Tellen en nog tens tellen Na het openen van de stembus Variaties op één thema OPPOSITIE HEEFT WINDEIEREN GELEGD DONDERDAG 16 MEI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 9 Een kijkje in 't hoofdkwartier van de KVF in Krasnapolsky in Amsterdam De Boerenpartij is bij de Kamerverkiezingen verrassend voor de dag gekomen. Rond middernacht maakte de partij van de heer Koekoek kans op twee zetels in de Tweede Kamer. De foto toont de heer Koekoek (links) breed lachend in gesprek met partijgenoot E. J. Harm sen in hotel Suisse in Amsterdam, waar hij de gang van zaken met spanning volgde. Zoals gebruikelijk hebben de poli tieke kopstukken van Nederland bij hert bekend worden van de einduit slagen van de Tweede Kamerverkie zingen 1963 desgevraagd hun com mentaren geleverd die getuigden van vreugde, hoop, luchthartigheid en te vredenheid, van spijt, teleurstelling en verontrrustig. De voorzitter der VVD, prof. dr. P. J. Oud, zeide, dat deze uitslag steun in» voor het beleid, dat het kabinet heeft gevoerd. „Mijn indruk is, dat de KVP er heel goed is afgekomen, doch dat daarentegen de Partij van de Arbeid rake klappen heeft gekregen en dat de WD over het dieptepunt van verleden jaar heen is. Ik zou zeggen, dat deze verkiezing bepaald geen aanwijzing geeft om weer een kabinet te gaan vormen met de Partij van de Arbeid en ik zou denken, dat de uitslag voor de KVP bepaald geen reden is om te menen, dat zij tot samenwerking met de Partij van de Arbeid zou moeten te rugkeren. Naar mijn mening blijkt uit de uitslag ook, dat de kiezers wel duidelijk is geworden, dat er een zeer sociaal beleid kan worden ge voerd door een kabinet, waarin de P. v. d. A. geen deel heeft en de VVD wel. „Nederlaag voor democratie". De voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer J. G. Suurhoff verklaarde voor de televisie, dat naar zijn oordeel over de stand der verkiezingen (ongeveer hailf elf des avonds) die stand een nederlaag voor de demooratie zelf was. De anti-democratische ten dens van bepaalde snapperpartijen en met name van de Boerenpartij bleek naar zijn oordeel uit deze stand. Dr. De Kort, voorzatter van de frac tie van de KVP in de Tweede Ka mer, noemde de winst van zijn partij uit de grote steden merkwaardig. De minister van buitenlandse za ken, mr. J. M. A. H. Luns, zag in de uitslag der verkiezingen een bewijs, dat men een groot vertrouwen blijft stellen in de partij die sinds 1945 aan het bewind is geweest. Een bewijs ook van het grote vertrouwen in de leiding van de partij. Dr. De Kort merkte op, dat de woorden die minister-president De Quay onlangs sprak ten aanzien van de wijze van oppositievoering door de P. v. d. A„ in de verkiezingsuitslag wel hun bevestiging hebben gevonden. Prof. De Qnay zei, dat die manier van oppositie voeren de Partij van de Arbeid niet ten goede zou komen. Minister Luns: „Daar wil ik me wel bij aansluiten". Dr De Kort was van oordeel, dat de KVP in het zuiden met name een grotere winst zou hebben kun nen boeken als de Boerenpartij min der stemmen op zich zou hebben ver enigd. Mr. Beerman, minister vam justi tie, zag alle reden voor zijn partij, de CHU, om tevreden te zijn over de uitslag. Voor minister Beerman zou de tevredenheid algemeen zijn ge weest als beide protestants-christe lijke partijen winst zouden hebben geboekt. Minister-president De Quay herin nerend aan de woorden „Prijs de dag niet vóór het avond is", constateer de, dat het al avond was en stelde vast, dat de KVP een vrij belang rijke winst had geboekt. Het verlies, dat de VVD heeft geleden noemde hij minder dan een maand of twee gele den kon worden verwacht. „Toch weer blij". Mr. B. W. Biesheveu' van de AR was van mening, dat wanneer men het gezamenlijk resultaat bekijkt van de AR-CHU „dan kunnen we toch nog weer blij zijn". Blij daarom omdat de kracht van de beide prot.- chr. partijen zich toch gezamenlijk weer heeft weten te handhaven. De voorzitter van de KPV, mr. Aalberse, zei onder meer, dat hij be paald een gunstige tendens in de uitslag zag. Hij toonde zich verheugd, dat de KVP de grootste partij ge bleven is. Weliswaar was hij van mening, dat de KVP nog meer ge wonnen zou hebben, indien de Boe renpartij er niet was geweest. Het verlies van de P. v. d. A. was naar zijn mening groter dan verwacht De voorzitter van de fraote der PSP in de Tweede KWam er de heer H. J. Lankhorst was wel tevreden over de verkiezingsprestaties van zijn partij die erop neerkomt, dat in vergelijking tot de Statenverkiezin gen een kleine winst is gemaakt. Deze verkiezingen hebben geleerd, dat men het toch niet eens is met de door de