Lonnlife ra? BPVisco-Slafic een nieuwe motorolie mei veel langere levensduur PATER JOACHIM KAPTEIN VIERT GOUDEN PRIESTERFEEST CANADESE GENERAAL FOULKES WERD ONWEL TIJDENS HERDENKING IN LUTHERSE KERK AMSTERDAM Kleinere klassen bij lager onderwijs per 1 september ZATERDAG 4 MEI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 4 DE ZILK - ORGANISATOR VAN INTRONISATIE - Een van de bekendste pioniers, die hier te lande met hun doorstotend werk de doorslag gaven voor het sla gen van het intronisatiewerk, dat in 1914 door pater Mateo was begon nen, is pater Joachim Kaptein, die op 8 mei a.s. zijn gouden priester feest hoopt te vieren. Behalve het doorvoeren van de H. Hartverering heeft deze 83-jarige oud-Zilker een zeer werkzaam leven achter de rug, dat hij begon op 30 juli 1880, toen hij als vijfde uit een gezin van 12 kinderen in de Ziik werd geboren in een aardig landarbeidershuisje aan de Zilkerduinweg. Daar in een toen weinig bevolkte kleine plaats, in een nederig milieu in een vrij arme omgeving, wat in die dagen aan de orde van de dag was, groeide hij op als een ondeu gende grapjas, die altijd wel iets wist te verzinnen om zyn kornuiten voor de mal te houden. Deze grap penmakerij is een familietrek. Zelfs de pastoor moest meermalen zijn handen gebruiken om de ondeugen de Bartje Kaptein onder de duim te houden. Een pak slaag om nooit te vergeten, liep Bartje op, toen hij kans had gezien het op de preekstoel klaargelegde boekje, waarin de aan tekeningen stonden voor een feest preek, weg te moffelen. Onder grote lol van de jonge deugniet liep de hele feestpredikatie in het honderd. Hij moest het echter later toen alles uitkwam, lelijk bezuren. Van school af. Na enkele schooljaren moest Bart na zijn tiende jaar mee gaan helpen de kost te verdienen voor het grote gezin. Dat was in die dagen alles behalve eenvoudig, daar de gekweek te groentes en bolgewassen weinig of niets opbrachten. Het hoofd van de school gaf er echter weinig om, dat hij zo vroeg de school verliet. Het hoofd zei tenminste bij een be zoek, dat zoon Bart nog te stom was om een goede brief te schrijven. Va der Kaptein antwoordde gevat: „Och dat is niet zo erg, ons soort mensen schrijft geen brieven". Beiden kon den toen nog niet overzien wat deze zelfde „domme" jongen later aan publikatiewerk zou gaan doen. On danks alles vertrok hij op zestien- VOORSCHOTEN Geboren: Mario Anthoon Jan, z.v. de Wit, AntJhoon Jan en de Joode, Maaike Cornelia; Clemens Herman Marie, z.v. Bentlage, Herman An- toon Marie en van Oorschot Elisa beth Hendrika Maria; Frans Chris- tiaan z.v. Filippo, Joannes Willem en de Croon, Johanna Elisabeth; Elsa Margaretha Otillie d.v. Mechelse Ar ie en van de Graaf, Ilse Kathari- na Ottillie; Maria Josefiena d.v. van der Peet, Cornells Gerardus Joseph en Breedeveld, Maria Josefiena; Pan cratia Jeanne M. d.v. Pieterse, Ma- rinius en Van Galen, Pancratia Jean ne Maria; Nicole Elisabeth Dorothea d.v. Jespers, Johannes Antonuis en de Beer, Leonie Anna Maria; Mar cel René z.v. Verboon, Arie Willem en Smittenaar; Johanna Catfharina; Herunie Helma d.v. KI ijzing, Daniël Jacob Johan en van der Zwet, Elisa beth Gerarda Maria. Ondertrouwd: Kurtz, Manfred, 21 jaar en Zondervan, Ine Marion, 18 jaar; Van den Dries, Paul Marie Constant, 42 jr. en Meckmann, Mar garetha Alberta 34 jaar; Barendse, Nicolaas Adrianus Petrus, 24 jaar en vn Vliet, Adriana Catharina, 23 jaar; van der Marei, Jan Anthonie, 27 jr. en van der Ende, Cornelia, 24 jaar; Groeneveld, Alexander, 32 jaar en OudiShoorn, Dine, 36 jaar; Siewers, Pieter Jan, 31 jaar en Odijik,, Marian ne. Getrouwd: de Vries, Euwe en Weg gen, Hendrika Klazina; Meijknechit, Hendricus Augustinus en van Vel- sen, Henriëte Maria Thenesia; Ouwe hand, Klaas en Bos, Janna; Rotte veel, Johannes Jacobus en Neder - hof, Geertruida Adriana Maria Bea trix; Overduin, Gerrit en Andringa, Willy Alida. jarige leeftijd, onder bedenkingen van zijn ouders, die