HET RIJMENDE PAARD Hardnekkige vechtpartij in Leids café Burgerlijke Stand GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU £iefde met een MoofdEette* DINSDAG 14 MEI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 Een hardnekkige ruzie in een café aan de Janvossensteeg te Leiden heeft gevoerd tot verwonding van de cofé-eigenaar, een veertigjarige Lei- denaar, die met een snee in de buik naar het Academisch Ziekenhuis moest worden overgebracht. Daar bleek, dat het met de verwonding nogal meeviel. De vechtpartij begon om een uur of elf gisteravond, toen tussen de kastelein en een van de be zoekers, een in de buurt wonende Leidenaar, verschil van mening ont stond. De bezoeker van het café maakte veel misbaar en in het handgemeen, dat volgde en dat geruime tijd duur de, geraakten beide Leidenaars min of meer gewond. Zij keerden naax hun woningen terug om zich daar te laten verbinden. Na sluitingsuur ech ter kwam de lastige klant opnieuw opdagen. Hij verbrak de toegangs deur, die inmiddels op de grendels was gezet, en drong het café binnen waar hij danig huishield. Hh ver nielde wat binnen zijn bereik kwam De kastelein, gewekt door het lawaai van brekend glas, belde de politie op die de late bezoeker tot bedaren bracht en proces-verbaal opmaakte. Na het vertrek van de politie kwam de verbolgen Leidenaar opnieuw een bezoek aan het café brengen, ditmaal vergezeld van assistentie. De kaste lein was echter op de veldslag voor bereid. Het kwam opnieuw tot een treffen in het café. De caféhouder Wetenschappelijke Raad voor de Kernenergie Bij K.B. zijn benoemd tot leden van de Wetenschappelijke Raad voor de Kernenergie Prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink te Leiden; prof. dr. J. H. de Boer te 's-Gravenhage; prof. dr. H. B. G. Casimir te Heeze; prof. dr. H. W. Julius te Wassenaar; prof. dr. V. J. Koningsberger te Bilthoven; prof. dr. A. C. Schuffelen te Wageningen en prof. ir. L. Troost te 's-Gravenhage. Tot voorzitter van de Wetenschappe lijke Raad voor de Kernenergie is be noemd: prof. dr. J. H. de Boer te 's-Gra venhage tot plaatsvervangend voorzit ter van de Wetenschappelijke Raad voor de Kernenergie is benoemd prof. dr. H. B. G. Casimir te Heeze. Dr. E. A. LOELIGER Aan de Rijksuniversiteit is benoemd tot Lector in de leer der haemostase en thrombose dr. E A. Loeliger. E. A. Loeliger is 28 juni 1924 te Zü- rich, Zwitserland, geboren. Hij is Zwit ser van geboorte en heeft zijn dienst plicht in Zwitserland vervuld. Hij is getrouwd en heeft twee kinderen. Zijn middelbare schoolopleiding (gymnasium A) kreeg hij in Zürichvan 1937 tot 1934. Van 1943 tot 1950 stu deerde hij aan de Medische Faculteit van de universiteiten te Zürich en Lau sanne. Zwitserland. In 1950 deed hij zijn artsexamen. Verder maakte hij deel uit van de haematologische werkgroep van de af deling Inwendige Geneeskunde (prof. J. Mulder) en vervult hierbij als deel- specialist een taak bij de opleiding van studenten en bij het voortgezet me disch onderwijs. Hij is verder adviserend bestuurslid van het Nederlandsche Roode Kruis, afd. Leiden en Omstreken, lid van de Wetenschappelijke Commissie voor de Thrombosedienst van het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis en hoofd van het Stollingslaboratorium van de Diakonessen-Inrichting ,,Bro- novo" te 's-Gravenhage. WEER POGING TOT AANRANDING IN ROTTERDAM Dicht bij haar woning in de Dres- selhuijsstraat in Rotterdam-Noord, is vannacht een 68-jarige weduwe van