochtend begonnen op de banen van het Tennispark De Kroght te Oegstgeest de Nationale Studenten Tenniswedstrijden. Van de bekende spelers gaven Maris, Schneider en Huizinga acte de présence benevens Henny van Rijn, Edith Kramer en Angelica Versnel. Het is voor insi ders een uitgemaakte zaak dat de fi nale van het herenenkelspel „A" zal gaan tussen de Daviscup spelers Wil lem Maris en Evert Schneider. Siebe Huizinga noch Just Barth hoewel goed in vorm zullen kans zien tot de laat ste ronde door te dringen. Indien Henny van Rijn op slag is, zal zij in de halve competitie van de „A"-da- mes beslist als eerste eindigen, maar alle aandacht gaat nu reeds uit naar de te verwachten strijd tussen Evert Schneider die de Leidse kleuren zal verdedigen en Willem Maris, de wis- selvalig spelende Delftenaar. In heren „B" kwam de Leidse stu dent Haslinghuis tot de kwartfinale evenals zijn stadgenoot Corporaal. De Amsterdammer Voogt presteerde het zelfde zij het, dat dit ging ten koste van Unicums aanvoerder H. Meyer die eerst van Wesseling won. Erica v. Herwaarden voelde zich ook op het gravel thuis als in het water. Zij kwam in „B" in de halve finale zon der tegenstand. Daar Liesbeth van Ulden uitgezonderd was, speelde zij nog niet. In „A" was er nog weinig activiteit. Tenminste, niet op de ba nen. Er om heen werd zoals altijd ge zellig gefeest en daartussen door za gen wij Bando winnen van Koen (62, 57, 63) terwijl Maris la ter op de middag via een vrolijke wedstrijd Moerel met 64, 63 ver sloeg voor een plaats in de halve fi nale. Just Barth (Amsterdam) had even wat moeite met de volleys van Van Galen Last (Delft) maar de ser ve besliste uiteindelijk in het voor- deel van Barth (97, 61), Huizin ga (Amsterdam) bereikte de halve fi nale na snelle winst op Steffelaar (Leiden) en Bando (63, 63). Schneider zal waarschijnlijk zijn laatste hinderpaal naar de finale plaats worden. Woensdag worden de wedstrijden voortgezet. Aanvang 10.00 uur v.m. De finales zijn voor donderdagmid dag vastgesteld. WATERPOLO WATERPOLOWEDSTRIJDEN GINGEN NIET DOOR De drie herenwedstrijden, die dins dagavond op het programma stonden van de zomer waterpolocompetitie van de KNZB, zijn alle afgelast. Het waren de ontmoetingen: Hoofdklasse: De Robben-HZPC. Eerste klasse B: Het IJRZC; UZSC SVH. afgebr. partij; Zuidema 2 pnt. en 1 af- Ecn beeId van de strUd om het Ne. gebr. partij (uit 5); 8. Sarink 2 pnt. afgebr. partijen; 10. Henneberke l«/i pnt.; derlands schaakkampioenschap, welke in 11. Te Velde 1 pnt. en 2 afgebr. partijen; Den Haag wordt gestreden. Op de foto 12. Hoogendoorn 1 pnt. en 1 afgebr. part. Vandaag worden de afgebroken par- I"n hoe mevr' F' He.ni.kerk tijen uitgespeeld plus de inhaalwedstrijd kundige belangstelling de party volgt tussen Zuidema en Sarink. tussen Van den Berg en Donner. Zoeterwoudse Boerenleenbank verandert naam in Raiffeisenbank 1962 GUNSTIG JAAR Op de 62e jaarvergadering van die Boe renleenbank te Zoeterwoude werd bij een der aangekondigde agendapunten, „Wijziging van de statuten" een herin nering uit onze prille jeugd wakker ge schud. Thuis en op school hadden onze vaders en de hoofdonderwijzer, meester Streefkerk, ons geleerd, dat er te Zoe terwoude een Boerenspaar- en leenbank zou worden opgericht, en dat de mensen, die geld konden sparen op die bank hun geld konden brengen. De boeren kon den daar geld lenen om land, koeien en varkens te kopen. Nog herinneren wij ons de daig van 19 december 1900. Wij, de jongens van de z.g. „aanneemslering" moesten, nadat wij de H. Mis van