6 Jaar geëist tegen Van W. wegens inbraak Academisch Ziekenhuis Als u zuiniger wilt koken... (0) GAS Zeven ministers en staatssecretarissen met veel gejuich begroet HET RIJMENDE PAARD £iefde met een MaafdCettet MAANDAG 13 MEI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 (Van onze speciale verslaggever) De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag heeft vanmorgen tegen de 51*jarige metaalbewerker W. C. J. van Wijk uit Den Haag zes jaar gevangenisstraf geëist met aftrek van voor arrest wegens inbraak in het Academisch Ziekenhuis te Leiden. De inbraak werd gepleegd op 25 januari van het vorig jaar, de brandkast werd open gescheurd en een bedrag van 225.000 gulden buitgemaakt. Deze zaak werd reeds eerder behandeld en vanmorgen door de rechtbank voortgezet met verhoor van nog enkele getuigen. Verdachte ontkende dat hij deze inbraak heeft gepleegd. wendU dan tot een Esso Gas depothouder.... voor het veilige gas ln de veilige fles! Esso Gas is ideaal om op te koken. Ook ideaal voor Uw heetwater-voorziening (via de kraan!) en voor extra verwarming. voor meer comfort (Advertentie) GETUIGEN Het gerechtelijk onderzoek te^en „Haagse Pim", alias de „Marine kraker", alias „de Baron", is vandaag door de Haagse rechtbank voortge zet. Vandaag heeft de officier nog drie getuigen a charge opgeroepen in de zaak tegen de 51-jarige Van W., die in januari vorig jaar 224.000 sneed uit de brandkast van het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden. Van W. trad dus hedenmorgen, wederom onberispelijk gekleed, aan in zijn zaak, die reeds op 23 april werd be handeld. KLEREN Als eerste getuige trad Van der Broek op. Van der Broek kreeg in dertijd een brief van de verdediger van Van W. om eens langs te komen, omdat hij inlichtingen zou kunnen geven in een bepaalde procedure. Van den Broek ging uit Beverwijk naar Den Haag en bezocht ook Bronkhorst, die in een strandtent op Scheveningen werkte. Bronkhorst zou hem kleren van Van W. hebben aangeboden. Getuige bevestigde voor de rechtbank nogmaals de verkla ring, die hij aflegde voor de hoofd- inspekteur Hofstede te Leiden., nl. dat Bronkhorst hem kwam opzoeken en een bundeltje kleding meebracht. Toen de president hierop een hemd toonde, waarna Van d. Broek toegaf dat hij het gekregen had, veerde Van W. op en betoogde met klem, dat hij het hemd nog 18 mei bij de reahter van instructie had zien liggen. „En in november kreeg Van der Broek het pas." Baronesse Van H. zei, dat enkele mannen, o.w. Bronkhorst, op bezoek geweest waren. Getuige had echter niet gezien dat er kleren overhan digd waren. Er was slechts over za ken gesproken. Via deze getuige on dernam de verdediging een aanval op hetgeen gezegd werd door Van den Broek. Baronesse Van H. gaf toe, dat Van den Broek wel eens fantaseerde. Ook moest zij bekennen en beamen, dat zij aangifte had moeten doen tegen Van den Broek wegens ver duistering. Schoenen De gipsafgietsels van de voetsporen in de tuin van het Acad. Ziekenhuis kwamen nogmaals ter sprake. Van Wijk betoogde als een kenner van de orthopedie, dat de afdrukken on mogelijk door zijn schoenen gemaakt konden zijn. De president erkende dat het nog niet vaststond, dat het zeker was, dat Van W.'s schoenen de afdrukken gemaakt hadden. Getuige Bronkhorst, meegebracht Uit het Huis van Bewaring in Gro ningen, ontkende pertinent, dat hij kleding gebracht had naar Sondel, waar Van den Broek toen woonde Een discussie tussen Van den Broek en Bronkhorst volgde, maar de waar heid kon de president niet uit de ge tuigen lichten. Van Wijk erkende, dat zijn naam veelvuldig voorkomt in de dossiers van „Vrouwe Justitia, „ze schrijven maar raak. Papier is geduldig! Ver schillende keren ben ik onschuldig veroordeeld." Toen die president iets nader inging op de vraag, waarvan hij dan wel leefde, antwoordde ver dachte, dat hij af en toe werkte en verder geld verdiende met het ver huren van kamers. Over zijn bezit tingen wilde hij zich niet uitlaten. K.V.P.