C 1 N t IE KRANTENTUII N Scholieren kozen hun „Tweede Kamer" Het knutselhoekje HET RUMENDE PAARD ZATERDAG 25 MEI 1963 DE LETDSCHE COURANT PAGINA 11 EEN GEWAAGD AVONTUUR Roberts, een nog vrij jong geoloog (bodemonderzoeker) had van zijn maat schappij opdracht gekregen o-m te mid den van de wildernis nasporingen te doen naar de mogelijke aanwezigheid van pe troleum in dat gebied. Hij had zijn tent opgeslagen aan de oever van een lieflijk meertje, waarin een wild riviertje brui send zijn water stortte. Aan de overzijde hiervan verhief zich een niet al te hoge bergtop, die eindigde in een rotsige, bij na naakte piek. Alleen een dode spar verhief zijn dorre takken naast deze punt enkel gezelschap gehouden door wat armtierige struiken. Daar Roberts nogal wat avontuurlijk was aangelegd een eigenschap, die eigenlijk iedere geoloog moet bezitten oefende de berg met zijn eigenaardige top een wonderlijke aantrekkingskracht op hem uit. Op een dag lag hij na vermoedende ar beid wat te mijmeren en uit te rusten voor zijn tent, toen hij hoog in de lucht een donkere rondcirkelende stip ont dekte, die met haast onmerkbare bewe gingen al maar kringen beschreef tegen de helderblauwe hemel. Dat kon niet anders zijn dan een adelaar, oe konink lijke trotseerder der hoogten. De geo loog haalde zijn kijker voor de dag en volgde met grote aandacht de zweef vlucht van de vogel, dde van zijn duize lingwekkende hoogte naar prooi spied de. Dara schoot de arend plots als een steen naar omlaag en verdween achter de bergtop uit Roberts ogen. 'n Moment later verscheurde een noodkreet de stilte van het oerwoud». Ben of ander jong dier, het gevaar uit de hoogte nog niet kennend, was ten prooi gevallen aan de verrassende aanval van de roofvogel. Even later klonk een enthousiast gekrijs naar omlaag. Toen begreep onze beid, dat de adelaar jongen moest hebben, die met dit allesbehalve aangename geluid hun maal verwelkomden. Ben minuut of wat later hoorde Ro berts de machtige wiekslag van de arend en zag hem plaats nemen op een der dorre takken van de dode spar. Daar bleef hij haast roerloos zitten, zyn ogen naar de zon gericht.. Het besluit van de geoloog was ter stond genomen: de volgende dag zou hij de berg beklimmen om het arendsnest te zoeken. Daar de dag al een heel eind gevorderd was, was het nu te laat, want hij begreep wel, dat er wel uren ge moeid zouden zijn, om dat doel te be reiken. Hij kon die nacht haast ndet slapen, zozeer had het avontuur hem al in zijn macht. Reeds vroeg stond hij daarom op, mam een verfrissend bad in het heldere meer en na een stevig ontbijt genomen te hebben, maakte hij zich voor de tocht ge reed. Mondvoorraad, een bergstok, zijn kijker en z'n geweer borg hij in zijn gummibootje en stak vervolgend van wal. Nauwelijks was hij halverwege het meer, of hij hoorde boven zich een zoe vende vleugelslag. Het hoofd omihoog heffend, keek hij in de felle, goud-gele ogen van de arend, die een nog sparte lend en schreeuwend everbiggetje in zijn klauwen droeg, 't Was net of er vijand schap en uitdaging hem uit de ogen van de bergkoning tegenflitsten. Met mach tige suizende slagen steeg hij tegen de berghelling omhoog en verdween wel dra weer achter de bergtop. Al was bij het plotseling overvliegen met zoveel gedruis en machtsvertoon een koude rilling over Roberts rug gekropen, toch besloot