HET RIJMENDE PAARD „TOLVAARTVASr PENSIOEN GEEFT AL PER JANUARI 1964 VERHOGING Wijziging in de krankzinnigenwet VINDING VAN GROTE BETEKENIS VOOR DE HUISVROUW! £ie(de met een Maafdiette DONDERDAG 16 MEI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 Zeg jongelui, schuif eens op. FELIX is niet alleen voor jullie, maar ook voor mij (door de lekkere harde brokjes worden de poezetanden sterk) (Advertentie) principe besloten heeft, heeft het nog niet tot een verordening gebracht. Dat opzet was, dat dit in de be stuursvergadering van gistermiddag verlenging van de termijn voor in bewaringstelling te doen vervallen. zou gebeuren en dat de regeling van w kunstkalvermelk hebben tegen het onverkort weer- volgende week in werking zou tre- Ken' - - zou nog KunstKatvermeiK Tn«. de kalvermesterij mogen wor- REGERING IN MEMORIE VAN ANTWOORD: „Welvaartsvast", gebruikt ten aan- staten-generaal nader op hun deug- tlen van de door de regering voor- delijkheid worden getoetst. gestelde pensioenmaatregelen, bete- Er is thans zekerheid dat de pen- - taa, van a kent dat het pensioenpeil in alge- sioenen worden aangepast aan de al- de om een deel van de melkvetpro- tprm;dfia„ in -ap vereaderine van mene zin gekoppeld zal worden aan gemene wijzigingen van het bezoldi- duktie, dat tot nu toe een teveel aan 7uivpi» ppn hrief van veevoeder" het bezoldigingspeil. In de mate gingspeil voor het rijkspersoneel. boter pleegt te veroorzaken, in het - waarin allerlei bezwa- waarin de algemene welvaart zich Zo zullen b.v. per 1 januari 1964 veevoeder in plaats van in de boter de reeelinawerden ont- weerspiegelt in het algemeen salaris- en per 1 januari 1965 de pensioenen te doen belanden. vouwd Een alternatief bevatte die niveau van het overheidspersoneel in ieder geval worden verhoogd met Van de toesiagregeling zouden zo- brief niet. In de vergadering bleek Vooruitlopend op de algehele ver- ..Deze bevoegdheid past niet bij de nieuwing van de uit 1884 daterende opvatting, dat een in bewaring ge- krankzinnigenwet, die in vele op- stelde een patiënt is, die als zodanig zichten verouderd is, hebben de mi- behoort te worden behandeld en ver- nisters van sociale zaken en volks- pleegd". gezondheid en van justitie bij de In het wetsontwerp is voorts een Tweede Kamer een voorstel tot wij- aantal bepalingen opgenomen die ten ziging van de thans bestaande wet doel hebben de -procedure tot het ingediend. verkrijgen van een rechterlijke op name van geestelijk gestoorden te Deze wijzigingen hebben betrek- verbeteren. Qok bevat het ontwerp king op de zogenaamde inbewaring- bepalingen, die beogen de rechtspo stelling, in de wet opgenomen ter be- sitie van de geestelijk gestoorden scherming van de openbare orde en meer aan de moderne opvattingen veiligheid. Bij deze maatregel, aldus aan te passen, voorzover dat binnen de memorie van toelichting op het het kader van de thans bestaande wetsontwerp, moet in niet mindere wet mogelijk is. mate aandacht worden geschonken aan de zorg voor de (geestelijke) ge- - zondheid van de betrokkene. Daarom wordt voorgesteld, te bepalen dat in bewaringstelling alleen mag plaats hebben na raadpleging van een arts en dat, als iemand eenmaal in bewa ring is gesteld, hij zo spoedig moge lijk dient te worden opgenomen in een psychiatrische inrichting. Ook wordt voorgesteld de bevoegd- DRAAD-TV GAAT RECLAME UTZENDEN IN DEN HAAG De aangeslotenen op het Haagse proefnet voor de z.g. draadtelevisie j„ uiuemei vuui ue /..g. u±aau1.c4ev1a.1c .