S)e Cöid6e(Soii4cmt KENNEDY ZENDT FEDERALE TROEPEN NAAR ALABAMA Na bomaanslagen en relletjes Autobus met vluchtelingen reed klem in de muur HONGAARSE BISSCHOPPEN VRIJGELATEN G.G.D. vocht met politie om lijk 34 DODEN BIJ EGYPTISCH VLIEGONGELUK Nederlands schip op rots gelopen Doodstraf voor Penkowski, acht jaar voor Wynne „Pacem in Terris" in V.N. Barkman sprak met Soebandrio Hoogwaterstanden MAANDAG 13 MEI 1933 53e JAARGANG Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Tel et. 20935 Red. 20015, 2 S 5 9 4 Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten beiorgtng 3 3 8 3 9 (tossen 17.30 en 19.00 o.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w„ 2,80 p. mnd., f 8,25 p. kw., Franco p.p. f 8,75, Adv. 18 ct p. non., Telefoontjes 1,50 HET BESTAND De te Birmingham tussen vertegen woordigers der gematigde stroming onder de blanken en leiders der ne ger-inwoners gesloten overeenkomst omvatte de volgende vier punten: 1. Het is de bedoeling dat winkels Nadat zaterdag in Birmingham tend en plunderend door de stad, SaLde^htn^ke^Mk^ neSj® (Alabama) een tweetal bomaanslagen waardoor een kleine 50 mensen, on- klaMen toegaiïelbk ^Hen^ellST waren eenleeed en treverhten tiiccon rinru,;n j..'Kidmen toegdmteiijK zuilen saeuen. Wdik.1! scvcuuen tuisen aer wie ponxiemannen en brandweer- 2 De negers die gedurende de be- negers, blanken en politie een v«f- lieden, werden gewond en grote scha- togin^n Ifde'daaror^v?lgde wm- gewonden hadden gevered. de werd aaneerieht ordelijkheden zijn gearresteerd, wor den tegen borgtocht vrijgelaten. (Dit punt is reeds uitgevoerd. Tien perso- president Kennedy besloten federale troepen naar Birmingham te zenden tot handhaving van de orde en zo no dig gewapende beslechting van de conflicten. De president heeft dit ge daan na overleg met zijn broer Ro bert, minister van justitie. In een ver. De gouverneur van Alabama, Geor. ge Wallace, reageerde fel op het pre. - sidentiële besluit. Op een persconfe iNeeers zuuen m t- klaring voor de t.v. heeft de presi- rentie in Montgomery zei hij, dat de zaken warden aangesteld oo voet van dent elk extremisme veroordeeld, on- federale regering zich niet met het glliikeVha^eltog en dSeTfdi be geacht of dit van blanken of van ne- gebeurde in Birmingham mag be- Jorderingskansen 1 dezelfde be nen, onder wie ook enkele blanken, zijn, na tezamen een bedrag van 240.000 dollar aan borgtocht te heb ben gestort, op vrije voeten gesteld), Negers zullen in fabrieken en Ondanks bereikt bestand - - vorderingskansen als het blanke per- moeien, zolang de volksvertegen- soneel. Voor de tenuitvoerlegging van woordiging van Alabama daar niet deze maatregel is een termijn van om vraagt. twee maanden aangehouden. Wallace betoogde dat hij de nati- 4. Er zal binnen twee weken een onale garde al had gealarmeerd en stadscommissie worden ingesteld, dat er voldoende troepen waren om waarin blanke- en neger-inwoners zelf de toestand in de hand te houden, vertegenwoordigd zullen zijn. Vergeefse uitbreekpoging uit Oost-Berlijn Een twaalftal personen, mannen en vrouwen, heeft zondag vergeefs gepoogd in een autobus door de muur tussen Oost-en West-Berlijn te bre ken en het westen te bereiken. Doordat de wagen klem reed in de door gangsruimte is de poging mislukt De Oostduitse politie opende een hevig vuur -op de bus. Tenminste drie inzittenden werden daarbij gewond terwijl drie vrouwen door de Vopo werden weggevoerd. Zes inzittenden renden, toen de bus moest stoppen, in alle richtingen weg, in een helaas vergeefse poging aan de op hen schietende volkspolitie te ontkomen. Vopo's schoten op inzittenden De auto met jonge mannen en Tenminste drie inzittenden vaai de vestied Woedende n^AM ~trökkVn vrouwen van 20 tot 28 jaar, kwam bus naar later bleek een autobus daaroo stenen eooiend^brand stich met ^rote snelheid uit een zijstraat, voor het passagiersvervoer naar en daarop stenen gooiend, brand stich- Invalidenstrasse opgereden, die van het Oostberlijnse vliegveld langs de Sandkrug-brug voert. Deze zijn gewond. Deze