achteren aangevallen door een man, die haar op straat wierp en haar bij de keel greep. De vrouw verweerde zich heftig en wist zich na een lang durige worsteling aan de greep van haar belager te onttrekken. Toen zij ook nog om hulp riep verdween de man in het duister. De vrouw moest met enige lichte verwondingen aan de benen en aan de keel naar het Dijkzigtziekenhuis worden overge bracht. KIND VIEL~VAN PLAT De 12-jarige Gerarda Salman, wo nend aan de Kaasmarkt, is gisteravond omstreeks zeven uur van een plat ach ter haar woning gevallen. Zij hing was goed op aan een rek, leunde over het hek, dat rond het plat stond en viel omlaag, omdat het hek het begaf. Zij kwam op een vier meter lager gelegen granieten vloer terecht, brak twee polsen en liep een hersenschud ding op. kreeg een steek in zijn buik, vermoe delijk met een scherp voorwerp. Met deze verwonding was ook de ruzre ten einde; de indringers kozen het hazenpad en de BHD ontfermde zich over de kastelein, die echter in het ziekenhuis niet ernstig gewond bleek en na verbonden te zijn, naar huis kon worden teruggezonden. De zaak zal een vervolg krijgen voor de po litierechter. Geboren: Petra L. d.v. W. F. C. Steenbergen en L. Griffioen; René z.v. R. K. Reumerman en M. Griek- spoor; Maartje C. M. d.v. A. M v. d. Werf en C. J. G. de Haas; Anna C d.v. C. Tol en D. Rombout; Evelina A. M. d.v. J. G. v. d. Berg en J. C. Dobbe; Cornelis z.v. C. Klinkenberg en H. S. Wassenaar; Wilhelmus L. Ph. z.v. W. L. P. van Wijk en C. A. M Otten; Tonny z.v. A. Ba velaar en J. van Leeuwen; Remco z.v. A. A. Ro man en J. C. Holswilder; Monique d.v. M. J. van Ovost en M. Klom; Johannes z.v. J. Heruer en M. Fakkei Irene E. C. d.v. J. C. Hoogeveen er, T. S. H. M. v. d. Staak; Johanna d.v. C. J. de la Rie en J. Kroesé- meijer; Anne K. d.v. H. J. van Gel deren en K. M. Hofkes; Robert z.v A. J. Lagas en M. J. Kluivers; Mar cus C. z.v. M. Deijn en H. J. Mechel- se; Carmen A. P. I. M. d.v. W. J. F. Sweerts en A. J. M. Trommelen; Cor nelis W. z.v. A. J. Kaak en J. Stok: Yana d.v. I. Engelsman en N. I. Al- mekinders; Gabriëlle M. J. d.v. J. W. J. A. Devilee en A. E. J. Hoogeveen; Ronald z.v. H. Fasseur en L. van Rijn; Joyce A. d.v. W. v. d. Ley en A. E. Remeeus; Brigitta M. d.v. L. J. Verhoeven en G. Couwenbergh; Ka rin d.v. G. Kamphorst en C. Plaizier; heodorus H. B. z.v. J. J. Vrijburg en D. M. Dekker; Berend L. z.v. R. L. de Meijer en H. H. Reinink; Joost M. z.v. K. J. Govers en B. J. Zwar tendijk; Bertjan z.v. J. J. de Ridder en W. C. Abspoel; Johannes z.v. J. J. de Ridder en W. C. Abspoel; Hen- drikus C. J. z.v. H. J. Fransen en A. P. Pieterse; Richard z.v. J. G. Smit en C. E. Coelman; Theodorus J z.v. A. van Zeist en M. Opdam; Inge borg M. d.v. H. J vb. d. Burg en M. Cornet; Nicolaas z.v. C. Schaart en L. v. d. Plas; David G. z.v. B. Knaap en A. J. de la Penha. Gehuwd: P. Krapels en A. van Kooten. Overleden: C. C. van Kesteren, 52 jaar, e.v. T. A. Turnhout; L. F. de Jong, 40 minuten, zoon; J. Loots, 44 jaar, w.v. C. L. Fu; M. Broekman. 