regering gevoerde politiek. Aan de andere kant is ook gebleken, dat de kiezer het ook niet eens is met de oppositie, zoals die door de Partij van Arbeid is gevoerd. PSP niet in het kabinet De heer Lankhorst verwacht ten slotte niet, dat de PSP in aanmer king zal komen voor een zetel in de regering, omdat zijn partij te radi caal tegenover de regering staat. In het internationaal perscentrum Nieuwspoort verklaarde minister Veldkamp tegen het einde van de verkiezingsuitslagen, dat het opmer kelijk is, dat de Partij van de Arbeid na vier jaar oppositie g<m stemmen winst heeft gekregen. Hij betreurde de versterking van de PSP omdat deze zeer linkse, minder democrati sche krachten in zich bergt. Hij had liever gezien, dat deze socialistische stemmen naar de Partij van de Ar beid waren gegaan. De bewindsman verklaarde zeer verwonderd te zijn, over de aanhang, die de Boerenpartij van de heer Koekoek in de grote steden heeft gekregen. Hij weet dit aan „reactie- stemmen", van mensen dus, die wel instemmen met de methodiek van de Boerenpartij, zonder overigens voor de agrarische wereld veel belang stelling te hebben. Bijzonder blij was minister Veld kamp met de uitslag van de Ka tholieke Volkspartij. De Nederlandse kiezer blijkt er nog steeds van over tuigd te zijn, dat het goed is, op con fessionele partijen te stemmen. De protestantse partijen zijn gezamenlijk zichzelf gebleven. Ook dat vond de heer Veldkamp een verheugend te ken. Bijzonder teleurgesteld. Pror. dr. ir. A. Vondeling, fractie leider van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer, was bijzonder teleurgesteld over het stemmenver lies van zijn partij. „Blijkbaar hebben wij het in de ogen van de kiezers niet zo goed gedaan, als we hadden gehoopt", zeide hij. Dr S L Mansholt, vice-voorzitter van de Europese commissie te Brus sel, die uit Brussel was overgeko men om te Amsterdam de bijeen komst van de P v. d. A. mee te ma ken, noemde het resultaat van de verkiezingen teleurstellend. Hij vond het vooral teleurstellend, dat de splinterpartijen zoveel stemmen heb ben weten te behalen. Het meest opmerkelijke noemde hij de winst van de Boerenpartij. Hij vond het verontrustend, dat rede lijke argumenten op de boeren blijk baar weinig invloed hebben en dat sentimenten in hoge mate een rol schijnen te hebben gespeeld. In de overige landen van Europa treden niet zoveel splinterpartijen, op. Men moet, volgens dr. Mansholt, beseffen, dat zeer veel belangrijke vraagstukken worden beslist i n het Europese vlak en daarbij komen stemmen op een splinterpartij niet tot uiting in het Europese parlement. De Nederlandse kiezers moeten daaraan, volgens dr. Mansholt, wat meer denken. „Geen woorden, maar daden". De heer Koekoek verklaarde, dat hij en de zijnen drie zetels zouden behalen. „Het zijn er ook drie ge worden". Hij zei buitengewoon te vreden te zijn uiteindelijk het volk begrijpt, dat het dirigisme verkeerd is. Niet alleen voor de boeren, ook voor de middenstand. De ruim 9.000 in Amsterdam behaalde stemmen ko men stellig uit middenstandskringen. Dat zijn geen woorden, maar daden", aldus de heer Koekoek. Grote en kleine stapels (van o»ze verslaggever) „Biesheuvel, Biesheuvel, De Kort, To- xopeus, De KortVan Dis". Monotoon klinkt de stem van de burge meester door,- de kamer van de ge meentesecretaris. De stembiljetten wor den zorgvuldig doorgekeken voor ze worden omgeslagen. Ze liggen al ge sorteerd per partij. Enkele grote stapels, dan wat kleine bundels uitgevouwen formulieren en tenslotte nog een restje nietige nakomertjes 9, 6 en 2 stemmen op splinterpartijen zoals Economisch Appel, het Gereformeerd Politiek Ver bond en de Nieuwe Democratische Par- SPANNING RONDOM DE STEMBUS We zijn op.de avond van de verkie zingen in het stembureau van een kleine gemeente, waar de burge meester persoonlijk als voorzitter optreedt. Hij heeft de gehele dag al stembiljetten uitgereikt aan de gaan de en komende man. Hij kent zijn pappenheimers en weet wie er paci fist en wie er communist stemmen, maar hij laat dat niet blijken. Allen krijgen een groet en met de nablij- vers, die uit nieuwsgierigheid de telling willen bijwonen, praat hij over alles, behalve over politiek.. Klokslag 7 uur worden de toebe reidselen gemaakt. De staten worden afgesloten. Nu kan niemand meer zijn stem uitbrengen. De grote bus komt op tafel, de voorzitter opent het hangslot en een onafzienbare stroom opgevouwen biljetten wor den uitgestort op de lange groene tafel. De spanning stijgt. Voorzitter en bijzitters vouwen die lange lawine van bijna 1000 kiezers open; als dat gebeurd is worden er stapels