NIEUWE VORM MAAR ZELFDE DOEL VOOR DE KAB DINSDAG 21 MEI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 10 Reorganisatieplannen aanvaard Financiën Voor het financieren van het werk Op de foto de toekomstige ambtswoning van de Nederlandse zaakgelastigde in Djakarta, drs. C. D. Barkman. Het huis is gelegen aan de Djalan Iman Bandjol 21, de boulevard, waar vele ambassades zijn gevestigd. In middels zijn werklieden begonnen aan de noodzakelijke verbouwingen. Het pand werd voor de Nederlandse vertegenwoordiger door de Indonesische regering ge vorderd. De vorige bewoner, een Tsjech, kreeg twee dagen tijd om het huis te ontruimen. De vorstschade aan de bloembollen in verband niet waterafvoer en areaal-uitbreiding Belangrijke uiteenzetting in KVOB Noordwijkerhout In zijn openingswoord van de gis teravond in hotel Van der Geest ge houden en zeer druk bezochte leden vergadering van de LTB-KVOB heeft de voarziter, de heer P. S. van Leeu wen, uitvoerige beschouwingen ge- Wijd aan enkele bijzondere aspecten van de huidige stand van zaken in het bloembollenbedrijf. Allereerst besprak hij de schade aan de bollen door de vorst en de dooi. Die schade valt, zoals gewoon lijk, zeer ongelijk, maar er is geen streek in het bollengebied, waar de gewassen niet hebben geleden. Er worden verschillende percentages ge noemd, maar de juiste omvang van de schade is nog niet vast te stellen. Volgens de heer Van Leeuwen staat echter wel vast, dat op de goede klei en het goede zand, op de beste gron den dus, de minste schade zal zijn. Waar de waterafvoer niet in orde is, wordt meer schade geconstateerd. In het gebied van de afdeling is op het land, dat in één der polders, waar de waterafvoer minder goed is, ook al is het zandgrond, het beeld ongunstiger. Op de gemengde gronden is het beeld overwegend slecht.. Bij een onderzoek is gebleken, dat de gebrekkige waterafvoer dus de structuur van de grond en de ligging van de betreffende tuinen in een pol der als voornaamste oorzaken van de schade zijn aan te wijzen. Ook de toegepaste werkwijze bij het planten is aanzienlijk van invloed geweest. In dit verband wees spreker er op, dat niet alle plantmachines voor onze gronden geschikt zijn en sommigen bovendien zulk een groot structuur- bederf veroorzaken, dat daardoor de ze winter extra-nare gevolgen heeft gehad. Slordigheid bij het gebruik van machines, in het bijzonder bij het opploegen van kopeinden van hoe ken, onjuiste plantdiepte, te laat planten, onvoldoend dekken,t ondiepe en smalle sloten, stuiven, 'allemaal oorzaken, de een meer de ander min der, die de mate van de schade heb ben beïnvloed. Ruilverkaveling en grondverbetering. In dit verband vroeg spreker zich af, of het misschien toch niet beter ware geweest, de door de besturen van de Hogeveense en de Noordzij - derpolder destijd aan de ingelanden voorgelegde vraag over ruilverkave ling, positief te beantwoorden. De schade, die sommige kwekers thans lijden, overtreft verre het bedrag, dat diezelfde kwekers als ruilverka- velingslast zouden hebben moeten opbrengen. Zwaar getroffen kwekers zullen zich moeten wenden tot afd. sociale zaken ter gemeentesecretarie en het afdelingsbestuur is bereid hen overi gens met raad en daad bij te staan. Er moeten maatregelen worden ge nomen om te voorkomen, dat een strenge winter, als wij nu meege maakt hebben, weer dezelfde gevol gen heeft. Bij de betrokken polderbe sturen zal men er dus op moeten aan dringen om de oude plannen tot ver kaveling en grondverbetering, tot verbetering van de waterafvoer en tot ontsluiting weer ter tafel te bren gen. Maar behalve aan de grondver betering zal ook aandacht moeten worden geschonken aan de grondbe werking en vooral dan aan de pro blemen, verband houdende met de mechanisatie. Het lijkt er