Kringen Leiden en Duinstreek van LTB uiten heftige kritiek op Landbouwschap VEEL BIJVAL VOOR ULTIMATUM Voor Leidse kantonrechter HET RIJMENDE PAARD £iefde met eett Moafdteüet WOENSDAG 15 MEI 1803 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 Tijdens de in „De Bucht" te Lei- Vanzelfsprekend verdedigen boven den gehouden buitengewone leden- genoemde functionarissen het beleid vergadering van de Kath. Land- en van het Landbouwschap aan de hand Tuinbouwbond Kring Leiden en van reeds bereikte resultaten alsmede Kring Duinstreek hebben beschou- met verwijzing naar het manifest van wingen over het Landbouwschap de voorzitters van de drie centrale heftige discussies uitgelokt, waarin landbouworganisaties en de drie pen en bekwam o.fn. een hersen schudding. Verdachte zou hebben getracht en kele voor hem rijdende bromfietsers, die naar zijn zin te langzaam reden, op het rijwielpad langs de rijksweg te passeren. Juist naderde uit te te genovergestelde richting de wielrijd- ster en een frontale botsing vond plaats. Verdachte ontkende dat de botsing zijn schuld was; het meisje kwam in eens op de linker weghelft. „Zeker om zelfmoord te plegen," merkte de officier op. Het bleek dat verdachte reeds her haaldelijk is veroordeeld wegens te Roekeloos rijden en verkeersfOut. ,hard r«d«n; hoeveel maal, hij kon de bestuursfu< nctionarissen een oor deel konden geven over deze kwes tie sloot de voorzitter de vergade ring. Haagse Rechtbank Vonnis op jhét niet opgeven. m t, ro officier van justitie bij de De officier van justitie vond het felle kritiek op het Landbouwschap centrale landarbiedersbonden, waarin Haagse rechtbank was van oordeel, een schandelijke wijze van rijden en werd geleverd. Men vroeg rich in werd verklaard, dat het Landbouw- da, KII motorryd<!r, j, v, d. W. uit eiste 100 boete, 14 dagen gevange- toenemende mate af, wat het Land- schap de agrar.ers vele voordelen Boskoop roekeloos had gereden, doch nisstraf voorwaardelijk en ontzegging bouwsehap doet in het belang van de heeft bezorgd. dat een 42-jarige leesmaphouder uit der rijbevoegdheid gedurende 0 agrariër; men toonde rich diep ge- In een uit malum stelt een groot deMifde gemeente, een vèrkeersfoilt maanden troffen door het „misplaatste optre- deel van de landelijke afdelingen de ^ad gemaakt den van het Landbouwschap In Hoo- huidige leden van het Landbouw- 1n„ f:eveen" en achtte het structuurbe- schap aansprakelijk voor de vele mis- Op 27 augustus stak deze nl. met eid van het schap „volkomen toestanden in het landbouw- en vee- dedoo*i ^em bestuurde auto op de mislukt". „Geen verzuiling, maar teeltbedrijf. Gevraagd wordt in dit Zuidkade naar rechts de weg over, eendrachtige samenwerking in een ultimatum om door middel van een omdat hij zijn auto links van de ka- grote organisatie, met of zonder vrije stemming tot een democratise- de zoals voorgeschreven had ge- Landbouwschap, daarin ligt onze eni- ring van het Landbouwschap over te parkeerd. ge kracht", zo werd naar voren ge- gaan. Ook werd de wijze, waarop Op dat moment naderde uit de te- bracht. het Landbouwschap kort geleden in genovergestelde richting de motornj- Hoogeveen tegen de z.g. vrije boeren der, die met grote snelheid reed. Een De vergadering werd voorgezeten optrad, ten scherpste afgekeurd. botsing vond plaats, waarbij de mo- door de heer P. C. van Rijn (voorzit- torrijder o.m. een hersenschudding ter Kring Leiden). Achter de be- Vrije stemming geëist. en breuk der linkerschouder opliep, stuurstafel waren verder aanwezig