Zilveren hazewinden met rode paspoorten zij denken en dromen strikt vertrouwelijk Britse topgeheimen in witte waszakken v lA DINSDAG 28 MEI 1963 DE LEIPSCHE COURANT PAGINA T ZIJ BEVATTEN n.l. heel andere stuk ken: Topgeheimen der Britse regering, nota's van vertrouwelijke aard aan Britse gezanten en consulaten, alsmede aan buitenlandse regeringen. En de zo zakelijk aan doende ambtenaren be horen tot de schrander ste koppen en voortva- rendste mannen van Engelands amb tenarencorps. Zij hebben in vele lan den vertoefd en kennen de mensen en het geestelijk klimaat van die landen. Zij gevoelen zich evenzeer thuis bij de Chinezen, de Finnen, de Egyptenaren, de Peruanen, of bij welk ander volk ook als in Londen, Edinburgh of Belfast. Zij hoeden de geheimen der Britse regering en de geheime documenten, die het Fo reign Office van andere regeringen ontvangt. „Geheim", Strikt geheim", „Top geheim", „vertrouwelijk", „Strikt vertrouwelijk", „Persoonlijk", „Streng Persoonlijk".dit zijn zo enige van de „etiketten", waarin zij denken. Zij behandelen de „papieren" uiterst zorgvuldig. Van de eerste dag af, dat een jong ambtenaar het Freign Of fice betreedt, wordt hij getraind in geheimhouding, wordt hem voorge houden, hoe de uiterste zorgvuldig heid nauwelijks zorgvuldig genoeg kan heten. „Papier in verkeerde han den kan rampspoed betekenen voor Engeland", „Omzichtigheid en veilig heid zijn u.w voornaamste plichten"; deze en dergelijke lessen krijgen de jongelui tot in den treure te horen. Zij leren de betekenis begrijpen van de „etiketten", die wij reeds noem den. Zij denken zei een Engelse vriend eens vertrouwelijk, zij dro men streng-vertrouwelijk, zij leven in een atmosfeer van top-secrets en als zij glimlachen, beschouwen zij dat bijna als verzaking van hun ambtsplicht. 'n „Zilveren Hazewind" (gewapend met rood paspoort; bagage: witte was bakken) begint in Londen de reis naar enige Europese hoofdsteden. Nu moge dit een weinig spottend gezegd zijn geweest, niettemin is het waar, dat de geheimhouding en de geheimzinnigheid nergens zó groot zijn als op het Londense Ministerie van Buitenlandse Zaken. Speciale co de-tekens (slechts aan weinig insiders bekend) en geheimhoudings-systemen -zijn uitgedacht en worden-met ijze ren gestrengheid gehandhaafd. Klad papier van vertrouwelijke aard be landt nooit zomaar in een prullemand of kachel. Overtollige doorslagen of acten, die verbeterd werden vóór ze het Foreign Office verlieten, worden door speicaal met de veiligheid en de geheimhouding belaste ambtenaren zorgvuldig bijeengegaard en in een speciaal daarvoor bestemde oven ver brand. De koeriers. GEEN WONDER, dat de Britse re gering, die zoveel zorg besteedt aan de geheimhouding ten departe- mente, haar vertrouwelijke stukken niet zo maar aan Tante Pos toever trouwt. Sedert vele eeuwen staat haar een keurcorps van koeriers ter beschikking: De zilveren hazewin den, speciale koeriers van Koning (in) en regering. Zij trekken naar alle oorden dier aarde. Zij zijn uitgerust met een vuurrood paspoort en gewa pend met allerlei bevoegdheden, waarvan een „gewone" reiziger zelfs niet droomt. Bevindt zo'n „Silver Greyhound" zich bijv. op Malta en kan hij niet tijdig een burger-vlieg tuig vinden of een mailschip om zijn reisdoel te bereiken, dan mag hij de commandant van een militair toe stel of een oorlogsbodem gelasten hem naar de plaats van bestemming te brengen. Maar natuurlijk proberen de zilveren hazewinden steeds zoveel mogelijk om normale verbindingen te gebruiken. Zij leven als het ware Een even correct als onopval lend geklede figuur laat zich aandienen bij de commandant van een Britse torpedojager of een Brits vliegveld. Hij toont zijn rode paspoort en maakt een wens kenbaar. Kort nadien bon ken de ankerkettingen in de kluizen of beginnen de motoren van een vliegtuig te ronken. De onbekende gaat aan boord. Zijn bestemming is slechts hemzelf en de commandant van het ver voermiddel bekend. op reis. Onder hen zijn mannen, die alleen door de lucht reeds meer dan vijf miljoen kilometer aflegden, dat is een afstand van meer dan 125 maal de omtrek van de aarde. Dat zij veel avonturen beleven, spreekt welhaast vanzelf.Vooral in bewogen tijden moeten zij vaak staal tjes van ondernemingslust en reis vaardigheid vertonen om hun taak ten uitvoer te kunnen brengen. Ver maard is de geschiedenis van de zil veren hazewind, die opdracht kreeg om na Napoleons vlucht van Elba de ontvluchting mede te delen aan de Perzische autoriteiten. Hij besteeg in Constantinopel een paard, reed er mee door tot 't dood onder hem