WIJ WETEN HET.. Joop Stokkermans„Lichte muziek werd van hobby tot deel van beroep" VRIJDAG 10 MEI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 15 Hout lijmen?... CETAFLEX Ceta-Bever DE NATIONALE HERDENKING Koningin Juliana houdt op 30 november rede voor radio en t.v. November drukke nmand „De nationale herdenking is geen herdenking van de onafhankelijkheid van 1813, maar ee nterugblik op 150 jaar Nederlandse geschidenis én een blik vooruit. Dit is het richtsnoer dat wij hebben aangehouden bij de samenstelling van het programma," zo heeft gistermorgen de voorzitter van het algemeen werkcomité, prof. dr. P. J. Bouman medegedeeld op een persconferentie in het Haagse pers centrum Nieuwspoort. Het programma omvat een periode van 11 maanden: van 30 april j.l., toen prinses Beatrix voor radio en t.v. het herdenkingsjaar opende met een rede, tot 31 maart 1964. Novem ber zal de drukste maand zijn. Op 30 november zal een krans worden gelegd voor het monument 1813 te Den Haag. Verder zal op dezelfde dag een bijeenkomst in het Vredes paleis worden gehouden, 's Avonds zal een ^televisie-uitzending worden gegeven vanuit paeis Soestdijk. Ko ningin Juliana zal dan in huiselijk milieu spreken over de herdenking. Van 11 tot 16 november zal een volks- zangweek worden gehouden, georga niseerd door de Nederlandse Vereni ging voor Volkszang. Op 2il november zal de PTT een serie postzegels uit geven met voorstellingen van de pro clamatie van 21 november 1813, de landing van de prins op 30 november van dat jaar en de eedsaflegging door de souvereine vorst op de nieuwe grondwet op 29 maart 1814. Voorts zal in november de gala- première worden gegeven van een MEER STEUN BIJ VESTIGING IN NIEUWE WIJKEN Binnenkort is een belangrijke ver hoging te verwachten van hèt zgn. inrichtingskrediet voor midden, en kleinbedrijven, die zich in nieuwe stadswijken gaan vestigen. Ook de hypothecaire kredieten voor deze zaken zullen belangrijk worden verhoogd. Dit heeft de staats secretaris van Economische Zaken, drs. F. Gij zeis, medegedeeld tijdens een KVPwyer&iezingsbijeenkomst te Eindhoven. De heer Gij zeis sprak over „het gelijke-kansen beleid". Hij zei dat de financiering van midden- en kleinbedrijven heel wat moeilijker is dan de financiering van grote waren huizen. Aan deze ongelijkheid kan de regering iets doen, vandaar de in het vooruitzicht gestelde verhoging van het inrichtingskrediet en de hy pothecaire kredieten. film over „Nederlanders van nu" van Bert Haanstra. Eind november zal het comité 24.000 boeken, een geschenk- uitgave voor de hoogste klasse van het Middelbaar Onderwijs, getiteld „Karakter en Cultuur van Europa", uitgeven. Er zullen op de scholen opvoerin gen worden gegeven van het kinder- toneelstuk „Bevrijdingsspel 1813" van mevrouw A. Rutgers van der Loeff-Basenau. Dit is een raam-to- neelstuk, zodat er ruimte bestaat voor improvisatie, van school tot school variërend. Een kindermuziekspel is in bewerking. Het Residentieorkest zal op 29 no vember in het Kurhaus te Scheve- ningen een concert geven met mu ziek uit de tijd van Willem I. Willem Noske, die een verzamelaar van deze muziek is, heeft hieraan een werk zaam aandeel. RAPPORT OVER BEJAARDENHUIZEN IN ZUID-HOLLAND Prov. Staten van Zuid-Holland hebben, in hun gisteren in de Rid derzaal in Den Haag gehouden ver gadering, aandacht besteed aan het rapport, dat Ged. Staten onlangs uitbrachten over de toestand in be jaardentehuizen en verpleeginrich tingen. Dit rapport, opgemaakt door de provinciaal inspektrice, zuster A. Knöps, constateerde verscheidene misstanden, als ongeschikte huisves ting, overbezetting, onhygiënische toestanden en een onvoldoende brandveiligheid. Met ongerustheid heb ik het ver slag gelezen, zo zei mevrouw J. M. Pijpers-Makkenze (PvdA). Het rap port behandelt alleen de