ILFORD niemand de deur uit zondér een brinta ontbijt films en camera's ILFOCHROME De pers over de verkiezingen Eis van marktkooplieden tegen gemeente verworpen ZILVEREN PRIESTERJUBILEUM VAN ABBé LOURIER DONDERDAG 16 MEI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 11 SPORTSMAN prontor 250 De ongeëvenaarde kleinbeeldcamera met „alles in één" sneltransport, 2,8 lens en grote goudgecoate lijn kaderzoeker. ILFORD's grootste succes f. 79. in levensechte kleuren... nog geen 40 ct per dia. Gratis in dia-raampje gemonteerd. Toonaangevend in kleur en zwart-wit ILFORD... natuurlijk De stemming in kieskring Leiden stemm. sbemm. sfcemm. 2de Kamer Prov. Staten 2de Kamer 1963 1962 1959 aantal perc. aantal perc. aantal perc. abemm. stemim. stemm 94758 28.32 90320 28,4 87966 28,4 77041 22.96 78432 24,7 76567 24,7 42256 12.59 38117 11,9 40842 13,2 38063 11.34 38057 11,9 38023 12,3 43914 13.09 43833 13,8 39945 12,9 3851 1.14 3834 1,2 3218 1,- 17129 5.10 15685 4,9 14830 4,8 7504 2.23 6482 2,- 4033 1,3 1282 0.38 210 0.06 1514 0.45 403 0.12 1953 0.58 1692 0,5 1529 0,5 649 0.19 4886 1.45 2088 0,7 - - 2812 0,7 680 0,2 De TELEGRAAF schrijft in een commentaar op de verkiezings uitslagen, dat de politieke gevolgen van deze verkiezingsuitslag nog niet geheel zijn te overzien, maar wel eens belangrijk zouden kunnen zijn. Blijkens het verkiezingsresultaat is er geen enkele aandrang uit het Nederlandse volk de Partij van de Arbeid in het nieuwe kabinet op te nemen. Indien het toch tot onderhandelingen met de PvdA zou komen, zou deze partij haar eisen zo moeten matigen, dat zij van haar specifieke verlangens toch geen verwezenlijking kan verwachten. „Voor de Partij van de Arbeid is de uitslag van de verkiezingen een zeer grote teleurstelling geworden. Winnaar is de KVP. De balans is in haar voordeel doorgeslagen," aldus het commentaar van HET VRIJE VOLK. Dit blad vindt het opmerkelijk, dat de PSP in vele gemeenten na de staten-verkiezingen niet meer heeft gewonnen. Het schijnt, dat deze partij voorshands haar hoogtepunt heeft bereikt. Het spreekt vanzelf dat de Partij van de Arbeid zich op de uitslag zal moeten bezinnen. Met name zal haar tegemoet worden gevoerd, dat het Nederlandse volk niet gediend is van politiek op langere ter mijn. „Het komt ons voor, dat de socialisten hun taak niet zouden' verstaan als zij voor deze kritiek zouden terugwijken. Want alleen) politiek op langere termijn zal in de komende jaren de naam Wan) politiek waard zijn." „De uitslag van deze vertkieziirngien legt de eerste verantwoordelijk heid voor de vorming van een nieuwe regering in eerste aanleg bij de KVP. Voor de socialisten gaat het erom zoveel mogelijk tie ver werkelijken van hun structuurpolitiek. Bij een betere uitslag hadden zij zidh ernstig moeten beraden welke initiatieven zij hadden moeten ontplooien. Nu zij een zo ernstig zetelverlies hebben moeten incas seren moet worden afgewacht in welke richting de confessionele par tijen hert denken te zoeken." TROUW heeft de verkiezingsuitslag niet met een onverdeelde vreugde ontvangen, maar toch is er bepaald reden tot dankbaarheid. De A.R. liep iets achteruit, maar minder dan velen hadden verwacht. Gezien de stormen die er in de A.R. gewoed hebben, was enige achteruitgang wel te verwachten, maar de trouw aan en de liefde voor de beginselen heeft het bij de A.R. gewonnen van de irritatie. Als geheel mogen we constateren, dart de christelijke partijen, die volgens prof. Vondeling funest voor de democratie zijn, een blok vonmen, dat beslissend is voor de politieke toekomst van Nederland. Meer dan de helft van de kiezers geeft zijn vertrouwen aan de chris telijke partijen. DE NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT schrijft o.m., dat het betrekkelijk succes van de nieuwe lijsten op het eerste gezicht het opmerkelijkst lijkt. Maar van meer betekenis voor het toekomstige landsbestuur acht dit blad toch de achteruitgang van de PvdA. Al is het wel vaker voorgekomen dat een verliezende partij belangrijke pasten in een kalbniet kreeg, anderzijds kan de vraag rijzen, of een verliezer een aantrekkelijker partner bij een kabinetsformatie is. Na