Gordon Cooper kon gisteren niet de ruimte in De rassenstrijd in Amerika VERLAAT PRESIDENT DUVALIER HAITI WOENSDAG 15 MEI 1963 53e JAARGANG No. 15.928 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Geef 'm de ruimte (Amerikaans gezegde) Tel et. 2 0 9 3 5 - Red. 2001 5, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75, Adv. 18 et p. mm., Telefoontjes 1,50 MGR. G. DE VET NAAR ROME Mgr. G. de Vet, bisschop van Bre da, vertrekt donderdag van Schiphol maar Roone oma er deel te nemen aan de vergadering van de commissie van het leteenapostollaait. Hij wordt 22 mei terugverwachtDe vergade ringen vaaa zijn commissie zullen dan, nog voortgaan. Belgisch koningspaar in Engeland DuizendenLondenaars stonden dins dagmorgen in de regen bij het Victo ria-station om koning Boudewijn en koningin Fabiola van België bij hun aankomst voor een officieel bezoek van drie dagen te begroeten. Dit is het eerste bezoek van een Belgisch vorst aan Engeland sinds ruim een kwart eeuw. Zes Hunter-straal jagers van de Bfitse luchtmacht hadden de konink lijke Caravelle over het Engelse ka naal naar het vliegveld Gatwi<;k ten zuiden van Londen geëscorteerde Daar werd het koninklijk paar begroet door prinses Margaret en haar echt genoot Lord Snowdon. Koningin Elizabeth en de hertog van Edingburgh wachtten hun gasten op op het Victoria-station, waar zij met de koninklijke trein arriveerden. Het Franse mil j oenenschandaal HOOFDVERDACHTE MELDT ZICH De 61-jarige hoofdverdachte im Frankrijks grootste na-oorlogse bouw- zwendelproces, Fernand Pouillon, heeft zich dinsdag aangegeven. De rechtszaak, die reeds veertien dagen duurt, werd geschorst toen Pouillon geboeid werd binnengebracht. Zoals gemeld ontsnapte Pouillon in september van het vorige jaar uit een luxueus rusthuis, waarheen hij na zijn arrestatie was overgebracht. Hij zei te zijn gevlucht, omdat men hem had verteld dat het nog wel twee jaar zou kunnen duren, voordat hij terecht zou staan. „Ik was bang dood te gaan of gek te worden." Volgens de aanklacht hebben Pouil lon en acht van zijn medewerkers, die met hem terechtstaan, in totaal 15 miljoen frank (ruim elf miljoen gulden verduisterd. Dit geld was afkomstig van mensen, die meenden dat Pouillons maatschappij een groot woningcomplex aan de rand van Pa rijs zou bouwen. Onder de benadeel den neemt de staat de belangrijkste plaats in, doordat Pouillon enerzijds premies incasseerde voor woningen die nooit werden gebouwd, en an derzijds geen belastingen betaalde. De rechtbank besloot Pouillon door drie artsen te laten onderzoeken. Vandaag werd het proces voortge- .zet. De advocaten van de genoemde ouders zuilien de kwestie nu aan het federale hof van beroep in New Or leans voorleggen. Onderhandelingen Hongarije-Vatikaan vastgelopen De machtige Atlasraket met de capsule „Faith T' gereed voor de start van Cape Canaveral. Moeilijkheden met radarstation de oorzaak Nadat gisteren in Cape Canaveral urenlang met spanning was gewacht op de start van ruimtevaarder Gordon Cooper, moest de vlucht op het laatste ogenblik worden uitgesteld in verband met moeilijkheden .met het radarstation van Bermuda, waar een van de belangrijkste opsporingsstations is gevestigd. Vier uur en 55 minuten had Cooper, vastgebonden in zijn kleine kabine, gewacht op het sein, dat hem de ruimte in zou Reeds eerder was de start uitge steld, omdat een dieselmotor, die tot de normale uitrustingsstukken van de lanceerplaats behoort, niet wilde aanslaan. Vannacht werd officieel bekend ge maakt, dat het radarstation op Ber muda was gerepareerd en dat van daag een nieuwe poging zal worden gedaan om Cooper zijn vlucht van 22 omwentelingen om de aarde te laten maken. RUSSISCHE BELANGSTELLING VOOR CAPE CANAVERAL? iDe Amerikaanse kustwacht