-JONGEREN BIJEEN IN TIVOLI democraat in deze tijd, moeten wij voldoen aan de gebiedende eis van het christendom op dit moment: de hulp aan ontwikkelingsgebieden. Als christenen dienen wij voorop te staan in deze hulpverlening, om aldus te voorkomen, dat deze mensen de prooi worden van ofwel een geestelijke on verschilligheid ofwel het wereldcom munisme", aldus Cor Kleisterlee. GEEN GEBREK AAN BELANGSTELLING De voorzitter van de KVP, mr. P. J M. Aalberse bracht de aanwezigen dank voor de grandioze opkomst. „Gelukkig is er bij ons Katholieken, getuige deze opkomst geen gebrek aan belangstelling voor de politiek". Mr. Aalberse zei, dat hij ook bij de Katholieke jongeren een verlangen heeft geconstateerd voor een samen werking met de protestanten. „Ik vind dit een verheugend verschijn sel en wij zullen dit blijven stimule ren door het lanceren van ideeën om tot zo'n samenwerking te komen", al dus mr. Aalberse. REQUISITOIR De inbraak is een spectaculaire aangelegenheid geweest, aldus mr. Lulofs iin zijn requisitoir. Spectacu lair omdat er ruim twee ton mee ge moeid was, bijzonder omdat de braak werd uitgevoerd in een ziekenhuis, waar men niet veel geld zou ver wachten. „De kraak was goed geti med" en tenslotte is de inbraak op merkelijk, omdat er uiterst koelbloe dig is opgetreden. De teleurstelling van de daders (zeker meer dan één) moet groot ge weest zijn, want de volgende dag werd de weekendtas met kleding en inbrekersgereedschap uit de Vliet op gevist. De officier ging vervolgens na, dat de gevonden kleding en schoeisel naar de verdachte wezen. Het onder zoek van de schoenen door de heer Douw, orthopedisch schoenmaker, was een knap stukje werk, dat de verdachte moet belasten. Het is het goed recht van de ver dachte aan te tonen, dat hij kleren weggaf. Verdachte heeft echter niet waar kunnen maken, dat de gevon den kLediing al eens was weggege ven. Bovendien heeft verdachte niet aannemelijk kunnen maken dat hij systematisch kleding weggaf. De of ficier ging ook nader in op de rol van getuige v. d. B„ die blijft vol houden, dat hij kleren van Bronk horst kreeg, die uit het bezit waren van Van W.. Off. kan zich niet onttrekken aan de mening, dat alle getuigen voor hun verklaring zijn geïnstrueerd; Van den Broek in geval Bronkhorst. Verdachte heeft zijn alibi, waarmee hij pas na zeven maanden kwam, niet aannemelijk kunnen maken. COMPLIMENT POLITIE De manier, waarop getuige-des- kundige H. iets vertelde over de duur van de inbraak, zal de rechtbank ge noeg kunnen zeggen over de waarde, die men moet toekennen aan deze ge tuigenis. Het is een inbraak geweest met medeplichtigen: 1 Verdachte heeft geen rijbewijs; 2 Verklaring van in specteur Verzijdèn, verdachte had al léén de handen vol; 3 Er zijn geen braaksporen, kennelijk hulp gehad van iemand die de deur opende of een valse sleutel maakte. De officier bracht hulde voor het speurwerk, dat volgens hem het wet tig en overtuigend bewijs heeft gele verd van het ten laste gelegde. WEL AFTREK Verdachte heeft 16 jaar gezeten voor 6 inbraken. De officier ging het leven van verdachte nogmaals na en concludeerde, dat deze man, die nooit zal bekennen zes jaar behoort te krij gen: het maximum. Om het bij het maximum te houden verzocht hij de praeventieve hechtenis, sedert febru ari, vorig jaar, af te trekken. VERDEDIGING De verdediger, mr. Langewerf is thans aan woord. Naar wordt ver wacht zal het pleidooi enige uren du ren. Hij viel vele punten in de tenlaste legging aan en greep onder meer te rug op de verklaring van getuige a charge Douw orthopedist die zei dat de gevonden schoenen ook door een ander gedragen zouden kunnen rijn. Bovendien is toch wel gebleken dat Van W. veel kleren weggaf. Ook al omdat hy zoveel Jdei-en kocht, dat hij ze niet allemaal kon blijven bewa ren. Van Wijk is zich vrijwillig ko men mélden, nadat hij van verden kingen had gelezen. Hij wilde niet dat nog meer voor hem bezwarende elementen in deze zaak naar voren zouden worden gehaald. De verdedi ger is voornemens een pleidooi van twee uur te houden. Rond een uur vanmiddag brak hij zijn pleidooi af voor een lunchpauze. NIEUW GEBOUW HAAGSE KAMER VAN KOOPHANDEL. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor 's-Gravenhage zal maandagamiddag officieel haar nieuwe gebouw aan de Alexander Gp- gelweg in gebruik nemen. Het gebouw, dat met inboedel on geveer twee miljoen gulden heeft gekost, zal in gebruik worden ge steld met een rede van de staatsse cretaris van Economische Zaken, de heer E. Stijkel. Architecten van het gebouw waren de heren Jan Wils en M. J. B. Meijsen te Voorburg. WERK Z.W.-DUITSE METAAL INDUSTRIE HERVAT De arbeid in de Zuidwestduitse metaalindustrie is maandagmorgen met het opkomen van de ochtend ploeg volledig hervat. Het zal echter voor enkele bedrijven nog wel enige dagen duren alvorens de produktie weer haar normale capaciteit heeft bereikt. Lancering van Gordon Cooper op t.v. De NTS zal morgen (dinsdag) een uitzending verzorgen over de lance ring van de Amerikaanse astronaut Gordon Cooper, die tussen 14.00 en 16.30 uur zal plaats vinden. Een tele- recording van de lancering zal van 16.42 tot 16.51 via de communicatie- caitie-satelliet Relay naar Europa worden gevonden en o.m. door de NTS worden overgenomen. Des avonds vindt er weer 'n uit zending plaaits, nu evenwel via de nieuwe satelliet Telstar II, die hier mede voor de eerste maal voor tele visiedoeleinden wordt ingeschakeld. De uitzending duurt een kwartier en omvat o.m. een film verslag van de lancering en beelden die rechtstreeks via televisie uit de capsule van Coo per worden opgevangen. Het precie- se tijdstip van deze Telstar-uitzen ding is nog niet bekend, in ieder ge val ligt deze tussen 22.55 en 0.03. Op duidelijke en enthousiaste wijze hebben jonge KVP'ers jl. zaterdag middag te Utrecht hun waardering geuit voor het gevoerde beleid in de afgelopen regeringsperiode van het kabinet-De Quay. Met bet oog op de verkiezingen voor de Tweede Kamer a.s. woensdag 15 mei, had de Jonge- ren-KVP in gebouw Tivoli een Jeugdappèl belegd. Ruim duizend jonge ren waren naar de Domstad getogen om daar te luisteren naar redevoerin gen van enkele prominente KVP-politlci. Ondanks de in volle gang zijnde verkiecingstournee hadden zich zeven ministers en staatssekretarissen voor deze bijeenkomst vrijgenJaakt: de minister-president prof. dr. J. E. de Quay, mej. dr. M. A. Klompé, mr. G. M. Marijnen, mr. J. M. A. H. Luns, drs. W. K. N. Schmelzer, mr. Th. H. Bot en P. J. S. de Jong. Verder gaf een aantal katholieke Kamerleden blijk van hun belangstelling, w.o. de voorzitter van de 2e Kamerfraktie der KVP, dr. W. L. P. M. de Kort en mr. K. T. M. van Rijckevorsel. van de wereld, heerst, wegwerkt opdat het communisme daar geen voet aan de grond zal krijgen. Het deed Minister Luns genoegen de jon geren ervan op de hoogte te kunnen stellen, dat waarschijnlijk dit jaar al 20 a 30 jongeren in het kader van het Vrijwilligersprograjpma zullen wor den uitgezonden naar Kameroen in West-Afrika. In dit gebied is al en kele jaren een Nederlander werk zaam en op dit moment wordt dit project onderzocht. De kans is zeer groot, dat dit jaar de eerste ploeg naar dit land zal vertrekken. JQNGEREN TOT JONGEREN Voor mr. Luns zijn rede hield, onderwerp was. Uitvoerig wies hij richtten jongeren kamerleden het ,nn (event...let eeenle.r He wei WOOfd tot de Jo-KVP'erS. Al* eerste tegratie van Europa het belangrijkste Jongeren spraken tot jongeren si„„d b« één van de wenige teleur- De Katholieken