AVRO WIL TWEEDE TELEVISIE- EN DERDE RADIONET DRAAIORGEL REED TE HARD EN vakantie naar sPanie VEROORZAAKTE AANRIJDING Jongens gooiden fietsen op rijksweg IR. R. POELS GEÏNSTALLEERD IN LEIDERDORPSE GEMEENTERAAD Strauss in Israël DINSDAG 28 MEI 1963 DE LETDSCHE COURANT PAGINA 5 Voor de Leidse kantonrechter Prinses Irene op „Ontzuiling De AVRO wil zich terugtrekken van het eerste televisienet en van de beide radiozenders, om te verhuizen naar het tweede televisienet en (wat de radio betreft) het derde FM-net. De AVRO werkt dat plan op het ogenblik uit, zo staat in een commu niqué dat de omroep gisteravond heeft uitgegeven als vervoig op wat mr. W. Hoekstra, de waarnemend voorzitter, zaterdag, op een buiten gewone algemene vergadering van de AVRO heeft gezegd. De AVRO wil zo, aldus het commu niqué, „een nieuw accent 'eggen op het afwijkende karakter van de AVRO tegenover dat van de andere omroepen". „Tot dusver moest dat ac cent wat verdoezeld blijven, omdat de technische mogelijkheden het uit groeien van de AVRO tot een alge mene omroep, in tegenstelling tot een gerichte omroep, belemmerden". En „haar positie in de gemeenschap pelijkheid der omroepen (NTS en NRU) belette de AVRO uit sportieve overwegingen en uit loyaliteit naar een andere tv- en omroep vorm te streven, als de uitkomst ten koste moest gaan van de zendtijd van de gevestigde omroepen". Maar nu er netten bijkomen, ziet de AVRO een kans om het oude ideaal „een alge mene omroep een gehele week op één zender" „nieuwe levensadem te verschaffen." In het communiqué haakt de AV RO ook in op het tegenargument, dat „algemeenheid niet alleen moet wor den gepresenteerd, maar aan iets on- Overspannen vrouw geeft zich als prooi aan de leeuwinnen Een totaal overspannen vrouw heeft maandagmiddag in Artis voor de nodige consternatie gezorgd. De vrouw rende tegen vijf uur de dierentuin binnen, klom over een ruim een meter hoog hek en drukte zioh tegen de tralies van de leeuwen- kooi. De vrouw werd de top van een der wijsvingers afgebeten en door de klauwen van een der leewinnen liep zij verwondingen op aan armen, en borst. Geheelonthouders op stap met dronken buschauffeur Een vijftigtal Beligisahe geheelont houders hebben nu van zeer nabij kunnen zien, welke kwalijke gevol gen de drank kan hebben. Na een voorspoedig verlopen reis van Ant werpen naar Utrecht, waar zij zou den deelnemen aan een internatio naal congres van geheelonthouders, werden zij door hun chauffeur veilig en wel afgeleverd bij Tivoli. Ook 't congres verliep zoals het behoorde, maar toen zij zich gereedmaakten voor de terugtocht, bleek, dat de chauffeur bepaald geen geestverwant was. Zij troffen hun chauffeur „in kennelijke staat" achter zijn stuur aan, en hij was zo opgewonden, dat d'e drankbestrijders het raadzaam achtten, nog maar even in de Dom stad te blijven. De dranklustige chauffeur werd ter kalmering voor lopig bij de Utrechtse politie onder gebracht. Inmiddels hadden de onthutste passagiers zich in verbinding gesteld met het busbedrijf te Antwerpen, dat onverwijld een nuchtere chauffeur op de trein naar Utrecht zette. Met deze chauffeur als chauffeur aan vaardden de geheelonthouders de te rugreis. Ook de andere, nog niet ont nuchterde, chauffeur mocht mee. Als passagier. Sikkens Groep sluit overeenkomst met Amerikaanse lakindustrie Sikkens Groep N.V. te Sassenheim heeft een overeenkomst gesloten met een van de grootste Amerikaanse lakfabrieken: Devoe and Raynolds, Inc. in Louisville, Kentucky. De over eenkomst betreft de