Zes landbouwvoorzitters over moeilijkheden met het Landbouwschap ZATERDAG 4 MEI 1963 DE LEID8CHX COURANT „De maatregelen, die het bestuur van het Landbouwschap onlangs heeft moeten nemen om tot de inningen van achterstallige heffingen te komen, hebben zowel in als buiten de landbouw opsien en vaak onbehagen ge wekt." Aldus begint een circulaire, die door de voorzitters van de drie landbouwwerkgevers- en de drie werknemersorganisaties is uitgegeven. Zij zeggen ervan overtuigd te zijn, dat de beroering er over voor een deel op onverantwoordelijke wijze is aangewakkerd door personen en groepen, die zich moeilijk kunnen verenigen met de gevestigde maatschappelijke orde en „vaak om geheel onzekere motieven er belang bij menen te hebben de goede gezindheid op het platteland te ondermijnen". KRACHTIG LANDBOUWSCHAP KAN NIET WORDEN GEMIST f=J O de moderne Zig-Zag naaimachine f1395. fantastisch...! Kom Mik MEERPOEL MAAKT DIT MOGELIJK Bree straat 171 (Advertentie) De zes voorzitters menen, dat het ♦nbehagen van de landbouwbevol king. die de laatste tyd op velerlei wijze tot uiting is gekomen, zyn oorzaak vindt in de moeilijke om standigheden. waaronder het agra rische bedrijf moet werken. In vele streken van het land zijn de be drijf suitkomsten de laatste twee ja ren slecht en door de economische Ontwikkeling komt de traditionele bedrijfsvoering onder grote spanning te staan. Een nieuw kabinet, aldus de schrij vers, zal over een grote verbeel dingskracht en een wijze „zeker geen lege" hand moeten beschik ken om de noodzakelijke aanpassing van het bedrijf mogelijk te maken en het platteland geestelijk en materieel gezond te houden. Het bestaan van sterke en goed werkende stands- en vakorganisaties blijft een eerste voor waarde, maar daarnaast kan de land bouw een krachitg landbouwschap niet missen. GROTE VOORDELEN. Al moge het Landbouwschap niet alles hebben gebracht wat men in het verleden er van hoopte, toch Rijk vergoedt 75 procent van bijkomende Deltawerken heeft dit voor de agrariërs in ons land grote voordelen gebracht. De zes voorzitters achten het dus voor geen twijfel vatbaar, dat de land bouw in Nederland zonder het Land bouwschap veel minder invloed had kunnen uitoefenen en zij spreken het vertrouwen uit dat alle belangheb benden. alsmede de overheid „door een positieve instelling en het geven vam vertrouwen, zullen bewijzen het agrarische belang te zullen onder kennen en te willen behartigen". De circulaire is ondertekend door de heren mr. B. W. Biesheuvel (Chr. boeren), ir. C. S. Knottnerus (Kon. Landb. Comité), C. G. A. Mertens (KNBTB), C. J. van der Ploeg (St. Deusdedit). S. v. d. Ploeg (ANAB) en P. Stokman (Chr. Agr. Bedrijfs- bond). Ambtenaren krijgen hogere toeslag onregelmatig werk De burgerlijke rijksambtenaren krijgen een hogere toelage voor ploe gendiensten en voor werk tijdens het weekeinde. De verhoging is een ge volg van de invoering van de ver korte werkweek, waardoor de incon- te hebben staan. Gemeenteraad van Voorschoten besloot tot aankoop van kunstwerken venienten ook een zwaarder karakter hebben gekregen. Ambtenaren, die in tweeploegen diensten werken krijgen voor hun werk van maandag tot en met vrij dag een toeslag van 7.5 procent, van maandag tot en met zaterdag 10 pet en van maandag tot en met zaterdag 12,5 pet toeslag. Zij, die in drie- of meerploegendiensten werken, krijgen toeslagen van 10, 15 of 20 pet naar gelang zij vijf, zes of zeven dagen werken. De toeslagen bedroegen voordien 5 pet voor tweeploegen dienst en 10 pet voor de andere hier boven genoemde diensten. De