WAT IS DE POLARIS? ARGENTINIË VOOR 29% PRACTISEREND KATHOLIEK Aardgasproduktie in Eemsmond GEVESTIGDE PERSONEN IN LEIDEN "•S3tr £PEUL DONDERDAG 16 MEI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA S deel in de aardgas- en aardoliepro- duktie in een deel van de Eemsmond verzekert. Het Westduitse parlement zal de aanvullende overeenkomst deze week nog in behandeling nemen. De 22 miljoen inwoners van Ar gentinië heten voor 80% katholiek, maar een religieus-sociologisch on derzoek. het afgelopen jaar ver richt heeft uitgewezen, dat maar 29% practiseert, terwijl iets meer dan de helft, 52% af en toe een kerk bezoekt. Deze cijfers hebben de kerkelijke overheden van Argentinië met nieu we zorg vervuld. Daar komt bij, dat zij hebben moeten vaststellen, dat de nu reeds jaren aangewende po gingen om het katholiek leven van deze uitgebreide staat tot beter ka tholiek leven te brengen, zo goed als geheel gefaald hebben. Er wordt wel is waar veel ophef gemaakt van ze kere katholieke initiatieven, er wordt grote propaganda gemaakt voor bevordering van de priester roepingen, er wordt geschermd met een brede verbreiding van de Ency cliek Mater Magistra, maar de si tuatie is nauwelijks ten goede ver anderd. Ook valt er geen opzienba rende achteruitgang te constateren, al groeit de neiging tot het commu nisme. Behalve door lauwheid, wordt de Katholieke Kerk onverminderd door ontstellend priestertekort bedreigd. Argentinië bezit 2288 priesters voor 1353 parochies. Maar het aantal pa rochies is veel te gering, gezien de enorme uitbreiding der grote steden en de stroom van het platteland naar de industriecentra. De Kerk kan deze ontwikkeling in haar zielzorg niet bijhouden. Tenslotte wordt de Katholieke Kerk op dit ogenblik door een zeer bijzonder gevaar van politieke aard bedreigd. Na het bekend worden van de vrijspraak van de kerkelijke ban, die aan ex-president Peron verleend is, probeert de nog altijd levende be weging der Peronisten zich ,te kop pelen aan de invloed van de kerke lijke gezagsdragers. Zij houden de massa voor dat de leer der Peronis ten op de sociale leer van de kerk, neergelegd in Mater et Magistra, ge grond is. En hierin steekt voor de Kerk het grote gevaar in de politiek en de revoluties te worden betrokken. Dit zou in een land als Argentinië de grootste ramp vpor de Kerk bete kenen. De commissie van buitenlandse za ken van het Westduitse parlement heeft de aanvaarding aanbevolen van de aanvullende overeenkomst op het Duits-Nederlandse Eems-Dollartver- drag, die beide landen een gelijk aan- NIEUWE VOORZITTER SURINAAMSE STATEN In een huishoudelijke vergadering heeft het Surinaamse statencollege met algemene stemmen de heer Emile de la Fuente voorgedragen voor be noeming tot voorzitter der Staten van Suriname. Voor de functie van onder voorzitter werd eveneens met alge mene stemmen, voorgedragen de heer J. Lachmon. De huidige statenvoorzitter, de hr. J. P. S. Kraag zal 1 juni a.s. worden beëedigd als minister van sociale za ken. Gevestigde personen in de week van 1 tot en met 8 mei 1963: H. Eradus en fam, banketbakker, Magd. Moonstr 15a; J. Kastelein en fam, adviseur bedr. org., Mozartstr 59; J. Pranger en fam, typograaf, Boerhaave- laan 11; J., Wagenmakers en fam, elec- tro-techn. ingenieur, Mozartstr 31; C. Koppen en fam, rijksambtenaar, Ravel- str 29; H. A. M. Hulsmans en fam, arts, Mozartstr 65; H. R. van Domselaar en fam, natuurk. ingenieur, Rossinistr 4; W. Vink en fam, bioloog, Rossinistr 14; W. Bolle en fam, Munnikenstr 81; G. A. Volwater en fam, electro-monteur, Levendaal 39; S. G. C. Mijnhijmer en fam, magazijnbediende, Haarlemmerstr. 