,DAG DER DUIZEND MOEDERS" IN OISTERWIJK Inbrekers reden buit naar buiten Verregend corso werd een armzalige stoet Maar figuranten zaten droog MAANDAG 13 MEI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 4 In Oisterwijk is zondag, als uit vloeisel van de festiviteiten in ver band met het feit dat het dit jaar 750 jaar geleden is dat aan Oister wijk stadsrechten werden verleend, een „dag der duizend moeders" ge houden. Onder deze 1000 moeders met de familieleden mee waren zo'n kleine 4000 personen naar Oisterwijk gekomen was er zelfs een die uit Milaan kwam. Voor de gasten waren er tal van attracties met als slot een bijeenkomst in de grote feesthal, wel- CORRIDA IN TILBURG VERREGEND Stieren en Spanjaarden verlangden naar warmte De grote Corrida, het Spaanse stie- rengevecht dat zaterdag in Tilburg in het kader van het zevende lus trumviering van het studentencorps St. Olof zijn Nederlandse première beleefde, heeft zijn tol betaald aan het wispelturige Nederlandse kli maat. Kou, storm en regen gaven de onoverdekte tribunes en arena een troosteloze aanblik van de fleurige Spaanse kostuums en de studenten gingen schuil onder levensgrote para plu's of dropen van het water. De enkele duizenden bezoekers verdwenen derhalve langt voor de afloop van de corrida doornat en verkleumd van de tribunes. Van een stierengevecht is niet veel gekomen. Het was meer een spel tussen mens en dier, een goedaardig spel met co- cardes, linten en pompen en, fleurig uitgedoste mannen en heel kleine stiertjes van een 280 kg, die het spel Slechts aarzelend meespeelden en di rect na hun verschijnen alweer terug verlangden naar de stal en het war me stro. Kwaad werden ze nauwe lijks en er was ook niemand die de dieren kwaad deed. Voor het luid ruchtige olé en de schetterende mu ziek bleken zij onder de miserabele weersomstandigheden amper vat baar. Hun „bestrijders' hadden bo vendien de grootste moeite de wap perende rode doeken in de verkleum de handen te houden. Ook zij zulüen hebben terugverlangd naar de warm te van hun Spaanse geboortegrond. Zondag beter weer Ruim 4000 toeschouwers zagen zon dagmiddag in Tilburg de reprise van de stierengevechten die zaterdag to taal in het water waren gevallen, thans onder ideale weersomstandig heden. De op sensatie beluste bezoe kers kregen hun deel toen een der stierenvechters door een stier op de horens werd genomen en in het stof werd geslingerd. De man liep ver wondingen aan het gelaat op, doch versoheen later stevig bepleisterd weer in de arena, uiteraard onder levendige bijval. Voor de feestvie rende studenten was deze Corrida een goede basis voor een uitbundige rijjooi, het bal ahampêtre op de Heu vel en het vuurwerk, dat in de late avonduren uiteenspatte. ke muzikaal werd opgeluisterd door een Beiers orkest uit Regensburg en het Eerste Utrechtse Huisvrouwen- orkest. De enige vrouwelijke burge meester van Nederland, mev. G. C. T. M. Smulders-Belien uit Middel- beers, declameerde. Zaterdag waren de jubileumfees ten begonnen met een dienst in de St. Petruskerk, waarbij de gezamen lijke Oisterwijkse koren met bege leiding van orgel en strijkers van het Brabants Orkest de missa St. Johan nes de Deo van Joseph Haydn uit voerden en een bijeenkomst in hotel „Weijenbergh", met als spreker prof. dr. W. J. M. A. Asseibengs (Anton van Duinkerken) die, een geschied kundige beschouwing hield en de Vlaamse auteur en ere-inspecteur van het rijks lager