°5oLer.™«iU™! zullen binnenkort via officiële kana- len kennis kunnen maken met recla me in de televisie. Staatssecr. Schol- te heeft verklaard geen bezwaar te - voor ae Kaïvermesiern moeen wor- 8even van die programma's. Toe- den. In plaats van de ontwerp-ver- gemaakt stemming er voor was reeds eerder ordening te aanvaarden besloot het afppwn wpkpn hehhen de verleend. Onder de programma's is bestuur echter, eerst nog eens met beMedDer^Khannen een en ander ook het eerste Duitse programma dat het produktschap voor veevoeder te af'mef'elkaa^besproken^Het resuï voorprogramma reclamebood- schappen uitzendt. gaan praten over een andere metho- taat van dat overleg was dat er gis- ul deze moeten doorwerken in de twee procent in verband met de der pensioenen. de en vierde trap van de per 1 ja BU mindere welvaart, als die tot nuari 1962 ingevoerde gedifferenti- uiting zou komen in een algemene eerde loonsverhoging voor het rijks verlaging der bezoldiging van het personeel. rijkspersoneel, zouden de pensioenen een overeenkomstige verlaging moe ten ondergaan. De regering deelt dit mede in haar memorie van antwoord op het voor lopige verslag der commissie van rap porteurs uit de Eerste Kamer over de wetsontwerpen met betrekking tot de pensioenen. Gevangenisstraffen voor daders roofoverval te Leidschendam Het Haagse gerechtshof veroordeelde Hike besUssingS'met Den de welvaartsvastheid, zij kon slechts tfaae politierechter in Den na rijp beraad tot die beslissing ge- Hij veroordeelde de directeur van De onderhavige maatregelen zullen V. Zl'ïnZïïïn worden verwerkt in het ontwerp van fun,Jl in de nieuwe pensioenwet dat thans in n»n tot onwfl! KoVt» behandeling is bij de centrale com- Raag, tot duizend gulden boete missie voor georganiseerd overleg in "'rTladSden win'v^8 ambtenarenzaken. Die maatregelen afbetalingen. Gegadigden huren vol- zullen dus in ieder geval bij de be- jj™s ^n^r®c^™" vier jaa^®end^ Ja, als U 'n regenton met zacht water handeling van die nieuwe wet in de ^„^To^an^uu^^. bad dan was wassen kinderspel. Hiervoor wordt dan geen eerste aan- Maar leidingwater is bijna-overal m betaling geëist. Nederland „steen -hard. De politierechter was van mening, "p*1 U weet, dat hard water de was- dat uit het langdurig contract de op- kracht van elk gewoon wasmiddel zet tot huurkoop blijkt. Het huur- r?mt Het maakt uw textiel ook zo contract achtte de politierechter een stug! ontduiking van de wet op de afbeta- Castella heeft nu echter uitkomst ge lingen. Ontduiking van de wet op afbetalingen Een huurcontract, waarbij automa tisch het betrokken artikel eigendom wordt van de huurder, is een huur- als Meiregen wel de zuivelindustrie als de vee- echter uit mededelingen van enige voederindustrie gebruik kunnen ma- bestuursleden, die van de kant van ken. Aan de veevoederindustrie zou de veevoederindustrie onofficieel wa- echter de mogelijkheid worden ont- ren benaderd, dat er bij die indus- nomen, „kunstkalvermelk", een pro- trie wel bereidheid is om een hoe- o dukt waarin melkbestanddelen en veelheid melkpoeder met 18 procent isterm0 i9.jarige student in de melk vreemd vet tezamen worden melkvet af te nemen, als zij kunst- verwerkt, te maken voor de opfok kalvermelk voor fokkalveren mag economie H. H. tot een jaar gevange van kalveren: de toestemming, die blijven vervaardigen. Daarover zal nisstraf, waarvan twee maanden voor- het produktschap zuivel