mr De aanvallen op het Landbouw- Wegens veroorzaken van zwaar li Als u nü een nieuwe foto- of filmcamera koopt, is uw oude fototoestel 7.50, 10." of 15." waard den met die gevolgen, die verdachte zelf van zijn roekeloosheid had orwteTVonden. Een en ander tegen el kaar afwegende kwam hij tot de eis van 50 boete subs 10 dagen alsmede de onvoorwaardelijke ontzegging van de rij be voegheid voor de tijd van 1 jaar. „Het heeft mij al veel geld gekost en de gevolgen hiervan ben ik nog steeds niet te boven", benutte verdachte zijn laatste woord om uiterste clementie te vragen. Hoewel de kantonrechter bereid was de geld boete tot 40 subs 8 dagen te ver lagen. vonniste hij, gezien de ernst van het feit, t.a.v. de rijbevoegdheid conform de eis. Aetherklanken DONDERDAG 16 MEI 1963 HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. (Advertentie) 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00-24.00 NCRV. tegenstelling tot die in gemelde „Delftse zaak" achteraf het gevaar van zijn handeling wel had ingezien, beperkte de officier zijn eis tot twee geldboeten van 125 subs 25 dagen alsmede de voorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden, proeftijd 1 jaar. Er ontstond hierna nog enige span- - - „Eén dergelijk geval speelde zich ning tussen de kantonrechter en ver en breuk der linkerschouder opliep. enj,ge maanden geleden onder Delft daohte toen de laatste tijdens „zijn c -r- Wegens veroorzaken van zwaar li- en veroorzaakte onder meer in de laatste woord" te kennen gaf, dat hij T. Brouwer, secretaris van de KN schapsbeleid werden zoveel mogelijk chamelijk letsel door schuld, had de pOTS u|teraard nog ad vrij veel be- Gevaarlijke stunts. BTB en lid van de Tweede Kamer, opgevangen door het bestuur achter autobestuurder zich nu voor de de heer E. M. J. Kolfschoten, voor- de tafel De slotaanval kwam van de Haagse rechtbank te verantwoorden, zitter van de LTB en lid van de zijde van de afdeling Zevenhoven Verdachte zei, dat hij de motor- vuci C1J WC1VI Tweede Kamer, mr J. F. Biesheuvel, toen de heer P. A. v. d. Hulst „ter rijder door de bocht zag komen, op deeld tot 500 boete en een onvoor- secretaris van het Landbouwschap bestendiging van de orde en de rust pl.m. 200 meter afstand. Hij meende waardelijke Intrekking van zijn rij en drs N. H. van Wersch, secretaris op het platteland" een vrije stem- voldoende tijd te hebben de weg nog bevoègheid voor de tiid van - i nvorsf-plrc-r» r - - - - zich met een voorwaardelijke intrek- roering". „De betreffende verdachte king van zijn rijbewijs wel wat al te toonde toen absoluut geen schuldige- zwaar gestraft vond. De kantonrech- voel en werd in hoger beroep veroor - ter repliceerde vrij scherp, dat ver dachte dank zij het betoonde schuld gevoel er tamelijk clement van af kwam gezien het meeT genoemde Het gevolg van zes pilsjes. Dat voor vele weggebruikers „Geen alcohol bij snelverkeer" nog steeds dachte een voor hem rijdende auto een holle leuze is, manifesteerde zich met een snelheid van ca. 125 km/u weer eens in de zaak tegen een 19 van de LTB, die bereid werden ge- ming eiste over het orgaan, dat de te kunnen oversteken. maanden" Aldus de officier, mr. C. vonnis in de „Delftse zaak". Hij zag vonden om met de besturen en de leden zal besturen en de samenstel- gen 36-jarige bakker, die getuige Sluijk, tijdens zijn requisitoir tegen dan ook geen teirmen van de eis af leden van de kringen Leiden en ling hiervan. Deze eis kreeg luide van het ongeval was geweest ver- een 36-jarige vertegenwoordiger uit te wijken en veroordeelde dus con- Duinstreek in discussie te treden over bijval Vanuit de zaal, maar nog voor klaarde als getuige, dat de motor- Leiden, die terecht stond omdat hij form. de huidige ongunstige situatie in de rijder met minstens 60-70 km snel- in de avond van de 31-ste januari jl. veehouderij en de door de afdelingen heid reed en de verdachte met zijn op Rijksweg 4A met zijn auto twee gewraakte structuur van de LTB én j- a j? n w?