tehuizen, die vallen onder het provinciaal toe zicht, maar vele gemeenten hebben een eigen orgaan. Van de resultaten van de gemeentelijke bemoeiingen weten we nog niets. Spreekster wees op het grote belang van het toezicht. Er zijn mensenlevens mee gemoeid, als de brandveiligheid onvoldoende is. „Het toezicht is geen dag te vroeg gekomen," merkte ze op. De heren N. van der Brugge (AR) en G. Z. de Vos (KVP) wilden bij een volgend rapport graag een ver deling in categorieën, zoals goed en slecht. In het algemeen werd van de zijde van de staten dringend ver zocht, op "de hasis van cJït rapport verder te werken. De gedeputeerde mr. dr. J. P. van Praag (PvdA), die de sprekers be antwoordde, zei niet voor een verde ling te voelen. Als er slechte toestan den zijn, zijn er bestuurlijke ingre pen mogelijk. Overigens vroeg spre ker niet te vergeten, dat er ook voor treffelijke bejaardentehuizen zijn. Het rapport werd voor kennisgeving aangenomen. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moeit zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het sdhip venmeid. V.S. van Amerika: ss. Nieuw Am sterdam (12-5), ss. Maasdam (15-5); Argentinië: ss. Artillero (13-5), ts. Libertad (15-5); Australië: ss. Oria- na (12-5), ms. Ionic (14-5); Brazilië: ms. Cap San Marco (13-5), ms. Louis Lumière (15-5); Canada: ss. Nieuw Amsterdam (12-5), ms. Tindefjell (15-5); Chili: ms. Ceres (12-5); Ned. Antillen: ms. Chiron (13-5); Nieuw- Zeeland: ms. Wonosobo (14-5); Su riname: ms. Jason (15-5); Rep. Z. Afrika en Z.W.-Afrika: ms. Stirling Castle (12-5), ms. Simonskerk (15-5). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. De een z'u dood is de ander z'u brood In Andijk is onlangs de stieren vereniging opgeheven. De laatste winter betekende de genadeslag voor de vereniging. Op zichzelf een vrij trieste gebeurtenis, maar.de her vormden, katholieken en gerefor meerden zijn er dolblij mee. In de statuten van de geliquideerde vere niging staat namelijk, dat het batig saldo (groot 17.500) onder hen ver deeld moet worden, waarbij de ka tholieken en hervormden ieder 40 prooent, en de gereformeerden 20 procent prijgen. In geldbedragen uit gedrukt betekent dit: 7000 gulden voor R.K. en Hervormd en 3500 voor Gereformeerd. Bijzonder PTT-stempel op Schiphol Ter gelegenheid van de a.s. ten toonstelling betreffende de lucht posthistorie van de KLM, van de zeppelin en de trans-atlantische vluchten, zal de PTT een bijzonder stempel in gebruik nemen. Dit be staat uit een afbeelding van 'n KLM- jet-vliegtuig. De tentoonstelling, verzorgd door de Nederlandse vereniging van aero- filatelisten „De Vliegende Hollan der", brengt ongeveer 15 keurcollec- ties, waarbij o.a. ook met goud be kroonde verzamelingen uit Engeland, België en Duitsland. Men toont er unieke poststukken van vluchten over de noordpool, van de KLM-lijn naar Java, van Lindbergh, etc. Het stempel zaïl slechts een dag en slechts op een plaats verkrijg baar zijn, namelijk op zaterdag 18 mei tussen 13.30 en 18 uur in de ten toonstellingszaal van de „Wijde We reld" op de luchthaven Schiphol. Tevens zullen tijdens deze „dag der aero-filatelie" bijzondere enveloppen, voorzien van een KLM DC-8 op Schiphol, verkrijgbaar zijn. De op lage van deze covers, die door PTT van het bijzondere stempel zullen worden voorzien, is gelimiteerd tot 1500 exemplaren. Eerste Kamer keurt defensiebegroting goed De begroting van het departement van defensie is gisteren door de Eer ste Kamer zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Over het alge meen verwierf zelfs het beleid van minister Visser instemming. Alleen de KVP-senator mr. De Gou, burge meester van Venlo, had felle kritiek maar deze kritiek verloor veel kracht doordat mr. De Gou op het ogenblik dat de minister antwoordde, verdwe nen was. De heer De Gou, die pleitte