in 1962 geïntro duceerde crylitex-autolakken op ac- rylaatbasis, die eerst na jarenlange research en grondige duurzaamheids- testen op de markt zijn gebracht door de Jones-Dabney afdeling van deze Amerikaanse maatschappij. Sik kens zal recepten en produktiegege- vens verkrijgen, waardoor het reeds uitgebreide programma van Sikkens- autolakken nog verder kan worden gevarieerd. Een treffende overeenkomst tus sen Sikkens Groep en Devoe and Raynolds is, dat beide fabrieken in de achttiende eeuw zijn gesticht. Sik kens dateert, zoals bekend, van 1792 en de Amerikaanse maatschappij van 1754. Ook het produktieprogramma vertoont grote overeenkomst. loochenbaars moet worden getoetst". Welnu, de AVRO wil in beginsel haar progrmama's onder controle stellen van een program- of adviesraad „vol gens een samenstelling in gescha keerdheid zoals de in 1946 in het le ven geroepen commissie voor het al gemene programma, de z.g. commis sie-Bij leveld". Postdoctorale leergang Europese integratie Het Europa Instituut van de Rijks universiteit te Leiden, het Europa Instituut van de Universiteit van Am sterdam en de Juridische Faculteit van de Rijksuniversiteit te Utrecht zullen in 1963-1964 wederom post doctorale leergangen over juridische en economische aspecten van de Eu ropese integratie organiseren. Deze leergangen zullen worden gehouden op 8 zaterdagen van 10.0015.00 uur in de maanden november tot en met maart. Het programma omvat: Een algemene leergang over juri dische aspecten van de Europese in tegratie, die in Utrecht zal worden gehouden en twee economische leer gangen over bijzondere onderwerpen: de externe betrekkingen van de Eu ropese economische gemeenschappen in Amsterdam; Het vervoer in de Europese ge meenschappen in Utrecht: twee juri dische leergangen over bijzondere on derwerpen: het mededingingsrecht in de Europese gemeenschappen in Lei den: de rechtsbescherming in de Eu ropese gemeenschappen in Amster dam. DE PRINS NAAR BERLIJN Prins Bernhard zal donderdag a.s. de te Berlijn in jaarvergadering bij een zijnde leden van de „Internatio nal Public Relations Association" toespreken aan een diner dat die le den wordt aangeboden door de senaat van Berlijn. LUNS NAAR KENNEDY Hef ligt in de bedoeling dat mi nister mr. J. H. A. H. Luns, die vori ge week de bijeenkomst van de Navo- ministerraad in Ottawa heeft bijge woond, dinsdagochtend een bezoek aflegt bij president Kennedy van de VS. Bij dit gesprek zal ook de Ame rikaanse ambassadeur in Nederland, de heer John S. Rice, die momen teel met vakantie in de VS vertoeft, aanwezig zijn. Daarna zal minister Luns het noenmaal gebruiken met de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, waarbij hij eveneens door de ambassadeur wordt vergezeld. De driejarige Jeannette Damstra is voor haar woning in Haarlem met haar driewieler door een bakkers wagen een elektrische driewieler tegen een gevel gedrukt. Zij was op slag dood. De bakkerswagen stond aan de overzijde geparkeerd, terwijl de bak ker aan het bedienen was. Een 15- jarige jongen startte het voertuig buiten medeweten van de bakker, draaide naar de andere zijde en kwam in aanraking met het kind. OMZETSTIJGING EN HOGERE WINST „SIMON DE WIT" „Simon de Wit n.v." kan, blijkens het verslag over 1962, wat het levens- middelenbedrijf betreft, op een suc cesvol jaar terugzien. De omzetstij ging was zeer belangrijk, zodat on danks de gestegen kosten, een hogere winst kon worden genaakt. In weer wil van de verhoging van het kapi taal van 2.6 min tot 6.67 