69 jaar, man; P. J. Schrama, 69 jaar man. Kunststofplaat lijmen Ceta-Bever SNELFIX «T (Advertentie) '7 Open Geregistreerde staande arbeidsreserve aan Bed rijf sklasse vragen mrt apr. mrt apr. mrt apr. 1962 1962 1963 1963 1963 1963 Bouwnijverheid 17 10 18 1 107 293 Hout, kurk, stro 1 1 12 15 Metaalnijverheid 12 12 23 13 276 373 Textielnijverheid 2 2 90 87 Voed. en genotmidd. ind. 3 1 1 27 31 Land- en tuinbouw 14 4 11 10 7 7 Handel 9 8 14 13 17 12 Horeca 14 6 10 8 4 8 Kantoorpersonee 1 19 19 35 32 59 54 Losse arbeiders 7 5 12 3 152 145 Overige bedrijfsklassen 33 22 44 23 70 - 86 Minder geschikten 80 75 61 58 Totaal mannen 211 161 232 162 824 1111 Totaal vrouwen 62 44 52 53 358 408 Mr Fockeina Andreae gaat Leiden verlaten Met ingang van 1 juli 1963 is benoemd tot rijksarchivaris in Friesland in vaste dienst mr. S. J. Fockema Andreae. Mr. Sijbrandus Johannes Fockema Andreae werd op 10 april 1904 geboren te Leeuwarden. Hij is gehuwd en heeft drie kinderen Na zijn gymnastiekop- leiding te Arnhem te hebben genoten studeerde hij rechten te Leiden, waar hij in 1927 afstudeerde. In 1934 promo veerde hij op het proefschrift ..Ge schiedenis van het Hoogheemraadschap Rijnland". Na enkele ambtelijke func ties te hebben vervuld, werd hij in 1941 griffier bij de provinciale staten van Groningen. Van 1946 tot 1948 was hij werkzaam als rijksarchivaris bij het al gemeen rijksarchief te 's-Gravenhage. Hij werd secretaris van het Hoogheem raadschap Rijnland te Leiden in 1948. In 1950 werd hij lid van de Koninklijke Akademie van Wetenschappen. Mr. Fockema Andreae was sedert 1959 directeur-ardelingschef van de af deling Waterstaatrecht van het Mini sterie van Verkeer en Waterstaat. FESTLICHE CHORMUSIKTAGE IN NEUSS VAN 22—26 MEI 1963 In Neuss zullen van 2226 mei a.s. ..Festliche Chormusiktage" plaats vin den. Aan deze dagen zullen behalve di verse Duitse koren, ook een tweetal Nederlandse koren en het Utrechts Stedelijk Orkest hun medewerking verlenen. Het bekende Leidse Ned. Madrigaal- koor o.l.v. Herman Strategier concer teert op 23 mei, Hemelvaartsdag, om 5 uur in het Zeughaus met het ..Re quiem" gecomponeerd door de dirigent. De begeleiding van dit werk wordt verzorgd door het Rheinisches Kam- merorchester Köln. Op vrijdag 24 mei des avonds 8 uur zingen het Stuttgarter Kammerchor, het Kammerchor der Schleswig Holsteini- achen Musikakademie Lübeck en het Ned. Madrigaalkoor. Het Leidse koor zingt de „Messe in g-moll" van Vaughan Williams (1872- 1938) voor 8 stemmig gemengd koor met 4 solo-stemmen, alles met eigen krachten. Op 25 mei zingt het Amsterdams Ora torium-koor de ..Missa jiro Pace" van Rudolf Mengelberg, begeleiding het Utrechts Stedelijk Orkest, het geheel o.l.v. Piet van Egmond. LEZERS SCHRIJVEN HET RAPENBURG IN GEVAAR Leidien, 14 mei '63 Het Rapenburg in Leiden wordt be schouwd als één der mooiste grachten in Europa. Het beziit van een dergelijke schoonheid is een reden tot trots, maar geeft ook verplichtingen. Verplichtingen de schoonheid waard te zijn en te be hoeden. Sedert jaren wordt dit cultuurmonu ment bedreigd door het verkeersmorwter. De rijen blik langs de boorden van de gracht opgesteld vormen een dissonant met de waardigheid der statige gebou wen, die in het water weerspiegelen. De laatste dagen heeft echter de los gelaten verkeersmoloch een verwoede aanval ingezet op het naakte bestaan van het Rapenburg. Dreunende bussen en vrachtwagens on jakkerende auto's bederven niet al leen het aspect, doch vernielen iedere dag, langzaam maar zeker, het schoons dat vroegere eeuwen aan ons hebben overgeleverd. Reeds geruime tijd geleden werd door de bewoners van het Rapenburg aan het gemeentebestuur verzocht maat regelen te nemen ter verwijdering van het zware verkeer aldaar. Deze roepstem was echter als die van een roepende ln de woestijn. Het is nu wel zeer nodig nogmaals te wijzen op de grote schade, die door het zware verkeer kan worden veroor zaakt. Zal