hij zijn tocht voort te zetten. Aan de andere zijde van het meer aan gekomen, trok hij zijn kano op het diroge, haalde zijn spullen er uit en verstopte hem tussen de struiken. Dan sloeg hij de berg nog eens aandachtig gade om de geschiktste route voor de beklimming uit te kiezen. Toen hij met zichzelf tot een beslissing was gekomen, begon hij aan die bestijging. Ze zou vast wel zwaar en moeilijk zijn, maar hij was jong, sterk en ondernemend. (Wordit vervolgd') CORRESPONDENTIE Ria Borst, Rijp wetering. Heb je al lang naair je verhaaltje uitgekeken? Nou Ria, hier is het dan. EEN WONDERLIJK AVONTUUR Jan was een jongen van 12 jaar. Hij zat op de Mulo en morgen zou hij va kantie krijgen. Met zijn vriend Theo had hij afgesproken dat ze zouden gaan kam peren. Ze gingen 's morgens om 9 uur op de fiets weg. Toen ze in de omgeving van Bodegraven kwamen, kreeg Jan een lek ke band. Hij zei dat hij plakkertjes had meegenomen, maar achteraf bekeken, wat dat niet waar. Wat moesten ze nu doen? Naar huis terug kon niet meer. „Weet je wat", zei Theo. „lafien we hier blij ven". „Nee jó", zei Jan, „ben je nou niet wijs' We kunnen hier toch niet eeuwig blijven". Toen bleef het een poosje stil tussen hen. Opeens zei iemand achter hen: „Hé jongelui, waar zitten jullie zo over te piekeren?" „Jan zijn band is lek". „O, is dat het maar? Die kan ik wel maken hoor. Maar laat ik me eerst eens even aan jullie voorstellen. Ik ben mijn heer Jansen". Mijnheer Jansen maakte handig en vlug de band. Ze bedankten hem harte lijk en namen toen afscheid om vlug weer verder te gaan. Even later vonden ze een mooi plekje om hun tent op te slaan, 't Was vlak bij Alphen en toen de tent goed en wel stond gingen ze in het dorp inkopen doen. Ze bleven er een poos en op één van die dagen, toen ze moe van het spe len waren, en wat voor hun tent zaten te suffen, hoorden ze opeens iets. Theo sprong op en weet je wat hij achter een bosje zag zitten? Mijnheer Jansen, die een heleboel geld zat te tellen. Theo ging naar hem toe. „Dag mijnheer Jansen! Waar heeft u al dat geld vandaan?" „W.w.wat, wat" stotterde hij. Jan was er inmiddels ook bij komen staan. „Je bent er bij mannetje. Nou zie ik het. Je bent die bekende Boris de boef. Je portret heeft in de krant ge stan Ga maar vlug mee naar de poltie". De dief wou nog gauw weghollen, inaar Theo sprong boven op hem. Ze bonden hem de armen en gingen met hem naar het politiebureau. Nou en daar moesten ze het hele verhaal vertellen. De politie was bjij, dat de beruchte dief gevonden was. De jongens kregen voor hun hulp een speldje ende politie bracht ze allebei met de auto terug naar hun tent. Wat zouden de jongens veel te vertellen hebben aan hun vrienden, als ze weer op school waren. Ria v. d. Zalm, Voorhout. Dat vers over de ooievaar kan ik echt niet plaat sen. Je hebt het niet zelf gemaakt, 't Is jammer, waant ik vind het een aardig versje. Probeer zelf eens iets Ria. Ali Mooren, Rijpwetering, vertelt over MOEDERDAG Rietje was 's morgens vroeg opgestaan. Ze haald een vaasje met bloemen oner haar bed vandaan. Dat zou ze straks aan moeder geven. Na een uurtje was ieder een wakker. Moeder stond ook op en ging naar de keuken om het ontbijt klaar te maken. Ze mocht nog niet in de kamer komen. Na een kwartiertje was JÖles klaar en ze gingen aan tafel. Wat keek moeder verbaasd toen