DRAKESTEYN MIJN WONING IS GEEN PALEIS, ZEGT PRINSES BEATRIX ZATERDAG 4 MEI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 9 Een overzicht van de werkkamer van de prinses 99 99 (Van een onzer redacteuren) J^U PRINSES BEATRIX haar eigen woning „Drakesteyn" aan de La ge Vuursche heeft betrokken, werden wij tezamen met een groot aantal journalisten van de binnen- en bui tenlandse pers in de gelegenheid ge steld de geheel gerestaureerde en in gerichte behuizing te bezichtigen. Het kasteeltje („Geen paleis, een wo ning", verzocht de prinses ons het te noemen) is idyllisch gelegen in een bospark van iets meer dan tien hec taren groot. Er vlak bij staat het prachtige kleine kerkje van De Vuur sche met er omheen de begraafplaats, die hier in letterlijke zin nog een „kerkhof' is. We betreden het vrij kleine huis over de houten brug en komen dan door de brede deuren in de hal, waar dadelijk ons oog valt op een grote koperen kroon, een geschenk van de koningin en de prins aan hun doch ter. Boven de oud-Hollandse schouw met een antiek tegeltableau, geflan keerd door de wapens van verschil lende Hollandse steden, waaronder het wapen van de Sleutelstad, is een prachtige oude Madonna aangebracht van Italiaanse origine, een bruikleen van het paleis Soestdijk. De hal is verder gestoffeerd met een antieke dekenkist en een staande oud-Hol landse klok. Modern is een grote bronzen uil van Johan Radeker, een geschenk van de Amsterdamse bur gemeester d'Ailly, bij gelegenheid van de 18e verjaardag van de prinses. Achter de hal bevindt zich de eet kamer met een prachtige kroon van Venetiaans glas. In de vier hoeken zijn kwartronde nissen, waarin Chi- 3,Madonna met Kind", Italiaans paneel boven de schouw in de hal nese vazen, afkomstig van Soestdijk. Opvallend is hier vooral het antieke geschilderde Chinese behang. Aan weerszijde van de hal zijn de kleine salon en de werkkamer van de prinses gelegen. In de kleine salon hangt een landschap van Jan van Goyen. In de open haard staat een antieke haardplaat, voorstellende „De Tuyn van Holland", In de werkkamer valt ons oog direct op het grote bu reau, waarachter een portret van Willem de Zwijger hangt. Aan de an dere muur een landschap van Ruys- dael. Een der wanden bestaat uit een ingebouwde boekenkast. We zien er oude en moderne boeken: een ency cliek, boeken over volkenkunde en kunst en een zeer luxe serie „De schoonheid van ons land". Foto's en portretten staan her en der verspreid, afgewisseld .met klein-plastieken. Zoals bekend boetseert prinses Bea trix ook zelf. Op de bovenverdieping, te berei ken via een fraaie open wenteltrap, is de zitkamer gelegen, kostbaar ge meubeld met als hoofdkleuren wit en blauw. De wanden zijn gedecoreerd met een vogelstuk van Schouman, een ikoon van de Madonnaen een prachtig middeleeuws houten Chris tusbeeld. Voor de haard ligt een lui paardenvel. Huiselijk liggen op een tafel pakjes met zaken, die de prinses kennelijk pas heeft gekocht. Gezellig hangt aan de zoldering een grote koperen kooi, waarin een tweetal diamantduiven bedrijvig van zitstok naar voerbakje heen en weer hippen. Alles doet intiem-huiselijk aan, kostbaar maar niet pompeus. Fraai geschikte bloemen overal door het huis. Goudgele narcissen vooral, ge mengd met rode ribestakjes. De in tieme beslotenheid van het geheel is typisch Hollands, degelijk en sierlijk, getuigend van de goede smaak van de bewoonster. De enige, minder huiselijk aandoen- Foto bóven: een zitje bij de haard in de hal. 00000000000000000000<x!0000000<xc00000c0cxxxxx>x0c000xxxxxxxxxx»0000000cö000cx000000^^ Foto onder: de prinses op de „slotbrug" van haar huis. de plaats is de grote keuken in het sousterrain. Daar staat n.l. een enorm fornuis van alle moderne kook-gemakken voorzien. Een keuken waar een restaurant jaloers op zou kunnen zijn en waar ook enkele vrouwelijke collega's (naar wij meen den te merken) eveneens jaloerse - zij het deskundige - blikken op wier pen. Hun aandacht had vooral een kast met uitzonderlijk fraaie glas serviezen. Annex de keuken bevindt zich de gezellig ingerichte eetkamer voor het inwonende personeel. Groot is de personeelstaf overigens niet: Een echtpaar, de man butler in nassaublauw livrei en de vrouw, die de scepter zwaait in de keuken, de (knappe) kamenier en een werk meisje. Het secretariaat van de prin ses blijft voorlopig nog in Den Haag gevestigd, al is het wel de bedoeling mettertijd naar Drakesteyn te verhui zen. Maar dan moeten eerst de bij gebouwen zijn vernieuwd. Deze zijn zo bouwvallig dat ze moeten worden afgebroken. Zo is in vogelvlucht de woning van de kroonprinses van Ne derland. Een woning die zij uit eigen mid delen heeft gekocht, verbouwd en inge richt. Overheidssubsi die is er niet bij te pas gekomen. Prinses Beatrix ontsteekt de open kaard m de hal Het grote, blinkend gepoetste, fornuis in de keuken

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9