de gemeente deze voor haar re kening nemen? Zowel uit esthetisch als uit verkeerstechnisch oogpunt behoort het zware verkeer (liefst alle motorver- keer) het Rapenburg te mijden. Verschillende suggesties zijn reeds gedaan. Het ware te hopen dat than6 spoedig wordt ingegrepen. Periculum in mora. Met dank voor plaatsing. Leidse aniateurfotografen Zwart-wit dia's „Veel mensen menen, dat zwart- wit-dia's ouderwets xijn, omdat ze aan de oude toverlantaarn doen den ken en geven daarom steeds meer de voorkeur aan een kleuren-dia-pro- jectie". Niets is echter minder waar, want juist het zwart-wit werk heeft mogelijkheden, waar vaak zelfs niet van gedroomd wordt", aldus dr. J. Versteeg ter inleiding van zijn cau serie, die hij gisteravond ln de bo- De werkloosheid van mannen is in de maand april 1963 aanzienlijk afge nomen. Behalve dat onder invloed van het seizoen het aanbod afnam, heeft ook de toegenomen activiteit in enkele niet-seizoengevoelige bedrijven tot een daling van de geregistreerde arbeids reserve geleid. De toegenomen activi teit blijkt tevens uit de sterk toege nomen vraag (plus 290), waarbij voor al de sterke toename van de aanvra gen uit de bouwnijverheid en de me taalnijverheid in het oog springt. Een toenemende spanning op de arbeids markt, vooral in de sectoren Bouw- en Metaalnijverheid, kan dan ook niet ont kend worden. Het werkloosheidscijfer in het gewest Leiden, uitgedrukt per 1000 loontrek- kenden van de beroepsbevolking be draagt 4.5 tegen 6 in de provincie Zuid- Holland en 9 in geheel Nederland. In de provincie Zuid-Holland is dit cij fer in de rayons Den Haag, Rotterdam en Middelharnis, vergeleken met het rayon Leiden hoger, nl. resp. 10, 6 en 31. In de overige rayons is het per- millage ongeveer gelijk aan dat voor Leiden. Zoals uit bovenstaand overzicht blijkt, worden 58 ingeschreven werklozen, voornamelijk op grond van mindere validiteit, gerekend tot de categorie „minder geschikten" en kunnen 104 personen als z.g. geschikte werklozen worden beschouwd. Deze werkloosheid is in het gebied van het GAB Leiden, waaronder de gemeente Leiden en zes aan Leiden grenzende gemeenten res sorteren, wel uiterst gering. als het ware weer kan worden beleefd. In dit kader wees hij zijn gehoor nog op hét feit, dat men, indien men zelf hiertoe de nodige kennis c.q. bekwaam heid mist, bij de vakfotograaf zijn film tot zwart-wit-dia's Kan laten „omke ren". De kosten hiervan liggen, aldus spr., slechts weinig hoger dan die van de gewone ontwikkeling der films, zo dat deze voor de gevolgde methode om het meest plezierige effect van het fo tograferen te bereiken, geen beletsel kunnen vormen. Na de pauze projecteerde dr. Ver steeg „een greep" uit de grote zwart- wit-dia-collectie, die hij in de afgelo pen 15 jaar zeli vervaardigde onder de meest uiteenlopende omstandigheden en weersgesteldheden. Er waren plaat jes bij van een balletuitvoering en boks zowel als worstelwedstrijden, gemaakt onder slechte lichtomstandigheden, doch ook van 3 oktoberfeesten en het Amsterdamse stadsbeeld, waarbij de feestverlichting en het zonlicht dank baar werden benut. Onder welke omstan digheden ook gemaakt, steeds weer kon dr. Versteeg zijn mede-amateurs er op wijzen, dat de zwart-wit-dia's inder daad vele en vaak ongekende mogelijk heden bieden inzake 't meest nuttige en plezierige effect van de gemaakte opnamen. Voor het „prijsgeven" van z'n „zwart- wit-dia-geheimen" mocht ór. Versteeg aan het slot van zijn betoog een