ze zag hoe mooi vader alles versierd had. Ook moeders stoel was versierd. Rietje gaf het vaasje bloemen. Ze keek nu ook naar haaar kleine broertje en agf hem een knikje dat hij ook zijn cadeautje moest geven. Hij gaf een doosje met een zilveren vork en lepel. Grote zus kwam aandragen met een cake. Na het ontbijt wasten vader en de zusjes af, moeder mocht toen lekker blijven zitten. Kees Lagerberg, Zoeterwoude. ONZE BOERDERIJ Wij hebben thuis een boerderij met koeien, schapen, lammetjes, kalfjes, var kens, biggetjes en nu krijg ik ook nog een geitje. Ik heb ook een pink, een rode. Mijn vriendje Ton van Haasteren woont ook op een boerderij. In een bosje bij Ton thuis hebben we een onderaardse hut gemaakt. Je merk er niets van en je kan er gewoon overheen lopen. We heb ben melkklanten in de stad en nu mag ik wel eens meerijden. Ik geef de koeien soms veekoek. Een ander vriendje vanmij heeft krielkippen. Ik heb laatst een .nestje gevonden. Er lag één vogeltje in en nog één eitje dat bebroed moest worden. Misschien krijg ik ook nog een konijn. Hans Hulgsloot, Leiden. DE DRIE DOELPUNTEN We hebben twee weken geleden ge wonnen van de tweede klas met 3-1. Eduard heeft er eerst een gezet en ik ook één. Toen ging het pas goed worden. Onze keeper was Leo Koek en de scheidsrechter was de dikke Volwater. Leo heeft er een doorgelaten met een kopbal van De Groot. Dat was het sein omib eter op te letten en later heeft hij er geeneen doorgelaten. De tweede klas maakte het eerste doel punt, maar al gauw stonden wij voor met 21. Met de rust stond het voor de derde klas 21. Na de rust werd er van beide elftallen goed spel verwacht en dat is het ook ge worden, want 30 minuten na de rust werd het 31 voor klas 3. Wij hebben dus gewonnen! Later moest enwe spelen tegen klas 4 en dat werd 11, dus gelijk. Met de rust stond het 11 en dat is zo gebleven. Annelies Opdam, Leiden. VAKANTIE IN ZWITSERLAND We gingen 6 augustus met vakantie naar Zwitserland. Om 7 uur werden we door de chauffeur gehaald want we moesten om 8 uur op Schiphol zijn. We zouden om 9 uur met het vliegtuig ver trekken. Wat duurde dart uur lang. Ein delijk was het 9 uur en we moesten instappen. Ik mocht bij het raam zitten. Mijn vader zat naast me. Het leek net of je in de trein zat. We kregen in het vlie- tuig wat te drinken. Om 11 uur waren we in Zürich. Wat was het daar warm, 25 graden. We gingen eerst op een terras wat eten toen gingen we naar het station. We moesten daar wel een kwartier wach ten. We moesten een half uur reizen met de trein en daarna met een taxi naar ons huis. Vader en moeder gingen eerst de koffers uitpakken. Mijn broers waren met mijn tante met de auto naar Zwitserland gekomen. Met tante ging ik in de auto melk en brood halen. We gingen toen al vlug eten. Mijn vader- en broers gingen zwemmen en moeder, tan te en mijn zusje gingen de buurt be kijken. 