heeft Russische treiters gesigna leerd, die zich in de territoriale wa teren bij Zuid-Florida bevonden. De schepen waren uitgerust met elek tronische apparaten. Volgens het de mocratische congreslid Paul Rogers, die dit dinsdag in het parlement mee deelde, zou de regering de ruimte vaart, waartoe op de basis Cape Canaveral op Florida voorbereidingen worden getroffen, tegen Russische spionage moeten beschermen. In commentaar op Rogers verkla ring zei echter later een woordvoer der van het ministerie van defensie in Washington, dat de aanwezigheid van Russische vissersboten bij de kust van Florida niets bijzonders is. Bovendien bevinden de schepen zich in internationale wateren. Ook incidenten in Maryland Burke Marshall, Amerikaans on derminister van Justitie, die door president Kennedy naar Birming ham was gezonden met het oog op rassenconflicten aldaar, is dinsdag naar Washington teruggekeerd. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Justitie zal Marshall Mgr. Agostino Casaroli, onderse- rapporteren, dat hij het ingrijpen eretaris van het pauselijk staatsse- van federale troepen niet nodig air* M "cre'tariaat, die namens de H. Stoel i» Dit zou echter niet betekenen, dat Boedapest onderhandelingen voerde de drieduizend man federale troe- over de verhouding Kerk en Staat pen zullen worden teruggetrokken, en de daarmee verband houdende Militairen van de staat Alabama be- kwestie Mindszenty, is naar het Va- Leidse Courant verscnij- waken nog steeds punten waar zich tikaan terug voor nieuwe intsructies. nen waarin de uitslagen van opnieuw ongeregeldheden zouden Zijn onderhandelingen met de Hon- -r kunnen voordoen, doch hun aantal gaarse regering zijn vastgelopen, de Kam er-verkiezingen zijn is verminderd. daar deze weigerde in te gaan op opgenomen. „T voorstellen tot normalisering van het RASSENINCIDENT IN MARYLAND kerkelijke leven, die mgr. Casarold DE DIREKTIE Te Cambridge, in de Amerikaanse had gedaan, staat Maryland, is het dinsdagavond Qm dezelfde reden zou kardinaal tot ongeregeldheden gekomen, nadat Mindszenty aan de paus verzocht kkigstel'ling door de ministers, als- de politie veertien jonige negers had hebben om een beslissing over zijn mede de aanbieding van het ont- aanigethouden, die demonstreerden toekomst te mogen uitstellen. Aldus slag van de staatssecretarissen in voor opheffing van de rassensohei- vemam het K.N.P. uit welingelichte overweging genomen en de mimis- ding in een bioscoop. Een veertigtal bron in Boedapest. teirs en staatssecretarissen verzocht negers stroomden naar de gevange- inmiddels de lopende zaken te büj- nis om te protesteren tegen de ar- moeilijkheden concentreerden ven behandelen benevens zodanige restaties. Aanvankelijk kon de politie zich voornamelijk rond probleem nr. aangeiegenheden, die geen uitstel de betogers verspreiden, maar later benoemingsrecht van de H. moest zij een beroep om fanüip doen Stoel, De Hongaarse regering wil bij op de staatspolitie. bmoenung van de bisschoppen een beslissende medezeggenschap. De veertig negers, die voor de ge- vangenis demonstreerden, werden Toen dinsdag eindelijk op Cape Canaveral, na het weigeren van een dieselmotor en het bekend worden van een radar-defekt op Bermuda het harde besluit viel de lancering van de ruimtecabine met majoor Leroy Gordon Cooper een dag uit te stellen, had Cooper al vier uur en 55 minu ten in de „Faith 7" doorgebracht. Foto: zijn humeur had onder de span ning niet merkbaar geleden, zoals bleek toen hij bij zijn terugkeer in de hangar door kolonel John Powers, de leider van het projekt werd begroet. Morgen, donderdag 16 mei, zal een extra ochtendeditie van KIESD< VOOR ALLE KAMERS (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 12 pagina'* Opklaringen