neer viel, besteeg weer een paard totdat ook dit dood neerviel en toen hij voor het. Perzische regeringsge bouw aankwam, viel zijn vierde paard dood ter aarde. Ondersteund door ijlings toegeschoten ambtenaren betrad de Silver Greyhound het ge bouw en zeeg, toen hij zijn boodschap had overgebracht, uitgeput van ver moeienis ineen. HOOGTEVREES - -»* MMmM I Vermoedelijk zal de man die hier zo hoog in de lucht aan het werk is u daar weinig van kunnen vertellen om de doodeenvoudige reden dat hij die niet bezit. Hij bouwt aan de „Prudential Tower" in Boston, welke wordt beschouwd als het hoogste kantoorgebouw ter wereld uitgezonderd het Empire State Building te New York. Tussen haakjes, een goede var- taling van „Prudent" is voorzichtig Door uit te wijken voor een tegenligger is een grote graafmachine bij Loenen aan de Vecht van de Oude Utrechtseweg geraakt en in een sloot gekanteld. Het gevaarte ramde nog een lichtmast, waardoor een groot gedeelte van Loenen van elektriciteit werd verstoken. Foto rechts: Iedere „Zilveren Ha zewind" heeft een insigne bij zich. Het is ovaalvorming, van blauw émail met het koninklijk monogram (op deze foto dat van George VI) in goud. Het rand schrift „Honi soit qui mal y pense" is de wapenspreuk van de Orde van de Kouseband. Aan de onderkant hangt een zilveren ha zewind ter grootte van 2 cm. Hun devies. SPIONNEN ZIJN natuurlijk erg ge ïnteresseerd in de bewegingen de zilveren hazewinden en vooral ook in de inhoud hunner tassen. Merk waardigerwijs zien deze tassen of zakken er uit alsof ze zo uit de was serij komen: Hagelwit. In vroeger tijden, toen het aantal koningen gro ter was dan nu en de vorsten graag persoonlijke geschenken zonden, moesten de koeriers menigmaal de wonderlijkste „lading" meenemen: grappige poppen, opgezette vogels, waaiers en wat al niet. Thans komt zulks nog maar uiterst zelden voor. Thans is de „lading" vrijwel steeds topgeheim en geniet dus de belang stelling van de inlichtingendiensten der andere mogendheden. Oppassen is dus de boodschap voor de koe riers. Steeds wordt hun voorgehou den, dat eens na de tweede wereld oorlog een koerierstas gestolen werd en dat toen het Freign Office gedwongen was, zijn coderingssys teem grondig te veranderen. De koerierstassen der hazewinden worden ingepakt in een der „post kamers" van het Foreign Office. Se dert eeuwen is het devies of de „wa penspreuk" der koeriers: „De kortste weg in de kortste tijd". Sedert eeu wen, want reeds in 1485 maken do cumenten melding van het corps Ko ninklijke koeriers, dat toen al hon derden jaren bestaan had. Omtrent de oorsprong en het .eerste optreden van het corps weet men niets. Zelfs de naam is niet geheel verklaard, al nemen velen de juistheid van de legende aan, volgens welke koning Karei II tijdens zijn ballingschap in Nederland aan zijn koeriers naar En geland een zilveren hazewindhond (afgebroken van het koninklijk ser vies) als „persoonsbewijs" medegaf. Miljoenen kilometers leggen de „Silver Greyhounds" jaarlijks af door de lucht, over zee en over land. Zij brengen de top-igeheimen van het Britse Rijk (en van vele andere lan den) daar, waar de Britse regering wenst, dat zij komen. Onnoemelijk veel avonturen beleven die koeriers maar zij praten niet. Rustig en zelf verzekerd vervullen zij hun „reis- plichten", indachtig aan de eeuwige waarschuwing: leaer woord dat gij spreekt, kan een woord teveel zijn. Top-geheimen zijn geen kinderspeel goed. De Silver Greyhounds weten dit maar al te goed. Om bezoekers en passagiers te beschermen tegen krachtige warme lucht stroom uit de straalmotoren van de verkeersvliegtuigen laat de direktie van de luchthaven Brussel Nationaal voor de gebouwen van het vliegveld de hier getoonde metalen schermen aanbrengen. Een aanzienlijke ver betering al zal hierdoor de kerosinedamp niet geweerd kunnen worden ACHTER de sombere gevel van Enge- land's Ministerie van Buitenlandse Zaken in het hart van het re geringsdistrict White hall en vlak bij het be roemde pand Downing Street nummer tien, de ambtswoning van de Eerste Minister be vinden zich een paar ruime vertrekken, die eer de indruk wekken kantoren ener welva rende bankinstelling dan bureaus van een ministerie te zijn. Ach ter stapels papieren en keurige actetassen wer ken daar rustig en ge stadig een aantal amb tenaren. Zij zien er meer „zakelijk" dan „ambtelijk" uit en de vele meters lange ar chiefkasten zouden zeer wel rekeningen en han delscorrespondentie kunnen bevatten. Hoe bedriegelijk is echter die eerste indruk!

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7