drie inzittenden brug is een kruispunt, dat toegang werden op draagbaren weggevoerd, geeft tot de Britse sector van Ber- Drie vrouwelijke inzittenden wer- Bjn. den, met de handen boven het hoofd, De bestuurder wist, met een zig- °°?d(ul,tee grenswachten, die lag-kqers, de.hinderpalen te vermij- richt S^ wSgeb^chT®86" INTR0DUKTIE VAN JAPANSE AUTO OP NEDERLANDSE WEGEN Binnenkort verschijnt de eerste Japanse personenauto op de Neder landse markt. Het Utrechts Automo bielbedrijf Seinen introduceert de Isuzu-Bellel volgende week officieel in ons land. Het betreft hier 'n vier- deurs wagen, die tussen de tien en de twaalf duizend gulden gaat kos ten. De Nederlandse importeur treedt tegelijkertijd op als importeur voor België en Luxemburg. De Isuzu-Bellel-fabriek heeft con crete plannen bm in de naaste toe komst in West-Duits land een assem- blagebedrijf voor de Europese Eco nomische Gemeenschap te bouwen. De wagen, die binnenkort op de Ne derlandse wegen zal verschijnen, is een produkrt van Japans oudste auto mobielfabriek, een fabriek waar 8300 mensen werken, en die een opper vlakte van rond 500.000 m2 beslaat. Paus bezoekt Italiaanse De federale militaire^ allen bedre ven in het onderdrukken van relle tjes, zullen in bases in de omgeving van Birmingham worden gelegerd. Voorts deelde president Kennedy mee, dat er maatregelen zijn getrof fen om er voor te zorgen, dat de na tionale garde van Alabama kan op treden als dit nodig mocht zijn. Ten slotte heeft de onderminister van ju- stit e voor de burgerrechten, Burke Marshall, opdracht gekregen naar Birmingham terug te keren voor overleg met burgers uit die stad. Zo als gemeld heeft Marshall een be langrijke rol gespeeld bij 't tot stand komen vorige week van het bestand tussen blanke zakenlieden en verte genwoordigers van de zwarte bevol kingsgroep. Dit bestand scheen een einde te maken aan de rassenschei ding waartegen de negers reeds lang op een geweldloze manier hadden ge ageerd. De rust werd zaterdag ver stoord door bomaanslagen, o.a. op de woning van een broer van de neger predikant Martin Luther King en op een motel, waar de leiders van de campagne tegen de rassendiscrimi- president Gewonden Nog een vierde, in het groen ge- Paus Johannes heeft zaterdag een bezoek afgelegd bij de Italiaanse pre sident, Antonio Segni, m het Quiri naal. Het was de eerste maal dat een paus een president van de nu 17 jaar oude republiek, en de tweede maal dat ooit een paus een Italiaans staatshoofd bezocht. De vorige paus, Pius XII, bracht op 28 december 1939 een bezoek aan koning Victor Em manuel. in een ambulanceauto van de Am sterdamse G.G. en G.D. is zaterdag nacht een woordenwisseling tussen broeders van deze dienst en enkele politieagenten over het Vervoer van een gevonden waarschijnlijk dode man uitgelopen op een vechtpartij. Voorbijgangers hadden langs 't fiets pad van de Jan Evei sensrtraat bij de Jan Tooroplaan een man roerloos met zijn gezicht in het zand zien lig gen en de politie gewaarschuwd. Deze waarschuwde op haar beurt de G.G.D. De man bleek de 39-jarige ongehuwde E. Schreyer te zijn, poet ser van het gemeente vervoersbedrijf. De ruzie ontstond toen de broeders voor wie niet vaststond of de man al dan niet nog in leven was, op een brancard in de ambularee brachten en de politie verlangde, dat hij op de oorspronkelijke plaats werd terugge bracht en daar zou blijven tot recher cheurs hadden vastgesteld of een mis drijf was gepleegd. De tijdens de ruzie ter plaatse aan gekomen recherche constateerde dat de man was overleden. Een door £e politie opgeroepen arts van de G.G.D. stelde vast dat hartverlamming de doodsoorzaak was. Eerst daarna ver lieten de agenten de ambulancewa gen, waarmee het lijk naar het Wü- helminagasthuis werd overgebracht. Zowel de directeur va nde G.G.D. als de tijdens 't weekend dienstdoen de hoofdcommissaris van het bureau Lodewijk van Deysselstraat, menen voorhands dat hun mannen geheel volgens de in zulke omstan digheden voor hen geldende voor schriften heben gehandeld. Van de