hem moeilijk konden missen bij het verdienen van de dagelijkse kost, naar Grave om op het seminarie voor priester te gaan studeren. Leraar De „domheid" van Bart viel nog al mee, met grote vlotheid doorliep hij tenminste het kleinseminarie, waarna hij de studies in wijsbegeerte voorzette in Kortrijk, België. Zijn priesterwijding was al heel kort bij, toen zijn overste een andere beslis sing nam met de nu sinds enkele maanden Joachim geheten Bart Kap tein. In het nieuw gestichte klein seminarium in Grave bleek een te kort aan leerkrachten. Na rijp be raad werden hier enkele grootsemi naristen ingeschakeld, waaronder frater Joachim. Dit alles gebeurde in 1906. Het zijn vier onvergetelijke jaren geworden, die nu nog voor vele oud-studenten vers in het ge heugen liggen, doordat hij een fijne humoristische stemming wist te be werkstelligen, waarin het prettig studeren was. Het was ook in deze jaren, dat de Nederlanders in zijn congregatie sterk de behoefte gin gen voelen aan een eigen blad. Te oordelen naar de mening van de overste was er maar een persoon, die het hoofdredakteurschap hiervan op zich zou kunnen nemen en dit was de 29-jarige Joachim Kaptein uit de Zilk, die nu de leiding kreeg van „Vrienden der H.H. Harten". Kort tevoren had hij al veel succes gehad met een publicatie in enige Vlaamse boekjes, en onder de schuil naam van Gaudens wist hij spoedig een grote kring bewonderaars en le zers te verwerven. Priester. Eerst in 1910 kreeg Joachim weer de kans zijn afgebroken studies voort te zetten. Na zo lange onder breking viel dat niet mee, maar met taaiheid beet hij zich pr door heen, en zo kon Joachim Kaptein in 1913 priester worden gewijd. Reus achtig veel werk heeft hij verzet, aanvankelijk onder leiding van pa ter Mateo, later alleen voor de mas sale toewijding van de gezinnen aan het H. Hart, de koning van liefde. Overal, grootdeels door zijn toedoen, verscheen er bij kerken, scholen, verenigingsgebouwen en fabrieken het beeld van Christus. Pater Joachim kan zich voorstel len, dat de toen geplaatste beelden nu niet meer aanspreken. Wat in die dagen de wijze was om Christus cen traal te stellen wordt nu niet meer zo aanvaard of gewaardeerd. Al zijn werken om de intronisatie van het H Hart in de gezinnen door te voe ren bleken sukses te hebben in velerlei vorm. Speciaal voor dit doel werd het blad „de Liefde koning" in het leven geroepen, dat tot de dag van vandaag nog een 100.000 abonnees telt. Het was in deze da gen, dat pater Kaptein in de achter hoek de naam van „de vliegende vleermuis" opliep, terwijl hij in de Zilk werd betiteld met „de vliegen de Hollander". Zielzorg. In 1939 toen het intronisatiewerk op een hoogtepunt stond is pater Kaptein uit de organisatie getreden en is zielzorgwerk gaan verrichten op het Normandische eiland Guern sey. Dertig jaar lang had hij zijn beste krachten gegeven voor de ver spreiding van de intronisatie. Hij zag echter in, dat de tijd gekomen was voor een grondige reorganisatie en achtte dit meer geschikt voor een- jongere kracht. Na enige jaren in Engeland te heb ben gewerkt, belandde hij via Frank rijk weer in Nederland. Enkele ja ren heeft hij pastoorsfunkties ver vuld in verschillende Limburgse plaatsen en op de Heiplaat in Rot terdam, waar pater Joachim de ver schrikkingen van de oorlog mee maakte. In 1951 werd hij benoemd bij het sanatorium Maria-oord te Rosmalen. Als men veronderstel 1 nu met een afgewerkte man te doen te hebben, heeft men het mis. Nog steeds is hij sterk en vitaal genoeg om zijn beste krachten te geven voor het huis met zijn patiënten. In zijn vitaliteit pro beert hij onder de jongeren nog steeds terrein te winnen voor de Es- perantoclub, grijpt als eerste naar nieuw uitgekomen boeken en artike len. Deze ruim 80-jarige Zilker zal op 8 mei zijn gouden priesterfeest vieren. Na een plechtige H. Mis in de parochiekerk is er in café-res taurant „Burcht de Groot" voor alle