en enkele buien De Amerikaanse onderzeeboot De storing, die dinsdagmiddag de „Toro" uit de tweede wereldoorlog ingang van het Kanaal bereikte is is van de marinebasis in Philadelphia de afgelopen nacht naar Noord- naar de plaats gesleept, waar vorige Frankrijk getrokken en verwijdert maand de kernonderzeeboot „Thres- zich naar het Alpengebied. De erbij her" is gezonken. De „Toro" zal daar behorende regenzone heeft woens- tot zinken worden gebracht. Als het dagochtend ons land verlaten, schip de bodem van de oceaan heeft Intussen heeft zich boven Engeland koningin heeft bereikt, zullen geluidsgolven worden en de Noordzee een noord-westelijke 2Ü)d: uitgezonden, die worden vergeleken stroming ingesteld, die vrij koude danig op die scholen in Savannah on- „Heden hebben de ministers hun met teruggekaatste geluidsgolven van lucht binnenvoert met flinke opkla- defr de huidige omstandigheden wel- portefeuille ter beschikking van andere objecten op de zeebodem. Zijn ringen. licht voor alle kinderen enger zou H*M. de Koningin gesteld en hebben de teruggekaatste geluidsgolven ge- jn het binnenland komen overdag zijn dan handhaving van de bestaan- cmtsilag uoit^het lijk, dan zal de batiscaaf „Trieste" stapelwolken tot ontwikkeling en ook enkele buien. In het temperatuurver- loop komt weinig verandering. Op de oceaan koerst een depressie in noord oostelijke richting naar IJsland. Deze zal morgen nog geen invloed op het weer in ons land uitoefenen. Ministers stelden portefeuilles ter beschikking De federale rechtbank te Savan nah, in de Amerikaanse staat Geor gia, heeft dinsdag alls haar mening te kennen gegeven, dat een gefor- Ret kabinet der ceerde opheffing van de rassensohei- vanmorgen de toestand. Een aantal had de rechtbank gevraagd te ver zekeren, dat hun kinderen toegang zouden krijigen tot alle scholen van de stad. de staatssecretarissen ontsilag uit het lijk, dan zal de door hen beklede ambt aangeboden, worden neergelaten om een onder- De koningin heeft deze terbeschik- zoek in te stellen. State Departement weet (nog) van niets Hoogwaterstanden 16 Mei: v.m. 8.01; n.m. 20.37. KORRELTJE ZON- EN MAANSTANDEN 16 Mei: zon op 04.46, onder 20.27 maan op 02.09, onder 11.24. New Yorkse bladen hebben gemeld, t-,^ -^^Trsdeds¥? verlaten. Zoaji. gem^d^ lwpt fe"* fT"t vin sssmj&ssrjz tT N7 tYork ^lart De ntet - ten, dat hij desondanks aan de macht ojfete Lam Duvafter" g sdhynen maar zelden zijn ze beter. wil blijven. Bij Port-au-Prince zou een militair vliegtuig gereed staan om de pre sident met zijn gezin naar Curasao te brengen. Vandaar zou hij waar schijnlijk naar een Europees land doorreizen. (Lessing) Ruimtevaart op t.v. De NTS zal vanmiddag van circa Op de foto de astronaut Gordon Cooper in de capsule „Faith 7" voor de start van de basis Cape Canaveral. VOORLOPIG GEEN VARKENS- MARKTEN IN HELE LAND Met ingang van vrijdag I 7 mei wórden op last van de minister van landbouw en visserij de varkensmarkten in het gehele land geschorst en wordt 'n verbod van kracht varkens bijeen te bren- 18.05—18.11 een door de commundca- gen voor bijvoorbeeld verkopingen, keuringen en tentoonstel- hraaa+oii.«8+ „Relay overgebrachte Jjj^gen Deze maatregelen gelden voorlopig tot 15 juni en zijn be doeld om uitbreiding van het mond- en klauwzeer naar het westen van het land tegen te gaan. De betreffende maatregelen zullen in de staatscourant van morgen, 16 mei, worden afgekondigd. de lancering van de Amerikaanse astronaut Gordon Coo per uitzenden. Een tweede Relay- ui'tzending is gepland vanavond van circa 00.070.17; men ziet dan een herhaling van de reportage van de lancering, aangevuld met recht streekse beelden ui/t de capsule van Cooper.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1