zeven uur hadden bijgewoond, wachten totdat Deken Mosmans had ontbeten, en zo herinneren wij ons het historisch feit, dat daar in de Zuidbuurt een vigilante kwam aangereden, waarin notaris Coe- bergh met zijn klerken gezeten was. Met onze neuzen tegen de ruiten van de her berg van S. Schuur zagen we de respec tabele figuren uit de boerenstand met een zekere plechtstatigheid naast de no taris hun plaats innemen, totdat wij wer den geroepen voor de lering. De Boeren leenbank werd opgericht en heeft nu meer dan 62 jaar in Zoeterwoude die naam met ere gedragen, totdat geheel onverwacht, bij de behandeling van het zo simpel aangeduide agendapunt werd voorgesteld de naam van de bank te ver anderen in „Raiffeisenbank Zoeterwou de". Het voorstel werd zonder op- of aanmerkingen aangenomen Een erepllobt verdwenen. In het eerste tiental jairen van het be staan was het bezoeken van de jaarver gadering langzaam afgezakt van ere- plidht tot een op boete verplichte zaak totdat op deze jaarvergadering van de bank van de 367 leden er nog slechts 28 van hun belangstelling blijk gaven. De heer N. M. van der Salm, voorzitter van de Raad van Toezicht fungeerde als voorzitter en de heer Jac. van Leeuwen, kassier, als secretaris voor deze jaar vergadering. Het jaarverslag werd uitgebracht door de heer W. Hoogeveen. Aan dit zeer uit voerig jaarstuk ontlenen wij, dat het spaartegoed in 1962 is gestegen van ƒ3.004.000 tot ƒ3.568.000. Het aantal spaarders steeg met 218 tot 2771. Deze stijging is" grotendeels t'ot stand gekomen in de „9 drietjes-actie", waaraan een premie van 200.en twee van 25. waren verbonden. Bovendien kreeg elke nieuwe spaarder een premie van 2.50. Zilveren vloot met. 100.000 inleg. Aan de zilveren vloot namen dieel 218 jongeren met een totaal van 100.000, waarbij een premie van 100.werd uitgekeerd. In 1962 zijn 58 voorschotten met een totaal van ruim zes ton verleend. In lopende rekening werden credieten toe gestaan voor een totaal van ruim zes ton waarvan is opgenomen 439.756. Het aantal dagboekposten steeg van 18.910 tot 23.672. Een wat sombere noot in dit verslag is de terugloop van de omzet. Er zijn een paar rekeninghouders met een ge zamenlijke omzet van 4 miljoen uitge vallen. Nietttemin is die werkelijke om zet slechts met 2 miljoen gedaald zodat dit verlies zich weer herstelt. De liquiditeitsvergroting het tegoed bij de Centrale Bank en de verhoogde rente van de spaarbank hebben bijge dragen tot sterke daling van de winst. De verhoging van de rente met een yx procent bij de spaarbank van 3.200.000 geeft een zwaardere rentelast van ƒ8000. De winst is als volgt verdeeld: reser vering te betalen belasting 3750.re serve dubieuze debiteuren ƒ4000.bij de reserve geschreven rente ƒ2416. afschrijving bankgebouw 3678.af schrijving inventaris 592.netto winst 4000.totaal 18.000. Het jaar 1962 is dus gunstig geweest. Het representatieve deel Aan de Hoge Rijndijk zijn plannen voor een nieuw bijkantoor. Tijdelijke op lossing, op maandag- en donderdagmor gen op Hoge Rijndijk 203. Het bestuur overweegt de mogelijk heid om in de toekomst te komen tot een nieuw hoofdkantoor. De bespreking en de vaststelling van balans en rekening 1962 en de bestem ming van het winstsaldo, die reeds eer der werden gepubliceerd, werden hamer- punten. Het aftredend lid van het bestuur, de Het veertienjarige zusje van koning Hoessein van Jordanië prinses Basma, doet een pas opzij om de weg vrij te maken voor prinses Dina (midden) die achter haar dochtertje Alia (rechts) het paleis van Amman binnen