ml.i, kan een onveranderd dividend van negen procent worden voorgesteld en op de in 1962 uitgegeven nieuwe aandelen 4Vs procent. Het exploitatie-saldo steeg tot 2.59 min (v.j. ƒ2.36 min). De directie acht het praematuur nu reeds verwachtingen uit te spreken over 1963 De ontwikkeling van het kruideniersbedrijf was in de eerste maanden van 1963 gunstig. Tal van nieuwe activiteiten bevinden zich nog in een eerste ontwikkelingssta dium en maken het moeilijk een voorspelling te doen voor het totale resultaat. Het aantal S-markten werd met vier vergroot tot negen, waartegen over staat dat het aantal zelfbedie ningswinkels met twee verminderde tot 84. Het totaal aantal winkels daalde van 150 tot 146. Een tiental zelfbedieningswasserijen onder de naam „Launderette" werd geopend. De rijkspolitie te Brummen heeft zondag tijdens een verkeerscontrole op de Zutphensestraat, gehouden tussen elf en een uur, 70 processen- verbaal opgemaakt wegens overtre ding van de maximum-snelheid. Prinses Margriet is voornemens op woensdag 12 juni het nieuwe tankschip van Esso Nederland N.V., groot 90.000 ton, de naam „Esso Den Haag" te geven. De „Esso Den Haag" is het grootste schip, dat ooit op een Nederlandse werf werd gebouwd en zal tevens het grootste schip van de Nederlandse koopvaardijvloot zijn. De doopplechtigheid zal plaats vin den aan boord voor de kust ter hoog te van Scheveningen. Pater Piet Wesseling CccR uit Nijmegen en pastoor Brans uit Am sterdam zul'len binnenkort voor de KRO-televisie enkele epiloog-uitzen dingen verzorgen. HILLEGOM Ondanks de komst van het zal het Haagse gasbedrijf nog 'n gas- oven laten bouwen die 3Vs miljoen gulden zal kosten. Hij moet in vijf jaar worden afgesohreven omdat het aardgas hem daarna overbodig maakt. De oven zal omstreeks oktober 1964 klaar zijn. Hij dient ter ver vanging van een versleten oven. Deze produceert per diaig negentigduizend kubieke meter gas, waaruit door ver menging met andere gassen vierhon derdduizend kubieke meter sfcadsgas wordt gefabriceerd. Dat is de helft van de hoeveelheid die 's winters no dig is. (Alg. Dagbl.). Het echtpaar B. de Groot-Van der Klugt viert vandaag, 28 mei, de gouden bruiloft. Zij hebben al die vijftig jaar in Hillegom gewoond. Bruid en bruidegom zijn resp. 77 en 74 jaar oud. Van de 8 kinderen zijn er 6 getrouwd, een zoon en dochter zijn nog thuis. De heer De Groot heeft 42 jaar gewerkt bij de riethandel Rijnbeek aan de Ha ven te Hillegom. Als hobby heeft hij een kippehouderij en met de verzorging van zijn ruim honderd hoenders heeft hij het nog druk genoeg. Driemaal in zijn leven heeft hij een mens van de verdrinkingsdood gered. Bruid en brui degom zijn nog goed gezond. K.A.V. De K.A.V. hield gisteravond de traditionele Maria en moederhuldi ging. De presidente, mevr. Zwart-Kops, heette *in het bijzonder de g.a. pastoor H. J. M. v. Houten en de diocessane leidster mej. Zegboer, welkom. De avond werd geopend met de in tocht van een 10-tal bruidjes, getooid met bloemen, die Maria-liederen ten ge hore brachten. De kinderen overhandigden daarna aan de moeders een boeket bloemen en ook mej. Zegboer werd een boeket bloemen overhandigd. Pastoor Van Houten wees op de ster ke band tussen moeder en kind. Daarna deelde de voorzitster mede, dat de secretaresse, mevr. Van Gerven, haar taak moet beëindigen vanwege vertrek naar Noord wij kerhout. Zij is 5 jaar secretaresse geweest en de samen, werking was altijd uitmuntend. Zij over. handigde haar daarna een beeld van Maria van Banneux als dankbare