op. aldus de heer Van Leeuwen, dat het woord „machine'* een magische klank heeft gekregen en al het handwerk uit de tijd is geraakt. Spr. stelde, dat de beste machine het handwerk nog niet kan evenaren en de wijze, waarop vele vakgenoten zich als het ware aan de machien overleveren achtte spr. verontrustend. Men vergeet te gemakkelijk, dat de bloembol een hoogveredeld product is geworden, dat nu eenmaal hoge eisen stelt aan de bewerking. In de concurrentie zal alles afhangen van de kwaliteit en het behouden en nog meer het op voeren van die kwaliteit vraagt een voortdurende inspanning, een voort durende bezinning op de werkmetho den en bovenal liefde voor het pro duct. Spr. deed in dit verband een beroep zowel op de ondernemers als op de werknemers om door een nooit aflatende zorg voor kwaliteit mede te helpen om te verzekeren, dat ook in de wereld van morgen het vak de strijd om het bestaan met succes zal kunnen voeren. Reeds 3 jaar geen normaal gewas Vervolgens wijdde de heer v. Leeu wen enkele behartigenswaardige woorden aan de veranderingen, wel ke zich gaan voltrekken in het kader van de Euromarkt. Van gezaghebben de zijde is te verstaan gegeven, dat in die grotere economisch eenheid geen plaats meer zal zijn voor teelt- beheersing van bovenaf. Opheffing van de teeltbeheersing op korte ter mijn, achtte spr. niet waarschijnlijk, maar intussen zijn de prijzen van de vergunningen al belangrijk gedaald. Spr. vroeg zich echter af. of het tem po van de uitbreidingen niet eerder vertraagd dan gestimuleerd moet worden. De forse uitbreidingen van de laat ste jaren moeten door de wereld markt opgenomen kunnen worden. Reeds drie jaar achtereen kan er niet van een normaal gewas gesproken Worden. Eerst twee jaar vrij grote waterschade en nu vorst en water. Spr. zeide beslist van mening te zijn, dat het beter is de areaaluitbreiding althans voor een jaar niet verder te stimuleren. De commissaris der koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, en diens echtgenote hebben maandag 20 mei in kasteel „Oud-Wassenaar" Nieuwjaarsreceptie gehouden. Dit jaar zou de receptie op maandag 3 januari gehouden zijn, maar het barre winterweer en de vele gladde wegen noopten mr. Klaasesz de ontvangst uit te stellen. Op de foto laat het echtpaar Klaasesz zien op welke datum St. Juttemis valt, een uit spraak welke de commissaris der koningin bezigde tijdens een vergadering tonn d* receptie werd aangekondigd. Onteigeningen en bollengrond. Als derde belangrijk punt sneed de heer Van Leeuwen aan de ontei gening van bollengronden ten behoe ve van de woningbouw. Het is mij bekend, aldus spr., dat onteigeningen worden doorgevoerd, zonder dat men de belanghebbenden op redelijke wij ze is gepraat. Wanneer al een gesprek plaats vindt, wordt de boeman van de onteigening al spoedig gehanteerd. Enerzijds deed spr. een beroep op de betrokken kwekers de feiten niet met een blinddoek voor te willen ontlo pen. Anderzijds verwachtte hij ech ter van de gemeente, dat zij de be langen van grondeigenaren en -ge bruikers zal erkennen en als overheid op billijke wijze, hetgeen haar taak is, zal handelen. De onteigening ware te hanteren als een laatste middel in noodgevallen. Reeds een aantal jaren wordt echter de wijze, waarop een en ander geschiedt met een toene mend onbehagen gadegeslagen. Het feit, dat voor de gehele gemeente een uitbreidingsplan in voorbereiding is verklaard, versterkt volgens spr. de onrust onder de agrariërs. Van die zaken dringt te weinig in de open baarheid door, over het hoe en waar om kan men slechts gissen. De raad pleegt veel, wat bij andere gemeenten in het openbaar geschied, in het ge heim af te doen. Spr. adviseerde de leden waakzaam te blijven en wees er op, dat de eigen organisatie er is om hen met raad