de staten-verkiezing verleden jaar is het verlies van de WD minder onverwacht. Procentueel lijkt deze partij in herstel. Het gedrag van de kiezers nader beziende zegt de NRC, dat zij zich in ruime mate hebben laten lokken door nieuwelingen van wie wei nig constructiefs is te verwachten. Het blad meent dat de kiezers daarvoor allerminst een compliment verdienen. Het minder tactvol optreden van het Landbouwschap had niet zulke gevolgen «mogen hebben. Men mag immers aannemen, dat daarin juist de propaganda voor boer Koekoek heeft gelegen. Het blad vindt het bedenkelijk dat andere nieuwe lijsten, die het niet tot een zetel hebben gebracht, on geveer 100.000 stemmen hebben getrokken. In hert commentaar vam DE WAARHEID op de uitslag van de Tweede Kamerverkiezingen wordt gezegd, dart de CPN hert diepte^ punit van 1959 definitief adhitier zich heeft gelaten. Verder wordt op-- gemerkt: „Dit neemt echter het feit niet weg, diat de verkiezings uitslag als geheel niet die slag tegen het kabinet-De Quay is gewor den, die noodzakelijk was." „Er is weinig in de verkiezingsuitslag, diat tot voldoening stemit," constateert HET PAROOL iin zijn commentaar. „Het is geen voor deel, dat het overwicht van de KVP nog is versterkt." Beschamend noemt het blad hert feit, dat de PvdA niet minder dan vijf zetels heeft verloren. Dat de PSP haar zeteltal heeft verdubbeld kan vol gens Het Parool niet tot vreugde stemmen. „Het moest haast 'n schok geven," zo vervolgt het blad, „diait de Boerenpartij van de heer Koe koek in één Slag drie zetels heeft verworven." „Wat de PvdA betreft, die heeft met haar activiteiten zeer duidelijk niet tot de verbeelding kunnen spreken. Daar komt vermoedelijk bij, dat ze naar schijn en inhoud in haar oppositie ook niet altijd in de roos heeft geschoten." PRINSES BEATRIX BEZOCHT KROMHOUTKAZERNE Prinses Beatrix heeft gisteren een werkbezoek gebracht aan de techni sche dienst, die is ondergebracht in de Kromhoutkazerne in Utrecht. Tij dens dit bezoek werd de prinses een ontwerp aangeboden voor een haard scherm, dat een plaats zal krijgen in kasteel Drakesteyn. 235413 100.- 319264 100,- 309721 100,- Koning Boudewijn der Belgen en koningin Fabiola brengen een driedaags staatsiebezoek aan Engeland. Op de foto koning Boudewijn in een vrolijk gesprek met koningin Elizabeth van Engeland tijdens de rijtoer in Londen. HAZERSWOUDE Abbé Adrianus Lourier, sinds 1949 temidden van zijn ouders, familieleden, pastoor van de parochies Cressey, Cropus Franse geestelijkheid en parochianen en Cathaller in het Franse aartsbisdom van de Heilige Engelbewaarders in het Rouaan, heeft gisteravond en vanmiddag dorp zijn zilveren priesterjubileum ge- vierd. Zoals reeds eerder werd gemeld, is Abbé Lourier in Hazerswoude gebo ren en heeft vrijwel een kwart eeuw van zijn priesterleven doorgebracht in België en Frankrijk. Onrustige Zenuwen? Mijnharde» Zenuwtoblotten (Advertentie) acht marktkooplieden tegen de ge meente Leiden was aangespannen. De eis van de kooplieden werd ver-, worpen. De president van de Haagse Recht- Bij monde van hun raadsman, mr. bank heeft hedenmorgen uitspraak P. A. Fijn van Draad, hadden de gedaan in het kort geding, dat door marktkooplieden vorige week don- GEMEENTE BEVOEGD TOT VERPLAATSING Gisteren kwam de laatste „Mik en Mak" op het scherm voor de kleine kijkers. Ten afscheid hier een foto van Felicio, meneer Humdrum, Sheriff Psop, Mik, Mamaloe, Mak, Oma Tingeling en Pipo. derdag betoogd, dat de gemeente Leiden vanwege de marktverplaat- sing niet het recht had om in het lopende marktjaar door middel van lotmg de standplaatsen opnieuw te verloten. Zij eisten, dat de Arron- dissements Rechtbank de gemeente lijke regeling van de verplaatsing ongedaan zou maken zulks tegen een dwangsom van 10.000 per markt dag. Mr. Ph. de Ruyter de Wildt, die namens de gemeente Leiden de ver dediging voerde, stelde, dat de ge meente marktruimte verhuurd per vierkante meter. De directeur van de Markt- en Havendienst bepaalt voorts, waar de betreffende stands komen te staan. De directeur van deze dienst heeft bovendien het recht de kooplieden een andere plaats aan te wijzen, indien