-\j auto zich reeds op de rechterweghelft uiterst gevaarlijke stunts had uitge- het Landbouwschap. Lj/LIjIljILjLXEjLi bevond. Doordat de motorrijder ech- haald. Uit het onderzoek ter zitting Deze buitengewone leden vergade- rrijp T ITlTlHAJ ter voor ®etui8e moest uitwijken, zou kwam namelijk naar voren, dat vOf-| ring vond mede zijn aanleiding in het 1 Cj LjEjIIJEjIM hij tegen de auto zijn gevlogen. feit. dat er door de aanhoudende Daarentegen verklaarde een auto- materiële zorgen op menige boerde- UP 44 mei a,s- wortlt te beiden spuiter, die op de motor achter het rechts was gaan inhalen en vervol- jarige rijwielhersteller uit de Zilk, lij grote ontevredenheid is ont- weer de eerste grote lammerenmarkt slachtoffer reed, dat hij bij nadering gens scherp naar links sturende de die na zes glazen bier op een geleend 9taan inzake het structuurbeleid van van Jaar gehouden. De periode van verdachte nog met zijn auto de betreffende auto had „gesneden" toen motorrijwiel aan het stunten was ge- hel Landbouwschap. Reeds in 1960 van zes weke1n' waarin genoemde weg overstak. Op grond van déze ver- hij tot de ontdekking kwam, dat er slagen. In de late avond van de 2de werd op de algemene jaarvergadering lammerenmarkten worden gehouden, klaring, eiste de officier 200 boete, voor deze op korte afstand ook nog september haalde hij namelijk tot van de LTB met algemene stemmen vo?' ™c Leidse veemarkt zeer be- benevens intrekking van het rijbe- een vrachtauto reed. Er volgde na tweemaal toe een voor hem rijdende besloten om de vertegenwoordigers lattSrÜk, aangezien dan duizenden wijs gedurende 2 maanden. deze „snijmanoeuvre" uiteraard een bus in en wel via het linkerwegge- bij de resp. Schappen sterker nog lammeren ter markt worden aange- £je verdediger, mr. J. M. Casille vrij hevige botsing waarvan de ge- deelte van de Herenweg te Noord- dan voordien verantwoordelijk te v°erd. wees erop dat de getuigen-verklarin- volgen wonder boven wonder slechts wijkerfoout. De eerste keer ging alles stellen voor de situatie in de land- Algemeen wordt dit jaar, zij het gen tegen over elkaar staan, doch beperkt bleven tot een grote mate- goed. De tweede keer vloog hij radi- bouw, speciaal ten aanzien van de vee als gevolg van de strenge winter dat een derde getuige had medege- riële schade en enkele niet ernstige caai tegen een auto op, die op dit houderii. Gezien de huidige zeer pre- mogelijk iets later dan andere jaren, deeld, dat verdachte de weg reeds verwondingen van de betrokken moment de bus tegemoet reed; Be- caire situatie vooral t.a.v. de laat- een grote aanvoer en een goede han- was overgestoken. PI. concludeerde partijen. Verdachte gaf toe, dat hij houdens zijn ontkenning van enige ste groep zijn de voorstemmers del verwacht. Over het algemeen zijn tot vrijspraak. het grote gevaar van zijn handeling dronkenschap had verdachte weinig van dit besluit tot de conclusie ge- de verwachtingen voor 1963 hoopvol. Vonnis op 28 mei. destijds niet had gezien en hevig was of niets tot zijn verdediging aan te geschrokken