her innering aan de K. A. V, Hillegom. Ook werd haar nog een toilletkastje ge schonken. met spiegel. Mevr. Van Ger ven dankte de presidente en de leden. Zij had altijd met plezier het werk voor de K. A. V. gedaan. Door de grotere kinderen werd daar na een zangstukje voorgedragen, waar in de pastoor en andere bekende figu ren gehudigd werden. Een groep klei nere kinderen voerde, gekleed als boe ren en boerinnen, een allerliefst dansje uit. Na de pauze, tijdens welke koffie en koek werd gepresenteerd, sprak de dio cesane leidster mej. Zegboer over het moederschap. Openbare Werken GESLOTEN Op 29 mei zal het bedijf van Open bare Werken, aan de Jhr. Mockkade, de gehele dag gesloten zijn. Het ophalen van het huisvuil vindt normaal plaats. SCHEEPSBERICHTEN Achilles 27 van Bremerhaven naar Hamburg; Alamak 27 van Karachi nr Djibouti; Ampenan 27 van Madras nr Calcutta; Caltex Delfzijl (t) 27 te Kopenhagen; Fina Nederland (t) p27 Ouessant nr Abadan; Ivoorkust 26 te Sinoe; Karakorum 27 van Chalna nr Calcutta; Katwijk 28 te Nagoya ver- w.; Laertes 26 van Port Said naar Avonmouth; Hector 27 Amsterdam verw.; Kaloekoe 27 Rangoon; Madi- sonlloyd 27 van Hongkong nr Hong kong; Pygmalion 27 van Beyrouth nr Alexandrië. KATWIJK AAN DEN RIJN In memoriam T. Noort. In Kat wijk a. d. Rijn is overleden de heer T. Noort. De heer Noort is niet wat men noemt „zo maar iemand", maar een in Katwijk en verre omgeving een zeer bekende persoonlijkheid. De heer Noort heeft een zeer gevarieerd leven achter de rug. Aanvankelijk bij zijn vader in het tuinbouw- en con- serveninmaak bedrijf, nam hij dit be drijf na het overlijden van zijn va der over om enige jaren later zich met de heer v. d. Putte te associëren in het bloembollenexportbedrijf. Dat was nog in de crisisjaren en die cri sisjaren deden hem ook uit dit be drijf stappen en weer ging hij naar het tuinbouw- en bloemkoolinmaak- bedrijf. Weer later zag de heer Noort toekomst in het peen wasserij bedrijf dat door de uitgebreidheid van dit product steeds in betekenis toenamen. Toen dit intussen een bedrijf van uit nemende reputatie geworden was, deed hij dit bedrijf over aan twee zijner zoons en ging de heer Noort rusten. Tijdens die rustperiode heeft hij dit bedrijf nog steeds in beteke- Capriolen op Katwijkse Boulevard „Bij het overschakelen trapte ik per abuis op het rempendaal, waar door mijn auto plotseling werd afge remd en in een slip raakte", verklaar de een 27-jarige machinist uit Kat wijk op 9 maart j.l. tegen verbalisant nadat hij met zijn auto op de Kat wijkse Boulevard zonder aanwijsbare redenen aan het „rondtollen" was gegaan. Aan de capriolen kwam een einde toen zij auto met een fikse klap tegen een geparkeerde auto op botste. Hoewel verdachte verstek liet gaan gaf de kantonrechter mr. W. de Koning er de voorkeur aan deze zaak ter zitting af te handelen. Na boven vermelde verklaring uit het proces verbaal te hebben geciteerd, merkte hij nog hoofdschuddend op: „Weer een van die zogenaamde onverklaar bare stunts, die men pas begrijpt als achteraf blijkt, dat de overtreder en kele liters bier in plaats van ben zine heeft getankt". ..Wij schrokken niet zo zuinig toen die auto onver wacht aan het rondtollen ging en vreesden het ergste. Gelukig liep al les op die botsing na nog goed af", hadden twee ooggetuigen destijds in het proces-verbaal laten vastleggen. Het requisitoir van de officier, mr. C. Sluijk ,was kort maar krachtig. „Het bewijs, dat verdachte onder invloed reed werd niet overtuigend geleverd, doch het