Amerikaanse maatschappijen mogen prijs verhogen WOENSDAG 15 MEI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 8 Rembrandtgevel in Leiden onthuld Rembrandt zou zijn ogen niet ge loofd hebben. Uit de deur van het fonkelnieuwe Rembrandthuisje aan Weddesteeg dat door de echtgenote van Leidens burgemeester gistermid dag werd geopend, kwam een figuur die zijn evenbeeld moest heten. Er kan veel veranderen in drie-en-een- halve eeuw: deze Rembrandt droeg een lage sportschoen met rubberzo len w aarop gespen waren aange bracht, en achter de zeventiende- eeuwse gevel, die zojuist door mevr. Van Kinschot was onthuld, ronkten electromotoren van de Rotogravure- maatschappij. Velen waren gistermiddag van de plechtige onthulling van het Rem- brandt-geveltje, dat door de ddreCtie van de jubilerende Rotogravure Maatschappij aan Leiden was ge schonken. getuige. De gevel is ont worpen door de Leidse architect, ir. M. P. Schutte, en uitgevoerd door de aannemer Korswagen, die er zorg vuldig op heeft toegezien, dat het zeventiende-eeuwse idee goed ge volgd werd. Zo zal het de beschou wer opvallen, dat de gevel „vliegt", d.w.z. dat zij uit het lood staat, naar voren overhelt, zoals dit met zeven tiende-eeuwse gevels het geval is. Ook de Stadstimmerwerf aan de overzijde van het Galgewater toont deze „vlucht" in de bouwwijze, die in de gouden eeuw was voorgeschre ven. Mevr. Van Kinschot vervulde de plechtigheid door van de gevel een door de Rotogravure bedrukt doek omlaag te trekken. .De geno digden kregen toen kans een blik te werpen op dit aardige produkt van fantasie en vakmanschap. De eiken houten boven- en onderdeur geven het gewenste zeventiende-eeuwse ef fect, met daarnaast de luikjes die voor die tijd eveneens kenmerkend zijn. Goed-geslaagd is de aansluiting van het glas in lood op het steen, de driehoekige vormgeving met de grappige trapgeveil die het geheel bekroond. Het enige bezwaar is, dat het bouwwerk al te nieuw is. De tijd zal nog het hare moeten doen. Er moet op de nieuwe steen een patine van echtheid komen. De architect heeft im elk geval met de beperkte maten, die hem gelaten waren, een goed resultaat kunnen bereiken, en resultaat dat belangstellenden méér bevrediging zal schenken dan de steen, die voor dit geveltje plaats heeft gemaakt. Zoals men zich zal herinneren is het de bedoeling de gevel uit te breiden tot een Rem brand t-m use trmpj e. Historie De directeur van de Rotogravure maatschappij, de heer J. C. Stafleu, gastheer, samen met zijn mededirec teur mr. S. C. H. Coebergh, bena drukte in zijn rede vóór de onthul ling, dat de maatschappij zich be wust is op historische grond te wer ken. Niet alleen in de kwaliteit van de grafische arbeid, maar ook met deze sternen hommage aan de schil der heeft men aan deze gedachte vorm wilien geven. Dank zij de me dewerking van gemeente en Laken hal was het mogelijk in de gevel 17e-eeuwse gevelankers te verwer ken. De directeur zeide te hopen, dat het huisje binnen twee jaar gereed Herinnering voor aspirant-kiezertjes Twee kleine Nederlandertj es uit Zaandam hebben vanmor gen tevergeefs een tocht naai de stembus gemaakt. Ze had den wel een oproep ontvangen. Het waren Nicolaas Zonjee, één jaar en Joannes Zonjee, bijna drie jaar. Onder de hoe de van vader ging het twee tal naar het stemlokaal. De voorzitter van het stembureau liet de beide jeugdige kiezers, die ten onrechte waren opge roepen, in het bezit van hun kaart als herinnering voor la tere