en daad bij te staan. Uw bestuur blijft in deze diligent, dat kan ik U verzèkeren, aldus spr. Voor de opening van de vergade ring herdacht de voorz. met enkele gevoelvolle en waarderende woorden de bekwame vakgenoot C. v. d. Berg die onlangs is overleden. De beschrijvingsbrief voor de ko mende algemene vergadering gaf weinig stof tot discussie. Medegedeeld werd, dat de eerste schakelcursus voor de komende winter reeds weer is volgeboekt. Het bestuur zal bezien, of het mogelijk is ook nu weer een tweede cursus te organiseren. In dit verband is nog vermeldenswaard het voorstel van de afdeling in de alg. vergadering om stappen te doen, wel ke e rtoe zullen kunnen leiden, dat ook erkende bedrijfsgenoten, die een bloembollen of ander tuinbouwbedr. uitoefenen zonder in het bezit te zijn van diploma van een tuinbouwwin- teravondcursus in de gelegenheid worden gesteld een schakelcursus te volgen. Na de uitvoerige inleiding door de voorzitter en de korte en bondige be handeling van de beschrijvingsbrief was het woord aan de heer J. Liem- burg uit Lisse, die een uitvoerige uit eenzetting gaf over de behandeling, welke men de bloembollen moet ge ven, welke gebruikt gaan worden voor het a.s. broeiseizoen. Deze uit eenzetting was deels een herhaling en deels een vervolg op de door hem in de afgelopen winter met de heer Twist gegeven cursussen. Er werd met grote interesse naar de heer Liemburg geluisterd. Leidse Agenda DINSDAG 21 MEI Sted. KAV. Toneelavond. 8 uur nam. Ant. Clubhuis. WOENSDAG 22 MEI Interscholaire Contact Commissie. Muziek en declamatie-avond. 7.30 u. Louise de Colligni HBS - Kagerstr. Rozenkranskruistocht. 6.45 u. nam. St. Petruskerk. Gespreksgroep Herensingel. Slot- avond. 8 uur Kapel Carmelitessen. Postzegelverzamelaars. 8 uur Bree- straat 19. DONDERDAG 23 MEI (Hemelvaartsdag) Show K. en G. 8 uur nam. LFC- terrein. Boshuizerkade. VRIJDAG 24 MEI St. Adelbert. Michel v. d. Plas. 8.15 uur. Doelen. AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN TE LEIDEN Geopend voor spoedeisende geval len: apotheek Herdingh Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502. De dienst van apotheek R. van Breest Smallen- burg te Leiderdorp wordt eveneens waargenomen door apotheek Her dingh Blanken. BEVOLKINGSONDERZOEK TUBERCULOSE 1963 woensdag 22 mei: 9.00-12.00 en 14.00-16.30 uur; donderdag 23 mei: Hemelvaartsdag peeri onderzoek. er distrikten gevormd, die tevens ten doel hebben leiding, hulp en dienst betoon aan het plaatselijke werk te geven. De leiding van het distrikt is in handen van een distriktsraad. Als regel zal een distriktsbestuurder van de centrale als voorzitter van de raad In een buitengewone verbondsraadsvergadering van de Katholieke optreden. Ook voor de mediale en Arbeiders Beweging zijn gisteravond met algemene stemmen de reorgani- leidinggevende groeperingen kun- satieplannen van de KAB aanvaard. Het verbondsbestuur van de KAB nen, plaatselijk en per distrikt af- heeft meegedeeld, dat aan de wezenlijke doelstelling van de beweging n werkorganen in het le- niet wordt getornd. Ook in de nieuwe vorm heeft de beweging tot doel, V W 1 en geroepen, naast de materiële belangen, de geestelijke belangen van de werknemers in het algemeen en die van haar leden en hun gezinnen te blijven be hartigen. Men meent zelfs, dat de grondslagen van de nieuwe vakcentrale aan- van de plaatselijke centrale wordt merkelijk zijn verbreed, doordat aan de tot dusver buiten de KAB door de Verbondsraad jaarlijks een staande Katholieke Sociale Werknemers Organisaties reële mogelijk- bedrag Pe*" kwartaal - mede geba- heden worden geboden om toe te treden. De heiangrijkste gevolgen van XzÏ afdeUneèJwordt de genomen besluiten zijn onder meer dat de naam: „Katholieke Arbei- afgedragen. De vakbonden zijn ver- ders