aan de vee- de regelingscommissie van „zuivel" Waardelük met een proeftijd van drie voederindustrie heeft verleend voor nu nog eens met „veevoeder" gaan en de 21.jarige verkoper A. L. tot deze produktie, zou worden ingetrok- praten. een jaar gvangenisstraf en voorwaarde lijke terbeschikkingstelling van de re gering. voor beiden met aftrek van voorarrest. Ze stonden terecht voor een roofoverval in Leidschendam. Waswater nu zo zacht MINISTER VISSER PRESENTEERDE OP VALREEP OUDE NOTA Het was aan verdachten bekend ge- worden, dat iedere Week op donderdag bracht! Het nieuwe Castella Actief voor 4.000,— aan lonen voor een be- Blauw bevat namelijk een radicale drijf in Leidschendam werd vervoerd, zachtmaker: het Antical-3. Een vin- auto stopte steeds even vóór het ding waar U elke wasdag van uw le- postkantoor en van die gelegenheid ven op gewacht heeft. Kijk, dat ver- maakten verdachten gebruik het kof- schil! In het Mei-regen zachte sop fertje met geld uit de auto te halen, vliegt het vuil uit het goed. Van stug- waarna zij in een wachtende auto de heid is geen sprake meer. En U spaart vlucht namen. uw kostbare textiel Castella Actief I* rechttank in Den Haag had in Blauw is Castella s grote bgdrage om- eèrste instantie de studenF^vëroordëelcl uw leven gemakkelijker en uw was f0j. jaar gevangenisstraf en de ver- schoner dan ooit te maken. koper tot negen maanden gevangenis- Vrdagt Castella Actief Blauw. Ook straf en ^er beschikkingstelling van de u bent er enthousiast over. regering, voor beiden met aftrek van (Advertentie) het voorarrest. Minister ir. S. H. Visser heeft gis teren op de valreep nog een oude rekening van riiim 118 miljoen ge presenteerd aan de Tweede Kamer in de vorm van een voorstel tot ver- Drank- en horecawet In de memorie van antwoord aan hoging van de defensiebegroting voor de Tweede Kamer op het ontwerp 1962. drank- en horecawet merkt de re- Hierdoor stijgen de defensielasten gering o.m. op, dat over de omvang over het afgelopen jaar tot bijna 3 van het drankmisbruik dit in te- miljard gulden. In zijn memorie van genstelling tot het drankgebruik toelichting verklaarde de aftredende geen betrouwbare gegevens bekend minister, dat dit extrabedrag moet zijn, zodat over de verhouding tus- dienen ter bestrijding van de kos- sen het aantal drankverstrekkende ten. die genomen moesten worden inrichtingen en het misbruik op in het najaar van 1961 in verband grond van cijfermateriaal geen con- met de Berlijncrisis alsook voor de clusies kunnen worden getrokken, acties van onze strijdkrachten in Voorts zeggen de bewindslieden Nieuw-Guinea en de salaris- en pen- geen aanleiding te zien schadever- sioenverhogingen, die voor het bur- goeding uit te keren aan vergunning- gerlijk en militair personeel van houders, die hun vergunning in strijd kracht zijn geworden met de wet hebben verpacht en door Berlijn en Nieuw-Guinea hebben de inwerkingtreding van de nieuwe ons in het afgelopen jaar ongeveer wet hun vermogen en hun inkomsten 80 miljoen gekost. achteruit zien gaan. Ook zal in hett wetsontwerp dat de bestaande drank- TWEE LEGERBLADEN wetverglftuiingen door nieuwe ver- WORDEN OPGEHEVEN gunningen vervangt, geen schade- vergoedingsregeling voor houders Twee geïllustreerde bladen van de Kon. Landmacht, namelijk „De Vier" hiio! pn Hp FM'pr" zullpn on korte ter- bestaande drankwet bij in- mijn gam^verdwijnen en vergunningen niet, zo de „E.M.'er" waren de bladen van de wordt opgemerkt vierde divisie en van de eerste di visie, die nieuws en reportages brach ten over deze beide divisies. Omdat de Legerkoerier dat voor een deel ook reeds doet is tot opheffing van beide divisie-bladen besloten. 