toeslagen voor werk op maan dag tot en met vrijdag tussen 6 en 8 uur en tussen 18 en 22 uur zullen 20 pet bedragen van het salaris per uur, op zaterdag tussen 6 en 22 uur 30 pet, op maandag tot en met zater dag tussen 0 en 6 uur en tussen 22 en 24 uur 40 pet en op zondagen en erkende feestdag 45 pet van het sala ris per uur. Deze wijzigingen hebben terug werkende kracht tot 1 april 1962. De ambtenaren, die vóór die datum en vanaf 1 juli (datum waarop de ver korte werkweek werd ingevoerd) op zaterdag en tussen 8 en 13 uur werk ten, krijgen een toelage van 20 pet voor elk gewerkt uur. 76 procent van de kosten, die waterschappen maken als uitvloeisel van de Deltawerken zal heft Rijk voor zijn rekening nemen. De rest zal opgebracht moeten worden door belanghebbenden. Alleen in bijzonde re gevallen is nog een extra-bijdrage uit 's Rijks kas te verwachten. Dit wordt bekend gemaakt in het wets ontwerp tot regeling van. bijdragen in de Deltawerken. De ministers stel len, dat het Rijk in het algemeen niet hoger hoeft te gaan dan 78 pro cent in zijn financiële steun. Voot Zeeland en de Zuidhollamdee- en waddeneilanden bestaat echter een ongunstige verhouding tussen het land en de lengte der dijken. Het Rijk zal zich aan moeten passen aan de draagkracht als de kosten hoger zouden zijn dan de belanghebbenden aldaar kunnen opbrengen. VLOOTBEZOEK AAN DUITSE RIJNSTEDEN Een volledig squadron ondiepwa- termijnvegers van de Nederlandse marine zal omstreeks 15 mei 'n reeks bezoeken afleggen aan de Duitse Rijnsteden Dusseldorp, Keulen, Bonn •n Duisburg. Twee esquadrons kuatmijnen vegers nemen van 13 tot 15 mei deel aan •en Nato-oefening, die van de Fran se haven Brest uit gehouden wordt. Een derde squadron kustmijnenve gers van onze marine houdt veegoe- feningen in de wateren rondom Schotland. „Tel." In de gisteravond gehouden ge meenteraadsvergadering van Voor schoten ontbraken de leden mevr. de Waa'l-Mailefjjt, de heren Plomp, Vaandrager en Rombouts. Verschillende voorstellen, die aan de orde werden gesteld, werden uit puttend besproken. Doch alvorens tot vergaderen over te gaan sprak burgemeester L. de Kool een rede uit, een hooggestemde rede over ons Oranjehuis, onze vrijheid en over onze onafhankelijkheid, dit in verband met Koninginnedag, de do denherdenking, bevrijdingsdag en 't feit van de komende viering van de 150 jaar onafhankelijkheid. De ingezonden mededelingen en ingezonden stukken leverden geen moeilijkheden op. De hengelsport- vereniging Onze Hobby kan vissen in gemeentelijk water. De ervaring door de geimeente opgedaan was goed. De plantsoenen hadden weinig schade opgedaan. Nu mag ook de singel rend de begraafplaats Rosen- burgh bevist worden. Op de begraaf plaats zelf mag niet worden gevist. De vergoeding die de gemeente vraagt werd redelijk bevonden n.l. 30 per h.a. De raad wilde verder gaarne op de hoogte gesteld worden van de activiteiten van de hengel- sportvereniging. De nieuwe hondenbelasting werd uitvoerig besproken. De heer v. d. Laan (KVP) was het met I artikel in de verordening niet geheel eens n.l. dat de ontvanger gehoord moest worden voor eventuele afschrijving lag meer in de sociale seator. Ver- Vrijdagochtend arriveerde de Canadese generaal Foulkes met zijn echtgenote op Schiphol voor een kort bezoek aan ons land. Het echtpaar werd op de luchthaven verwelkomd door de Canadese ambassadeur in ons land, de heer F. W. Buil (hier links op de foto). De politie in Montreal heeft vrij dag een tijdbom onschadelijk ge maakt, twee minuten voordat deze tot ontploffing zou komen. De bom wais neergelegd