gebruik van alcohol dient hier wel terdege als een strafbezwa- rende omstandigheid evenals trou wens het feit, dat verdachte in het geheel niet verzekerd was „zette hij de reden van zijn niet milde eis van f 100 boete subs. 20 dagen nader uit een. De kantonrechter zag geen enke le reden om van de eis iets af te doen en veroordeelde verdachte bij verstek dus conform. MET ZIJN TIJD MEE Aanrijdingen en overtredingen van de maximum snelheid gepleegd met een draaiorgel behoren ongetwij feld tot de zeldzaamheden. Zo'n zeld zaamheid deed zich echter voor op de Endegeesterstraatweg te OEGST GEEST waar een 50-jarige orgel draaier uit Leiden met zijn „gemo te riseerd „draaiorgel een wielrijdster aanreed. In het kader van de mecha nisatie der 20ste eeuw had verdach te „geheel met zijn tijd meegaande" zijn draaiorgel van een hulpmotor voorzien compleet met claxon en richtingsaanwijzers, alsmede een aan drijving voor het feitelijke „orgel spel". Gemak dient immers de mens. Hoewel de mechanisatie-minnende orgelman op de Endegeesterweg luid claxonneerde week de wielrijdster niet voldoende naar rechts uit en werd toen door het orgel van achte ren aangereden. Dat zij niet weinig verbaasd was toen zij bemerkte door een draaiorgel te zijn aangereden behoeft nauwelijks betoog. Uit het proces-verbaal bleek - zowel verdachte als de wielrijdster liet verstek gaan - dat de wielrijdster de draaiorgel-claxon niet had ge hoord vanwege het lawaai, dat een - het wegdek openbrekende - mechani sche beitel had gemaakt. Toen zij niet uitweek kon de orgelman „de zaak niet hQuden" en was de aanrijding een feit. Bij nader onderzoek kwam de politie tevens tot de ontdekking, dat het orgel een snelheid van ruim 30 km per uur kon halen omdat de af- stelilng tot de voorgeschreven max. snelheid van 20 km per uur in de loop van de tijd in ongerede was ge raakt. Prompt kreeg de orgelman toen nog drie processen-verbaal we gens het niet in bezit hebben van een nis zien toenemen en is het daar aan de Valkenburgseweg iedere dag een drukte van jewelste. rijbewijs (boven de 20 km per uur noodzakelijk) een uitkijkspiegel en een deugdelijke uitlaat. De weliswaar - met-zijn-tijd-mee- gaande doch hierbij tevens niet erg fortuinlijke orgelman had de feiten destijds volmondig toe moeten geven en de wielrijdster geheel schadeloos gesteld. Deze hommage aan zijn „slachtoffer" bezorgde verdachte een vrij belangrijk pluspunt en stemde ook de magistraten vrij mild. Na de eis van in totaal f 100 boete subs 20 dagen, veroordelde de kantonrechter de gentleman-orgelman bij verstek tot f 70 boete subs 18 dagen in totaal. LINKERPORTIER „Het openen van linkerportieren is maar al te vaak een kwalijke zaak, die nog al wat schade veroorzaakt. Dat in de onderhavige zaak een pas serende auto in plaats van een fiets of bromfiets betrokken was komt echter maar zelden voor". Tot deze conclusie kwam de officier in de zaak tegen een 42-jarige metselaar uit KATWIJK die terechtstond omdat hij in de Ligusterstraat te Katwijk het linkerportier van zijn bestelauto had geopend en wel op het moment, dat een achteropkomende auto met weinig tussenruimte passeerde. Het portier bracht deze auto maar liefst f 265 schade toe. „Ik heb echt eerst goed uitgekeken voor ik het portier opende, en meende dat er niet aan kwam". verontschuldigde verdachte zich. „U moet een zijspiegel op uw auto laten monteren dan kan u zoiets niet meer overkomen", adviseerde de kantonrechter. „Die zat erop maar ik kon er niets door zien omdat hij be slagen