stapt. Pas nu haar dochtertje zeven jaar is geworden, heeft prinses Dina, die hierom jarenlang heeft verzocht, na haar scheiding van koning Hoessein in 1957, toestemming gekregen prinses Alia te bezoeken. heer G. P. van der Krogt.werd met 25 van de 28 stemmen herkozen. De heer N. M. van der Salm werd met algemene stemmen herkozen tot lid van de Raad van Toezicht. In de bedragen, art. 5 en 6 huishoude lijk reglement zijnde rentepercentages, werden voor 1963 geen wijzigingen aan gebracht. Bij de rondvraag kreeg men op een verzoek om bij het verlenen van het blanco crediet. ten hoogste 5000. enige soepelheid te betrachten wat de aflossing in één jaar betreft wel geen toezegging, maar toch wel een soepel antwoord. In bepaalde gevallen kan enig uitstel gegeven worden. Al!L er één jaar uitgifte pos tal-historisch" verantwoord is, dan is dat de herdenking per postzegel van de ,,le In ternationale Postconferen tie", die in mei-juni 1863 te Parijs werd gehouden. De Nederlandse zegel hiervoor hebt U in de verschillende dagbladen al of niet kunnen bewonderen. Maar ook enkele andere landen zijn reeds op het appèl. Het was op uitnodiging van de toenmalige postmaster general van de Ver. Sta ten, Montgomery Blair, dat deze belangrijke conferentie voor de verdere ontwik- keling van een internationaal postwezen in Parijs bijeenkwam. Geen wonder dan ook, dat de Ver. Staten op haar zegel 't portret van Blair brengt en wel naast de wereldbol en omgeven door de vele door hem verzonden uitnodigingsbrieven. Ere wien ere toekomt! Volgens mijn weten namen er 17 landen aan deze eerste conferentie deel. De Duitse postzegel voor dit doel beeldt echter 18 wapens af en noemt daarbij ook Ecuador. Bekijken we deze zegel nauwkeurig met een loep, dan vinden wij op de le rij de wapens van: Oostenrijk, België, Costa Rica en Denemarken; op de 2e rij: Ecuador, Spanje, USA, Frankrijk en Engeland; op de 3e rij: Italië, Neder land, Portugal, Pruisen en Zwitserland en op de 4e rijSandwich-eilanden, alsmede de Hanzesteden Bremen, Hamburg en Lübeck (het Duitse keizerrijk bestond immers nog niet en Pruisen, Bremen, Hamburg en Lübeck hadden hun eigen zegels, zoals ook verschillende andere Duitse Staten!). Frankrijk en België gaven beide een zegel uit, waarop het Parijse hoofdpost kantoor afgebeeld staat, waar in 1863 de conferentie plaatsvond. Op de voorgrond een postkoets. De Belgische zegel bevat bovendien rechts boven de groen 1 cen- i time van de serie, die toen in België in (koers was. Ik kan niet anders zeggen: het is een fraai tweetal zegels in diep druk uitgevoerd. Dat kon er bij ons blijk baar niet af! De Engelse zegel voor dit jubileum kan mij - zoals de meeste nieuwe Engelse ge legenheidszegels - maar weinig bevredi gen. En dan te weten, dat de eerste En gelse zegels tot op de dag van vandaag tot de fraaiste behoren, die er ooit ge weest zijn en voor vele landen als voor beeld hebben gediend! Oostenrijk komt - hoe kan het anders! - met een zegel, waarop drie romantische Rubriek voor filatelisten en gezellige Oostenrijkse postiljons zijn afgebeeld, waarvan één te paard. Als ik zoiets zie, dan slaak ik altijd de zucht: waarom leefde ik niet toen? Ik houd van romantiek. Ook Spanje is er met een romantische postzegel, t.w. een postkoets op de bin nenplaats van een postkantoor. Ik heb zo'n idee, dat deze zegel bij vele ouderen en vooral jongeren zeer in de smaak zal vallen. De nominale waarde is gering, nl. 1 peseta; kostprijs hier te lande 10 cent. Wie. zou voor een luttel dubbeltje zo'n stukje romantiek