jaren. De luchtvaarttarievenoorlog Kennedy dient wetsvoorstel in De Amerikaanse raad voor de bur gerluchtvaart heeft besloten geen strafmaatregelen te nemen tegen de Amerikaanse luchtvaartmaatschap pijen, als zij hun tarieven op de At lantische routes met vijf procent ver hogen. De verzachting van de maat regel van de Amerikaanse raad voor de burgerluchtvaart de prijzen op de Atlantische routes niet te verhogen is geschied op advies van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Minister Rusk stelde dinsdag in 'n brief aan de voorz. van de raad, Alan S. Boyd, voor, de maatregel zodanig te wijzigen, dat de lucht vaartmaatschappijen niet door bui tenlandse strafmaatregelen kunnen worden getroffen. De voorzitter van de raad heeft thans de maatschappijen laten we ten. dat in verband met het advies van minister Rusk, de op 1 mei van kracht geworden instructies worden verzacht. Hiermee is thans de mo gelijkheid geschapen voor de twee Amerikaanse luchtvaartmaatschap pijen (TWA en PAA) om, evenals de andere leden van de IATA (Inter national Air Transport Association) de prijzen op de Atlantische routes te verhogen. Zij moeten echter eerst nog toestemming van de raad heb ben hun tarieven te herzien. De IATA had vorig jaar septem ber besloten de tarieven te verho gen. CANADA HANDHAAFT PRIJZEN Volgens betrouwbare kirnagen In Ottawa zal Canada zijn standpunt handhaven en de prijzen niet ver hogen. Dit betekent, dat de prijzen op de Atlantische routes van en naar Canada vijf procent lager zullen zijn dan die tussen cte V.8. en Europa. zal zijn. Het is de bedoeillng door de inrichting zoveel mogelijk de sfeer te scheppen, waarin Rembrandt ge leefd en gewerkt moet hebben. Als de gemeente haar bouw- en wegenplan gereed heeft en dus de Weddesteeg heeft plaats gemaakt voor een brede verkeersweg, zal die gevel zeker nog beter tot zijn recht komen. De maatschappij wil ook gaarne een bijdrage leveren aan een verbetering van de ligging van dit huisje als men het met de gemeente over uitbreidingsplannen eens kan worden. Receptie De plechtige onthulling die met ohampagne werd bezegeld, vond een feestelijk vervolg in een receptie in de Grote Pers van de Lakenhal, waarbij honderden van hun belang stelling blijk gaven. Het zou te ver voeren, zelfs maar een deel van de officiële en minder officiële verte genwoordigingen te vermelden. DE SPORTTOTO Zes deelnemers met dertien juiste uitslagen hebben zich vanddag bij het bondsbureau van de KNVB ge meld. Zij verdelen de eerste prijs bijeen gebracht door 578.117 deelne mers groot 225.884 hetgeen neerkomt op 20.706,- per persoon. Voor de tweede prijs van 67.765.20 hebben zich 242 totoïsten gemeld, Zij krijgen ieder 279,-. De extra-prijs van 33.882,60, zal aangezien er geen vijf gelijke spe len waren, in de toto nummer 83 worden opgenomen. RUNSBURG Diploma-uitreiking cursus bloemschik en bindwerk In de kantine van veiling Flora vond gisteravond de diploma-uitreiking plaats van de cursus bloemschik en bindwerk. De heer J. Schild, die samen met de heer C. v. d. Nieuwendijk uit Leiden dese cursus, welke was uitgegaan van de vereniging van kleinhandelaren In bloemen en planten alhier, opende dese avond met de cursisten, de voorzitter van veiling Flora de heer G. van Delft, en de raad van toezicht de heren C. Krom hout en S. Star, hartelijk welkom. Na het uitreiken van de diploma's door de heer Van Delft, sprak deze nog een kont woord. Aan de volgende personen werden de diploma's uitgereikt. Met zeer veel vrucht: mevr. Engberts Meyer te Katwijk Zee, de heren S. Nieu- weruburg en W. T. Nieuwemburg te Lei den; mevr. Loth-Verwer en de heer L. H. v. d. Post te H'azerswoude. Met veel vrucht: L. Noort, K. v. d. Eijkel, mevr. D. Kromhout-Star, mej. E. Star, mej. C. M. v d. Meer, mevr. VI ek- kert, B. de Mooij, mevr. M. G. Hovig- Scheutstra, L. v. d. Meer, K. van Nieu- kerk allen te Rijnsburg; M. Koppert en K. Imthorn te Valkenburg Z.