575 PYJAMA'S DE LATUNSE SCHOOL DINSDAG 28 MEI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 elke woensdag Jongensmarkt Keperflanel In frisse kleuren, prima wasbaar zitten heerlijk ruim. Speciaal verlaagde J.M. prijs teefiljd 4 jaar met kleine stijging per maat b.v. jaar 6»9* BKiMWüMiiSTiTCT Protest van KRO, NCRV en VARA tegen plan van AVRO „Vertegenwoordigers van de KRO, NCRV en VARA hebben zich bera den naar aanleiding van de plotse linge koerswijziging van de AVRO", zo delen de drie omroepverenigingen in een gemeenschappelijke verkla ring mede. „Zjj zijn van mening", aldus de verklaring, „dat de aange kondigde uitwerking van de in vele opzichten vage en van weinig wer kelijkheidszin getuigende AVRO- zienswijze vooralsnog moet worden afgewacht". Wel menen zij, dat de handelwijze van de AVRO niet in overeenstem ming gebracht kan warden met standpu nten, die nog kort geleden inzake verschillende belangrijke be leidsvraagstukken door de omroep organisaties, derhalve mede door de AVRO, werden ingenomen en deels ook publiek gemaakt. KRO, NCRV en VARA hebben be sloten him verbazing over de ge volgde handelwijze schriftelijk aan de AVRO kenbaar te maken en daar over opheldering te vragen. OUD-LEIDEN VERTELT VAN TOEN DE alleroudste ge schiedenis van de Latijnse school aan de Lokhorststraat, waaruit 125 jaar geleden het Stedelijk Gymnasium ontstond, is slechts zeer fragmentarisch bekend. In de archieven wordt reeds in 1334 melding gemaakt van de „Grote School", later ook wel Latijnse School ge noemd, welke school 'n monopolie voor de Sleu telstad bezat om latijn te onderwijzen. Men moet zich deze school beslist niet al te groots voorstellen. Zij bestond in die tijd uit een ge bouwtje van één ver dieping zonder zolde ring, slechts afgedekt door een met riet be kleed dak. De leerlin gen zaten in deze school op stro op de grond. In 1421 werd dit onder komen zo bouwvallig en uit-de-tijds, dat er een nieuw ge bouw tot stand kwam. Inatiddels wa ren er echter allerlei moeilijkheden gerezen rond de monopoliepositie van de school, waaruit in de jaren 1560 zelfs een actie voortvloeide tegen de „bijscholen", die geleidelijk een be langrijker functie waren gaan bekle den. De moeilijkheden waren in hoofdzaak een gevolg van de een zijdige oriëntering van het onderwijs op de klassieke letteren. Na enkele kleinere herzieningen kwam er wel enige tijd een opleving, maar er was toch weer een nieuw gebouw nodig om deze inzinking geheel te' over winnen. Dat gebouw kwam in 1600 tot stand aan de tegenwoordige Lok horststraat. DIT schoolgebouw vormt nog steeds een van de architectonische be zienswaardigheden in de oude bin nenstad. Aanvankelijk werden er ze ven klassen in ondergebracht, later werd dit aantal tot zes verminderd. De Latijnse School bleef zonder ingrijpende wijzigingen aan de Lok horststraat bestaan tot 11 juli 1838. Het aantal leerlingen liep echter weer terug door dezelfde moeilijkheden als in het verleden. Op de genoemde datum viel het gedenkwaardige besluit van het ge meentebestuur om tot een grondige reorganisatie over te gaan. Het was op die dag, dat de raad van de ge meente „gezien de voordracht van curatoren der Latijnsche Scholen be trekkelijk den zeer ongunstigen staat derzelve scholen, met aanwijzing der middelen hoedanig dezelve zouden kunnen worden verbeterd, door de zelve op een andere wijze in te rigten en in een Gymnasium te herschep pen, alsmede de grondslagen van zoodanige nieuwe organisatie door Curatoren voornoemd ontworpen, besloot de tegenwoordige inrigting te ontbinden". Leiden was daarmede de eerste ge meente in het