VRIJDAG 17 MEI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 9 Z.K.H. Prins Bernhard heeft donderdag in Wageningen het congres over „democratie in West-Europa" in de aula van de landbouwhogeschool geopend. Op de foto zien we de prins in gesprek met de Ghanese student Bernard Ieboah Asuamah, die sedert zes weken aan de volkshogeschool in Bergen studeert. Zal KVP met CHU en AR bij formatie van nieuwe kabinet samenwerken? MINISTERS AL ACHTER DE HAND Na afloop van de vergadering van de nieuwe KVP-fractie in Den Haag werd gisteren bekend, dat dr. W. L. P. M. de Kort het presidium van deze fractie blijft voeren. Men kreeg na afloop van de vergadering de indruk, dat de fractie zeer geanimeerd ver gaderd heeft. Verwacht wordt, dat H.M. de Koningin, na het inwinnen van advies, de leider van de KVP- fractie in de Tweede Kamer, dr. De Kort, zal verzoeken na te gaan, op welke wijze een kabinet zou kunnen worden geformeerd, dat zou kunnen rekenen op een vruchtbare samen werking met de Staten-Generaal. Dr. De Kort zou dan alleen het informa tieve werk doen. Wat in de bijeenkomst van gisteren werd besproken bleef verder geheim. Welingelichte kringen kunnen zich echter niet aan de indruk onttrek ken, dat wellicht gepoogd zal worden met de fracties van de CHU en de AR (samen een krappe meerderheid van 76 zetels) tot samenwerking bij de formatie te komen, zij het niet in de vorm van een officieel chris ten-democratisch front. Een derge lijke samenwerking zou tot resultaat kunnen hebben, dat zowel t.o.v. de VVD als t.o.v. de PvdA een sterke onderhandelingspositie zou worden ingenomen. Uit verkiezingsredevoe ringen is gebleken, dat de drie con fessionele groepen zowel als de WD zich duidelijk hebben uitgesproken voor doortrekking van het beleid van het kabinet-De Quay. Naar in KVP-kring verluidt heeft reeds in een vroeg stadium van de verkiezingsstrijd oriëntatie naar per sonen, die eventueel in een te vor men kabinet zitting zouden kunnen nemen, plaats gevonden. Hierover worden van KVP-zijde optimistische geluiden vernomen. Men meent bij wijze van spreken voor iedere minis terspost wel vijf geschikte kandida ten achter de hand te hebben. In VVD-kring werd over de for matie grote geslotenheid betracht, ofschoon ook hier de vrolijke noot niet ontbrak. De herkozen vrouwe lijke leden van de fractie werden verrast met grote boeketten, lang- stelige warmrode tulpen. Het eerste overleg Naar uit parlementaire kring ver nomen wordt zou koningin Juliana vanochtend tussen tien en twaalf uur achtereenvolgens de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer mr. J. Jonkman en mr. F. J. van Thiel ont vangen. Rond het middaguur kwam de vice-voorzitter van de Raad van State prof. dr. L. J. M. Beel zijn opwachting op Huis ten Bosch ma ken. Daarmede kunnen de consulta ties rond de komende kabinetsfor matie als begonnen worden be schouwd. Het stond gisteravond nog niet vast of de koningin reeds vanmiddag een begin zal maken met de fractielei ders uit de Tweede Kamer bij toer beurt bij zich te ontbieden. Met deze mogelijkheid wordt rekening gehou den. Deze consultaties zullen zater dag waarschijnlijk voortduren. Zoals men weet dragen de adviezen van de fractieleiders een zeer persoonlijk karakter. De heer Van Eysden werd als AR- fractievoorzitter de opvolger van dr. Bruins Slot, met mr. Biesheuvel als plaatsvervanger. De heer Beernink zal de CH-fractie leiden, mr. Toxo- peus die van de WD en prof. Von deling blijft de PvdA-fractie leiden. ONKUNDE VAN STATENLID KOSTTE KVP EEN STEM In Limburg