toen hij bemerkte, dat voeren. „Ik heb zelf de nadelen ervan „Bromnozem.er ook nog een vrachtauto op de weg moeten ondervinden, want ik moest zat. „Ik reed al geruime tijd achter alles zelf betalen en heb 't tengevolge „Dat zijn nu weer echt van die die andere auto aan en kon niet links van de" klap ruim 5 maanden in het bromnozem-manieren," zo constateer- inhalen omdat hij teveel over de as ziekenhuis gelegen". „U heeft de ge- de de officier van justitie, inzake de vpj de weg zat". „Op- mijn aanhou- handelswijze van een 18-jarige bloe- dende lichtsignalen reageerde de be- ucoiroimc u>cimjs6, uct «c uitiDmiuK- r_ f mist uit Oegstgeest, die terecht stond stuurder slechts met handgewuif en den in de verhouding tussen ko9tén Z18.?1? JJJi t'ronlneen «eert jjf* Pia" omdat hij op zaterdag 8 sept. te ik werd toen Zo kwaad, dat ik hem maar van wel", bevestigde verdachte en opbrengsten tot een wanverhou- ?m f l f Rijnsburg met zijn bromfiets eeh bot- vol gas rechts voorbij ben gegaan nadrukkelijk. Hoewel de officier het ding zijn gekomen, zodat er zonder V® *7 sing had veroorzaakt met een hem met alle gevolgen van dien verklaar- alcoholgebruik als een strafbezwa- meer van een volkomen mislukking °aaï" HamDurg en naar Amsterdam en tegemoetkomende wielrUdster. Het de hij zijn roekeloze overtreding. Ge- rende omstandigheid Liet gelden, wil- van het landbouw-sturctuurbeleid "ot ter aam. voor net eerste aan loop- mejsje wer(j tegen de grond gewör- zien het feit, dat deze verdachte in de hij anderzijds wel rekening hou- kan worden gesgproken. werd gister- J"ar ,w?,rdt «erekcnd T,' "n tekort «vond door het overvol* deel van van 140.000, voor welk bedrag een KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgen gebed. 7.15 Muziekprogr.. strip voor de jeugd en act. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.15 Comm. op de uitsla gen Tweede Kamerverkiezing. 8.25 Liohte grammofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9 .35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 NCRV- lied. 10.03 Kerkorgelconcert. 10.15 Morgendienst. 10.45 Geestelijke liede ren in Friese berijming. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Geestelijke lie deren. 12.00 Middagklok noodklok. 12.04 Lichte muziek. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Mededelingen t.b.V. land- en tuinbouw. 12.38 Draaien maar!!! 12.55 Katholiek nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Draaien maar!!! 13.40 Wissewassen. licht programma. NCRV: 14.00 Bondsdag Gereformeer de Vrouwenvereniging. 14.45 Klas sieke grammofoonmuziek. 15.00 Klas sieke en moderne orkestwerken (gr.) 16.00 Bijbeloverdenking. 16.20 Cello en piano: klassieke muziek. 16.50 Grammofoonmuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Schoolzang. 17.40 Beursberichten. 17.45 Metropole-or- kest: amusementsmuziek. 18.15 Sport- rubriek. 18.30 Licht instrumentaal ensemble. 18.50 Jaarvergadering vati het Verbond van Protestants-Chris telijke werkgevers in Nederland. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Koorzang: Gewijde muziek. 19.30 Radiokrant. 19.50 Politieke lezing. 20.00 Operaconcert (gr.) 22.00 Kerk orgelconcert. 22.30 Nieuws en SOS- berichten. 22.40 Avond overdenking. 22.55 Boekbespreking. 23.00 Opera concert (verv. gr.). 