Zilkers, vooral van de oudere garde, gelegenheid om weer eens fijne her inneringen op te halen. Voor de vijfde maal na de bevrij ding is de thans 60-jarige Canadese generaal Charles Foulkes, comman dant van het Canadese bevrijdings leger en mede-ondertekenaar van het capitulatieverdrag in mei 1945 te Wageningen, in ons land aangekomen ter bijwoning van de herdenkings plechtigheden voor de gevallenen. Met zijn vrouw stapte de montere, sinds 2 jaar gepensioneerde en dus nu in burger geklede generaal gis teren in de stromende regen uit het lijntoestel van de Canadian Pacific Airlines en vertelde, dat hij maan dag op de Canadese begraafplaats in Holten na de kranslegging een rode kornoeljeboom zal planten. In de af gelopen maanden zijn uit Canada 12 soorten bomen naar Nederland ver zonden. speciaal bestemd voor Cana dese begraafplaatsen. Tijdens de nationale herdenkings plechtigheid in de oude Lutherse kerk is generaal Foulkes onwel ge worden onder de toespraak van de opperrabbijn A. Schutster. Enkele opper-officieren wilden de generaal, hem ondersteunend, de kerk uitgelei den. Juist voor de kansel zakte hij ineen. Onmiddellijk schoten twee helpsters van het Roode Kruis toe. Enkele ogenblikken later werd een brancard binnengebracht waarop de 350 Belangstellenden voor het Nederlands „vredeskorps" Gisteren zijn de eerste 35'0 aanmel dingsformulieren de deur uitgegaan voor jonge mensen die in het Neder landse „vredeskorps" wilden. Deze 350 jongeren haddien al voordat de orga nisatoren van het Jongeren Vrijwil ligers Programma met de werving waren begonnen, inlichtingen erover gevraagd aan het ministerie van Bui tenlandse Zaken, het Bureau inter nationale technische hulp, de Stich ting jongeren vrijwilligerskorps of andere instanties. Uit deze 350 en uit hen die zich in de komende weken nog aanmelden zullen een vijftig vrijwilligers wor den geselecteerd, om dit jaar te wor den uitgezonden. Die opleiding zal ongeveer drie maanden duren. Eerste zorg van de docenten zal zijn, de vrijwilligers (zonodig) een redelijke spreekvaar digheid bij te brengen in de taal van het land waar ze heen gaan, en in de wereldtaal die daar het meest gangbaar is. Kort nadat hun opleiding afgelopen is, nog vóór het eind van dit jaar zullen de vrijwilligers vertrekken naar het land van hun bestemming, waar ze ongeveer twee jaar lang zul- lerj werken. De aanmelding voor deze uitzending is ruu opengesteld. Het kantoor van het jongeren vrijwilli gers programma is gevestigd aan de BoOrlaan 8, in Den Haag. ROELOF ARENDSVEEN MIDDENSTANDSVERENIGING „ST. MAARTEN" Alvorens met de afwerking der agenda te beginnen, herdacht voorz. W. J. Vesseur bij de aanvang der jaarvergadering van de Midden standsver. „St. Maarten" het overle den lid, de heer J. van Rijn. „Voor ons bestuur is de heer Van Rijn al tijd een grote steun geweest, vooral inzake zijn zeer gewaardeerde advie zen betreffende de bakkers-sector. Vanaf deze plaats hopen wij, dat God zijn echtgenote en kinderen de kracht zal geven dit zware verlies te dragen". Voorts gaf de voorz. een te rugblik op het afgelopen jaar, het welk niet ongunstig is geweest. Door de uitbreidingen ter plaatse heeft dit ook voor de diverse groeperingen in de Middenstand gunstige aspecten gehad. Echter de financiële afwer king baart thans wel enige zorgen, zodat voorzichtigheid geboden blijft. Temeer daar het ook bij de Midden stand, hetwelk hij aan de hand van enkele cijfers inzake kredietverle ning door hem werd aangetoond, be paald niet overal rooskleurig is. Voor vele middenstanders zal het hard werken zijn om zich in hun be staan te handhaven. Waardering. Een woord van waardering had spr. voor de plaatselijke brandstof- fenhandelaren, die in de afgelopen winter, in tegenstelling tot de con currentie van buiten de plaats, aan de moeilijkheden het hoofd wisten te bieden en hun klanten 100% service wisten te geven. Ook secr. J. v. d. Meer liet zich in zijn jaarverslag