land, waar men ge bruik maakte van de nieuwe wette lijke regelingen op onderwijsgebied, volgens welke een schooltype van het Gymnasium met gemeentemidde len kon worden gefinancierd. Korte tijd na de Leidse primeur volgden andere gemeenten, onder meer Den Haag. Deze reorganisatie bracht mee, dat in het onderwijs meer aandacht besteed ging worden aan wiskunde, geschiedenis en aardrijkskunde. In de loop der jaren hebben nog enkele organisatorische veranderin gen plaats gevonden (de splitsing in een A- en B-afdeling, de afsplitsing nadien van de HBS, enige wijzigin gen in het aantal leerjaren, en de splitsing in een alpha- en bêta-afde- ling) benevens nog twee verhuizin gen, één tachtig jaar en de laatste een kwart eeuw geleden. In 1883 werd het gebouw aan de Doezastraat betrokken, waar thans het Geweste lijk Arbeidsbureau is gevestigd, en op 8 januari 1938 het bijzonder fraaie huidige gebouw aan de Fruinlaan. Zo'n pak van Terlenka, en een pak minder zorgen. Wat is fijner en makkelijker, mooier en korrekter dan een kostuum dat dag in dag uit perfekt blijft, hoelang je ook zit reist of loopt. Zeg maar het pak van mijn hart. En... denk er om. dat etiket met de olifant, dat is het GECONTROLEERD in vele prijsklassen Laatstgenoemd gebouw, een schep ping van de architect Neisingh. Vermelden we nog het Rectors- poortje, dat de toegang was tot de rectorale woning. Deze poort, aan vankelijk in Rijksmuseum, daarna in Lakenhal, is na de restauratie van het Gravensteen als ingang tot de binnenplaats met fietsenloods naast het gebouw aan het Gerecht ge plaatst. De naam Schoolstraat is ont leend aan de Latijnse school. De school werd opgericht, zo lezen we nog in „Dit is Leiden van L. C. J. Roozen, in hoofdzaak ter opleiding van koorzangers in de Pieterskerk. De leerlingen waren gehouden, ook buiten de school Latijn te spreken, een bepaling, die ook na de hervor ming nog lang van kracht bleef. Er waren zelfs verklikkers aangesteld, die het bij de rector aanbrachten als een van de leerlingen het waagde zijn moederstaai te gebruiken. De Haven Vandaag ook nog een foto van de Haven. Een interessant gedeelte van Leiden. Reeds voor de 5de stadsuitbreiding van onze goede stad van 1644 toen het gedeelte „buyten de Zijlpoort" bij de stad werd getrokken (dat was tot toen nog een buitenwijk) had men een gedeelte van de Oude Rijn verbreed om als haven van de stad Leiden dienst te doen. In 1557 werd de Haven vergroot tot aan de Singelgracht. Aan de boor den van de Haven vestigden zich een serie werven en scheepsmake- rijen, tengevolge waarvan de Zijl poort moest worden verplaatst. In het begin van de 19e eeuw werd op het verbrede westelijke havenhoofd ook de klerenmarkt gehouden. De foto dateert uit begin van deze eeuw. Sherlock Schilderijen, grafiek en ceramiek in Catena-sociëteit „Horus" 1 nagenoeg onveranderde winst van 473.000.De koetenstijging is op gevangen door een vergroting van de goederenwinst, welke is gebaseerd op de gestegen omzet. De stijging van de omzet is vooral toe te schrijven BU DE kunsttentoonstellingen or- Na een korte inleiding door de heer aan de dit jaar geopende herenmode- ganiserende instanties in Leiden Jac. Favier namens „Quibi" werd de zaak in Utrecht. De kosten zijn door heeft zioh nu ook de Studentenver- opening verrioht met een studenti- de stijgende loonkosten wederom ho- eniging „Catena" gevoegd, die in koze ceremonie het met een hamer ger. De vrije zaterdag vormt een be- haar sociëteit „Horus" aan het Ra- stuk 9laan van een „kitsch" vaas lemmering voor het aantrekken van penburg 127, onder patronaat van het door de praeses