Beweging wordt veranderd in „Nederlands Katholiek Vakverbond", antwoordelijk voor de afdracht van deze gelden aan de penningmeester De centrale moet gezien worden mogelijk gevormd door de besturen van de plaatselijke centrale. Aange- als een federatie van een aantal zelf- van de plaatselijke vakafdelingen, zien de doorvoering van de nieuwe standige vakbonden, die op goede en omvat minstens één vertegen- struktuur gevolgen zal hebben voor organisatorische werk, voorheen woordiger per vakafdeling en een de standsorganisatie van de werk- door de diocesane bonden verricht, bij plaatselijk reglement te bepalen nemende middenstand, zal daarom- wordt opgenomen in het werk van aantal leden uit de plaatselijke een- trent in de naaste toekomst contact de vakbonden en de centrale. De dio- trale. Ter behartiging van de spe- met deze organisatie worden opge- cesane bonden worden als gevolg cifieke gewestelijke belangen worden nomen, daarvan opgeheven. Om het algeme ne werk zo goed mogelijk te kunnen verrichten, wordt een landelijk con tactorgaan gevormd door de voorzit ters van de distriktsraden en de ver- bondsbestuurders, dat belast wordt met het algemene werk. Er komt voorts een landelijk werkorgaan voor de mediale groepering, dat onder an dere tot taak heeft voor specifieke vraagstukken in deze sektor de be stuursorganen van het verbond ge vraagd en ongevraagd van advies te dienen. Vliegtuigbevoorraders van K.L.M. weigeren bestekzakjes te vullen PERSONEEL BIEDT ONTSLAG AAN schikten over. .Niettemin deed zich enige geringe stagnatie voor. IJlings kwamen tegen 't einde van de middag bestuursleden van de vak organisaties naar Schiphol en Wel Moeilijkheden over nieuwe werk- van de bij het NW aangesloten Ned. Centraler! zaamheden voor het onder de civiele ®°^d™heTKAB^eSrterende Nrf De plaatselijke centralen maken als dienst ressorterende vliegtnig-afhan- Kath Bond ™n V^r^speïonSl ondergangen rechtstreeks deel delinsspersaneel van de KLM hebben „St. Raphaël". uit van de centrale. Het bestuur van t r an a l^, vt m j de plaatselijke centrale wordt zo er toe geleid, dat gisterochtend eerst ..Inderdaad heeft de KLM-directie y ons over de beslissing het afhande- 2 platformchauffeurs en 2 vliegtuig- lingspersoneel met dit extra werk te vrijdag 24 mei: 14.00-16.30 en 19.00 bevoorraders het werk neerlegden, belasten ingelicht", aldus zei de voor- -21.30 uur. BIOSCOPEN waarop in de middag om 3 uur voor £tter van ,,Sin' ?a,?haël' de heeTP' H. van Zeil. „Wij hebben ons echter het werk aangetreden ploeg van 12 aanvankelijk op het standpunt ge- De films in de week van 17-23 mei zijn door de KFC als volgt gekeurd: Casino: Mad. Sans géne, 14 j. Dgl.: 2.30, 7.00, en 9.15 uur; and. en Hemelv.dag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Lido: Tanze mit mir in den Mor gen, a.l. beladers zich solidair verklaarde en steld, dat deze kwestie eerst moest in staking ging. Tien kofferkoeriers w?rden bekeken <i"or de onderne- mmgsraad van de KLM zelf. Die boden naar aanleiding van dezelfde raad, waarin dus KLM-werknemers moeilijkheden schriftelijk hun ont- zitting hebben, ging er mee akkoord slag aan. en wij hebben er ons dus niet tegen verzet". Het stakende personeel is belast -^e stakende personeelsleden zelf 6w., «.a. met het bevoorraden van vertrekken- Rebben bezwaar tegen het vullen Van Dgl.: 2.30, 7.00, en 9.15 uur; de vliegtuigen met etenswaren en an- bestekzakjes, omdat dit werk naar znd. en Hemelv.dag: 2.30, dere goederen. In het licht van de bun mening niet in overeenstemming 4.45, 7.00 en 9.15 uur. huidige bezuinigingsmaatregelen had *s me^ taak waarvoor zij bij de De Prostitutie, 14 j. d eKLM-directie deze afdeling opge- KLM in dienst zijn. Dgl.: 2.30, 7.00, en 9.15 uur; dragen in de stille uren bestekzakjes