ondierwijs in Bel gië, Emiel van Hemeldonk, die de gelukwensen van de bevolking van de Kampen overbracht. Gedurende beide dagen werd een aantal perso nen benoemd tot ere-poorter, t.w. de echtgenote van de burgemeester van Oisterwijk, baronesse van Hövell van Wezefeld en Wesberf lier-West en- woud, prof. Asselbergs, Emiel v. He meldonk, de initiatiefnemer van de „dag der duizend moeders", de heer Jos Biemans en de journalist Ton Zeelenberg. Eervol ontslag kanunnik G. v. d. Burg Mgr. J. A. E. van Dodewaard, bis schop van Haarlem, heeft op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als ka nunnik van het kathedraal kapittel aan mgr. G. P. J. van der Burg en hem benoemd tot erekanunnik. In zijn plaats is benoemd mgr. J. A. G. van der Hoogte, deken van Am sterdam. VROUW IN KELDER GESTORT De 53-jarige mevrouw A. M. E. B. uit Nieuwenhagen (L.) is zaterdag avond verongelukt, toen ze bij een plaatselijke bakker gebak wilde ha len. Omdat de deur van de bakkerij gesloten was, liep zij naar de achter zijde van de woning waar zij een deur opende om binn ente gaan. Zij heeft echter de verkeerde deur ge opend en is in een diepe kelder ge stort. Zondagmorgen vond een zoon va nde bakker het levenloze lichaam. Het stoffelijk overschot is overge bracht naar het ziekenhuis te eKrk- rade. De vrouw was gehuwd. Zij had geen kinderen. Aan de veiling Over-Betuwe in Eist zijn vandaag de eerste kersen geveild. De kweker T. P. Rij kens uit Eist bood het doosje met vijftien kasker- sen aan. De koper was de heer San- der Polak uit Arnhem, die er vijftien cent per stuk voor betaalde. Twee Duitse echtparen wegens diefstal aangehouden De gemeentepolitie in Zwolle heeft twee echtparen uit Bottrop (West- Duitsland, aangehouden wegens dief stal in winkels te Zwolle, Winters wijk en Kampen. De arrestanten zijn: de 28-jarige E. K. en zijn 22-jarige echtgenote R. K.-Z. en de 32-jarige H. P. M. en zijn 28-jarige echtgenote R. P.-K. Dit laatste echtpaar had bo vendien een 3-jarig zoontje bij zich. De echtparen waren per auto naar Nederland gekomen. In de auto wer den de volgende ontvreemde goede ren aangetroffen: een plant, drie ny lon regenjassen, een rok, twee dames- truien, een speelgoedauto, twee fles sen eau de cologne, twee kinderjacks, een kinderjack, een make-up- tasje, een bandrecorder vier opvouw, bare paraplu's, een fototoestel ter waarde van 325, tien kleurenfilms en twee herencostuums. Al deze goe deren, met een totale waarde van ongeveer 1700, zijn vrijdagmiddag uit diverse winkels in Kampen mee genomen. In Zwolle werden drie bad jassen ter waarde van 200 ont vreemd, in Winterswijk een fototoe stel ter waarde van 500 en in een juwelierszaak gouden ringen. De Duitsers zijn vrijdagavond door de politie aangehouden, doch hun arre statie is eerst thans bekend gewor den. Vandaag zullen ze voor de offi cier van Justitie te Zwolle worden voorgeleid. In Bergen (Limburg) hebben vier brutaal te werk gaande inbrekers zich niet de moeite gegeven 'n fabrieks- brandkast ter plaatse te openen. Ze sjorden de duizend kilo wegende brandkast op een steekwagentje en reden door de hal naar buiten, het fabrieksterrein op en laadden de brandkast over op een vrachtauto. In da aangrenzende fabriekshal werd op het moment van de diefstal ge werkt. De politie had weinig moeite het spoor van de dieven te volgen. De wielsporen van het wagentje stonden duidelijk in de vloer van het kan toor, in de hal en op