216a; H. van Beelen en fam, wetensch. medewerker, Mozartstr 21; G. D. Socci en fam, chauffeur, Breestr 84; A. Ros kam. Van Zanten, Kaarsenmakersstr 7; E. van der Voorst-Oudshoorn, Kaar senmakersstr 7; J. van Weizen, recep tionist, Koninginnelaan 48; G. Hoek stra, kleuterleidster, Ravelstr 6; G. A. Leurdijk, onderwijzeres, Zoeterwoudse- weg 64; J. W. Monster, Oude Singel 162; P. A. A. M. Sleijffers, Klikspaanweg 38; J. W. Slingerland-Van Niedek, Kaar senmakersstr 7; L. P. Ouwerkerk, tech nicus, Cobetstr 62; J. Kooijman, ver pleegster. Witte Rozenstr 18; C. J. van Kuijen, Garenmarkt 17; T. Greijdanus, rijksambtenaar, Rijnsburgerweg 10; M. C. Verhoeven-Bogaards, kantoorbedien de, Mozartstr 43; H. van Doesburg-De Bruin, textielarbeidster, Beatrixstr 32T J. J. Spoor, vertegenwoordiger, Joh. de Wittstr 16; P. H. M. van Tetering, Klik- spaanweg 46; A. Zuijderduijn, hulp in de huish., Rijnsburgerweg 31E; M. B. Dukkers van Emden, Boisotkade 2; D. F. Cobet, Vivaldistr 31; J. E. Alexan- der-Emmen, Ravelstr 29; M. L. Broe- kema, secretaresse, Rapenburg 83; C. H. J. M. Ypinga, onderwijzeres, Thorbecke. str 35; J. H. Beije, tandarts, Hooigracht 59; A. E. van Royen, heilgymnaste- masseuse, Witte Singel 79; T. Steen hard, rijksambtenaar, Moddermanstr 22; C. L. S. A. van der Maat, Herengracht 13; L. Stapper, Kaarsenmakersstr 7; H. Bontje-Buseman, boekhoudster, Munni kenstr 49; A. M. F. Gallert-Matthijsen, Muldersstr 34; P. J. Millaard, employé scheepv. mij, Hoge Rijndijk 72; J. M. N. C. Feilzer, Rapenburg 7; T. G. van den Bossche, metselaar, Plantsoen 1; K. Vollemans, Leliestr 55; M. J. A. M. Wit- teman, physisch assistent, Vondellaan 18; P. F. H. van Proosdij, auto-monteur, Roodborststr 16; E. M. Evers, verpleeg ster, Rijnsburgerweg 153; H. J. G. M. Gillissen, militair. Groenhazengracht 12; M. C. Kroon, Schelpenkade 45; B. van Leer, Klikspaanweg 46; H. A. de Boer, kantoorbediende, Utr. Veer 14; J. T. M. Schrama, handelsagent, Bachstr 260; J. A. de Jong, medisch analyste, Apothe- kersdijk 31; F. T. M. Spieksma, bio loog, Joh. de Wittstr 4; A. S. Berre- voets, Magd. Moonsstr 90; H. C. de Bruljn, Korevaarstr 11c; M. C. Zwaan, Anna van Burenhof 24; B. A. W. A. Elands, LI. verpleegster, Hooigracht 11- 29; J. C. M. Oliehoek, Rich. Holstr 11; R. P. Beunder, Vreewijkstr 21; M. H. P. M. Nyst, Oude Vest 47; C. M. A. Ver- groesen-TUsmans, St. Jacobsgracht 1; P. Sol, LI. verpleegster, Witte Singel 27; B. Dumasij, militair, Noordeinde 2a; M. Plomp, Hooigracht 38; J. E. van der Struif, verpleegster, Rijnsburgerweg 10. W. G. A. van Sebille, verkoopster, Zoe- terw. singel 40a; P. A. Vessies, winkel chef, Steenschuur 11; L. P. M. van der Neut, employé verzek. mij, Leuvenstr 40; J. Lucas-Rappard, Roodenburgstr 