heeft een lid van Provinciale Staten van Lim burg van de KVP zijn stem voor de verkiezing van leden van de Eerste Kamer niet goed uitgebracht. Hij maakte niet één hokje zwart maar vijf, om dat hij dacht dat hij de vijf te verwachten zetels van zijn par tij alle moest aanduiden. Zijn stem werd als van onwaarde beschouwd, maar heeft geen gevolgen gehad voor de samen stelling van de Eerste Kamer. Welk statenlid zo weinig op de hoogte was van de goede stemtechniek is niet bekend. De stemming is geheim. een gezonde smakelijke af wisseling bij elke maaltijd. Alle soorten machinaal gesneden, verpakt en gesteriliseerd. ZOET FRIES BRABANTS VOLKOREN ROZIJNEN ZWART ZOUTARM HET ONGELUK BIJ WEERT De dirae Engelse militairen, die gis teren bij Weent verdronken zijn, be hoorden tot het eerste bataljon van de „Irish Guards" en waren waar schijnlijk aillien uit Ierland afkom stig. Degene, die er het leven heeft afgebracht is de 29-jarige chauffeur James Momaman Printer uit Belfast, die met een hoofdwonde in het St. Jans-gasthuis in Weert is opgeno men. Foto's zullen moeten uitwijzen of hij een sdhedelbasisfractuur heeft. De drie andere militairen, die in middels naar het mortuarium in Weent zijn gebracht, zijn de 21-jari ge Joihn Stewart, de 28-jarige P. Maakeown en de 29-jarige sergeant William Hanna. De personenwagen van de militai ren, die ongeveer twintig minuten na het ongeluk werd opgetakeld, bleek totaal vermeld. Ongewenste Amerikaan in kort geding tegen de staat De Amsterdamse advocaat mr. J. H. Smeets, de verdediger van de Amerikaan Carl William Wallace (34), heeft bij de president van de Haagse rechtbank een kort geding aangevraagd tegen de Staat der Ne derlanden. Hij heeft de president ver zocht het kort geding op 31 mei a.s. te behandelen. De staatsadvocaat, mr. E. Droogleever Fortuyn, hoopt, dat de behandeling een week eerder zal plaats vinden ter wille van een snelle oplossing van de „Zaak Wal lace", die nu al geruime tijd speelt. Hoewel mr. Smeets de dagvaar ding nog niet heeft verzonden, mag men aannemen dat hij de president van de rechtbank in Den Haag zal vragen uit te spreken dat een even tuele uitwijzing van Wallace naar Amerika neer zou komen op een uitlevering naar dat land. Een der gelijke beslissing zou inhouden dat de Staat der Nederlanden onbevoegd zou zijn om Wallace op de een of andere manier toch in Amerika af te leveren of te laten afleveren. Wal lace wordt in ons land als onge wenste vreemdeling beschouwd om dat hij hier is veroordeeld wegens het in bezit hebben van marihuana. Naar de Verenigde Staten, waar hem een veroordeling voor hetzelfde ver grijp wacht, kan hij echter niet wor den uitgeleverd omdat daartoe geen verdrag tussen de Verenigde Staten en Nederland bestaat Uitwijzing Wanneer de president van de Haagse rechtbank van mening zou zijn, dat een eventuele uitwijzing identiek is aan uitlevering, dan mag worden aangenomen dat Wallace voor een overbrenging naar de V.S., waar hij zonder enige twijfel gevan gen zal worden gezet, gevrijwaard zal blijven. Inmiddels is de laatste termijn die de minister van Justitie de Ameri kaan heeft gegeven voor het zoeken van een land dat hem toegang wil verschaffen, volledig verstreken. Wallace zit nu al ruim zes maanden als ongewenste vreemdeling in het Huis van Bewaring in Rotterdam, na al een gevangenisstraf van twee jaar in Amsterdam te hebben ondergaan. Tot op heden is nog niets bekend over verdere stappen van het minis terie van Justitie in de zaak Wal lace. Massale omschakeling op andere gastoestellen