's Avonds gingen we in een res taurant eten. Daarna moest ik naar bed. De volgende morgen werd ik vroeg wak ker, maar toen regende het We hebben met z'n allen zitten kaarten. Later werd het droog en ben ik met vader en de broers gaan wandelen, 's Middags gingen we de bergen op. O, wat was het daar koud. Na het eten zijn we weer gaan wandelen. Zo ging het iedere dag. De tweede week zouden we een grote berg tocht gaan maken, maar toen was ik ziek. Moeder bleef mij oppassen, maar vader ging met de broers met een ka belbaan naar boven. Tante was ook mee gegaan. Allemaal brachten ze wat voor ons mee, ook een klein televisietje, daar zag je allemaal plaatjes in. De volgende dag gingen we naar huis. Koffers pakken, met de taxi mee naar de trein en toen met het vliegtuig naar huis. Jan van Z(jp, Leiden. NAAR DE DUINEN Henk, Kees en Wim waren drie broer tjes, de oudste was 12 jaar. Het was winter en er was een ddk pak sneeuw gevallen. Toen het weer op een dag lek ker zonnig was zei vader: „Jongens, nu het toch mooi weer is, hebben moeder en ik besloten een middagje naar de dui nen te gaan. Hebben jullie daar zin in?" „Hoera!" riepen de jongens. „Wanneer gaan we?" „Over een uurtje", zei vader. „Mogen we de sleeën mee, vader?" „Ja, dat is best, die laden we achter in de auto". „Kunnen we leuk vna de duinen slee- en", vond Henk. De jongens gingen de spullen klaar maken, alles werd ingeladen en toen vertrokken ze. Even later kwamen ze bij de duinen. Er lag nog veel sneeuw op de duinen. De jongens pakten de sleeën en holden er mee naar boven. Kees zou het eerst naar beneden glijden, maar hij zag niet dat daar een steen lag en boem daar botste hij tegen de steen op en Kees viel op zijn neus. Wim en Henk lieten hun sleeën in dee steek en holden naar Kees. „Heb je je erg bezeerd?" „Nee, ik geloof vam niet" zei Kees met een pijnlijk gezicht. Ondertussen waren de sleetjes van Henk en Wim aan het glijden gegaan: eerst zachtjes en toen harder in de rich ting van de jongens. Henk en Wim had den nergens erg in, omdat ze te veel naar Kees keken. Opeens daar ploften de sleeën tegen hen aan en Henk en Wim vielen voorover boven op Kees. „Au!" riep Kees, „kunnen jullie niet beter uitkijken". „Nou ja, daar hebben we ndet op gelet. Kom laten we het maar vergeten en weer gaan sleeën". Ze sjouwden hun hun sleeën naar bo ven en roetsj daar ging het snel omlaag, tenminste de sleetjes van Kees en Henk. Wim bleef in de sneeuw steken. Er zet een touw om zijn slee gebonden. Ook dat was gau verholpen en toen werd het een fijne middag. Veel te gauw was het tijd om naar huis te gaan. Maar ja, alle fijne dingen gaan vlug voorbij. Nog liggen er veel verhaaltjes op een beurt te wachten, dus de volgende week weer verder. Dag allemaal. Tante Jo en oom Toon INTERESSANTE GEGEVENS Het resultaat van de Tweede Ka mer-verkiezingen, die de redactie van de maandbladen „Reflector" en „Blik opener" op 15 mei 1963 heeft geor ganiseerd voor de middelbare school jeugd, is thans vastgesteld. Kiesge rechtigd waren leerlingen met mins tens 3 jaar voortgezet onderwijs. In totaal hebben 290 scholen deelgeno men, voornamelijk gymnasia, lycea, hbs-sen, mms-sen, handelsdagscholen en kweekscholen. Het aantal geldig uitgebrachte stemmen bedroeg 31.012 (97.15 pro cent); blanco stemmen werden er 781 en ongeldig 130 uitgebracht. Zou de uitslag (kiesdeler: 31.012: 160) beslissend zijn geweest voor de samenstelling van de Tweede Kamer, dan zou deze het volgende beeld heb ben vertoond (tussen haakjes de sa menstelling van de huidige Tweede Kamer): Kath. Volkspartij 43 (50); Partij v. d. Arbeid 26 (43); VoLksp. v. Vrij heid en Dem. 40 (16); Anti Rev. Par tij 16 (13); Christ. Hist. Unie 12 (13); Comm. Partij Nederland 1 (4); St.k. geref. Partij 1 (8); Pac. Soc. Partij 7 (4); Lib. Staatspartij 2 Econ. duels. In