het fabrieks terrein. Het wagentje werd naast de rijks weg Nijmegen-Venlo gevonden. Men veronderstelt, dat de dieven zich hebben laten insluiten. De buit is voor de dieven teleurstellend wei nig. De contanten beperken zich tot enkele duizenden guldens. Dit is te wijten aan het feit, dat veertien da gen geleden alle sleutels van de fa briekseigenaar in een hotel in Venlo gestolen waren. De rijkspolitie heeft toen geadviseerd de kantoorgelden zoveel mogelijk mee naar huis te ne men. Jongetje in regenput verdronken Zondagmiddag om half zes is het driejarig zoontje Henk van de familie Rith uit Kerkrade, achter de woning van de familie in een regenput ge vallen en verdronken. Vermoedelijk heeft het jongetje het deksel van de put, die ruim 2 me ter diep is en waarin het water mans hoog staat, verwijderd. Het ongeluk werd ontdekt door het zusje van het slachtoffer. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het ziekenhuis te Heerlen. Secretaresse kocht voor andermans rekening De 24-jarige secretaresse A. F. N. R. uit Haarlem heeft verscheidene win keliers voor enige honderden guldens opgelicht door geschenken te kopen op naam van een Haarlems bedrijf. Zij deelde mee in opdracht van de directie boeken, kunstvoorwerpen en dergelijke met een waarde van onge veer 50.- tot 80.- te komen halen, welke bestemd zouden zijn voor jubi larissen in het bedrijf. Zij liep tegen de lamp toen zij een bestelling deed ter waarde van/ 780.- maar de winke lier die de zaak niet vertrouwde waarschuwde de politie. Zaterdag is de secretaresse aangehouden en in gesloten. Een beeld van de stierengevechten, die zaterdag in Tilburg zijn gehouden in het raam van de lustrum feesten van het studentencorps *St Olof". Het zestiende Bollenstreekcorso is jammerlijk verregend. De praalwa gens reden zonder figuranten voor wie het ook waarlijk geen doen was te tronen in regenbuien en koude windvlagen de lange weg van Sas- senheim naar Bennebroek als een druipende, kletsnatte slang. De kleuren vervaagden tot een grauwi ge massa en eens te meer is bewezen, dat een kleurenstoet-zonder-zon en dan bovendien nog onder omstandig heden als die van zaterdag, zo goed als alle aantrekkelijkheid verliest. Daarbij kwam nog, dat de mooiste wagen van het corso, die van de Holland-Amerika Lijn, al direct na de start panne kreeg en uit de stoet moest worden genomen. De vrouwelijke en mannelijke fi guranten reden in een drietal auto bussen voor het oorso uit en ook het gemis van de levende entourage deed zich natuurlijk voelen. Toch was er ondanks alles nog veel belangstel ling langs de weg, al leek het hier en daar meer een dak van regenscher men boven een dam van plastic jas sen en mantels. Talrijk was het be zoek per auto en men schat dat on geveer de helft daarvan buitenlandse nummerborden voerden, voor het merendeel Duitse. In tegenstelling met de oorspron kelijke bedoeling werden de wagens door de jury gekeurd in de hal van het H.B.G. Het bleek weer een moei lijke keuze te zijn, zoals wel blijkt uit het grote aantal eerste prijzen dat werd toegekend, dit als gevolg van een keuring volgens punten. DE BEKRONINGEN. Eerste prijzen werden toegekend aan de volgende wagens: Bollenland (Bond van det.bl.b.hand.), Luxe wa gen Weyers-Mense, Perspectief (div. bedrijven), Flowershow (Keukenhof), Jeboman (Vondel.plaat), Vrolijke Vaart (Vioon), Kip en ei (Prod.sch Pluimv.), Holland schildert met bloemen (Black