-H., C. Ho- gewoning, Katwijk Binnen; mej. M. de Elzen te Noordwijk; A, Beukenex te Voorhout; A. T. en J. L. P. de Groot te De Zilk; J. en D. Duivenvoorde en mej. M. Jansen te Noordrwijkerhout; P. J. Bui telaar en J. Buitelaar te Voorburg; J. C. M. van Rijn te Wassenaar, L. Schrama te Oegstgeest, mevr. P. v. d. Post en W. A. Abswoude te Noordwijk; A. P. van Ger- ven te Hillegom; G. de Winter te Voge lezang en H. Spek te Leiderdorp. Met vrucht: J. Ravensbergen te Rijns burg en H. C. van Egmond te Leiderdorp. Tot slot van deze avond werd door de heer Van Gerven nog een film van cie bloemstukken in de eindles vertoond. WASSENAAR Getrouwd: P. Noordenbos met H. van Baaren; H. G. Maaskant met E. M. H. van Steen; J. van Veen met C. A. Arihk. Overleden: Leonardus A. Vogels 40 jaar; Klaag de Groot 67 j.: Wijntje A. H. Rodenburg 20 j. (Pijnacker); Anto- nius Th. v. Bokeloh 91 j. cNieuwer Am- stel); Antooh Ratelband 49 jaar (Den Haag). SCHEEPSBERICHTEN ABBEKERK 15 mei te Aqaba; ABIDA (t) van Curacao naar Port Fortin; ALGORAB 14 mei te Las Palmas; ALKAID 15 mei te Detroit; ALNITAK 14 mei van Santos naar Ri ode Janeiro; ALWAKI 15 mei te Hamburg; BANTAM 13 mei van t.g. Mani naar Bangkok; BENIN- kUST 14 mei van Freetown naar Abidjan; BONITA 14 mei van New Orleans naar La Ceiba; BREDA 14 mei van Porto Cabello naar Port of Spain; CALAMARES 15 mei te Co- rinto; IZALCO 15 mei te Pacasmay; KELLETIA (t) 15 mei te Shellha- ven; KINDERDIJK 15 mei te Ham burg; KORENDIJK 14 mei van Bre men naar Rotterdam; KOSICIA (t) 14 mei van Thameshaven naar Cu rasao. luister van bloemen President Kennedy heeft er dins dag bij het congres op aangedrongen een wetsontwerp goed te keuren, dait de Amerikaanse regerifig in staat zal stellen controle uit te oefenen op de luohtvaarbtarieven, van Amerikaanse zowel als van buitenlandse lucht vaartmaatschappijen, die op de V.S. Vliegen. De president heeft dinsdagmiddag het desbetreffende wetsvoorstel in gediend kort nadat de Amerikaanse raad voor de luchtvaart het advies de transatlantische tarieven niet ver hogen, had verzacht. Het wetsont werp geeft de raad voor de lucht vaart dezelfde bevoegdheden inzake tarieven in het luchtvervoer als die, welke de meeste regeringen van an dere landen hebben. In een begeleidend schrijven van het Witte Huis wordit gezegd, dat de V.S. zich niet vrijwillig de handen moeten laten binden. Verwacht wordt, dat het geschil morgen in een senaatscommissie zal worden behan deld als het nieuwe wetsvoorstel van president Kennedy behandeld wordt. Een woordvoerder van de Pan- American heeft bekendgemaakt dat deze maatschappij voorlopig de be staande tarieven zal handhaven, in afwachting van een opheldering van de toestand. Zoals gemeld willen de Amerikaanse luchtvaartondernemin gen het besluit van de Internatio nale Vereniging voor Luchttransport (IATA) om de transatlantische ta rieven te verhogen, niet uitvoeren. Het Canadese besluit de tarieven te verhogen, treft niet alleen de twee Canadese ondernemingen, maar