die tijd was een man van eer verplicht een duel aan te gaan, als hij zich beledigd voelde. En Cyrano werd heel vaak beledigd om zijn grote neus. Behalve zeer groot was ze ook nog foei lelijk. Als de mensen hem voor t eerst zagen, konden ze htm ogen nauwelijks van hem afwenden en dat vond Cyrano dan reden genoeg om hen tot een duel uit te dagen. Maar Cyrano kon niet alleen vechten, hy was ook dichter en een goed dichter ook. Hij schreef novellen (korte ver halen), romans en toneelspelen. Maar geen zijner toneelspelen is zo bekend ge worden, als dat, waarvoor zijn eigen leven de stof leverde. i TWEE DIEREN UIT GARENKLOSJES De hond en de kat zijn gemaakt van twee lege garenklosjes. De kop wordt ge vormd door een half klosje, de benen door 't vierde deel van een klosje, dat in de lengterichting wordt doorgezaagd. Lijm deze delen aan elkaar en maak oren, ogen, tong, staart en snuit uit vilt, leer of pepier, eveneens vastgelijmd. Appèl 1 Boerenpartij 1 (3); Ge ref. Pol. Verbond (1). Totaal 150 (150). Vergelijkt men de verschillende groepen scholen, dan blijken onder ling zeer treffende verschillen te be staan. Zo werd op de openbare scho len slechts 5.90% van de stemmen op de KVP uitgebracht, 34.26% <>P de Partij v. d. Arbeid, 38.07% op de VVD en 6.77% op de Prot. Christ. Partijen. Deze percentages liggen bij de kath. scholen 82.23 (KVP), 1.65% (PvdA), 9.48% (WD). 0.85% (Pr. Chr. Partijen). De groep prot. christ. scholen le veren weer een heel ander beeld op, n.l. 1.23 (KVP) 8.05% (PvdA) 21.14% (VVD) en 62.68% (pr. chr. partijen). Nog interessanter wordt het beeld als men nagaat van welke catego rieën scholen de stemmen afkomstig zijn, die op de diverse partijen zijn uitgebracht. Zo was het aantal stemmen op de PSP uitgebracht 5$.04 procent af komstig van de openbare scholen, 7.35 van de kath. scholen en 12.92 pro cent van de pr. chr. scholen en 20.69 procent van de overige bijzondere scholen. Voor de drie: grootste partijen geeft dit verhoudingstij fer het volgende beeld: Stemmen afkomstig van openbare scholen: KVP 7.33%, PvdA 68.07%, WD 50.08%; kath. scholen: 8243%, 2.64%, 10.06%; prot. chr. scholen 1.07%, 11.23%, 19.53%; alle overige scholen 9.17%, 18.06%, 20.33%. Totaal KVP 100.00%, PvdA 100.00%, WD 100.00%. Veel meer dan bij de officiële ver kiezingen zijn voorkeurstemmen uit gebracht. Een bijzonderheid van deze „Re- flector"-verkiezingen was o.m. de mogelijkheid tot motivering van de keuze. Hiervan is op grote schaal en veelal weloverwogen gebruik ge maakt. KOEMPOELAN 1963 Op het Buitencentrum Gilwell St. Walxick van de Kath. Verkenners even buiten Overasselt zal op 8 en 9 juni de Koempoelan 1963 worden gehouden. Deze Koempoelan is een bijeenkomst van commissarissen, aal moezeniers, leidsters en leiders van de Nederlandse Katholieke Verken nerij. Het motto van de Koempoelan is „Voortgang". De scheepsschroef is het symbool van dit verkennersweek end. De bedoeling van de „Koempoelan van de Voortgang" is een pleister plaats te zijn om zich als jeugdleider te bezinnen op de taak in de Be weging. Zondag 9 juni zal kardinaal Al- frink de H. Mis voor de deelnemers celebreren. Na deze H. Mis staan er nog diverse punten op het program ma. De kampleider van deze Koem poelan is J. W. M. Rademaker. Fig. a. Uit een viltrest vam 10 bij 24 cm. kaïn heel vlug een rugzakje voor je