79 QfnviirtKum *ttitmrtssoK&m\ m enmrnrnrnttmimn. ||H|| NIEUW OVERLEG „KUNSTKALVERMELK" EN „KALVERMELK" De toeslagregeling voor de verwer- De Legerkoerier zal nu worden uit- king van melkpoeder met achttien gebreid met vier pagina's die het procent melkvet in veevoeder, waar- nieuws over de divisies en over de toe het bestuur van het produktschap legerkorpstroepen zullen brengen. voor zuivel twee weken geleden in Aetherklanken VRIJDAG 17 MEI HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.20 Klass. gram. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nws. 8.15 Lichte gram. 9.00 V.d. zie ken. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Pianorecital (gr.). 10.15 Mor gendienst. 10.45 Moderne gram. 10.55 Bulgaarse voLksmuz. 11.15 In 't zil ver, progr. voor oudere Luisteraars. 12.00 Amus.muz. 12.30 Meded. t.b.v land- en tudnb. 12.33 Liciht instru mentaal kwartet. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Liciht instrumentaal ensemble en zangsol. 13.40 Gram 13.50 Dansmuz. 14.05 Schoolradio 14.25 Gelders ork. en sol.: moderne muz. 15.30 Militair ork. (gr.). 15.40" Koorzang (gr.). 15.55 Lichit instru mentaal kwintet. 16.15 Duizend schoon - Keukenkruiden, lezing. 16.30 Oude kamermuz. 16.45 Amus.muz. (gr.). 17.00 Declamatie. 17.20 Gram. 17.30 Country and Western Music (gr.). 17.40 Beunsber. 17.45 Orkest- miuz. 18.20 De Hangmat: licht progr. 18.50 Regeringsuitz.Aot. onderwerp. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Licht instrumentaal kwartet. 19.30 Radio- krant 19.50 Op de man af, praatje. 19.55 Zigeunerklanken (gr.). 20.10 Prisma: gever, progr. 21.15 Geeste lijke liederen. 21.45 Commentaar en discussie. 22.00 Muziek voor miljoe nen (gr.). 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Wijd a'ls de wereld, lezingen. 23.00 Fragm. uit de opera Martha (gr.). 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00-24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Ochtendigymn. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Klaarwakker: lichte gram., reportages, meded. en commentaren. (Om 7.35 V. d. voor pagina). 8.00 Nws. en soc. strijdlied. 8.18 Lichte gram. 9.00 Ochtendgymn. v. d. vrouw. 9.10 Moderne gram. 10.00 Schoolradio. 10.20 V. d. vrouw. 11.00 V.d. kleuters. 11.15 Altviool en pia no: moderne muz. 11.40 Eleotronisch orgel en zang. 12.00 Licht ensemble met zangsol. 12.20 Regeringsuitz.: Uitz. v. d. landlb. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Sport en re creatie. 13.00 Nws. 13.15 Meded., evt. act. of gram. 13.25 Beursber. 13.30 Licht ensemble. 14.00 Fluit en piano. 14.20 Water van de Helikon, literair progr. 14.40 Pianoreciltal (gr.): klas sieke muziek. 15.00 Hou je aan je woord, literaire quiz. 16.00 Grepen uit de muziekgeschiedenis, lezing. 16.30 Licht ensemble met zangsol. (<herh. v. vrijdag 10 mei j'l.). 16.50 Liohte gram. 17.00 V. d. zieken. 17.30 Museüte-ork. 17.50 Act. 18.00 Nws. 18.15 Politieke lezing. 18.25 Roemeens ode. 18.50 Loon naar werken, act. praatje. 19.00 V. d. kinderen. 19.10 Kinderkoor. 19.30 Toneelmuz. (gr.). 19.55 Blijf er niet buiten. 20.00 Nws. 20.05 Leven op het land, gesprek. 20.20 Moderne muz. 20.40 Boeikbespr. 20.45 Zit er muziek in onze tuin?, lezing. 