zijde van beide instanties is een on dierzoek in deze onverkwikkelijke zaak begonnen. Van een der bij de ruzie betrokken agenten is de pantalon geheel ver nield. Een Egyptische Dakota, die op weg was van Cairo naar Alexaindrië, is zondagavond in de Nijldelta veron gelukt. Alle 34 inzittenden kwamen om het leven, onder wie 2 babies. Het tweemotorige toestel kwam brandend terecht bij het dorp Nawa. Kort nadat het uit Cairo was ver trokken, was het contact met de ver keerstoren van dat vliegveld verbro ken. Met het vliegveld van Alexan- drië kon het geen verbinding krijgen, omdat deze luchthaven wegens een zandstorm was gesloten. Voor de haven van Leixoes in Por tugal is zondag het vrachtschip „Ne der Eems" (10.275 tons) van de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Neder land" op een vlakke rots vastgelo pen. Voor 10 passagiers en de 50 be manningsleden bestaat geen gevaar, op de Een sleePboot zou bij hoog water Atlantische Oceaan heeft echter verhinderd, dat dit gebeuren een zonnig feest werd: striemende regen en Neder ^Eems" is ^met een^ee- een koude wind maakten, dat de wagens zonder de gebruikelijke „lentefeeën" moesten rijden. Aanvanke- mengde lading, voornamelijke ruwe lijk had men nog getracht de jongedames door plastic hoezen wat bescherming te geven (foto) doch ook dit rubber, op weg va-n Singapore naar bleek onvoldoendeLe Havre. den, die in de Invalidenstrasse zijn aangebracht, om het verkeer tot langzaam rijden te dwingen. Toen klede man werd op een draagbaar reed hij, onder een hevig vuur van weggedragen. Mogelijk is dit een In Boedapest is thans officieel be- de Oostduitse grenswacht, op de ope- Oostduitse grenswacht, die door het vestigd, dat vijf bisschoppen zijn ning voor het verkeer af, die zich bij vuur van kameraden werd gewond, vrijgelaten. Het zijn de priesters Ba- de Sandkrug-brug bevindt. Hij schat- Zes inzittenden renden, toen de bus dalik, Peteri, Endrey, Bard en Sza- te echter, onder deze moeilijke om- moest stoppen, in alle richtingen bo. Naar vernomen wordt, is het standigheden, de breedte van de weg, in een vergeefse poging om aan aan de bisschoppen Badalik en Pe- doorlaat niet geheel goed en kwam bun op hen schietende belagers te teri niet toegestaan naar huis terug aan een kant in botsing met de muur, ontkomen. te keren. Enkele anderen mogen hun die hier anderhalve meter dik is. Hij De mislukte vluchtpoging werd te functie niet hervatten. Vermoedelijk reed achteruit, om een nieuwe poging ongeveer een uur 's middags plaat- vier andere bisschoppen bevinden te wagen, doch hij moest stoppen on- selijke tijd uitgevoerd. Ongeveer een zich nog in huisarrest. der het hevige Oostduitse vuur, dat kwartier later werd de autobus door zeker tien minuten had geduurd en twee Oostduitse pantserwagens weg waarbij naar schatting verscheidene gesleept. honderden schoten op de bus waren t-. afgegeven De Oo9tduitse grenswachten op de de bus moest .toppen, bevond nT 1*" zij zich op ongeveer een meter af stand van de slagbomen op de brug, Zaterdagochtend is Z.K.H. Prins Bernhard teruggekeerd uit Amerika. Een aangekondigde persconferentie op de luchthaven bleek een misverstand, aangezien de prins niets te vertellen had. Prins Bernhard werd op het platform opgewacht door H.M. de Koningin, die zorgzaam de kraag van haar echtgenoots jas opzette. Het spionageproces in Moskou man verst ekt. Ook een Sowjet-Rus- sische jeep reed naar de brug. Na de mislukte poging van de twaalf Oost-Berlijners zijn bij alle grensovergangen tussen Oost- Kardinaal Suenens, de primaat van België, is in New York aangeko- men waar hij vandaag namens paus Vincent Auriol, oud-president West-Berlijn aan de oostelijke zijde Johannes de encycliek „Pacem in van Frankrijk is gistermiddag in ge- pantserwagens gestationeerd, die ver- Terris" aan secretaris-generaal Oe zeischap van zijn echtgenote op dere pogingen om langs deze wegen Thant van de V.N. zal aanbieden. Schiphol aangekomen voor een kort te ontsnappen moeten verhinderen. Daarna zet hij in een vergadering