ook de acht Europese maatschappijen, die op Canada vliegen. Zij kunnen nu niet de prijzen voor een retour- biljet met vijf procent verhogen. Dit geftót o.a. ook voor de KLM. Gistermiddag om half drie weid de tentoonstelling „Toonschaal '63" door burgemeester L. de Kool offi cieel geopend. De opening vond plaats in het Cultureel Centrum al waar de tentoonstelling wordt gehou den. In rijn openingswoord memo reerde burgemeester L. de Kool de vier vorige toonschalen. Toonschaal '63 is het eerste lustrum en dat moest iets bijzonders sijn. Reeds vorig jaar werd het idee geboren voor deze Toonschaal, die nu gewijd is aan de Voorschotense sierteelt en sierkunst. De gemeente ondervond heel veel medewerking van de burgerij bij de totstandkoming van deze Toonschaal. 36 Ingezetenen van Voorschoten, die zich bezig houden met de bloemen teelt, gaven spontaan hun medewer king en bij het zien van deze inzen dingen verwondert spr. zich erover, dat er zoveel schakering en zoveel variëteiten kunnen worden getoond. Deze tentoonstelling geeft dan ook aan die toeschouwer een inzicht wat de Voorschotense kweker en tuinder kan bieden. ALs bijzondere omstan digheid in dieze periode is het feit, dat vandaag het Cultureel Centrum stembureau is. Het is niet te ver wachten, dat een kiezer feestelijker ontvangen zal worden als hij heden het C.C. betreedt. Met een dank woord aan al de inzenders en aan a'l de medewerkers en aan dé organisa toren verklaarde de burgemeester „Toonschaal '63' voor geopend. Hierna volgde een rondwandeling door de tentoonstelling. Bij de ope ning waren aanwezig enige raads leden met hun echtgenoten, de deel nemers en hun echtgenoten, hoofden van dienst van de gemeente, en di verse anderen, die hadden meege werkt aan de organisatie. Toonschaal '83 is niet groot als we spreken van massa, maar wel groots van opzet, als we de inzendingen bezien. Er zijn heel wat specialiteiten. In de hal b.v. bloeiende dhrysartten in deze tijd van het jaar. De grote zaal van het Cultureel Centrum is bijzon der sfeervol en smaakvol ingericht Het onderwerp leent zich hier bij zonder toe. Het is kleurrijk en de coratief. Er zijn 3 inzenders met cac tussen en vetplawten, bijzonder fraaie collecties. De fa. Gerritsen bracht zelfs nog narcissen, een eigen kweek die nog van een naam moeten wor den voorzien. Fa. Stemerdimg stond er met zijn uitzonderlijk mooie bou- gainvtllea's in de zeldzame kleuren oranje, rose, lila. Vain deze fa. was ook een inzending van een aparte Sanaevieria, die nog ene n>aam had. Burgemeester L. de Kool viol de eer te beurt deze pla-nit van een naam Op de plaats in de Weddesteeg in Leiden, waar volgens de overlevering op 15 juli 1606 Rembrandt van Rijn is geboren, is dinsdagmiddag een zeventiende-eeuwse trapgevel onthuld. Aanleiding hiertoe was het vijftig jarig bestaan van de Nederlandse Rotogravure Maatschappij, welke op de plaats waar de gevel is opgetrokken haar bedrijfsgebouwen heeft. Foto: mevrouw Van Kinschot, echtgenote van de burgemeester van Leiden, die de gevel onthulde en daarna de deur van het huisje opende, had een ontmoeting met niemand minder dan de grote Rembrandt zelf, die sterke gelijkenis vertoonde met de hper J. G. van der Pompe, die de gevel heeft opgetrokken. Openbare les van dr. E. A. Loeliger De bloedstolling als onderwerp van ldinisch-wetenschappelijk onderzoek Lustrum „Toonschaal" '63 in Voorschoten te voorzien. Hij doopte hem „Fore- scate". Van de heer G. Odijk