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 290 M. komen, dat dit besluit tot dusverre in de praktijk geen enkel effect heeft gesorteerd. Het besluit kwam uitvoe rig ter sprake. Uit de discussie bléek, dat zich onder de kringleden zeer vele voorstemmers bevonden. Ook de in landbouwkringen algemeen heersende mening, dat de moeilijkhe- VLIEGDIENSTEN VANAF EELDE Eén commissie uit ondernemers volgen van die 6 pilsjes dus wel ge- wetén", merkte de kantonrechter, W. de Koning, nog op „Reken avond door het overgrote deel vdn de aanwezigen volkomen ppHapIH garantiefonds is gesticht, waarin het bedrijfsleven voor de helft deel neemt. De andere helft zou dan moe ten worden opgebracht door de pro vincie Groningen, de provincie Dren the en de gemeenten Assen en Eelde. Gedeputeerde Staten van Groningen hebben thans voorgesteld aan provin- Tienduizenden soorten grassen in onderzoek De Nederlandse Organisatie voor ciale staten deel te nemen in het ga Zuiverwetenschappelijk Onderzoek rantiefonds met een bedrag van heeft prof. dr. C. G. G. J. van Stee- 25,000. De commissie die het plan nis, hoogleraar in de tropische bota- heeft gelanceerd gaat ervan uit, dat nie aan de rijksuniversiteit in Leiden na de aanloopperiode zonder verlies en directeur van het Rijksherbarium kan worden gewerkt. De vluchten aldaar, een subsidie verleend voor de zouden worden uitgevoerd door bewerking van de familie der gras- Schreiner Aero Contractors, sen van het Maleise gebied. Deze wetenschappelijke arbeid wordt ver richt door de heer Ch. Monod de Froi- deville in Bergen (Noord-Holland) oud-bestuursambtenaar in het voor malige Nederlands-Indië en sinds 1957 honorair medewerker aan het rijks herbarium in Leiden. Dit werk zal deel uitmaken van de „Flora Male- siana", waarvan tot nu toe vijf de len zijn verschenen. Kastelenmuseum opent 29 mei De officiële opening van het Inter nationale Kastelenmuseurn in Kas teel Posendael te Rozendaal (Gld.) Is thans definitief vastgesteld H&rmoh omi/m nmncmm De grassen vormen een der belang- woensdag 29 mei. Het museum bevat rijkste families van „hogere plan- maquettes, foto's en plattegronden ten". Zij worden het hun circa van kastelen uit diverse landen. Zij vijfhonderdvijftig geslachten en zijn eigendom van het Internationale tienduizend soorten in verscheiden- Kastelen Instituut, heid weliswaar overtroffen door de „composieten", een familie met onge veer duizend geslachten en vijftien- De 84-jarige heer W. Dijst, die duizend soorten, maar de grasvegeta- gisterenmiddag in Amsterdam bij het ties bedekken niet alleen het groot- oversteken op een zebrapad door 'n ste deel van het bewoonbare aard- personenauto, bestuurd door een 21- oppervlak, zij leveren tevens het jarige leerling-verpleegster werd aan- voornaamste voedsel voor de mens gereden, is vannacht in het Wilhel- en zijn vee in de vorm van granen minagasthuis aan zijn opgelopen ver en gras. wondingen bezweken. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Lichte grammofoon muziek. 7.30 Commentaar op de uit slagen van de gisteren gehouden Tweede Kamer-verkiezingen. 7.40 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Neiuws. 8.15 Herhaling commentaar op ver kiezingsuitslagen. 8.25 Lichte gram- mufoonmuziek. 9.00 Ochtendgym nastiek voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Oude kamermuziek (gr.) 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeids vitaminen (gr.). 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Huishoudelijke zaken, praatje. 11.15 Oude kamermuziek. 11.50 Boekbespreking. 12.00 Dansor- kest en zangsolisten. 12.30 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Lichte grammofoonmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, even tueel actueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Licht or kest. 14.00 Viool en piano: moderne muziek. 