willen missen? Italië - wat de kleuren betreft sterk aan de Nederlandse zegel herinnerend - wijst op zijn zegel voor de 100-jarige postconferentie reeds op het toekomstige doel, nl. de oprichting van U.P.U. (Union Postale Universelle Wereldpostvereni ging), die 11 jaar later - in 1874, thans na onvermoeid werken van de Duitse post meester-generaal Heinrich von Stephan - te Bern plaatsvond en waarbij 21 van de 22 aanwezige landen op 9 oktober het verdrag ondertekenden, waarbij ook ons land. Het 22e was Frankrijk, dat echter in de loop van 1875 de wens te kennen gaf toe te willen treden, hetgeen per 1 janu ari 1876 geschiedde. Van de landen, die tot op dit moment een zegel voor dit post-historische feit van 1863 uitgaven, behoort tenslotte Mo naco. Op de zegel van dit miniatuur-vor stendom komt het gedenkteken voor de U.P.U. te Bern voor, waarboven even eens een postkantoor met postkoets, ter wijl rechts en links enkele figuren - ge kleed in de toenmalige mode - alsmede n posthuifkar afgebeeld zijn. Er zullen nog wel meer zegels volgen, waarbij wij alvast de wens uitspreken, dat het steeds bij één zegel moge blijven, en dat wij voor speculatieve blokken, zo als die t.g.v. het 75-jarig bestaan van de U.P.U. in 1949, gespaard mogen blijven! K. E. KON1G DE HOEK VAN HOLLAND- HARWICH RACE Het puikje van de Nederlandse zee zeilers is gisteren begonnen aan de acht_ tiende aanbreng wedstrijd Hoek van Hol landHarwich. Er nemen aan deel 24 zeegaande jachten, waaronder 'n Frans, man. De jachten worden in de loop van vandaag in Harwich verwacht. Vrijdag start de North Sea-race over de dubbele afstandj waar naast Neder landse ook Engelse en Franse jachten zullen uitkomen. Met Pinksteren wordt de vloot, die dan tot circa 90 schepen is aangegroeid, terug verwacht in de berghaven van de Hoek. SCHAATSENRIJDEN KERNPLOEG GAAT IN DEVENTER TRAINEN De kernploeg van de Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond zal, als het weer tenminste niet al te hard tegenwerkt, begin december de ijstraining aanvangen in Nederland. De Deventer kunstijsbaan is hiervoor uitgekozen. Met de leiding van de training wordt de Arnhemnier Henk Lamberts belast, die eerder al door het Duits Olympisch Comité werd aan gezocht om de toprijders voor te berei den. De conditie-training van de kernploeg is inmiddels al op het Cios te Overveen gestart. Drie nieuwe leden zijn aan de groep, die door de heer Holleboom wordt voorbereid, toegevoegd, t.w. Art Schenk, de zoon van coach Klaas Schenk uit An na Paulowna, Piet Modder uit Warmen- huizen en Wirn van Heyst uit Haarsteeg. De ploeg bestaat verder uit Rudi Lie- breehts. Henk van der Grift, Arie Zee, Cees Verkerk, Peter Nottet, Gerben Karstens, Joop van den Berg en Jan Halfweeg. PERSOONLIJKE KAMPIOENSCHAPPEN LEIDSE BILJARTBOND In café ,,'t Noorden" te R'veen werd de 6e ronde verspeeld voor de persoon lijke kampioenschappen le klas Leidse Biljartbond. De uitslagen werden: car. brt. H. S. moy D. Wallaart 70 21 13 3.33 Joh. Bakker 250 21 61 11.90 P. Vinkesteijn 140 25 37 5.60 M. Turk 250 25 46 10.— T. Hoek 249 50 42 4.98 L. Cavé 250 50 30 5.— L. Turk 207 33 33 627 E. Bakker 250 33 32 7.57 De stand n: i de 6e ronde pnt. Joh. Bakker 12 1500 139 107 10.78 E. Bakker 12 1500 153 65 9.80 L. Turk 8 1356 174 60 7.73 M. Turk 6 1341 189 52 7.09 P. Vinkensteijn 4 900 180 37 5.— L. Cavé 4 1118 237 46 4.72 D. Wallaart 2 1059 217 39 4.88 T. Hoek 0 1000 213 47 4.69 De laatste ronde wordt gespeeld op maandag 10 juni a.s.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 12