brengt problemen In 600.000 gezinnen zal men in de loop van de komende tien jaar moe ten omschakelen op aardgas. Dat be tekent, dat bij al deze verbruikers de gasmeters en gastoestellen zullen moeten worden vervangen of aange past. Op een gistermiddag te Haarlem gehouden vergadering van de bond van lood- en fitterspatroons heeft de directeur van het gemeentelijk gas bedrijf te Haarlem, ir. A. K. van 't Huilenaar, gezegd aan te nemen, dat veertig procent van de bestaande gas toestellen niet voor aardgas kan wor den omgebouwd. Intussen is over de ze kwestie al overleg gepleegd tussen de gasunie, de gasdistributiebedrijven en de fitterspatroons-organisaties. De heer Van 't Huilenaar wees er in zijn toespraak op, dat de aan passing van de huisaansluitingen aan aardgas grote investeringen, grote hoeveelheden materiaal en veel ar beidskrachten zal vergen. Het normale onderhoud zal in de loop der jaren niet mogen stagneren. /=7 O /=7 de moderne Zig-Zag naaimachine fantastisch...! Kom kllk.„ 2 MEERPOEL MAAKT DIT MOGELIJK B reestraat 171 Kardinaal Alfrink bij 100-jarig bestaan van stad Luxemburg Kardinaal Alfrink woont op zon dag 19 mei de feestelijkheden in Luxemburg bij ter gelegenheid van het duizendjarig bestaan van de stad. 's Morgens verleent de kardinaal pon tificale assistentie bij de plechtige hoogmis, die wordt opgedragen door de pauselijke nuntius in Brussel en Luxemburg mgr. Silvio Oddi, titulair aartsbisschop van Mesembria. Na de middag neemt de kardinaal deel aan de processie door de stad, ter ere van het in de kathedraal ver eerde genadebeeld van Maria, Troos teres der bedroefden. Langdurig gestraften naar Winschoten PROVINCIE LEENT AMBTENAREN GELD VOOR AANSCHAF AUTO Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland stellen aan de provinciale staten voor een financieringsregeling vast te stellen voor aankoop van auto's door ambtenaren die in vaste dienst zijn bij de provincie. GS willen geldleningen verstrek ken aan de ambtenaren, als zij per jaar per auto tenminste 5000 km ten behoeve van de dienst afleggen. Het bedrag van de lening is maximaal tachtig procent van de aankoopwaar- de van ten hoogste 6.000 voor een nieuwe en 5.000 voor een tweede hands auto. De lening loopt in het algemeen ten hoogste vijf jaar. De ambtenaren zullen geen hogere rente behoeven te betalen dan de rente die de pro vincie zelf verschuldigd is voor geld leningen. Een overzicht van de vergadering van de nieuwe KVP-fraktie, donderdagmiddag in Den Haag gehouden. Na afloop van de vergadering werd medegedeeld, dat dr. W. L. P. M. de Kort het presidium van deze fraktie blijft voeren. De Nederlandse zaakgelastigde in Indonesië, drs. C. D. Barkman, in ge sprek met de minister van buitenlandse zaken Soebandrio in Djakarta. Ondanks dat minister Soebandrio zich ziek voelde, wenste hij de heer Barkman te ontvangen. Aan de gevolgen vain een aan rijding is gisteren overleden het 7- jarig zoontje van het gezin De Boer uit Meerveldihoven. Maandagmiddag werd het jongetje ernstig gewond, toen het bij het oversteken van Bur gemeester van Hooflaan in Veldho ven door een bestelauto werd aan gereden. LOONSPROEIWAGEN OVER DE KOP: bestuurder gedood De 36-jarige heer Cox uit Blerdck is 'gisteren op de Venloseweg onder Grubbenvorst verongelukt. De ach terband van de door hem bestuurde loonsproeiwagen klapte, waardoor de wagen over de kop sloeg. De heer Cox, die beklemd raakte in de ca bine, was op slag diood. Een naast hem zittende inwoner van Grubben vorst kon zich tijdig in veiligheid stellen door