14.30 Voor de vrouw. 15.05 Lichte grammofoonmuziek. 15.30 Pianorecital: moderne muziek. 16.20 Lichte grammofoonmuziek voor de jeugd. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Pianorecital: amusements muziek. 18.30 Sportpraatje. 18.35 Ge sproken brief. 18.40 Licht instrumen taal trio. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Carrousel: licht programma. 20.00 Nieuws. 20.05 Radiophilharmonisch orkest en soliste: moderne muziek. 21.05 De straaljonk, hoorspel. 22.10 Koor en symfonie-orkest (gr.). 22.30 Nieuws- en mededelingen. 22.40 Ac tualiteiten. 23.00 SportactuaLiteiten. 23.10 Discotaria. 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. KRO: 14.30 Voor de vrouw. 15.15 Pauze. 15.3015.45 Voor de kinde ren. 19.30 8 x Europacup, documen tair programma. NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Actualiteiten. 20.45 Kunstkroniek. 21.15 Uitkomst, toneel stuk. 22.35 Epiloog. NTS. 22.45—22.50 Journaal. 41) Daar ben ik nog niet klaar voor. Er is een eigenaardige uitdrukking, die ik van je wil vastleggen, Meg. Iets, dat zo essentieel een deel van je vormt, dat het het hart is vain het portret. Ik kan het niet forceren. Wanneer ik klaar ben hij draaide zich om en keek haar vast aam wanneer JIJ klaar bent, 2ullen we daar aan beginnen. Meg was verbaasd. Ik begrijp niet begon zij. Guy lachte geruststellend. Maak je niet berorgd. Het zal komen, wanneer ik dat wil. Duim maar goed voor me. Ik geloof, dat het iets heel bijzonders wordt. Meg staarde naar het doek, juist zoals Guy had gedaan. Ze tel lang- langzaam: Het is moeilijk te ge loven, dat een portret van mij, hoe goed ook geschilderd, iets „bijzon ders" kan worden. Zij schudde het hoofd. Ik ben zelfs niet knap. Guy keek haar nadenkend aan. Hij zei: Neen, je bent niet knap. Maar I Vertaling: J. A. W. VAN HACHT je onderschat je zelf, Meg. Je bezit iets meer dan knapheid. Iets dieps, en warms em bevredigends. Een kwa liteit van hart en geest, die duidelijk naar buiten straalt. En dat is, wat jé JOU maakt. Hij zwaaide met zijn hand naar de ezel. Dat wil ik op het doek vastleggen. Weet je, een goed portretschilder ik zeg niet, dat ik dat bem maar dat probeer ik te worden een GOED portretschil der probeert meer te geven dam een enkele gelijkenis een fotografische reproductie vam een persoon. Hij probeert het wezen van het indivi du weer te geven wat je zou kun nen noemen, de ziel van die persoon. Hij glimlachte zachtjes. Begrijp je het? Mèg knikte. Ja Ik ik vermoed dat dat het is, wat het werk zo fascinerend voor je maakt. Guy knikte. Ja. En Vandaag of morgen, wel dra, zul je jezelf hier zien zoals IK je fie. Hij keek haar gespannen en doordringend aan. De persoon, die ik voel dat je bent, Meg. Even beantwoordde Meg zijn blik. Zij dacht, als zo vaak tevoren, dat niemand anders in de wereld zulke intens blauwe ogen kon hebben als Guy. Onder die lange blik kreeg zij een onverwacht gevoel van verlegen heid. Zij wendde haar bldk af, terwijl zij zo luchtig mogelijk zei: Ëen aardig persoontje, hoop ik. Guy greep haai' hand. De aardigste die ik ken. Hij glimlachte. Mogelijk ben ik be vooroordeeld ten gunste Van jou, Meg. Omdat je mij zo goed geholpen hebt. Hij knikte, terwijl Meg hem verrast aankeek. Je hebt ine voortdurend aangemoedigd. Zelfs in mijn somberste dagen. Toen ik me zo moedeloos voelde, dat ik het liefst de hele boel in elkaar had willlen slaan. Maar jij wilde