van „Catena", de winkelpersoneel. dispuut „Quibi" een kleine expositie heer A. L. Wentink. Tot en met Pink- heeft georganiseerd van schilderijen, steren blijft de expositie geopend, grafiek en oeramisch werk van Cé- dagelijks van 2-6 uur, dinsdag tot sare Kruij sheer (geb. 1941) en van en met vrijdag ook van 8-19 uur de Leidenaar Willem F. Breddels 's avonds. BOER ZIT BOETE UIT (geb. 1936) broer van de in Hui zen wonende bekende Gooise schilder Dick Breddels die abstracte schil deringen toont I^RUUSDHDEER (geboren in Gouda, Wpr. GERZON WEER 6,6 PCT. Blijkens een mededeling van zijn raadsman is de landbouwer G. W. Voortman uit Eefde in Gelderland door de rijkspolitie gearresteerd en opgesloten in het huis van bewaring te Zutphen. De heer Voortman moet daar een boete van f 45,- uitzitten, die hem is opgelegd omdat hij wei- academie Rotterdam lid van rte Gebr- Gerzon's Modemagazijnen gerde medewerking te verlenen aan Goudse kunstkrine .De'Distel" ex stellen voor over bet boekjaar 1962 de inventarisatie van het landbouw- pSS rtS, Rotterdam,Den Tj" fhap' heer Voortmaj, is voorzit- Haae en Deventer! heeft een drietal op de offlcieel genoteerde 6 pet. cu- ter van het comité „Handhaving vrij- fivaraüevesch^eriien n^ehan^r! mulatief preferente aandelen. heid en recht". Voor zijn arrestatie in hoofdzakelijk leiblauwe tint, waar- 'af' zond de he^ poortman een telegram onder een sterk nortret Tnter#*«ant ^V J- 14' mil-'oei1- Nk aftrek van af- van aanhankelijkheid aan de Komn- v"jSLs?sohrijvin6en en kosten resteert een in hoofdzakelijk leiblauwe tint, waar die uitsluitend als ambachtelijke pro beersels zijn bedoeld. Een neiging naar het surrealisme vertoont een prent in zwart-wit „Hommage a Darwin". Aantrekkelijk is het ceramische werk van Kruijsheer, dat hij deels op de draaischijf heeft gevormd, deels uiit de hand geboetseerd. Een uitge sproken „eigen" vorm hebben de va zen en schalen niet, maar het doet prettig aan en is een verademing na al het kwasi-artistieke bazargoed, dat we nog al te dikwijls tegenko men. Mooi door z'n eenvoud vonden we b.v. een diepe grijze schaal. Een twee tal plastiekj es, een in gebakken klei en ee nin lood gegoten, completeren de ooilectie. didact, die reeds op 17-jarige leef tijd begon te schilderen. „Na jaren van zoeken en proberen kreeg mijn werk enige betekenis," zegt hij er zélf van. „Het verwerken van ab stracte onderwerpen en het abstra heren van natuurvormen kregen toen mijn aandacht". Van dit laatste hangt er een goed voorbeeld (nr. 6), een compositie met boomstammen als uitgangspunt. Breddels' werk toont een goed, soms zeer mooi afgewogen kleurenspel, dat over het algemeen sterker is dan de compositie, hoewèl „Kerker" (nr. 1) fcoöh wel aantrekkelijk is van op bouw. Van zijn met „titels" aange duide werken kon ons „Avond" (nr. 5) niet overtuigen. Het meegeven van titels aan abstracte schilderijen ach ten wij overigens alleen van waarde voor de schilder zelf, want wat zegt in zulk geval een naam de gemid delde beschouwer? Kleur en vorm kan deze aantrekkelijk vinden, maar „het uitgedrukte", de sfeer of de ge moedsstemming van de schilder, blijft toch altijd iets zeer indivi dueek. Z.K.H. Prins Bernhard heeft maandag tijdens zijn verblijf in Den Helder, een bezoek gebracht aan het Helderse marinemuseum. Tijdens zijn rond gang door bet museum keek de prins door een daar opgestelde duikboot- periscoop. De hoge gast werd hier vergezeld door vice-admiraal mr. A. N. baron de Vos van Steenwijk, voorzitter van het bestuur van de stichting Helders Marinemuseum.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3