21.00 Wiener Bonbons: Ween- se muz. 21.30 Gesproken portret.. 21.45 Lichte gram. 22.30 Nws. 22.40 Straf: discussie. 23.00 Soc. nieuws in Esperanto. 23.10 Weerklank: muziek- revue. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S AVRO: 19.30 V.d. jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Act. 20.30 Onze vriend Higgins, TV-film. 21.00 AVRO-Music-Hall. 22.05 Bestemming: de maan, docu mentaire van de BBC. NTS: 22.35- 22.40 Journ. 42) Hij voerde Meg mee naar buiten, zij pakten Megs fiets en terwijl zij het pad afliepen naar Hughs auto, was Meg zich bewust van een gevoel van verdeelde loyaliteit. Zij wilde Guy tegenover Hugh verdedigen. Zij voel de. dat zij hem iets verplicht was. Wat was dat? Een aanhankelijkheid een gedeelde vriendschap en ge negenheid. Zij voelde, dat zij door nu met Hugh mee te gaan, Guy op de een of andere ondefinieerbare ma nier had bedrogen. Verraden. Maar dat was absurd. Haar handelingen waren niet belangrijk voor Guy. Zij waren tot een soort vriendschap ge komen door het poseren voor het portret, dat was alles. Omdat zij Hugh erg aardig vond en Guy hem niet kon uitstaan, kon toch moeilijk van haar verwacht worden, dat zij zou ophouden Hugh aardig te vin den? En tenslotte MOEST Guy morgen waarschijnlijk uit. Waarom moest zij denken, dat hü dit als een excuus I Vertaling: J. A. W. VAN HACHT gebruikt had omdat hij boos op haar was en een hekel had aan Hugh° Wat een hopeloze situatie, dacht Meg wanhopig. Maar ik ben niet van plan er over te gaan piekeren. Ik ga mijn uitje met Hugh genieten. Zij genoot van haar avond met Hugh. De film was heel mooi en Hugh was een gezellig en charmant metgezel. Zij reden van Pen warren naar huis door laantjes, beschenen door het zilveren maanlicht en zon gen stukken uit de liedjes, welke zij juist in de film gehoord hadden. En toen Hugh de wagen liet stilstaan voor de oude stallen van Fernacre, welke nu als garage gebruikt wer den, nam hij Megs hand en zei: Dat was gezellig. We moeten het gauw nog eens overdoen, en hij boog zijn bruine hoofd naar dat van Meg en kuste haar. Zachtjes, maar langer dan de vluchtige liefkozing welke hij haar in de keuken gegeven had. En Meg, die nog maar zelden eerder gekust was, wachtte vol verwach ting op iets vreemds en wonderlijks, dat zou gaan gebeuren. Toen dit niet gebeurde, toen zy nog steeds bij de staldeur stond niet Hughs arm om haar heen en zijn lippen op de hare en alles hetzelfde bleef, voelde zij zich vreemd teleurgesteld. Alsof een ver wacht wonder niet had plaatsgevon den. En toch was het al geen won der genoeg, dat Hugh hier was, bij haar, en dat zij elkaar in de mane schijn omhelsden? Meg ging naar binnen en naar bed en nog lang lag zij wakker, naden ken over dit alles. Ik zal er aan wennen en dan zal het opwindender zijn, hield zij zich voor, alsof kussen, net als oesters eten, iets was waar je van moest leren houden. HOOFDSTUK XI. De volgende dag was vrijdag. Phyl lis ging met de kinderen uit om in de stad thee te drinken. De profes sor, die zich het gelukigst voelde wanneer men hem ongestoord in zijn studeerkamer aan het werk liet, bleef thuis en Meg, die niet naar Guy ging, had beloofd op baby Josde te passen en voor professor Criffel's thee te zorgen. Kort na drie uur vertrok Phyllis in de wagen, met Derek en Jess naast haar. Meg wuifde hen nog even na en ging dan terug naar bin nen. Het was weer een volmaakte dag. Een hittegolf scheen over Pol- rennick neergedaald te zijn. Elke