prijkt er een fraaie inzending orchideeën. Verder zien wij hier bijzondere as sortimenten tulpen, narcissen, lelie tjes van dalen, freesia's en anomo- nen. Midden in de zaal prijkit een sier lijk Hollandse molen. De fa.'s Koco, alLuminiumprodukten, Groeneveldt, aardewerk, en Het Paapje leverden bijdragen voor de decoratieve aan kleding van het geheel. Toonschaal '63 is inderdaad iets bijzonders, de kroon op het werk bij het eerste lus trum. De openingstijden zijn van 19.00 tot 22.00 uur en op donderdag 16 en vrijdag 17 mei van 16.00-18.00 uur en dan weer 19.00-22.00 uur. Zaterdag 18 mei bovendien van 14.00-18.00 en dan van 19.00-22.00 uur. Op 17 mei zal er bovendien van 8.30-9.30 uur een bloemsahikdemonstratie en een dia vertoning worden georganiseerd. De toegangsprijzen zijn laag, nil. 0.50 voor 16 jaar en ouder en 0.25 voor de jeugd tot 16 jaar. Als gevolg van de snelle groei van de klinische wetenschap gedurende de laatste jaren, hebben zich op het gebied van de inwendige geneeskun de talrijke deel-specialismen ontwik keld, die ten behoeve van de diag nostiek, therapie, opleiding en we tenschappelijk onderzoek ruime en goed geoutilleerde laboratoria nodig hebben. In 1954 werden aan de Leidse Uni versiteit de fundamenten gelegd voor een afdeling die zich in het bijzon der met de oorzaken, ontstaanswijze en behandeling van thrombose en met de problemen van de bloedstel- ping of haemostase zou gaan bezig houden. Dit resulteerde o.a. in de op richting van de Thrombosed!enst van het Nedenlandsche Roode Kruis voor Leiden en Omstreken. Thans wor den jaaiilijks meer dan 2000 patiën ten, lijdende aan een van de vele vormen van thrombose, door deze dienst behandeld. Door de voorspoe dige ontwikkeling van het Labora torium voor Haemostase Onderzoek kunnen thans lijders aan haemophi- live, de 2gn. bloederziekte, aanzienlijk beter behandeld worden wanneer zij een absoluut noodzakelijke operatie moeten ondergaan of door een on geval getroffen worden. Dit ge schiedt voornamelijk met behuLp van bloedplas-ma en geconcentreerde Voorts wordt veel wetenschappelijk werik verricht op het gebied van de bloedstollings- stooraiissen. Het klinisch-wetenschappelijk on derzoek kan vooral in dit deelspecia- lisme alleen verricht worden wan neer de onderzoeker met de theore tische grondslagen van het onder zoek vertrouwd is. Daartoe is ten zeerste nauwe samenwerking nood zakelijk met een speciaal in de ei- wifcbenzymologie geschoolde bioche micus, aangezien proteolyse een van die belangrijkste processen is bij het optreden van thrombose en bij het tot Stand komen van de bloedstel- ping. Ten tiweede maken de grote waarnemingsfouten, inhaerent aan de bepalingsmethodieken die bij het on derzoek gebruikt worden, en de ster ke variatie van de ziekteverschijnse len bij verschillende personen een nauwgezette statistische analyse, niet alleen van de resultaten van 'n on derzoek, maar vooral van de daarbij gebruikte methodiek, noodzakelijk. Ten derde moet de onderzoeker goed georiënteerd zijn omtrent het bedrag van de Stolilingsf actoren, zowél onder normale als ziekelijke omstandighe den. Aan de hand van voorbeelden be lichtte spreker, welke belangrijke fouten gemaakt kunnen worden wanneer men één van deze drie be langrijke aspecten veronachtzaamt, en wat de mogelijke oorzaken zijn van de Babylonische spraakverwar ring en vele tegenstrijdige menin gen o-p dit gebied.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 8