op de 14e verdieping van een gebouw midden in de finan ciële wijk in Montreal. Op een kast je bij de bom waren de letters „FLQ" geschilderd. Dit zijn de beginletters van een terroristische organisatie, die beweert verscheidene aanslagen, die der wilde hij- nog meer onderschei- of vrjjstCllibg van de belasting. Diit ding in groepen. B. en W. handhaaf den echter hun voorstel. Tussen de diverse hoofden van dienst bestaat immers wisselwerking. Tenslotte werd het voorstel toch overeenkom stig het voorstel van B. en W. aan vaard. Het komt er op neer luxe honden f 18 per jaar en honden voor een bepaalde funktie 10 per jaar belasting. B. en W. stelden verder voor over te gaan tot oprichting van een nood- bestuurspost overeenkomstig een cir culaire van de minister. De heer Pels sprekende namens de PvdA, noemde dit een ongefundeerd voorstel. De circulaire was van 1961 en de om standigheden waren sterk gewijzigd. Daarom tegen. Burgemeester Kool deelde mede, dat de circulaire was gericht tot de burgemeesters, mede delingen bevattende „strikt vertrou welijk". Voor de uitvoering van het bestuur is het gemeentebestuur ver antwoordelijk en niet het Rijk. Het voorstel rammelt niet. We hebben ons laten voorlichten door deskundi gen en de zaak is volledig bekeken. Het zou niet verantwoord zijn, als we het niet deden. Het uit te geven geld 9000 zal nuttig worden be steed. We kunnen alleen hopen, dat we de bestuurspost nooit nodiig zul len hebben. We hebben ons er niet al te gemakkelijk vanaf gemaakt. We handhaven het voorstel. Bij stem ming was de gehele PvdA-fractie tegen. Het voorstel inzake de subsiediërkig Op de foto: Paule, Dany, Alain en Andree, vier Franse top-mannequina, die In de komende weken ln 26 Neder steden de nieuwe haute couture collectie brei modellen van het Parijse huls „Laine du Pingouta" ml- «e aerate shew te het Vtetorte-botel ln Amsterdam. van het jeugdtennis werd zeer lang en zeer breed besproken. De heer Fortani begon met juichen, maar werd naderhand toch in dwangposi tie gebracht. Bij de subsidiëring zou als voorwaarde worden gesteld, d'at voor meer kinderen uit een gezin 'n reductieregeling zou moeten worden toegepast, zoals dat voorheen het ge val was geweest. Verstrekt zou wor den 11 per jeugdlid, ingeschreven bij de KNLTB. Dit behelsde de po pularisering van het tennisspel. De heer De Groot maakte echter be zwaar tegen de gestelde voorwaarde. De heer Fortanier wilde de voor waarde gewijzigd zien in een wens, waaraan „Forescate" dan wel naar aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid gevolg zou geven. Dit was eleganter. De fractievoorzitters van de Pro. Chr. fractie en de PvdA on dersteunden echter volledig 't voor stel van B. en W. En daar de eis verder ging dan de wens, werd het voorsitel van B. en W. in stemming gebracht. De heer Fortanier, die 't voorstel zo had toegejuicht, doch die de voorwaarde veranderd had willen zien in een verzoek, moest nu nood gedwongen tegen stemmen. Tegen stemden met hem 2 leden van de VVD en zijn medefractiegenoot de heer v. d. Laan. De meerderheid won eahter, 9 voor en 4 tegen. Het voorstel om 25.000 uit te trekken uit het fonds ten algemene nutte voor de verfraaiing van de ge meente met beeldhouwwerken e.d. kreeg- aller instemming. De een vond het sympathiek, de ander zinvol. Doch in details wilde men nog niet treden. Toch sprak men van inscha keling van een of meer deskundigen, over plastieken en schilderkunst. Doch wethouder Schrama betoogde d-art. dit gezien moet worden als een start en dat alleen voorzit de be doeling verfraaiing van de