pop geknutseld worden.. Knip nu op ge lijke afstand 6 gaatjes lagns de smalle zij den van het lapje (maar de bovenste op 2/3 lengte) (zie fig.), waardoor het snoer kan getrokken worden, dat de rugzak van boven bijeenhoudt. Vouw dan de viltlap zo, dat dde 2 rijen ogen pre cies op elkaar vallen. Als je n,u het snoer erdoor haalt, ontsteat er dus een buidel, als Je de zijdien dichbnaait. Keer nu de binnenkant vam de buidel naar buiten en knip het bovenste derde deel schuin toe, zodat je 'n driehoekige klep krijgt, die je aan de punt afrondt (zie fig.). Maak er nu een knoopsgat en naait op de buidel een knoop van de juiste grootte. Naai nog een kleine gordijnring of een lus aam de beide onderste hoeken. Be vestig een band of een smalle 18 cnn. lange viltstrook aan de beidie bovenhoe ken en naai de beide vrije einden elk aan een ring vast. Dan hoef je alleen nog maar een snoer door de gaatjes te trekken en de rugzak ia klaar. 8 cm DE MAN MET DE GROTE NEUS De Franse edelman Cyrano de Bergerac blijft voor elkeen onvergetelijk, doordat de dichter Rostand over hem een be roemd drama heeft geschreven. Het draagt de naam van de edelman (C. de B.) en is al door vele duizenden mensen in de schouwburgen van allerlei lenden gezien geworden. Ook een film over hem heeft in de hele wereld grote op gang gemaakt. Cyrano leefde in de 17e eeuw van 1019— 1605. Hij nam dele aan meer dan 1000 JONGE HAAIEN IN BADKUIP Een voor Delfzijls zeeaquarium bestemde ruwe haai heeft donderdag voor een verrassing gezorgd door tij dens het vervoer het leven te schen ken aan 16 springlevende haaitjes. Het moederexemplaar (anderhalve meter lang en honderd pond zwaar) was 's morgens in de Eemsmonding gevangen door visser J. Wedda uit Termunterzijl, die besloot zijn vangst te schenken aan het zeeaquarium. In een oude badkuip op een vrachtauto werd het beest vervoerd. Onderweg ging het tot aller verrassing baren. De in de loop van de middag en avond geboren baby-haaien gedijen uitstekend in Delfzijls zeeaquarium. De moederbaai maakt het niet zo goed. Een 7-jarige jongen, Robert Mil ler, is vrijdagavond kwart voor ze ven, bij het spelen langs de Hout mankade te Amsterdam in het wa tier gevallen en verdronken. JEANNE D'ARC DE JONKVROUW VAN ORLEANS 5. De stad Orleans werd door de En gelsen belegerd. De belegering werd ndet erg deskundig uitgevoerd, maar bij de Fransen heerste een grote verwarring, tot Jeanne d'Arc verscheen. De Fransen geloofden, dat zij door God gezonden was. Zij vatten weer nieuwe geestdrift en nieuwe moed. De Engelsen tevens bevreesd, daar zij in de gaten kregen, dat er in het Franse leger Iets beslissends voorviel. Het gelukte Jeanne in Orleans door te dringen, liet verschei dene uitvallen ondernemen en tenslotte gelukte het de Engelsen op die vlucht te jagen. 6. Nu wilde Jeanne meteen de koning in de oude, heilige stad Reims binnen voeren en hem daar tot koning laten kronen. Maar de koning en het hof waren tegen dit plan. Zij wilden eerst nog een grote Engelse strijdmacht verslaan. Toen de beide legers, elkaar ontmoet ten, streden de Fransen weer met hun oude geestdrift en moed, omdat zij vast geloofden in de overwinning. Daardoor gesterkt, behaalden zij Inderdaad de zege en trokken toen op naar Reims. Steeds verder weken die Engelsen terug. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 11