10; P. J. M. Kruijtzer, Klikspaanweg L. P. Michon, grossier, v. Bemmelenstr 32; H. Groenhuijzen, rijksambtenaar, Melch. Treublaan 25; C. A. van Gronin gen, kantoorbediende, Jac. van Cam- penlaan 35; P. Klementschitsch, Plant soen 51; J. A. de Lint, Hooigracht 12; A. Meenihorst, 1.1. verpleegster, Rijns burgerweg 10; A. C. van Westendorp, verpleegster, Rijnsburgerweg 10; J. M. Visser, ass. huish., Rijnsburgerweg 10; N. H. Wiersma, ass. huish., Rijnsbur gerweg 10; G. Stienstra, ass. huish., Rijnsburgerweg 10; L. Keen, ass. huish., Rijnsburgerweg 10; A. Boomsma, ass. huish., Rijnsburgerweg 10; J. S. Meijer, ass. huish., Rijnsburgerweg 10; A. A. Okma, ass. huish., Rijnsburgerweg 10; K. F. van de Weerdt, dienstbode, Do- zijstr 21; C. J. A. Birnie, v. d. S. Bak- huyzenlaan 6. LEIDERDORP Geboren: Pieter z.v. J. v. Sandijk en L. A. Vermond. Ondertrouwd: Cornells Anker 26 j., te Zoeterwoude, en Emmy G. Ver kuil 28 j., toek. adres: Hélène Swarth- pLantsoen 15; Johannes Karstens 24 j. en Gerredina Smid 24 j., te Leiden, toek. acLre£ Lammenschansweg 111, Leiden. Getrouwd1; Kees Kranenburg 37 j. en Catöiarina M. C. Mulder 34 j., te Leiden. Overleden: Eewoud v. Wilgen 64 j. e.v. E. J. C. Truijers; Jacob Nag- tegaa! 65 j., e.v. H. J. v. Wieringen. DE POLARIS De Polarisraket is in het brandpunt van de belangstelling komen te staan sinds de Amerikaanse aanbieding om deze raketten ter beschikking van Europese landen te stellen. Deze aanbieding veroorzaakte een politieke storm in Engeland, Frankrijk en Duitsland. Vijf jaar lang heeft men in de Ver. Staten gewerkt aan de ontwik keling van de Polarisraket. In juli 1960 was de Polaris gereed. De Po laris kan worden afgevuurd door duikboten onder water. Een atoom- duikboot kan 16 van deze raketten afvuren. De reikwijdte van de Pola risraket is thans ca. 2500 km. Over twee jaar hoopt men de ra ketten een bereik te kunnen geven van 6500 km. Dan zullen er geen onbereikbare gebieden in Rusland en China meer bestaan. De onderzeeboot heeft de Polaris- raketten in plastic buizen a_n boord, dit geeft bescherming tegen het zee water. De raket wordt met behulp van geperste lucht door het water geschoten. Boven water komen de raketmotoren in werking en de ra ket zet koers naar zijn doel. Uiter aard bezitten de raketten allen atoomkoppen. Deze atoomkoppen zijn veel krachtiger dan de atoom explosie van 1945 in Japan. De ontwikkeling van de Polaris gaat nog steeds verder en per jaar kost deze ontwikkeling de Ver. Sta ten ca. 70 miljoen dollar. De total» ontwikkelingskosten zullen vermoe delijk 800 miljoen dollar gaan be dragen. Lockhead, Aerojet en Gene ral Electric zijn de belangrijkste „vaders" van de raket. De raket is 15 meter en de diame ter 2.5 meter. De Polarisreketten in de Ameri kaanse atoomduikboten kunnen al leen op een bepaald radiosignaal worden afgevuurd. Dit signaal wordt uitsluitend gegeven op bevel van de Amerikaanse president. D.F. VAM DER KEI O.H.U. 3 zetels P.V.4.A. loting tussen C. Brandsma; J. J. Voogd; mevrouw H. Singer-Dekker; H. B. Engelsman; J. C. Wilmans 4e zetel-PSP loting tussen H. Bovenkerk A. J. Bruggeman P. A. Burggraaf

Leidse Courant | 1963 | | pagina 5