gemaakt P^r lijstnummer. In de stemhokjes Nu is er plaats tekort, maar er zijn nog tafeltjes in de buurt Gedien stige handen graaien de grote vel len bijeen en deponeren ae volgens de roodaangeduide nummers m de stemhokjes. Onmiddellijk springt het verschil in stemmental tussen de grote en klei ne partijen m het oog. De e«ie sta pel groeit voortdurend, de aadere nauwelijks of geheel niet. Op de plaatsen van lijsten boven de W gaapt hier en daar een akelige leegte, terwijl bij 1 2 en 4 al aardige heuveltjes verrijzen. Daartussen komt 3 langzamerhand de kop op steken. Met 6, 7, 8 en 9 wil het niet erg vlotten. Een enkele keer dwar relt een vel m die richting, maar het blijft er met enkele lotgenoten langdurig wachten op gezelschap. Na een klein uurtje komt er duide lijk tekening in de situatieeen enkele stapel steekt torenhoog boven de ander uit, een tweede tracht er tegenop te boksen, maar blijft er steeds iets onder en verder op in de rij ontwaren we zowaar nog een flinke berg. VwiAwwtwwwwi Nu en dan wordt een stembiljet op zij gelegd. Het komt niet bij de ge nummerde naamlijsten. „Ongeldig vragen wij aan de burgemeester. „Neen", dit zijn de voorkeurstem men. Kijk hier ie niet nummer 1 van de lijst aangekruist, maar een an der hokje rood gemaakt. Die moeten we apart houden en afzonderlijk tel len". Dat tellen gaat op de vanouds be proefde wijze met turfjes. De voor zitter grijpt een complete bundel paperassen van één partij en terwijl hij de naam noemt van de lijstaan voerder, op wie een stem is «itge- tegen de tküzena JToxopeus". omelaon „Toxopeus", omeloon, „Souopeu»'*. De stapelt zijn gesorteerd, en worden Vijst voor Vjst geturfd. bracht, glijdt zijn oog over het bil jet of er niet een tweede vakje is ingekleurd. „Wacht even", kfcnkt het tussen de negenendertigste en veertigste De Kort in. Een vel wordt weggelegd, er staat geen stip, maar een groot kruis door de naam. Veertien biljet ten verder zien we plots een grote kring om de naam van de lijstaan voerder staan. Ook deze verhuist naar de andere zijde van de tafel. „Die zullen we straks nog wel even bekijken", zegt de burgervader en daar turven de bijzitters al verder met de volgende geldige stemmen. GekKg af me» geldig Alvorens de totalen worden geteld van die turven, bespreekt de voor zitter ten overstaan van het binnen gestroomde pübliek met de bijzitters, of de terzijde gelegde biljetten gel dig of ongeldig moeten worden ver klaard. Het blijkt nu en dan een .Moeilijke opgave. De grote vraa_ natuurlijk wat de kiezer bezielt. - ,toen hij zijn biljet aldus invulde. Een kruis door de naam van een lijstaanvoerder Is kennelijk bedoeld om een stem op die man uit te brengen en kan wor den meegeteld. Een cirkel om de ge hele lijst kan er ook nog mee door, alhoewel de situatie hier al minder duidelijk wordt. Maar wat te doen met mensen, die tussen twee lijsten in een rode stip plaatsen ,of die een streepje midden in een kolom zet ten Dergelijke biljetten kunnen niet als stem worden meegeteld. Zelfs het kritisch toeschouwende pu bliek oppert geen bezwaren als de burgemeester vraagt of hij die on juiste aanduidingen ongeldig mag verklaren. Zo groeit tenslotte de stapel waar deloze stembrieven nog boven de kleine bundels van hoge lijstnum- mevs uit. Gelold en verzegeld Ais er tenslotte geen misverstanden meer mogeijk zijn, een laatste ver dwaalde Koekoek uit de heuvel van Biesheuvel is gehaald en alle tur ven zijn geteld vult de voorzitter de staten in. Deze staten worden op gestuurd naar Den Haag, maar vóór de post ze daar brengt, heeft de ge meente-secretaris de pers verwittigd Sap totalen van deae gemeente doorgegeven, zodat bet Nederlandse volk kennis kan nemen van de in derhaast op de redactiebureaus op gemaakte oéöeieuae uitslag der vev- kiezingen. Terwijl onze landgenoten zich ver dringen voor de borden en luisteren naar de radio of kijken naar de tele visie, verzegelen in de stemlokalen de voorzitters de kleine duizend aan hen toevertrouwde stembiljetten. Geldig of ongeldig, Beerninck of De Groot, ze gaan in één bruin pakket met grote zegels. Mocht later blijken dat er iets is misgegaan, mocht er ooit twijfel bestaan aan de juiste uitslag in een gemeente, dan wordt de inhoud van zo*n zending nog eens nageteld. Maar maakt u zich niet nodeloos ongerustgrote vergissin gen zijn er in Nederland zelden be gaan en dat er m dit stemlokaal nauwkeurig werd geteld, hebben we nu met eigen ogen kunnen aan schouwen. (Nadruk verboden) Ha het teilen, geldig en ongeldig verklaren, worden cMe biljetten per hijMnmnmnr

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9