uit de wagen te sprin gen. De heer Cox was gehuwd en vader van drie kinderen. Twist in R'dams stadhuis Vermoedelijk voor het eerst in de veertigjarige geschiedenis van het Rotterdamse stadhuis is er gister avond in de burgerzaal getwist, niet met woorden maar met daden. De deelnemers aan het Rotterdam se jeugdfestival waren door de loco- burgemeester, mej. mr. Zeelenberg, uitgenodigd voor een ontvangst na afloop van het promenade-concert door het Rotterdams Philharmonisch bracht heel wat paren tot twisten. Orkest in de Diergaarde. Vrijwel alle Vanochtend zal prinses Beatrix 'n 450 deelnemers en deelneemsters wa- deel van de discussies tussen de deel- ren met andere genodigden in de nemende werkende jeugd en kunste burgerzaal bijeen. Nadat officiële toe- naars aan boord van het m.s. „Wa- spraken waren gehouden, duurde het terman" bijwonen. Zaterdag wordt niet lang of de pittige dansmuziek er gevaren en dan is de koek op. Bij het ministerie van Justitie zijn plannen uitgewerkt om enige tiental len langdurig gestraften tegen het einde van dit jaar over te brengen van de Bredase strafgevangenis naar die in Winschoten, zo is ons van officiële zijde bevestigd. Voor dit doel zal de gevangenis in Winschoten worden verbouwd en extra beveiligd, waarmee nog ver scheidene maanden gemoeid zullen zijn. Onder de langdurig gestrafèn in de Bredase gevangenis bevinden zich ook vier Duitse oorlogsmisdadigers Willy Lages (60), Franz Fischer (60), F. H. Aus der Fuenten (63) en Joseph Kotaelle (54), die indertijd tot levenslang zijn veroordeeld we gens tijdens de oorlog in Nederland gepleegde misdrijven, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van Justitie gisteren in antwoord op vra gen verklaard. Hij zei dat het aantal van de lang durig gestraften in de gevangenis van Breda bepalend was voor het re gime aldaar en dat men bij de verwij dering van deze gevangenen de „over blijvers" een beter aangepaste be handeling kon geven. De gevangenis irf Winschoten zal dan uitsluitend benut worden voor enige tientallen langdurig gestraften, „die meer dan normale beveiliging nodig maken. Aldus de woordvoerder. Deze ex tra beveiliging zal behalve in de nu aan te brengen voorzieningen in het gevamgenisgebouw ook bestaan uit extra bewakingspersoneel. NEDERLAND TUSSEN RUIMTEVLUCHT DOOR Nederland is gisteren opnieuw doorgedrongen in vele miljoenen Amerikaanse gezinnen viaenkele honderden televisiestations van kust tot kust in de Verenigde Staten. Gro te delen van de in totaal tien uur durende opnamen, welke de NBC- show Today op initiatief van de AiNW onlangs in vijf dagen over Ne derland uitzond zijn gisteren herhaald tussen de overschakelingen, welke op geregelde tijden plaat hadden naar het ruimteschip van astronaut Cooper. Hierdoor is bereikt, dat het extra grote aantal Amerikanen, dat via het tv-scherm de tocht van de astronaut volgt gedurende 24 uur bij herhaling met de aantre lelijkheden van Nederland werd geconfronteerd. Op het marinevliegkamp Valkenburg heeft de marine luchtvaartdienst donderdagochtend twee nieuwe vlieg tuigtypen van de dienst, de Lockheed Neptune P. 2 H en de Augusta Bell 204 B, aan de pers voorgesteld. De Lockheed Neptune P. 2 H is een tweemotorig Maritiem patrouillevliegtuig, uitgerust voor onderzeebootbestrij- ding. De Augusta Bel! 204 B is een helikopter, welke o.m. voor opleiding en transport wordt gebruikt. De toestellen, die hier op het platform naast elkaar staan, werden ook gedemonstreerd en voorgevlogen.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9