Alles moet van de grond af worden opgebouwd DINSDAG 21 MEI 1963 De Toegoenezen pionieren in Suriname DE KLEINE GROEP Toegoenezen, die enkele weken geleden met het m.s. „Willemstad" van de KNSM in Suriname aankwam, is druk aan het werk getogen op de plantage Sloot- wij k, 50 km van de hoofdstad Para maribo. Onder de krachtige leiding van Kees Loen en het wakend oog van „opa" Tomasauw zijn jong en oud aan de slag gegaan. De huizen worden gereed gemaakt voor bewo ning, paden worden met gloednieu we houwelen bekapt, bruggen wor den aangelegd, terwijl zelfs werd be gonnen aan de oogst van cacaobonen. Straks moeten ook de rijstsawahs klaar zijn, zodat de Toegoenezen nog bergen werk moeten verzetten, voor dat zij dit jaar hun eigen rijst op tafel kunnen zetten. Het bevalt de Toegoenezen best op Slootwijk. Na tuurlijk, zij hebben nog wensen ge noeg want, aldus Kees Loen, „men vertelde ons in Nederland wel van de mogelijkheden, maar niet van de moeilijkheden". „Inderdaad staan hier de toege zegde 40 woningen, maar ons werd niet gezegd, dat deze huizen nauwe lijks bruikbaar zijn voor bewoning. Ik heb een kraan in de keuken, aan gesloten op de waterleiding. Dat was mij ook verteld, maar niemand heeft daarbij gezegd, dat die waterleiding het niet doet". Maar ja, ze hebben geen tijd om daar lang over na te denken of om te klagen, want er moet aangepakt worden, er is im mers veel te doen voordat deze 275 ha in cultuur (cacao, citrus, rijst) is gebracht. En aanpakken dat doet hij wel, deze 4i2-jarige oud KNIL'er. NAAST ZIJN NORMALE werk zaamheden op de plantage, is hij ook beheerder van het magazijn, terwijl hij in de avonduren in keurig hand schrift de burgerlijke stand van zijn „Kiboetz" inricht. Want werkelijk, deze samenleving doet sterk denken aan de afgezonderde gemeenschap pen in Israël, voorziet geheel in eigen behoeften, terwijl uitgebreid overleg plaats vindt tussen alle dorpsgenoten bij het nemen van beslissingen. Zo ook, toen alweer Kees Loen, met het idee kwam om een winkel en een restaurant te openen, waar de tal rijke bezoekers aan de plantage, een biertje of een portie nasi goreng kun nen kopen. Want belangstelling is er genoeg. Nu al worden vaak zondags meer*' dan honderd mensen geteld, die op bromfietsen uit Paramaribo of uit Tweede groep Toegoenezen naar Suriname Met enkele weken vertraging is zaterdagochtend de tweede, zeer kin derrijke groep Toegoenezen van Schiphol naar Suriname vertrokken. Het uitbreken van waterpokken on der de kinderen in het kamp Pieter- berg te Westerbork was er de oor zaak van, dat de reis eind april moest worden uitgesteld. Inmiddels is iedereen echter weer hersteld en zo vertrokken zaterdag 8 gezinnen, die tezamen 37 zielen telden, naar hun nieuwe, hopelijk de finitieve bestemming in Suriname: de plantage Slootwijk. Naar bekend kwam de uit circa 170 leden bestaan de Toegoenese volksgroep vorig jaar uit Nieuw Guinea naar Nederland, omdat zij niet in Indonesië wil wo nen. De eerste groep vertrok op 5 april per boot naar Suriname en is inmid dels in Slootwijk aangekomen. Deze tweede groep telde 13 volwassenen en 24 kinderen. Zij werden uitge wuifd door een treurige directeur Th. J. G. A. Pardoen van de Pieter- berg, waarin nu nog ongeveer 80 Toegoenezen hun laatste weken in Nederland ingaan. Vermoedelijk zul len zij in de komende weken even eens naar Suriname vertrekken. Daarna zal het kamp Pieterberg weer als vroeger beschikbaar komen voor spijtoptanten uit Indonesië. Ve len van hen bevinden zich reeds hier, doch kunnen niet langer in de con tractpensions blijven. het bauxietstadje Moengo nieuws gierig, maar ook met grote belang stelling, naar deze nieuwe inwoners