bewindslieden, de- me zal het samengaan diep wortel nT^"womnebou,^ Mm ze week in een niet katholiek-week- moeten schieten in de democratische woningbouw. Mej. zijn (eventuele) opvolger de weg naar een verder Europees samengaan sprak mej. G. S. H. M. Kok, die stil blad betiteld als opgewekte, dynami sche politici, werden door de jonge ren bij binnenkomst in de zaal met een ovatie begroet, waaruit duide lijk bleek, dat de jongeren volledig achter het door deze regeringsploeg gevoerde beleid staan. Kok, zei, dat het kabinet bijzonder en onverwachte hindernissen heeft moe ten nemen, o.a. de schaarste op de ar- EERSTE JONGEREN AL NAAR beidsmarkt en de invoering van de vrije zaterdag. Zij hoopte, dat de on tevredenheid over dit beleid als gun stig resultaat zal hebben, dat het pro- verhoudingen van elk land afzon derlijk". aldus mr. Luns. ONTWIKKELINGSLANDEN Mr. Luns ging ook in op het initia tief van het kabinet-De Quay om bleem uitgebeend wordt en dat hier- De Minister van Buitenlandse Za- jongeren uit te zenden naar onder- mee materiaal verschaft wordt voor ken, mr. J. M. A. H. Luns hield eer ontwikkelde landen, vervat in het een effectieve aanpak na 15 mei. belangwekkende rede van meer dan Nederlands Jongeren Vrijwilligers- één uur, waarin hij in grote lijnen programma. De minister acht het van het gevoerde buitenlandse beleid be sprak. Het spreekt vanzelf, dat de in- Cor Kleisterlee hield en enthousiast betoog, waarin hij de jongeren hun eminent belang, dat het Westen de plaats wees in de maatschappij van armoede, die nog in grote gedeelten morgen. „Als christen, als christen- 39) Guy antwoordde: Deze kamer licht. Ik ben er aan gewend. Hij keek Iris aan. Je hebt je dus niet te erg verveeld? Iris kwam naar het midden van de kamer, zodat zij hem recht in het gelaat kon zien. Natuurlijk niet. Je woont op een schilderachtig plekje. Zacht voegde zij er aan toe: Ik hoop, dat je voortgang gemaakt hebt, Guy Ik zal je niet vragen iets te mogen zien. Ik weet, dat je er een hekel aan hebt wanneer anderen zich met je werk bemoeien. Voor het eerst verzachtte Guy's blik van formele beleefdheid zich tot iets van vriendelijkheid. Je bent plotseling arg taktvol. Niets voor jou, Iris. Bedankt ik ben net zo opgeschoten als ik ver wacht had. Dat is heerlyk. Zij wendde zich tot Meg, die een beetje stijf van het podium afstapte. Hoe is het po seren je bevallen? Een vreselijke I Vertaling: J. A. W. VAN HACHT beproeving niet waar? Zij zuchtte spijtig, haar bruine ogen weer ge richt op Guy. Ik herinner me nog hoe het was, toen ik voor je po seerde, Guy. Guy scheen haar niet gehoord te hebben. Met aarzelende gastvrijheid zei hij: Mag ik je een kop thee aanbieden? Brood en jam is onge veer het enige wat ik zal kunnen vinden, maar als je iets te drinken wilt Iris schudde het hoofd. We zullen je niet lastig vallen. Ik geloof werkelijk, dat we moeten teruggaan, indien je tenminste klaar bent. Mts. Criffel vroeg me niet te lang weg te blijven, daar Meg tijd moet hebben om het souper klaar te maken. Zij glimlachte charmant tegen Meg. Is het ndet zo, Meg? Zij nam iets uit haar tas en gaf haar dat. Als je vast vooruit wilt gaan hier is het sleuteltje van de v/agen. Ik kom aanstonds Het was een taktvolle manier om haar weg te zenden. Meg nam het sleuteltje aan, en keek den vragend naar Guy. Heb je zal ik begon zij aarzelend. Iris antwoordde inplaats van Guy. Morgen breng ik Meg weer hierheen. Zij maakte een luchtig af werend gebaar, toen Guy iets wilde zeggen. Probeer me alsjeblieft niet af te brengen van mijn plan. Het is zo veel gemakelijker voor jullie alle twee, terwijl ik toch hier ben met de wagen. En vlugger. Enkel maar de paar dagen, dat ik nog hier blijf. Zij glimlachte aandoenlijk. Ik beloof jullie, dat ik iedere dag braaf aan het strand zal gaan zit ten en jullie