was", antwoordde verdachte heel laconiek. De kantonrechter zweeg berustend. „Als men het lin kerportier opent doet men dit het beste met de rechterhand, want bij het draaien van het lichaam kijkt men bijna altijd automatisch achter om". Deze zijns inziens goede reme die gaf de officier als het ware over het hoofd van verdachte heen aan al le automobilisten, alvorens hij f 40 boete subs 8 dagen eiste. Verdachte benutte zijn laatste woord om uiter ste clementie te bepleiten. „Ik heb toch al zoveel schade" lichtte hij zijn verzoek toe. Gezien het zijns inziens vrij ernstige feit, was de kantonrechter echter niet in een mil de stemming en vonniste derhalve conform. OEGSTGEEST „We wilden eens zien wat er zou gebeuren als er een auto over de fietsen vloog." Dit hebben twee door de politie aangehouden jongemannen uit Oegstgeest als reden opgegeven voor het feit, dat ze op 17 en 18 maart 's avonds gestolen fietsen op de door Oegstgeest lopende rijksweg 4 hadden gelegd. Een automobilist uit Den Haag merkte de fietsen te laat op en reed er op in, waardoor zijn wagen over de kop sloeg. Wonder bo ven wonder kwamen de twee inzit tenden met de schrik vrij. De auto liep zware schade op. Ook de auto van een Amsterdammer werd zwaar beschadigd door de op de weg gelegde fietsen. De daders, de 18-jarige C. A. en de 21-jarige A. Z. zijn zondag aangehou den. Ze bekenden in de loop van een verhoor een reeks van diefstal len en vernielingen, waaraan zij zich in samenwerking met de 18-jarige J. N. uit Leiden en de eveneens 18- jarige K. H. H. uit Sassenheim heb ben schuldig gemaakt. Alle vier zul len aan de officier van justitie wor den voorgeleid. De raad van Leiderdorp vergader de gisteravond onder leiding van bur gemeester R. M. Gallas. Na de ope ning volgde eerst het onderzoek van de geloofsbrief van ir. R. Poels, die vervolgens als raadslid werd geïn stalleerd en beëdigd. Hierop werd de heer Poels door de voorzitter ver welkomd in de raad en deze richtte zjjn gelukwensen ook tot de echtge note van het nieuwe raadslid. De burgemeester sprak de hoop uit, dat de heer Poels met plezier en vrucht baar werkzaam mag zijn in het col lege. De heer Poels dankte de voor zitter voor diens woorden en sprak de hoop uit de heer Lolling zo goed mogelijk, met de hulp van de raad te mogen vervangen. Met algemene stemmen werd de heer Poels vervolgens gekozen in de commissies van bijstand, waarin een vacature was door het overlijden van de heer Lolling. Tot lid van het Bureau Sociale Zorg werd gekozen mevr. M. Doorn-Blok. Besloten werd o.m. tot het aangaan van een vaste lening, groot 1.500.000 bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten, ter financiering van de kosten van aankoop en bouwrijp ma ken van gronden in het uitbreidings plan Zijllaan en Meijepolder. Overeenstemming is bereikt met de Theodora Wilhelmina Termaatstich- ting te Rotterdam over het verlenen van medewerking tot het in exploita tie brengen van gronden. De heer Kleiss dringt er op aan te zorgen dat op uitgegeven gronden zo spoedig mogelijk wordt gebouwd en desnoods een bepaling hiervoor in de over eenkomst op te nemen. De voorzitter antwoord dat hij overtuigd is dat de stichting zo spoedig mogelijk zal gaan bouwen. Het voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor het maken van een rijwielstalling bij het gemeente huis, een raam in een der werkver trekken en een publikatiebord, onder vond enige tegenstand in de raad. Er moest tenslotte over gestemd worden en werd toen met 8 tegen 5 