privé-bezoek aan^n s land. Hij zal. De wagens zijn zo dicht bij de grens- van de V.N. de betekenis van de en- drie a vier dagen in Nederland blij- overgangen geplaatst, dat zij deze on- cycliek uiteen. ven. middellijk kunnen blokkeren. De rechter in Moskou heeft Oleg Penkovski, een der beklaagden in de spionagezaak - Wynne, zaterdag ter dood veroordeeld. Wynne is veroor deeld. tot acht jaar gevangenisstraf. De 43-jarige Penkovski zal worden terechtgesteld door de kogel. Zijn mede-beklaagde in het proces, de Britse zakenman Greville Wynne, is tot acht jaar vrijheidsberoving ver oordeeld, waarvan drie jaar door te brengen in een gevangenis, en tot verbeurdverklaring van zijn bezit tingen. De overige vijf jaren moet hij in een werkkamp doorbrengen. Het publiek in de stampvolle rechts zaal applaudiseerde een halve mi nuut lang, nadat het vonnis was uit gesproken. Mevrouw Wynne was niet bij de uitspraak aanwezig. In een zijkamer kon mevrouw Wynne nog een half uur met haar man treken. Bij het uitspreken van het vonnis bloos de Penkovski en opende zenuwach tig z(jn mond, maar bleef verder uiterlijk onbewogen. Wynne leunde tijdens het voorlezen van de uit spraak voorover, terwijl hij aandach tig naar zijn tolk luisterde. Tegen hem was tien jaar geëist. Zijn straf van acht jaar komt ongeveer over een met die vam de Amerikaanse pi loot Gary Powers, die ook de eerste drie jaar in de gevangenis moest ver blijven. Powers werd echter reeds na twee jaar uitgewisseld tegen de Sow- jet-Russische spion Rudolf Abel. Wynne kan tegen het vonnis in beroep gaan. Penkovski wacht het vuurpeloton. Al zijn bezittingen zijn verbeurd verklaard, terwijl zijn mili taire rang van kolonel en zijn vijf onderscheidingen hem worden ont nomen. Het voorlezen van het vonnis duur de twintig minuten. De president van de rechtbank zei, dat beide veroor deelden bij president Leonid Brezn- jev van de Sowjet-Unie een gradte- verzoek kunnen indienen. Zaterdag is het jaarlijkse bloemencorso in de Bollenstreek gehouden. Een grote en zeer aktieve depres De Nederlandse zaakgelastigde in Indonesië, drs. G. D. Barkman, heeft zaterdagmorgen zijn eerste officiële bezoek gebracht aan de Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio en zijn introductiebrief overhandigd. Het onderhoud, dat een kwartier duurde, had plaats in de woning van de minister, daar diehs gezohdheidstoestand sinds enkele da gen iets fce wensen overlaat. Soeban drio zei later tegen verslaggevers, dat hij drs. Barkman toch had wil len ontvangen opdat deze onverwijld met zijn werkzaamheden zou kun nen beginnen. Drs. Barkman zei, dart hij minister Soebandrio op de hoogte had gebracht van het vertrouwen van zijn regering, dart de verhouding tussen beide landen zal verbeteren met hert hervatten van de diploma tieke betrekkingen. OPKLARINGEN Een depressie op de Oceaan is van zaterdag op zondag ten zuiden van IJsland buitengewoon diep gewor den. De luchtdruk daalde in het centrum tot ongeveer 950 millibar. Rond de kern stonden over grote gebieden winden van orkaankracht, waarbij sommige schepen golven meldden van omstreeks 15 meter hoog. De depressie werd voorafge gaan door een rug van hoge lucht druk, welke ons land zondag pas seerde, waarbij vooral in de ooste lijke provincies flinke opklaringen voorkwamen. In het westen van het land werd echter de invloed van de nieuwe de pressies reeds merkbaar, maar tot noemenswaardige regen kwam het zondag nog niet. Het koufront van de depressie bij IJsland, dat vergezeld van een uitge strekte regenzone, lag maandagmor gen reeds dicht bij onze kust. Het zal ons land morgenochtend gepasseerd zijn, waarna opklaringen zullen voorkomen, en mogelijk nog enkele lokale buien. De winden ruimen naar zuidwest tot west. Dit nummer beilaal uit 12 pagina's ZON- EN MAANSTANDEN 14 Med: zon op 04.49, onder 20.24; maan op 00.53, onder 9.06. 14 Méi: v.m. 6.20; n.m. 18.46. KORRELTJE Koop niet hetigeen ge wei gebrui ken komrt, maar wat je niiert missen kuinit.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1