voor een spciale onder-minister voor personeelszaken bij Defensie, zei dat sedert jaar en dag op het ministerie een laakbaar personeelsbeleid wordt gevoerd. „De minister doet er niets aan, integendeel, hij ontkent alleen maar dat er iets verkeerd gaat." Minister Visser voerde hier later tegen aan, dat de klachten slechts veroorzaakt worden door een over trokken publiciteit, die het beeld ver tekent. „Het personeelsbeleid is bij Defensie niet beter, maar ook niet slechter dan elders," zo zei hij. De minister betoogde verder, dat bijvoor beeld bij zaken voor het Ambtenaren gerecht de ambtenaren vrijwel steeds ongelijk krijgen. „Maar daar wordt nooit over geschreven. Wel als Defen sie een een keer ongelijk krijgt". Mr. Van Riel van de WD-fractie had een aanmerkelijk mildere kritiek op minister Visser dan hij verleden jaar toonde. Hij kwam nu zelfs met enige lofprijzingen. Voorts vroeg hij of het kabinet al een beslissing had genomen over het alsnog uitbetalen van het jaar achterstallige salaris van de heer Van der Putten. De mi nister achtte dit een moeilijke zaak; het is geen kwestie van principe, maar voor zo'n enkel geval „mogen wij niet afwijken van de jurispruden tie, die voor het hele rijkspersoneel geldt". De heer Algra (AR) vond het vreemd, dat de heer Van Riel, die toch vorig jaar minister Visser de laan uit had willen sturen, nu hulde bracht aan zijn partijgenoot. De heer Van Riel had slechts waardering wil len uiten voor „de groep", de minis- ster en beide staatssecretarissen, „en men moet er nu niet meer van maken dan ik bedoeld heb". De Kon. Ned. Motorrijdersver eniging heeft gisteren een petitie aangeboden aan dr. W. H. v. d. Ber ge, staatssecretaris van financiën, met het doel te bereiken dat de extra weeldebelasting op motoren en scoo ters op zo kort mogelijke termijn zal komen te vervallen. Voor de Haagse politierechter De uitvlucht. „Nou hebben ze mijn auto gesto- lne", zo betoogde een 35-jarige be drijfsleider uit Alphen aan den Rijn voor de politie, die evenwel reden had die verklaring met enige argwaan aan te horen. De auto van de bedrijfsleider was aangetroffen in de Tolstraat en was kennelijk betrokken geweest bij een aanrijding. Dat zou nog tot daaraan toe zijn geweest doch uiteindelijk bleek, dat de bedrijfsleider verre van nuchter achter het stuurrad had gezeten en waarschijnlijk mede tengevolge daarvan de aanrijding had plaats ge vonden. Hij was toen snel naar huis gegaan en zou een paar borrels voor de schrik hebben genomen. In ieder geval, werd een alcohol- promilage van 1.75 in zijn bloed aan getroffen. Wegens het besturen van een auto, terwijl hij onder invloed van drank verkeerde, had de be- bedrijfsleider zich nu voor de Haag se Politierechter te verantwoorden. „Ik was zenuwachtig en bang voor hetgeen volgen zou", zo verklaarde hij zijn vlucht en verhaal aan de po litie. De officier herinnerde eraan, dat het niet de eerste maal is dait ver dachte voor een dergelijk feit terecht 9taat. „Het is een sombere zaak", al dus de Officier, die twee maanden gevangenisstraf en intrekken van het rijbewijs gedurende twee jaar eiste, het dubbele van de straf die aleens eerder werd opgelegd. De verdediger bepleitte een voor waardelijke straf op te leggen, doch de Politierechter ging daar niet op in. Hij veroordeelde tot een maand gevangenisstraf en intrekken van het rijbewijs gedurende een jaar. De rekening volgt. Een 45-jarige huismoeder en haar 20-jarige toekomstige schoondochter, waren 9amen in een modemagazijn te Leiden op diefstal uiit geweest. Op 7 nov. werden enkele goede ren gestolen, nadat reeds eerder op de markt diefstal van een paar laars jes was gepleegd. De rechter nam dit vooral de schoonmoeder kwalijk, die als oude re wel een slecht voorbeeld aan de schoondochter gaf. „Ze hadden haar in het magazijn al in