niet ongunstig uit over het afgelopen jaar en gaf hierin voorts een over zicht van de activiteiten van het af gesloten boekjaar. Penningmeester P. Stockmann verkreeg de waarde ring voor zijn financieel beleid, waarbij namens de kascommissie, de heer Jac. v. d. Meer Cz. dit onder schreef en het kassaldo ad f 74,53 voor akkoord verklaarde. Tot lid van deze commissie werden thans benoemd de heren A. Dobbe en P. v. d. Meer Cz. Bij de mededelingen werd de medewerking verzocht van de Middenstandsver. voor de slot- avond bij de opheffing van de plaat selijke commissie huishoudelijke voorlichting. In principe werd hier toe besloten, maar men zou zich over de vorm nog nader beraden. Uit de hierna volgende bespreking bleek, dat er nogal enige wrijving is geweest inzake de kandidaatstel ling voor de a.s. te houden bestuurs verkiezing van de plaatselijke Boe renleenbank. Aangezien hier thans een Middenstandslid aftredend is was door beide besturen kontakt onder houden inzake deze kandidaatstel ling. Aanvankelijk was overeenstem ming bereikt inzake de kandidatuur van de heren W. J. Vesseur en P. Stockmann. Zonder nader overleg was hieraan later door bestuur Boe renleenbank de heer J. van Berkel Jz. nog toegevoegd. Dit noopte eerst - genoemden tot het terugnemen van hun kandidatuur. Uit de toelichting van de 2e voorz. de heer H. J. v. d. Meer, die mede deelde uit een onderhoud met de voorz. R. v. T. van de Boerenleen bank, begrepen te hebben, dat ook het bestuur Boerenleenbank deze gang van zaken minder prettig heeft gevonden. Op aandrang van de ver gadering stelde de heer Vesseur zich bereid zich wederom alsnog hiervoor kandidaat te stellen. Betreffende de gehouden winkelweek deelde voorz. mede, dat het prachtige resultaat van 4913,75 aan het Poliofonds kon worden afgedragen. Voorz. bracht hierbij dank aan het actie-comité, inzonder aan de plaatselijke leden Har. van Veen en Nic. Schouten, voor het vele werk door hen hier voor verricht. Door de 2e voorz. H. J. v. d. Meer werd nog medegedeeld dat hem, na ingewonnen informatie, was gebleken, dat de Groene Woud- sekade te Roelofarendsveen voor autoverkeer gesloten zou blijven. Voor belanghebbenden is ontheffing van dit verbod echter mogelijk. Bij de ontstane bespreking hiervan werd ook betrokken de Voorweg te Nieu we Wetering, die eveneens dit ver bod kent. Men achtte het wel zeer primitief dat in deze gemeente nog dorpen zijn, die niet voor autover keer bereikbaar zijn. Bestuursverkiezing. Bij de bestuursverkiezing werd penningmeester P. Stockmann in het bestuur herkozen, hetwelk met een „rondje" door het bestuur werd ge honoreerd. Door de heer H. J. v. d. Meer, die voor de Middenstand zitting heeft in de gemeenteraad, werd een toelich ting gegeven op het uitbreidingsplan Googeipolder, vooral betreffende de mogelijkheden terzake bouw van winkels. Een waarschuwend geluid liet spr. horen om deze kansen te benutten, e.v. door filiaalvestigingen, dit om te voorkomen, dat anders vestigingen van buiten de gemeente zullen plaats hebben. Vanuit de ver gadering werd hierop breedvoerig gereageerd, waarbij gewezen werd op het feit, dat dit niet allemaal uit breiding, maar voor een gedeelte ook verhuizing van inwoners betreft. De rendabiliteit van deze winkelvesti ging werd dan ook ten sterkste be twijfeld. De heer H. J. v. d. Meer wees erop, dat de realisering van dit plan een tijdsduur van 20 jaar om vat, en men hierbij waarzaam moet zijn voor eigen belangen. Besloten werd wederom een uit gaansdag vast te stellen, voorafgaan de door een bezinningsavond. Een uitvoerige bespreking ontspon zich omtrent de mogelijkheid tot bevor dering van contante betaling bij win kelverkoop en kleine reparatie, voor al indien het kleine bedragen be treft. Besloten werd hiervoor een uniforme mededeling in de winkels en zaken te doen aanbrengen. Rondvraag. In de rondvraag werden nog en kele actuele interne problemen aan de orde