stemmen aangenomen. De bezwaren golden het bedrag en de plaats van de fietsenstalling. De KVP en de WD waren van mening, dat het voorstel niet gelukkig was en wilden kijken of er geen andere mogelijkheden waren. Nadat de voor zitter en ook wethouder Meerburg het voorstel hadden verdedigd ble ken de andere raadsleden geen be zwaren te hebben en kregen b. en w. hun voorstel er toch door met de stemmen van de KVP en WD tegen. Bij het laatste voorstel, vaststelling van een verordening tot toekenning van krotopruimingspremies en tot in stelling van een krotopruimingsfonds vroeg de heer Kleiss er op toe te zien, dat de krotten niet alleen wer den ontruimd, maar ook opgeruimd en niet jarenlang nog worden ge bruikt voor andere doeleinden. Wet houder Meemburg zei, dat de gemeen te alleen maar kan toezien, dat de krotten niet meer bewoond worden en verder hierin niets kan doen. Wel tracht de gemeente zoveel mogelijk door aankoop eigenaar te worden. Bij de rondvraag vroeg mej. Van der Voort hoe het staat met de plan nen voor uitbreiding van het zwem bad. De voorzitter antwoordde dat er een prijsopgave is ontvangen en deze er aan de Heide Mij. is gegeven voor een technisch inzicht. De heer Los informeerde naar de schadeloosstelling voor huiseigenaren van onbewoonbaar verklaarde wonin gen en welke normen daarbij in acht worden genomen. Daar de heer Los hierover geen afdoend antwoord kon worden gegeven, zei de voorzitter, dat dit in het in college van b. en w. zal worden bezien. WARMOND AFSCHEID JACHTHAVEN-DIRECTEUR De heer N. Kieken, directeur-eige naar van een van de grootste jacht havens van Warmond, heeft als zoda nig van het zeil-, roei- en motormin nende publiek afscheid genomen. De heer Kieken heeft gedurende de ruim 40 jaren, dat hij zijn bedrijf heeft ge leid, van de eens zo eenvoudige jacht- maakt, welke thans ruimte biedt voor haven een uiterst modern bedrijf ge- schepen van elk formaat. Zaterdagmiddag waren dan ook velen naar Warmond gekomen om „Nico" zoate hij populair werd ge noemd, persoonlijk de hand ten af scheid te drukken. Hierbij is duide lijk gebleken, dat de heer Kieken in de harten van het watersportminnend publiek een bijzondere plaats inneemt De vele vriendelijke woorden die hierbij werden gesproken gingen ver gezeld van prachtige geschenken zo wel voor hem als voor zijn echtge note, die hem al die jaren trouw ter zijde heeft gestaan. Waardering. Van alle zijden prees men zijn hulp vaardigheid en kennis van zaken die er zoveel toe hebben bijgedragen tot een aangenaam en prettig verblijf op dit zo enig recreatiebedrijf. De heer Kieken was zeer onder de indruk van deze even onverwachte als spontane huldiging en dankte allen die hieraan op enigerlei wijze hadden medege werkt. Hij sprak de hoop uit, dat de nieuwe eigenaar, de heer R. van Drecht, de zaak op de oude voet zou voortzetten opdat, zoals in het ver leden, zij die Warmond als ontspan ningsoord hebben gekozen, wederom aangename en prettige dagen zouden hebben. Ook Warmonds Fanfare bracht de scheidende directeur een muzikale afscheidsgroet, waarbij eveneens woorden van dank en waar dering werden gesproken: Aanstaande zaterdag zal H.K.H. prfhses Irene te Barcelona aankomen voor een vakantie in Spanje, die twee maanden zal duren. Zij zal daar in gezelschap van een studie-vriendin de gastvrijheid genieten van de Ne derlandse familie Schroder. Het is de bedoeling van prinses Irene om zich tijdens deze vakantie voor te bereiden op het tolkexamen Spaans, dat zij in het najaar hoopt af