gemeente en het leefbaar maken van de ge meente. Iedere aankoop zal echter in de raad komen, zodat elke aankoop kan worden beoordeeld. Wat de een mooi vindt, vindt de ander lelijk. Er zullen voorwerpen worden aange kocht. die zoveel mogelijk inwoners aanspreken. Het voorstel werd daar na met algemene stemmen aangeno men. Het voorstel van de vergoeding van de ijsbanen werd daarna even eens aangenomen. De heer Fortanier was het met de normen niet geheel eens. Doch B. en W. hadden gekeken naar de financiële omstandigheden van de verenigingen. De raad ver leende zonder meer medewerking aan de stichting van een vierklas- sige Chr. Kleuterschool in de Vliet- wjjk. Ook de aanschaffing van ont wikkelingsmateriaal voor de openba re kleuterschool werd goedgekeurd. Het benodigde crediet voor de deco- Het voorstel van de verkoop van grond aan de Van Beethovenlaan aan de N.V. Bouw- en Explotatie Maatschappij Bakhuijzen te Hilver sum, welke Maatschappij hierop 56 flats wil bouwen kon niet de goed keuring verwerven van de PvdA- fractie. Het bouwplan zou zijn ge wijzigd n.l. eerst 49 woningen en nu 56. De huizen zouden eerst gebouwd worden in A-Premiewoningbouw en nu in de vrije sector. 70 m2 grond zou onttrokken worden aan 't open baar groen en heit gewijzigde bouw plan zou in de commissie van Open bare Werken niet geheel zijn door gepraat. Hij stelde voor het voorstel terug te nemen en nogmaals in de commissie te bespreken. Wethouder Dekker en burgemeester L. de Kool betoogden, dat er in het bouwplan geen essentiële wijzigingen waren aangebracht. De grote moeilijkheid was nu echter om de premie van het Rijk te verkrijgen en daarop wach ten zou de woningbouw stagneren. De bouwers proberen het nu in de vrije sector en de huurprijs wordt door de bouwers gegarandeerd tot ongeveer 150 per maand. In Voor schoten bestaat behoefte aan derge lijke woningen en de doorstroming zal hiermede zijn gebaat. Het is be slist in het voordeel van de woning zoekende te Voorschoten en 't komt het woningbouwbeleid ten goede. De heer Pels was niet te overtui gen en met hem zijn gehele fractie Tiet. De heer Pels vroeg uiteindelijk hoofdelijke stemming. Een het kwam erop neer, dat allen voor stemden en alleen de PvdA tegen. Met StMcvoort's Bouwbureau werd een traneactie aangegaan voor over name van grond om niet voor straat- aanleg en straatverbreding aan de Leidseweg en Kon. Julianalaan. Stik- vooctfi Bouwbureau gaat hier nA vier winkels bouwen met bovenwo ningen. Bij dit voorstel werd het plan voor de dorpskern besproken. Dit plan zal nu wel spoedig in de raad komen. Bij TTe rondvraag vroeg de heer Fortanier vervoersgelegeniheid voor de kinderen van Leidseweg noord. De schoolbus neemt alleen kinderen mee vanaf de Stenen Muur en Rijn dijk. Deze suggestie zal worden be keken. De heer Huizinga vroeg op korte termijn te komen tot afron ding van het scholenpakket in de ge meente Voorschoten. In de commissie van onderwijs enz. zal deze materie uitvoerig worden doorgenomen. De spanning van het lichtnet, die nogal wisselend zou zijn, zal ook worden bekeken en de toekomstige straat namen voor de uitbreidingsplannen Boschgeest, Bijdorp en Noord-Hof land moeten aanspreken, doch uit- spreekbaar zijn, niet alleen voor de meer ontwikkelden, doch voor ieder een. Spr. vroeg het college hier re- kenning mee te willen houden. BRANDJE IN ,J>E GOUDEN LEEUW" FEESTELIJK GEBLUST Donderdagavond tien voor acht werd brand gemeld in „De Gouden Leeuw". De commandant, de heer J. Lekkerkerk kwam met groot mate riaal aangerukt, maar behoefde toch niet te blussen. Bij