daar een gegronde reden voor aanwezig is. Het systeem van de verloting van alle stand plaatsen dus ook van die, welke niet onder de verplaatsing vielen heeft de gemeente gekozen om één lijn te trekken ten opzichte van de marktkooplieden. De Centrale Ver eniging van Marktkooplieden had de gemeente bovendien geadviseerd een dergelijke gedragslijn te volgen. MOTIVERING De president overwoog, dat de ge meente ingevolge art. 10 der veror dening bevoegd is betreffende maat regel te nemen. Deze bevoegdheid is ontleend aan de bepaling, dat als gevolg van verkeersmaatregelen de standplaatsen gewijzigd kunnen wor den. Door eisers is gesteld, dat de ge meente in staat zou zijn de ingeno men standplaatsen te handhaven, doch de gemeente en ook de Cen trale Vereniging van Marktkooplie den achtten dit uit oogpunt van be voordelen van bepaalde standhou ders onredelijk. Naar het oordeel van de president zijn de eisers er niet in geslaagd het bewijs te leve ren voor hun stelling, dat ook door de loting, welke plaats vond, nie mand in staat zou zijn de huidige standplaats te behouden. De presi dent weigerde om die reden de door de kooplieden gevraagde voorzie ning tot handhaven der standplaat sen te treffen en wees hun eis af. Zij werden veroordeeld in de kos- sten van het geding, begroot op ruim 100,-. Abbé Lourier celebreerde gisteravond in de kerk van de H.H. Engelbewaarders een H. Mis uit dankbaarheid. Assistentie verleenden deken J. Decultot en de pas toors C. Gricourt, M. Leroux en G. Le- maire, allen uit het bisdom, waar de Hazerswoudse priester werkzaam is. Het parochiële zangkoor onder leiding van de heer M. de Boer. De heer R. v. Vliet begeleide op het orgel. De predikatie tijdens de hoogmis werd gehouden door de Assumptionistenpater A. van de Veer, vriend van de jubilaris en lector aan de universiteit te Parijs. Hij wees er onder andere op, dat bij een eerste H. Mis verwachtingen worden uit gesproken: „bij een zilveren priester jubileum is er reden tot dankbaarheid," zo zei hij. Predikant noemde dit jubi leum tevens een feest voor de familie en parochianen. „God immers heeft uit uw kringen iemand uitverkoren om te die nen voor het onderhouden van de be trekkingen tussen de mensen en Hem en andersom". Onderscheiding. Pater van der Veer wees er tenslotte nog op, dat Abbé Lourier een groot ge deelte in de afgelopen vijfentwintig jaar de zielzorg in Frankrijk en België ten uitvoer bracht. Vooral in de oorlogsjaren zette deze Hazerswouder zich ten volle in. En dan zeggen de twee onderschei dingen die de Franse regering aan de ju bilaris deed toekomen zovéél, dat onze diang aam God op deze dag op de grootste plaats behoort te staan". Gistermiddag recipieerde Abbé Lou rier in zijn woonplaats Hazerswoude, in, zaal Timmermans. Velen maakten van de gelegenheid gebruik om hun plaats genoot en zijn familie te feliciteren. ZOETERWOUDE- LEIDERDORP Kath. Vrouwenbeweging. Giste ren was het de sluitingsdag van het winterseizoen voor de katholieke Vrouwenbeweging in de parochie Meerburg, welke begonnen werd met een H. Mis en algemene H. Commu nie. Na de H. Mis was er een feeste lijk ontbijt in het parochiehuis ,,De drie eendjes", met een gezellig sa menzijn, waarop pastoor Kouwenho- ven een ernstig woordje richtte tot de feestende dames. Gisteravond waren alle leden met hun echtgenoot weer in het parochie huis voor de feestelijke bijeenkomst, welke door mevr. Brouwer werd ge opend. Door de eigen toneelclub DTM, onder leiding van de regisseur John Romijn, werd opgevoerd het vrolijke blijspel in 3 bedrijven „Nicolientje knapt het wel op". Fris en vrolijk spel werd er gegeven, vooral door het dienstmeisje Jansje, en niet min der door de dochter Ada en de suiker tante, mevr. v. Koken. Het toneel was keurig verzorgd, evenals de gri me en het kapwerk van de fa. v. d. Panne. De volle zaal heeft er van genoten. Het gebeurde in Zaandam: „Mej. C. Oostum" stond op de oproep, doch als mevrouw C. Heynes-Oostum stapte het jonge bruidje vlak na het kerkelijk huwelijk het stemhokje in om te kiezen onder het waakzaam oog van haar jonge bruidegom.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 11