dag was het warmer dan de vorige dag. De tuin straalde van kleur. Vlinders fladderden boven de lavendel-strui ken, bijen vlogen zoemend af en aan. Het was te warm om iets anders te doen dan met een boeg de schaduw op te zoeken van de hoge bomen aan het eind van het grasveld. Josie lag jengelend te huilen in haar kinderwagen. Zij had ook last van de hitte. Meg nam haar op en suste haar en genoot van het gevoel van het stevige, warme babylichaam pje in haar armen, van het gebrie- bel van het satijn-gouden haar te gen haar kin. Zij legde haar terug in de wagen en reed deze naar het meest schaduw rijke piekje op het grasveld. Om een onverklare reden begon zij na te denken, niet over Hugh maar over Guy. Zij stelde zich hem voor in zijn hut, zijn donkere hoofd gebo gen over zijn ezel, terwijl zijn brui ne vingers, krachtig en toch met de licate luchtigheid, het penseel han teerden. Maar vandaag zou hij er niet zijn, herinnerde Meg zich. Wanneer zou zij het poseren hervatten? Maandag misschien hij zou zeker telefone- ren en haar vragen te komen. Maar als hij dat eens niet deed? Zij voelde een plotselinge leegte in haar binnen ste. Hij zou wel moeten want. hoe zou hij het portret anders ooit kun nen klaarmaken? Met een steek van pijn besefte zij, dat de tijd maar al te snel voorbij ging. Deze ochtend was er bij de post een brief van haar stiefmoeder geweest. Zij haalde deze uit haar zak en begon die, met een gevoel van groeiende afkeer, nog eens door te lezen. Over een week zijn we weer te rug, schreef Adele. -r- Wanneer kun jij in de flat terug zijn? Ik hoop, dat je je niet al te erg verveeld hebt, met niets dan dorpsjongens om je heen. Is dat wel zo, dan kan ik geen medelijden met je hebben. Adele en de kinderen zouden over een week weer thuis zijn. Dat klonk als het einde van haar eigen vakan tie. Meg moest er niet aan denken, van Fernacre weg te gaan. Hugh en de Criffels te verlaten, en ja, en ook Guy. Zij kon de gedachte aan af scheid van hen te moeten nemen niet verdragen. Josie opende de oogjes en begon weer te huilen. Meg schommelde wat met de wagen heen en weer en zij werd weer stil. Maar toen zij even later haar hand van de wagen weg nam, begon het huilen opnieuw. Meg wierp een blik in de lichting van het huis en zag dat de ramen van de studeerkamer van porfessor Criffel welke op de tuin uitzagen, wijd open stonden. Het gehuil van de baby zou hem hinderen en Meg wist uit een opmerking van Phyllis, dat hij druk bezig was met een belangrijk papier. Zij stond op en duwde de wagen langzaam voort. Binnen enkele secon den was Josie weer stil. Meg besloot een eindje de laan af te wandelen. Zij zouden dan buiten gehoorsafstand van de professor zijn en het regel matig bewegen van de wagen zou Josie waarschijnlijk weer gauw in slaap sussen. Het was aangenaam koel in de op rijlaan, daar de overhangende bomen voor de nodige schaduw zorgden. Meg genoot van de rustige vrede van de hele omgeving, het gevoel van onein dige stilte, dat Fernacre omgaf. Ik zal er altjjd zo aan terugden ken, dacht zij. Stralend zonlicht, af gewisseld met groene schaduwen, en het geluid van duiven in de lucht. Het grint knarste zachtjes onder de wielen van de kinderwagen. Buiten het witte tuinhek strekte zich de weg uit, met een glad oppervlak en volkomen in de schaduw. Zij zou de weg een eindje aflopen en zodra Josie rustig in slaap viel, zou zij te rugkeren.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2