van Suriname komen kijken. Dat be zoek is een plezierig verzetje voor de Toegoenezen, die door de week in afzondering leven. Op deze „bezoek dagen" maken zij kennis met de Su rinaamse hartelijkheid en behulp zaamheid. Maar Kees Loen verliest de zakelijke kant niet uit het oog. „Dit is een goede business", zo zei hij tegen zijn dorpsgenoten, die het allemaal met hem eens waren en zo werd besloten zo spoedig mogelijk het restaurant op poten te zetten. Een Toegoenezenvrouw, die niet meer op het land kan werken en ook geen inkomsten van andere familieleden te verwachten heeft, zal beheerster van het restaurant worden, een baan waar zij dol gelukkig mee schijnt. MAAR EEN IEDER van de ge meenschap was het er ook over eens, dat zo spoedig mogelijk een christe lijke school op Slootwijk moet ko men. Onmiddellijk werd een verzoek schrift naar het provinciaal bestuur van de Evangelische Broedergemeen te te Paramaribo gezonden, die naar later bleek wel oren heeft naar dit idee, zodat de 32 kinderen straks weer christelijk onderwijs kunnen volgen. Misschien wordt dit aantal kinde ren nog niets groter, want afgezien van de natuurlijke uitbreiding, re kent men er op, dat de in Indonesië achtergebleven leden van de ge meenschap nu eindelijk de kans zul len krijgen zich weer bij de grote groep aan te sluiten. Deze groep, on der wie ook de kleindochter van opa Tomasauw, zag geen kans aansluiting te krijgen toen de Toegoenezen nog de steile berghellingen van Nieuw Guinea bewerkten. Maai- nu probeert men hen, indien mogelijk op kosten van de gemeenschap of anders met steun van de Nederlandse regering naar Suriname te krijgen. Paus sticht fonds voor vredesprijs Paus Johannes XXIII wil met het geld van de Balzan-vredesprijs 1963 (lmil- joen zw. francs) een fonds stichten, waaruit eens in de twee jaar een prijs voor personen of instellingen beschik baar zou worden gesteld, welke zich bijzonder hebben ingespannen voor het bewaren en bevorderen van de vrede in de wereld. Paus Johannes had in zijn toespraak bij gelegenheid van de plechtige uitrei king van de prijs reeds meegedeeld, dat hij het voor vredesdoeleinden wilde ge bruiken. De H. Vader heeft nu de wens te kennen gegeven, dat uit gelden van het Vatikaan de som zal worden aange vuld, zodat het fonds over een behoor lijk bedrag beschikt. (Advertentie) Volgens in Djakarta ontvangen be- richten wordt een Indonesisch schip met vijftig opvarenden aan boord ver- Van der Goes van Naters mist Het was van samannda op Bor- neo, op weg naar Makassar op Celebes. 15.000 Italiaanse havenarbeiders zijn voor zesendertig uur in staking gegaan ter onderstreping van hun eisen tot be tere arbeidsvoorwaarden. Ongeveer tweehonderd schepen, waarvan honderd, vijftig in Genua, worden door de staking getroffen. Als opvolger van de jaarlijkse „Vlaggetjesdag", waarbij alleen aandacht werd besteed aan de haringvisserij, is zaterdag in IJmuiden de „Dag van de Nederlandse zeevisserij" gehouden. Er was een optocht „van bom tot moderne treiler" en vervolgens werd een spel opgevoerd, getiteld: „Vispoort IJmuiden". De foto geeft een over zicht van de haven met gepavoiseerde schepen tijdens de opvoering van het spel, waaraan natuurlijk ook een haringkar te pas kwam (midden). krijgt v. Tienhovenprijs De stichting FVS (Freiherr vom Stein) in Hamburg heeft zaterdag de Van Tienhoven-prijs voor 1962 toe gekend aan jhr. mr. M. van der Goes van Naters, lid van de Tweede Ka mer. Deze prijs, waaraan een bedrag van 10.000 mark (9.000 gulden) ver bonden is, wordt jaarlijks toegekend aan persoonlijkheden, die zich bij zonder verdienstelijk hebben ge maakt op het gebied van natuurbe scherming en de totstandbrenging