de gaten", wist de Officier van justitie, die tegen de jongste ver dachte 50 boete benevens voorwaar delijk 2 weken gevangenisstraf eiste en tegen de schoonmoeder 14 dagen gevangenisstraf. „Kan het geen boete worden?" in formeerde laatstgenoemde. Dat kon; de rechter veroordeelde de jongste verdachte tot 25.boe te en de schoonmoeder tot 2 weken gevangenisstraf voorwaardelijk en een geldboete van 30. „Dan betaal ik wel als ik de re kening krijg", zegde zij toe. Paniek. Volgens een 49-jariige pensionhou der uit Noordwijk, was hij in paniek geraakt, toen hij bemerkte in de cel van het politiebureau te Noordwij- kerhout te zijn aanbeland. Dat ont dekte hij pas, na tot ontnuchtering te zijn gekomen. De politie had de man op 13 april gearresteerd in ver band met dronkenschap en toen pleegde verdaahte in de cel vernie lingen. In verband daarmee had hij zich voor de politierechter te ver antwoorden. De officier eiste 100 boete; de rechter veroordeelde tot 40 boete, omdat inmiddels de aan gerichte schade aan de gemeente is vergoed. De officier van Justitie vond 't een brutaal stukje dat een 41-jarige arbeider uit Zoeterwoude had uitge haald. Hem was de rijbevoegdheid voor een jaar ontzegd doch niettemin ging hij achter het stuur van de auto zitten. In Noordwijkerhout werd de man aangehouden. De eis luidde thans 2 weken gevangenisstraf en in trekken van het rijt 2 jaar. De rechter een week gevangenisstraf en intrek ken van het rijbewijs gedurende een jaar. Een kweker uit Noordwijk had 2,77 are tulpen en narcissen staan, waarvoor hij niet de vereiste ver gunning bezat. Volgens de kweker was dat een abuis geweest van de controleurs, maar hij gaf toe, dat hij ook zelf wel een abuis kon hebben gemaakt. Daar hield de officier het maar bij en eiste 325 boete, waar toe de rechter veroordeelde. WILT U IETS WETEN 'i JOOP STOKKERMANS, een naam, die iedere Nederlander verondersteld mag worden te kennen. Wie kent immers niet zijn „Kleine, kokette Katinka", zijn „Willeke" (zijn beste, vindt hij) en.zijn laat ste succes „Astrologisch", dat in het kader van „De week van de lichte mu ziek" nog onlangs bekroond werd als het beste Neder landse liedje, door een ju ry, voor welker deskun digheid namen als Jan de Cler en Theo Uden Mas- man borg staan? Naar aanleiding van dit laatste succes hebben wij een gesprek gehad met de heer Stokkermans. Sinds zijn huwelijk in november van het vorig jaar woont hij niet meer in Leiden. Hij woont thans in Lisse, maar hij voelt zich nog met hart en ziel Leidenaar: „Mijn vrouw en ik vinden het heerlijk weer eens door een gezellig-drukke Breestraat te wandelen, en die typisch Leidse sfeer op te snuiven". Met kennelijk genoegen vertelt hij van het recital, dat hij enige maanden ge leden in de Leidse Stadsge hoorzaal heeft gegeven. Dit recital heeft trouwens in meer dan een opzicht opzien gebaard. Eenerzij ds benadrukte het zijn gro te muzikaliteit maai an derzijds weerlegde het tevens de bewering, dat hij. door zijn werkzaam heden in de lichte mu ziek, als klassiek musi cus kon worden afge schreven. „Het is voor een be ginnend concert-pianist in Nederland absoluut onmo gelijk ook maar een droge boterham te verdienen, tenzij hij over een Maece nas beschikt. En die heb ik niet," stelde hij nuchter vast. De lichte muziek be schouwde hij vroeger als een hobby, die hij naar hartelust heeft kunnen be oefenen in het jeugdpro gramma „Mignon". Nu ech ter de financiële problemen een rol van betekenis zijn gaan spelen, moest hij van deze hobby een onderdeel van zijn beroep gaan ma ken. „Het bevalt mij ove rigens prima. Het is een fascinerend bedrijf, dat naar een ander onderdeel van de veelomvattende werkzaamheden van de heer Stokkermans: zijn aanvankelijk scherp becri- tiseerde, maar nu zeer ge waardeerde medewerking aan het AVRO-tv-program- ma „Rondo Sinfonico". „Het is logisch, dat ons programma aanvankelijk met gemengde gevoelens werd ontvangen," consta teerde hij, „want bewust hebben wij een andere pro- grammakipzet gekozen, dan de traditionele, die bij voorbeeld gevolgd wordt door Wouter Paap bij uit zendingen van het Kunst- maandorkest. Als tijdens 'n concert van het Kunst- maandorkest een solist op treedt, vliegt de camera als het ware direct naar deze solist. Wij gaan bij onze ca- WEINIG TIJD VOOR KLASSIEKE MUZIEK echter ook zijn teleurstel lingen kent. Voor het laat ste Eurovisie-songfestival heb ik samen met Jules de Corte een liedje gecompo neerd. Het liedje is er he laas niet aan te pas geko men, wat ik vooral voor Jules zo jammer vind, om dat zijn tekst toch zeker 'n beter lot had verdiend." —„Hoe vindt U Jules de Corte?" „Enorm, hij is een klasse apart." „Heeft u voor keur voor een bepaalde Nederlandse cabaretier?" „Uiteraard heb ik voor keur. En die gaat uit naar Wim Kan. Ik ben een groot bewonderaar van zijn su per-actuele en daardoor vlijmscherpe humor." Mevrouw Stokkermans zorgde voor een kopje kof fie, terwijl wij het accent van het gesprek verlegden mera-regie echter uit van de partituur van het uitge voerde werk, van het the ma, dat door de componist is aangegeven. Men zou de camera-regie van Wouter Paap dus solistisch, en die van Rondo Sinfonico the matisch kunnen noemen. Het was dus in het begin wat lastig voor het publiek, om deze opzet te ontdek ken en te begrijpen. Maar het publiek schijnt thans over deze moeilijkheden heen te zijn." „Lijden uw andere werk zaamheden niet onder de inspanning, dde u ongetwij feld aan de voorbereidin gen en uitzendingen van Rondo Sinfonico wel moet wijden?" „Die uitzen ding van Rondo Sinfonico eisen gemiddeld zo'n 50 uur voorbereidingstijd. Een van de eerste, die met het Concertgebouw, zelfs 80 uur. En als ik ga optellen, bij de tijd, die ik nodig heb voor mijn andere werk, bijvoorbeeld in de lichte muziek, dan houd ik maar heel weinig tijd voor mijzelf over. Nagenoeg al mijn vrije tijd besteed ik dan aan de klassieke mu ziek, voor het op peil hou den van mijn techniek. Maar het komt vaak voor, dat dat er helemaal bij in schiet." „Wat vindt u de grootste pianist van het ogenblik?" „De beste Nederlandse pianist is ongetwijfeld de Franse Nederlander Daniel Wayenberg. Maar de aller grootste vind ik het jonge Russische talent Stavislav Richter. Van Cliburn is ook voortreffelijk, maar daar ben ik niet kapot van, en dat ben ik van Richter wel. Die is enorm," antwoordde hij enthousiast. Slechte smaak. „Mag ik u nog deze vraag stellen: welk Nederlands orkest zou u het liefste als begeleider voor uw laatste liedje willen hebben?" „Dat is een moeilijke vraag. We hebben ln Nederland een hele reeks goede or kesten. Voor de begelei ding zou ik toch het Metro- pole-orkest kiezen. Tussen twee haakjes: eind deze week komt waarschijnlijk het plaatje uit." Wij vroegen Joop Stok kermans nog naar zijn me ning over de smaak van „het publiek". Hij was hier over niet best te spreken, maar," zo verzekerde hij, „dat is echt niet iets van de laatste tijd. Overigens vind ik het jammer, dat ik Johnny Halliddy gemist heb, toen ik vorige week die bekroning kreeg. Het lijkt me toch wel interes sant om eens te zien, hoe het publiek op het optre den van deze figuur heeft gereageerd Wat is loon? Moet van zg. extra beloning (arbeidsloon), behalve loon belasting en premie A.O.W./A.W.W., ook nog premie voor sociale verze keringen worden afgetrokken? De extra beloning bestaat uit de normale uitkering wegens vakantiegeld, aldus L. C. Antwoord: Loon is volgens de om schrijving in de Coördinatiewet So ciale Verzekering al hetgeen uit een dienstbetrekking wordt genoten. Buiten het uur-, week- of maand loon, vallen ook toeslagen, provisie, tantièmes enz. onder