dank baar applaus in ontvangst nemen. Aan het begin van de avond deelde de voorzitter, de heer J. G. Gompelman, in zijn openingswoord o.m. nog mede, dat de LAFV wederom zal meedoen aan de komende Bondswedstrijd en wel in de afdeling zwart-witfotografie. Uit het door de leden ingezonden fotomateriaal zal een wedstrijdcollectie word'en samen gesteld. venzaal van restaurant „De Doelen" onder het motto „Zwart wit dia's zonder geheimen" hield voor een groot aantal van zijn mede-leden van de Leidse Amateurfotografenvereni- ging. Aan de hand van een groot aantal zelfvervaardigde en uiterst fraaie zwart-wit-dia's bewees spreker hier na zijn aandachtig gehoor, dat bij 'n juiste en voorgeschreven behandeling inderdaad op zwart-wit gebied re sultaten kunnen worden bereikt, die zeer velen ongetwijfeld voor onmo gelijk hadden gehouden. Als zeer kundig en nationaal bekend amateur- fotograaf, hetgeen spreker onbetwist is, gaf hij zijn mede-leden tal van leerzame tips en maakte hij geen ge heim van de schema's en de recep ten, die hem zulke briljante resulta ten hadden doen opleveren. Hij zette voorts duidelijk uiteen, dat de ama teur-fotograaf zowel volgens het z.g. omkeer- als het afdrukprocedé te werk kan gaan al naar de behoefte van het ogenblik, waarop hij over zijn dia's wil beschikken. „Men maakt", aldus spr., „maar al te vaak vele series opnamen (b.v. 36 per filmrol) om deze later ergens op te ber gen zonder er nog enig plezier van te hebben". Waarom toch, zo vroeg hij zich dan ook af, maakt men van de mooiste opn. geen zwart-wit-dia's vol gens het omkeerprocédé, zodat later via het projectiescherm een bepaalde ge beurtenis of vakantiereis weer opnieuw WITTE KRUIS J DE -eCkbi PIJNSTILLER Een maand gaat vlug. Met WITTE KRUIS (poeders, tabletten of cachets) hoeft u niet meer op te zien tegen nare dagen. WiTTE KRUIS A etherklanken WOENSDAG 15 MEI HILVERSUM I, 402 m. 7.00-24.00 NCRV 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.20 Klass. gr. muz. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nws. 8.15 Lichte gr. muz. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Gr. muz. 10.15 Morgendienst. 10.45 Geest, liederen. 11.10 De jeugd op eigen wieken, hoor spel (18). 11.50 Lichte gr. muz. 12.10 Licht instr. ens. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tiiinb. 12.33 Koorzang met ritmische begeleiding. 12.53 Gr. muz. of act. 13.00 Nws. 13.15 Licht instr. ens. 13.30 Klass. gr. muz. 14.00 Piano recital (gr.). 14.10 Mod. kamermuz. 14.30 Amus. muz. (gr.). 15.00 Muz. studenten - studentenmuz.: klass. en mod. muz. 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Gitaarmuz. (gr.). 17.30 Gr. muz. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte ork. muz. an,?»i>gsol. 18.05 Operamuz. 18.30 Re portage Viering 50-jarig bestaan v. d. Bond van Christelijke Scholen in Noord-Holland benoorden het IJ. 18.45 Nieuwe gr. platen. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Leger des Heilskwar- tier. 19.30 Radiokrant. 19.50 Verkie zingsuitslagen. 20.30 Lichte gr. muz. 21.00 Verkiezingsuitslagen). 21.30 Lichte gr. muz. 22.00 Verkiezingsuit slagen. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Avondoverdenking. 22.55-2.00 Verkie zingsuitslagen, afgew. m. lichte gr. muz. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00-2.00 VARA 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Klaarwakker: lichte gr. muz. rep., meded. en comm. (Om 7.35 Van de voorpagina). 8.00 Nws en soc. strijdlied. 