van natuurparken in Europa. Jhr. Van der Goes van Naters is bestuurslid van de „Vereeniging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland". De prijs zal hem in juli door prof. Hans Welzel, rector van de univer siteit in Bonn, worden uitgereikt. In Monaco geen belasting vrijheid meer Frankrijk en Monaco hebben za terdag een overeenkomst onderte kend, die een einde maakt aan de belastingvrije status van het prins dom. De belangrijkste punten van de overeenkomst zijn: 1 De invoering van vennootschaps belasting. Monaco is overeengekomen inkomstenbelasting te heffen op be drijven, die meer dari 25 procent van hun handel in Frankrijk drijven. 2. Inkomstenbelasting. Fransen, die zich in Monaco vestigen, moeten Franse inkomstenbelasting betalen. Monegasken, die in Frankrijk wer ken, zullen geen Franse inkomsten belasting betalen. Monaco zal daarvoor jaarlijks 900.000 frank aan Frankrijk betalen. Ook de Pan-American Airways heeft er zaterdag in toegestemd haar tarieven voor retourvluchten over de Atlantische Oceaan met vijf procent te verhogen, waarmede de „Luchtvaartoorlog" met de Franse regering is geëindigd. Sportvliegtuig op Curacao verongelukt Zaterdagmiddag heeft een vlieg tuig van de Aero Club Curasao een noodlanding in een baai moeten ma ken, die evenwel goed is afgelopen. De vier inzittenden, twee volwasse nen en twee kinderen, kwamen met de schrik vrij. Het nieuwste toestel van de Aero Club Curasao, een vierpersoonsvlieg- tuigje, dat onlangs voor achtduizend dollar in Amerika was gekocht, en door enkele leden van de club naar Curasao was overgevlogen, was za terdagmiddag op weg van Curasao naar Aruba. Aan boord bevonden zich dr. W. H. A. Quast, chirurg bij Shell Curasao N.V., die het vlieg tuigje bestuurde, ds. Ph. Meerburg en diens twee zoontjes. Toen men bijna halverwege was, trad motor storing op. Dr. Quast keerde terug naar Cura sao en er werd een noodsein uitge zonden. De piloot slaagde erin met het toestel tot onder de kust van Curasao te komen. Daar moest hij echter een noodlanding maken op het water van de baai van Santa Martha. De vier inzittenden konden het toe stel, dat enige honderden meters uit de kust lag, verlaten en het land be reiken. Volgens de eerste berichten moet het toestel als verloren worden be schouwd. Koning Paul van Griekenland werd zaterdagavond getroffen door een acute blinde-darmontsteking en is zondagmorgen vroeg geopereerd. Volgens een bekendmaking van het Griekse hof is de toestand van de koning bevredigend, de operatie is goed geslaagd. De Franse president en mevrouw De Gaulle zijn zondagmorgen per vliegtuig naar Saloniki vertrokken alvorens zijn staatsbezoek aan Grie kenland te beëindigen heeft het Franse staatshoofd daar een militaire parade afgenomen tezamen met kroonprins Konstantijn, die zijn zieke vader vervangt. KORTE GOLF Een van de grootste Deense win kelierscoöperaties heeft bekend ge maakt voortaan geen Zuidafrikaan- se produkten meer te zullen verko pen, als protest tegen de apartheids politiek van Zuid-Afrika. Men ver wacht dat meerdere bedrijven dit voorbeeld zullen volgen. Vier Nederlandse oorlogsbodems, te weten hr. ms. vliegkampschip Ka- rel Doorman, hr. ms. jagers Amster dam en Overijssel en hr. ms. onder zeeboot Walrus zijn gisteren voor 'n officieel bezoek van 4 dagen in de havenstad Gothenburg aangekomen. Dit bezoek onderbreekt de oefening, Mannetje werd vrouwtje Al zeven jaar noemde het personeel van de diergaarde te Chessington, in de buurt van Londen, een van de twee daar aanwezige pinguins George. De andere had de naam Georgina gekregen. George, die in ge heel Engeland bekendheid heeft gekregen door zijn op treden in