znd. en Hemelv.dag: 2.30, te vullen, werk dat vroeger werd uit- 4.45, 7.00 en 9.15 uur. besteed en naar verluidt door blinden ban Zonder wer(j vervuld. Het is dit extra werk, herde, 18 j. ^at beladers niet wensen uit te Dgl,: 2.30, 7.00, en 9.15 uur; voeren. De KLM- directie heeft de znd. en Hemelv.dag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: James Bond 007 contra dr. No., 18 j. Dgl.: 2.30, 7.00, en 9.15 uur; znd. en Hemelv.dag: 2.15: 4.30, 7,00 en 9.15 uur. Aanrander kreeg nat pak stakers geschorst, in totaal 16 man. Vakorganisaties Op een stille buitenweg in Rijswijk heeft de 26-jarige M. O. uit Delft ge- Als gevolg van de staking kwam profoeerd ene 17-jarig meisje aan te gisteravond de belading van de pan- randen. Aanvankelijk dacht het Hex: Hinderlaag bij het Torna- try, dus van het keukentje in de dlat b* haar bela8er haar :„j..1 ii mi handtasn e te dopn was maair al eauw vliegtuigen, ietwat in de knel. Zij handtasje te doen was maa,r al gauw kwam echter geenszins tot stilstand, bleek, dat die man andere bedoelin- want hoger personeel van de betrok- had- De ma" t*"* hlirt meis'f ?.m ken afhandelingsdienst, zoals chefs haer fieU wftna er een woratehng i-chefs, namens het beladings- Ai jj tij jfi hawkravijn, 14 j. Dgl.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; znd. en Hemelv.dag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA De Lakenhal: Dag. 104 uur/zond gen^fmèi5 Harry In Brazilië te warm Legermuseum (Pesthuislaan): Ma t/m vrijdag 104 uur, zond 1—4 uur. Rijksmuseum v. Oudheden (Rapen- Durg): dag. 105 uur, zond 15 uur Tijdelijke tentoonstelling: „Het diei als motief in de oudheid" Tot 4 juni werk van hun stakende onderge- voor Bidault ontstond waarbij zij samen in een sloot vielen. Zodra het meisje boven water kwam begon zij hard om hulp te roe pen. Een passerende scooterrijder hoorde ddt en kwam o<p 't geschreeuw af. De aanrander sloeg op de vlucht, Dankzij de nauwkeurige beschrijving van zijn signalement kon dë politie hem drie kwartier later arresteren. De man was nog steeds drijfnat. Hij De Westduitse regering heeft een heeft een volledige bekentenis afge- verzoek van de vroegere Franse pre- legd. - mier en OAS-leider Bidault, om hem Rïjksmux Geologie en Mineralogie toe te staan naar Westduitsland te- (v d. Werfpark)' Geologie van Ne- rug te keren afgewezen, aldus heeft De Bahama-eilanden krijgen derland. Dag 10—12 en 24 utrr een woordvoerder van de ministerie volgend jaar intern zelfbestuur. Vol- zon en feestd 24 uur. van binnenlandse zaken in Bonn gens de ontworpen grondwet zullen Rijksmus. Gesch. Natuurwelen maandag meegedeeld. de 107.000 bewoners van de Engelse schappen (Steenstr.dag 104 uur kolonie een ministerraad voor het zond. 1—4 uur. De 63 jaar oude Bidault, die acht binnenlands bestuur krijgen en een Rijksmus. v. Volkenkunde (Steen weken geleden naar Brazilië vertrok, parlement, dat uit twee kamers be straat): Wisseltentuonst. (Japanse) nadat hij tevergeefs getracht had een staat. kunst van Hokusai. Dag. 105 uur. verblijfsvergunning in Beieren te In de KVP radio-uitzending tot eind juni. verkrijgen, had aangevoerd, dat hij „Kaarten op Tafel" hedenavond vam Acad ïmiegebouw Tentoonstel- niet bestand is tegen het klimaat in 6.206.30 uur zal de partij-voorzitter ling van werken door Shalom Lixen- Brazilië, aldus de Duitse woordvoer- berg. Tot 28 mei. der. het huidige politieke beeld. Van links naar rechts: Henk Votel als de jongen Lekker, Kitty van Wijk als Reym, de „Dienstmeit"; Riet Wie- land als Geertruid, Edmond Classen als Ritsert en Paul van Gorcum als Warenar, in een scène uit het bijspel „Warenar" met de „pot" van P. C. Hooft, dat donderdagavond door do AVI?televisie zal worden uif^-ronden.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 10