het loonbegrip. Vakantiegeld-uitkeringen dus ook. Zo in gevolge de ziektewet het zie- kenfondsbesluit enz. is premie ver schuldigd over het loon, in dit ge val dus ook over de extra uitkerin gen. De percentages zijn per be drijfsvereniging vastgesteld. Er zijn echter dermate veel uitzonderings bepalingen dat wij iedereen aan raden voor zijn geval contact op te nemen met de loondienstafdeling van de direkte belastingen. Vele moei lijkheden worden hierdoor voorko- Correspondentie - Hoe kom ik in contact met een Engelse correspon dentievriendin van 14 of 15 jaar, vraagt L. R. Antwoord: Probeert u dit eens via een jeugdvereniging. Adressen kun nen wij u tot onze spijt niet geven. Burenhinder Wij hebben er veel hinder van, dat onze hond in buur- mans tuin loopt en de buurkinderen voortdurend in onze tuin lopen. Door het lawaai dat ze maken kun nen onze kinderen niet slapen. Wat te doen, vraagt mevrouw N. Antwoord: De prettigste manier om uw moeilijkheden op te lossen is wel om eens rustig met de beide ouders van deze kinderen te gaan praten. Heeft dit gesprek geen merk baar resultaat, dan kunt u uw klach ten naar voren brengen op 't spreek uur van de burgemeester in zijn funktie als hoofd van de politie. Al lereerst zult u er echter verstandig aan doen een stevige afrastering om uw tuin te doen aanbrengen tot een hoogte waar geen kinderen overheen kunnen springen. Dit voorkomt veel moeilijkheden. Adressen Theo Desselingh jr.. Rijndijk 63, Hazerswoude verzoekt hem schriftelijk de adressen van Fons Rademakers en Bert Haanstra te geven. De heer F. Rademakers woont in Amsterdam-Centrum, Keizersgracht 480. Het adres van Bert Haanstra is L. v.d. Tongelaan 27, Laren. Huurcompensatie - A. v. d. V. vraagt welke huurcompensatie vast gesteld voor werknemers, wier loon is geregeld bij een c.a.o. of bindende loonregeling en die minder verdienen dan 12.000 per jaar. Het minimum bedrag van deze huurcompensatie is voor de hoogste gemeenteklasse 4 n*»r week. voor gemeen teklasson en 3 3,75 en klasse 4 en 5 3,50. Deze huurcompensatie was dus niet voor alle werknemers verplicht. Per 1 september 1962 kwam er een huurcompensatie af van lVt voor alle in Nederland wonende werkne mers van 23 jaar en ouder, met een minimum van 2,25 in alle gemeen teklassen. Gehuwde werkneemsters uitgesloten, als zij geen kostwinster zijn. Wilt u nog nadere inlichtingen schrijft u dan naar de Looncontrole- dienst te Den Haag, Nieuwe Uitleg 12 Tandem Waar kan men tandem- fietsen huren? schrijft C. v.d. S. Antwoord: voor het huren van een tandem zult u bij een rijwielver huurder moeten zijn. In Leiden kunt u het proberen bij de bondsrijwiel- verhuurders: Fa. v.d. Meel „Cito". Stationsweg 39. P. C. v.d. Pluym, Le vendaal 159-161, J. H. Remmerswaal. Merelstraat 13. Wanneer zij, wat goed mogelijk is, geen tandems ver huren, kunnen zij u misschien wel naar verhuurders in de omgeving van Leiden verwijzen. Deze kunt u ook vinden in het ANWB-handboek 1962 of 1963. Het ANWB-hoofdkan- toor kan hierover geen opgave doen. Wanneer u niet verder komt, raden wij u aan een advertentie te plaat sen. In Maarssen (provincie Utrecht) weten wij er een te staan, die u even tueel kunt huren. Adres: mej. A. Sleurink, Adm. de Ruyterstraat 21 te Maarssen. Wij hebben ons met deze juffrouw in verbinding gesteld en zij is gaarne bereid u die tandem te verhuren, mocht u in Leiden niet kunnen slagen. P. B. te Noordwijk Route van Noordwijk naar Valkenburg (L.): Noordwijk, Leiden, Alphen a. d. Rijn Woerden, Utrecht, Houten, Culem- borg, Geldermalsen, Zaltbommel, Den Bosch, Boxtel, Eindhoven, Weert Roermond. Linne, Echt, Susteren, Sittard, Geleen, Beek. Valkenburg, totaal ong. 235 km. Een kortere rou te voert over België, van Weert naar Stramproy, Kinrooi, Maaseik, Suste ren, enz., dit bespaart u 14 km; van Valkenburg