televisieprogramma's is vrijdag haastig herdoopt tot Georgina. „Hij" bleek namelijk een ei te hebben gelegd. De voormalige Georgina. die daar nooit aan is toegekomen, luis tert nu - logischerwijze - naar de naam George. In de archieven van het museum Her mitage in Leningrad is een schilderij ,.boer met kip" ontdekt, dat is geïnden. tificeerd als een werk van de Neder landse schilder en etser Abraham Bloe- maert (15641651). Het werk was ver geleken met een ander -gesigneerd1 schilderij van Bloemaert in 't museum. Minstens 27 landarbeiders zijn zater dag in de buurt van Pahokee, in de Amerikaanse staat Florida, verdronken toen de autobus waarin zij zaten door een passerende vrachtwagen werd ge raakt en in een langs de weg lopend ka naal terechtkwam. Vijftien inzittenden konden worden gered. Elf mohammedaanse pelgrims uit Af ghanistan en Irak zijn om het leven ge komen, toen de autobus waarin zij za ten over de kop sloeg. Het ongeluk ge beurde op de weg tussen Amman en Jeruzalem. 22 Pelgrims werden gewond. Zij waren op de terugweg na een bezoek aan het graf van de profeet in Mekka. In het Concertgebouw in Amsterdam heeft de Franse chansonnier Charles Aznavour zaterdag een nachtconcert gegeven. RADIO/TV-STAKING IN FRANKRIJK Het personeel van de Franse radio en televisie heeft besloten maandag een vierentwintig uur durende sta king te houden. De staking is afge kondigd door de bonden van beamb ten en technici bij radio en televisie. Zij eisen herziening van de kleinere salarissen. Een zaterdagavond gehou den bespreking tussen directies en vakbondsafgevaardigden leverde geen uitkomst op. Voor zover mogelijk zouden de door de staking verval len programma's worden vervangen door grammofoonmuziek, afgewisseld met nieuwsuitzendingen. Het Filmfestival in Cannes. Een van de op varenden van de Ame rikaanse Middellandse Zee - vloot maakt een exclusieve foto voor zijn album: Alfred Hitchcock met zijn laat ste ontdekking, Tippi Hedren. De bajes is geen hotel Wie mocht denken dat de ba jes ook wel eens dienst doet als hotel, heeft het mis. Dat heeft nu ook de 24-jarige Pakistaanse accountant Mohammed Yousaf ervaren. Vanochtend werd hij door 't Amsterdamse gerechts hof vrijgesproken van de ten laste gelegde diefstal in vereni ging van 1100.- van een Am sterdamse winkelier. Veertien dagen geleden werd hij op ver zoek van zijn raadsvrouwe meteen op vrije voeten gesteld, maar achteraf had de Pakista ner daarvan 9pijt, want zijn in beslag genomen geld kreeg hij niet meteen terug. Geld voor de terugreis was er dus niet. De ambassade was wel bereid de reis tot Istanboel te betalen, doch de Pakistaner vond het beter nog even in Amsterdam het arrest van het hof af te wachten. Het vinden van on derdak was niet zo eenvoudig, want in het huis van bewaring, waar de Pakistaner het liefst wilde blijven, kon hij niet te recht. Na een paar dagen on derdak bij de politie, vond zijn raadsvrouwe tenslotte toch een plaatsje in het huis van bewa ring. „Dat lukte bij hoge uit zondering", zei de advocate vanochtend voor het hof. „Als passant hebben ze hem geno men". Met een blij gezicht ging de vrijgesproken Pakistaner vanochtend weg. Met het in be slag genomen geld, dat net vol doende is om het deel van de reis van Istanboel naar Pakis tan te betalen. „Ik wens U een goede reis", zei de president van het gerechtshof ten af scheid, „en laat ik U nooit meer terug zien Zondag heeft Prins Bernhard in Markelo een deel van de internationale motorcross bijgewoond. Toen de prins op het parcours aankwam barstte er juist een regenbui los waardoor de hoge gast zich evenwel niet liet afschrikken.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9