gesteld, o.a. winkelsluiting op zaterdagmiddag te 5 uur. In prin cipe werd besloten dit te bewerken voor de levensmiddelenbedrijven. Na enige bespreking werd ook weer het voorstel unaniem onder steund om de ouden van dagen na mens de Middenstand een feestmid dag aan te bieden. Tot slot werd nog gepleit voor ac tieve medewerking aan de leden werfactie. Tegen het middernachte lijk uur sloot voorz. Vesseur met een woord van dank deze actuele en zeer interessante vergadering. Nieuwe zegel van 10: landschap Binnenkort zal in de serie land schapzegels een zegel van 10 cent worden uitgegeven met een afbeel ding, ontleend aan de Deltawerken. Deze zegel zal de thans in gebruik zijnde van 10 cent met de beeltenis van H. M. de Koningin „en profil" (ontwerp Hartz 1953) gaan vervan gen. Het ontwerp van de nieuwe zegel is van de kunstenaar J. van Heel. Voordat met de verkoop van deze nieuwe frankeerzegels zal worden be gonnen, zal de nog op de postinrich- tingen aanwezige voorraad van de frankeerzegels van 10 cent met de beeltenis van H. M. de Koningin „en profil" ontwerp Hartz 1953) worden uitverkocht. Aan verzoeken van het publiek om verstrekking van de nieuwe zegel zal echter worden vol daan. generaal naar een der kamers nabij de kerkruimte werd gebracht. De mi litaire geneeskundige generaal majoor dr. H. J. v. d. Giessen onderzocht de generaal. Nog tijdens dit onderzoek kwam generaal Foulkes weer bij kennis. Hij gaf de wens te kennen toch ook de plechtige herdenking bij het nationaal monument op de Dam bij te wonen. Op advies van de me dicus zag hij hier echter vanaf en ging met deze per auto naar' een hartspecialist. De aantallen leerlingen, die bepa lend zijn voor het aantal onderwij zers aan de scholen voor gewoon, voortgezet gewoon en voor uitge breid lager onderwijs worden per 15 september lager gesteld. (Voor die scholen, die de nieuwe cursus eerder beginnen, op de eerste dag na de zo mervakantie). De verlaging houdt in dat over het geheel de klassen min der leerlingen zullen tellen. Voor het G.L.O. betekent de ver laging b.v. dat bij minimaal 111 leer lingen 4 leerkrachten kunnen wor den aangesteld, welk aantal voordien 121 was, terwijl vervolgens voor elke 42 leerlingen (was 45) er één leer- kraoht bij kaïn komen. Dezelfde cijfers bij vier leerkrach ten voor het VGLO en het ULO zijn: 86 (91) en 85 (91), terwijl voor meer leerkrachten bij het VGLO telkens 28 (30) en bij de ULO 30 (33) te boek dienen te staan. De schaal is ook verlaagd voor de klassen zeven en acht, met de zon der volledig VGLO-leerplan. Vier leerkrachten zijn er na de grote va kanties bij een leerlingental van 88- 113 (klassen met VGLO-plan) en 103-136 (klassen zonder (Volledig) VGLO-Leerplan), waarna resp. 28 en 34 leerlingen (was 30 en 36) de maatstaf is voor uitbreiding van 't aanital leerkrachten. MGR. G. DE VET NAAR ROME VOOR SCHEMA Mgr. G. de Vet, bisschop van Bre da gaat van 16 tot 22 mei naar Rome. Daar vergadert de gemengde com missie van lekenapostolaat en theolo gie ter voorbereiding van het nieu we concilie-schema, het z.g. schema 17. Het schema 17, handelend over kerk en wereld, zal voor een deel be staan uit hoofdstukken, ontleend aan enkele der 70 oude schema's voor een ander deel uit geheel nieuwe hoofd stukken. Bij de voorbereiding van de ze laatste, is de copecial, het comité ter voorbereiding van int. congressen voor lekenapostolaat als adviescolle ge opgetreden. Dit comité bestaat voornamelijk uit leken. «KM» "Umifanij; "T\ it /yn&ff Jx pUt- j Deze gigantische ravage ontstond dezer dagen bij Port Jervis in de staat New York, toen daar tengevolge van zware regenval een goederentrein van 91 wagons ontspoorde. Twee leden van het treinpersoneel werden gewond; de materiële ravage was enorm. Hoewel het opruimingswerk direkt op grootse wijze werd aangepakt, duurde het nog ruim drie dafen voordat de lijn weer berijdbaar was.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4