8.18 Lichte gr. muz. 8.55 Kookpraatje. 9.00 Ochtend gymn. voor de vrouw. 9.10 Klass. gr. muz. 9.40 Schoolradio. 10.00 Verveeld of geboeid? lezing. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Walsork. 11.30 Mezzo-sopraan en pia no. 12.00 Licht ens. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Voor het platte land. 12.35 Orgelkwartet; lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Pianotrio: klass en mod. muz. 13.40 Lichte gr. muz. 14.00 Noord-Hollands Filharm. ork., koor en sol. 15.00 De vrouw en de stem bus, lezing. 15.10 Voor de jeugd. 17.00 Lichte gr. muz. 17.20 Licht ork. 17.50 Regeringsuitz.: Geven en nemen. Tips voor en van weggebruikers. 18 00 Nws. en comm. 18.20 Act, 18.30 Me- trop. ork. 19.00 Voor de klnderena 19.10 Instr. trio en zang sol.: jazz- muz. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nws. 20.0§-± 2.00 Verkiezingsuitslagen en gr. muz. (Om 22.30-22.40 en om 23.55- 24.00 Nws). 40) Beide volgende dagen verliepen volgens plan. Het plan, dat Iris hem had opgedrongen. Elke middag gin gen zij en Iris in haar auto naar Guy's hut en poseerde Meg voor Guy, terwijl Iris op het strand een zonne bad nam en las. En elke middag, na afloop van het werk, trok Meg zich tactvol terug en bleef Iris alleen met Guy achter. Guy bleef even onpersoonlijk als steeds. Op de laatste dag van Iris' bezoek was zijn houding nog precies als op de eerste. Meg had geen idee, hoe de situatie tussen hen zich had ontwikkeld en Iris zelf sprak er ver der niet over. Hoewel Iris tegenover Hugh even charmant was als steeds, was het duidelijk, dat hij zich verbaasde over de verhouding tussen Guy en haar. Hij kwam de keuken binnen, waar Meg bezig was een salade yoor het souper klaar te maken. Hij glimlachte tegen haar, terwijl hij op de rand van de aanrecht ging zitten. I Vertaling: J. A. W. VAN HACHT Hallo hoe gaat het met ons schildersmodel? Laat Harlyn je recht wedervaren, of verschijn je op het doek als een imitatie-Picasso, die je beter onderste boven kunt be kijken? Meg glimlachte en schudde het hoofd. Ik ben nog in geen enkele vorm verschenen. Tot nu toe heeft Guy enkel wat ruwe, voorlopige schetsen gemaakt en vandaag is hij pas be gonnen te schilderen. Hugh keek haar vol ongeloof aan, Wat? Drie dagen zoekbrengen met wat voorlopige schetsen? Ik vraag me af, wat hij werkelijk denkt te bereiken. Hij fronste het voor hoofd. Ik geloof, daw het enkel een excuus voor hem is om jou en Iris daar bij zich te hebben. Wat denk jij van al die samenkomsten, Meg? Betekent het. dat ze bezig zijn de scherven weer aaneen te lijmen? Meg hield haar blikken gericht op het ei, dat zij juist pelde. Waarom vraag je het Iris niet? pareerde zij. Hugh haalde de schouderse op. Ik probeer haar over te halen tot een openhartig gesprek, maar zij ontweek mij met het excuus, dat ze al laat was en nog een bad wilde ne men voor wij aan tafel gingen. Hij greep een radijsje en begon dat op te knabbelen. Ik schijn haar tij dens dit bezoek vrijwel niet gezien te hebben, bromde hij. Ik dacht, dat we veel meer tijd samen zouden kunnen doorbrengen. Meg keek hem aan en zei lang zaam: Het spijt me heel erg, Hugh. Ik weet hoe je je moet voelen. Hugh leunde voorover over de ta fel. Zijn gelaat was heel dicht bij dat van Meg. Hij vroeg: Is dat zo? Ja, ik geloof het ook. Die grote, grijze ogen van je zijn vol sympa thie en vriendelijkheid. Je bent een lieverdje. Ik kan er niets aan doen, dat ik van je ga houden, Meg. En hij leunde nog