aankomst bleek, dat de brandweer uit de Lier, die daar toevallig feest vierde bij gele genheid van enig jubilea'.de brand reeds had geblust. De heer Lekker- kerker bedankte de leden van de Lierse brandweer, dat zij kans had den gezien de Voorschotense brand weer een brandje af te snoepen. De heer Lekkerkerker, dde voor de brand reeds op het feest van de gasten was geweest, complimenteede de feest gangers. „Het is de kroon op uw ju bilea". De oorzaak van de brand was een defect in de automatisch stop inrichting van de hete luchtdroger. De totale schade bedraagt 1500, die door de verzekering wordt gedekt. De Lierse brandweer kon echter con stateren, dat na det meflding van de band uit „De Gouden Leeuw", de Voorschotense brandweer binnen 4 minuten voor de deur stond. OFFICIËLE UITSLAG „KONINGIN JULIANARIT" 1963 Bromfietsen A-klasse: J. Voorham, Wassenaar; G. Stolker, Den Haag; J. v. d. Meer, Voorschoten; J. Jesse, Voor- schoten. Bromfietsen B-klasse G. Baranyai, Voorschoten; J. E. Wagner, Rijswijk (Z.H.); T. H. Stierum, Voorschoten; D. Anholts. H. J. v. d. Pol. C. Kapteyn, C. v. Tuyl. A. Dijks, P. A. Pijl, P. v. Tongeren, T. Tetteroo, G. Eggermont. Motoren/scooters B-klasse: B. Vogel zang, Den Haag; P. v. d. Mey. Auto's A-klasse: 1. J. van Hooren, Vlaardingen; 2. W. Meyer Den Haag; 3. C. Bayer, Den Haag; 4. S. G. Bruin, Den Haag; 5. A. Boot, Den Haag; H. Zandbergen. W. Verboon jr. A. Ver kijk, mej. Gordijn. J. v. Leggelo, F. Bunt, V. W. Post, J. H. v. d. Broek, H. J. v. Ulden A. J. M. v. Pijpen, A. P. Damsteeg, F. Bosma, P. Kemp. Auto's B-klasse: 1. H. Balfoort, Voor schoten; 2. H. Jansen, Leidschendam; 3 W. Seis, Leiden; 4. M. Bicker, Voor schoten; 5. J. Heslinga, Noordwijk; 6. E. M. Stierum, Voorschoten; 7. G. H. Edixhoven, Voorschoten; 8. W. Niers man, Voorschoten: 9. J. Broekmaan, Voorschoten; 10. D. Schrijvers v. Zen den, Den Haag; 11. B. G. Niersman, Voorschoten; 12. J. J. Planje, Voorscho ten; J. v. d. Nagel, E. Elstrodt, N. van Hese, R. Vroom, J. A. Jansen, J. Th. Bok, B. Vermeer, W. Flinterman, L. Rijsbergen, S. P. Hegge, M. Th. Mey- sen, P. H. Zaat. P Steyn, H. B. Koet- ser, J. Paaes, B. v. Dorp, A. Planje, L. v. d. Heden, P. de Wit, D. Yperlaan, D. A. v. Os, K. Rüttger, D. v. d. Heden, S. P. Jongeneel, C. W. Serlie. Gebr. Overdevest, F. v. d. Goorbergh, A. Klin kenberg, D. H. Wolbers, T. Rijnsbur ger, J. J. Bolle, v. Hattum, F. W. Velt- man, G. J. v. d. Laar, D. Tonkelaar, J. F. Entrop, mevr. Boonekamp. H. van Berkel, H. B. Brandhof. G. v. Loenen, J. v. d. Meer, Th. v. d. Krogt, mevr. Verhaar, L. v. d. Zon, P. Smit, W. Wij- cherson, W. Sweerts, J. Korpershoek, C. v. d. Nieuwendijk, Ph. Nielen, J. Leeuwis, D. Hoogwerf-Kroon, B. Del haas, K. Dijkstraa, G. v. d. Nieuwen dijk, W. Marissink, C. Verdoorn. KATWIJK AAN DEN RIJN Bridgeclub „De Brug" De uitslag van de in hotel „De Roskam" ge speelde onderlinge drive van de brid geclub „De Brug" luidt als volgt: 1. J. de Jong-D. van der Plas 89 m.p.; 2. S. W. VisserC. Duindam 86 m.p.; 3. de heer en mevr. P. van Paridon 84 m.p.; 4. E. J. van Leeuwen-A. de Ruiter 78 m.p.; 5. en 6. mevr. Glazer mevr Groenneveld en W. Klos- M. D. Hage 70 m.p.; 7. de heer en me vrouw C. den Duik 65 m.p.; 8. de heer en mevr. M. van den Anker 62 m.p.; 9. W. AgemaenW. van Duij ven voorde 44 m.p. De Parijse mode-ontwerper J. Tiktiner heeft tijdens een show in de Franse hoofdstad reeds zijn modellen voor de komende winter laten zien. Hier zien we vlnr: „Valberg", „Celeste" en „Mouflon": alle drie sportief en goed te dragen.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 10