Diam. Lines), Vlin- dervis (Bloemb.cult. Voorhout), Harp (id. Noordwijkerhout), Promenade (id. Lisse), Tulpenralley (DW'K Sassenheim), Hebt U geen tijd, ga met de boot (Holl. Am. Lijn), Mei (Bond v. Bloembl. H.), Kwiek (Gem. Lisse), Vormenspel (Bloemb.cult. Hillegom), Lente-tuin (Bond van Bloemb.veil), Orpheus en Eurydice (Mleomb.cult. Bennebroek)-Voge lenzang), Zon Ahoy (Ver. „De Tulp"), Papegaai (versch. aid Bloembl. cult) Hooggeëerd publiek kwekers uit Sassenheim en Idylle (Bloemb. cult. Sassenheim). Een tweede prijs behaalden: Voor uitgang (St. Mechanisatie), Roman tiek (Versch. kwekers), Miss Bril 1963 (St. Oog en bril), Zeepaardjes (Hilleg. bedrijven), Paspoort tot rookgenot (Am. Cig. Comp), Luxe wagen (Bierman) en Bolsberry (Erv. Bols). Voor een derde prijs kwamen in aanmerking: Ziekzoeker (Hilleg. bedr.), Luxe wagen (Vervetal), Luxe wagen (Richters) en Bazuinen (Bloemb.cult. De Zilk). EREPRIJZEN. De luxe-wagens van de firma Weyers-Mense, Hillegom-Vijfhuizen, Man sprong uit raam na brandstichting Om nog niet bekende redenen heeft de heer Van S. uit Enschede, die op kamers woont in de Voorstraat in Brielle, zaterdagavond brand gesticht in zyn kamer, die op de tweede ver dieping is gelegen. De kleding van de man geraakte daarbij in brand en om zich te redden is Van S. daarop uit het raam gesprongen. Met brand wonden en inwendige kneuzingen is de man opgenomen in het Zuiderzie- kenuhis in Rotterdam. Hij verkeert in levensgevaar. De brandweer was spoedig ter plaatse maar kon niet verhinderen, dat de kamer geheel uitbrendde. Men ver moedt, dat de heer Van S. zijn kamer in brand heeft gestoken wegens on enigheid met zijn hospita. Een pasgeboren jongetje is za terdagmiddag uit het Noordwillems- ontving de ereprijs voor die mooist* luxe wagein. „Hebt U geen tijd, ga met de boot" van de Holland Amerika Lijn ver wierf de beker voor de mooise gro te praalwagen, alsmede de ererpjjs voor de mooiste kleurencombinatie. De beker voor de mooiste wagen van het corso werd toegekend aan „Harp" van de Aid. Noordwijkerhout van Bloembollencultuur, welke wa gen tevens de beker won van de middelgrote wagens. De beker voor de mooiste kleine praalwagen kreeg „Jeboman", uitge bracht door Vondelingenplaat, Rot terdam, en Verdugt uit Tiel. Als de meest originele wagen werd aangewezen „Promenade" van de afd. Lisse van Bloemb.cultuur en als de mee9t humoristische „Hooggeëerd publiek", die reed onder patronaat van de Sassemheimse bedrijven War- naar, Baartman, Frijlink, Zonneveld en Co. en Zonneveld en Philippo. kanaal te Groningen gevist. Het lijk van het jongetje bevond zich in eén dichtgeknoopte plastic zak. Aangeno men wordt, dat de zak een dag of vier in het water had gelegen. Bij een au tob os ting is zaterdag morgen op de Ramspolderbrug de 39- jarige A. G. Hollewand uit Zwoller- kerspel om het leven gekomen. D* auto van de heer Hollewand was ver moedelijk door felle rukwinden gaan slingeren en is op het rechterwegge- deelte terecht gekomen. Daar botst* hy tegen een bestelauto op, bestuurd door de heer H. Habekotté uit Kam pen. Deze brak een been. Het slacht offer liet een vrouw en drie kinderen achter. WASSENAAR Zondagmiddag is omstreeks 2.30 O. ter hoogte van Maaldrift, een Volks wagen met een Renault in botsing gekomen. Een dame uit de Renault werd gewond. De Volkswagen liep aan de voorzijde schade op. Foto: M. J. Smits, Wassenaar.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4