een beetje verder voorover en beroerde haar mond in een lichte kus. Meg voelde een gloeiend warme blos onder haar huid opstijgen. Zij was volkomen verrast door Hughs handelwijze en voelde zich ver ward en onzeker. Zij wilde iets vro lijks zeggen, luchtigs, iets dat Hugh zou tonen dat zij besefte, dat hij en kel wat met haar flirtte maar zij kon geen woorden vinden. Hugh redde haar uit haar verlegenheid door van de tafel af te glijden, zeg gend: Maar komaan ik geloof dat ik beter maar eens kan gaan kij ken, of Iris nog wat warm water heeft overgelaten. Tot straks Meg, liefste. Ja, slaagde Meg er met bevre digende kalmte in te antwoorden. Blijf niet te lang weg het souper is bijna klaar. Zij moesct voortdurend denken aan die onverwachte kus. Het bete kende natuurlijk niets, en toch Hugh mocht haar graag, en uidien Iris en Guy weer verloofd zouden ra ken, dan was er toch zeker alle kans, dat Hugh zelfs nog meer van haar zou gaan leren houdne. De volgende morgen vertrok Iris naar Bristol. Hugh ging weer aan het werk aan de huisjes en 's middags leende Meg de fiets van mrs. Pen- ryn om haar afspraak met Guy na te komen. Ondanks de afwezigheid van Iris, bleek Guy in een verrassend opge wekte stemming. Ga je gauw omkleden, beval hij Meg. Ik heb de hele ochtend aan het portret gewerkt, en het begint de kant op te gaan, welke ik hebben wil. Ik zou graag zoveel mogelijk vor deringen maken, zolang ik in die stemming ben. Meg trok haastig haar blauwe jurk aan en nam haar plaatsje op de ver hoging weer in. Terwijl zij Guy ga desloeg, was zij verrast, hoe snel en zeker hij het penseel hanteerde met de hand, welke hem toch nog steeds moeilijkheden bood. Het was duidelijk, dat hij in de afgelopen paar weken dubbel hard geoefend moest hebben. Een keer verbrak Guy het stil zwijgen om te zeggen: Er gaat een kalmerende invqled van je uit, Meg. Je zanikt me niet aan mijn hoofd met vragen, maar zit daar maar, sereen en rustig. En je be waart je pose uitstekend. Is het nu al wat gemakkelijker? Men slaagde er nog juist in een knikje van instemming te weerhou den. Ja, ik word .lang zo stijf niet meer. a Goed. In de dagen die volgden, werkte Guy met koortsachtige energie aan het portret alsof er geen tijd te verliezen viel, en tegelijk met een pijnlijke zorgvuldigheid, welke alleen te verklaren viel uit de handicap van zijn ongeoefende hand. Er wa ren middagen, dat hij nauwelijks een woord met Meg wisselde, behalve een korte begroeting en een verstrooid afscheid en een herinnering om de volgende dag precies op tijd te zijn. Het portret vorderde snel. Meg had het mogen zien en had er zelfs haar mening over mogen zeggen, en ge leidelijk aan zag zij haar gelijkenis op het linnen groeien. Haar gelij kenis, ja. Met éen uitzondering. Het gelaat was een blanco ovaal, waar nog geen enkele trek was getekend. Haai- figuur was er, hoofd en schou ders, en in de schoot van haar blau we jurk saamgevouwen handen, ter wijl zij een bosje bloemen vast hielden. Zü was het en toch ook weer niet. Heur haar, dat los afhing over haar schouders, zoals Guy gevraagd had, was tot bijna het laatste haartje zorgvuldig weergegeven. De kleur van haar huid en de stof van haar jurk groeiden bij elke zitting tot grotere perfectie. Eindelijk maakte zij een opmer king over deze reproductie zonder gelaat van haarzelf. Guy fronste het voorhoofd en staarde met half dichtgeknepen ogen naar de ezel. (Wordt vervo'gd)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2