me dat niet laten doen. Jij deed me moeizaam doorploeteren. Als ik tenslotte iets bereik Hij zweeg, bij het geluid van iemand, die op de deur van het huisje klopte. Wie kan dat in 's hemels naam zijn? Een ogenblikje, Meg. Hij liet haar hand los en begaf zich snel daar de andere kamer. Meg stond doodstil waar hy haar had la ten staan, denkend hoe tegenstrij dig Guy wel kon zijn. gespannen en kort, en dan, zoals vandaag, vrien delijk en aardig. Zij voelde zich vreemd verwarmd door de dingen welke hij gezegd had. Zij had in werkelijkheid ndet veel gezegd, maar hoe heerlijk, zo gewaardeerd te wor den. Tot haar verrassing hoorde zij de stem van Hugh aan de deur van de hut en toen zij naar de andere ka mer ging, zag zij hem met Hugh staan praten. Hij kreeg haar in het oog en zei: Hallo, Meg, ik was op weg naar huis van Ét. Alvyn en besloot een kleine omweg te maken om je een lift terug te geven. Meg kleurde van genoegen. Wat vriendelijk van je, Hugh. Dank je. Hugh staarde nieuwsgierig om zich heen, zijn handen onverschillig in zijn zakken, terwijl er een flauw glimlachje om de hoeken van zijn goedgevormde mond speelde, toen hij de rommelige verzameling van Guy's bezittingen zag. welke ondanks Megs bescheiden pogingen om orde in de chaos te scheppen in een toestand var permanente wanorde verkeerde. Dit is dus de schuilplaats van de artist. Het ziet er volkómen echt bo- hemiënachtig uit. Hoe vordert Megs portret, Harlyn? 'IfiEOTF Guy knee uy kneep zijn ogen dreigend half dicht. Goed genoeg, dank je. Ik vrees, dat het nog niet te bezichtigen is. Hugh trok zijn wenkbrauwen op. Wat jammer. Ik moet toegeven, dat ik een beetje nieuwsgierig ben om te weten, of je pogingen enkel tijdverspillen zijn geweest. Dat zou jaltimer zijn voor het door Meg be toonde geduld. Dat staat aan Meg te beoorde len, vind je niet? zei Guy met koele beleefdheid. Hij wendde zich half om. Laat ik je niet langre ophou- dene Griffel. Ik ga al. Ben je klaar, Meg? Ik had gedacht dat we, als we gauw voortmaken, vanavond misschien die nieuwe film in Penwarren konden gaan zien. Meg keek onzeker naar Hugh zich bewust van 'zijn woede om Guy's grofheid en tegelijkertijd van blijd- shcap omdat Hugh haai- was ko men halen en voorstelde vanavond samen uit te gaan. Ze zei: Ik ik kom morgen op dezelfde tijd, Guy. Guy keek haar niet aan. Hij zei kort: Morgen zal ik hier niet zijn. Ik zal je wel op Fernacre opbellen, wanneer je weer moet komen. Tot ziens. Tot ziens, zei Meg onzeker. Zij keek near Hugh en zag. hoe deze stond te staren naar het portret van Iris, dat boven de schoonsteen hing. Zijn stem klonk heel wat meer ge temperd, toen hij zei: Heb jij dat geschilderd, Harlyn? Hij vervolgde, bijna aarzelend: Het het is buitengewoon mooi. Guy keek hem woedend aan. Spaar me je applaus, Criffel. Neem Meg mee naar haar orgie van Cinemascope amuseer jullie. Ik heb werk te doen. En zonder verder nog een woord te zeggen verdween hij in zijn atelier en sloeg de deur ach ter zich dicht. Hugh 9taarde Meg aan. Poeh. Niet bepaald een toonbeel van gastvrijheid, hè? Meg keek hem ongelukkig aan. Je je was werkelijk grof. Hugh. Misschien bedoelde je het niet zo, maar Guy heeft een ellendige tijd achter de rug, en Ach, kom, mee, viel Hugh haar in de rede, terwijl hij haar arm greep. Laten we gaan. Hij wierp nog een laatste blik over zijn schou der op het portret van Iris. Ik moet zeggen, dat ik hier verrast door ben. De knaap moet enig talent bezitten. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2