naar Bergisch-Gladbach: Valkenburg, Wijlre, Vaals, Aken. Stolberg, Eschweiler, Düren, Keulen, Bergisch-Gladbach, totaal ongeveer 105 km. Miss Bril. Waar kan men zich ui laten schrijven om mee te dingen voor de titel van Miss Bril? aldus C. P. Antwoord: Dingen naar de titel van „Miss Bril" is een lange weg. Meestal doet iemand mee voor een opticiënsbedrijf. Dit verschaft zijn model een of meer exclusieve mon- tuurs die geheel bij het gezicht en voorkomen passen. Dan worden pro vinciale voorrondes gehouden, waar uit een provinciale Miss Brill te voorschijn komt, samen met de prijs- winnaressen 2 en 3. Voor deze 36 da mes wordt dan een demie-finale ge houden waaruit 1012 gelukkigen zonder volgorde worden uitverkoren. Deze demie-finale is pas geschied. Tpcrpn eind mei wM waar „Miss Bril" en de twee daarop volgende „schoonsten" worden geko zen. Alios wat met deze verkiezing te maken heeft wordt geleid door Stichting Oog en Bril in Amsterdam. Wanneer u dus ideeën heeft om mee te dingen, kunt u dit via een opticiën doen, of u rechtstreeks wenden tot genoemde stichting. Verzekeringmij. Kunt u mij zeg gen of de V.VJVL (Verenigde Verze- keringsmaatschappijen) en de A.V.S. (Algemei Verzekeringsmaatschap pijen) betrouwbare verzekerings maatschappijen zijn? aldus I. V. Antwoord: Ons is niets bekend wat de door u genoemde verzeke ringsmaatschappijen een minder goede naam zou geven. Deze geasso cieerde mij en bestaan reeds tientallen jaren. De Verzekeringskamer is een instelling van het ministerie van jus titie die toezicht houdt op alle ver zekeringsmaatschappijen. Inlichtin gen kunt u daar ontvangen of u kunt u wenden tot een verzekeringsadvies - kantoor. Adres: Verzekeringskamer, Keizersgracht 1)69571, Amsterdam (020—241114). Reisvereniging. Wat is het adres van de Ned. Katholieke Reisvereni ging? Aldus A. v. D. Antwoord: De Nederlandse Katho lieke Reisvereniging is gevestigd te Amsterdam, Keizersgracht 229, tel. 020—241344. Pinksteren. Welke dag was het Pinksteren '58? vraagt R. A. Antwoord: Pinksteren viel in 1958 op 25 en 26 mei. Dit waren natuurlijk een zondag en een maandag. Blikgroente. Hoe lang kan ik groenten en fruit in blik op koele plaats bewaren? vraagt G. P. S. Antwoord: U kunt deze blikken wel enkele jaren bewaren, maar U moet ze wel goed controleren. Blik ken die bol staan en blijven staan als u er een tik op hebt gegeven moet u beslist wegdoen en blikjes met roestplekken kunt u het beste gauw opgebruiken, opdat de roest niet verder doordringt. Vierdaagse. Wanneer wordt dit jaar de Vierdaagse gehouden en is hier een leeftijdsgrens aan verbon den? Waar kan men zich voor deze tocht opgeven en wat bedraagt het inschrijfgeld, vraagt F. V. Antwoord: In Nijmegen valt de vierdaagse altijd in de laatste week van juli. Van het jaar dus op 2326 juli. Inschrijving en alle inlichtingen op het secretariaat van K.N.B.V.L.O., Den Haag, Valkenbosplein 18. Vetvlek. Hoe krijg ik een vet vlek uit een suède jasje, informeert A. d. H. Antwoord: Voor het verwijderen van een vetvlek uit een suède jasje gebruikt u magnesiumpoeder. Dit kunt u droog op de vlek strooien, goed laten intrekken en daarna af borstelen. Wellicht zult u deze be handeling enige malen dienen te her halen. Behangen. Als ik mijn muur glad maak met hardboardplaten, gaat het behang daar overheen dan later scheuren, vraagt mevr. v. G. Antwoord: Over het algemeen zal behang op board niet scheuren, want dit board is niet onderhevig aan uit zetten en krimpen. Toch komt dit wel voor en om dit te voorkomen kunt u de naden dichten met vloei baar hout in de kleur van het board. Er zijn verschillende fabrikaten van en bij een zaak in schildersbenodigd heden of anderszins wel te verkrij gen. Dit vloeibaar hout is elastisch en zal dus met het board mee uitzetten

Leidse Courant | 1963 | | pagina 15