te leg gen. OP UITNODIGING VAN BEN GOERION De voormalige Westduitse minister van defensie Strauss is maandag avond in Tel Aviv aangekomen voor wat hij een „studiereis" op uitnodi ging van het Israëlische ministerie van defensie noemde. Op het vlieg veld waren strenge veiligheidsmaat regelen genomen met het oog op het sterke verzet van linkse zijde tegen de komst van de oud-minister. Strauss heeft in een schriftelijke verklaring gezegd dat het Westduitse ministerie van defensie niet in staat is een einde te maken aan de werk zaamheden van de Duitse geleerden buiten de bondsrepubliek. „Ik begryp dat het verleden ons plaagt en zich tussen onze beide vol ken plaatst, maar ik vraag u te ge loven dat ontelbare Duitsers met mij het misdadige nazi-systeem hebben veroordeeld en dat wij hebben ge tracht sinds het einde van dit systeem de daardoor veroorzaakte misdaden goed te maken voor zover dit mense lijkerwijs mogelijk is". Wat betreft het aangaan van di plomatieke betrekkingen tussen beide landen merkte Strauss op, dat ze kere landen als tegenmaatregel zou den kunnen overgaan tot erkenning van Oost-Duitsland. Hij stelde voor wederzijds consulaten en handels vertegenwoordigingen te openen. Strauss is voor het bezoek uitge nodigd door premier Ben Goerion, die ook minister van defensie is. Tot de tegenstanders van het bezoek heeft Ben Goerion gezegd, dat Strauss nooit een nazi is geweest en dat men hem niet mag veroordelen, alleen maar omdat hij een Duitser is. KORTE GOLF De 52-jarige mevrouw G. Oele- Vos uit Anna Paulwona is gister avond met haar bromfiets door een vrachtauto aangereden. De vrouw was vrijwel op slag dood. Zij zou op een kruispunt in Anna Pauwlona geen voorrang verleend hebben aan de vrachtwagen. De Franse zangeres Edith Piaf heeft maandag het1 ziekenhuis in de Parijse voorstad Neuilly verlaten, waar zij twee maanden tevoren met een longoedeem was opgenomen. Het Imperial hotel in Tokio, waar president Soekarno van Indone- si, op weg naar Europa, verblijft, heeft de deuren voor nieuwe gasten gesloten vanwege 35 gevallen van di- senterie onder het personeel. Soe karno en andere reeds in het hotel verblijvende gasten behoefden ech ter niet te vertrekken. Saigon en omgeving is tot met pest besmet gebied verklaard en de vaccinatie van de twee miljoen in woners is bevolen. De maatregel geldt ook voor de provincie Khanh Hoa, ongeveer 320 km ten noordoosten van Saigon, waar de pest periodiek op treedt. De Amerikaanse en de Britse afgevaardigde op de ontwapenings conferentie in Genève hebben maan dag het Russische voorstel voor een kernwapenvrije zone in het Middel landse Zeegebied als „schreeuwende propaganda" van de hand gewezen. De Amerikaan Charles Stelle zei, dat geen enkele op Midden-Europa ge richte Russische raket onder het voorstel valt. ZORG IN DE AFRIKAANSE GEMEENSCHAP TsiLo f'0'" J ''"Vfl.HMI fr—*-v Bij de Afrikaanse topconferentie, die afgelopen week in Addis Abeba werd .gehouden zijn duidelijk enkele Afrikaanse „probleemgebieden" naar voren gekomen. De Afrikaanse Gemeenschap be schouwt het rassenvraagstuk in de Zuid-Afrikaanse republiek als een zeer ernstig probleem. Omdat de Afrikaanse Gemeenschap tegen het kolonialisme is, worden Angola, Mo zambique, Beet sjoenal and en Zuid West Afrika ook als probleemgebie den gezien. De eerste twee gebieden zjjn Portugeese koloniën, Beetsjoe- naiand is Brits gebied, terwijl Z. W. Afrika onder voogdij van de repu bliek Zuid Afrika staat.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 5