niet in de weg zal lo pen. Guy's stem klonk onweerstaanbaar stijfjes. Het is heel vriendelijk van je, Iris. Ik wilde wel, dat je je niet zo veel moeite wilde geven. Iris legde haar hand op zijn arm. Haar stem klonk heel zacht. Het is heel geen moeite. Guy. Ik wil je alleen maar helpen. Kun je dat niet begrijpen? Meg keerde zich haastig af, zon der te wachetn om Guy goedendag te zeggen. Het was wel het minste dat zij doen kon. Hen alleen laten Langzaam liep zij in de richting van de auto. Zij maakte het portier open en ging voorin zitten. Aan haar voeten schitterde de zee in dezelfde stralend blauwe kleur, welke zij ge had had toen Meg haar voor het eerst van dit punt af zag. Zij vroeg zich af, wat Guy en Iris tegen elkaai zouden zeggen. Iris had gelijk toen zij verklaarde, dat Guy koppen en trots was. Hij handhaaft zeker een uiterst ontoeschietelijke houding je gens die arme Iris. Was dat, omdat ze hem zo zeer gekwetst had, toen zü hem, na dat ongeluk met zijn hand, niet voor de volle honderd procent had bijgestaan? Een ongeval, dat zijn schildersloopbaan bijna geruïneerd had. Het leek lang te duren voor zij Iris zag naderen. Toen zij dichter bij kwam kon Meg zien, dat haar gelaat strak gefronst stond. Zonder een woord te zeggen stapte zij in de auto en startte de motor. De eerste ogenblikken vergde het keren op de nauwe weg al haar aandacht en pas toen dit gebeurd was en zij onder weg ware, begon zij te spreken. Guy is deze dagen afschuwelijk moeilijk. Volkomen onbereikbaar Ze zuchtte. Ik vermoed, dat hij probeert me te straffen. Omdat ik destijds er volkomen tegen was, dat hij zou proberen door te gaan met schilderen en daarom weigert hij nu eenvoudig te geloven, dat ik vol ledig achter hem sta. Meg wierp een zijdelinkse blik op het lieftallige profiel naast haar. Wat was Iris mooi zo verfijnd en charmant in haar rose zonnejurk. Maar toen zij de besliste kleine hand jes om het stuurwiel zag, die de grote wagen snel en zeker in de richting van Fernacre stuurde, ver baasde zij zich tot haar verrassing over die zelfbewuste beslistheid. Zij moest plotseilng denken aan de uitbarsting van Iris, gisteravond in de salon. Langzaam zei ze: Wat wat deed je van idee veranderen, Iris? Iris zweeg even. Dan haalde zij de schouders op. Ik weet het niet. Wat doet iemand plotseling van gedachten ver anderen? Het terugzien van Guy, misschien; of de ontdekking, dat hij nog steeds helemaal opging in dat geschilder en het besef dat ik, aan gezien ik van hem hield, mijn denk beelden zou moeten veranderen wil den wij ooit weer tot elkaar komen. Zij glimlachte bij zich zelf, een ty pisch, flauw glimlachje. Het is grappig ik geloof, dat ik blij ben, dat Guy niet van idee is veranderd. Indien hij werkelijk zo koppig en halsstarrig is als ik altijd gedacht heb, dam weet ik tenminste, dat hij, hoe ongenaakbaar hij oppervlakkig ook lijkt, in zijn diepste innerlijk nog hetzelfde voelt voor MIJ. Zij keek Meg aan. Het zal wat tijd kosten, dat is al. Ik zou willen, dat je ons zoveel mogelijk samen alleen liet, Meg. Ik bedoel wanneer Guy klaar is met schilderen, wil je wel vast verdwenen, niet waar? Zij ver volgde nadenkend: Ik moet don derdag naar Bristol terugkeren, wat betekent, dat ik nog maar twee da gen heb om Guy te zien. Maar ik zal vader er toe overhalen, dat hij me zo vlug moglijk terugbrengt naar het hotel in St. Alvyn. We kunnen de verbouwing aan de huit altijd als excuus gebruiken. En dan zal ik vlak in de buurt zijn van Guy. Zij glim lachte. Denk je niet, dat dit een goed idee is? Meg knikte, zich verbazend over dat onverklaarbare gevoel van twij fel en onzekerheid, terwijl zij naar de plannen van Iris luisterde. Ja, misschien wel. Iris lachte. Misschien? Liefje, ik weet, dat alles prachtig voor elkaar zal ko- (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2